voor het Land m Heusden an Altena, de Langstraat en de Bonnnelerwaard. tiO, 4211. WDBOSdap 26 Juli C. DE KEMP, IN GOUD EN ZILVER, Waterpoort, Heusden. Reparatie-Inrichting. Tegen verstopping BEHOORENDE BIJ HET gebruike men Foster's Maagpillen, een uitstekend, geen gewoonte vormend laxeer middel. Prijs f 0.65 per flacon, alom verkrijgbaar. Openbare Vergadering van den Raad der Gemeente ALMKERK, op Vrijdag 21 Juli, nam. 2 uur. Aanwezig de heeren De Jong, Groeneveld, Dekker, Ouwerkerk, v. d. Wal, Middelkoop, v. d. Meijden, Buiser, Ottevanger en Ver schoor. Voorzitterde EdelAchtb. heer J. W. Egberts, Burgemeester. Secretaris de heer C. J. v. d. Wiel. De Voorzitter opent de vergadering met gebed en verzoekt den Secretaris de notulen der vorige vergadering voor te lezen, welke onveranderd worden goedgekeurd. Aan de orde zijn ingekomen stukken. Een schrijven van het Bestuur van Alm en Gantel, betreffende de verbouwing van de Almbrug, waarvoor door dit bestuur een bedrag groot f 300.beschikbaar is gesteld, wordt door B. en W. voorgesteld om den verbouw (met het oog op het binnenhalen van den oogst) uit te stellen tot Mei 4923. De heer de Jong is van meening, dat met den verbouw al een aanvang had kunnen gemaakt worden. Spreker merkt op, dat dit reeds eerder is besloten. De Voorzitter merkt op, dat genoemd schrijven in Mei jl. ontvangen is, waardoor het bouwplan nu eerst ontworpen is. De heer Buizer acht het nog niet te laat om een aanvang te nemen met den verbouw, indien het werk 3, hoogstens 4 weken zou duren. De heer de Jong zegt, dat over de Dongen een brug gemaakt is van beton, en zou willen voorstellen om naar deze brug, indien het werk wordt uitgesteld, een onderzoek in te stellenhet zou kunnen zijn, dat het uitstellen nog voor deel voor de gemeente kan hebben, er zou gerekend moeten worden op een draagkracht van 5000 kilogram. Het voorstel van B. en W. om 't vol gend jaar Mei met de verbouwing te be ginnen wordt aangenomen. Een schrijven van Ged. Staten dezer provincie, waarin zij den Raad berichten, de begrooting dezer gemeente, dienstjaar 1922, goed te keuren, hoewel dit college het betreurt dat de ontvangstpost (pen sioenpremie gemeentepersoneel) niet is ver vallen. Dit schrijven wordt voor kennis geving aangenomen. Een schrijven van den politiebond St. Raphael (N.B.) waarin den Raad wordt verzocht eene subsidie beschikbaar te stel len voor de opleiding en ontwikkeling der politiebeambten. Voorstel van B. en W. is om dit schrij ven voor kennisgeving aan te nemen. Een schrijven van den Chr. Sigaren- en Tabaksbewerkerebond (afdeeling Almkerk) waarin den Raad wordt verzocht toe te treden tot het werkloozenbesluit 1921. B. en W. stellen voor voorloopig niet aan te sluiten. De heer Ouwerkerk zegt, dat er in Janu ari jl. ook al een verzoek is ingekomen om aan te sluiten; van uitstel komt afstel en daarom stelt spreker voor om aan te sluiten. De Voorzitter zegt, dat, indien in deze ge meente meer arbeiders georganiseerd waren (waarvan spreker niet overtuigd is) een andere houding zou zijn aangenomen. De heer Ouwerkerk zegt wanneer de Gemeente niet toetreedt, komen er geen leden aan den Bond maar gaan er zelfs af. De heer Ottevanger merkt op, dat de werkeloosheid er nu al is, en wanneer er nu 30 werkloozen zijn waarvan er 2 georganiseerd zijn, wat moet er dan met die 28 andere gebeuren, dan zouden die 2 geholpen worden en de andere zouden in moeilijkheden zitten. De heer Ouwerkerk zegt, wanneer wij nu niet aansluiten gaat de organisatie van de baan. De Voorzitter had de toezegging ont vangen een opgave te krijgen van de georganiseerde Transportarbeiders in deze Gemeente, welk spreker van het Hoofd bestuur van genoemde organisatie zou ont vangen, deze opgave is niet verstrekt. De heer de Jong zegt, misschien zijn zij nog zoekende. De heer Buiser zegt voorstander te zijn van organisatie doch in deze omstandigheid afwachting te moeten aannemen en is voor het voorstel van B. en W. De Voorzitter vraagt of de heer Ouwer kerk zijn voorstel in stemming wil hebben, waarop de heer Ouwerkerk bevestigend aDtwoord, welk voorstel met 7 stemmen tegen en 3 stemmen voor wordt verwor pen, voor stemden de heeren Van der Meijden, Ouwerkerk en Dekker. Een schrijven van den heer P. Rente naar gewezen Machinist van het G. E. B. alhier, waarin hij den Raad met redenen omkleed verzoekt, een zeker bedrag, dat hij nog aan de Gemeente verschuldigd is bij wijze van gratificatie te schenken. Adressant heeft steeds zijn eigen rijwiel in dienst der Gemeente gebruikt, zonder hiervoor eenige vergoeding te ontvangen. Op voorstel van B. en W. wordt op dit adres afwijzend beschikt. Een schrijven van Gedep. Staten dezer Provincie, waarin zij den Raad mededeelen hunne goedkeuring te geven aan de op heffing van de Openbare Lagere School te Nieuwendijk. Door den Raad wordt besloten om Mej. Van Breugel ingaande 28 September en aan Mej. Bos van Leeuwen op 28 Juli a.s. eervol ontslag te verleenen als onderwijzeres aan die school. Op 28 Juli a.s. wordt deze O. L. School opgeheven. De Voorzitter zegt van verschillende zijden en ook van Raadsleden vernomen te hebben, dat het wenschelijker wordt geacht, het schoolhuis en schoolgebouw in plaats van bij publieke inschrijving bij publieke ver- kooping te verkoopen. De heer Ouwerkerk vraagt aan den Voorzitter of dat wel gaat als het huis nog door den Burgemeester bewoond is. De Voorzitter zegt dat het huis 1 Mei 1923 zou aanvaard kunnen worden. De heer De Jong zegt wanneer de Bur gemeester de woning met 1 Mei 1923 ontruimt, hij voor publieke verkoop is of de Burgemeester moet het huis zelf koopen. De heer Ottevanger meent dat op 't oogenblik het huis gunstig kan worden verkocht. De heer de Jong betoogt in den breede, dat bij alle beraadslagingen zuinig met de Gemeente-finantiën moet worden omgegaan. Spreker kan zich niet vereenigen dat voor den Burgemeester een ambtswoning zou moeten worden gebouwd, terwijl eertijds door denzelfden Raad geweigerd werd een arbeider aan een schuurtje te helpen, die met zijn gezin op den openbaren weg zat nogmaals waarschuwt spreker den Raad, zoo zuinig mogelijk met de gelden der ge meente om te gaan, en verwijst den Raad naar de gemeenten Emmen en Wormer- veer. De heer Buizer zegt, niet mede te heb ben gewerkt om dien arbeider de noodige hulp te onthouden. De heer Ouwerkerk zegt, wij dwalen van het onderwerp af, besloten moet wor den of het huis enz. bij inschrijving of pu blieke verkooping moet worden verkocht, ten slotte wordt het voorstel van B. en W. om het huis en schoolgebouw publiek te verkoopen aangenomen, terwijl mede wordt besloten, dat de huur van het huis zal worden gesteld op f 250 per jaar. Een schrijven van de vereeniging tot gezinsverpleging alhier waarin den Raad wordt verzocht, evenals het verloopen jaar, f 300 Subsidie toe te kennen. De heer de Jong zegt, we moeten zoowel op kleintjes als op het groote passen en meent dat aan deze vereeniging door de ingezetenen nogal veel aan contributie wordt bijgedragen. Op voorstel van B. en W. wordt hierna op dit verzoek goedgunstig beschikt. Een schrijven van M. v. d. Heuvel, caféhouder te Nieuwendijk (Gem. Almkerk), waarin hij den Raad verzoekt zijn café ook des Zaterdagsavonds, evenals zijn collega's te Almkerk. tot elf uur (Z.T.) voor 't pu bliek geopend te mogen houden, adressant vindt zich persoonlijk benadeelt door de bepaling van den Burgemeester, dat hij alleen zijn café des Zaterdagsavonds 10 uur (Z.T.) moet sluiten, terwijl deze inrich tingen te Almkerk tot 11 uur (Z.T.) open mogen blijven. B. en W. stellen voor alle caféhouders gelijk te stellen en de café's volgens de verordening om 10 uur (Z.T.) te doen sluiten. De Voorzitter, Hoofd der politie, deelt mede in deze kwestie niet in overeenstem ming met de heeren Wethouders te zijn gekomen. Het wil spreker voorkomen dat voor 't café te Nieuwendijk eene andere regeling dan voor de café's in Almkerk noodzakelijk is, 't welk door hem op ver schillende gronden gemotiveerd wordt: o.a. is het spreker opgevallen dat des Zater dagsavonds in 't café van den Heuvel veel plakkers zitten, zulks is af te keuren, de borrels zijn veel te duur wij moeten, zegt spreker de menschen ook hiermede tot bezuiniging aansporen, bij onderzoek is gebleken, dat in de café's te Almkerk in dien zin niet wordt vertoefd. De heer Ottevanger is wel geen voor stander van café's maar is toch voor ge lijkstelling en brengt in 't midden dat te Almkerk vroeger in het café van de Wed. Heikoop, ook wel geplakt werd. De heer Ouwerkerk is van meening dat den Nieuwendijk in een kwaad blaadje staat. Terwijl de heer Groeneveld bij vergaderingen in 't café v. d. Heuvel nooit geen plakkers heeft gezien. De heeren Raadsleden kunnen niet inzien waarom 't café te Nieuwendijk des Zater dagsavonds 1 uur eerder gesloten moet zijn dan de café's te Almkerk. De Voorzitter zegt, dat de politie-rapporten en de mededeelingen van politie-autouri- teiten deze bepaling noodzakelijk maakte. Door den Raad wordt geen besluit ge nomen. B. en W. zullen nader met een voorstel tot wijziging der desbetreffende verordening komen. De verordening aangaande de Electrici- teitvoorziening in deze gemeente wordt aangenomen, nadat op vosrstel van den heer Buizer art. 46 is gewijzigd (bij voor komende afwijkingen enz. heeft de licht- commissie mede-zeggingschap). De verordening betreffende de Vleesch- keuringswet wordt goedgekeurd tot hoofd van den keuringsdienst wordt benoemd de heer J. Koopmans alhier en tot lid de heer A. Poot, veearts te Andel. De rekening der gemeente dienstjaar 1921, wordt ook goedgekeurd. Bij de rondvraag verzoekt de heer Ouwer kerk in 't vervolg de convocatiebiljetten van de raadszitting eerder te ontvangen. De voorzitter zegt er voor te zullen zorgen. Ook informeert de heer Ouwerkerk of het juist is, dat degenen, die kracht- en lichtmeters gebruiken, 's morgens goedkoo- per licht hebben, dan zij die alleen licht meters gebruiken, 't welk door den voor zitter wordt erkenddoch met alle om standigheden zal echter rekening worden gehouden en onbillijkheden worden onder vangen. De heer van de Wal deelt mede, dat het klokketouw in den toren te Uitwijk (gem. Almkerk) is gebroken en verzoekt dat dit wordt vervangen. De Voorzitter zal zorgen, dat ook dit in orde komt. De heer van der Meijden vraagt of den Ippelschen hoek en Blomsteeg ook van eiectrisch licht zullen worden voorzien. Door den Voorzitter wordt bevestigend geantwoord, doch spr. kan nog niet zeggen wanneer. De heer Ottevanger deelt mede, gehoord te hebben, dat er raadsleden zijn, die eige naars van perceelen waarop een paal van de verlichting geplaatst is, in overweging geven, die palen maar af te zagen spreker vindt zulks verschrikkelijk. Niets meer aan de orde zijnde, sluit de Voorzitter deze vergadering. BINNENLAND. Fraaie geschenken als reclame. Wij wijzen onze lezers, en vooral onze lezeressen op de belangrijke advertentie van de Lever's Zeep Maatschappij te Vlaardingen, voorkomende in dit nummer. Deze bekende fabriek van Sunlicht zeep, Lux en Twink deelt daarin mede, dat na toezending van uitknipsels uit hare Sunlicht zeep en Lux« cartons men in het bezit kan komen van mooie geschenken en waardevolle extra- premiën. Aandachtige lezing en bewaren der ad vertentie is aan te bevelen. Veelbelovend wicht. Door de politie te Leiden is aangehou den een 16-jarig meisje, afkomstig uit de provincie Zeeland, Maria D. genaamd, dat bij den rijwielhandelaar Van H., te Leiden een rijwiel te koop aanbood. De rijwiel handelaar vertrouwde 't zaakje niet en deed aangifte bij de politie. Het meisje gaf eerst een valschen naam op, doch viel weldra door de mand. Zij had reeds voor een veertien dagen de ouderlijke woning verlaten en te Assendelft het rijwiel op afbetaling gekocht, dat zij uu weder te gelde wilde maken. Het meisje is ter beschikking gesteld van den burgemeester van Assendelft. -o Sinister Kuys Kabinetsformateur. Het Haagsche Correspondentie-bureau meldt Naar wij vernemen, heeft H. M. de Koningin op Dinsdag 18 Juli den tijdelijken voorzitter van den ministerraad ontvangen ter mededeeling van het dienzelfden dag genomen besluit van het Kabinet tot be schikbaarstelling van de portefeuilles op Zaterdag 22 Juli en heeft H. M. aan Jhr. Ruys de Beerenbrouck een nieuwe opdracht tot Kabinets-formatie verstrekt. o Een internationale commissie onder leiding van minister van Harnebeek, Naar wij vernemen heeft jhr. mr. H. A. van Karnebeek, daartoe uitgenoodigd door de Zweedsche en Chileensche regeeringen, het voorzitterschap aanvaard der perma nente commissie van onderzoek en conci liate, welke bij verdrag tusschen beide staten is ingesteld. Aan het oordeel van die commissie zullen worden onderworpen alle geschillen, welke niet langs diploma- matieken weg opgelost kunnen worden, noch na een rechtelijke uitspraak hetzij van een arbitragehof, hetzij van het Per manente Hof van Internationale Justitie verwezen worden. o Gezaut te Washington. Naar de »Tel.« verneemt, komt voor de benoeming van een gezant te Washington ernstig in aanmerking, jhr. mr. W. H. de Beaufort, de Nederlandsche gezant te Athene die vroeger reeds aan de Nederlandsche legatie te Washington was verbonden. Latte wraak. Te Emmer Compascum had een land bouwer met zijn buurvrouw ruzie, daar de koeien van den landbouwer het loof van de aardappelen zijner buurvrouw aten. De vrouw deed onder het loof van de aard appelen bosjes spelden, met het gevolg, dat de koeien die van het loof aten, moeten sterven of een langdurig lijden tegemoet gaan. De vrouw heeft zichzelf bij de politie aangemeld. Kermis en malaise. In de jongste vergadering van den Raad van Kaatsheuvel deelde de Voorzitter mee, dat hij heeft hooren vertellen, dat een kermis potbewaarder een zeven duizend gulden had te verdeelen, zoodat er menschen zijn die f 200, zelfs die f 250 voor kermisviering trekken. »Dat zijn menschen,voegde hij aan deze mededeeling toe, »die misschien de week, op de kermisweek volgend, al om steun komen vragen. Een Chinecsche bolsjewiek gearresteerd. De politie op Java arresteerde een Chineeschen dokter Sia, vroeger consul- generaal de Straits, die thans voor een week op Java vertoefde. De reden van de arrestatie is zeer vermoedelijk, dat Sia met een bolsjewistische zending Java kwam bezoeken. Hij wordt per eerste bootgelegenheid terug gezonden. Chinecsche krijgstoerustingen. Na het Chineezen-drama te Amsterdam achtte de Rotterdamsche politie het raad zaam eens na te gaan, hoe het in de Chineezen- kolonie op Katendrecht stond. Tot nu toe had zij niets gemerkt, van eenige oneer.igheid, doch de wrok die te Amsterdam tusschen de twee groepen bestond, zou gemakkelijk kunnen overslaan naar Rotterdam, en ook daar treurige gevolgen hebben. Om dit te voorkomen deed de politie in verschillende logementen en verblijven, waar de Chineezen vertroeven, huiszoeking. Daarbij werden in beslaggenomen 13 revolvers, ruim 1000 revolverpatronen en 127 hakmessen, 11 groote messen, windbuksen, zes doozen kogels, een aantal dolken en een groote hoeveelheid opium. De Chineezen keken wel vreemd op bij dit bezoek, doch bleven volkomen rustig. o Onder zand bedolven. Zes kinderen, die in een zandgroeve te Kerkrade speelden, zijn door een instorting bedolven. Twee hunner werden na een half uur graven levenloos opgehaald. Een oude truc. In Rotterdamsche bladen stonden onlangs twee advertenties, een waarin boden wer den gevraagd voor een financieele instelling aan de Korte Wijnstraat, die f 100 borg konden stellen en een waarin geld ter leen werd aangeboden. Enkele menschen sol liciteerden naar 't eerste baantje en stortten hun f 100. Toen ze Maandag aangenomen werden kregen ze opdracht de aanvragen om geld ter leen te controleeren. Voor elke f10, die ter leen werd gevraagd, moesten ze een bon afgeven. Dinsdag morgen moesten de boden zich weer aan het kantoor melden en Dinsdag zouden de aangevraagde gelden ook worden uitbe taald. Toen Dinsdagmorgen echter de nieuwbakken rechercheurs en de geldaan- vragers zich aan het kantoor in de Korte Wijnstraat meldden, was het kantoor ge- sloten. De directeur der instelling, zich noemende B. v. d. Woude, was met al het geld, dat hij machtig had kunnen wor den, verdwenen. o De Haagsche conferentie. De correspondent der »N. R. Ct.« schrijft De Russische delegatie heeft bij haar afscheidsbezoeken aan onze overheid en aan den president der niet Russische commissie haar erkentelijkheid te kennen gegeven voor de correcte en welwillende ontvangst en behandeling, die zij hier te lande heeft gevonden. Van Russischen kant werd erkend, dat onze regeering de te Genua gegeven belofte van een behandeling op gelijken voet, op loyale wijze vervuld heeft. Deze dankbetuiging is meer dan een vormelijkheid geweest. In een gesprek, dat schrijver dezes had met den heer Litwinof, prees de leider der Russische delegatie zonder terughouding de tactvolle manier, waarop voor hem en de zijnen was gezorgd. Zelfs een zoo gevoelig punt als de bewaking had geen moeilijkheden opgeleverd. Deze had allicht hinderlijk kunnen worden, maar was het nooit geweest, omdat maatregelen, die de Rnssen voor zich zelf als overbodig beschouwden, onmiddellijk waren ingetrok ken, zoodra de wensch daartoe was te kennen gegeven. Den Haag was den Russen dan ook uit nemend bevallen als conferentiestad. Een vest met f2000. De heer T., Columbusstraat te Loosduinen was aan 't werk bij het z.g. haventje aan den Loosduinschen Weg en had zijn vest, waarin een portefeuille met f 2000 aan een paal ophangen. Toen hij dit kleeding- stuk weer wilde aantrekken kwam hij tot de ontdekking, dat de portefeuile met inhoud was verdwenen. o Tongblaar. Te Maastricht hebben zich verschillende gevallen voorgedaan van tongblaar bij kinderen. o Dc Koningin en de Prins in de residentie. De Koningin en de Prins zijn Maandag middag te 5.02 met een gewonen Staats- spoortrein, waarin het koninklijk salonrijtuig was opgenomen, van Het Loo te 's Graven- hage aangekomen in verband met de plech tige opening van de buitengewone zitting van de Staten Generaal. De Vorstelijke personen reden in een open auto naar het koninklijk paleis in het Noordeinde. Een smokkelaarszaak. Te Kleef is een smokkelzaak ontdekt, bedreven door Otto Frekel uit den Haag. Deze was, zoo vertelt de nTel.«, den Rijn afgezakt met een schip, onder welks kiel hij een aantal dichtgesoldeerde blikken had. De politie was er achter gekomen, eischte de blikken op en nam alles in beslag. Bij opening bleken de blikken optische, chirurgische en tandheelkundige instrumen ten en fotografietoestellen van aanzienlijke waarde te bevatten. Aan de kiel van het schip was een inrichting aangebracht, waaraan de blikken bevestigd konden worden, zoodat zij dan volkomen onzicht baar onder water werden meegesleept. Uit de gevonden papieren is gebleken, dat dit niet de eerste smokkeltocht van het schip is geweest. Frekel heeft zich door de vlucht aan een vervolging weten te onttrekken. o Gratis bloemkool. De tuinder F. aan den Loosduinschen weg in Den Haag stelde Vrijdagavond een partij bloemkool beschikbaar voor den gaanden en komenden man. Ieder, die bloemkool wilde eten, kon er gratis zoo veel meedragen als hij dragen kon, wat door verschillende huismoeders, die weldra met mandjes en emmers aanwezig waren, zeer op prijs werd gesteld. Waarschijnlijk loonde de partij de kosten van vervoer naar de veiling niet. Loosdui nen noteerde alleen 1ste soort, gemiddeld 10 cent per stuk, Delft voor 2de soort 3 k A\ cent en Alfen a. d. Rijn spande de kroon met 3de soort tegen 1 k 3 cent per stuk. »N. Ct.« IUMEESEL Nieuwsblad

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1922 | | pagina 5