Aan me lezers SunuqhtZeer Land van altena Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden, 4215. Woensdag 9 Augustus 1922 Vragen van Rechtskundigen aard FEUILLETON. No Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG: Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur ingewacht. Het ligt in ons voornemen, om met 15 Augustus a.s. eene nieuwe rubriek in ons blad op te nemen. Ieder abonné heeft dan de gelegenheid om gratis vragen op rechtskundig gebied te stellen, welke dan gratis worden beantwoord door eenen hoogst be kwamen en zeer ervaren rechtskun dige, dien wij aan ons blad als mede werker voor genoemde rubriek hebben kunnen verbinden. Wenscht een abonné dus b.v. iets te weten om trent hnur van huizen of landerijen, verborgen gebreken bij koopen en verkoopen van vee, enz. enz dan zendt hij zijne vraag aan DE RE DACTIE te H e u s d e n, die voor plaatsing in Het Nieuwsblad zorgt en wel zonder vermelding van den naam van hem of haar die de vraag stelt. Het antwoord volgt dan in een der eerstvolgende nummers. Ten einde te voorkomen, dat ook niet-abonné's van onze vragenrubriek zouden gebruik maken, stellen wij ééne voorwaarde aan hen, die vragen als bedoeld, beantwoord wenschen te zien. En dat is dezeIeder abonné, die een vraag stelt, is verplicht bij zijn vraag eene verklaring te voegen, dat zij gesteld wordt uitsluitend ten behoeve van hem of haarzelf of van zijn of haar gezin. Dat wij daarbij op de eerlijkheid onzer abonné's ver trouwen, ligt voor de hand. DE REDACTIE. Heusden, Augustus 1922. BUITENLANBSCH O^iRZICHT Het Duitsche antwoord op de Fransche nota luidde in ontwijkenden zin, daarom heeft de Fransche regeering tot handhaving harer rechten de volgende maatregelen genomen 1. De verrekenbureaux te Parijs en te Straatsburg zullen opdracht krijgen, de erkenning van alle Duitsche vorderingen op te schorten. 2. De verrekenbureaux krijgen instruc tie, om de schadevergoeding, welke door Door L. J. FIKKEE, 18) Zij was nu met Yiola alleen, en de kans, om aan hare nieuwsgierigheid en de opdracht van haren echtgenoot ontvangen, te kunnen voldoen, scheen haar thans bij uitstek gunstig te zijn. Zij oordeelde het echter niet raad zaam, om terstond met de deur in het huis te vallen en sloeg daarom, op de manier der hedendaagsche diplomaten en de meeste hunner voorgangers, een anderen, maar zekeren weg in, om tot haar doel te geraken. »Als gij het goed vindt, juffer Viola nietwaar, zoo mag ik u immers wel noemen Of hebt gij er iets tegen, zeg het dan gerust »0, neen, volstrekt niet,antwoordde het meisje haastig. »Nu dan, als gij het goed vindt, wilde ik u wel voorstellen, nieuwe zwachtels om uwe voeten te leggen.® »Gaarne, als gij zoo goed wilt zijn,® gaf Viola met een dankbaar lachje ten antwoord. Onmiddellijk knielde de waardin neder en begon met waarlijk moederlijke zorg en voorzichtigheid de zwachtels om Viola's nog altijd pijnlijke voeten te maken. )Doe ik u ook pijn, juffer de uitspraken van het gemengde hof van arbitrage aan de Duitsche regeering wor den toegekend voor de liquidatie van de Duitsche eigendommen in Frankrijk, tot nader order niet uit te betalen. De maat regelen, voortvloeiende uit de Duitsch- Fransche overeenkomst van Augustus September 1921, welke o. m. de bedoelde betalingen door de verrekenbureaux te Parijs en te Straatsburg ten gevolge had den, worden dus geschorst en de Duitsche regeering zal de uitspraken, welke haar tot betalen verplichten en alsnog zullen verplichten, moeten uitvoeren. 3. De verrekenbureaux te Parijs en te Straatsburg kregen opdracht, Duilschland niet meer in kennis te stellen met de netto opbrengst van de liquidatie der Duitsche eigendommen in Frankrijk. Door deze maatregel zal het vergoeden der in Frankrijk geliquideerde Duitsche eigendommen feitelijk onmogelijk worden, en zal Duitschland belet worden, gebruik te maken van de voordeelen, welke anders daaruit zouden voortvloeien. 4 De uitvoering van de Fransch Duit sche overeenkomst te Baden-Baden inzake de teruggave van de meubelen, welke door Duitsche eigenaars in Elzas-Lotharingen zijn achtergelaten, wordt geschorst. 5 De betreffende eigendommen in Elzas- Lotharingen zullen onmiddellijk onder re quester worden gesteld. In geval, deze maatregelen niet voldoende mochten blijken, voor de spoedige regeling dezer aangelegenheid, zullen zij door andere progressieve bepalingen worden aangevuld. De Duitsche banken hebben binnen de afgeloopen 48 uur een bedrag tusschen de 60 en 70 millioen Fransche francs naar Nederland en Zwitserland overgebracht, dat in depositie was op Amerikaansche en andere buitenlandsche banken. De ^Associated Press® verneemt, dat deze maatregel beschouwd kan worden als gevolg van de mogelijkheid, dat dit bedrag door Frankrijk in beslag genomen wordt, als deeluitmakende van het schema der maatregelen tot invordering van de maan- delijksche betalingen aan de verrekenbureaux. De »N. R. Ct.« meldt nog In de eerste plaats zullen een groot aan tal Duitschers uit Elzas-Lotharingen worden uitgewezen en hun bezittingen in beslag worden genomen. Men weet te Berlijn nog niet of hiermede reeds een begin is gemaakt, of dat de uitwijzingen eerst mor gen zullen beginnen. De lijsten van lieden, »Niet het minstik voel bijna niet, dat ge mijne voeten aanraakt.®: »Komaan, dan zal ik er eens netjes nieuwe omleggen. Maar ik zou u gaarne eene vraag doen, als ik niet vreesde, onbescheiden te zijn.« »Welnu, ga gerust uw gang. Ik geloof niet, dat ge mij naar iets zult vragen wat ik »Het verheugt mij zeer, dit van u te mogen hooren, jufferviel de waardin hierop haastig in ïhet verheugt mij inder daad, dat doet het.® Wat wenschtet ge mij te vragen 5>Of ik goed verstaan heb, dat gij heel ver weg uit een vreemd land komt.« »Dat is zoo. Ik kom uit Italië.® 3>Is dat een mooi land Overheerlijk, verrukkelijk, goddelijk riep Viola in vervoering uit, bij de gedachte aan haar schoon vaderland. Hare oogen begonnen te glinsteren, en een verhoogde blos kleurde hare wangen, toen zij vervolgde *Op mijne reis hierheen ben ik verscheidene landen en streken door getrokken, maar nergens vond ik het zoo heerlijk, als in Italië. De zon schijnt hier overal minder warm, de hemel is hier nooit zoo diep blauw, de sterren fonkelen hier minder en de bloemen en boomen zijn hier niet zoo schoon, als gindsch. Italië is het land van licht en warmte en geuren en tonen Viola had deze woorden met zooveel kracht en vervoering uitgesproken, dat de waardin Vrofv/tje.dit overhemd ziet er nu eens keurig uit! Hgbje 'n andere wasehvrovw?" Ja jongen-da'S tb zeggen-ik last ze tegenwoordig thuis behandelen met örMatfïSStk. L' Lyer'iZ^eepinaafsclioppj; «arjinyeri die door dezen maatregel zullen worden getroffen, waren door de Fransche auto riteiten voorbereid. Om te beginnen zullen er 1000 uit het land worden gezet, ter wijl een tweede duizendtal weldra zal volgen. De jonggezellen mogen 40.000 de gehuwden 20.000 mark meenemen. Al hun overige roerende en onroerende goe deren zullen door de Fransche regeering worden in beslag genomen. De Fransche minister-president is naar Londen gegaan en heeft Maandag de eer ste ontmoeting met Lloyd George, Schanzer en Theunis gehad. Hij heeft een zware verantwoordelijkheid op zich geladen, door alvorens het Kanaal over te steken, sancties te gelasten die Duitschland scherp treffen moeten, en waar mede de bondgenooten voor een voldongen feit worden geplaatst. Hoe zal dit eigengerechtigd optreden te Londen worden opgenomen Zou het waar zijn, dat de Fransche regeering geen enkele reden meer heeft om haar bond genooten te ontzien Niettegenstaande de geruststellende of- ficieele verklaringen uit Athene, dat de Grieken er niet aan denken Konstantinopel te bezetten tegen den wil der Geallieerden, luiden de jongste berichten uit de Turksche hoofdstad toch niet zoo geruststellend. De «Chicago Tribune® (Parijsche editie) ontving uit Konstantinopel particuliere telegrammen, waaruit blijkt, dat de Grieken voortgaan hun troepenmacht in Thracië aan de Tsjattaldsja-linie te versterken en dat ze daar zware en lichte artillerie hebben aangevoerd, zoodat men rekening houdt met de mogelijkheid van een aanval. voor eenige oogenblikken hare nieuwsgierig heid vergat en het meisje verwonderd aan zag. Doch dit duurde slechts kort. «Dan zal het u wel zeer hard en moeilijk gevallen zijn, uw land te verlaten,sprak zij op zachten toon, met haren arbeid in middels voortgaande. «Ik verliet het niet voor altijd,® antwoordde Viola ernstig, »en als als de tijd daar is, hoop ik er weder heen te gaan.® j>Gij zult u dus andermaal aan zulke groote gevaren blootstellen «Neen, ik hoop niet alleen terug te keeren.® Dus in gezelschap?® «Ik hoop het vurig, en ik geloof het stellig,zeide Viola, en hare stem klonk zonderling bewogen. «Maar ik meen wel eens gehoord te hebben juffer, dat de menschen in vreemde landen eene heel andere taal spreken, dan in Holland. Wij hebben hier in ons dorp een kleermaker, moet u weten, die ijselijk knap en geleerd is, en die heeft het wel eens in de gelagkamer verteld, geloof ik.® «Dat is ook inderdaad zoo.® «Maar in uw land schijnen de menschen toch Hollandsch te spreken.® «Weineen «Niet Men zou toch stellig gelooven, indien men u slechts even hoorde spreken en «Gij hebt gelijk, goede vrouw,® ant woordde Viola langzaam, «ik zelve spreek een weinig de Hollandsche taal.® «Een weinig Men zou geneigd zijn De Geallieerden zetten op hun beurt ook de troepen-concentraties voort en van de oorlogsschepen zijn landingsdivisies ont scheept om de troepenmacht te gaan aan vullen. Frankrijk zendt ook in allerijl belangrijke versterkingen van de Geallieerde krijgsmacht, die slechts 12000 man telt om eeu mo gelijken Griekschen opmarsch te weerstaan. Het Fransche legerbestuur heeft artillerie en genietroepen uit de depots te Grenoble met spoedorders naar Marseille gsstuurd. Tot dusver zijn vandaar nog geen troepen vertrokken, maar met stelligheid wordt verzekerd dat het wachten slechts is op voldoende scheepsgelegenheid, waarmede de hulpexpeditie zou kunnen vertrekken. De Fascisten gaan voort met Italië in rep en roer te brengen. Vooral te Milaan hebben ze huis gehou den en hebben ze zich met geweld van het stadhuis meester gemaakt. De overheid had wel de zware ijzeren hekken gesloten om de roerige elementen te beletten zich tot het gebouw toegang te verschaffen, maar de Fascisten reden eenvoudig met een groote vrachtoutomobiel tegen het hek aan, dat tegen dien schok niet bestand was en maakten zich daarna van het stad huis meester. Dat ze ook in de kantoren van het so cialistisch orgaan «Avanti® een gewapenden inval deden, werd reeds vermeld. Er is daar hevig gevochten en er zijn bij die gevechten dooden en gewonden gevallen. Ook elders namen de gevechten een ernstig karakter aan te Ancona en Parma zelfs in die mate, dat de regeeringstroepen artillerie in actie moesten brengen. De burgeroorlog in Ierland duurt nog steeds voort. De regeeringstroepen zijn aan de winnende hand. Tipperary is genomen en ook Cashel, een bolwerk der republikeinen, dat schier on neembaar was, doch dat door de verdedi gers werd opgegeven, zoodra de nationale troepen er tegen oprukten, Gezegd wordt dat de Valera vóór een beslisenden slag is, doch dat de troepen ontmoedigd zijn en niet veel lust hebben om den strijd te voeren, die een beslissing zal brengen. Een later bericht meldt, dat ook Tralee, Tarbet en Bollylongford door de nationale troepen genomen zijn. te denken, dat gij een geboren Hollandsche waart. En indien ge mij niet uitdrukkelijk had verzekerd, dat dit niet het geval was wat ik natuurlijk ten volle aanneem zou ik er geen bezwaar in zien, tegenover iedereen vol te houden, dat juffer Viola van Hollandsche familie was, zoo goed als eenig ander. Doch nu ben ik wel genoodzaakt, te veronderstellen, dat deze of gene u die taal heeft geleerd. «Gij hebt het dan ook juist geraden, gaf Viola openhartig ten antwoord, daar zij zich met geen mogelijkheid scheen te kunnen voorstellen, dat die eenvoudige druk pratende waardin er eenig belang in kon stellen hoe en door wie zij tot de kennis dier taal gekomen was. En even argeloos liet zij er op volgen «Mogelijk hebt gij den naam wel eens hooren noemen van hem, die mijn leermeester indertijd was.« De waardin hief met eene zoo snelle beweging het hoofd bij deze woorden naar het meisje op en zag haar aan met een blik, waarin hare nieuwsgierigheid zoo duidelijk te lezen stond, dat Viola onwille keurig bij zichzelven de opmerking scheen te maken hoe die vrouw met zekere geheime bedoelingen zou trachten haar uit te hooren. Zij nam zich derhalve voor, op hare hoede te zijn en zich zoo weinig mogelijk tegenover hare verpleegster uit te laten betreffende datgene wat zij tot geen prijs aan iemand wilde geopenbaard zien. «Wel,® zeide de waardin, tegelijkertijd BUITENLAND. Felle regen. Uit Allahabad, in Britsch-Indië, wordt gemeld, dat het daar dezer dagen zoo fel heeft geregend als in geen tien jaar was voorgekomen. Het stortregende 36 uur aan één stuk en het weer toonde nog geen verbetering. De straten van de stad zijn in woeste bergbeken herschapen en vele woningen van inboorlingen zijn ingestort. De stad ziet er uit of zij zwaar beschoten is. De Dzfoemna en de Ganges zijn zeer gewassen en de plaats waar de beide rivieren samenkomen, biedt een treffend schouwspel aan. Alle pleinen in de stad lijken wel meertjes. Er zijn geen per soonlijke ongelukken te betreuren. Een soldatenopstootje. Tengevolge van de arrestatie wegens dronkenschap van twee soldaten van de Welsh Territorials in het kamp bij Aberrystwith belegerden 500 Territorials Vrijdagavond het politiebureau aldaar en eischten de vrijlating hunner makkers. Op verzoek van een officier werd aan hun verzoek voldaan, doch de menigte bleef een dreigende houding aannemen en eerst na middernacht keerden zij in vrachtauto's naar het kamp terug. Typhoon. Naar verluidt zijn bij de typhoon te Swatow, die zes uren duurde, 5000 men schen omgekomen. o Ernstige treinbotsing in Amerika. Bij een botsing tusschen een exprestrein en een lokaaltrein nabij Sulpher Springs, Missouri, werden 60 personen gedood en 10 gewond. Tal van menschen verbrand den door den stoom van de locomotief van den exprestrein. o Onlusten. De Messagero verneemt nit MilaanBij de relletjes zijn 4 personen gedood en meer dan 60 gewond, w. o. 5 doodelijk. De aartsbisschop van Milaan heeft een oproep tot kalmeering uitgevaardigd. Uit Parma verneemt het blad In de wijk Alserrorento hebben hevige botsingen plaats gehad tusschen fascisten en com munisten. De laatsten waren o. a. van machinegeweren en bommen voorzien. Er komen nog steeds fascisten aan. Volgens de bladen is de toestand te Genua nog altijd ernstig. opstaande, daar zij met haren arbeid ge reed was, »hoewel ik bijna alle menschen uit ons dorp en den naasten omtrek bij name meen te kennen, zal ik mij echter niet gaan inbeelden, dat er in ons geheele land niet een enkele persoon zou kunnen worden aangetroffen, wiens naam mij niet ten volle bekend is. Maar indien gij zoo goed zoudt willen zijn, mij den persoon te noemen, dan zou ik natuurlijk beter daaromtrent kunnen oordeelen.® Viola scheen door deze min of meer listig bedekte vraag in haar straks opgevat vermoeden nog versterkt te zijn geworden en te begrijpen, dat zij thans dubbel op hare woorden diende te letten. Zij veinsde daarom de waardin niet te hebben verstaan en antwoordde op luchtigen, bijna onver schilligen toon «Och ja, hoe kon ik ook zoo dwaas zijn, te meenen, dat gij alle menschen in Holland zoudt kennen 1 Ik had immers dienen te bedenken, dat uw land, in vergelijking met dit dorpje althans, zeer groot is en Een luid rumoer voor de deur der her berg deed zich eensklaps hooren en gaf aan Viola eene sohoone gelegenheid, het gesprek, dat voor haar minder aangenaam dreigde te zullen worden, een andere rich ting te geven. «Hoor eens riep zij uit, «wat gebeurt daar Wordt vervolgd,) NIEUWSBLAD voor liet Laid vaü HoiistiBii gn Altena, u Langstraat bb Ie BoimeSerwiard

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1922 | | pagina 1