De moordenaars ran Wilson. Het hooger beroep van de moordenaars van veldmaarschalk Sir Henry Wilson, is door het Hof afgewezen, zoodat het doods vonnis thans zal worden voltrokken. Treinbandiet onthoofd. Te Parijs is Charrier onthoofd. Hij was de laatst-overgeblevene van het drietal treinbandieten, dat maanden geleden des nachts de reizigers van een sneltrein van den Parijs—LyonMarseille-spoorweg heeft uitgeplunderd en daarbij een officier heeft gedood, die zich verzette. De beide ande ren zijn door de politie bij hun vervolging te Parijs neergeschoten. Charrier was de man, die in den doorloop van den trein de wacht had gehouden en zoo de misdaad mogelijk had gemaakt. Huidaandoeningen. Tegen huiduitslag, eczema, dauwworm, gordelroos, en alle jeukende huidaandoeningen wordt Foster's Zalf sterk aanbevolen. Zij geeft baat vanaf de eerste aanwending. Prijs fl.75 per doos, alom verkrijgbaar. BINNENLAND. Twee manneu verdronken. Zondag heeft zich naar de Crt. meldt te Zandvoort een ernstig drama afgespeeld, waarbij een tweetal menschen om het leven is gekomen. Twee Amsterdammers, nl. de heeren Broeder en Cornelesse begaven zich aan het stiile strand te water om te baden. Door den sterken Oostenwind werden beiden van het strand afgedreven, en ofschoon één hunner nog trachtte te zwemmen, kon deze geen grond meer bereiken. Op hun geroep snelden o.m. de Zwitsers Frossard en Seiler toe, en begaven zich met een zwemgordel aan een lijn te water. Toen zij zich reeds circa een kilometer van het strand bevonden, en op eenige tientallen meters de drenkelingen genaderd waren, verdwenen deze plotseling in de diepte en kwamen niet meer boven. Op het strand, waar zich onder het publiek zoowel de echtgenooten als de kinderen der beide slachtoffers bevonden, speelden zich hartverscheurende tooneelen af. Dit was te tragischer, daar het der politie niet mogelijk was het opdringende publiek op een afstand te houden. Terzelfder tijd werd ook een dame, die zich te water bevond, door den stroom gegrepen en zou ongetwijfeld hetzelfde lot hebben ondergaan, als niet een visscher, die zich ter plaatse bevond, zich te water begeven had en haar in bewusteloozen toe stand op het strand wist te brengen, waarna zij per auto naar Haarlem werd getranspor teerd. De lijken der beide slachtoffers waren Maandagavond nog niet aangespoeld. De heer Broeder laat een vrouw en drie kinderen en de heer Cornelesse een vrouw en twee kinderen achter. Ingebroken, Zondagnacht is ingebroken in 't kantoor van de firma C. H. en Zoon, houthandel te Zwammerdam, De brandkast is open gebroken en de daarin aanwezige gelden, tot een bedrag van ongeveer f 1500, alsmede verschillende geldswaardige papieren en andere stukken, zijn meegenomen. Overreden, Mej. B. S. te Vianen wilde haar hondje behoeden tegen overrijding door een passeeren- den wagen, doch geraakte zelf onder het voertuig en kwam zoo ernstig terecht, dat zij weldra aan de gevolgen overleed. De ipraak verloren door een droom. De heer D. uit Markelo, die bij familie te Wierden logeerde, kwam bij het ont waken tot de ontdekking, dat hij zijn spraakvermogen geheel verloren had. De ontboden geneesheer vroeg hem of hij op de een of andere manier ook een schrik gekregen had. Hij schreef daarop op een lei, dat hij 's nachts een angstige droom had gehad, nl. dat zijn broer, die ernstig ziek is, gestorven was. De geneesheer was van meening, dat hij tengevolge van dezen droom zijn spraak heeft verloren, Yoor-historiscbe vondst. Bij graafwerk voor kanaliseering der Hunse in Drente is nabij het Drauvener- veen op een groote diepte in den grond gevonden een oude, doch gave dolk van 25 cM. lang. Een deskundige oordeelde het gevondene van zeer ouden datum en afkomstig uit de zestiende of zeventiende eeuw voor onze jaartelling. Op geringen afstand werd nog een gave dierenschedel met kaak gevonden, waarin het gebit nog gedeeltelijk aanwezig was. Met het oog op mogelijke andere vondsten wordt voor zichtig verder gegraven. Nederland en de Yolkenbend. Als vertegenwoordigers van Nederland naar de derde zitting van de vergadering van den Volkenbond, welke is bijeenge roepen voor 4 September a. s. te Genève, zijn benoemd: Jhr. dr. J. Loudon, buitengewoon gezant en gevolmachtign Minister, oud-Minister van Buitenlandsche Zaken te Parijs prof. dr. mr. A. A. H. Struyken, lid van den Raad van State, lid van het Permanente Hof van Arbittrage te 's Gravenhageprof. jhr. mr. W. J. M. Van Eysinga, hoogleeraar aan de Ryks Universiteit te Leiden. o Slaapziekte. Te Noord Scharwoude doet zich weer een geval van slaapziekte voor in hetzelfde gezin, waarin onlangs een meisje aan die ziekte is overleden. Erustig motor-ongeluk. Op den weg MoerdijkZevenbergen zijn in een bocht een wielrenner en een motor wielrijder De Vrij tegen elkander gebotst. De laatste kreeg, naar de »N. R. Ct.« bericht, zware hoofdwonden, men vreest voor zijn leven. Zijn vrouw, die achter op den motor zat, werd licht gewondde wielrenner kreeg een verwonding bij de oogen. PLAATSELIJK NIEUWS. Heasden. Geslaagd voor Engelsch M. O. acte A, mej. R. M. P. Keunen, alhier. De processie naar Kevelaer zal dit jaar plaats hebben 7 en 8 September. De voelbalvereeniging Juliana speelde Zaterdag op haar terrein tegen D. V, O. uit Aalburg en won met 32. Zondag tegen D. F. C. te Drunen was ze minder gelukkig en verloor met 12. De heer Jac. Kuijpers lid van het schuttersgilde St. Blasius behaalde op het schuttersconcours te Besoijen, een personeelen prijs (12 lepeltjes in étui). Het zoontje van den koopman v. D viel nabij het bruggetje over de Wiel van een hoogen muur en bezeerde zich zoodanig, dat de hulp van een dokter moest worden ingeroepen. Aalburg. Terwijl Zaterdag de melk rijder C. v. W. uit Wjjk den dijk alhier passeerde, tuimelde plotseling paard en wa gen van den dijk. Gelukkig bevond de voerman zich niet op den wagen. Na met vereende krachten alles weer op den dijk geholpen te hebben, kon de reis weer ver volgd worden. Almkerk. Woensdag 16 Aug. a.s. hopen de echtelieden L. Grootenboer en A. van Hofwegen den dag te herdenken, waarop zij vóór 50 jaar door den Band des Huwelijks werden verbonden. Wij wenschen van harte, dat het deze oudjes op dien dag in geen geval aan blijken van belangstelling op alle gebied zal ontbreken. In de j.l. gehouden Gemeenteraads vergadering alhier werd op voorstel van dhr. Ottevanger het Rookverbod ingevoerd, zcodat het voor kinderen beneden den leeftijd van 16 jaar verboden zal zijn in 't openbaar te rooken. Dezer dagen had den arbeider C. B., in den Biesbosch, het ongeluk bij het schoonmaken van een sloot zoodanig met een zeis in aanraking te komen, dat de geneeskundige hulp van Dr. Bresier moest worden ingeroepen. Beneden-Langstraat. De hooiprijs geeft een groote tegenvaller. Men besteedt slechts f 35.per 500 K.G. meer. Het nagras staat uitstekend. Bommelerwaard. Omtrent den stand der veld- en tuingewassen kan men van hier zeer gunstige berichten meedeelen. De aardappelen een der hier verbouwde hoofdproducten staan buitengewoon prachtig. Mochten wij voor onheilen ge spaard blijven, dan zal dat gewas zeer overvloedig zijn. Suikerbieten, dit jaar weinig gezaaid, beloven ook een goeden oogst. De tarwe heeft over het geheel veel te weinig stroo, die zal, op enkele uitzonderingen na, middelmatig zijn, evenzoo de haver. De boonen zijn niet zwaar, de erwten daarentegen uitstekend en rijk be laden. Het gras is op de hoog gelegen landerijen, wat het hooigras betreft, niet meegevallen, het lagere daarentegen is zeer bevredigend en geeft een goed beschot. Het gras voor het vee begint overvloedig te worden het was op sommige plaatsen, vooral de oude weilanden, niet te breed. Appelen zyn er tamelyk, peren veel beiden ontwikkelen zich, dank zij het gun stige weer, uitermate. De groenten in de tuinen zijn niet zooals het vorige jaar, doch in elk opzicht zijn er veel, zoodat we voor de a.s. winterprovisie niet behoeven te vreezen. Met den aardappelhandel gaat het met den dag minder worden. De aanvoer is op vele plaatsen nog maar gering en de prijs niet hoog, doch de opbrenst is zeer ^bevredigend, maar over het geheel genomen zijn de pachtprijzen van de landerijen veel te hoog. Te verwachten is het, dat de kleine landbouwer voor een moeilijke periode komt te staan. 's Gravenmoer. In de vergadering van stemgerechtigde ingelanden van het water schap Beoosten de 's Gravenmoersche VaarU is met algemeene stemmen herbe noemd als voorzitter de heer D. Smits, terwijl ook is herkozen als lid van het Dagelijksch Bestuur de heer J. Versteeg Hz., beiden te 's Gravenmoer. Een breedvoerige discussie werd wederom gehouden over aanleg van wegen, maar een voorstel dienaangaande werd met groote meerderheid van stemmen verworpen. Maandag ontving de familie P. Bak keren alhier het treurige bericht, dat hun 24-jarige zoon Marinus, varensgezel, te Werkendam jammerlijk was verdronken. Bij het uitrijden van een meubel wagen alhier geraakte, de knecht van den heer Kesseis uit Breda, beklemd tus- schen een paal van het electrisch licht en den disselboom, waarbij een rib in den lever drong. Per auto werd hij naar het gasthuis te Breda vervoerd. Nederhemert. Zaterdag, 12 Aug. 's avonds 8 uur Zomertijd, hoopt de Zang- vereeniging »Nut en Genoegen* alhier, een uitvoering te geven in de open lucht en wel op de singel achter het kasteel. De opbrengst komt geheel ten bate van het Groene Kruis. Raamsdonksveer. Marktbericht Tarwe f 43.50 k f 14.—, Rogge f 13 Haver f 43.50. In hooi geen handel. Zr. van Vreumingen uit Oudewater werd door het Bestuur van het Groene Kruis Raamsdonk e.o. benoemd tot Wijk verpleegster T. B. C. Enquetrice. Onze vroegere Veerenaar, dhr. G. J. v. Dalen, thans onderwijzer te Zwijn- drecht slaagde te 's Gravenhage voor het Examen Hoofdacte. De boterprijs werd met 10 cent per K.G. verlaagd en gebracht op f 1.25 per pond. Sprang. Over de maand Juli werd aan het hulppostkantoor alhier op Rijks postspaarbank belegd f 5224,47 en terug betaald f 2658,71. Bij de j.l. Zondag gehouden beker wedstrijd op het terrein van S.V.V. alhier werd door de voetbalvereen. »WilheImina« van Capelle den le prijs (groote beker), door Excelsior* van Kaatsheuvel den 2e prijs (kleinen beker) en door »Brabantia« van Waspik, den 3e prys (zilveren lauwer tak) behaald. Waspik. Dinsdag 1 Aug. werd alhier door de Eerw. Zusters het eeuwfeest van de stichting der congregatie gevierd. Sedert 75 jaren is alhier aan deze zusters het onderwijs der jeugd en de verpleging der ouden van dagen toever trouwd, waarom dan ook dit feest niet ongemerkt voorbij mocht gaan. Des morgens om 9 uur werd een plechtige H. Mis opgedragen om God dank te brengen voor het vele goede, dat Hij ons door de Zusters in deze 75 jaar heeft doen geworden en ook om Zijn milden zegen in de toekomst voor haar ijverig werken af te bidden. Om 8 uur des avonds bracht onze harmonie een serenade aan de Eerw. feestvierenden, en opdat zij er zoo volledig mogelijk van zouden kunnen genieten, stelden de muzikanten zich op in den tuin van het klooster. Om het zeer bijzondere van het feest werden enkele nummers meer ten beste gegeven als ge bruikelijk is. Een motorrijder had alhier het ongeluk een hond te overrijden, maar kwam zelf daardoor zoodanig te vallen, dat hij bij den veldwachter De Moor moest worden binnen gedragen, waarna onmiddellijk de hulp van een geneeskundige werd inge roepen. Dr. Wijffels, die spoedig ter plaatse was, constateerde beenbreuk. Op Vrijdag j.l. werd alhier aanbe steed het bouwen van een school met drie lokalen voor de Vereeniging voor Christelijk Volksonderonderwijs. Ingeschreven werd als volgt Adr. Koenen, Dongen f 35345, J. Quiryns Capelle, 33720, H. A. van Dongen, Raamsdonksveer 33700, Van Daal Mutsaers, Waspik 33000, Jac. van den Broek, 32855, C. Roovers 32730, W. H. Schott, Raamsdonksveer 32620, D.P.v. Alphen 32523, G. J. v. Dongen, Raamsdonk v 32140, D. J. Lucas, Moerdijk H. Michael, Kaatsheuvel A. P. de Graauw, Waspik Otte Ottema, Kaatsheuvel H. v, d. Ploeg, Geertruidenberg t 32000,- 30480,- 29948,- 29900,- 29673,- 29573,- 29450,- 28930,- 27400,- 27375,- C. Michael, Vrijh.-Capelle Thomas Roovers, Made A. J. v. Alphen, Oosterhout M. in 't Veld, Sprang C. Timmermans Nieuwborg Van Heutelom, Tilburg 26344,— De prijs der jonge varkens is hoog. Men besteedt tot f22,per stuk. Ook de prijs van het spek is stijgende. Voor vette varkens wordt 70 cent per pond betaald. De vlekziekte schijnt onder de varkens weer te heerschen. Enkele krulstaarten zijn reeds bezweken. De werkman V. T. alhier, viel met zijn hand in een zicht (sikkel) waarbij hem een drietal vingers nagenoeg werden afge sneden. De electricien Jos. V. alhier, moest in een der palen van het electrisch net enkele reparatiën verrichten en verkeerde in de meening dat de stroom was uitge schakeld. Toen hij echter den draad vast greep, bleek er nog stroom op te staan, zoodat hij dien door het lichaam kreeg. Zijn broeder had echter de tegenwoordigheid van geest onmiddellijk de stroom uit te schakelen, waardoor ernstiger ongeluk werd voorkomen. Thans kwam V. met den schrik vrij. Woudrichem. Veiling 7 Aug. Aangevoerd 125 H.L. aardappelen. Blauwputten f 1.90—2.30 per HL. Eigenheimers - 2. Schoolmeesters - Witte Kralen - 1.75—2.— Wijk. Door het onlangs opgerichte fonds van vrije geneeskundige hulp, verbon den aan de Werkliedenvereeniging »Helpt Elkander« is als Secretaris-penningmeester benoemd de heer P. Roeland. Het aantal leden is 220. Znilichem Onze predikant, ds. S. C. Groeneveld, heeft het beroep naar Leerdam aangenomen. Drongelen. De Directeur van het Post- en Telegraafkantoor te Waalwijk deelt mede dat ingaande 6 Augustus ook de hulppostkantoren te Besoijen, Drongelen en Eethen zullen gesloten zijn op Zondagen. Er zal gedurende 15 minuten gelegen heid worden gegeven om op die dagen de correspondentie af te halen, voor zoover die niet wordt besteld. Te Besoijen be staat die gelegenheid alléén voor hen, die het voor busrecht vastgestelde bedrag heb ben voldaan. Vervolg Raadsverslag ANDEL, Vaststelling plaatselijke verordening in zake de vleeschkeuringswet. De Voorzitter deelt mede, dat de con cept-verordening naar de gezondheidscom missie is gezonden om advies en dat deze daartegen geen bezwaren heeft, hierop wordt de verordening door den Voorzitter voorgelezen. De heer Schouten vraagt of het zooge naamde hallen in 't vervolg is afgeloopen waarop de Voorzitter bevestigend antwoordt, alleen iemand die een slagerij heeft kan deze nog 5 jaar aanhouden. Wenscht men in 't vervolg een stuk vee te slachten, dan behoort hiervan twee dagen te voren te worden kennisgegeven aan den vleesch- keuringsdienst. De heer Schouten vindt de formuleering van de bepaling dat aangifte moet worden gedaan v.m. 10 uur van een rund, dat na 6 uur des middags is gestorven, onduidelijk. Hoe kan men 's morgens om 10 uur reeds weten, dat een rund na 6 uur zal dood gaan. Van grooter bezwaar acht spr. echter de bepaling, dat de veearts het onderzoek van een geslacht rund 48 uur kan op schorten, vooral geldt dit bezwaar voor de maanden Juli en Augustus. Daar de slagers buiten geen van allen een ijskast bezitten, kan het volgens spr. niet anders, of op die manier moet er vleesch bedorven wor den. Stelt de veearts de beslissing of het vleesch al of niet bij de klanten bezorgd mag worden 48 uur uit, dan gaat er nog wel 2 X 24 uur over heen eer het vleesch op zijn bestemming is. Daarbij komt dat de klanten gerekend hebben het vleesch op tijd te ontvangen en dus niet zullen wachten, zoodat een concurrent die klanten zal bedienen en de betrokken slager met zijn vleesch blijft zitten. Spr. vindt de bepaling om die reden zeer onbillijk. De Voorzitter zegt, dat de bepaling niet van B. en W. zelf is, doch dat deze is overgenomen uit de algemeene verordening. Spr. heeft echter geen bezwaar de eerste bepaling zoo te wijzigen, dat in plaats van vm. 10 uur wordt gelezen vm. 10 uur op den daaropvolgenden dag. Aldus wordt besloten. Het tweede bezwaar van den heer Schouten voelt spr. heel goed, hij acht het echter een bezwaar den termijn te kort te stellen. Er kunnen zich gevallen voor doen, dat niet direct geconstateerd kan worden of het vleesch al of niet goed is voor het gebruik met het oog op een dergelijk geval is den veearts de bevoegd heid gegeven zijne beslissing uit te stellen. Dit kan ook in het belang van den be trokkene zijn, gesteld, dat het twijfelachtig is of het vleesch van goede hoedanigheid is, dan bestaat de kans, indien den veearts geen tijd wordt gelaten voor een nauw keurig onderzoek, dat deze besluit het vleesch niet goed te keuren, terwijl het in het andere geval misschien wel was goed gekeurd. Daarbij komt dat een veearts slechts in het uiterste geval deze bepaling zal toepassen, zou hij dit niet doen, dan moest zoo'n ambtenaar er zoo spoedig mogelijk uit. De heer Schouten kan wel aannemen, dat deze bepaling in dezen geest wordt toegepast, is dit echter niet het geval dan kan men er niets aan doen. Heeft men eenmaal een ambtenaar dan gaat het niet zoo gemakkelijk dien kwijt te worden. Spr. zou er voor zijn de bepaling geheel te schrappen en indien dit niet gaat den termijn zoo kort mogelijk te stelleu. De heer Millenaar stelt voor er 12 uur van te maken. De heer Verwijs zou de bepaling in elk gevai niet geheel willen schrappen. De heer Schouten stelt hierop voor er 24 uur van te maken. Dit voorstel wordt met algemeene stemmen goedgekeurd. Alle vee dat gestorven is moet, volgens de verordening, naar het abattoir te Rot terdam worden vervoerd. De heer Millenaar vraagt, of dit vervoer ten koste van den eigenaar moet geschieden, hierop antwoordt de Voorzitter bevestigend. De heer v. d. Vliet meent, dat men het kadaver dan dikwijls maar in den grond zal stoppen. De heer Bouman zou, indien zulks ge schied, behoorlijke maatregelen willen nemen om het voor de comsumptie onge schikt te maken. De Voorzitter is van oordeel dat art. 48 der plaatselijke politieverordening, waarin wordt bepaald, dat het gestorven rund onder politietoezicht moet worden begraven en met karbolzuur moet worden begoten, op dit geval van toepassing blijft. Besloten wordt dit artikel ook op te nemen in de verordening betreffende de vleeschkeuring. De geheele verordening wordt hierop met algemeene stemmen goedgekeurd. Eveneens wordt met algemeene stemmen besloten, ontheffing te vragen van de ver plichte keuring van huisslachtingen. Benoeming zetters. Aan de beurt van aftreding zijn de heeren B. G. Mans en Joh. de Fijter. De heer Mans wordt herkozen metalgemeenestemmen de heer de Fijter met 5 stemmen. Als plaatsvervangende leden worden ge kozen de heeren P. Tankens met algemeene stemmen en de heer P. v. Houweüngen met 5 stemmen. Thans komt in behandeling het verzoek schrift van den heer Poot veearts te Andel, waarin deze de gemeente om een subsidie verzoekt. Wordt deze verleend, dan heeft adressant ook recht op een uitkeering van de provincie, wordt zij niet verleend dan zou hij hoogere tarieven moeten berekenen dan een veearts die deze subsidie wel geniet. De Voorzitter zegt, dat -de veearts doelt op een besluit van Ged, Staten van 4911. De gemeente Andel, maakt deel uit van den veekring Alaokerk, waaraan een subsidie i van f 25 wordt verleend en waarvan de regeling loopt tot 1926, eerder kan deze niet worden opgezegd. Nu is het wel een gemeentebelang eene veearts op het dorp te hebben, zoodat er naar Spr. meening geen bezwaar tegen is ook den heer Poot een subsidie te verleenen. Genoemde heer wil ook aan de omliggende gemeenten Drongelen, Genderen, Giessen, Rijswijk, Veen, Wijk en Woudrichem om subsidie vragen. Het gekste is dat men nu eene veekring in een veekring zou krijgen. B. en W. hebben die verzoekschriften nog niet voldoende onder de oogen gezien en kunnen daarom met geen omlijnd voorstel komen. Spr. is van oordeel dat eerst met de om liggende gemeenten dient geraadpleegd te worden. Naar hij heeft vernomen zal de veearts uit Heusden, Directeur van den keuringsdienst Heusden worden en komen de gemeenten van den veekring Heusden dan in een andere verhouding te staan. Spr. acht het daarom beter dit verzoek schrift tot een volgende vergadering aan te houden. De heer Schouten vindt het ook een onbetwistbaar belang voor de gemeente dat er een veearts is gevestigd, een ding staat

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1922 | | pagina 2