land van altena Uitgever: L. J. YEERMAN, Heusden, No. 4219. Woensdag 23 Augustus 1922 FEUILLETON. VIOLA* Hoe schooner hel is. hoe sneller hel geneest LIFEBUOY HEALTH SOAP Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur ingewacht. Doop een klein wondje in de huid treden stof en vuil binnen en verhinderen de genezing. LIFEBUOY-ZEEPbrengl een weldadiö antisepticum in de poriën van Uw huia Door geregeld L1FEBUQY-ZEEP ie gebruiken.wordt Uw huid zacht en frisch en absoluut rein DE LEVER'S ZEEP MY VLAARDiMGEM fabrikanten- Van Lux enTwink BUITENLANDS CH OVERZICHT Terwijl de Commissie van Herstel de kwestie van het moratorium onderzoekt en de leidende staatslieden te Londen en Parijs in spanning de beslissing verbeiden, hebben de Geallieerden ter zake van de kwestie der particuliere schulden aan Duitschland hun gemeenschappelijk antwoord doen toe komen, misschien voor geruimen tijd de laatste gemeenschappelijke actie van de bondgenooten. Uit dit antwoord blykt, dat de Duitsche regeering niets verloren heeft bij de stor ting van de 500.000 pond, welke 15 Augustus »op af betaling« is geschied. Want de Geallieerden houden aan den eisch vast dat het geheele bedrag, groot 2 millioen, nog betaald moet worden, al willen zij Duitschland voor deze betaling een uitstel van vier weken toestaan. De Duitsche regeering zal dus het resteerende drie kwart van het verschuldigde bedrag vóór of op 11 September moeten aflossen, hetgeen zeggen wil 1.500,000 pond opbrengen, wat Door L. J. FIKKEE. 22) ïHier is maar één mijnheer Vorster en die woont op het huis. Maar mijn hemel, juffer Viola gij ziet zoo vreeselijk bleek, dat men er bang van zoude worden riep de vrouw verschrikt uit, doch Viola schudde het hoofd en streek langzaam met de hand door haar lokken. Toen haalde zij diep adem en zag geruimen tijd als wezenloos de kamer rond. ïlk zou nu gaarne alleen zijn, heel alleen,<r sprak zij eindelijk. Haar stem klonk thans dof en hol, doch geen trek op haar doodsbleek gelaat verried overigens, wat daar binnen in haar omging. »Maar gij zijt ziek, erg ziek, en ieder oogenblik zoudt ge mij kunnen noodig hebben,® bracht de waardin daartegen op zachten toon in. vLaat mij alleen, goede vrouw,<r sta melde Viola nauwelijks hoorbaar, de waar din smeekend aanziende, »als ik inderdaad uwe hulp mocht noodig hebben, zal ik u immers dadelijk kunnen roepen.® »0, dat is niet noodig,gaf de ander haastig ten antwoord, tindien gij slechts even tegen dit raampje tikt, zal ik on middellijk bij u zijn. En als gij het dan met den tegenwoordigen stand van de mark een enorme aderlating van de schatkist beteekent. Met 11 September houdt dan echter de overeenkomst op welke ten aan zien van de particuliere schulden tusschen Duitschland en de Geallieerden gezamenlijk gesloten is en zullen de Geallieerden ieder afzonderlijk een overeenkomst met Duitsch land sluiten over de verdere betalingen. Dit laatste kan Duitschland slechts wel kom zijn. Want al heeft het klemmende eischen van Frankrijk te verwachten, het mag hopen dat de overige Geallieerden gematigd zullen optreden en met den eco- nomischen toestand in Duitschland rekening zullen houden. Bovendien, al te zware eischen heeft men ook van Frankrijk niet te duchten, aangezien elke overeenkomst, krachtens het vredesverdrag, de goedkeuring behoeft van de Commissie van Herstel. Het afzonderlijk optreden der Geallieerden be teekent dus nog niet dat elke afzonderlijke overeenkomst aan de controle der andere bondgenooten ontsnapt. Gevaarlijke wille keur kan door de Geallieerde vertegen woordigers in de Commissie tegengegaan worden. De Parijsche correspondenten van de Engelsche bladen zeggen, dat in weerwil van de extremistische opinie, geuit door een deel der Fransche pers, er zich een meer verzoenende geest openbaart, niet alleen aan den Franschen kant van de commissie van herstel, maar ook op de Quai d'Orsay. Het bezoek van den Britschen gedele geerde en den Franschen voorzitter van het waarborgcomité aan Berlijn wordt on dernomen in overeenstemming met den uitdrukkelijken wensch der Duitsche re geering en eveneens van de Fransche re- geering, die geen bezwaar heeft tegen onderhandelingen, die wellicht vruchtbaar kunnen zijn. Het is, volgens de vTimes®, een publiek geheim, dat omlijnde voor stellen betreffende andere waarborgen niet alleen van de Britsche, maar ook van de Fransche delegatie gekomen zijn. Spanje wordt geteisterd door een staking der postambtenaren, Stakingen in Spanje zijn altijd min of meer gevaarlijk. Omdat de Spanjaard van nature geneigd is er het bijltje bij neer te leggen en een staking dus spoedig groote afmetingen aanneemt, en omdat in Spanje een sterk revolutionnair element wacht op een gunstige gelegenheid om het staatsbestel omver te werpen. De volstrekt zoo verkiest, juffer, welnu, dan zal ik natuurlijk heengaan.® Met deze woorden begaf de waardin zich naar de deur en verliet de kamer, echter niet, dan na nog eenmaal een vriendelijken, medelijdenden blik op het meisje geslagen te hebben. Nauwelijks was Viola alleen, of zij richtte zich haastig op, verliet hare legerstede en begon zich te kleeden. Doch midden onder dezen arbeid hield zij ophaar armen vielen als krachteloos bij het lichaam neder, en geruimen tijd bleef Viola als een beeld der smart onbeweeglijk, met gesloten oogen, in den grooten leuningstoel zitten. Toen stond zij langzaam op een enkele, schorre snik ontsnapte aan haar zwoegende borst, en op haar knieën nederzinkende, hief zij de gevouwen handen biddend omhoog. ïWeg, weg!® jammerde zij op zachten, doch hartverscheurenden toon, »weg, weg, voor altijd weg O, Hemel, heb medelijden met mij Laat mij sterven, laat mij niet langer lijden Genadige Hemel, ontferm u over uw arm kind Haar stem ging in een zacht, onverstaan baar fluisteren over en geruimen tijd hoorde men haar nog slechts deze woorden her halen »Weg, weg Toen werd het doodstil in het groote, ruime vertrek nog altijd lag Viola geknield op den grond, doch haar lippen bewogen zich niet meer haar handen bleven kramp achtig gevouwen, en men had daar, zooals zij daar thans nederlag, voor een schoone postkantoren te Madrid zijn door de troepen bezet en beveiligd tegen sabotage, maar elders, o.a. in Valencia, heeft men sabotage niet kunnen voorkomen. De regeering heeft enkele bestuurders van het stakingscomité in hechtenis laten nemen. Maar ook deze maatregel schijnt geen succes gehad te hebben. Uit Adrianopel wordt volgens de N. R. Ct. aan het Berl. Tageblatt geseind, dat de toestand in het Oosten, na het mislukken van de conferentie van Londen, nog meer gespannen is dan voorheen. Te Athene volgt de eene kabinetsraad op de andere. Generaal Hadjanestis, de Grieksche opper bevelhebber, en generaal Exandantylos, de leider van het hoofdkwartier, zijn naar Athene ontboden. De lichting 1923 is onder de wapens geroepen. De nota van de entente nopens de autonomie van Klein- Azië wordt door het Grieksche kabinet als waardeloos beschouwd, omdat zij niet als een collectieve nota der entente-staten kan worden beschouwd, Men meent in het Oosten, dat Engeland, voor het geval Frankrijk nieuwe sancties tegenover Duitsch land mocht invoeren, Griekenland vergunning zal geven naar Constantinopel op te rukken. De correspondent van het Tageblatt seint verder, dat in het Oosten de houding van Frankrijk nergens wordt goedgekeurd. Al gemeen staat men op het standpunt dat Frankrijk zijn eigen graf graaft. Er heerscht thans in het Oosten een groote sympathie voor Duitschland. De Kemalistische troepen concentratie nabij Ismid wordt voortgezet. De Zuid-Slavische bladen veroordeelen de Grieksche militaire voorbereidingen. Zij beweren, dat Griekenland door zijn houding het evenwicht in den Balkan bedreigt en eischen compensaties. In Teheran is een detachement Perzische troepen op marsch van Ispahan naar Arabistan door den Kuhgelastam aangevallen. Meer dan honderd soldaten zijn gedood. Alle wapenen en uitrusting werd afgenomen. De overige soldaten zijn naar Ispahan terug gekeerd. De oorzaak van den aanval is tot nog toe onbekend. BUITENLAND. ëcu niunitiecaisson ontploft. Naar een telegram van het B. T. A. meldt, is in Hongarije de bliksem geslagen doode kunnen houden, die te midden van een vroom gebed was ontslapen. De tijd kroop traag voorthet eene uur na het andere ging voorbij, maar Viola bewoog zich nietgeen enkel zucht zelfs verried, dat zij nog leefdealleen haar heftig zwoegende borst duidde aan, dat haar hart niet had opgehouden te kloppen, dat haar levensfakkel niet was uitgebluscht. De waardin, die reeds herhaaldelijk aan de deur had geluisterd naar eenig teeken, werd eindelijk, hetzij door nieuwsgierigheid, hetzij door menschenliefde gedreven, zoo ongerust, dat zij het waagde, even door het kleine raampje te gluren, dat haar veroorloofde, een gedeelte der kamer te overzien. Zij ontdekte echter van Viola geen spoor en, in den waan, dat het meisje rustig lag te slapen, sloop zij even behoed zaam weder heen, als zij gekomen was. Toen echter de zon al lager en lager aan den hemel zonk en de dag ten einde begon te spoeden, oordeelde de vrouw, dat het nu toch tijd werd, de zieke te wekken en haar eenig versterkend voedsel te doen nuttigen. Zij begaf zich daarom nu recht streeks naar de deur, opende die zoo voor zichtig mogelijk en gluurde naar binnen. Doch op den drempel bleef zij aarzelend staan. Viola lag nog steeds in dezelfde houding, het hoofd een weinig voorover gebogen, de handen eerbiedig gevouwen, bijna geheel verborgen onder haar don kere, zware lokken, die in rijken overvloed langs hals en schouders nedervielen en het in een munitiecaisson van een bataljon in fanterie, dat een nachtelijke oefening hield. Vijf officieren werden gedood, drie personen ernstig gewond. Nog eeu gezonken sehatschip. Onder leiding van het aGrosvenor Bullion Syndicate® te Johannesburg zijn er sinds eenigen tijd pogingen ondernomen om de kostbaarheden te bergen van het s.s. »Gros- venor® dat in 1789.25 mijlen van Lusikiski, op de kust van Pondoland verging. Men is thans bezig een tunnel van 450 voet lang te boren door den harden rots steen naar de nauwe geul, waarin het schip ligt. Tot de schatten, die zich aan boord van het gezonken vaartuig bevinden hoort een aanzienlijke partij diamanten uit Madras. De epidemieën. Het bolsjewistische gezondheidsbureau te Winnica registreerde in het tijdvak van 15 tot 31 Juli de volgende ziektegevallen cholera 1455, zwarte pest 19, thyphus 10.053, nekkramp 37, snotziekte 54. Op één dag constateerde men 979 cholerage vallen. Het gebrek aan doktoren en genees middelen wordt zeer ernstig gevoeld. Ontploffing iu een electrische centrale bij Heulen. In een gebouw van de Rijnlandsche Electrische Centrale te Knappstadt bij Keulen, heeft een ernstige ontploffing plaats gehad, waardoor drie arbeiders zulke ernstige wonden opliepen, dat ze er aan zijn overleden. Verschillende andere arbeiders werden licht gewond. Ketelontploffing. Vrijdagmiddag is de pleizierboot Kuffhauser uit Brieg bij Linden in de nabyheid van Brieg ten gevolge van een ketelontploffing in de lucht gevlogen. Alle personen, die zich aan boord bevonden, zijn slachtoffers geworden. Boschbranden in Minnesota (Amerika.) Bij boschbranden, die in het noordelijk deel van Minnesota woeden, werden tot nog toe twaalf personen gedood. Troepen zijn gemobiliseerd om 't vuur te bestrijden. Vreemde gevolgen van een vulcanischc werking. Een vreemd en interessant verschijnsel wordt uit Milaan aan de »Times« gemeld. meisje als met een dichten sluier omhulden. Eerbiedig trad de waardin terug, sloot de deur achter zich en begaf zich weder naar de keuken. »Zij bidt«, mompelde de vrouw zacht in zichzelve, »zij bidt, het arme kind Moge de Hemel haar gebed verhooren Amen III. Vroolijk scheen de zon den volgenden morgen aan den onbewolkten hemel. Het had dien nacht reeds een weinigje gevro ren, en de plassen en poelen, die zich in het uitgestrekte bosch achter de woning van den heer Vorster bevonden, waren met een dun ijsvliesje bedekt. De afge vallen bladeren kraakten en ritselden bij eiken voetstap, en zelfs het anders zoo zachte en veerkrachtige mos liet nu een eigenaardig knappend geluid hooren, zoo dikwijls de twee mannen, die zich door het woud voortspoedden, den voet daarop zetten. De eene dier twee, als jager gekleede mannen, was Worp, de houtvester, zijn makker was een rijzig, welgemaakt jonk man, wiens fraaie gelaatstrekken met zijn keurig jagerskostuum volmaakt in harmonie waren, en wiens teedere witte en met zorg onderhouden handen al aanstonds in hem de man van aanzienlijke geboorte deden vermoeden. Hij stapte echter zoo ongedwongen en vertrouwelijk pratend Op twee plekken van het Lucrinomeer, tusschen Baja en Pozzuoli in Italië, kwamen dezer dagen plotseling duizenden visschen aan de oppervlakte. Zij zwommen gerui men tijd voortdurend in het rond om ten slotte te sterven. De oorzaak van deze ongewone gebeurtenis is nog niet vastge steld, doch men vermoedt, dat de een of andere vulcanische werking onder den meer- bodem, het grondwater op een hooge tem peratuur heeft gebracht. De motorloue zeilvliegtulgen. Op den wedstrijd voor motorlooze zeil- vliegtuigen in de Rhoen (Midden-Duitsch- land) heeft de gediplomeerde ingenieur Martens van de technische hooge school te Hannover met een motorloos zeilvlieg- tuig 45 minuten gevlogen op een hoogte van ongeveer 100 M. By een nieuwe vlucht van de Wasserkuppe af landde hij op 43 K.M. afstand na een vlucht van één uur en 6 minuten. Hy heeft hiermee den uitgeloofden prjjs van 100,000 mark gewonnen. De Duitsche bladen zeggen, dat het pro bleem van de zeilvlucht door deze praes- taties, die van de grootste beteekenis voor de toekomstige ontwikkeling van het vlieg- wezen zijn, opgelost is. BINNENLAND. Twee personen verdronken. Zondagavond tegen 9 uur is een roei boot, waarin 3 jongelieden zaten op het Noordzeekanaal by het stoompontveer te Velsen, omgeslagen. Twee zyn verdronken. Een wist zich zwemmende te redden. Onweer. Bij een kort, maar zeer hevig onweder zijn in den nacht van Vrjjdag op Zaterdag in een weide te Leek twee koeien door den bliksem gedood. Treurig ongeval. Twee oude dames, welke te Tiel ge zamenlijk stil leven, kregen dezer dagen bezoek van een familielid. Hij vond de deur gesloten. Hij wist zich door den tuin toegang te verschaffen en vond beide vrou wen liggende op den grond. Een genees heer constateerde dat de jongste der twee door een beroerte was getroffen. Vermoed wordt dat de oudste haar heeft willen op beuren en toen ineen is gezakt. o naast Worp voort, dat men bijna geneigd zou zijn te gelooven, dat beiden even hoog stonden op de maatschappelyken ladder, wat rang en aanzien betrof. Echter was die jonkman niemand anders, dan Frederik Vorster, de veel jongere broeder van Em ma's vader. Sedert hij nu ongeveer twee jaren geleden van eene groote buitenland- sche reis was teruggekeerd, had zich naar het scheen, eene soort van zwaarmoedig heid, van den anders zoo opgeruimden en levenslustigen jongeling meester gemaakt, en wat de oudste der broeders ook be proefde, om Frederik afleiding en ver strooiing te verschaffen, tot nog toe waren alle pogingen vruchteloos geweestFrederik bleef stil en in zichzelven gekeerd. Op feesten en partijtjes, waar hij tevoren nimmer ontbroken had, zag men hem thans slechts bij hooge uitzondering verschynen, en zijn geliefkoosd rypaard stond dikwyls weken achtereen in den stal. Tevergeefs putte Lode wijk zich uit in het zoeken naar de oorzaak dezer zonder linge en plotselinge veranderingFrederik ontweek behendig alle zijdelingsche vragen en toespellingen daarop en de oudere meen de, dat het hem niet paste, door eene rechtstreeksche vraag den jongeling eene verklaring af te dwingen omtrent iets, wat Frederik blijkbaar geheim wenschte te houden. (Wordt vervolgd NIEUWSBLAD voor lietLand vanHeüsden en Altena, do Lansstraat en de Bommelerwaard

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1922 | | pagina 1