KINDEREN Een echte koker ÏÏHUk.TABVt-TTEH Cl en is altijd voorzienvan den naam .MIJff HARDT mef handfeekemr^ 1 I 01münAa Ernstig motorongeluk in het Stadion. Een zeer ernstig ongeluk heeft Zondag avond in het Stadion te Amsterdam plaats gehad. Er werd een rit gemaakt vanlOOK.M. in 350 ronden. Onder buitengewone span ning was om ruim 10 uur de helft ver reden- Blekemolen, die achter den gang maker Ulrich reed had al 125 ronden gemaakt. Plotseling gebeurde een ernstig ongeluk. De gangmaker Ulrich reed met een vaart van circa 80 K.M., toen hij de open tribune passeerende naar rechts uit week. Daarbij schijnt hij sommigen zeg gen dat het door de gladheid gebeurde het stuur van den motor te zijn kwijt ge raakt. Hij werd over den motor heen op het grasveld geworpen. De motor sloeg tegen twee helpers, Horlemans en Jan de Lange, die op het veld stonden, die neer stortten. Beiden kwamen onder den motor terecht. Onmiddellijk spoedden zich de aanwezige doktoren naar de plaats van het ongeluk. De 33-jarige helper Horlemans bleek er het ergste aan toe. Beide beenen waren gebroken, een zelfs tweemaal met compli caties. Toen de ongelukkige in de ziekenauto gedragen werd overleed hij. Ulrich zelf heeft een lichte hersenschudding en inwen dige kneuzingen bekomen. Zijn toestand is vrij ernstig. De 21-jarige helper Jan de Lange heeft een been gebroken. Het lijk en de beide gewonden zijn naar het Wilhelmina-gasthuis overgebracht, waar men als oorzaak van het ongeluk opgaf uitglijding van den motor. De wedstrijd werd intusschen opgegeven en de talrijke toeschouwers verlieten diep onder den indruk het Stadion. Twee kinderen verdrenken. Te Tegelen had de negenjarige W. S. het ongeluk bij het spelen in een met water gevulden leemkuil te vallen. Zijn kameraadje, de 15-jarige C. K., wilde hem er uit halen, doch viel er zelf in. Toen beide kinderen een oogenblik later werden opgehaald, bleken de levensgeesten reeds geweken te zijn. Oudheidkundige opgravingen. De oudheidkundige opgravingen in Zuid- Limburg, onder leiding van dr. Holwerda, zijn beëindigd. In het z.g. Ravenbosch bij Houthem werden fragmenten van den onder bouw van een Romeinsch landhuis bloot gelegd. In Ubbachsberg, gem. Voerendaal, werden oud-Romeinsche fundamenten bloot gelegd. In Grevenbicht werd een put ontdekt uit den Romeinschen tijd. Bedrieger^}. Zondagochtend is gevankelijk uit Druten te Tiel binnengebracht een man, die zich voor inspecteur der tabaksbelasting had uitgegeven en op verschillende plaatsen in Maas en Waal de bordjes tabaksvergun- ning« bij de winkeliers had ^afgekeurd** en hun nieuwe bordjes had verkocht. Bij enkele winkeliers had hij f 5 voor s>tabaks belasting® geïnd. Het teveel aan ambtenaren. Ieder, die doeltreffende bezuiniging wil, is het er wel over eens, dat in de eerste plaats gestreefd moet worden naar ver mindering van het aantal ambtenaren. Bij de behandeling der staatsbegrooting in de Tweede Kamer heeft de regeering ook vrijwel de toezegging gedaan, dat, tenzij in bijzondere gevallen, niet tot aanstelling van nieuwe ambtenaren zou worden over gegaan. Eenigszins vreemd doet het in dit verband aan, dat volgens aankondiging in de Staatscourant in October a.s. toch weder examen zal wordon afgenomen voor de benoeming tot klerk bij de Departe menten van algemeen bestuur. Bij de aankondiging wordt vermeld, dat wegens inkrimping van personeel en beperking van den Staatsdienst de kans op aanstelling naar alle waarschijnlijkheid geringer zal zijn dan na de vorige examens. Maar waarom laat men dan dit jaar het geheele examen niet achterwege? Men wil immers geen nieuwe ambtenaren aanstellen en is er in byzondere gevallen een noodig, dan is die nog wel onder de vroeger ge- examineerden te vinden. Wij zouden ook wel eens willen weten hoeveel kosten het houden van dit examen aan vacatiegelden, bureaubehoeften enz. enz. medebrengt. Laat men toch eindelijk eens leeren zuinig te worden, zoowel in groote als in kleine dingen I Vergadering van den Raad der gemeente GENDEREN op Donderdag 47 Aug. nm. 5 uur. Voorzitter EdelAchtb.Heer D. F. Brune. Aanwezig alle leden. Om 5 uur precies opent de Voorzitter de vergadering met gebed, daarna worden de notulen der vorige vergadering goed gekeurd. Ingekomen stukken a. Een schrijven van Ged. Staten, dd. 28 Juni, waarbij goedkeuring wordt ver leend aan de gemeenschappelijke regeling met de gemeente Drongelen, Heusden, Meeuwen, Nieuwkuijk, Oudheusden, Herpt, Hedikhuizen, Veen en Wijk, inzake uit voering vleeschkeuringswet. b. Bericht dat ontheffing is verleend van de keuring van varkens, die geslacht worden ten behoeve van eigen gebruik (huisslachting). A en b worden aangenomen voor ken nisgeving. c. Een verzoekschrift om subsidie van den Ned. R. K. Politiebond te 's Bosch, die de opleiding beoogt van politieagenten en veldwachters. De Voorzitter zegt, dat de gemeente het vorig jaar reeds subsidie verleende aan de politieschool te Hilversum en B. en W. daarom voorstellen afwyzend op dit adres te beschikken. De Raad gaat met dit voorstel accoord. d. Rekening Gezondheidscommissie te Heusden over het jaar 1921. Hieruit blijkt dat de ontvangsten be droegen f2590,08 en de uitgaven f 2406.112, zoodat de rekening sluit met een batig slot van fl83.96|. Uit het begeleidend schrijven, waarin den Raad goedkeuring dezer rekening wordt verzocht, blijkt tevens dat de bewijsstukkon ter inzage liggen ter secretaris van de grootste gemeente, n.l. te Vlijmen. Met algemeene stemmen wordt de rekening goedgekeurd. e. Een verzoekschrift van de Vereen. »Het Groene Kruis« om een subsidie te mogen ontvangen tot een gelijk bedrag als het vorige jaar. B. en W. stellen voor eenzelfde subsidie, n.l. 100.-», te verleenen welk voorstel eveneens met algemeene stemmen wordt aangenomen. f. Een verzoek van den veearts A. Poot te Andel, om uit de gemeentekas een subsidie te ontvangen. De Voorzitter zegt, dat de heer Poot in zijn adres spreekt van achterstelling bij andere veeartsen, doch dat deze zich daarin vergist. Van achterstelling is geen sprake, immers, de gemeente geeft geen subsidie aan een veearts. Zij verleent deze aan den veekring Heusden, die een veearts heeft aangesteld en dezen subsidieert. Volgens spr. gaat het niet aan nogmaals een veearts in den veekring subsidie te verleenen. B. en W. stellen daarom voor afwijzend op het verzoek te beschikken. Met algemeene stemmen wordt dit voor stel aangenomen. Voorstel verkoop grond aan J. v. d. Mooren. De Voorzitter zegt, dat het den Raad bekend is, dat v. d. Mooren reeds eenigen tijd geleden heeft verzocht het stukje grond waarop zijn woning staat te koopen. De Raad heeft toen een commissie benoemd, bestaarde uit de heeren J, v. Dijk en C. Saakes, die den grond zou schatten en die dezen hebben geschat op f20. B. en W. stellen voor het stukje grond, dat 20 c.A. groot is, voor de geschatte waarde te verkoopen. De Raad hecht ook aan dit voorstel zijn goedkeuring met al gemeene stemmen. Dezelfde adressant vraagt thans, ook den verderen grond bij zijne woning, ter grootte van 5 Aren, die indertijd aan zijn vader in gebruik is gegeven, in gebruik te mogen behouden. De Voorzitter zegt, dat hem van in gebruik geven niets bekend is. Hij stelt voor dezelfde schatters te benoemen, om den grond te doen schatten, het verzoek ter algemeene kennis te brengen, opdat zij, die daartegen bezwaren mochten hebben, deze ook kunnen indienen. De heer v. d. Beek vindt het jammer, dat beide aanvragen niet tegelijk zijn ge daan, men krijgt thans dubbele kosten van schatting. De Voorzitter zegt dat de schatters tot heden de schattingen steeds gratis hebben verricht. Spr. zou dan ook willen voor stellen, hen na deze schatting, vriendelijk te danken voor de moeite die zij zich hebben getroost. Verder is nog ingekomen een briefje, onderteekend door Ds. Bakker en de ker- keraad van Aalburg en Heesbeen. In dit adres wordt betoogd, dat alle godvruchtige ingezetenen het een ergernis vinden, dat de dag des Heeren ontheiligd wordt door het voetbalspel. Dit hartstoch telijk spel trekt vele jongelieden tot zich, zoodat verschillende ouders hunne kinderen er moeilijk vandaan kunnen houden en die kinderen, aangezien er ook onder kerktijd wordt gespeeld, de godsdienstoefening niet (bijwonen. De kerkeraad meent dan ook in het belang van alle ingezetenen en in de allereerste plaats in het belang van bedoelde ouders te handelen, door bij den gemeenteraad van Genderen aan te dringen het voetbalspel op Zondag te verbieden en deze openbare ergernis te helpen wegnemen. De Voorzitter zegt, dat B. en W. van oordeel zijn, dat het niet op den weg van het gemeentebestuur ligt in deze in te grijpen, daarbjj is het terrein, dat van het Rijk is gehuurd, zoover van het kerkge bouw gelegen dat men er daar geen hinder van kan hebben. Moet men het voetbalspel gaan verbieden om de jongens op deze manier te dwingen naar de kerk te gaan, dan zal men, vreezen B. en W., daarmede niet veel bereiken, Zou men het spelen onder kerktijd moeten verbieden, dan zou dit gelijk staan, dat er op den geheelen Zondag niet gevoetbald kon worden, want in de gemeente wordt er 's morgens, 's mid dags en 's avonds kerk gehouden. B. en "W. stellen daarom voor te be richten, dat de Gemeenteraad van oordeel is, dat het niet op zijn weg ligt, het voetballen op Zondag te verbieden. De heer Boll kan zich met het schrijven goed vereenigen. Door verschillende jongelui uit Heesbeen wordt misbruik gemaakt van het voetbalspelof het op den weg van den gemeenteraad ligt in te grijpen, weet spr. niet, als het echter mogelijk is, zou hij dit wel willen doen. De Voorzitter geeft toe, dat er al te veel misbruik van het spel wordt gemaakt en er ouders zjjn die er hun kinderen moeilijk vandaan kunnen houden, of de Gemeenteraad dan echter als boeman moet optreden, betwijfelt spr. Tegen het voet balspel zelf is geen enkel bezwaar. Dezelfde kerkeraad zal zich niet verzetten tegen het voetbalspel in de week. De heer Boll weet ook wel, dat, als een vader zegt, dat zijn kinderen niet mogen gaan voetballen deze het ook moeten laten. Indien zij het echter toch doen, wat moet men dan met jongens van 18 tot 20 jaar beginnen. De gelegenheid maakt zoo gemakkelijk een dief. De heer W. J. G. Branderhorst is het met den heer Boll eensheeft de ge meenteraad er het recht toe, dan zou ook hij het voetbalspel op Zondag willen ver bieden. De heer v. d. Beek zegt, dat de Voorzitter gelijk heeft met de bewering dat de ge meenteraad geen opvoedkundig lichaam is en de ouders in de eerste plaats voor hunne kinderen hebben te zorgen. Spr. zou echter gaarne willen weten of de gemeenteraad het recht heeft het spel te verbieden. De Voorzitter beweert wel, dat het niet op den weg ligt van den Raad, doch indien deze de bevoegdheid hiertoe heeft, dan zou ook spr. er voor zijn het te verbieden. De Voorzitter gelooft stellig, dat het betreffende raadsbesluit vernietigd zal wor den, als in strijd met het algemeen belang. Hij kan niet aanraden een verordening te maken, waarbij het voetbalspel op Zondag wordt verboden. Daarbij maakt men het bij dit overigens geoorloofd spel nu niet zoo bont. Zou men het voetbalspel op Zondag willen verbieden, dan kan men nog verder gaan en verbieden het fietsen op Zondag in de gemeente. De heer v. d. Beek zegt tegen het voet balspel te zijn uit principe. De Voorzitter meent, dat men persoonlijk tegen het spel kan zijn, doch dat men rekening heeft te houden met de minder heid. Daarbij kan men niet zeggen dat in het voetbalspel iets kwaads ligt en heb ben ook zij, die niet onze meening deelen, recht op zekere vrijheid. De heer v. d. Beek zegt ook rekening te willen houden met de minderheid, doch oordeelt dat hij zijn beginsel daarvoor niet mag verzaken. De Voorzitter meent, dat de heer v. d. Beek zijn beginsel niet verzaakt, zoolang hij zelf niet aan het spel deelneemt. De heer v. d. Beek blijft bij zijn be wering, dat, zoo de wet hem daartoe de bevoegdheid geeft, hij uit beginsel het voetbalspel op Zondag ook mag verbieden. Of de Raad dit mag verbieden is spreker echter nog niet duidelijk. De Voorzitter merkt op, dat men niet moet vergeten, dat er een Zondagswet is. Door het maken van bedoelde verbodsbe paling vreest spr. dat men treedt op het gebied van den rijkswetgever. De Zon dagswet is wel verouderd, en men spreekt over een nieuwe, doch zoolang deze er niet is, blijft de oude van kracht. Spr. vreest dat men kosten gaat maken voor niets, omdat de verordening toch niet goedgekeurd zal worden. De heer v. d. Beek meent dat men vroeger het voetballen niet kon verbieden, omdat het toen nog niet bestond, maakt men hiertegen een verordening, dan zal deze naar spr. meening niet vernietigd worden. De Voorzitter zegt, dat het voetbalspel in de Zondagswet wel niet met name is genoemd, toch gelooft hij, dat men met deze verordening zal treden op het gebied van den rijkswetgever. De heer v. d. Beek zegt dat de Voor zitter zich niet pertinent uitspreekt, en slechts gelooft dat een dergelijke verorde ning niet zal worden goedgekeurd. Spr. zou daarom wenschen dat men eerst trachtte te weten te komen, of de Raad het ver bieden kan. De Voorzitter kan niets met zekerheid zeggen, wil de Raad een verbodsbepaling hebben, dan zal hij in een volgende ver gadering met een verordening komen. Spr. acht het veiliger, dat het Gemeentebestuur, den minister, die de grond heeft afgestaan, er op attent maakt dat het voetbalspel op Zondag, de ergenis wekt van vele ingeze tenen en verzoekt de bepaling te willen maken waarbij het spel op Zondag wordt verboden. De heer W. J. G. Branderhorst zegt, dat indien de heer v. d. Beek geen voorstel indient om een verbodsbepaling te maken, hij dit zal doen. Hierop dient de heer v. d. Beek het voorstel in om in beginsel te besluiten het voetbalspel op Zondag te ver bieden. Dit voorstel wordt aangenomen met 6 tegen 1 stem. De heer Smits stemde tegen. Vaststelling verordening vleeschkeuring. De betreffende verordening wordt door den Voorzitter voorgelezen. Zij vermeldt onder meer, dat de verordening in werking treedt 3 dagen na hare afkondiging, welke afkondiging geschiedt nadat de Koninklijke goedkeuring er op ontvangen is. Dat van iedere slachting aangifte moet worden gedaan te Heusden of ter secretarie dezer gemeente, tijdens de bureau-uren. Dat de keuring zal geschieden uiterlyk 12 uren na de slachting. Noodslachtingen geschieden uitsluitend te Heusden. Alleen als de veearts ziet dat het vleesch ongeschikt is voor de con sumptie, zal het na onbruikbaar te zijn gemaakt ter plaatse worden begraven. Uit nood geslacht of een gestorven rund zal op kosten van en door den keurings dienst naar Heusden worden vervoerd ter keuring, Na voorlezing wordt de verordening zonder wijziging met algemeene stemmen goedgekeurd. Voorstel aangaan van een geldleening ten behoeve van het electriciteitsbedrijf. De Voorzitter zegt, dat door de latere uitbreiding, het verstrekken van gratis lichtpunten, het geleende bedrag van f30.000.niet voldoende is om alle kosten te dekken. De uitgaven hebben dit bedrag met f 8200.overschreden. Opdat er eenig kasgeld zou zijn, stellen B. en W. op aanraden van de P.N.E.M. voor een bedrag van f12.000.te leenen, zoo mogelijk weder bij de Rijksverzeke- ringbank, rentende ten hoogste 6 pet., aflossing te beginnen na het 5de boekjaar en in 30 jaren, De heer Boll vraagt, waarom f 4000. meer geleend moet worden dan noodig is. Hierop antwoordt de Voorzitter, dat er bij het begin op gerekend is, dat het bedrijf zich de eerste jaren zelf niet kan bedruipen, en men nu, om een volgend jaar weer niet te moeten gaan leenen, den zekersten weg wil nemen. Om zich te bedruipen was gerekend dat er 450 aanslui tingen zouden moeten zijn. Thans zijn er nog slechts 400. Nu met de uitbreiding die er bij is gekomen, zou het getal aanslui tingen wel 170 a 180 moeten worden, wil het bedrijf zich zelf kunnen redden. De heer v. d. Beek vindt het jammer, dat niet, voor men het besluit nam tot aansluiting, een voldoende raming is gemaakt. Spr. wil den Raad geen verwijt maken, doch vreest dat het een eeuwig durend nadeel zal blijven. De Voorzitter zegt, dat, als het electr. licht in de oorlogsjaren nog tweemaal zooveel had moeten kosten, men dit toch nog genomen zou hebben. Het is zoo gemak* kelijk kritiek uit te oefenen. Spr. vindt het jammer, dat er in de gemeente nog menschen worden gevonden, die, als zij een slak zien kruipen, meenen dat zij een leeuw zien. De heer Brouwers zegt, indertijd tegen aansluiting te hebben gestemd, omdat hij toen reeds de meening was toegedaan dat de begrooting niet deugde. De Voorzitter zegt, dat voldoende was aangetoond, dat het net met 150 aan sluitingen kon rendeeren, en er een paar jaar zouden noodig zijn eer het zoover was. Door de latere uitbreidingen zijn de kosten grooter geworden en zullen er nu 170 k 180 aansluitingen noodig zijn, daarom raamt spr. den tijd op 5 jaren. De heer v. d. Beek zou toch eerst slechts f 10.000 willen leenen, blijkt later dat het bedrag niet voldoende is, dan kan altijd nog worden geleend. De Voorzitter zet uiteen, dat aan een leening veel moeilijkheden zijn verbonden, daarbij is het bedrag op f12.000 bepaald op advies van de P.N.E.M. De heer v. d. Beek ontvangt gaarne een advies, doch acht de P.N.E.M. daar voor niet het aangewezen lichaam. De Voorzitter bestrijdt deze bewering en meent dat de boekhouder van de P.N.E.M. een gunstigen indruk maakt en hij diens advies met het volste vertrouwen durft op te volgen. Het voorstel, tot het aangaan eener geld leening groot f12.000, hierop in stemming gebracht, wordt aangenomen met 6 tegen 1 stem. De heer v. d. Beek stemde tegen. Benoeming zetters. Aftredend zijn de heeren G. v. d. Beek en J. v. d. Heuvel. Aanbevolen worden voor de eerste vacature, de heer G. v. d. Beek en diens plaatsvervanger de heer L. P. Branderhorst, en voor de tweede vacature de heer J. v. d. Heuvel en diens plaatsvervanger de heer J. Haspels. Zonder hoofd, stemming wordt deze voordracht goedgekeurd. Met algemeene stemmen wordt nog vastgesteld het kohier voor de straatbelasting tot een bedrag van f611.02. Bij de rondvraag vraagt de heer Boll hoe het staat met de verordening op de maximum-snelheid voor motorrijwielen. De Voorzitter zegt, van den Consul van den Alg. Nederl. Wielrijdersbond niets naders te hsbben vernomen. Spr. zal echter informeeren hoe duur de borden zijn waarop de maximum-snelheid wordt aangegeven en zal dan in een volgende vergadering met een ontwerp-verordening komen. Daar niemand verder het woord verlangt sluit de Voorzitter de openbare vergadering en gaat de Raad over in geheime zitting ter behandeling reclames Hoofd. Omslag. lijden al te vaak aan huidaandoeningen als uitslag, gordelroos, dauwworm enz. Een probaat geneesmiddel vindt gij in Foster's Zalf, prijs fl.75 per doos, alom verkrijg baar. PLAATSELIJK NIEUWS. Hensden. Het voornemen bestaat, eind November a.s. een Bazar te houden ten bate van de vereeniging »Het Groene Kruis«, teneinde de kassen voor de tuber culosebestrijding en de aanschaffing van verplegingsartikelen te versterken. Waar het hier betreft eene vereeniging, die uit sluitend de belangen van de bewoners van Heusden en omstreken, onverschillig van welken stand en welke richting, behartigt, hoopt men op de medewerking van allen te mogen rekenen. Zie voor nadere bijzonderheden de strooi biljetten, die één dezer dagen zullen worden verspreid. - De heer M. Kerkhoffs is benoemd tot onderwijzer aan de eerlang te openen R. K. school (jongens en meisjes) te Herpt). Beneden-Langstraat. De aardappelen zullen een goede opbrengst geven, terwijl van zieke knollen ook zeer weinig wordt gehoord. De prijs is momenteel ook laag, wat vooral in dezen tijd voor den arbeiders stand eene uitkomst is. Men besteedt slechts f2.50 a f3 per ILL. 's Gravenmoer. In de algemeene vergadering van het Waterschap de Polder van 's Gravenmoer« zijn uitgeloot de schuld brief no. 44 der leening 1909 en no. 7 der leening 1912. In de openbare vergadering van den Raad dezer gemeente, waarin afwezig was de heer A. Blok, deed de Voorzitter eenige mededeelingen, o.m. betreffende de uitvoering van Rijkswege der werken tot verhooging en verzwaring der kaden langs de Dongepolders. In verband ook met deze werken, kwam in behandeling een overeenkomst met het Rijk inzake de verhooging aan de haven- loswal en werd besloten om deze verhoo ging, met steun van het Rijk, voor rekening der gemeente uit te voeren, daarbij tevens de havenbeschoeiïng te vernieuwen, De uitvoering van dit werk werd op gedragen aan den laagsten inschrijver, den heer C, A. Nerrings, uitvoerder van beton en grondwerken alhier. Voorts werd te dezer zake besloten, een geldleening aan te gaan groot f 4000, De gemeentebegrooting van dit jaar zal, ten aanzien van eenige posten, worden gewijzigd. Op de aanbeveling voor de benoeming

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1922 | | pagina 2