Aan onze Abonnfs Flinke DAGMEID BELGISCHE ANTRACIET Kunsttanden HOTEL JAN GEERTZEN Café-Restaurant en Uitspanning. Planken- verkooping H. van Herwaarden, J. ELEKAN, Gelegenheid tot Bepareeren m Motoren en Rijwielen. Massieve en geschilderde Meubelen, Reusachtige Firma DOEDELJNS-VISSER, Telephoon No. 12 -:- HEUSDEN. Vragen op rechtskundig gebied. Gebrs. v. d. Staak C. BOUMAN, Magazijnen van Bedden, Matrassen en Meubelen, Wijkschepoort No. 2, HEUSDEN. Behandeling geheel pijnloos. Spreekuren 9-4, Ook gelegenheid voor stalling van vee. van twee leden in het zetterscollege, werden geplaatst de heeren W. Kielen en P, van der Dussen, beiden aftredend, en C. Dekkers Hz. met M. Mouthaan. Op een adres van den heer J. v. Dalen, tot verkoop van een perceeltje bouwterrein aan de haven, wordt gunstig beschikt, terwijl in verband daarmede Burgemeester- en Wethouders worden gemachtigd tot den verkoop van eenige boomen. Eenige bepalingen der vleeschkeurings- verordening worden gewijzigd. Vastgesteld wordt een staat der oninbare en nog te verhalen posten over den dienst van 1921, waarna ter voorloopige vast stelling wordt aangeboden de rekening der ontvangsten en uitgaven over dat dienstjaar. In bespreking komt nog de herziening van den legger der openbare wegen en water leidingen, terwijl een voorstel tot wijziging der algemeene politie-verordening tot het schutten van vee wordt verworpen. Herpt. Zaterdag had, onder zeer groote belangstelling, de begrafenis plaats van den EdelAchtb. heer L. v. Herpt, burge meester dezer gemeente. De weg, dien de lijkstoet passeeren moest, stond vol belangstellende gemeen tenaren en nog velen van buiten, die een laatsten blik sloegen op de lijkbaar, die het stoffelijk overschot van den burgemeester bevatte. Voorop in den lijkstoet ging, met omfloerst vaandel, de harmonie »De Eendracht®, die den treurmarsch »Le Cyprèscc van Werkman ten gehoore bracht. Daarna volgde de schutterij »St. Catharina® en de handboogschutterij Ons Genoegen beiden met omfloerst vaandel, en onmid dellijk voor de lijkbaar ging de burgerwacht. Onmiddellijk achter het lijk volgden de kinderen en naaste familieleden van den overledene, en verder een groote schare vrienden en kennissen. Onder laatstgenoemden merkten wij o.a. op, de wethouders en raadsleden onzer gemeente met den gemeenteontvanger, den burgemeester van Elshout, tevens secretaris onzer gemeente, den heer Canters, lid der Prov. Staten, en mr. v. Ommeren, lid der Prov. Staten, den ZeerEerw. heer Buijs, pastoor te Besoyen, het bestuur van den N. C. B. afd. Herpt-Hedikhuizen, het bestuur van het waterschap aHerptenhet Herptsche Veld«, en het bestuur van het Waterschap »Het Oude Maasje«. De plechtige lijkdienst werd opgedragen door den ZeerEerw. Zeergel. heer dr. De Wit, pastoor dezer parochie, met assistentie van den ZeerEerw. heer Koeken, pastoor te Hedikhuizen als diaken, eu den Wel- Eerw. heer v. d. Heijden, kapelaan te Heusden, als sub diaken. Het kerkgebouw was in zwaren rouw gehuld en een on telbare menigte kaarsen sierden het altaar. Onze parochiekerk was haast te klein om de groote menigte te bevatten, die een laatste gebed kwamen storten voor hun overleden burgervader. Op het kerkhof werden door den pastoor onzer parochie de laatste zegeningen ver richt en werd de lijkkist neergelaten in den nieuwen grafkelder. Onderwijl voerde de harmonie den genoemden treurmarsch uit. Allen, die tegenwoordig waren, waren diep onder den indruk, men gevoelde nu maar al te zeer, dat men iemand had vergezeld naar zijne laatste rustplaats, die voor ieders belang had gewerkt en ge zwoegd. Diep ontroerd verlieten dan ook allen den doodenakker, de overtuiging met zich meedragende dat zij achterlieten den man, dien men met recht den »Burger- vader® kon noemen. Hij ruste in vrede. (Huisgezin). Oudendijk. Dezer dagen herdacht de heer A. Yerwoerd den dag waarop hij vóór 40 jaren werd benoemd tot machi nist van het waterschap »de Ouden Banc. Raamsdonksveer. Marktbericht. Tarwe f 13.50 a f 14..Nieuwe Rogge f 10.f 10.50; Haver f13.— In hooi geen handel. Den heer de Vrij, directeur van het Post- en Telegraafkantoor te Zwartsluis, werd benoemd tot directeur van het Post en Telegraafkantoor alhier. De kleine jongen C. v. B. liep achter een paard en trok het voortdurend aan den staart. Opeens sloeg het dier achteruit, met het gevolg dat voor den kleine medische hulp moest worden inge roepen. 4 Rijswijk. De Algem. Synode der Ned. Herv. Kerk heeft in hare 107e vergadering voor het herstel van het dak van het kerk gebouw der Herv. gemeente alhier een toelage verleend van I 2700. 6 De muziekvereeniging ïKunst en Vriendschap® alhier, directeur de heer A. W. van der Nat, hoopt 31 Augustus a.s. deel te nemen aan het groot nationaal concours te Tricht. Sprang. J.l. Zondagmiddag sloeg het paard van den bakker O. alhier, terwijl het even onbeheerd op het erf stond bij H. O., op hol. In woeste vaart rende het achter de hoeve heen, kwam vervolgens door den schooldam op den straatweg, waar het tegen den lindeboom voor 't postkantoor terecht kwam. Een der burry's was ge broken. Alles liep verder zonder persoon lijke ongelukken af. Zondagavond waren in de oude straat alhier, enkele jongens aan 't stoeien wat ten slotte in een vechtpartij oversloeg. Zekere v. d. S. werd door R. zoodanig op 't hoofd geslagen dat hij bewusteloos neer viel. De politie heeft de zaak in onderzoek. Woudrichem. Veiling 21 Aug. '22. Aangevoerd 75 H.L. Aardappelen. Blauwputten 11.75—f 1.90 per H.L. Eigenheimers f 1.95—f2.05 n De leden worden nogmaals attent gemaakt op de gelegenheid tot het veilen van aardappelen op monster, met een zekere leveringstermijn. Zaltbommel. Ds. N. W. Posthumus alhier, emer. predikant der Ned. Herv. Kerk, stelt zich weder beroepbaar. De Redactie stelt zich voor de rubriek, „Vragen van Rechtskundi gen aard" aan te vullen met vra gen betreffende BELASTING-AANGELEGENHEDEN. Zij, die dus iets op het gebied van belastingzaken wenschen te vragen, kunnen zich daartoe tot ons wenden, in een der eerstvol gende nummers zal die vraag dan beantwoord worden. De Redactie. Eene dienstbetrekking eener dienstbode is aangegaan voor onbepaalden tijd. Kan nu eene z.g.n. nieuwjaarsfooi in mindering worden gebracht op het loon dat drie maanden later bij het eindigen der dienst betrekking verschuldigd is H. V. Ik ben bekeurd, omdat ik een geoorloofd vischtuig heb vervoerd in mijn roeiboot en wel op een water, waarop het binnen- visscherijreglement van toepassing is. Nu zeggen sommigen, dat het vischtuig niet verbeurd kan worden verklaard. Is deze meening juist W. de J. In de maand Mei betaalde ik mijne be lasting bij den rijksontvanger in zijn geheel. Toch heb ik reeds twee waarschuwingen (van 15 en 25 cent kosten) tot betaling ontvangen. Moet ik nu die kosten toch betalen Of krijg ik nu die kosten van 15 en 25 cent vergoed, daar hij mij noo- deloos voor gek wil laten loopen B. H. Antwoorden der vragen uit het nummer van 16 Augustus. In het nummer van dit blad van 16 dezer stelt S. te N. eene vraag, die hierop neerkomt»of een raadslid zijn collega in eene raadsvergadering mag beleedigen zonder dat de strafrechter er bij kan worden geroepen.® Art. 47 der Gemeentewet zegt, dat de raadsleden niet gerechtelijk vervolgbaar zijn wegens stem of meening door hen in de vergadering geuit. Immers is het ter wille van het algemeen belang noodzake lijk dat de afgevaardigden i. c. de raads leden zich bij het volvoeren van hun taak zoo vrij mogelijk kunnen uiten. Daarom heeft de wetgever gewild, dat de straf rechter buiten de vergadering zou worden gehouden voor zooveel betreft de daarin gesproken woorden, ook al mochten deze van beleedigenden aard zijn. Nu was ons hoogste rechtscollege, d. i. de Hooge Raad, vroeger van meening, dat het de kennelijke bedoeling en strekking der bepaling, vervat in art. 47 zou zijn, dat de raadsleden vrijelijk hunne gevoelens mochten openbaren alleen met betrekking tot de in behandeling zijnde punten en dat de raadsleden dus wel door den straf rechter konden worden achterhaald, indien zij b.v. voor een huDner collega's belee- digende woorden hadden gesproken, die niet in eenig verband stonden met hetgeen aan de orde van den dag was. De latere jaren echter heeft de rech terlijke macht 's Hoogen Raads vroegere meening verlaten en thans wordt algemeen aangenomen dat art. 47 in zoo ruim mo gelijken zin moet worden opgevat en dat dit juist de bedoeling van den wetgever is geweest, zooals blijkt door opsporingen uit de geschiedenis van het artikel. Thans wordt dus algemeen aangenomen, dat de strafrechter zich absoluut niet heeft in te laten met hetgeen een raadslid in de raadsvergadering zegt, ook al zijn zijn woorden nog zoo beleedigend tegenover een collega-raadslid en al staan die woor den ook niet in het minste verband met hetgeen er aan de orde van den dag is gesteld. En toch is het de bedoeling van den gemeentewetgever geenszins geweest maar straffeloos te laten, hetgeen een of ander raadslid belieft te zeggen. Immers vindt de buitensluiting van den strafrechter haar grond in staatsrechtelijke redenen en hiertegen bestaat stellig geen bezwaar, indien men de vergadering zelf in eigen boezem haar politie Iaat oefenen. De handhaving der tucht onder de leden moet aan den raad zelf worden overgelaten en deze kan dat doen door opname van voorschriften in het reglement van orde, die door den Voorzitter moeten worden uitgevoerd. Degelijke tuchtvoorschriften in het Reglement van orde en een krachtig optreden van den Voorzitter zullen stellig niet nalaten er in hooge mate het hunne toe bij te dragen, dat de raadsleden zich bij het spreken binnen de perken der wellevendheid houden. De vraag van de R. te A. komt hierop neer »Kan men van huur van een woning spreken, indien een polderopzichter naast een vast salaris »vrij wonengeniet?® Artikel 13a der Huurcommissiewet en artikel 5 der Huuropzeggingswet zeggen beiden 3>Onder huur en verhuur verstaat deze wet iedere overeenkomst, onder wel ken naam of in welken vorm ook aange gaan, die ten doel heeft het ten gebruike verkrijgen en verstrekken van eene woning.® Volgens sommigen zou eene arbeidsover eenkomst, waarbij het loon geheel of gedeeltelijk in het gebruik van deze woning is vastgesteld, niet onder de definitie vallen, omdat daarbij het doel is en blijft het verkrijgen en het verrichten van arbeid tegen loon en niet dat, in het artikel omschreven. Algemeen wordt deze meening niet gedeeld, en ook ik schaar my bij de tegenstanders. Immers is de aangehaalde opvatting niet geheel in overeenstemming met de wettelijke bewoording. De wet spreekt n.l. niet van een hoofddoel, althans schakelt zij niet uit een nevendoel. Eene arbeidsovereenkomst, als door den vrager bedoeld, heeft ongetwijfeld mede ten doel eene woning ten gebruike te verkrijgen en te verstrekken. Indien dus de bewoning der polderwo ning aan den opzichter wordt opgezegd en deze wendt zich tot eene huurcommissie, dan mag deze er zich gerust mede inlaten. Burgerlijke Stand. MEEUWEN. Over de maand Juli. Geboren: Adrianus Jacobus z. van C. J. Muskens en J. WijnansJohannes z. van A. de Graaf en A. de Raad. Overleden: Theodora Johanna Kie- vits oud 78 jaar. Het dure commissie-euvel. Van volkomen betrouwbare zijde werd ons onlangs weer een frappant staaltje medegedeeld van de ongelukkige voorliefde om te pas en te onpas commissies in te stellen. Er zijn in ons land een aantal jaren geleden eenige inrichtingen gesticht, die tot in bijzonderheden geheel op dezelfde leest zijn geschoeid en worden onderhouden. Ruim een jaar geleden ontving de leider van één dier inrichtingen van Regeerings- wege de opdracht een ambtenaar aan te wijzen om z:tting te nemen in een com missie, die aan den Hoogen Raad van Ar beid advies moest uitbrengen over de rege ling der positie van de rijkswerklieden, aan de bedoelde inrichtingen verbonden. Men stelle zich de verbazing van den betrokkene voor, waar aan zijn inrichting geen enkele rijkswerkman verbonden was en dit naar zijn vaste overtuiging ook aan de andere inrichtingen niet het geval was. Nietteminde commissie moest er komen ieder van zijn ambtgenooten had een der gelijke uitnoodiging ontvangen. De com missie heeft eenige malen vergaderd in het centrum van het land en ten slotte een rapport aan den Minister ingezonden. Het is te hopen, dat de resultaten van dien arbeid ook maar eenigermate opwegen tegen de gemaakte reis-, verblijf- en andere kosten. Bjj het smokkelen neergeschoten. Bij een poging om uit Duitschland cognac over de grens te smokkelen, werd H. L. uit Almelo Zondagnacht door de grenswacht bij Langeveen aangeroepen. L. nam de vlucht. Een nagezonden schot trof hem in den rug. In het ziekenhuis is hij over leden. Hensden. De heer K. Hoekstra, opper wachtmeester der brigade Marechaussée alhier, die volgens een vroeger besluit medio Augustus den dienst zou moeten verlaten wegens volbrachten 35-jarigen diensttijd, heeft bericht ontvangen, dat hij gehandhaafd blijft. Is 't voor den betrokkene een felicitatie waard, dat gunstig op zijn verzoek is be schikt, ook Heusden heeft reden ingenomen te zijn met deze gunstige beschikking. ADVERTENTIEN. Gevraagd voor direct een Zich aan te melden bij F. GEENE, Scheepswerf te Heusden. Heden ontvangen k i 3.40 per H.L. thuis bezorgd. Aanbevelend, HEUSDEN. Eind 114, b/d Waterpoort, Billijke pryzen. behalve ZONDAGS. St. Jansstraat 10-12, nabjj het station, 's-HERTOGENBOSCH Interc. Telef. 436, HEUSDEN. DONDERDAG 24 Augustus 1922, n.m. 5 uur aanlegplaats. WIJK. VRIJDAG 25 Augustus 1922, n.m. 5 uur (O. T.) aanlegplaats. VEEN. ZATERDAG 26 Augustus 1922, n.m. 1 uur (O. Taanlegplaats. ANDEL. MAANDAG 28 Augustus 1922, n.m. 5 uur (O. T.) bij KALIS. W. C. FR1EDLÏ, Deurwaarder. ZIEKE varkens worden weer GEZOND door geneespoeder, voor f 1.10 franco toegezonden, door ver zendhuis „DE WIT" Oudenbosch. Drie Trompetterstraat, HEUSDEN bericht, dat hij weder voorhanden heeft: Zalm, Sardines, Ansjovis, Ham en Kip, Tong en Kip, Kalfsleverpastei, Galantine de Veau, Schildpadsoep, London- derrysoep, Tomate-pure, Tomate-saüs, Picanten-saus, Madera-saus, Bordelaise-saus, Truffels, Kerry, enz. VERSCHE DRUIVEN. Verder alle soorten Kruidenierswaren en Aanverwante artikelen. Minzaam Aanbevelend. van Dames-, Heeren- en Kin derschoenwerk en aanver wante artikelen, zooals Groote doozen schoencrême vanaf 15 cent. Veters in alle soorten vanaf 1 cent per paar enz. enz. Voor reparatiewerk wordt gerekend Heeren-zolen en hakken le kwaliteit f 3. Idem 2e f 2.50 Dames-zolen en hakken le kwaliteit f2,50 Idem 2e n f 2. Het beste adres IS en BLIJFT bij Engstraat 76 Heusden. KANTOOR VAN Rechtskundig Adviseur, Havenstr. 5 (nabfl't station) 's-BOSCH. ADVIES en BIJSTAND met betrekking tot processen, strafzaken, faillissement, nalaten schappen, boedelscheiding, voog dij, curateele, echtscheiding, ar beidscontract, enz. Behandeilng van alle voor komende Rechtszaken, zoo wel bij Rechtbank als bij Kanton gerecht, innen van Schuldvor deringen, regeling zaken van debiteuren met hunne schuldei- schers, maken van Contracten, Requesten, enz. enz. Bill ij k e Conditiën. Zondags na 1 uur kantoor gesloten. Vanaf heden is het tarief DRUNEN-HEUSDEN f 2.50 en 30 cent per K.M. Groote reizen verminderd tarief. Te verkrijgen nieuwe onderdeden tegen ZEER billijken prijs. Aanbevelend levert alle soorten voeren. Bedden, prachtgezuiverde veeren, vanaf f0.85 per pond. Ook kapok Bedden, alles prima kwaliteit. Paardehaar-, kapok-, zeegras- en springveeren Matras sen. ALLES verkrijgbaar per pond, zooals Paardehaar, Vee- ren, Dons, Kapok, Alpengras, Grêne, Varen, Zeegras enz. Alle kwaliteiten Damast, Störs-linnen, ook Veeren- en Kapok Tijk en blauw Overtrek, en Jutte, alsmede onze bekende Stroomatrassen f5.50. Alle soorten echte Leidsche Wollen Dekens, Satinet-, Creton- en Molton Dekens, zooals Kasten in alle grootte, en Tafels in verschillende maat en kwaliteit. Stoelen, Salonstoelen, in rug en zitting gestoffeerd, solied en modern, in vele verschillende soorten. Alle soorten HUISKAMERSTOELEN in verschillende kwaliteiten. Ledikanten in alle prijzen. COCOS voor kamers en gangloopers. Alle prijzen Cocosmatten. Verschillende soorten Chinarollen in alle prijzen, ook groote tafel Chinamatten vanaf fl.45. Tapis Beige Karpetten in verschillende kleuren en prjjzen. Alles onder de laagste prijzen. Minzaam aanbevelend, Luie Autü-Verlmurinriolitinfl.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1922 | | pagina 3