ONTVANGEN 200 stuks Waschstellen, L. DERKS, 's-Hertogenbosch. GORINCHEM Arkelstraat A 490. 4'|2 °|o Deposito's Effecten Coupons. Fa Wed. J. Damen Zn. alle soorten Timmer-, wagenmaker- en MeuDelhout Ernstige Waarschuwing. J Koopt niet k OPRUIMING ,T WOONHUIS" de laagste pry zen. PLVIMVEEV0EDERFABR1EK A, J. VAN DEN AKKER Meubelmagazijnen ,,'T WOONHUIS" Bijbels en Kerkboeken Arkelschedijk GORINCHEM Meubelmakerij en Stofïeerderij WAALWIJK. Eerste klas fabricaat „DE DRIE PROVINCIËN" prima Vlot- en Slijpdeelen Kanthout en Bossen wane latten. W. LA GROUW, 5 Bierlaagh-van der Heijden Nieuwendijk. VAN VITRAGE, LANCASTER EN ANDERE GORDIJNSTOFFEN, Eiken Slaapkamer f 290.—. Eiken Slaapkamer f 360.—. Reclame Huiskamer-Ameublement. Compleet f 150. 6 STOELEN. f 32.— enorm succes. 's-HERTOGENBOSCH. in de nieuwste decor's en modellen, tegen tot nu ongekende lage prijzen. levert tegen zeer concurreerende prijzen steeds groote voorraad van speciaal adres voor Heiningdraad, Prikkeldraad, Krammen, 9Q Kippen- Kuiken- en Vogelgaas, Asphalt. Draadnagels. f 32, G. VENNIX en HENDRIKS, Vughterstraat 46-48. Telefoon 922. vail L. J VEERMAN, Botermarkt, KEESDEN plannen niets gekomen, omdat de Duitsche arbeiders naar hun vaderland teruggingen. Een wet, die tot dergelijke uitgaven kan nopen, raag in deze zorgelijke tijden zeker niet gehandhaafd worden. o Iets merkwaardigs uit de kerkgeschiedenis ran Itreeht. In het Utrechts Predikbeurtenblad schrijft W. C. Lodder In het laatst van de 17e eeuw stond te Utrecht Abraham Van der Velde als pre dikant. Deze predikant had in 4674 den burgemeester van Utrecht, wegens her haalde dronkenschap, gecensureerd. Hier over werd de burgemeester zoo vertoornd, dat hij op Zondagavond 29 Juli van het zelfde jaar Van der Velde liet aanzeggen, om vóór zes uren des avonds de stad te verlaten. Juist was bij Van der Velde een kindje overleden, dat nog niet begraven was. Hij verzocht daarom den burgemeester om uit stel van dit banvonnis, totdat zijn kindje begraven was. Op dit verzoek werd niet alleen een weigerend antwoord gegeven, maar tevens liet de burgemeester hem we ten, dat hij zijn mestkar aan Van der Velde wilde afstaan, om daarmede het kindje te begraven. De predikant was dus genoodzaakt on middellijk met het lijkje van zijn kind, de stad te verlaten. Daar vaart dan Van der Velde op Zon dagavond met zyn gezin en het lijk van zijn kind in een schuit op de Vecht, niet wetende waarheen. De burgemeester heeft zijn buitenplaats aan de Vecht en heeft zich daarheen gespoed, om Van der Velde, als die daar langs komt, te bespotten. Wanneer evenwel de burgemeester zijn mond wil openen om met zijn spot te be ginnen, krijgt hij een toeval, hij valt neer en is terstond dood. De tuinman ziet zijn heer vallen en roept den knecht. Zij bei den nemen hun heer op en hebben op dit oogenblik geen ander voertuig om hem er op te leggen dan de mestkar, die aan Van der Velde was aangeboden. Alzoo werd nog dienzelfden Zondagavond, waarop Van der Velde Utrecht verlaten moest, het lijk van den burgemeester op de mestkar de poort van Utrecht binnen gereden. Door den dood van den burgemeester was evenwel het banvonnis tegen Van der Velde niet opgeheven. Daarom begaf hij zich naar den Prins van Oranje, Prins Willem den Derde, die toen stadhouder was. Deze vroeg Van der Velde eenigszins norsch »Hebt gij uw burgemeester te Utrecht durven censureeren waarop Van der Velde antwoordde»Dit vorderde mijn plicht, Uwe Hoogheid !e ïDus«, zeide de Prins, ïindien gij hier predikant waart, en ik maakte mij aan dronkenschap schuldig, zoudt gij dan ook my censureeren -« En hierop antwoordde Van der Velde >Ik wensch God voor Uwe Hoogheid ge durig te bidden, dat gij voor die zonde bewaard moogt blijven, maar indien Uwe Hoogheid, tegen alle vermaningen in, daar toe toch verviel en God mij de genade gaf, zeker, ik zou ook U censureeren Hierop veranderde de Prins aanstonds geheel van toon. Hy reikte Van der Velde de hand en zeide: »Mijn vriend, waar zulk een v. d. Velde predikant is, mag geen burgemeester dronken zijn I Ik hef uw banvonnis op 1" En eenige weken daarna zien wij den Prins met v. d. Velde in een koets naar Utrecht rijden, en Van der Velde bestijgt den kansel, terwijl de Prins en de gansche regeering van Utrecht zich in de kerk bevinden. En na de prediking wordt het banvonnis plechtig opgeheven. o Hartjesdag. Maandag was het Hartjesdag te Amster dam. De animo vermindert, hoewel het in de Dopperstraat een miniatuur-onweer was. In verband met den Hartjesdag is de brandweer 48 keer uitgerukt om hulp te verleenen. Drie maal was een kleine binnenbrand ontstaan, omdat vuurwerk naar binnen was geworpen 45 maal was de hulp der brandweer noodig voor straat brandjes. Inkuilen ran nagras. Het aanhoudend vochtige weer belemmert in Gooi- en Eemland het hooien van het nagras, de z.g. tweede snee. Daar de grasgroei echter in den laatsten tijd buiten gewoon overvloedig is geweest, zijn enkele veehouders reeds overgaan tot het inkuilen, ter verkrijging van groen voeder. o Auto-ongeluk. Bij de Hakkelaarsbrug nabij Muiderberg, had een ernstig ongeval plaats. Een jeudig fietser zag door de dikke rookpluim van de stoomtram niet, dat er een auto naderde. Ook de chauffeur bemerkte den wielrijder niet, voor de aanrijding plaats had. De jongeling werd deerlijk verwond naar Muiden vervoerd. De fiets was totaal vernield de auto kwam in de vaart terecht. De reis der Koningin naar het Noorden. Omtrent de reis naar het buitenland van de Koningin met officieele bezoeken aan de Hoven van Denemarken, Zweden en Noorwegen, verneemt het Haagsche Cor respondentie-bureau, dat het vertrek uit Apeldoorn bepaald is op Maandag 4 Sep tember en de aankomst te Kopenhagen, waarheen de Koningin zich per trein be geeft, 5 September zal plaats hebben. De bedoeling is, dat het verblijf te Ko penhagen tot en met 7 September zal du ren, waarna den 8en naar Stockholm wordt vertrokken. De 40e en 44e September zijn bestemd voor het verblijf te Stockholm, welke stad den 42en verlaten wordt. Na een niet-offi- cieel oponthoud onderweg, wordt H. M. 45 September te Christiana verwacht, waar den 16en en 17en wordt verbleven. Het vertrek uit Christiana zal den 48en plaats hebben, terwijl de Koningin den 20sten September te Apeldoorn kan worden terugverwacht. Klagende vischrenters. Een breede groep vischventers te Huizen klaagt steen en been. De zomer was slecht weinig visch, hooge prijzen, veel minder vraag in het achterland. 4o. Door de a). gemeene malaise, 2o. Door belangrijk min deren afzet aan pensions. Ook de aan- koopen op de IJmuider markt vielen dit jaar enorm tegen. Het zal wel uitloopen op een massale aanvrage om lageren be lastingaanslag. Waar moet het heen als het ongunstige jaargetijde aanbreekt »'t Is nu al geen droog brood aldus de voorman van de groep »Eigen Werk.« o Dr. S. C. M. Soer overleden. Te Münster is op 60-jarigen leeftijd overleden dr. S. C. M. Soer, in ons land bekend geworden door de toepassing van de z.g. Kneipp-methode. Te Ginneken had hij een koud-water-inrichting geopend, waar van hij jarenlang de leider is geweest. Ongeluk bij ztrenioefcningen. Dr, Hermanides, uit Noordwyk aan Zee, heeft bij zwemoefeningen in het Nieuwe Kanaal onder Noordwijkerhout een ernstig ongeluk gekregen. Bij het duiken stootte hij met het hoofd op den grond en brak zijn ruggegraat. Hij is naar Leiden ver voerd. o De groenten gratis 1 Aan de woning van een paar bouwers te Venhuizen (N.-H.) werd door middel van een briefje bekend gemaakt, dat aldaar gratis roode kool te bekomen was daar de prijzen te laag zijn om het product aan de markt te brengen. Ongeluk. Op de steenfabriek der firma Arntz en Terwindt te Spijk bij Lobith, geraakte gis termorgen een 46-jarige zoon van den werkman G. Booltink aldaar onder een locomotief, met het treurig gevolg, dat de ongelukkige onmiddellijk dood was. De Rijkslandbonwwinterschool te Dordrecht. Nu de tijd van aangifte wederom is aan gebroken, acht ik het niet ondienstig nog eens de aandacht der landbouwers uit Zuid-Holland en Westelijk Noord-Brabant op bovengenoemde inrichting te vestigen. Wy leven in een periode, waarin van het bedrijfshoofd veel gevergd wordt wil hij den storm der tijden kunnen doorstaan. Daarvoor is naast degelijke practische scholing goed inzicht in de theoretische grondslagen noodig en zullen slechts zij met te meer kans op succes de moeilijkheden het hoofd kunnen bieden, die beide factoren harmonisch in zich vereenigd hebben. Laat ieder ouder het zich als een dure plicht aanrekenen, hun kinderen goed onderwijs te verschaffen, niet alleen het lagere in zijn verschillende vormen, doch tevens het middelbaar vak onderwijs zooals dit aan de winterscholen wordt gegeven. De practische vorming aan den verzorger, den leider van het be drijf, de teheoretische aan de scholen, die van staatswege zijn opgericht den boer te steunen in zijn strijd om het bestaan. Dat geen weldenkend ouder dit verzuime Handel voor het te laat is, de tijd eischt het. Bezuinig op velerlei onderdeelen, doch bezuinig niet op onderwijs. Het zou Uw kinderen schaden tot in lengte van dagen, zooals het gemis wellicht U reeds ongemak heeft veroorzaakt. Zooals door één der sprekers op den in Juni van dit jaar te Wageningen gehouden aardappeldag is ge zegd: slechts licht voert tot doelmatige bezuiniging. En waar door samenwerking van Rijk, Provincie en Gemeente zoo juist een geheel nieuw en eigen schoolgebouw is verrezen, naar de eischen des tijds ingericht, op een der aangenaamste punten van Dordrecht, plaats biedende aan een groot getal leerlingen, daar verwachten we dat de landbouwers van Ouddorp tot Vianen, van Westelijk Noord-Brabant tot ver boven Maas en Waterweg, gedachtig aan het boven om- schrevene, niet zullen aarzelen, doch hun Zonen in steeds grooter getale naar de Dordtsche school zullen zenden, ten eigen nutte en ten bate van de tak van volks welvaart, die als hoeksteen van ons bestaan steeds grootere ontplooiing eischt. Uw kinderen zullen U later dankbaar zijn voor de opoffering, die U thans getroost De Directeur, J. A. VAN RIEL. Dordrecht Augustus 4922. Wilt U goedkoop en ver trouwd een RIJWIEL koopen, komt dan eerst zien, er is ruime keuze. Prijzen vanaf f45. In eerste klas rijwielen bied ik aan „KLEON" en „ALTENA" Rijwielen, in kwaliteit en afwerking eerste klas. Prijzen vanaf f85,f145.met 3 jaar schriftelijke garantie. Berijdt Radiumbanden, zijn sterk en loopen lich t. Eng. Kinderwagenband per c.M. met gratis omleggen. Rijwiel moffelen en biezen f 7.— Electrische lampen spotgoedkoop. Buitenbanden vanaf f2.50 Binnenbanden - 0.65 Kogel-vrijwiel -125 Rolkettingen -1.50 Nationaal Solution mid-tube - 0.05 Lange pompslangen -0.15 Bellen - 0.30 Aanbevelend, Filiaal HANK. gfl voor dat ge weet wie het meest concurreerend is'jjjj p zijn het g o e d k o o p s t e bij X P- b. d. Markt WAALWIJK. Concurrentie uitgesloten. Teleph. 6. Aanbevelend, ALS BOVEN. ALS STEEDS NOTEERT 2-persoons. 1 Spiegelkast, 1 Waschtafel, 1 Nachtkast, 1 Ledikant, 4 Tafel 2 stoelen. 2-persoons. 4 Spiegelkast 4 Waschcomode, 4 Nachtkast, 4 Ledikant, 4 Tafel 2 stoelen. 4 Buffet (geslepen Spiegels), 4 Tafel 6 Stoelen (met leerdoek bekleed) I>e van onds bekende VAN Vught (N.-Br.) Telefoon 27 Bekroond op verschillende Pluimveetentoonstellingen. Levert U prima waar aan de laagst mogelijke prijzen. Vraagt zoo spoedig mogelijk bemonsterde offerte. Op elke plaats kaï een soliede wederverkoopar worden aangesteld. met leerdoek bekleed, met zij-sporten. Deze stoelen zijn van zeer solide constructie, vervaardigd van prima Beukenhout, eiken kleur gebeitst en goed gestoffeerd. Bijzonder geschikt voorHuiskamer, Kantoor, Café's e. c. Met deze stoelen hebben wij dan ook WILT U dus 6 mooie en solide Stoelen voor weinig geld PROFITEERT hier dan van. in verschillende prijzen voorhanden in den boekhandel iÉM-CrediiM DIT IS JE ADRES! Fl. Th. v. WIJCK

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1922 | | pagina 6