ttHUW-mitHEM De bemanning had dus alle tijd het schip te verlaten, bij het appél bleken drie stokers te ontbreken. Het schip was in 1912 te Saint Nazare van stapel geloopen. Op 14 Juli 1914 bood de hertogin van Uzés het toen nog nieuwe schip, een zijden eerevlag aan en drie dagen later vertrok het met president Poincaré en minister Viviani aan boord, om het historische bezoek aan Petrograd te brengen, van waar het haastig terugkeerde toen het oorlogsgevaar steeds dreigender werd. Te Havre is een staking uitgebroken in de haven. Bij een botsing tusschen agenten en stakers gaven de laatsten vuur, hetwelk door de politie beantwoord werd. Er vielen 3 dooden en ongeveer 30 gewonden, wuarvan 15 agenten. Acht min of meer ernstig gewonden zijn in het ziekenhuis opgenomen. Volgens de »Matin« werd er twee uur gestreden op barricaden, waarbij geweer vuur gewisseld werd. Er werden 50 personen gearresteerd. De staat van beleg is afgekondigd. De »Matin« deelt verder mede, dat de stakers loopgraven opwierpen, boomen velden en de barricaden versterkten. De Fransche vakveieenigingen hebben, in verband met de gebeurtenissen te Havre, een 24 uurs proteststaking geproclameerd. De Valera, de onverzoenlijke, van wien de laatste berichten meldden, dat hy ernstig gewond was, blijkt, al die berichten ten spijt, weer op het tooneel van den strijd in Ierland verschenen te zijn. Aangemoedigd door den dood van Michael Collins, aldus weet de Dublinsche corres pondent van de >Evening News® tenminste te melden, is De Valera op dramatische wijze plotseling weer in het graafschap Louth (op de Oostkust ten Noorden van het graafschap Dublin) opgedoken. Het is zeer waarschijnlijk, dat een nieuwe poging van de rebellen, om Dublin in handen te krijgen, ondernomen zal worden. De dood van Collins heeft de stemming onder de x> irregulars® aanmerkelijk ver beterd en men denkt, dat een sterke groep ^opstandelingen®, die zich in de Carlingford montains ophoudt, en in wier midden De Valera nu verschenen is, dezer dagen een 3>uitval« in de richting van Dublin doen zal. Slechte spijsvertering en de onaangename gevolgen als brakingen, hoofdpijn, gemelijkheid, verstopping geel zucht, hartwater enz. verdwijnen door het gebruik van Foster's Maagpillen. Prijs f0.65 per flacon, alom verkrijgbaar. BUITENLAND. Te veel vrouwen iu Annarn. De harem van den keizer van Annam is doodongerust, want hij, Khai Disch, de zoon des hemels, heeft een liefde opgevat voor een blanke en nu zal Khai wel mono game ideeën krijgen en al zijn Annameesjes de deur uitzetten. Maar er is nog een middelhij verdeelt de dames over al zijn hovelingen. Van de laatsten is echter een protest ingekomen, bij voorbaat, »want de tijden zijn te duur Khai zit nu met de handen in het haar. Watervliegtuig vergaan. Het watervliegtuig aSampaio Correia,® waarmede luitenant Walter Hinton een vlucht wilde maken van New-York naar Haïti, is tusschen de Bahama-eilanden en Haïti vergaan, doordien de bestuurder zich vergiste, toen hij in zee wilde neerdalen. De kruiser »Dewey« meldde dat Hinton en de bemanning van het watervliegtuig door dit schip werden opgepikt. De ge redden verkeerden in uitstekenden toestand. Het oorlogsschip, dat op weg is naar Guate mala, nam het vliegtuig op sleeptouw. Ongeluk in de Alpeu. Twee Fransche studenten, de gebroeders Bussoli, die zonder gids uit Chamberg ver trokken waren ter beklimming van de Grande Casse, zijn op de sneeuwvelden verdwaald en vielen van een hoogte van bijna 400 meter. Hun lijken werden naar Pralognan vervoerd. Duitsche maatregelen tegen uitverkoop. In Saksen zijn ter verhindering van den ^uitverkoop van Duitschland® strenge maat regelen genomen. Het hoofdstation te Dresden wordt door politiebeambten in bur gerkleding scherp bewaakt. Aan de grens tusschen Saksen en Tsjecho-Slowakije zijn aan beide zijden de grenswachten aanzien lijk versterkter werd een aantal nieuwe grenswachten gevormd. BINNENLAND. De feesten te Groningen. Bezoek der Koningin. De stad of liever de provincie Groningen viert een weeklang feest ter herinnering aan het ontzet van Groningen in 1672, nu twee en een halve eeuw geleden, dat, door de troepen van Keulen en Munster belegerd, door Karei Rabenhaupt, luitenant- generaal en gouverneur van Groningen en Ommelanden, met heldenmoed werd ver dedigd. Het koninklijk gezin is de feesten komen meevieren. Zaterdagavond om half zes stoomde de trein met de koninklijke rijtuigen, waarin de koningin, prins Hendrik en hun dochter met gevolg, het station Groningen binnen. De hooge gasten werden ontvangen door den commissaris der koningin, jhr. mr. Tjarda van Starkenborch,enden burgemeester mr. Van Ketwich Verschuur. Bloemen werden aangeboden. De volksmenigte juichte het koninklijk gezin warm toe. Zondag woonde de Koninklijke familie de Godsdienstoefening bij in de Martinikerk, 's Middags bezocht de koningin met de prinses het groene weeshuis. Maandag werd de Koningin door de Burgemeester toegesproken, waarop H. M. antwoordde. Maandag reeds vroeg in den morgen bevonden zich vele Groningers in de straten van hun stad in afwachting van den rijtoer, die de Koninklijke familie door de stad zou maken. Deze nam om half tien een aan vang. Overal langs den weg stonden de Groningers geschaard, die de Kon. familie hartelijk toejuichte. Op tal van plaatsen werden de Koningin en de Prinses bloemen aangeboden eerst voor de woning van den heer G. van der Laan, secretaris-penning meester van Kinderzorg, waar eenig kinderen de Koningin en den Prins fraaie bloemen overhandigden. Hetzelfde vond plaats bij de eerepoort in den Westerbinnensingel. Door het Diaconessenhuis in den Traldenius- singel bood Zuster Bruin de Koningin en Prins bloemen aan, terwijl het dochtertje van Dr. Didden de Prinses een bouquet overhandigde. Voor de woning van Jhr. Mr. O. A. van Swinderen en bij de muziek tent op St. Rade-markt boden weer kinderen de Prinses bloemen aan. Bij de Heenelbrug overhandigde het dochterje van den bakker Simons, dat op denzelfden dag als de Prinses geboren is, een ruiker aan de Prinses. o Aute-ongelnk. Havas seint uit Vichy De Nederl. consul te Rijssel, de heer H. Rozendaal en de heer Venistack(?) en hun echtgenooten werden slachtoffers van een auto ongeluk bij Vichy. De vier in zittenden en de chauffeur werden gewond en gebracht naar de kliniek te Vichy. Mevrouw Venistack overleed bij het trans port, mevrouw Rozendaal is ernstigde drie anderen zijn buiten gevaar. o Oplichter, Onlangs werd door een ingezetene van Leiden een aangeteekende brief ontvangen, afkomstig uit Amsterdam, welke brief f 168 moest bevatten. Er bleek echter slechts fl.68 in te zijn met wat courantenpapier. Het is thans door samenwerking van de Leidsche recherche met de Amsterdamsche gelukt, de afzender tot bekentenis te bren gen, dat hij de fraude zelf pleegde. De man is dientengevolge in hechtenis genomen. 25 gulden roor een kip. Mevr. B., te Naarden, is in het bezit van een zeldzame kip. Het dier neemt alle kuikens aan, die men het geeft, van eiken leeftijd en in elk getal. Het schenkt den kleintjes al de zorgen van de eigen moederhen. Er is reeds f 25 voor deze zeldzame kip, die zelve nooit gebroed heeft, geboden, maar de eigenares wil er geen afstand van doen. De tyden zyn te dnur «m te trouwen. Van een bruidspaar, dat Woensdag te IJmuiden in den echt zou worden verbon den, was op het beslissende oogenblik de bruidegom verdwenen met achterlating van een briefje, waarin hij mededeelde, tegen het huwelijk op te zien wegens den duren tijd. Een 103-jarige. Mevr. de wed. ZilverDe Jong, Leuven- schestraat 69, Den Haag, vierde Vrijdag in den besten welstand en onder groote belangstelling van haar buurtgenooten, haar 103den verjaardag. Eieren naar Engeland. Het aNederl. Weekblad voor Handel in Kruidenierswaren® meldt dat in de afge- loopen week naar Engeland zijn verscheept 2.168.400 eieren. Snelheidswaanzin. Het is Woensdag gebeurd, dicht bij het station Gasselternijveen. De trein uit Coevorden, die om 6 uur namiddag te Gasselternijveen aankomt, moet even vóór de plaats waar de lijn Zuid- Noord en die Oost-West ontmoet, een weg passeeren. Afsluiting is daar niet. Wie zich op den weg bevindt, moet den trein wel zien aankomen. Een auto reed met snellen gang op be doelden weg, richting Gasselternijveen. De locomotief van den trein liet het bekende geklingel hooren. De auto reed door. Snel naderde de trein hetkruisingspunt, snel gleed ook de auto daarheen. Er kwam onrustige spanning in de pas sagiers. Men vroeg zich af wat de auto mobilist wilde. Een drietal menschen sche nen zich in de car te bevinden. Het leek schier onmogelijk, dat de auto het kruisingspunt eerder zou bereiken dan de trein. De chauffeur versnelde zijn vaart. Het gevoel van hen, die het geval zagen, werd van onrust tot angst. De machinist waarschuwde. De chauf feur reed door. Een botsing scheen onvermijdelijk. Daar kwam het beslissende oogenblik. De locomotief bereikte den weg. De auto snorde er nog juist vóór langs 1 Een paar meter nog door den locomotief gewonnen en het gevreesde was gebeurd een botsing, een vernielde auto, misschien een deraille ment van den trein, misschien eenige doo den of gekwetsten. Het waagstuk wekte even sensatie en verontwaardiging, Vanaf de locomotief was het nummer van de auto gezien. Gasselternijveen waarschuwde Stadskanaal. Zoo werd het mogelijk een proces-verbaal te maken. Asser Ct.« o Ontploffing. Vrijdagmiddag had aan het Rijks Cen- traalmagazijn te Woerden door onbekende oorzaak een ernstige benzine-ontploffing plaats. De knal was ontzettend. De baas van de wasscherij, de heer Banning, had vreeselijke brandwonden be komen aan gezicht en lichaam. Genees kundige hulp werd in allerijl ontboden en weldra verleend. De werkman Renesse had slechts enkele kwetsuren gekregen. Aan een nieuw gebouw op het terrein van het magazijn is groote schade aange bracht. Het is zeer te verwonderen, dat niet meer personen zijn verwond. Vergadering van den Raad der gemeente HEUSDEN op Maandag 28 Aug. nm. half 8. Voorzitter EdelAchtb. Heer H. J. van Eggelen. Aanwezig alle leden met uitzondering van den heer H. A. J. Verhoeven. De Voorzitter opent te 7.45 de.verga dering, waarna de notulen der vorige ver gadering worden gelezen en vastgesteld. Ingekomen stukken a. Procesverbaal van kasopneming bij den Gemeente-ontvanger op 20 Juli, waaruit blijkt, dat alles in behoorlijke orde is be vonden. b. Een schrijven van den heer A. J. v. d. Kolk, waarin deze kennis geeft de benoeming tot lid der Schattingscommissie te aanvaarden. c. Ontvangst bericht door Ged. Staten van de wijziging der algemeene politiever ordening. d. Goedkeuring door Ged. Staten van de wijziging der gem.begrooting. e. Idem van het Raadsbesluit tot ver koop een stukje gemeentegrond aan de firma Wagenberg Festen. f. Besluit van den Commissaris der Koningin tot benoeming van de heeren H. A. J. Verhoeven en H. v. Wijk tot leden van het College van Zetters. g. Goedkeuringsbesluit van Ged. Staten van de gemeenschappelijke regeling met de omliggende gemeenten, inzake de in voering der vleeschkeuringswet. De stukken a tot en met g worden aangenomen voor kennisgeving. Vaststelling eener verordening op de keuringsdienst van vee en vleesch. De Voorzitter zegt, dat ingevolge de vleeschkeuringswet in de gemeenschappelijke regeling een verordening op de keurings dienst dient gemaakt te worden, De ver ordening is ongeveer gelijkluidend gemaakt, als het model dat eenigen tijd geleden door de regeering is toegezonden en zooals door de meeste gemeentebesturen reeds is vastgesteld. De heeren hebben een afschrift van de ontwerp-verordeniug thuis gehad. Spr. vraagt of een van hen op- of aanmerkingen daarop heeft of nadere inlichtingen wenscht te ontvangen. De heer Uhl zegt, dat art. 4 spreekt dat keuring van vee en vleesch zal plaats hebben op Dinsdag en Donderdag en vraagt of te dezer plaatse op deze dagen uitslui tend door de slagers wordt geslacht. De Voorzitter antwoordt hierop, dat slachtingen meestal op deze dagen plaats hebben, in de praktijk zal evenwel waar schijnlijk nog wel eenige veranderingen dienen aangebracht te worden. Tevens ligt het in de bedoeling, de verordening zoo soepel mogelijk toe te passen en de regeling zooveel mogelijk aan de keur meester over te laten. Er dient echter een tijd gesteld te worden, omdat het Hoofd van den dienst als veearts in functie zal blijven. Oor spronkelijk was de bedoeling iemand te benoemen, die uitsluitend als Hoofd zou optreden, doch bij nader inzien blijkt het, dat de finantieele resultaten waarschijnlijk zoo ongunstig zullen zijn, dat aan zoo iets niet te denken is. De heer de Jongh meent, dat men tegenwoordig ook wel des Maandags in de gemeente slacht en slachtingen dus niet uitsluitend op de bepaalde dagen geschieden, De heer de Haan vraagt of reeds een keurmeester is aangesteld. De Voorzitter antwoordt hierop ontken nend. De benoeming moet door den gemeenteraad van Heusden geschieden, die daartoe eerstdaags een voorstel kan tege moet zien. De bedoeling is, dat de vee arts, Hoofd van den keuringsdienst, zijn praktijk blijft waarnemen. Dit heeft trou wens in de meeste keurkringen plaats, alleen in de grootere gemeenten belast men iemand uitsluitend daarmede. De heer Uhl vraagt of art. 3, waarin wordt gesproken, dat aangifte kan geschie den gedurende de bureau-uren, alleen slaat op de secretarie. De Voorzitter zegt, dat aangifte kan geschieden ter secretarie tijdens de bureau uren, de aangever kan echter deze aangifte ook doen ten huize van den keurmeester. De heer de Mol zou keuring ook op andere dagen dan de genoemde willen doen geschieden. De Voorzitter meent, dat de keurmeester de slagers zoo veel mogelijk ter wille zal zijn, dat echter niet vergeten moet worden dat deze behalve de waarneming van zyn praktyk, ook nog te keuren zal hebben in de omliggende gemeenten, en al zullen daar misschien niet zooveel slachtingen plaats hebben, men dient er toch rekening mede te houden. De heer de Haan vraagt hoe den dienst waargenomen zal worden bij ontstentenis van het Hoofd. De Voorzitter zegt, dat het plan is, naast het Hoofd een hulp-keurmeester aan te stellen, opdat de waarneming van den dienst behoorlijk gewaarborgd is. Het ligt tevens in de bedoeling, het dien weg uit te sturen, dat de kosten zullen worden gevonden uit het keurloon. Het financi- eele vraagstuk blijft voor den dienst echter moeilyk, zoodat spreker betwijfelt of deze zichzelf wel zal kunnen bedruipen. Een tekort zal naar het zielental over de aan gesloten gemeenten worden omgeslagen, een eventueele winst eveneens. Spr. zegt, dat de heeren zullen hebben opgemerkt, dat het z.g. uithallen, het slachten door niet-beroepsslagers, niet in de verordening wordt verboden. Men heeft dit hoofdzakelijk vrijgelaten voor de buitengemeenten. Van dit uithallen mag dan echter geen geregeld gebruik worden gemaakt, zou men dit b.v. wekelijks gaan doen, dan zou een slachterij ingericht moeten worden die aan de eischen der wet voldoet. De heer Uhl zegt, dat de verordening vermeldt dat bij een eventueele herkeuring door den betrokkene een waarborgsom moet worden gestort, waaruit de kosten der herkeuring moeten worden betaald zoo hij in het ongelijk wordt gesteld, wat geschiedt echter, zoo de aanvrager in het gelijk wordt gesteld De Voorzitter zegt, dat de aanvrager van een herkeuring, een keurmeester kan laten komen van waar hij wil, al wil hij dien uit Amsterdam laten komen, wordt hij echter in het ongelijk gesteld dan worden de kosten betaald uit de gestorte waarborgsom, in het omgekeerde geval worden deze gedragen door den dienst. Hierop wordt de verordening vastgesteld zooals zij ter tafel is gebracht. Wijziging art. 42 der Bouwverordening, De Voorzitter zegt, dat het doel der wijziging is, om aan de mogelijkheid, dat bij den bouw van woningen een privaat kan worden gebouwd volgens het tonnen stelsel, een einde te maken, het blijkt gewenscht dat deze mogelijkheid niet mag blijven bestaan. Wel wordt er niet veel gebruik van gemaakt, doch B. en W. zijn met de Gezondheidscommissie van oordeel, dat bij een woning een behoorlijk privaat behoort te zijn. De heer de Haan zegt, dat de wijziging het mogelijk maakt het verbod ook toe te passen op bestaande woningen, spreker vreest dat dit voor een boel inwoners groote kosten zal mede brengen, terwijl dan het rioolstelsel op sommigejplaatsen niet vol doende zal blijken en toepassing voor de gemeente dus ook groote kosten zal mede brengen. De Voorzitter antwoordt hierop, dat de verordening den gemeenteraad de bevoegd heid geeft, ontheffing van deze bepaling te geven. De voorgestelde wijziging wordt .lierop zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Voordracht ter benoeming van twee leden van het college van zetters, wegen periodieke aftreding van de heeren G. v. Everdingen en H. Verhoeven. De aftredende worden met algemeene stemmen op de voordracht geplaatst, terwijl als hunne plaatsvervangers worden aangewezen de heer H. Tupker met vijf stemmen en de heer Jo de Mol met algemeene stemmen. Aanbieding gemeenterekening 1921. Evenals tot heden gebruikelijk, wordt een commissie benoemd tot onderzoek dezer rekening en wijst de Voorzitter daartoe aan de heeren de Mol, Uhl en F. Verhoeven, die verklaren, zich met dit onderzoek te zullen belasten. Rekening 1921 en begrooting 1923 der Gezondheidscommissie. De rekening 1921 geeft aan als ontvangsten f 2590.08 als uit gaven f 2406.116 sluit dus met een batig saldo van 183,965 en wordt door den Raad aldus goedgekeurd. De begrooting 1923 geeft aan in ont vangst en uitgaaf f 2647.966, als aandeel in de kosten: is voor deze gemeente een bedrag uitgetrokken van f 119.22. Op het verzoek van den Ned. R. K. Politie-bond »St. Michaëk te 's-Bosch, om subsidie voor hare vakschool, wordt op voorstel van B. en W. afwijzend beschikt. Ook op het verzoek om subsidie van de Ned. Vereeniging het »Groene Kruis« te Utrecht, wordt op voorstel van B. en W. afwijzend beschikt, omdat de gemeente zelf een afdeeling van het Groene Kruis® heeft. Daar geen der heeren iets meer voor de openbare vergadering heeft, sluit de Voorzitter deze en gaat de Raai over in geheime zitting ter behandeling, bezwaarschriften Hoofd. Omslag en Schoolgeld. Een echie koker ICT. en is altijd voorzien van den naam A.MfJHHARDT mef handtekening PLAATSELIJK NIEUWS. Heusden. J.l. Donderdagavond werd in het Patronaatsgebouw de vergadering gehouden van de R. K. Debatingclub jf>St. Catharina«, waarbij de leden zeer goed waren opgekomen. Een 4* tal nieuwe leden gaven zich op. Tot bestuursleden werden gekozen de heer B. Brouwers tot President, de heer G. G. Carpaij tot vise- President, de heer M. Kerkhofs tot Secretaris, de heer F. S. M. Schreuders tot Penning meester en de heer J. v. Laarhoven tot Bibliothecaris. Besloten werd voortaan ge regeld een lesavond met bespreking te houden, bij loting te beslissen wie aan de beurt is en tevens in een der volgende vergaderingen het reglement te herzien. Met ingang van 1 Sept. wordt de heer W. J. C. Koster, marechaussee alhier, bevorderd tot Wachtmeester en tevens over geplaatst naar Breda (Teteringen). Zijn plaats wordt aangevuld door mare chaussee Valkenburg uit 's Bosch. De door het College van Regenten der Godshuizen van Heusden, op 24 dezer in hótel *Het Wapen van Amsterdam® gehouden nagrasverpachtingen brachten in totaal op f 2684, zijnde f 79 meer dan in 1921. Aalburg. J.l. Zaterdag had op het D.V.O, terrein alhier een vriendschappelijke match plaats tusscben den combinatie van het 1ste en 2de elftal der voetbal vereeni ging 3>Juliana« uit Baardwijk en »D.V.O.« alhier. De wedstrijd werd door »D.V.O.« ge wonnen met 30. De heer Schmitz uit Veen leidde deze match voortreffelijk. Beneden-Langsraat. In den hooi- handel is niet veel vertier. Men besteedt voor het goede hooi tot f 35.en voor het schrale pershooi van f 20 tot f 22 per 500 K.G. De hooitoemaat wordt nog verpacht voor f 50 per hectare. De vroeg gezette boonen geven een goeden pluk, maar met de latere valt dit niet mede. Men besteedt thans voor prin- cesseboonen 13 15 en voor snijboonen 18 20 cent per K.G. Capelle. Gedurende de maand Juli werd in de Rijkspostspaarbauk op het

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1922 | | pagina 2