Bi I nr. behoort eei tfaepl, YIOl S. D. LANKHOYZBN S Go's Bank. C. DE KEMP, Waterpoort, Heusden. Raamsdonksveer. IN GOUD EN ZILVER, Bahlmaau's Kleediag Bi SIST! Uitgever: L. J. VEEEMAN, Heusden. No4222, Zaterdag 2 September 1922 - SPAARBANK. Und van altena FEUILLETON. Reparatie-Inrichting. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnement spr ij s: per 3 maanden 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 46 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur ingewacht. DE lever's zeep mu. l>ES morgens zal#" FABRL khetals nieuw^'kanten van zlin. ^sunlight zeep BÜITENLANBSCH OVERZICHT De belangrijke verklaring van Bradbury heeft in Engeland diepen indruk gemaakt en zal in Frankrijk heel wat opschudding verwekken. Tot dusverre heeft de Commissie van Herstel in stilte gearbeid. Slechts als belangrijke besluiten of maatregelen geno men werden, kreeg ir.en daaromtrent een zakelijk communiqué. Door deze beknopte mededeelingen heb ben de leden van de Commissie van Her stel, die zich naar Berlijn begeven hadden om met den rijkskanselier over de waar borgen voor een moratorium overleg te plegen, de wereld tot dusverre in het on zekere gelaten, omtrent hun bevindingen en de kansen op een vergelijk. Men wist dat Bradbury en Mauclère niet bijzonder voldaan waren over de Duitsche tegen voorstellen en Berlijn onverrichterzake ver laten zouden hebben, als dr. Wirth niet ter elfder ure met een nieuw voorstel voor den dag gekomen was, dat thans te Parijs onderzocht zal worden. Doch men wist niets omtrent de gezindheid van Bradbury en Mauclère. Thans heeft de eerste gesproken. En zijn woord klinkt als een zeer ernstige waarschuwing. Wil men werkelijk beta ling van schadeloosstelling ontvangen, aldus K9 Door L. J. FIKKEE. 24) Dat ben ik volkomen met u eens« ant woordde Frederik, terwijl zij naast elkan der voortstapten, «maar als de jager met zijne gedachten afwezig is, blijft het wild ongedeerd, dat hebt ge mij immers reeds zoo dikwijls zelf gezegd. Welnu, zoo is het mij ook thans, geloof ik, gegaan, Worp. Ronduit gezegd, ik heb aan geen wild of jacht of jagers meer kunnen denken, toen ik daar rustig tusschen de struiken zat.« «Dat moet wel zoo zijn,® gaf Worp ten antwoord, «ik zag de prachtigste herten en de grootste hazen u bijna voor de voe ten langs loopen, en als ik het had durven wagen, ik zou u hebben toegeroepen, ze toch neer te leggen.® «Gij zijt nu eenmaal een jager in uw hart, Worp, en daardoor kunt ge u moei lijk voorstellen, dat anderen medelijden met die onnoozele dieren gevoelen,® sprak Fre derik zacht. «Doch spreken wij hierover thans niet verder. Daar zie ik het jacht huis al door de boomen heen onze vrienden zullen ons zeker met ongeduld wachten. Beiden verhaastten daarop hunne schreden en traden weldra het kleine, doch uiterst sierlijke gebouwtje binnen, dat zich in een is zijn conclusie, dan moet men Duitsch- land vertrouwen schenken en uitstel ver- leenen. Wil men dit vertrouwen en dit uitstel niet geven, dan zal men niets ont vangen. Uitstel van betaling is evenzeer in het belang van Frankrijk als van Enge land. De economische en financieele toestand van de wereld is zoover gevorderd, dat hij op het moment geen nieuwe schokken ver duren kan. De eenige manier om een einde aan dezen toestand te maken zou zijn het Duitschland zoo schikkelijk mogelijk te maken door het een respijt te verleenen en geenerlei hinderpalen te stellen op den weg van het herstel van zijn crediet. De «Times® ondersteunt de opvatting van Sir John, dat Duitschland niet ten onder en tot een bankroet gebracht moet worden, en hoopt dat Engeland en Frankrijk alsnog een bevredigende regeling zullen vinden, volgens het beginsel «leven en laten leven«. De Turksche colonnes in Klein Azië blijven in alle sectoren vooruit trekken. In de Meander-sector zijn Grieksche stel lingen tusschen Guzilpinar en Kounei door vliegende Turksche colonnes bezet. De Grieken trekken terug in den sector Afioem- Karahissar, waar de Turken de strategische stellingen ten Noorden en Westen van El Vantar bezetten. In den sector Eskisjehir verliep de veldslag ten gunste der Turken. Ook in den sector Nicomedia bleven de Turken den opmarsch voortzetten. De verliezen der Giieken zijn zeer groot. Krijgstuig wordt door hen achtergelaten. De Turken maken krijgsgevangenen. Vol gens de jongste berichten zou de stad Eskisjehir door de Turken zijn bezet. De koning van Griekenland, die naar Athene is gekomen, heeft geconfereerd met Goenaris en den minister van oorlog. De ministerraad heeft besloten, dat de ministers Stratos en Theotokis onmiddellijk naar Smyrna zullen vertrekken, om ter plaatse den toestand te bestudeeren en de te nemen maatregelen te overwegen. Engeland heeft een begin gemaakt met de ontwapening volgens de overeenkomst van Washington door zes groote oorlog schepen voor afbraak aan te wijzen. Onder deze schepen bevindt zich de Lion, het vlaggeschip van admiraal Beatty, tijdens den slag bij Jutland. De elementen werken inmiddels met de der fraaiste gedeelten van het woud be vond en niet ten onrechte den naam van jachthuis ontvangen had. De wanden prijk ten met eene menigte jachttrofeeën, als hertekoppen, geweien, vederen van fazanten en vleugels van roofvogels, alle kunstig en sierlijk gegroepeerd, zoodat het oog, en vooral een jagersoog, er met welgevallen op rustte. Boven de deur hingen onder scheidene jachttuigen, geweren, kruithorens, jachtmessen en zelfs nog de reeds bijna geheel verdrongen jachtbogen en pijlen, in schilderachtige wanorde door en naast elk ander, terwijl op den vloer een kostbare verzameling van gelooide en op andere wijze bewerkte pelshuiden lag. Hier zag men het vel van den listigen vos, waai in de glazen oogen bijna even schelms glin sterden, als toen Rijntje nog levend on wel op roof uitging daar vond men den marter vertegenwoordigd, wat verder lag de huid van een grooten da£? die met zijne lange, stijve haren eigenaardig afstak bij de drie bunsings en de kleine hermelijntjes, die zich aan weerszijden daarvan bevonden. Eenige gelooide hertehuiden lagen voor de zetels der aanzienlijkste gasten, terwijl een fraaie berenpels, waarvan de klauwen zich dreigend uitstrekten, voor den hoogen met snijwerk versierden leunstoel van den gast heer op den vloer lag uitgespreid. Toen Frederik en de houtvester binnen traden, bevonden zich reeds een menigte jagers in het vertrek bij elkander, allen rijke jongelieden uit den omtrek, wier goe Gestort Kapitaal f 55.000.000,- Reservefonds - 41.500.000,- f96.500.000,— AGENTSCHAP Telefoon No. 15, Kantooruren van 9-4. Zaterdags van 9 12. Handels- en Landbouwcredieten. Rekeningen-Courant. Deposito's. Effecten (uitsluitend soliede belegging). Coupons. Vreemd geld, Inschrijvingen Grootboek. Assurantiën. Reiscredietbrievenop 3600 betaalkantoren Administratie van vermogens. SAFE DEPOSIT INRICHTING (Brand- en iitbrankvrije Lipskluis.) ZEÈR SCHERPE CONDITIE's. Indien gewenscht bediening aan huis. Spaarboekjes worden bij eerste storting gratis verstrekt. Nadere inlichtingen verschaft gaarne DE DIRECTIE. regeeringen mede om de gevaarlijke oor logsmachines uit den weg te ruimen. Na het vergaan van het Britsche oorlogsschip »Raleigh« en het verlies dat Frankrijk ge leden heeft door het zinken van de «Fran ce®, is thans Japan aan de beurt gekomen, dat in een wervelstorm den kruiser «Nii- taka® verloren heeft. Inmiddels laat de economische toestand in Duitschland zich steeds donkerder aan zien. De vooruitzichten zijn zoo slecht, dat geen der eerste politieke krachten van dit oogenblik bereid gevonden wordt om de plaats van den vermoorden minister Rathe- nau in te nemen. Of acht rijkskanselier Wirth de verhouding tct het buitenland zoo kritiek, dat hij de leiding van dit de partement niet uit handen wil geven Hij wil het ons doen gelooven. En het is wel mogelijk dat eenheid van leiding deren of die hunner ouders onmiddellijk aan elkander of die der Vorsters grensden. Worp begaf zich naar het vertrek, dat voor hem en zijne makkers was in gereed heid gebracht, terwijl Frederik de door ons beschrevene kamer binnenging. »Ila 1 Daar hebben wij onzen gastheer J« riepen terstond eenige vroolijke stemmen, zoodra Frederik binnen de deur was ver schenen, en onmiddellijk sprongen al!en|op, lachend en schertsend, pratend en babbe lend over alles eri nog wat, maar bovenal over de jacht. Hoeveel herten er, volgens de zeer stellige bewering van sommigen, in het hout lagen te sterven, hoeveel hazen en konijnen er, volgens anderen, hun be komst hadden gekregen, doch ontsnapt waren, is moeielijk te zeggen. Doch toen het heerlijke, overvloedige maal en de frissche dranken ruimschoots genoten wer den en de jachtpijpen voor den dag gehaaid waren, raakten de tongen eerst recht los, en de vrooljjke stemming van de gasten werkte eindelijk op den jongen Vorster zoo aanstekelijk, dat het treurige uit zijn oog en het lustelooze uit zijne stem ten laatste geheel verdwenen, en een vroolijke lach zich nu en dan op zijn gelaat vertoonde. Na eenigen tijd in hun aangenaam ge zelschap te hebben doorgebracht, verliet de jonge man zijne vrienden voor een oogen blik, om aan Worp de noodige bevelen voor het tweede gedeelte der jacht te geven, aangezien men met elkander overlegd had, het eerst gevormde plan eenigszins te in dezen bedenkelijken tijd het meest wenschelijk is. De noodtoestand in Duitschland brengt ook het leven der dagbladen in gevaar. Vele bladen moeten liquideeren en de bureau's sluiten. Het gaat te Berlijn reeds in de richting van Weenen. Daar kost het nummer van een avondblad het res pectabale bedrag van 650 kronen. De hulpverleening die Italië in uitzicht gesteld had, schijnt ter elfder ure nog verijdeld te worden door de dreigende houding welke door de Kleine Entente aangenomen wordt. Zoo werd reeds ge seind, dat het plan van een tol-unie tus schen Italië en Oostenrijk op een mis lukking uitgeloopen was. Te Praag brengt men Schanzer nadruk kelijk in herinnering dat hij verklaard heeft zich te zullen verzetten tegen elke wijziging van de politieke verhouding ten aanzien van Oostenrijk en dat de Volken bond het Oostenrijksche probleem zal op lossen. Ook te Boedapest neemt de ongerustheid van dag tot dag toe. Deze betreft niet alleen den toestand in Oostenrijk en de plannen van dr. Seipel, maar ook en in de eerste plaats, de militaire plannen van Zuid-Slavië, dat troepen samentrekt aan de Oostenrijksche en Hongaarsche grens. BUITENLAND. Een ontaarde rader. Te Lugano heeft een man in een aan val van razernij drie zijner kinderen met een scheermes den hals afgesneden en ver volgens zijn oom doodgeschoten. Daarna heeft hij gepoogd zelfmoord te plegen. Hij verklaarde, dat hij zijn kindertal had willen verminderen om met zijn schoonzuster te kunnen trouwen. Ilassa-ontslag by dc Ford fabrieken. Uit Detroit wordt gemeld Door kolen- gebrek ten gevoige van staking in de mijnen moeten de fabrieken van Ford wijzigen. Met dat doel begaf Frederik zich naar buiten, waar hij den houtvester in druk gesprek vond met eenige drijvers. Hij wenkte daarom Worp even ter zijde en deelde hem haastig zijn wensch mede. Worp luisterde met blijkbaar welgevallen naar de woorden van zijn meester, hij meende hierin den ouden, opgeruimden toon van vroeger weder te hooren. «Wees gerust, mijnheer®, sprak hij, toen Frederik geëindigd had en hem nogmaals den noodigen spoed aanbeval, «binnen een uur zullen wij in de gelegenheid zijn, min stens eene even zoo mooie jacht te hebben, als dezen morgen. En ik hoop hartelijk®, vervolgde hij zachter, «dat de heeren jagers dan alle met hunne gedachten aanwezig zijn.® Met deze woorden spoedde de houtvester zich heen, en nog geen uur later knalden de geweren der lustige jagers opnieuw door veld en woud. Ook Frederik scheen dit maal werkelijk deel te nemen aan de ge noegens van de jachtwant een- of twee maal schoot hij zijn geweer af, zonder echter eenig dier te kwetsen, veel minder te dooden. Doch van lieverlede geraakten de jagers verder van elkaar, wanneer een stuk bouw- of weiland moest afgezet, of een boscbjs afgedreven worden de gele genheid, om met elkaar te spreken, werd steeds minder, en eindelyk zag men den jongen Voster andermaal op een stil plaats je, aan den raad van een klein boschje, tooi elke a stand. met ingang van 15 September zes afdee- lingen sluiten, waardoor bijna 200.000 man werkloos worden. Ook de verzameldepóts van Ford over heel de Yereenigde Staten worden gesloten. Fascisten en Ëngelsche harenarbeiders. Het besluit van den Britschen havenar beidersbond om het Italiaansche schip «Emanuele Accame®, nu te Cardiff liggend, niet te lossen, omdat het een fascistische bemanning heeft, is gevolgd door een be sluit der Italiaansche fascisten om een los- verbod te proclameeren voor alle Britsche schepen in Italiaansche havens. o 275 locomoticren naar Rusland. Te St. Petersburg zijn 275 locomotieven aangekomen, welke alle in Duitschland ver vaardigd zijn. Nadat de locomotieven ge controleerd zijn, zullen ze op enkele uit zonderingen ria, alle direct in gebruik wor den genomen. Veiligheidshalve. Een aantal Bremer en Hamburgsche katoenfirma's hebben aan de vertegenwoor digers der aldaar gevestigde Amerikaansche katoenverschepers medegedeeld, dat zij al leen dan katoen zullen inslaan, als de ver- schepsrs geen Fransche of Belgische schepen gebruiken. Dat is gedaan met het oog op een eventueele in beslagname hunner goe deren. De katoen-importeurs in Amerika zijn van deze veiligheidsmaatregelen op de hoogte gebracht. rustig in het gras zitten, met het geweer dwars voor zich op den grond. Maar dezen keer zouden zijne droomerijen van korten duur zijnwant nauwelijks had Frederik een kwartiertje naar den vijver zitten staren, of een licht gekraak in zijne onmiddellijke nabijheid deed hem ijlings het hoofd om wenden en door de struiken naar het smalle voetpaadje gluren, dat door het boschje liep. Een zonderling tooneel vertoonde zich nu aan zijne blikken. Daar, voor hem, aan de andere zijde van het boschje, zat of liever lag een haveloos gekleede knaap in het gras met een boog en eenige pijlen naast zich. Hij hield een kort, geelachtig pijpje in den mond en blies daaruit zulke zware en tevens onverkwikkelijk riekende dampwolken uit, dat alleen zulk een jongen dit zou hebben kunnen doen. Nieuwsgierig, wat die knaap daar eigen lijk kwam uitvoeren, en mogelijk ook wel, om eenige afleiding te zoeken, hield de jonge Vorster zich stil op zijne plaats en bleef den rookenden jongen aandachtig gadeslaan. Tot zijne groote verbazing zag hij nu, hoe deze langzaam opstond, het pijpje be hoedzaam en uiterst voorzichtig naast zich in het gras neerlegde, en haastig den boog spande. NIEUWSBLAD ïGor liet Land vanHgiisden gn Mtona, !lg Lanptragt BommBlBrwaard Wordt vervolgd.)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1922 | | pagina 1