Groote uitbreiding der CADEAUX-collectie 8i Hit nr. Hoort een ipoegsel, Raamsdonksveer. S. D. IilKHOÏÏEM Go's Bik. STEEDS MEER WAARDE! FEUILLETON. Uitgave: Firma L. J, YEERMAN, Heusden, No. 4226. Vrijdag 15 September 1922 MT zij, die zich van heden af op deze Cou rant abonneeren, ont vangen de nog deze maand verschijnende nummers GRATIS. VIOiAs SPAARBANK. Und van altena Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25, en franco" per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. voor Uwe Sunlight= Lux=doozen=uitknipse!s. Zie den omslag om ieder dubbel tablet Sunlight zeep. Slechts 5, 15, 25 of 50 uitknipsels als hieronder afgebeeld noodig Koopt steeds heele doozen OEFABRICEEED DOOR V DE LEVER'S ZEEP MAATSCHAPPIJ DE LEVER'S ZEEP MAATSCHAPPIJ. VLAARDINGEN. BUITENLANDS CM OVERZICHT De Grieksche overheid doet alles om de wereld te overtuigen dat de toestand te Athene geen reden geeft tot ongerustheid. Men moet deze verzekering echter met eenig voorbehoud aanvaarden, want er is alle reden geloof te hechten aan de be- Door L. J, FIKKEE. 28) Ik heb dit gekocht, en de koop is eerlijk en met wederzijdsch goedvinden gesloten. Men heeft mij uit eigen beweging dit voor werp te koop aangeboden, evenals ik het u uit eigen beweging thans te koop aanbied.® »Maar zeg mij toch,« viel Frederik woest hierop in, »wie heeft het je verkocht? En waar was dat En onder welke om' standigheden »Zou ik mogen vragen, mijnheer, welk belang u daar bij heeft ïWelk belang? O, meer, dan je denken kuntMeer, dan iemand met mogelijkheid denken of vermoeden kan »Ik begrijp u niet, maar het kan mij, eerlijk gezegd, ook niemendal schelen, mijnheer,antwoordde Jurgen op zijn ge- wonen koelbloedigen, vastberaden toon. »Ik koop en verkoop, al naar de omstandig heden dit meebrengen, en ik ben niet voor nemens, een ander daarnaar te vragen of hem rekenschap daarvan te geven, wie hy ook zijn moge. En wie zich met mijn zaken wenscht te bemoeien,® ging hij dreigend en op langzamen toon voort, een veelbe- teekenenden blik op zijn stok werpende, »of mij mocht probeeren te dwingen, om richten over muiterij der gedemoralisseerde troepen en van gisting der Grieksche troe pen in Thracië, welke gisting eene reden zou zijn van de outruiming der Tsjatalds- jalinie. Te Konstantinopel heeft de vreugde over den zegevierenden oprnarsch der Islamiti sche troepen tot eenige buitensporigheden geleid. Turksche heethoofden hebben bui tenlanders, Engelschen en ook Franschen, in den roes der vreugde gemoiestreerd en er zijn bij deze relletjes dooden gevallen. Volgens de »Times« zijn de ruiten inge gooid van de Roemeensche legatie, de Grieksche militaire missie, van het hotel Bristol, waar Fransche officieren wonen, en van andere gebouwen der Geallieerden. De hooge commissarissen zullen de handen vol gehad hebben om deze demonstraties te beperken en om de Grieksche bevolking te beschermen. De Engelschen hebben in allerijl maatregelen genomen om hun troe te vertellen, wat ik wenscht geheim te houden, krijgt met mij te doen en moet de gevolgen dan maar afwachten. »Hoor toch naar mij, man riep Frederik bijna buiten zichzelven, zonder op den weinig goeds voorspellenden blik des marskramers te letten. »Ik hoor al, mijnheer,® gaf Jurgen lakoniek ten antwoord. »Mij dunkt, ik toon u duidelijk, dat ik hoor.« »WiIt ge verder luisteren »Dat kan er naar zijn, mijnheer. »Gij verkoopt mij dit sieraad.® »Met genoegen, mits u er maar voor geeft, wat ik vraag. ïLaat hooren.« »Welnu, vijftig goudstukken dunkt mij een billijke prijs,antwoordde Jurgen met knippende oogen, daar hij zich niet verhelen kon, dat de helft dier som nog geweldig veel kon genoemd worden. Vijftig goudstukken, zegt gij »Geen duit minder. ïLuister dan eens. Ik zal je het dubbele geven,® zeide Frederik. »Wat?« riep de marskramer ten hoogste verbaasd uit, zijn ooren ternauwernood ge- loovende. *Het dubbele »Zooa!s ik zeg.® »Dus honderd goudstukken?® vroeg Jurgen nog altijd vreezende, niet goed verstaan te hebben of verkeerd begrepen te zijn. ïHonderd goudstukken,® herhaalde Frederik haastig, naar zijn welgevulde beurs grijpende, »maar op ééne voorwaarde. penmacht in de Turksche hoofdstad te versterken. Het transportschip »Somali« heeft order gekregen om onmiddellijk naar Konstantinopel te vertrekken met het tweede bataljon en het Sussex-regiment. De ongeregeldheden te Stamboel zijn voor de Britsche regeering een welkome aan leiding om de troepenmacht atsn den Bos porus te versterken. Hetgeen van nut kan zijn als de Kemalisten mochten besluiten om een aanslag op de zeestraten te be proeven. Engeland heeft zich, ter zake van de beveiliging der zeestraten, tot Frankrijk gewend en een beroep gedaan op de trouw der Fransche regeering. In een nota, welke te Parijs overhandigd is, verklaart de Britsche regeering, dat zij rekent op den steun harer bondgenooten, teneinde de bescherming van Konstantinopel en de Dardanellen te waarborgen. Of Frankrijk Engeland in deze echter zal steunen, staat nog te bezien. De Belgische regeering weigert op de Duitsche tegenvoorstellen in te gaan. De Duitsche regeering geeft de verzekering, dat het haar onmogelijk is, de 100 millioen goudmark bij een Belgische bank te depo- neeren, als garantie voor de wissels op 6 maanden, welke door België wordt geëischt. Het bestuur van de Duitsche Rijksbank weigert den goudvoorraad van de bank ter beschikking te stellen tenzij als waarborg voor schatkistwissels met een vervaltermijn van 18 maanden en van deze weigering is de rijksregeeririg afhankelijk. Heel veel tijd om de zaak te overden ken wordt Duitschland niet gelaten, want heden Vrijdag voor 12 uur verlangt de Belgische regeering antwoord. Luidt dit antwoord niet bevestigend dan zal België de Commissie van Herstel ver zoeken maatregelen tegenover Duitschland te treffen en dan zal men, aan de zijde der Geallieerden, Duitschland in gebreke stellen en naar alle waarschijnlijkheid zijn toevlucht nemen tot sancties. Alle overleg, al het diplomatiek beleid van Bradbury en Delacroix is dan ver- geefsch geweest en men moet weer van voor af aan beginnen. De tegemoetkoming der Belgen, die gelijk men weet van hun prioriteitsrechten gebruik hebben gemaakt om Duitschland voor de eerstvolgende stor tingen van 100 millioen een uitstel van zes maanden toe te staan waardoor »En die is nDat ge mij alles vertelt, wat gij be treffende dit kettinkje weet.« sAnders niet Anders niet. Neemt ge 't aan Ik moest wel een groote dwaas zijn, indien ik neen zeide.® x>Dan is de koop gesloten. Ziedaar, wat er meer is, behoort u,« sprak Frederik op gejaagden toon, den verbaasden marskramer een zwaren met goud gevulden buidel over reikende, »en nu, vertel. Maar haast je, en vergeet niets, zelfs het allergeringste niet.® Jurgen stak het geld met van vreugde stralende oogen en bevende handen in het diepst van zijn binnenzak en begon daarna tot in de kleinste bijzonderheden te verhalen, hoe de staljongen van den kastelein uit »Het gekroonde Hert® hem dien morgen gewenkt en hem daarna verteld had, fat hij een gouden sieraad had gevonden en dit gaarne verkoopen wilde. Dat Jurgen toen had gezegd, hem niet te gelooven, doch dat de jongen plechtig zweren wilde, het werkelijk gevonden te hebben. Hoe zij het eindelijk over den koop eens waren geworden, en Jurgen hem, bij de betaling van hetgeen hij des morgens den jongen nog was schuldig gebleven, dezen andermaal op de proef had gesteld, waaruit hem duidelijk was gebleken, dat de knaap niet gelogen en het kettinkje werkelijk gevonden had. ïWaar vond hij het vroeg Frederik, die tot hiertoe zwijgend en in de hevigste dus een verkapt moratorium werd ver leend zal geen resultaat opleveren en de Commissie van Herstel zal niet veel anders kunnen doen dan Duitschland in gebreke stellen. Waarop de Geallieerden, zoo niet gezamenlijk, dan ieder voor zich, dwangmaatregelen kunnen toepassen. De beslissing die heden te Berlijn ge nomen wordt is daarom hoogst belangrijk en reden tot optimisme is er allerminst. BUITENLAND. "Weder een spoorwegongeluk in Frankryk. Op het net van de Midi is weder een spoorwegongeluk gebeurd. Op vijf kilometer van Bayonne is een personentrein uit Toulouse ontspoord, tengevolge van verkeerden wissel stand, te wijten aan een fout van den wissel wachter. De trein reed in volle vaart op een verkeerd spoor, waardoor twee wagens derailleerden. De stoker sprong van de Gestort Kapitaal f 55.000.000, Reservefonds - 41.500.000, f9 6.50 0.0 00,— AGENTSCHAP Telefoon No. 15. Kantooruren van 9-4. Zaterdags van 9 12. Handels- en Landbouwcredieten. Rekeningen-Courant. Deposito's. Effecten (uitsluitend soliede belegging). Coupons. Vreemd geld, Inschrijvingen Grootboek. Assurantiën. Reiscredietbrievenop 3600 betaalkantoren Administratie van vermogens. SAFE DEPOSIT INRICHTING (Brand- en iuhraakvrije Lipskluis.) ZEÈR SCHERPE CONDITIE's. Indien gewenscht bediening aan huis. Spaarboekjes worden bij eerste storting gratis verstrekt. Nadere inlichtingen verschaft gaarne DE DIRECTIE. spanning geluisterd had. ïln het bosch.« »In dit bosch vroeg Frederik in de grootste verbazing. »Ja mijnheer.® Waar ïln de laan, of daaromtrent, ergens in het gras« »Spot je met mij sWaar is die jongen?® sHoogstwaarschijnlijk in den stal van de herberg. sHet is goed, man. Je kunt gaan.a En vóór nog de marskramer den tijd had gevonden, zijn muts af te nemen of een woord van dank tegen den milden, doch zonderlingen kooper te spreken, was de jonge Vorster tusschen het dichte geboomte verdwenen. Jurgen hoorde zijn haastigen voetstap nog eenige oogenblikkeri, toen schudde hij langzaam het hoofd, haalde den zwaren geldbuidel te voorschijn, bekeek de glinsterende goudstukken en bergde eindelijk den schat zorgvuldig weder weg, waarna hij zwijgend zijn mars opnam en in vroolijke gepeinzen verzonken zijn weg vervolgde. Intusschen was Frederik, zonder te letten op de takken, die hem nu en dan in het gezicht sloegen en de dorens die zijn handen kwetsten, de struiken doorgedrongen en bevond zich na weinige minuten op een zoo dichtbegroeid plekje, dat zelfs het scherpstziende oog hier den jongen man locomotief, de machinist remde en gaf tegen- stoom, zoodat erger werd voorkomen. De locomotief stortte van een hoogte van vijf meter in het water. Geen der reizigers werd gewond alleen de machinist kreeg brandwonden. Lit den trein gevallen. Zaterdagnacht is op de spoorbaan bij Brookwood het ernstig verminkte lijk ge vonden van den heer John Alexander Mac- pherson, in leven commissaris en secretaris van de aannemersfirma P. and W. Anderson Ltd. Vrijdagnacht was Macpherson, ver gezeld van den ingenieur Kemp, naar Bi- deford vertrokken voor het inspecteeren van een in aanbouw zijnd werk. Zij had den daarna Zaterdag tezamen hun avond maal in Bideford gebruikt en vervolgens den trein naar Waterloo genomen. Kemp viel in slaap. Kort voor het bereiken van Waterloo werd Kemp wakker en bemerkte dat Macpherson was verdwenen, terwijl de deur van het eerste klasse-compartiment open stond. Kemp dacht dat Macpherson om een of andere reden op een tusschen- station was uitgestapt, doch dacht niet aan een ongeluk. Zondag hoorde Kemp van de politie dat Macpherson een ongeluk was overkomen. o Droevig ongeval. Dinsdag had te Emmerik een droevig ongeval plaats. Terwijl de 16-jarige ar beider Korte op de chocoladefabriek van Von Gulpen werkzaamheden verrichtte, werd hij plotseling door een machine ge grepen, die zijn hoofd verpletterde. De ongelukkige jongeman was terstond dood. Zijn zuster was van het ongeluk getuige. Aardschokken. In de streek van Saint Paul en Maury is voor de vierde maal sinds 20 dagen een hevige aardschok waargenomen, die van onderaardsch gerommel vergezeld ging. Ook in het arrondissement Sisteron is een sterke aardschok gevoeld. Kort daarop brak een hevig onweer met hagelbuien uit, waardoor aan den oogst zeer belangrijke schade is toegebracht. o Negen millioen veldmuizen gedood. Het commissariaat van den landbouw in Rusland deelt mede, dat in het geheel 9 millioen veldmuizen gedood zijn, waardoor groote oppervlakten akkerland voor de cul tuur gered zijn. bezwaarlijk zou hebben kunnen bespieden. Hier aangekomen, rukte hij haastig zijn jachtbuis open, tastte naar de borst, en haalde van onder zijne kleeren met koorts achtige haast een dergelijk gouden kettinkje te voorschijn als dat, hetwelk hij van Jurgen den marskramer had gekocht. De twee helften van het muntstuk pasten zuiver aan elkaarde letters met het kroontje, de schakeltjes, in één woord, alles kwam zoo volmaakt met elkander overeen, dat het niet mogelijk was, beide sieraden van elkaar te onderscheiden en het liet derhalve geen twijfel, of beide waren door denzelfden kunstenaar en geheel naar eenzelfde model vervaardigd. zHier is het teeken,® mompelde de jonge man in de hevigste ontroering, het pas gekochte kettinkje aan zijne borst drukkende, »ik heb mij niet bedrogen, »er bestaat geen enkele reden, om aan de echtheid te twyfelen. Genadige hemel I Hoe is dit dan hier gekomen, hier in dit land, in dit dorp, in dit bosch 1® Hij zweeg en staarde een wijl in gedachten verzonken naar de beide versierselen in zijne hand. Eene uitdrukking van weemoed vloog over zijn mannelijk schoon gelaat en met eene snelle, driftige beweging pinkte hij een traan weg, die in zijne oogen opwelde. Toen bracht hij het kettinkje aan de lippen, wierp er nog een langen, teederen blik op en verborg beide sieraden daarna haastig onder zijne kleederen. Wordt vervolgd.) MEI WMtLAD voo;1 lietLani vanHousden en Altena, eIo Langstraat en öb BommBlErwaard iHiiM ii iw "iii 'ge*gg«ra»)wrai Mimn urn iiiini'i i uw i<mr»rAmmTOirif^,wmiMwrirnf■S'r'-:a«a»wrr wirr-gagaac HEEFT HET GROOTSTE DEBIET IN DE WERELD VLAARDINGEN d Integendeel, mijnheer Ik vertel u de zuivere waarheid.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1922 | | pagina 1