OVERSPANNING Kouslantiuopel in staat ran beleg. Wegens de ongeregeldheden is de staat van beleg te Konstantinopel afgekondigd. Alle betoogingen zijn verboden. Het ver keer op straat is na het invallen van de duisternis verboden. Het Iersehc parlement. Het Iersche parlement nam met groote meerderheid een motie van vertrouwen aan in de voorloopige Vrijstaatsche regeering ten aanzien van haar houding tegenover den opstand van aanhangers van De Valera. Doodgeschoten. De passagiers van de Zaterdag te Ant werpen aangekomen Albertville hebben, zoo meldt het ïHbld. van Antw.c meegedeeld, dat zich onlangs een drama heeft afge speeld, in Boma, de hoofdstad der Belgische kolonie. De eigenaar van een factorij, iemand van Hollandsche afkomst, Günkels genaamd, heeft de vrouw van een staatsambtenaar doodgeschoten en vervolgens zichzelf een kogel door het hoofd gejaagd. De beide lijken zijn later in de buurt van het fort Chinka gevonden. —o Smyrna in brand. Een telegram uit Smyrna meldt, dat de Grieksche en Armeensche wijken door een brand zijn vernield, die zich uitbreidt over andere stadsgedeelten. Onder de bevolking heerscht een paniek. Een draadloos telegram van de Italiaan- sche oorlogsschepen te Smyrna meldt, dat de brand der stad een enormen omvang heeft aangenomen. De Italiaansche regee ring heeft onmiddellijk van uit Napels schepen met levensmiddelen en genees middelen naar de stad gezonden, en alle Italiaansche schepen, die zich in de Mid- dellandsche Zee bevinden, hebben opdracht gekregen, naar Smyrna te stoomen ten einde de Italiaansche kolonie aan boord te nemen. Volgens de »Giornale d'Italia« hebben de troepen van Kemal pasja de stad in brand gestoken als een wraakneming voor Afioen Karahissar. Door den Zuidenwind is de brand ook naar het Noordelijk deel van de stad overgeslagen. Aan blusschen valt niet te denken. De schepen in de haven moesten zich op eenigen afstand van de wal verwijderen om niet in gevaar te komen. Een Ned. echtpaar te Smyrna gedood I Ward Price, de bekende correspondent van de Daily Mail, geeft dit blad een be schrijving van de intocht der Turken in Smyrna. In dit verhaal vertelt hij o.m. dat in de straten van de veroverde stad een twaalftal lijken gevonden werd, hetgeen hij een klein getal noemt, gezien het feit, dat ongeregelde benden in den voorafgaanden nacht zich aan plunderingen hadden schul dig gemaakt. De correspondent gelooft, dat Zondagmiddag een Nederlandsch echt paar van hoogen leeftijd door de Turksche cavelerie is gedood. Het echtpaar, met name De Jong, woonde in de buitenwijk Buja. De correspondent schrijft het dooden van deze rnenschen toe aan een vergissing van de Turken, o Een dood verklaarde. Uit Aschaffenburg wordt gemeld, dat aldaar een in 1915 dood verklaardde slotenmaker, thans na 8 jaar in Frankrijk krijgsgevangen gezeten te hebben, is terug gekeerd. Lichamelijk en geestelijk is hij een gebroken man. Met hem zaten te Avignon 35 andere Duitschers als gevan genen opgesloten. Onder hen bevond zich volgens zijn verklaring, er een wiens beide beenen waren geamputeerd. 18 van deze gevangenen zijn thans in Duitschland terug gekeerd, de 17 overigen werden voorloopig nog niet in vrijheid gesteld. Zenuw-tabletten. BINNENLAND. De reis vau de Koningin naar Scandinavië. Uit Stockholm wordt aan de N. R. C. gemeld Aan den galamaaltijd op Maandag droeg Koningin Wilhelmina het ordeteeken van de Serafijn-orde, die Koning Gustaaf haar even tevoren geschonken had. Na 1763 was deze orde niet aan een vrouw verleend. In dat jaar werd zij toe gekend aan keizerin Katharina II bij haar troonbestijging. Tolgelden. Dat het verkeer op den Haagweg tus- schen Delft en 's Gravenhage nogal van beteekenis is, blijkt wel uit de opbrengst van de tolgelden, welke over 1921 ruim f 36.000 bedroeg. De verongelukte aviateur. Men meldt uit Rotterdam, d.d. 13 Sept. Onder overweldigende belangstelling had hedenmorgen alhier de plechtige overbren ging van het Ziekenhuis naar het Station D. P. plaats van het stoffelijk overschot van luitenant Sauveur, die Zondag j.l. op het vliegveld Waalhaven bij de escadrille- vlucht naar beneden stortte en ten gevolge van de bekomen verwondingen overleed. Deze overbrenging geschiedde met militaire eer. De kist, welke het stoffelijk overschot bevatte, was opgesteld in de groote rouw zaal van het Ziekenhuis en was gedekt door de Belgische vlag en de tuniek van den overledene. Namens den minister van marine was aanwezig de luit. ter zee le klasse D. Yreede, commandant van den marine-luchtvaartdienst en namens den mi nister van oorlog, majoor Hardenberg, com mandant van de luchtvaartafdeeling te Soesterberg. Nadat eenige sprekers het woord gevoerd hadden, las majoor Sneyers, commandant van het Belgische vliegwezen, een koninklijke order voor, waarin luitenant Sauveur benoemd werd tot Ridder in de Leopoldsorde. Deze orde werd op de kist gelegd. Na majoor Snevers sprak de Belgi sche minister van oorlog. Toen het lijk naar buiten werd gedragen vormden Belgische mariners de eerewacht. De lijkwagen, opgenomen in een stoet van Nederlandsche en Belgische corpsen, waarbij de militaire kapel uit Den Haag treurmuziek speelde, zette zich daarop in beweging naar het Station D. P. Op het emplacement D. P. stond de wagen gereed, waarin het lijk naar Luik zal worden vervoerd om vandaar te worden overgebracht naar de begraafplaats te Chènée. Te Rijkevoort is de woning met schuur van K. in de asch gelegd. Het dochtertje van den heer Pieters te Kielwindeweer js door een wagen overre den en in het ziekenhuis te Groningen overleden. Een 11-jarige knaap S. te Hoensbroek viel, toen hij een auto achterna liep, in een mes, dat hij in de hand droeg. Het mes drong in de borst en na een paar uren overleed de knaap. Maandagmorgen halfnegen is een ander- halfjarig kind van J. v. Z. te Dordrecht in de nabijheid der woning in een mod derpoel geraakt. Toen het er door eenige jongens was uitgehaald, bleek het in de modder te zijn gestikt. Bij de houtzagerij te Yorden kreeg de arbeider v. d. B. tijdens het opladen van boomen een losschietend stuk hout met zulk een kracht tegen 't hoofd, dat hij eenige oogenblikken later overleed. Even tevoren had hij zijn medearbeiders nog verzocht wat vlug aan te werken hij was jarig en wilde graag vroeg thuis zijn. Aan boord van Hr. Ms. »Gelderland«, liggende te Nieuwediep, is een stoomleiding gesprongen, waarbij een stoker verwond werd. Hij is in het Marine hospitaal te Helder opgenomen. Schandelyk. Aan de lijn ZwolleAlmelo ligt het stationnetje Heino. Toen Maandag de middagtrein daar passeerde, meldt de »Stand.<r, vroeg een passagier onmiddellijk bij het stoppen een glas water voor een dame, die in den trein onwel geworden was. De chef verwees naar de pomp, waar geen kroes of glas aanwezig was. Op dringend vriendelijk verzoek weigerde de chef een glas te geven, omdat de trein daarop niet wachten kon, en raadde den heer aan het water maar in zijn hoed te halen. Zonder eenige hulp verschaft te hebben, of zelfs maar eenige belangstelling te toonen, gaf de chef het sein tot vertrek. Bij het eerstvolgend station was de chef gelukkig een humaner man en verleende gaarne dezen kleinen dienst, die dringend noodig was. Zooals te begrijpen is, heerschte bij de reizigers groote veront waardiging. o De Jaarbeurs. De Jaarbeurs te Utrecht is Zaterdag gesloten. In het geheel zijn er 10.580 bezoekers op dagkaarten geweest. o De nieuwe Sinisters. De beide nieuwe ministers in het ge- constureerde kabinet-Ruys de Beerenbrouck zijn de heeren E. P. Westerveld (Mariue) en prof. dr. G. J. van Swaay, oud-hoog- leeraar aan de Technische Hoogeschool te Delft, en oud-directeur van de Prov. Noord- Brabantsche Elect. Mij. Prof. v. Swaay (R.-K.) werd 22 Juni 1867 geboren. Hij verwierf in 1889 te Delft het diploma als civiel-ingenieur. Hij is Eerste Kamerlid (29 Dec. 1913) afge vaardigde voor Zuid-Holland, en woont te Nijmegen. De heer Westerveld is oud-zeeofficier en thans directeur van het Staatsbedrijf der Posterijen en Telegraphie. Vrouw verbrand, Oldebroek. Woensdagmorgen ongeveer 10 uur werd in de woning van de YVTed. J. K. gelegen in de buurt van Achter de Vree, een begin van brand ontdekt. Een zoon van .de weduwe, zich ijlings naar binnen begevend, kwam tot de vreeselijke ontdekkikg, dat zijn 74-jarige moeder ge deeltelijk verbrand op den vloer lag. Toen men haar naar buiten had gedragen, bleken de levensgeesten reeds geweken. Vermoe delijk is zij bij het stoken van het haard vuur in brand geraakt. Het begin van brand was spoedig gebluscht. o Belangrijke diefstal. Toen de bewoners afwezig waren, is ingebroken ten huize van den heer Schef- felaar-Klots te Enschede. Vermist worden een schilderij van Rubens ter waarde van f 20.000 voorstellende het hoofd van Jo hannes den Dooper, afmetingen 2.40 bij 1.30 M., een afstandmeter van f1500, een sterrekijker van f250 en f680 aan contanten en 41 gouden 20 Markstukken. Tragisch. Te Dinteloord is mej. T. H. die haar dienstbode uit het water wilde redden, bij die redding zelf verdronken. Ongeluk. Bij een val werd de 29-jarige metselaar A. Wiersma, te Stiens, door de draaiende as in een zuivelfabriek gegrepen, zoodat de dood bijna onmiddellijk intrad. De ongelukkige laat een vrouw en een kind achter. Gebrek aan bewijs. De twee glazenwasschers, die gearres teerd waren in verband met den diefstal van twee bankbiljetten ter waarde van f 35 in het perceel Johan van Oldenbar- neveldtlaan te Den Haag, zijn na drie dagen gezeten te hebben, wegens gebrek aan bewijs vrijgelaten. De ïslimme politie honddie de bankbiljetten achter in den tuin ontdekte, heeft dus in zooverre tever geefs zijn werk gedaan. Een onderscheiding voor onze nyverheid. Aan de Kon. Weverij Van Dijk te Eind hoven is dezer dagen vanwege het Deensche Hof een belangrijke bestelling gegeven van fijn linnen damestafelgoed, handweefsel, te vervaardigen van zuivere Iersche vlasgarens met in te weven kronen enz. o Conflict tusschen Burgemeester en Baad. De Burgemeester van Arnhem heeft ter vernietiging aan de Kroon voorgedragen, de verordening van de vacantieregeling der ambtenaren, op grond dat de beslissing van den Raad ingreep in de bevoegdheid van den burgemeester als hoofd van de politie. Vreemde verkoop. Een boer in Dantumadeel verkocht een koe voor150 kilo maïsmeel 1 Verduistering. Te Amsterdam is een 42-jarige reiziger aangehouden, verdacht van verduistering van f2000, ten nadeele van een bewoner der Keizersgracht. o Worstvergiftiging. Na het gebruik van worst werd iemand te Loosdrecht zoo ernstig ongesteld, dat geneeskundige hulp moest worden inge roepen. De geneeskundige wist het gevaar voor 's mans leven af te wenden. •verreden. De landbouwer S., te Winterswijk had het ongeluk bij het uitwijken met zijn melkwagen voor eenige kinderen, zijn eigen jarig kind te overrijden, dat aan de gevolgen stierf. o Eon tekort van f 25.000, De heer M., directeur van het post- en telegraafkantoor te Kollum is sedert een paar dagen vertrokken, zonder adres achter te laten. Door de administratie is een onkerzoek ingesteld en een tokort in kas ontdekt van ongeveer f 25.000. »TeI.< Petroleum op bet eiland Edam Het ïBat. Nbl.c meldt, dat op het eiland Edam (noordoostelijk van Batavia) bij een boring naar water, in verband met de eventueele opneming van het eiland in de vloot basis, een krachtig spuitende gasbron is aangeboord, waaruit met brullend geluid hoog boven het geboomte het gas spoot. Een voorloopig monster heeft aan gewezen, dat het gas brandbaar is, hoewel niet licht ontvlambaar. De mogelijkheid van de aanwezigheid van petroleum is niet uitgesloten, waaromtrent nadere aanwijzing na onderzoek van het gas misschien moge lijk zal zijn. Voorzichtig met slaapmiddrltjes De landbouwer Sch. onder Borger, die te veel van een slaapmiddel had ingenomen is tengevolge daarvan overleden. Een mooie vrijer Een te Apeldoorn door zekeren W. uit Deventer, van een kerkhof gestolen graf krans heeft, naar het politie-onderzoek bleek, voor een zonderling doel moeten dienen W. schonk de bloemen van den krans aan zyn meisje, terwijl hij blufte, den krans te Nijmegen te hebben gekregen bij zijn overwinning in een bokswedstrijd I En toen het meisje vroeg, waarom aan den krans zwart-witte linten waren gehecht, trachtte hij haar wijs te maken, dat dit de Belgische kleuren waren en dat de door hem overwonnen tegenstander een bekende Belgische bokser was I Vroeger heeft W. al eens een bloemen- beker van een kerkhof gestolen en getracht een meisje te doen gelooven, dat het een prijs was, in een wedstrijd gewonnen Zakkenrollers. Zondagnamiddag is op de Markt te 's Bosch aangehouden een Italiaansche zak kenroller O. B,, die tijdens de drukte op de kermis alhier een poging deed een gouden horloge met ketting te rollen. In verband hiermede werden op verzoek der politie van 's Bosch te Zalt-Bommel aan gehouden twee Italianen die daarbij be trokken waren. Zij zijn naar den Bosch overgebracht ter beschikking van den heer Commissaris van Politie. o Poetsen. Vochtige schoenen kan men moeilijk glanzend poetsen als men een paar drup pels melk aan de crème toevoegt gaat het beter. De Italiaansche oorlogschepen te Amsterdam. Woensdagmorgen zijn de officieele be zoeken tusschen den commandant van de »Ferruccio en de marine- en burger-autori teiten gewisseld. Namens II. M. de Koningin bracht vice-admiraal J. J. Rambonnet den commandant van de »Ferruccio« een bezoek; daarna bezocht de plaatselijke commandant Majoor P. W. v. Weeren met zijn adjudant, luitenant E. C. C. W. L. baron van Heeckeren van Brandsenburg, aan boord van den ltaliaanschen oorlogsbodem den commandant ter verwelkoming. Tegen 11 uur bracht commandant Giuseppe Cantu een bezoek ten stadhuize aan den burgemeester. Ver volgens bezocht hij den commandant der marine, den deken van het consulaire corps den heer M. Merens en den plaatselijken commandant majoor Van Weeren. Het tweede Italliaansche oorlogsschip de San Martino, dat een dag later uit Bergen (Noorwegen) is vertrokken, zal niet voor den avond in de Amsterdamsche haven aankomen. Hedenmiddag biedt de Italiaan sche consul, de heer N. Appel, een thè dansant aan in het hotel »de l'Europe®. Raadsverkiezing met hindernissen. In den gemeenteraad te Gorinchem had o.a, ook zitting de heer H. de Nies, des tijds gekozen als communist. Deze fractie zegde hem het vertrouwen op, wijl hij niet voldoende voor die fractie deed hij bleef lid van den Raad maar bezocht de vergaderingen nooit. Onlangs is hij ver trokken en heeft toen als raadslid ontslag genomen. In zijn plaats werd de heer Snoek gekozen, die echter geen zitting mocht nemen, daar zijn broeder als sociaal democratisch lid zitting had. De lijst van de communisten was uitgeput en wegens het kieststelsel kwam nu in aanmerking de lijst van den Vrijheidsbond en werd onlangs gekozen de heer A. Kuijpers Heepke, die ook weer geene zitting kon nemen daar zijn zwager, de heer Nieuwstad (communist) raadslid is. Thans is de Vrijdheidsbonder, de heer M. C. de Korver gekozen. o Uiiddel tegen muizen plaag. Om geen muizengaten in het behangsel te krijgen, moet bij het aanbrengen van nieuw behang zwarte peper door de stijfsel worden geroerd. Ernstig ongval bij manoeuvre. De militaire wielrijders op manoeuvre te Valkenburg, reden in vaart deu Cauberg af. De voorrijder kwam, vermoedelijk door ketting-defect, te vallen, zoodat de achter hem rijdende troep over hem heen stortte. Twee militairen werden stervend opgeno men. Er zijn vier zwaargewonden en vele (waarschijnlijk vijftien) lichtgewonden. De zwaargewonden zijn in de Roode Kruis Kliniek te Valkenburg opgenomen. Waar de Cauberg by de militaire leiding, wegens een ongeluk voor jaren terug, be kend moest zijn, is het zeker onverant woordelijk, zonder remmen af te dalen. o Verduistering van f 100.000, Voor de Haarlemsche Rechtbank heeft terechtgestaan de 38-jarige W. C. P. J. uit Alkemade, kassier van de Boerenleen bank te Oude Wetering. Beklaagde had zich schuldig gemaakt aan verduistering in de jaren 1913 tot 1922 van meer dan f 100.000. Beklaagde bekende en zeide door familieomstandigheden tot deze daad te zijn gekomen. Eisch 2 jaar en 6 maanden gevangenis straf met aftrek van de preventieve hech tenis. Chineezcn-moord. Op de emplacementen van de Stoom vaart Mij. te Amsterdam heeft Donderdag morgen een Chinees een landgenoot met een revolver doodgeschoten. De getroffene is overleden. VergaderiDg van het Gecomb. College van Bommelerwaard. Vergadering van het Gecomb. College van Bommelerwaard boven den Meidijk van Dinsdag 12 Sept. VoorzitterDijkgraaf de Ridder. Als de vergadering is geopend, heeft beëediging plaats van den nieuw gekozen hoofdgeërfde den heer De Jongh, waarna de Voorzitter hem gelukwenscht met de benoeming. De heer De Jongh brengt dank voor het gesprokene en neemt zitting. Notulen thans gelezen en goedgekeurd. Besluiten van Ged. Staten houdende goedkeuring van diverse geërfdendagsbe- sluiten voor kennisgeving aangenomen. Ingekomen o.m. navolgende geërfdendags- besluiten van de polders Hedel, gratificatie ad f 25 aan Rijks- en onbezoldigd Rijksveldwachter Ammerzoden en Well, gratificatie aan Rijks- en gemeente-veldwachter, f 50 Nieuwaal, tot onderhandsche verpach ting van het innen van gelden voor 't gebruiken der los- en laadplaats aan A. Baggerman, veerman aldaar, voor een tijdduur van 4 jaren tegen f 125 per jaar Gameren, tot publieke verkoop van 20 stuks boomen. De Voorzitter leest een schrijven voor, gericht aan den minister, die het doorzond aan Ged. Staten, van wien de Dijkstoel 't weder ontving om te dienen van advies. Het bedoelde schrijven houdt in, een aanbeveling van den heer P. de Vries Hz., aannemer te Rossum, om dezen na af treden van den heer de Ridder, te be noemen tot Dijkgraaf. O.m. wordt ais aanbeveling gewezen op het feit dat het een persoon is van streng anti-revolutionaire beginselen en lid dier partij. Over dit eenigszins merkwaardig stuk heeft in den Dijkstoel ampele bespreking plaats gehad. De Dijkstoel adviseert te berichten le. dat het niet toelaatbaar is en ook in strijd met het reglement, dat het college hier openbaar uitspraak doethet gaat niet op in openbare vergadering 't voor en tegen van een persoon te behandelen. 2e. Het College maakt volgens het reglement op zijn gewone wijze een aan beveling. Het is nimmer voorgekomen en eenigszins voorbarig om de aandacht op dezen persoon te werpen. 3e. Waar de heeren Kleber en Din- gemans beiden gehuwd zijn met zusters van den heer De Vries, beslaat er ver boden zwagerschap, waaruit volgt dat de heer De Vries niet in aanmerking kan komen. Na bespreking vereenigt zich het College met dit advies. GEVEN KALMTE BIJ EXAMENVREE/, OVER/PAN. -HrNG./LAPELOO/ÏIEID,ONRU/T EN GEJAAGDSIftö PER KOKER Gö CENT BU ELKE DROGI/fo PLAATSELIJK NIEUWS. Hensden. Donderdagavond heeft in de Consistoriekamer de Ringvergadering van het Chr. Jongelingsverbond plaats gehad. Een 60-tal afgevaardigden ^aren tegenwoordig uit omliggende gemeenten. slapeloosheid, onrust, gejaagdheid. l GebruikMUMHAR.DT'3 koker 75d bij Apolh. en dmgislm Ongelukken,

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1922 | | pagina 2