H. H. VEEHOUDERS! J£ggg^mÊmm&M^M^Wg¥M¥È Keuringsdienst van Waren. Laboratorium „ASDA" Leeuwarden (holland) Kopenhagen (den.) CHEMISCHE FABRIEK VAN VEEGENEESMIDDELEN. Wij brengen onder Uw aandacht, de volgende attesten, welke ons verstrekt werden, door iemand welke bij U wel goed bekend zal zijn. Ondergeteekende verklaart met goed re sultaat te hebben aangewend „ASÜA", het bevruchtingsmiddel voor koeien, bij een koe, welke verscheidene malen ver- geefsch was gedekt. Na aanwending van „ASDA" gaf dit onmiddellijk resultaat. (i.g.) G. VAN DER BEEK Genderen. Het eenigste met succes werkende bevruchtingsmiddel voor koeien. „ASDA" No. 1, ter afdrijving van de nageboorte bij koeien. „ASDA" No. 2, ter genezing van verstopping bij koeien. „ASDA" No. 3, het bevruchtingsmiddel vqor merries. „ASDA" No. 4, zogpoeder voor varkens. ,'ASDA" No. 5, ter genezing van uierziekte of wrang. „ASDA" No. 6, ter genezing van verstopping bij varkens. „ASDA" No. 7, ter genezing van diarrhé bij koeien. „ASDA" No. 8, ter verdrijving van wormen bij paarden. „ASDA" No. 9, kwalsterpoeder. „ASDA" No. 10, ter genezing van hoest bij varkens. „ASDA" No. 11, ter genezing van schijt bij kalveren. „ASDA" No. 12, ter opwekking van de eetlust bij varkeu-. „ASDALINE", Je ware uierzalf. „ASDOL", het ware ontsmettingsmiddel. het eenigst goede schapen-waschmiddel. „BERDA", Ondergeteekende heeft, nadat de merrie eenige malen vergeefsch was gedekt, het bevruchtingsmiddel voor paarden, van het Laboratorium A. S 1> A" te Leeuwarden, zijnde ASDA No. 3, aangewend en was de merrie daardoor direct bevrucht. (i.g.) G. VAN DER BEEK Genderen. Het moge U uit bovenstaande attesten blijken, dat onze artikelen goed resultaat opleveren, wat ten slotte het voornaamste is. Indien gij moet en tevens wilt bezuinigen, raden wij U aan, in voorkomende gevallen onze middelen aan te wenden. Het resultaat zal bevredigend zijn. De besparing die gij U zelve door het aanwenden onzer middelen verstrekt, bedraagt in heel veel gevallen minstens T'O °/0, Het belangrijke daarvan behoeven wij niet nader aan te duiden. Elke veehouder zal in zijn welbegrepen belang de voorkeur aan onze preparaten geven. Men vrage in zijn woonplaats aan den verkooper onzer middelen de gratis door handleiding, waaruit zeer wellicht meerdere Uwer bekenden te vinden zijn, welke allen hun voldoening over de resultaten van onze preparaten te Indien in uw woonplaats niet verkrijgbaar, schrijve men rechtstreeks aan het ons verstrekte kennen geven. Het volgende is ontleend aan het verslag van den Keuringsdienst van Waren voor het Keuringsgebied 's-Hertogenbosch over het tijd vak 15 Juli tot 31 December 1921. Het aantal gemeenten, behoorende tot het keuringsgebied 's-Hertogenbosch bedroeg 76, het aantal inwoners 275435. De gemeentebesturen werden verzocht aan den dienst een opgave te verstrekken van de in hunne gemeente gevestigde winkeliers, gros siers, bakkers, veehouders, c. q. melkslijters en van andere personen, die waren verkoopen in den zin van art. 1 der keuringsverordenin gen voor Waren. Voorts werden zij verzocht door het van gemeentewege doen verkrijgbaar stellen van op stevig papier gedrukte exem plaren der keuringsverordening, te willen be vorderen, dat de verkoopers van waren aan de in art. 3 dier verordening vermelde verplich ting (n.l. het ophangen der Verordening in de voor het publiek toegankelijke verkoopplaatsen) kunnen voldoen. Bijna alle gemeentebesturen hebben aan dit verzoek welwillend voldaan. De melkcontröle werd voorloopig als regel alleen verricht bij huis- en straatverkoopers de leveranciers aan de zuivelfabrieken komen later aan de beurt. Voorts werden alle winkels in het gebied bezocht en op kaart gebracht, terwijl de in ondeugdelijken toestand verkee- rende waren in die winkels aan het verkeer werden onttrokken. Dat deze controle noodig was, zal uit het volgende blijken. Behalve in de gemeente 's-Hertogenbosch en Tilburg wer den slechts op beperkte schaal monsters ge nomen van andere waren dan melk in verband met het beperkte laboratorium-personeel. Wat de ten verkoop aangetroffen waren aan gaat het volgende. De melk was over het algemeen slecht. Vooral de toestand waarin zij verkeerde, maar ook hare samenstelling liet zeer veel te wenschen over. Een gunstige uitzondering hierop maak ten de gemeenten, waar vroeger reeds een keuringsdienst bestond, of waar op andere wijze door de plaatselijke overheid toezicht werd uitgeoefend. Genoemd mogen worden in dit verband de gemeenten 's-Hertogenbosch, Tilburg, Heusden en in geringer mate Boxtel. De melk ten plattelande was over 't alge meen vuil, een direct gevolg van geen of zeer onvoldoende filtratie, doch de primaire oor zaak moet worden gezocht in de buitengewoon slechte stalling en de ondeskundige maar vooral onzindelijke behandeling, zoowel van de koeien als van de melk. Bij vele boeren is het voorts gewoonte, de zeven of de emmers, min of meer ruim, met water om te spoelen, en dit spoelwater dan bij de melk te voegen. Op het ongeoorloofde van deze handelwijze werd, schriftelijk en mondeling steeds gewezen, ter wijl, wanneer deze hoeveelheid spoelwater „ruim" bleek te zijn, streng werd opgetreden. Wat de andere waren betreft, bleken ten plattelande nog groote hoeveelheden oorlogs goederen te zitten, welke voor het grootste gedeelte bedorven waren. Van vele waren liet de samenstelling zeer veel te wenschen over. Genoemd mogeri worden in verbandlimo nadesiropen, limonades en limonades gazeuses, specerijen, meelsoorten, azijnsoorten, vleesch- extract en bouillonblokjes, e. a. In vele winkels (of beter gezegd: verkoop plaatsen, want op den naam van winkel kunnen vele geen aanspraak maken) ten plattenlande schijnt zindelijkheid een onbekend begrip te zijn. Er zijn verschillende „winkels" die tevens slaapgelegenheid of huiskamer of keuken zijn of ook wel al deze bestemmingen in zich ver- eenigingen. Er zijn voorts winkels aangetroffen, waar alles dik onder de stof lag, en waar spinnewebben en andere vuiligheid in de winkelbakken werden aangetroffen of waar een onaangename atmosfeer, resp. doordringende stank heerschte. Gelukkig vormt dit soort winkels niet de meerderheid en toonen zeer veel winkeliers meer verantwoordelijkheidsgevoel en tevens meer hun eigen belang te begrijpen. In dit verband valt het vestigen van groote winkelcombinaties ten platten lande toe te juichen. Een enkel woord dient hier te worden ge wijd aan de winkeltjes in het Land van Heus den en Altena. Bijna zonder uitzondering heerschte hier de grootste reinheid, toonbank en vloer waren kraakhelder. Veelal waren de winkelbakken netjes met glas afgedekt. Er werden 1770 monsters volle melk (gewone handelsmelk) onderzocht, waarvan 823 om verschillende redenen ondeugdelijk bleken. Naar aanleiding hiervan werden 476 mede- deelingen en uitnoodigingen tot een onder houd en 273 waarschuwingen verzonden, terwijl 67 maal proces-verbaal werd opgemaakt. Het aantal monsters ondeugdelijk van samen stelling wegens watertoevoeging, was, zooals te verwachten was, ten plattenlande vrij aan zienlijk. Weliswaar heeft men hier veelal met spoelwater te doen (zie boven), doch deze hoeveelheid spoelwater bedraagt in de meeste gevallen veel meer dan 5 pCt., zoodat men moeilijk kan ontkomen aan de gedachte, dat dit water voor andere doeleinden is toege voegd. Tegen dit geknoei met water werd zeer streng opgetreden, zoodat op het oogenblik dat dit verslag werd geschreven, het knoeien veel minder voorkomt. Het aantal monsters ondeugdelijk wegens te laag vetgehalte, was veel minder groot. Toch behoeft hier niet altijd te worden gedacht aan opzettelijke ontrooming of toevoeging van taptemelk. Het aantal monsters van onvol doende reinheid was daarentegen buitengewoon groot. Dit is geen wonder, wanneer men weet, hoe de stallen en hoe de koeien in diestallen er uit zien. De potstal is nog het meest voor komende type. Ook hier is de toestand niet overal in het gebied dezelfdeer zijn streken, waar de pogingen tot stalverbetering werke lijk succes hebben gehad. Het zeven der melk blijft uit den aard der zaak slechts een middel om de gevolgen van de vuilheid weg te nemen. En dit middel moet direct na het melken worden toegepast, daar anders de mest voor een groot gedeelte in de melk oplost. Bacteriologisch blijft de melk, ook al is zij gefiltreerd, in hooge mate ver ontreinigd. Het streven moet er dus op ge richt zijn, de vuilheid zelf weg te nemen. Dit is niet alleen in het belang van den consument of van de zuivelindustrie, doch direct in het belang van den boer. Melk van uierziek vee werd nogal eens aan getroffen. Gepasteuriseerde melk bleek door enkele grootere melkinrichtingen te worden bereid en in den handel gebracht. Alleen flesschen, welke blijkens het opschrift op het sluitetiket als ge pasteuriseerde melk zijn gedeclareerd, kunnen door den dienst als zoodanig worden beschouwd en onderzocht. Het publiek koope dus nooit gepasteuriseerde melk in flesschen zonder sluitetiket, of zonder dat op andere wijze doelmatig verzege ling is bewerkstelligd, en uit opschrift of slui ting niet duidelijk blijkt, dat de inhoud ge pasteuriseerde melk is. Om aanspraak te kun nen maken op dezen naam, moet de melk, in de verpakkingwaarin zij wordt afgeleverd, gedurende een half uur op een temperatuur van 70 tot 85 C. (dit geschiedt in groote bak ken met water van die temperatuur) worden verhit. De samenstelling van karnemelk liet zeer veel te wenschen over. Het minimum van 7,6 pCt. vetvrije droge stof, genoemd in den Codex Alimentarius, werd slechts zelden bereikt. Suc cessievelijk werd een bespreking gehouden met de directeuren der verschillende zuivelfabrie ken, daar vrijwel alleen deze inrichtingen karne melk in den handel brengen. Voor hen is echter de boterbereiding hoofdzaak en zij gingen er meerendeels slechts noode toe over in deze bereidingswijze de noodzakelijke wijziging te brengen, waardoor het mogelijk was betere karnemelk af te leveren. Bij het schrijven van dit verslag, is echter ook in dit opzicht een flinke verbetering be reikt, al zijn er nog enkele fabrieksleiders, die doof blijven voor minnelijk overleg. Er werden 3131 inspecties verricht van win kels en bakkerijen, benevens 86 marktinspec- tieshierbij werden 741 partijen ter plaatse afgekeurd en meestal vernietigd of onbruikbaar gemaakt als menschelijk voedsel, terwijl 35 par tijen na onderzoek in het laboratorium werden afgekeurd en uit den handel genomen. In het laboratorium werden onderzocht 510 monsters van andere waren dan melk c.a. Hiervan werden ondeugdelijk bevonden 156 of 30,8 pCt. In verband hiermede werden 117 waarschu wingen en mededeelingen verzonden en werden 2 processen-verbaal opgemaakt. Van de 14 monsters wijnazijn konden slechts 2 aanspraak maken op dien naam. De rest bleek niet te zijn verkregen door azijnzure gisting van wijn. Veelal was het niets anders dan verdunde azijnessence en was de daarvoor gevraagde prijs veel te hoog. 129 flesschen werden in beslag genomen2 partijen naar den fabrikant teruggezonden, terwijl van andere de etiketten werden verwijderd. 6 van de 26 monsters azijnessence waren te slap. Gruttenmeel (hieronder wordt verstaan boek- weitmeel) was van de 21 maal 9 maal ver- valscht met andere meelsoorten4 partijen bleken bedorven. 1 van de 10 monsters maizena was ver- valscht met 20 pCt. aardappelmeel. Op het gebied van limonades en limonades gazeuses is het ten plattenlande in het keurings gebied een ware Augias-stal. Dikwijls werden gekleurde oplossingen van saccharine in water als limonade verkocht tegen flinke prijzen. Van de 18 monsters limonade, resp. limonette ble ken 9 ondeugdelijk; 4 bevatten saccharine, 5 bevatten een te laag suikergehalte of in 't geheel geen suiker, 4 bevatten te veel conser veermiddel, 2 limonades bevatten aardappel stroop en behoorden dus als liinonetten te worden gedeclareerd. Van de 19 monsters limonade gazeuse resp. champagne-pils waren 13 ondeugdelijk. Saccharine en kunstmatige schuimstoffen werden bij herhaling aangetrof fen. Dikwijls was suiker in 't geheel niet of te weinig aanwezig. Z.g. eierpudding bevatte geen ei-bestanddee- len1 monster pudding was vervaardigd met het gevaarlijke pronkboonenmeeleen ander monster pudding was gekleurd met het giftige methanilgeel. Van de 120 monsters specerijen waren 46 ondeugdelijk. Vooral die in gemalen toestand staan aan vervalsching blootten plattenlande werden nog curieuze vervalschingen geconsta teerd gemalen nootmuskaat met 50 pCt. mai zena, kaneel met houtzaagsel, nagelgruis met doodekop, saffraan met saffloor (de bloemen van Carthamus tinctorius) en met lintbloemen van Calendula officinalis (de goudsbloem). Saf fraan had dikwijls een te hoog watergehalte en was, ter verzwaring, veelal gedrenkt in oplos singen van borax of van suiker. Partijen kinderfluitjes, uit lood bestaande, werden opgeruimd. Van de 18 monsters bouillonblokjes bleken 15 geen vleeschextract te bevatten, 2 bevatten zeer weinig, terwijl slechts 1 monster (fabrikaat Maggi) aan de eischen voldeed. 23857 stuks en 16 flacons vleeschextraxt werden in beslag genomen, terwijl wegens bederf nog 156438 stuks bouillonblokjes, 38 fl. bouillonextract en 38 flesschen vleeschextract uit den handel werden genomen. Een monster frambozensap bleek met boor- zuur te zijn geconserveerd. Eenige partijen haarwaters (jachtwaters) be staande uit rattenkruit, opgelost in een soda- of potaschoplossing, werden in beslaggenomen. Behangselpapier werd 2 maal onderzocht. Arsenicumverbindingen waren niet aanwezig. De 9 monsters comsumptie-ijs, op straat aan de bekende wagentjes verkocht, bleken uit voldoende verhitte grondstof te zijn samen gesteld. 2 maal werd saccharine aangetroffen. De bereiding geschiedt veelal op ondeskundige en onhygiënische wijze (soms in krotwoningen met één vertrekje) zoodat het aantal bacteriën per gram van deze lekkernij tot in de milli- oenen beloopt. Zoolang echter wettelijke voor schriften omtrent de bereidplaatsen, enz. ont breken, moet de keuringsdienst zijn controle beperken tot het product zelf. 34 partijen visch werden afgekeurd. INGEZONDEN. Toen er zich dit voorjaar eenige personen uit den Bieschbosch voorspanden aldaar een fanfarecorps op te richten, vond dat grooten bijval bij vele landbouwers en in gezetenen van Werkendam. Zijn Edel achtbare Heer Burgemeester verleende in alles zijn medewerking, zoo was 't geld voor instrumenten spoedig bijeen, leerlingen waren er te over, en ook een Directeur was spoedig gevonden in den heer v. d. Laan, die aanbood de eerste drie maanden gratis onderricht te geven. Tot bestuur werden gekozen de heeren Glerum, Kodde en mijn persoontje. De instrumenten wer den geleverd door de firma Kessels, zoodat met de studie kon worden begonnen, De leden waren met groote ijver behebt, en ontlokten aan hun instrumenten alle moge lijke en onmogelijke toonen, doch weldra verslapte die ijver bij velen, men oefende alleen op de repetitie's enkele uitgezonderd, zoodat die enkele de anderen verre de baas werden en in korten tijd zeer goede vor deringen hadden gemaakt, Nu echter wijt 'tmeerendeel der leden de schuld van hun onkunde aan den Directeur, met het gevolg, dat ze dezer dagen buiten medeweten van de bestuursleden Glerum en Kodde, een andere Directeur hebben benoemd, 't Gevolg daarvan is dat de heeren Glerum en Kodde hun ontslag namen als bestuursleden, (ik had dat om gegronde reden reeds vroeger gedaan), en ook verdere geldelijke steun ontzegden. Ik heb dan ook de ondervin ding opgedaan, dat 'tmeerendeel van de menschen hier nog niet rijp zijn voor ver- eenigingsleven, en 't spijt mij ten zeerste dat ik destijds bij verschillende ingezetenen van Werkendam en omstreken aanklopte voor geldelijke steun, daar ik vrees dat 't toch weggeworpen geld zal zijn. Wan neer dan die vereeniging zoo voort blijft gaan, om menschen van wie ze verzekerd waren ten allen tijde steun te krijgen, hun Directeur die steeds volijver was, een klap in 't aangezicht te geven, dan zal haar be staan wel niet van langen duur zijn, en weldra zullen zij hun instrumenten kunnen opruimen voor de smeltkroes. Hoogachtend, UEd. Dienaar, M. J. VIS. Suikerfabriek, Werkendam. Burgerlijke Stand. MEEUWEN, over Augustus. Getrouwd: R. Braams, 33 j„ met B. W. Straver, 29 j. H. Vos, 31 j., met W. B. Straver, 31 j. DEWERKEN EN SLEEUWIJK. Geboren: Anna Dirkje, d. v. M. E. Doedijns en W. Netten Johannes Hendrikus, z. v. D. Kooijmans en J. H. Colijn Aart, z. v. J. C. Ottevanger en A. Slagmolen Cornelia, d. v. J. H. Groeneveld en T. de Keizer Willem Corneiis, z. v. B. voor den Dag en J. W. Ippel. Getrouwd: J. v. d. Heuvel, 27 j., met W. Ippel, 26 j. POUDEROIJEN. Over de maand Augustus. Geboren: Johannes Antonie z. van G. van de Laar en A. BaksJan z. van W. v. Dijk en J. P. v. Heijningen An- Reinheid bevordert in hooge mate den ge zondheidstoestand van het vee, terwijl de melk- opbrengst er door wordt verhoogd. Bij elke bespreking met of bezoek aan den veehouder werd er op gewezen. Hem werd op het hart gedrukt stal en beesten steeds behoorlijk schoon te houden, de uiers voor het melken steeds te wasschen, de staarten op te binden, de zieke dieren afzonderlijk te zetten, vóór het melken de handen grondig te wasschen en een schoon voorschoot aan te doen. Op het gebied van veebehandeling en melkverzorging valt voor den boer nog veel te leeren, maar vooral ook te doen. Om dit laatste steeds en overal te bereiken zullen wettelijke maatregelen niet kunnen worden gemist. Mijnheer de Redacteur

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1922 | | pagina 6