J O N S T E R, Prima Machine» en Cylinder olie Motor-olie Poetskatoen enz. F. SCHRËllDfiR ZONEN, J0S. DE FOLTER-KOOLS Kunsttanden Fa Wed. J. Damen Zn. alle soorten Timmer-, wagenmaker- en HM ABDIJSIROOP Markt Arkelsehedijk GORINCHEM Drogisterij L. COOPS -: INSECTENPOEDER INSECTENPOEDERSPUITEN Grijpt Uw redder F». H. J. MENNENS, GOK,INC HEM. Koopt uitsluitend onze fijne lederwaren. lis gij Pelzerstr. o 65 Heusden. Lood- ea Zlakvrerksa PoapiBffiaksnj. „DE DRIE PROVINCIËN" prima Vlot- en Slijpdeelen Kanthout en Bossen wane latten. Fabriek van BEDDEN en MATRASSEN Magazijnen van Dekens, Ledikanten, Meubels, Spiegels, Schilderijen, Cocos, Stoelen, Kasten, Tafels en volledige Slaapkamer-ameublementen, Vloerzeilen. SCHILDERIJEN WAALWIJK. Reparatien aan Matrassen, Bedden, Stoelen, Gordijnen en Kleeden worden uiterst solide en billijk hersteld - Behandeling geheel pijnloos. Spreekuren 9-4, levert tegen zeer concurreerende prijzen steeds groote voorraad van speciaal adres voor neke Sijke d. van P. Loef en A. Donker sloot Andries z. van P. v. d. Anker en W. van Veen Trijntje Jacoba d. van P. van der Velden en A. P. Gaalswijk. Getrouwd Adrianus van Westree- nen 29 j. met Antonia Wilhelmina Hassel- man 25 j.Jop van Anrooij 26 j. met Geertje Willemina Hak 20 j. VEEN. Over de maand Augustus. Geboren: Gijsbert Peter z. van G. van Ballegooijen en L. A. van Ooijen Hendrikje Lijntje d. van G. Timmermans en D. Duister; Levenl. aangeg. kind van C. Duister en M. Sack Levenl. aangeg. kind van Jac. van Ballegooijen en J. M. de Waal. Getrouwd: H. Bielemann 22 j. en M, C. Kwetters 27 j. BRAKEL. Over de maand Augustus. Geboren: Daniël z. van J. Mijdam en M. van DalenDirk Aart z. van F. den Tek en J. M. van der Linden Le venl. aangeg. kind van A. A. van Wijgerden en G. Kuijntjes. Getrouwd: Adrianus Pelle 28 j. met Teuntje van Wijgerden 28 j. Overleden: Hendrina van Kooij 10 weken Peterke van Wijgerden 20 maanden. BUITENLAND. Een stoomschip gezonken. De «Hammonia® van de Hamburg-Ame- rika lijn, is Zaterdagavond gezonken op ongeveer acht mijl van de Portugeesche kust, na een storm bij Kaap Finisterre op reis naar Puerto Rico het hoofd geboden te hebben. Verschillende schepen, waar onder het Britsche s.s. »Kinfauns Castles, van de Britsche Union Castle Line, en het Britsche zeilschip »Darro« hoorden de nood seinen en haastten zich tot het verleenen van hulp. Vele buitengewoon moedige reddingen in hevig weder hebben plaats gehad. Het s.s. »Kinfauns Castlenam 340 overlevenden op en zal te Southampton aankomen en de «Darro en vier andere schepen hebben eveneens passagiers en bemanning aan boord. De »Kinfauns Castle« van de Union Castle line is te Southampton aangekomen met 385 schipbreukelingen van de «Harn- monia®. Kapitein Höfer van de «Ham- monia«, die voor den oorlog gezagvoerder was van de «Imperator deelde mee, dat zijn schip met 355 passagiers en 192 koppen bemanning uit Vigo wat vertrokken. Vrij dag te middernacht kwam een krachtige Noordwesten storm opzetten, die rees tot een orkaan. Zaterdagochtend ontdekte men, dat het schip water maakte. Groote golven braken over het dek heen en het schip helde naar stuurboord over. Men gaf toen noodseinen. Naar Höfer dacht, zou den alle opvarenden gered zijn, behalve de bezetting van twee reddingsbooten, welke, naar hij vreesde verdronken is. Kapitein Day van de »Kinfauns Castle® stoomde op het vernemen van het nood sein dadelijk naar de «Hammonia®, welke hij in zinkenden toestand aantrof. Vrouwen en kinderen hadden zich vastgeklemd aan omgeslagen reddingbooten en wrakstukken en lijken dreven in zee. Acht uur lang is de bemanning van de «Kinfauns Castle® met het reddingswerk bezig geweest, ter wijl de orkaan steeds voortwoedde. Een van de reddingbooten van het Engelsche schip zonk bij het reddingswerk, doch de inzittenden werden gered. Schipbreukelingen vertellen, dat toen de golven over de «Ham- monia® heensloegen, ontstelde vrouwen, sommigen met kinderen aan de hand en zuigelingen op den arm zich aan de stuur boordsverschansing vastgekiampten. Enkele vrouwen sprongen overboord. Een Engel sche passagier redde een kind door in het kokende sop te duiken. Dank zij de stout moedigheid van de bemanningen van de «Kinfauns Castle« en de »Valenca«, «Euc- rid« en »Tudor Prince®, welke eveneens te hulp gesneld waren, gelooft men dat alle opvarenden op ongeveer 30 na gered zijn. »N. R. Ct,« De moord te Obcrcassel. Niettegenstaande ook van Belgische zijde thans is geconstateerd, dat er aan Duitsche zijde geen schuld was bij den moord op de twee Belgische soldaten te Obercassel, hebben de bezettingsautoriteiten de ver- keersvoorschriften opnieuw aanzienlijk verscherpt. In Obercassel moeten de bewoners tusschen 8 uur 's avonds en 6 uur 's morgens afzonderlijk loopen en het trottoir verlaten en op 2 meter afstand daarvan blijven, zoodra ze op 25 meter afstand een militair persoon of op 50 meter afstand een wachtpost zien. Deze bepaling is reeds in werking getreden en geldt tot 30 September. «Hbld.® De geldschaarschte in Duitschland. De firma Krup deelt mee dat zij ter betaling van loonen en salarissen door haar zelf gedrukte biljetten zal bezigen, aangezien de rijksbank niet in staat is de noodige hoeveelheden bankpapier te leveren. Zy vilde graag een man schynen. Te Owosso, in Michigan, was een jonge dame van 19 jaar van oordeel, dat een man veel gemakkelijker een baantje kon vinden dan een vrouw. Vandaar dat zij besloot zich uit te geven voor man. Daartoe knipte zij heur haren af, kocht een colbert- costuum en ze kreeg inderdaad een baantje. Maar jammer genoeg voor haar kwam een dag of tien, nadat zij in haar nieuwe functie was opgetreden, het door haar gepleegde bedrog aan den dag. Zij werd wegens het dragen van een mans broek voor den rechter gebracht en tever geefs bepleitte zij daar haar zaak, zich er op beroepende, dat dames toch ook wel fiietsbroeken dragen. Ze kon geen genade vinden in de oogen van den rechter, die zeide, dat de dames toch heusch geen fietsbroek dragen om op een man te ge lijken. En de jongedame werd veroordeeld tot 10 dagen gevangenisstraf. Een detectiere-kistorie. Verleden jaar October werd in de Vereenigde Staten een wagen van de posterijen, waarin papieren en stukken van geldswaarde werden vervoerd, door ban dieten overvallen. Er werd bij die ge legenheid voor een bedrag van meer dan $1.700.000 gestolen. De opsporing der daders werd opgedragen aan zekeren Mc. Carthy, die zich gedurende 8 maanden geheel en al aan die taak wijdde. De speurder legde duizenden mijlen af en bedacht allerlei sluwe middelen om de misdadigers in den val te lokken. Het middel dat tenslotte lukte was, zichzelf voor te doen als een misdadiger, het ver trouwen van de bandieten te winnen en hen er toe brengen hem een deel van het gestolene af te staan ter verzilvering. Op die wijze gelukte het hem bijna 700.000 van den buit in handen te krijgen en de schuldigen, Gerald Chapman en George Anderson aan de justitie over te leveren. Deze beide mannen hebben thans terecht gestaan en zijn ieder tot 25 jaar gevan genisstraf veroordeeld. Ernstig vliegongeval. Uit Bellinzona werd Donderdag gemeld, dat de rondvlucht der Alphen, een inter nationale vliegwedstrijd, 'n slachtoffer ge maakt heeft. Een der beste Fransche vliegers, kapitein Céchard, bevelhebber van de «Ooievaars®, het bekende smaldeel Fransche vliegtuigen, steeg om vier minuten over twaalven te Bellinzona op om het laatste traject BellinzonaDubendorf af te leggen. Even later, om vijf minuten voor half een, zag men boven Bodio het vliegtuig, waarvan een vleugel losliet, naar beneden storten. Het ongeluk is op aanzienlijke hoogte gebeurd. Het lijk van kapitein Céchard is op den Ghiso, een berg, terug gevonden. 800 meter verder lag de vleugel die losgelaten had. Ernstige onlusten in Paolsch Opper-Silczië. Negen dooden, talrijke gewonden. Uit Königshütte wordt d.d. 44 Sept. aan de «Tel.® gemeld De onlusten in het industriegebied van Poolsch Opper-Silezië hebben hedenavond hun hoogtepunt bereikt. Terwijl te Kat- towitz door de afkondiging van den staat van beleg en het dreigen met de doodstraf in geval van plundering de rust was her steld, hebben zich heden bloedige onlusten voorgedaan te Bismarckhütte, dat tusschen Königshütte en Kattowitz ligt. Aan de arbeiders van de Bismarckhütte was medegedeeld, dat de uitbetaling der loonen in Poolsche valuta zou plaats hebben. Op grond van deze msdedeeling hebben de arbeiders vergaderingen gehouden, waarin de uitbetaling der loonen in Poolsch geld geweigerd werd. De arbeiders beschouw den dezen maatregel als valutazwendel der werkgevers en trokken ten getale van zes achtduizend man naar de villa van den directeur-generaal Kallenbom. De betoogers eischten inlichtingen over deze aangelegen heid. Toen de directeur de menigte kalmeerend wilde toespreken, werd hij door de arbeiders overschreeuwd. De betoogers wilden niet onderhandelen zij drongen de villa binnen, sleepten den directeur naar buiten en voerden hem mede naar het stadhuis. Voor het directiegebouw van de Bismarckhütte werd Kallenborn daarop geslagen en getrapt, tot hij met bloed bedekt ineenzonk. Zwaar gewond moest hij in het ziekenhuis worden opgenomen. Tegen half vijf kwam een sterke afdeeling politie te Bismarckhütte aan. De menigte werd gesommeerd uiteen te gaan. De be toogers stoorden zich niet aan dit bevel zij drongen op de politie in en ontwapenden deze. De geweren werden tegen een paal stukgeslagen. De betoogingen voor het directiegebouw nemen in omvang toe. Tegen den avond kwam uit Königshütte een afdeeling infantrie ter plaatse aan. Op het het marktplein werd een machine geweer opgesteld. Nogmaals werd de menigte gesommeerd uiteen te gaan. Opnieuw gaf men hieraan geen gevolg. Plotseling knalden er schoten, waarop ook het machinegeweer begon te vuren. Naar verluidt, werden de soldaten van uit een over het markt plein gelegen tuin met steenen geworpen, waarop de commandant bevel gaf op de menigte te vuren. In weinige oogenblikken was het marktplein ontruimd. Acht arbeiders en een politie-beambte waren gedood; boven dien was het marktplein bedekt met een groot aantal zwaar en minder ernstig ge wonden. Even voor achten ontving de politie op nieuw versterking. Om tien uur des avonds had op het stadhuis een vergadering plaatsom over de afkondiging van den staat van beleg te Bismarckhütte te beraadslagen. De arbeid te Bismarckhütte staat geheel stil en zal waarschijnlijk ook morgen niet hervat worden. Te Königshütte zijn tot dusver geen onlusten voorgevallen. De gemeentelijke autoriteiten te Königshütte hebben instructie ontvangen zich zooveel mogelijk te onthouden van politie- en militair- vertoon op straat, teneinde de bevolking niet te provoceeren. Een operatie op straat. Een 7-jarige jongen werd Zaterdag op Anerlyroad te Londen door een taxi aan gereden, waarbij zijn een been tusschen een kruk en de auto beklemd raakte. Men moest het afzetten, voor hij bevrijd kon worden. Het heele verkeer stond stil, terwijl de operatie op straat verricht werd. Relletjes tegen vreemdelingen te Honstantiiiopel. Een Turksche menigte moet te Kon- stantinopel een vreemdelingenwijk aange vallen zijn. De vensters van Fransche en Engelsche winkels werden verbrijzeld. Vele personen vonden den dood. De politie scheen absolunt machteloos te staan. Twee batterijen van de op Malta stationneerende artillerie hebben order gekregen om zich gereed te houden voor een vertrek naar Konstantinopel. Op de kust van de Zee van Marmora zijn Britsche troepen aan wal gegaan. Twee Fransche oorlogsschepen hebben last gekregen naar de Turksche wateren te stoomen. Aanslag op Trotzky. De «Daily Mail« verneemt uit Reval, dat te Moskou een aanslag is gepleegd op Trotzky. De aanslag geschiedde op den weg van het Kremlin naar de militaire academie Alexandra. Verschillende schoten moeten zijn gelost op den leider der bols- jewiki. Ook moet er een bom zijn gegooid. De berichten melden niet, of Trotzky al dan niet is gewond. o Eugelschfc voorzorgsmaatregelen. Deze week zullen 4000 manschappen van de Britsche luchtvaartafdeeling naar Mesopotamië vertrekken om daar dienst te doen tegen eventueele opstootjes van Turken en Koerden. o Ëeu congres waar niet gesproken werd. De zin voor gesticuleeren, den Latijnen eigen, heeft dezer dagen te Rome een eigenaardige toepassing gevonden op het Italiaansche congres van doofstommen, waar gedelegeerden 40.000 doofstommen uit het geheele land vertegenwoordigden. Lange redevoeringen werden er gevoerd, doch geen geluid werd daarbij vernomen. De sprekers gebruikten allen hun vingers om hun gedachten tot uitdrukking te brengen. Zij eischten vrij onderwijs voor hun lotgenooten. Eeu werkloos generaal. Een Engelsch blad vertelt het geval van een Engelsch geneaaal, die nu bij de re serve is ingedeeld, en al negen maanden lang Londen afloopt om werk je zoeken. Hij is een ontwikkeld man, door en door gezond en heeft dertig jaren militairen diensttijd achter den rug. hoeststillend, slijmoplossend, verzachtend, zuiverend en ge nezend by borstaandoeningen, bronchitis, catarrh. Per flacon f 4.90, f 3.60 en f 6.00. Eischt handteekening L. I. AKKER, Rotterdam. Alom verkrijgbaar. Telef. 454. Telef. 454. HEUSDEN. (uit de hand geschilderd) op TEGEL, op PANEEL of op DOEK met EIKENHOUTEN, GOUDEN of ZWARTE lijsten, Weer ontvangen de bekende Mechelsche stroomat-stoelen. P. SCHREUDER EN ZONEN. 2 persoons spring-matrassen vanaf f 27.50 2 spiraal- f 7.50 Kapokmatrassen, Zeegras-, Stroo-, Varens- en Kinderbedjes. Karzadels vanaf f 27.50 Karligten f 25.00 last hebt van verstopping (trage ontlasting), gal, slijm, koortsigheid, maag- of hoofdpijn, geen eetlust, slechte spijsvertering enz., neem dan Wortelboer's Kruiden of Wortelboer's Pillen van Jacoba Maria Wortel boer en gij zijt spoedig weer hersteld. Overal verkrijgbaar a 60 cent. i BELEEFD AANBEVELEND. Eind 114, b/d Waterpoort, 13ill4jl£e pryzen. behalve ZONDAGS. QYOTTSIli^Syi Stotteraars spreken direct 1 Betaling na tJlUM I fc II fa lil genezing. Prospectus gratis per post PSYCHO-PAEDAGOGISCH INSTITUUT. DOOFHEID geneest direct. HENRI AMAND was zelf hevig stotteraar en is gratis te consulteeren. PRINCEN BOLWERK 52, Haarlem (2 minuten van het station), opgericht 4898. Billijk pension. De éérste en eenigste in Europa die direct Telepatisch geneest, ook zonder de werkzaamheden te verzuimen met TOESTEL e.a. middelen, zoowel kinderen als Vijftigers. Vele blijvende genezingen ter informatie. Brochure 99 Auto.Suggestie"9 prijs I TTfr. voor zelfbehandeling met garantie is een betoog met de wapenen van het intellekt, het is een propagandische kunst voor Stotteraars en Dooven blijvende genezing. Gasthuisstraat 507 GORINCHEM. uit den noodals de hoestbuienf Uw borst verscheuren en Uw nachtrust verstorende 8 "I A. Richters B B noipi en

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1922 | | pagina 7