Und van alten/v Bi I nr. HetioQil een ioegsel BERICHT. VIOLA» Raamsdonksveer. S.D.UIÏÏÖYZËMCo'sBank. C. DE KEMP IN GOUD EN ZILVER, Waterpoort, Heusden. Uitgave: Eirma L. J. VEERMAN, Heusden, No4230. Vrijdag 30 September 1922 FEUILLETON. Reparatie-Inrichting. SPAARBANK. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. I u Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. A b o n n ea ,-s n r ij sp«v 3 r e *v5. en franco per p'-st beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. De Administratie van het Nieuws blad geeft hare adverteerders en abon- né's kennis, dat zij vanaf heden bij het intercommunaal ;e is aangesloten onder no. 19, en bij den Postcheque en Girodienst onder no. 61525. DE ADMINISTRATIE. DE LEVER'S ZEEP Mij., VLAARDINGEN. Fabrikanten van Lux en Twink. BUITENLANDS CE OVERZICHT Koning Konstantijn van Griekenland heeft afstand gedaan van den troon, ten gunste van den kroonprins. Het is niet te verwonderen dat de koning tot dit besluit is gekomen, want in korten tijd dat hij, sinds hij Venizelos tot heengaan dwong, het bestuur wederom ter hand heeft genomen, is de schuldenlast ondra gelijk gemaakt, het land en volk in het moeras gewerkt, werden duizenden gezin nen in rouw gedompeld en is de politieke en territoriale winst in den oorlog door Venizelos verkregen, op smadelijke wyze verspeeld. Zijn besluit komt echter te laat om Griekenland nog van voordeel te kunnen zijn. Zelfs als Venizelos terug kwam en de regeering weer in handen kreeg, zou het verlies van Thracië niet voorkomen kunnen worden om van Smyrna niet eens te spreken. De beloften, door de groote mogendheden aan Turkije gedaan, zijn te duidelijk en te stellig. Misschien zou Venizelos erin slagen, om Roemenië en Zuid-Slavië aan zijn zijde te krijgen en met hulp van de Kleine Entente de Turksche rechten om Thracië te beperken, bijv. door voor te stellen het gebied tusschen de Tsjataldsja linie en de Maritza tot neu traal gebied te verklaren. Maar of hq met zulke pogingen succes zou hebben mag in twijfel worden getrokken, gezien de krachtige steun, welken Turkije van de zijde der Fransehen geniet. Er is de laatste dagen te Athene vee te doet! geweest over het terugroepen van Venizelos. De ministerraad, geen uitweg zag, had besloten Venizelos te ver zoeken om Griekenland te vertegenwoor digen bij de diplomatieke onderhandelingen ter zake van de Levantijnsche kwestie Venizelos is, redeneerde men, de een'ge Griek, die het vertrouwen van Frankrijk genoten heeft en misschien nog geniet en die dus verzuchte voorwaarden zou Kunnen verkrijgen. Een deel van het kabinet is echter tegen dit besluit in verzet gekomen uit de overweging, dat Venizelos geen functie, geen opdracht uit handen van een door koning Konstantijn benoemd kabinet zou aanvaarden. Andere ministers waren van meening, dat men door Venizelos uit te noodigen den koning voor het hoofd zou stooten. Men had de keus tusschen Ve nizelos en Konstantijn, en daar het kabinet niet durfde kiezen of tenminste over de keuze hiet tot overeenstemming kon komen, heeft het de regeeringstaak neergelegd. En zoo werd Konstantijn voor een nieuwe kabinetscrisis geplaatst. De afwezige Ve nizelos had zijn kabinet ten val gebracht. Intusschen komen uit Mytilene en Thracië ernstige berichten over een revolutionnaire beweging op de vloot, berichten die ver moedelijk bevestigd zullen worden, gezien de demoralisatie, waarin het Grieksche leger na de jongste nederlagen verkeert. Turksche ongeregelde benden bevinden voorzitter van dei; departementalen raad van Pas de Calais, BUITENLAND. Door L. J. F IKK EE, 32) »Kijk«, gaf Teun ruw en kort tenant woord, naar een donkeren hoek van de hut wijzende, adat is alles, maar 't zal straks wel beter worden.* De staljongen wierp een blik in de door Teun aangeduide richting, en toen zijn oogen aan de daar heerschende duisternis gewend waren, ontdekte hij twee herten en een paar konijnen, die naast elkander op eenige dorre bladeren lagen. »En noemt ge dat dan weinig, Teun vroeg de jongen, met glinsterende oogen de dieren beschouwende, »hé, ik heb nog nimmer een hert kunnen schieten, maar nu zal dat niet zoo lang meer duren, zou ik denken. Kijk eens, Teun, wat ik hier heb En de knaap hield zijn boog met een blij gelaat omhoog. »Gekregen vroeg Teun kortaf. »Neen, gekocht voor mijn eigen geld, Teuncc. ïWat? Voor je eigen geld?» De man keerde zich driftig om en zag den jongen streng aan, die verlegen de oogen neersloeg. »Zie mij aan, Ubbe Ubbe zoo was de naam van den zich nog steeds in de neutrale zone en vreden hebben betoond. De nationalistische schynen van plan te zyn deze te verlaten, organen hebben sinds eenigen tijd een De Britsche bevelhebber doet al het campagne tegen Dubois gevoerd en deze mogelyke om een hotsing te voorkomen en acht het nu maar beter heen te gaaD. letoont, klaarblijkelijk op last van hooger- De »Echo de Paris* noemt als zijn oand, onuitputtelijk geduld. Hij gaat uit opvolger Jonnart, die in de Commissie van van de onderstelling, dat de bewegingen Herstel reeds belangrijk werk heeft ver der Turksche ruitery begonnen zijn, voordat richt. Dat Jonnart denkt in den geest AGENTSCHAP de nota der Geallieerden in het bezit was van Poincaré, blijkt wel uit de redevoering van Moestafa Kemal, zoodat het optreden die hy gehouden heeft bij zijn verkiezing der Turksche benden geen verband houdt met Moes tafa's opvatting omtrent die nota. Men neemt te Londen niet aan dat de schending van de neutrale zone op last van het Turksche hoofdkwartier geschiedt, te minder daar gedurende de besprekingen te Parijs bij het aanbod van Oost-Thracië de voorwaarde is gesteld, dat de Tarken de neutrale zone zouden eerbiedigen tot na afloop der vredesbesprekingen. Toch is men te Londen niet byzonder gerust omtrent den loop der gebeurtenissen. Als Kemal nu eens niet voornemens is de voorstellen van de Geallieerden in den tegenwoordigen vorm te aanvaarden, of als hij de neutrale zone niet wil erkennen Zelfs de machtige Moestafa moet rekening houden met de fanatieke elementen te Angora. Een bericht uit Londen, dat Kema slechts over den vrede wil confereeren op voorwaarde dat de militaire operaties onge hinderd kunnen voortduren is wel geschikt om de ongerustheid der Britsche staats iieden voeasei te geven. Er behoeft niet veel te gebeuren of Engeland bevindt zich in oorlog met het zich weer herstellende Turkije, dat niet nalaten zal de Islamieten in Indië en in de andere Oostersche landen tot den heiligen oorlog op te roepen. Gestort Kapitaal f55.000 000, Reservefonds - 41.500.000, f 96.500.000 Telefoon No. 15. Kantooruren van 9» 4. Zaterdags van 9-12* Sofia ir si n beleg. Uit IConstantinopel »rdt gemeld, dat te Sofia de staat van üg is afgekondigd 1 Handels- en Landbouwcredieten. in verband met vechtpartijen, welke daar Rekeningen-Courant. Deposito's. Vrijdag en Zaterdag j,l. zijn voorgevallen. Effecten (uitsluitend soliede belegging). >ij deze vechtpartij zijn 50 personen Coupons. Vreemd geld. gedood en 100 gewond. De leider van de inschrijvingen Grootboek. Assurantiën, communist igche hvndbt nwerspartij. Stamboe- Reiscredietbrievenop 3600 betaalkantoren lisky, is gearrestee;d Verschillende afge-1 Administratie van vermogens, vaardigden en pai eiders behooren tot de slachtoffers. staljongen hief het hoofd op en blikte den reus in het gelaat. »Hoe kom je aan dat geld »Ik heb het van Jurgen, den marskra mer, gekregen, Teun.« ^Waarvoor »Voor iets, dat ik gevonden had Jurgen heeft het gekocht, en toen heb ik mij een boog en tabak gehaald voor u en voor mij, Teun. Het geld, dat ik nog overhield, kom ik u brengen hier is het.* Zoo sprekend, haalde onze staljongen zijn ganschen schat voor den dag en legde dien op de breede hand van Teun, die den blik onafgewend op den knaap hield ge vestigd. »En hier is de tabak, Teun, en een nieuwe pijp voor u. Is ze niet heel mooi Die heb ik voor u gekocht, Teun, omdat gy altijd zoo goed voor mij zijt en mij hebt grootgebracht, toen ik nog klein was. Ik zou voor u reeds veeleer een pijp en tabak gekocht hebben, als ik maar geld had gehad want de zes stuivers, die ik in de herberg verdien, hebt gij wel noodig, om mij kleeren te geven en eten, nietwaar Teun Maar nu had ik veel, zeer veel geld, en daarom. ïUbbe kom eens dicht bij me staan«, sprak Teun op zonderling zachten toon, en toen de jongen gehoorzaamd had, ging hij voort»Ubbe, wat heb ik je altijd geleerd, dat gij zijn en blijven moest?* »Eerlijk, Teun. Eerlijk en oprecht,* antwoordde Ubbe. In de samensteling van de Commissie van Herstel komt verandering. De Fransche gedelegeerde, tevers voorzitter der Com missie, Dubois gaat heen. Volgens de Fraasche bladen zou Poin caré zich over het optreden van Dubois bij de jongste onlerhandelingen over de regeling van de Diitsche betalingen onte- »Zijt gij dat gebleven, Ubbe »Ja Teun.* »Zijt ge op een eerlijke manier aan dit geld gekomen »Dat heb ik u immers al gezegd, Teun. Ik vond een mooi gouden kettinkje in het bosch en toen heeft Jurgen er mij dit geld voor gegeven.« »Is dat waar »Zeker. Als Jurgen weer komt, kunt ge het hem vragen.* »Ge had mij liever dat kettinkje moeten brengen Ubbe »Ik durfde het niet zoo lang bij mij houden want ik was bang, dat de waard het mij zou afnemen, als hij het zag, en dan had ik geenen boog voor mij en geen mooie pijp en tabak voor u kunnen koopen, Teun. Maar als ik weer eens iets vind, zal ik het dadelijk aan u brengen, De man zag den havenloozen knaap zwijgend aan, legde hem toen de hand op het hoofd en zeide Gij zult mij altijd de waarheid zeggen, is het niet zoo, Ubbe En ge zult Teun nooit bedriegen, nietwaar?* »Ik u bedriegen, Teun riep de stal jongen met ongehuichelde verbazing uit, »ik weet niet, wat ik liever zou doen I Ik geloof, dat ik eer mijn tong zou afbijten, dan zoo iets te doen, of mijn mond met klei toestoppen of nooit weer een enkel woord spreken »Ik geloof u, mijn jongen. Gij zijt evenals uw vader, die arme kerel,* mompelde hij binnensmonds. o— Zestig r is gewond. Da Hindoes hechten zeer veel beteeken is aan natuurverschijnselen. Toen verleden week de zonsverduiste: ég ook haar scha duw wierp over Britsch-Indië by Allabahad, rd een greo. relgrims, dat zich baadde in den heiligen modderpoel bij Taneesjwaar, door een paniek bevangen. De stakkers vluchtten alle kanten heen en verdrongen elkander zoo, dat na afloop een zestigtal zwaar gewond bleek te zijn. Speciale treinen uit Delhi hadden wel 800 zieken en ongelukkigen naar de heilige modderpoelen gebracht. Het moet een erbarmelijk gezicht geweest zijn. o De eischcu van leger en vloot in Griekenland. De eischen van leger en vloot te Mytilene waren in boven Athene uitgestrooide pro clamaties als volgt omschreven Ten le aftreden van den koning ten behoeve van den hertog van Sparta ten 2e onmiddellijke ontbinding van de nationale vergadering ten 3e vorming van een kabinet zonder politieke kleur, dat vertrouwen aan de entente inboezemt en de zaken zal beheeren, totdat onpartijdige verkiezingen het volk veroorloofd zullen hebben zich uit te spre ken over zijn toekomst »Mag ik nu altijd tabak rooken, als ik 's avonds thuis kom, Teun Zoolang er tabak is, ja, Ubbe. Wij zullen samen zitten dampen.* »En dan vertelt ge mij ook weer van mijn vader en mijn moeder O, dat zal heerlijk zijn riep Ubbe in blijde vervoe ring uit.* ïMaar kijk eens, wat ik al geschoten heb met mijn boog 1* En Ubbe toonde zegevierend den haas. »Knap gedaan, Ubbe Ge zult eenmaal een goed schutter worden. Maar houd u nu even doodstildaar komt een mooie ree aantrippelen.* Teun had gedurende het gansche gesprek met den staljongen onophoudelijk nu eens door deze, dan weer door die opening in den wand getuurd. Thans bleek, dat die openingen daar met opzet waren aangebracht en dienst moesten doen als kijkgaten, om het aankomend wild te bespieden. Teun greep haastig den gespannen boog, legde er een pijl op en hield zich gereed, om te schieten. Ubbe stond naast hem en zag in gespannen verwachting, hoe in de verte een fraaie ree in een licht drafje kwam aanloopen en regelrecht op de hut afkwam. De hond was opgesprongen, spitste de ooren en zag kwispelstaartend naar zijn meester op. x>Ga liggen, Juno,« fluisterde Teun snel en gehoorzaam strekte de hond zich weder op den grond uit. De ree was nu zoo nabij gekomen, dat SAFE DEPOSIT INRICHTING (Brand- en inbraakvrye Lipskluis.) ZEÈR SCHERPE CONDITIE's. Indien gewenscht bediening aan huis. Spaarboekjes worden bij eerste storting gratis verstrekt. Nadere inlichtingen verschaft gaarne DE DIRECTIE. ten 4e onverwijlde versterking van het front in Thracië. BINNENLAND. Flinke vondst. Eenige werklieden van de gemeente reiniging te Bussum vonden op de vuilnis belt een gouden damesarmband evan later een gouden heerenhorloge en verder nog zilveren lepeltjes, een broche en andere zilveren voorwerpen. De politie onderzoekt of hier diefstal dan wel verregaande slordig heid in het spel is Het huwelijk rail Keizer Wilhelm. De bezwaren, welke van de zijde dei- familieleden tegen het voorgenomen huwe lijk van den keizer zijn te berde gebracht, zonder resultaat gebleven. De vijfde November is voor de voltrek king van het huwelijk bepaald. Deze 2a! Ubbe duidelijk den fijnen kop en de dunne, ranke pooten van het dier kon onderschei den. Plotseling vernam de jongen een zachten tik naast zich, een dof snorrend geluid liet zich hooren, en bijna op het zelfde oogenblik zag Ubbe, hoe de ree, door den pijl doodelijk getroffen, een ge weldigen sprong deed, vervolgens wanke lend staan bleef, zich nog eenige passen met groote moeite voortsleepte en daarna op de voorpooten nederstortte. Onmiddellijk na het schot vloog de hond op de deur toe, die nu geopend werd, en snelde, door Teun en den staljongen gevolgd, naar het stervende dier, dat na eenige stuiptrek kingen roerloos bleef liggen. Geen twee minuten later lag de ree in de hut en lekte Juno onder aanhoudend kwispelstaarten de handen van den reus, die met een ver genoegden glimlach bij den buit neder- hurkten en een zacht gebrom van tevre denheid liet hooren. sKijk eens, Ubbe,* sprak hij op zachten toon, terwijl hij met een enkelen ruk den pijl, die vreeselijk diep tusschen de voor pooten van de ree was ingedrongen, uit de wonde trok, »dat is eerst een schot, om trotsch op te zijn. Midden in het hart jongen. Hebt ge wel gezien, hoe het beest recht in de hoogte sprong Maar stil, daar komt weer iets aan, geloof ik. Sakkerloot, dat is er ook geen van dit jaarkijk eens even Ubbe, maar wees voorzichtig en adem niet door die gaten. Hij zou je ruiken.* Wordt vervolgd IWSBLVB f let Laid vaiHsisdei ei Mteia,de Laiptraat mie luuUfiiiH

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1922 | | pagina 1