cW ZENUWACHTIGHEID ALLEEN g volgens het Nederlandsche burgerlijk recht plaats vinden, aangezien het Hohenzoilen- recht in Duitschland bij de grondwet van Weimar is vervallen verklaard. »Tel.i o Ernstig ongeluk te Yelzen Te Velzen waren op het terrein van het Hoogovenbedrijf eenige arbeiders bezig met het ophijschen van een plank. Toen deze boven was aangekomen kon een der daar staande arbeiders de plank niet meer hou den, zoodat deze viel, waardoor de 30-jarige werkman B. Scheffers uit Velzeroord ter stond werd gedood en de werkman S. Sjouks, eveneeens uit Velzeroord een been breuk bekwam. t» FRECÖ?* GEVEN KALMTE BIJ EXAMENVREE/1, OVER/PA •NING,/LAPEl00/f1EID,0NRU/T EN GEJAAGDHEID PEB KOKER 60 CENT EU ELKE DROGI/Ta PLAATSELIJK NIEUWS. Voor Dames- en Kinderconfectie is de Firma TAVERNE DE MEERE, Hinthamerstraat 69, 's*Bosch, voor deze Omstreken het beste er. voordeeligste adres. Heusden. Op Woensdag 4 Oct. a.s herdenkt de heer Nico van Diessen zijn 25-jarig jubileum in het St. Antoniusge- sticht. Naar we vernemen zal die dag voor den zilveren jubilaris feestelijk worden herdacht en zal men dit niet ongemerkt laten voorbijgaan. In een der jongste zittingen der Tweede Kamer, bracht de Voorzitter hulde aan den aannemer K. v. Rijswijk, die hier langen tijd heeft gewoond, om de restauratie van het gebovw der Tweede Kamer. De ombouw die ruim drie ton heeft gekost, werd in circa 7 weken tot stand gebracht. Zondag j.l. is in het Patronaatsgebouw een vergadering gehouden van verschillende dames en heeren om te komen tot oprich ting eener R. K. Dansclub. Na eenige bespreking werd daartoe besloten en een voorloopig bestuur gekozen bestaande uit Chr. Merkx Jr. (voorzitter), Truus Duijsters (vice-voorzitster), Ant. v. Delft (secretaris) Marie Verhoeven (penningmeesteres). Daar deze club voltallig is wordt een tweede club opgericht waartoe men zich bij boven vermeld bestuur kan aanmelden. Naar we vernemen zal in den loop der volgende week met den danscursus onder leiding van den heer Landmeter uit 's Bosch wor den aangevangen. Voor het diploma van den Ned. Politiebond slaagde o.m. de Heer Valken- burgh, maréchaussée dezer brigade. Almkerk. Op de Rijkshengstenkeu- ring te Gorinchem, werd »Dublin« van de Wed. A. Kolf alhier, goedgekeurd. Capelle. De heer P. Michaël heeft zijne benoeming tot kerkvoogd der Ned. Herv. gem. a. d. Loonschendijk aangenomen. Naar men ons mededeelt zal den heer A. de Jong, rijksveearts alhier, deze gemeente metterwoon verlaten en zich te Waalwijk vestigen. Aan deze gemeente is op haar ver zoek vrijstelling van huisslachtingen verleend. 's Gravenmoer Nu de zomertijd nog maar steeds haar scepter zwaait, komt de boerenstand voor groote bezwaren. Des morgens als het nog pikdonker is, moet men reeds naar den polder om te melken. Om aan deze bezwaren tegemoet te komen is de levering der melk aan de zuivelfabriek een uur later gesteld. Genderen. Niettegenstaande het suk kelend is gegaan hebben de meeste het toch zoo ver gebracht dat ze hun hooi in de Maasmond droog hebben gekregen. De kwalitiet heeft echter veel geleden. Nu de winter weder nadert sluiten weer een flink aantal bij het electrische net aan. In de Raadsvergadering van Don derdagmiddag stelde de Raad, met op één na algem, stemmen, een verordening vast, waarbij het voetballen op Zondag in de gemeente wordt verboden. De Voorzitter deelde den Raad echter mede, dat hij dit besluit niet ten uitvoer zal brengen en het de Kroon ter .vernietiging zal voordragen, omdat hij de verordening in strijd acht met de Wet. Volledig Verslag in het volgend nummer. Herpt. Onder groote belangstelling had Zaterdagmiddag alhier de keuring plaats van geiten vanwege de geitenfokvereeniging «In Ons Belangalhier. Aangevoerd waren 22 stuks, verdeeld in drie rubrieken, na melijk 5 lammeren, drie anderhalf-jarige geiten en 44 oudere geiten. De jury bestond uit de heeren Suijs uit Vlijmen en Jan van Loon uit Elshout. In de rubriek lammeren behaalde le prijs, de geit van den heer A. Brewel, de 2e pr., de geit van Joh. Bruijsters u»t Hedik- huizen. Bij de anderhalf-jarige behaalde de prijs de geit van den heer Nic. de Kort alhier. Bij de oudere geiten waren de prijzen toebedeeld aan de geiten van P. Moors, le prijs; van H. Verhoeven, 2e prijsvan Dora van Oudheusden, 3e prijs en van P. v. d. Broek, 4e prijs. Onder de eigenaren der niet-bekroonde geiten zijn nog enkele prijzen verloot. Nienwendijk. Zaterdagmiddag had den caféhouder M. v. d. H, het ongeluk bij het schoonmaken van paling, in den vinger te snijden, alhoewel het aanvankelijk een onbeduidende wond bleek te zyn, was het van dien aard dat bloedvergiftiging ontstond, waarna Lhij zich direct onder geneeskundige hulp moest stellen. Deze winter wordt des avonds in de school met een Bijbel een cursus voor vervolgonderwijs gegeven. Jongens, die daaraan deel wenschen te nemen, moeten zich vóór 5 October mondeling of schrifte lijk aanmelden bij het Hoofd der School. Na dien tijd worden er geen leerlingen meer aangenomen. Oudendijk. Woensdagmorgen kwam het 5 jarig zoontje van schipper V., toen hy achter op een wagen wilde mederijden, zqpdanig te vallen, dat hij met zijn hoofdje tusschen een der wielen bekneld raakte. Met een gapende wond werd het ventje npgenomen. Zijn toestand was dermate, dat dadelijk geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. De voerman had, naar we vernamen, aan het ongeval geen schuld. Raamsdonksveer. De Postduiven- vereen. «Prinses Julianas hield een wed vlucht van uit Mons Bassons. De eerste duif kwam aan om 2 uur 13 min. 31 sec. De prijzen werden behaald als volgt 4ste prijs P. Zijlmans 2de, 3de en 5de prijs L. van Schijndel, 4de prijs A. Oomens. Overduif L. van Diem. Sprang. Door de voetbalvereeniging «S. V.V.« wordt a.s. Zondag weer een Serie wedstrijd gehouden, waaraan door een 4-tal vereenigingen wordt deelgenomen. A.s. Maandagavond 8 uur zal in het Chr. Volksgebouw alhier voor de A. R. Kiesvereeniging optreden: de heer W. J. Helmsing, Chr. Onderwijzer, met het onder werp «De Fransche Revolutie.« Veen. Vrijdag 6 October ten 7.30 uur (Z. T.) hoopt ds. van Dijke van Nieuw- Beierland voor de Ger. Gem, alhier op te treden. Naar wij uit goede bron vernemen wordt hier getracht, een vereeniging op gericht te krijgen, om winterlezingen te houden. Binnen eenigen tijd hoopt men zoover te komen, dat een vergadering kan worden belegd om doel en werking nader uit een te zetten. Wijk. Gepasseerde Zaterdagavond gaf het fanfarecorps «Oefening en Uitspanning« een concert op het plein nabij de Perzik straat. Het program waaronder zich de beide concours nummers van Leerdam bevonden werd uitstekend uitgevoerd. «Oefening en Uitspanning« heeft door het geven van dit concert wederom blijk gegeven, wat door studie op muzikaal gebied verkregen kan worden. De num mers werden dan ook door vele toehoorders met belangstelling gevolgd. Door eenige ingezetenen was gezorgd dat de muzikanten tusschen de pauze wer den getracteerd op limonade en sigaren. Door een Commissie bestaande uit de heeren B. Krop, J. v. d. Pol en K. v, d. Velden, is ten behoeve van de Wed. K. alhier, een collecte gehouden die f240. opbracht. Dit bedrag is voor de wed. vastgezet en zij kan daarover naar gelang de behoefte beschikken. Dat de wed. de Commissie en de ingezetenen van Wijk en Aalburg zeer dankbaar is laat zich denken. Bij verschillende landbouwers heerscht thans weer de vlekziekte onder de varkens, waarvan reeds eenige dieren zijn bezweken, In de Donderdagmorgen gehouden raadsvergadering, met algemeene stemmen tot Onderwijzer met verplichte hoofdacte aan de school te Wijk benoemd, de heer A. Eerens te 's-Gravenhage, met indienst treding zoo spoedig mogelijk. (Volledig verslag in het volgend nummer.) Woudrichem. Het Bestuur der melk- veehoudersvereeniging alhier, ontving heden bericht dat met 4 October a.s. de melk prijs wordt verhoogd tot 8g cent per Liter of 2,65 cent per procent vet. Prijs karnemelk vanaf dien datum 5 et., voedermeel 48/4 ct. Spoelingmelk 4 ct. per Liter. Veiling van 27 September 4922. Williams 8—40 cent per K.G Maagdeperen 8 91 Beurré Hardi Legie pont Rietperen Knolperen Schijvers 6 8 Oranje reinetten 6 8 Zure appelen 34 Valappelen 42 Groene noten 43 Aardappelen. Aangevoerd 55 H.L. Blauwe Eigenheimers f4.95—f2.p. H.L. Witte f4.60 Voeraardappelen f 0.95 f 4 rPerkoker7Sd. hjApoth.en drogisten 9|—40 1—1\ 5 4|—5 j Vergadering van den Raad der gemeente HEUSDEN, op Donderdag 28 September, nm. half acht. Voorzitter EdelAchtb. Heer H J, van Eggelen. Aanwezig alle leden. De Voorzitter opent te 7.40 uur de vergadering, waarna de notulen der vorige vergadering worden gelezen, die hierop onveranderd worden goedgekeurd en vast gesteld. Ingekomen stukken Procesverbaal van kasopneming bij den gem.ontvanger op 49 Sept.. j.l., waaruit blijkt, dat alles in behoorlijke orde is be vonden. De Voorzitter deelt mede, dat de Di rectie van den tram is verzocht een paar wijzigingen te brengen in de dienstregeling. Verzocht is n.l. om den tram, die tot dus ver om 44.29 vm. van den Hoek te Drunen vertrekt in 't vervolg 39 minuten te vervroegen, om daardoor een betere aansluiting te krijgen op de treinen die uit beide richtingen om 40.32 en 40.33 aankomen. Tevens is verzocht om den tram die anders nm. om 6.35 u;i' Drunen ver trekt, in 't vervolg om 6.20 te doen ver trekken. De reizigers behoeven dan geen half uur, doch slechts een kwartier te wachten op aansluiting. De tramdirectie heeft aan het verzoek gevolg gegeven en zal den dienst bij de nieuwe dienstregeling wijzigen als is aangegeven. De Voorzitter meent, dat de gemeente alle reden heeft tevreden te zijn met de aangebrachte verbetering. De heer de Moj vraagt, of men met deze wijzigingen niet de aansluiting met den tram uit Tilburg zal missen, waarop de Voorzitter antwoordt, dat de dienst uit Tilburg en 's Bosch hiermede in overeen stemming zullen woijden gebracht. Nog is van Ged Staten bericht inge komen, dat de bedissing over al of niet goedkeuring van hej raadsbesluit tot wij ziging der bouwverordening uit de vorige vergadering, wordt verdaagd. Deze ver daging is het gevcjlg van de omstandig heid, dat de Inspecteur op de Volksge zondheid eerst advies moet uitbrengen over deze wijziging. Op voorstel van 4en Voorzitter worden deze stukken aangekomen voor kennisge ving. Voorloopige vaststelling van de gemeen terekening 4921. De Voorzitter verzoekt de commissie, bestaande uit de heeren de Mol, Uhl en Verhoeven, verslag te willen uitbrengen van haar onderzoek. De heer Uhl zegt, dat de commissie de rekening in volkomen orde heeft bevonden. De ontvangsten bedragen f73789.68, en de uitgaven 66773.78, zoodat de commis sie tot haar genoegen heeft gezien, dat de rekening sluit met een batig saldo van f 7015.90, en adviseert tot voorloopige vaststelling. Met algemeene stemmen wordt de re kening aldus vastgesteld, de beide Wethou ders onthouden zich, ingevolge de wet van stemming. Wijziging der verordening op den Keurings dienst van vee en vleesch. De Voorzitter zegt, dat het misschien wel vreemd klinkt om reeds met wijziging te komen van een verordening, die in de vorige vergadering eerst is vastgesteld. Deze wijziging is echter een gevolg van het feit dat de veterinaire inspectie hierover gehoord moet worden. De Inspecteur heeft eenige bedenkkingen geopperd, tegen de verordening, die meest van formeelen aard zijn en in hoofdzaak betrekking hebben op de keururen. Genoemden Inspecteur wenscht dat art. 11 zoodanig wordt gewijzigd, dat keuring zoo spoedig mogelijk, uiterlijk 10 uur na de kennisgeving geschiedde. Hoewel de Voorzitter van oordeel is, dat deze bepaling in de praktijk niet zoo gemakkelijk zal zijn door te voeren, en waarschijnlijk '»ot moeilijkheden aanleiding kan geven, stelt hij namens B. en W. voor deze wijzi ging toch goed te keuren. Wordt b.v. Zaterdagsavonds kennis gegeven, dan kan onmogelijk binnen 40 uur tot keuring worden overgegaan, omdat op Zondag niet gekeurd wordt. Keuring van noodslachtingen zullen niet gebeuren te Heusden zooals in de verordening was bepaald, doch aan het slachthuis te Waalwijk. De commissie is tot deze wijziging ge komen, omdat de kosten zoo hoog liepen, dat de keuringskring Heusden niet kon concureeren met de aangrenzende keur- kringen en daardoor het gevaar liep dat Nieuwkuijk zijn keuringen in Vlijmen zou doen verrichten, omdat het keurloon hier belangrijk hooger zou zijn, dan in Viijmen. Van een eigen gebouw kan met het oog op de kosten ook geen sprake zijn. Door deze regeling bespaart men ook de kosten van een hulp-keurmeester. De keurmeester die waarschijnlijk aangesteld zal worden, heeft op zich genomen, alle keuringen alleen te doen, met behulp van een knechtje. De commissie is tot dit besluit gekomen, omdat men er anders onmogelijk met het keurloon kan komen. In Waalwijk zullen de noodslachtingen worden verricht van vee, waarvan vermoed wordt, dat het vleesch geheel of gedeeltelijk nog voor de consumptie geschikt is. In gevallen waarin de keurmeester constateert dat het vleesch ongeschikt is voor het gebruik, wordt het kadaver direct in den grond gestopt. De Voorzitter zegt ook nog te kunnen mededeelen dat ook nog in den Bosch is beproefd noodslachtingen te doen verrichten voor die gemeente, waarvoor dit daar ge makkelijker was doch hieraan schenen zooveel bezwaren te kleven, die niet te overwinnen zijn, dat daarvan niets kon komen. De Inspecteur wenscht verder nog op genomen te zien, dat het is verboden, vleesch ten verkoop te hebben in lokalen, die niet voldoen aan de eischen de? wet. B. en W. stellen voor aan dezen wensch niet" te- voldoen, opdat men het uithallen niet onmogelijk maakt en de ingezetenen daartoe in de gelegenheid blijven, met dit voorbehoud natuurlijk dat van het uithallen geen geregeld gebruik wordt gemaakt. De Voorzitter zegt, niet te gelooven, dat niet opneming dezer bepaling niet goedkeuring der verordening tengevolge zou hebben. De heer de Haan vraagt, hoe den dienst moet worden waargenomen, als geen hulp keurmeester wordt aangesteld en de keur meester ziek of afwezig is. Spr. meent dat de beste oplossing dan zou zijn indien een veearts uit den omtrek den dienst waarnam en daarvoor per keuring werd betaald. De Voorzitter zegt, dat den dienst in dien zin ook zal worden geregeld en er voor ge zorgd zal worden dat deze behoorlijk gaande blijft, aanstelling van een hulpkeurmeester zou zeker f4800 vorderen. De inspecteur wil verder een bepaling zien opgenomen, dat zij, die vleesch in de gemeente invoeren, voorzien zijn van een schriftelijk bewijs, waaruit voldoende blijkt voor wie het vleesch bestemd is en door wie het is afgezonden. B. en W, zijn van oordeel dat aan dit voorstel niet geheel is te voldoen. Schriftelijke aanwijzing voor wie het vleesch is bestemd, is veel te om slachtig voor slagers die vleesch invoeren. Schriftelijk bewijs van wie het vleesch afkomstig is, is achten B. en W. voldoende. De heer de Haan is van oordeel, dat voor worst, die uit een andere gemeente wordt ingevoerd, een schriftelijk bewijs voor wie hij bestemd is, wel zijn nut heeft. De Voorzitter zegt, dat, wat de invoer van geconserveerde vleeschartikelen betreft, deze wordt geregeld bij de wet en niet bij» plaatselijke verordening. De voorgestelde wijzigingen der veror deningen worden, overeenkomstig de voor stellen van B. en W. met algemeene stemmen goedgekeurd. Vaststelling instructies voor den keur meester van vee en vleesch en van de ambtenaren met de herkeuring beiast. De Voorzitter leest de instructies voor, waarvoor in hoofdzaak het model is ge volgd, dat door de regeering is aangegeven. Uit de voorlezing blijkt, dat de keurmees ter verplicht is in Heusden te wonen en zijn jaarwedde f2500.bedraagt. Aan vankelijk was dit bepaald op f2000. doch dan zou daarneven nog een hulp keurmeester aangesteld zijn geworden, hetgeen thans door wijziging der regeling niet noodig is. De instructie wordt met algemeene stemmen vastgesteld. Hetzelfde geschiedt met de verordening op de herkeuring. Voor iedere herkeuring wordt f40.vergoed. Vaststelling van heffings- en invorde ringsverordeningen regelende de heffing van rechten voor het keuren van vee en vleesch. Ook deze verordeningen worden voor gelezen. Het keurloon is in overeenstem ming gebracht met dat der naburige keu ringskringen. Keuringen van gestorven of uit nood geslacht vleesch, waarvan het twijfelachtig is dat het vleesch al dan niet geschikt is voor de consumptie, geschieden aan de slachtplaats te Waalwijk. Voor deze keuringen zal f20 worden betaald, omdat daarbij noodig is een bacteriologisch onderzoek. De helft dezer kosten moet worden betaald door den betrokkene en de helft wordt gedragen door den kearings- kring. De keuringsdienst wordt geëxploi teerd als een bedrff waarvan de admini- stratie geschiedt door het gemeentebestuur van Heusden en waarvan de kosten, vol gens de opgemaakte begrooting, gedekt zullen worden uit het keurloon. Volgens deze begrooting bedragen de ontvangsten en uitgaven totaal f3700. Voor ontvangsten worden geraamd 400 keuringen van runderen, keurloon f 5 f 2000 50 keuringen van kalveren A f 5 f250; 400 keuringen van varkens a f3 f4200; 25 noodslachtingen A f 4 O f 250. De raming der uitgaven issalaris keur meester f 2500pensioenstorting f 387.50, bureaukosten f400; 25 noodslachtingen a f 20 f 500 voor administratiekosten f442.50. Het getal runderen dat geslacht wordt is gering, vandaar dat men zuinig moet zijn. De verordeningen worden hierop met algemeene stemmen vastgesteld. Verzoekschrift Wed. Timmermans om de onbewoonbaarverklaring van twee harer woningen aan de Waterpoort in te trekken. De Voorzitter zegt dat de verlangde ver beteringen zijn aangebracht, de Gezond heidscommissie heeft de woningen onder zocht en adviseert tot intrekking. B. en W. stellen den Raad daarom voor, het be sluit van 4 November 4924 waarbij ge noemd woningen onbewoonbaar waren ver klaard in te trekken. Met algemeene stemmen wordt hiertoe besloten. Vaststelling vermenigvuldigingscijfer voor de plaatselijke inkomstenbelasting. B. en W. geven in overweging het zelfde cijfer van vorig jaar te nemen nl. 3. 4. Er zal in totaal wel f 2000,minder geheven behoeven te worden als vorig jaar, doch, vrij zeker zal het belastbaar inkomen ook minder zijn, zoodat men met genoemd percentage, toch aan benoodigde bedrag zal komen. Met algemeene stemmen wordt Oak dit voorstel goedgekeurd. De ingezetene J. de Ko| verzoekt ge deeltelijke ontheffing van zijn aanslag in de rioolbelasting, omdat hij slechts is aangesloten met zijn huiswater en niet met privaat. De Raad verleent de ge vraagde ontheffing van f4. Bij de rondvraag vestigt de heer de Mol de aandacht op de verlichting van de aanlegplaats. De lantaarns zijn voor 5 uur 's morgens al uit, met het oog op het vertrek der booten levert dit volgens spreker gevaar, en geêft hij den Voorzitter in overweging de lantaarns langer te doen branden, om ongelukken te voorkomen. De nachtwaker der booten heeft zich bereid verklaard de lantaarns uit te doen, zoodra de booten zijn vertrokken. De Voorzitter zegt dat hem van dit feit ock heden is kennisgegeven en hij reeds opdracht heeft gegeven de lantaarns, gedu rende de maand October, tot 5 uur te doen branden. Spr. zal echter de gasfa briek kennisgeven van het gesprokene van den heer de Mol. De heer de Mol vraagt waarom de hengstenkeuringen naar Waalwijk zijn ver huisd. De. Voorzitter zegt dat van ver huizing geen sprake is, het betreft de rijkskeuring van hengsten, zooals die vroeger in Breda en 's Bosch werd gehouden. Thans zijn daar twee plaatsen aan toege-% voegd waaronder Waalwijk. Men was daar zeer gesteld op deze keuringen en heeft er belangrijke kosten voor moeten maken. De provinciale en stamboekkeu ringen blijven als tot heden hier geschieden. Daar niemand verder het woord verlangt sluit de Voorzitter de openbare vergadering. Bij den brand te Smyrna heeft de Ne derlandsche kolonie alle have en goed ver loren het Ned. Consulaat en het Wilhel- mina-hospitaal zijn ook verbrand. De revolutionnairen zijn thans meester te Athene. Bij de onderhandelingen der Venizelis- tische leiders met de leiders van het op roerige leger te Athene is de vorming van een republiek ter sprake gekomen. De Britsche ministerraad heeft driemaal vergaderd voor besprekingen van het con flict in den Levant. De Grieksche delegatie van den Volken bond heeft telegrafisch bericht gekregen van de gevangeneming van koning Kons- tantijn door de revolutionnairen. overspanning,slapeloosheid, onrust- Gebruik MIJHHARDT'J Zenuw-tabletten.. 1 u

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1922 | | pagina 2