meening, dat men slechts in beperkte mate optimistisch mag zijn, daar van de zijde der Nationale Vergadering ernstige moeilijkheden blijven dreigen. De partij der fanatieke nationalisten wil in een andere richting dan de vredelievende Kemal, en het is da vraag of Kemal aan de oorlogs partij weerstand kan blijven bieden, als de Engelschen geen tegemoetkoming be- toonen. Om zijnerzijds bewijs te geven van zijn goeden wil, heeft generaal Harington met generaal Pellé overleg gepleegd omtrent maatregelen teneinde de veiligheid van de Turksche bevolking in Thracië te waar borgen tegen mogelijke excessen van Grieksche zijde. Er zullen militaire missies naar Adrianopel en naar andere steden in Thraeië gezonden worden, om dien Turken voldoening te geven. Of de revolutionaire Grieksche regeering deze militaire missies vriendelijk zal be jegenen, is zeer twijfelachtig. De Grieksche koning Konstantijn heeft zich, vergezeld van de koningin, met een klein gevolg te Oropees ingescheept om naar Italië te vertrekken, waar hij de gastvrijheid van den koning zal genieten. Prins George is tot koning uitgeroepen, terwijl een nieuw kabinet onder Zainis is gevormd, welk kabinet het vertrouwen van de revolutionairen geniet. De vooruitzichten van Venizelos worden steeds mooier. De Grieksche regeering heeft hem verzocht haar in Europa te vertegenwoordigen. Venizelos heeft aan dit verzoek gevolg gegeven en bevindt zich thans in Londen, waar hij druk con fereert met het departement van buiten landsche zaken. Heden gaat hij naar Parijs om besprekingen te houden met Poincaré. Venizelos is dus ijverig in de weer en als vertegenwoordiger van Griekenland in het buitenland zal hij de Grieksche belangen misschien beter kunnen behartigen dan als hoofd der regeering te Athene. Want het lot van Griekenland wordt niet meer te Athene beslist maar te Konstantinopel. BUITENLAND. Levering van oorlogsmateriaal aan de Kleiue Entente. De Echo National deelt mede, dat Frank rijk aan Roemenië, Polen en Tsjecho-Slo- wakije in totaal voor 600 millioen francs aan wapenen zal leveren, aan eiken staat dus voor 100 millioen francs. Nadat de vorige week de Fransche premier Poincaré, toen de kwestie van de leveringen werd behandeld, heeft verklaard, dat Frankryk geen man, geen kanon en geen sou zou geven voor een strijd tegen de Turken, heeft hij vijf dagen later aan de commissie voor financieele aangelegenheden uit de Fransche Kamer medegedeeld, dat hij aan deze landen het oorlogsmateriaal zou leve ren, daar door een gemeenschappelijk op treden van de Turken en de Russen de genoemde slaten in gevaar zouden kunnen worden gebracht. Dat de regeeringsbladen over deze kwes tie zwijgen, zegt de »Echo National,®: spreekt boekdeelen. Poincaré heeft onge lijk gehad, hetzij door de Turken en in direct daardoor ook de Radenregeering moreelen steun te verleenen, door de ont ruiming van Tsjar.ak en door het zenden van Franklin Bouillon, hetzij door aan de Kleine Entente voor 300 millioen francs oorlogsmateriaal te leveren, welk materiaa in dit geval bestemd is om tegen de Turken of tegen de Radenregeering te worden gebruikt. Lieveling af. Toen Georges Carpe&tier, de lieveling van het Fransche publiek, Zondag bebloec en half bewusteloos werd weggedragen neergebokst door een neger zwaaide een jongeling van amper 16 jaren met een groot brood en tierde Ik zal er pap van maken, voor jou lamme Georges. Ben jij een kerel Je moest in een stoel gezet worden 1 En duizenden menschen applaudiseerden voor dezen blaaskaak even hard als voor Siki, den nieuwen boksers-uitverkorene Een aartsgekker. De bekende Fransche automobielfabrikan Addré Citroen heeft eenige dagen in de Fransche badplaats Deauville bij het bac carat spel ruim 20.000 pond sterling ge wonnen. Daar hy kort tevoren een der gelijk hoog bedrag met het spel heeft ge wonnen, heeft hij in een week tijds nie minder dan 40.000 pond sterling aan een speeltafel binnen weten te halen. BINNENLAND. De moord op een ftederlandsche paar te Smyrna. Omtrent den moord op het echtpaar Os car De Jong te Smyrna wordt gemeld, dat men hen dood op straat vond. Ze waren in koelen bloede dood geschoten. Het heette later, dat zij bij ongeluk ge dood waren en door de cavalerie onder den voet waren gereden, maar dit is een leugen. Er waren daarvan geen sporen te bekennen het bloed sijpelde nog uit de geweerschoten veroorzaakte wonden. Met veel moeite slaagde men er in, de lijken naar het kerkhof te doen vervoeren, ^Vergadering van den Raad der Gemeente noevf GENDEREN, op Donderdag 28 Sep- Een katholiek priester las gebeden en liet ze onder de boomen liggen om be graven te worden. De heer H. de Jongh, hun zoon, die alleen in Smyrna was, kon geen doodskisten krijgen en ten slotte wer den zij zooals zij waren in één graf be graven zonder eenigen verderen dienst, daar er geen geestelijke beschikbaar was. Griezelige vondst. Bij het uitbreken van een vloer te Gou- driaan is onder den vloer het geraamte van een kind gevonden. In verband hier mee is aangehouden de 45-jarige onge huwde vrouw J. d. Z. te Otteland, de vroegere bewoonster van het huis. Zij heeft bekend de moeder van het kind te zijn. Volgens de »Rott.« heeft de vrouw be kend tot tweemaal toe een kind ter wereld gebracht te hebben en deze zelf te hebben gesmoord. Wat er verder met de lijkjes gebeurd is kan zij niet zeggen, dat haar vader, die voor verloskundige speelde en haar broer, met welke twee ze samen woonde gestorven zijn. Het schijnt evenwel dat niet tweemaal, maar minstens driemaal een kind geboren moet zijn. Het onderzoek wordt bemoeilijkt doordat de dood aan de twee voornaamste getuigen het zwijgen heeft opgelegd. Valsche guldens. In het Noorden des lands zijn valsche guldens, zonder randschrift, in omloop. o Een amokinaker te Soerabaja. 7 Dooden en 7 gewonden. Een inlandsch arrestant te Soerabaja maakte amok en doodde zeven personen, wauronder Mevrouw Kemp en verwondde er zeven. Blijkens het adresboek van Ned. Indië is de eenige inwoner van dien naam te Soerabaja de heer F. Kemp, employe van de firma Ruhaak en Co., wiens echt* genoote dus waarschijnlijk het slachtoffer is van dezen amokmaker. o Vechtparty in Atjeh. 3 Dooden en 10 gewonden. In twee kantons van Atjeh heeft een vliegerspel een vechtpartij veroorzaakt, waar bij 3 dooden en 10 gewonden vielen, waar van 6 vermoedelijk levensgevaarlijk. Al te bang Een eigenaar eener boerderij in Fries land, die deze te huur aanbiedt, heeft in de pachtvoorwaarden de bepaling opgeno men, dat bij waardevermindering van den gulden de pacht moet betaald worden naar den koers van den dollar. Aardappelen direct van den boer! De rechtstreeksche levering van aard appelen door de Yereenigde Zeeuwsche boeren aan consumenten in Den Haag blijkt zoo goed te zijn geslaagd, dat men over weegt ook verbruikers in andere plaatsen des lands in de gelegenheid te stellen op deze wijze Zeeuwsche aardappelen onmid dellijk van den producent op te doen. De kroning van den Roemeenscben Koning. H. M. de koningin zal zich bij de a.s. kroning van den koning van Roemenië doen vertegenwoordigen door een buiten gewone missie, bestaande uitJhr. C. L. van Suchtelen van de Haare, Groot-Officier van H. M. de koningin, R. A. Baron van Hardenbroek van Boekhorst, Hr. Ms. Ka merheer-ceremoniemeester, en le Luitenant Jhr. D. W. Sickkinge, ordonnance-officier der koningin. De missie is voornemens zich a.s. Zater dag 7 October naar Roemenië te begeven. Verkiezing der Eerste Kamer. Naar de »Tijd« uit goede bron ver neemt, wordt aan het departement van Binnenlandsche Zaken voorbereid een ont- werp-wet tot regeling van de verkiezing der leden van de Eerste Kamer volgens het stelsel der evenredige vertegenwoordiging waarbij het provinciaal verband der afvaar diging wordt intact gehouden. Zooals men weet, zal in het volgende jaar de Eerste Kamer in haar geheel af treden. o Hr Treub. Mr. M. W. F. Treub, voorzitter van den Ondernemingsraad voor Nederl.-Indië, Oud minister van financiën, is door de Fransche regeering benoemd tot Grootofficier van het Legioen van Eer. Een voortreffelijk laxeepufiddel, waarvan de dosis niet vaórtdurend ver hoogd behoefd te wopdén, dat zeer zacht werkt en niet heftjg'purgeert, en zich ge makkelijk laatirfnemen, vindt men in Fos ter's Maagpiflen. Prijs f 0.65 per flacon, alom yefkrijgbaar. tember 1922, nam. 4 uur. Voorzitter EdelAchtb. Heer D. F. Brune, Aanwezig alle leden, met uitzondering van Wethouder Smits. De Voorzitter opent de vergadering met gebed. Ingekomen stukken Goedkeuring door Ged. Staten van het Raadsbesluit tot het aangaan van een geld- leening. Bezwaarschrift tegen aanslag H. O. van E. v. d. Beek en G. v. d. Beek. Door Ged. Staten is toegezonden het bezwaarschrift van H. Branderhorst tegen zijn aanslag in den H. O. Op voorstel van den Voorzitter, worden deze bezwaarschriften in handen gesteld van de Commissie voor advies. Van den Inspecteur op het Lager Onder wijs is bezwaar ingebracht tegen het Raads besluit, waarby de tijdstippen voor de ver leening van landbouwverlof aan schoolgaande kinderen' waren gesteld op 1 maand, n.l. van 1 tot 15 Juni en van 15 tot 30 Sept. B. en W. stellen voor, deze tijdstippen te stellen op 1 tot 14 Juni en 15 tot 29 Sept. De Raad gaat met dit voorstel accoord. Wijziging verordening Vleeschkeuring. (Zie Raadsverslag Heusden in het nummer van Zaterdag jl.). De verordening wordt met algemeene stemmen gewijzigd als is voorgesteld, ter wijl het uithallen blijft toegelaten. Wijziging besluit tot het aangaan van een geldleening ten behoeve van het Electr. bedrijf. De Voorzitter zegt, dat de Raad op voor stel van B. en W. heeft besloten, tot het aangaan van een geldleening ten behoeve van dat bedrijf tegen een rente van ten hoogste 6 pCt., aan welk besluit door Ged. Staten bereids goedkeuring is verleend. De Rijksverzekeringsbank mag echter geen geld meer aan Gemeentebesturen leenen. Bij de postspaarbank heett spr. geïnformeerd, ook daar had men het niet en bij den pen sioenraad evenmin, en al hadden zij het daar, dan zou men het niet anders kunnen krijgen dan tegen 6J pCt. Mynheer Wijts, van de P.N.E.M., kon voor de gemeente geld krijgen bij de firma Lentjes Drossaart in Den Bosch tegen 6 pCt. Men ontving dan echter niet het volle bedrag van elke f 100 slechts f98. Voor elke f 400 moest een schuldbekentenis worden gedrukt op zegelde firma Lentjes Drossaart be rekent pCt. provisie, terwijl voor iedere aflossing 2J pCt. moest worden betaald. Deze aanbieding was dus bezwaarlijk, daar om informeerde spr. ook nog eens bij de Bank van Nederl. Gemeenten. Daar zeide men, dat de gemeente op een gewone schuldbekentenis het geld wel kon krijgen er was nog nooit een tijd geweest, waarin de bank zooveel geld beschikbaar had, van de gemeente Amsterdam alleen was een bedrag in kas van 7 millioen. Do rente moest hier echter 6£ pCt, zijn. B. en W. hebben de zaak toen overwogen en hebben gemeend, dat de laatste aanbieding de voor- deeligste was, daarom stellen zij den Ge meenteraad voor, het besluit van de vorige vergadering te wijzigen en het percentage, in plaats van op 6 pCt., te stellen op 64 pCt. De heer Smits komt ter vergadering. De heer W. J. G. Branderhorst vraagt, hoe of het met de aflossing gaat en is er voor, niet meer te leenen dan noodig is. De Voorzitter zegt, dat de gemeente kan aflossen zooals zij zelf wil en zou het bedrag willen stellen op f 11000, de heer v. d. Beek op f 10000. Deze gelooft wel, dat mis schien f 12000 zal noodig zijn, doch de Voorzitter kan daarvan geen zekerheid geven, deze hoopt op een goeden winter en dan weer op een goeden zomer, maar men dient toch eens te weten of men er mede klaar is. De Voorzitter zegt, dat het hem goed is om het bedrag in de vorige vergadering vastgesteld, op advies van de P.N.E.M. te verminderen, men loopt dan echter de kans over eenigen tijd opnieuw een leening te moeten sluiten. De heer v. d. Beek zegt, dat dit zijn bedoeling niet is. Is er geen mogelijkheid dat het bedrijf zich zelf bedruipt, dan zou hij willen dat wat meer werd betaald. Hierop antwoordt de Voorzitter, dat de heer v. d. Beek zelf indertijd is aange sloten onder voorwaarde, dat het tarief niet hooger zou worden. Spr. meent, dat dit ook niet den weg is. Men moet meer aansluitingen trachten te krijgen, zoolang die er niet voldoende zijn, i3 er geen sprake van, dat het bedryf zich kan bedruipen. De heer v. d. Beek meent, dat de be grooting niet goed is geweest. De Voorzitter zegt, dat de heer v. d. Beek dit niet weethij was toen ter tijd geen lid van den Raad. Er is toen ge zegd, dat met 150 aansluitingen het bedrijf zich zelf zou kunnen bedruipen en de ge- heele Raad meende, dat dit getal aansluitin gen wel was te krijgen. Buiten deze be grooting heeft de Gemeenteraad besloten tot een paar uitbreidingen van het net en zijn daar bij gekomen de gratis installatie's. Men kan daar nu wel over blijven praten, maar het is toch voor een ieder duidelijk, dat men thans meer aansluitingen moet hebben dan 150. De heer v. d. Beek zegt, dat de Voor zitter de opmerking maakt, dat hij toen geen lid van den Raad was en dus geen critiek mag uitoefenen, het lid Brouwers heeft echter in de vorige vergadering gezegd, dat hij met de meening van spr. accoord ging. De Voorzitter zegt, dat het Raadsbesluit wel degelijk een begrooting tot grondslag had. In plaats van 150 aansluitingen zijn er thans nog slechts 100, in plaats van f 30.000.heeft het net door de uit breidingen meer gekost. Volgens spr. duet men beter met de menschen te bewerken tot aansluiten dan met praten. Hij is er zelf reeds op uit geweest, heeft succes gehad in Genderen, en zal de men schen ook in Eethen gaan bezoeken. Dank zij zijne actie is het getal aansluitingen boven de 100 gestegen. De P.N.E.M. adviseert thans nu f 12000.te leenen, en geen lichaam is beter in staat om ad vies te geven. De heer Brouwers vraagt, waarom f12.000.geleend moet worden terwijl er slechts f8000.noodig is en of de gemeente een rekening krijgt van de P.N.E.M. De Voorzitter antwoordt, dat bij het opmaken der begrooting er op gerekend is, dat het bedrijf zich de eerste 4 of 5 jaren niet zou kunnen bedruipenleent men nu maar juist genoeg, dan zal men later weer moeten leenen. Met Januari krijgt de gemeente eene rekening, en men moet niet vergeten, dat het teveel geleende bij de P.N.E.M. blijft staan en men daar van een zekere rente terugtrekt. De Voorzitter stelt voor het genomen besluit van de vorige vergadering te hand haven voor wat het bedrag betreft, en alleen het percent te bepalen op 6J pCt. B. en W. zullen dan nog eens bij de P.N.E.M. informeeren of met een minder bedrag volstaan kan worden, en is dit zoo, dan zal ook niet meer geleend worden dan noodig is. Met op een na algemeene stemmen wordt dit voorstel goedgekeurd. Besluit aangaan kasgeldieening. De Voorzitter zegt, dat hiervoor het besluit reeds eerder is genomen, alleen de datum dient gewijzigd te worden. Vaststelling verordening voetbalspel. De Voorzitter zegt, dat de verordening in concept aan de leden is toegezonden en deze er dus kennis van hebben kunnen nemen. De heer v. d. Beek zegt, dat hij meent in de vorige vergadering te hebben gesproken om het voetbalspel alleen op Zondag te verbieden en niet op feestdagen. De Voorzitter antwoordt hierop, dat de verordening is gemaakt aan de hand van het verzoekschrift van den Kerkeraad. Niettegenstaande spr. aan het verlangen van den Raad heeft voldaan, ontraadt hij ten sterkste de vaststelling van deze ver ordening. De heer W. J. G. Branderhorst meent, dat een dergelijke verordening ook in Waddinxveen bestaat en de rechter daarop ook veroordeeld heeft. Spr. heeft het vonnis uitgeknipt en geeft het den Voorzitter te lezen. Na lezing zegt de Voorzitter, dat de heer Branderhorst zich vergist, er is bij dit vonnis geen sprake van voetbalspel, doch van een voetbalwedstrijd. Deze is zonder toestemming van B. en W. niet geoorloofd. De heer W. J. G. Branderhorst is de meening toegedaan, dat de Hooge Raad voetbalspel rangschikt onder de vermakelijk heden, een meening die de Voorzitter bestrijdt. De Zondagswet van 1815 is verouderd, de meeste rechters straffen daarop niet meer. Hier is geen sprake van wedstrijd doch van voetbalspel, dit te verbieden ligt buiten de bevoegdheid van den Gemeenteraad. De heer v. d. Beek zegt, dat hierover verschillend geoordeeld wordt. In een ingezonden bericht in de »Ge- meentestem« werd vaststelling van een dergelijke verordening ontraden, van wien het bericht was weet spr. niet, wel weet hij dat er geen B. onder stond. Hij zou de verordening willen vaststellen, men kan dan 2ien of men daartoe het recht heeft. De verordening wordt hierop met op; één na algemeene stemmen vastgesteld, zooals zij is aangeboden. Wethouder Smits stemde tegen, omdat, hij met den Voorzitter van oordeel is, dat de verordening in strijd is nfct de wet; De Voorzitter zegt, de leden direct t^ willen mededeelen, dat hij art. 70 T Gemeentewet in toepassing brengt a Raadsbesluit niet ten uitvoer zal brem?£ en dit de Kroon ter vernietiging zal dragen. De heer v. d. Beek vraagt, of hij iets hierover mag zeggen, waarop Voorzitter antwoordt, dat over dit ondei werp is gestemd en het is afgedaan. Verordening maximum snelheid. De Voorzitter deelt mede, dat hij gee' verordening kan aanbieden. Het voorste van den heer Boll heeft in de vergaderin van B. en W. een punt van overweg^ uitgemaakt en is daarna geïnformeerd na. borden. Worden deze geplaatst, over waar het behoort, dus in Genderen, Do»L veren, Heesbeen en Eethen, dan zullen «V 13 14 noodig zijn, en zal bovendien ei chronometer aangeschaft moeten worden. De waarschuwingsborden komeii op f"25 per stuk naastbijzijnd station, met plaatsing en verdere onkosten zou het de gemeente dus op f 500. komen te staan. En zoo er de borden zijn, wie zal dan het feit dat er te hard wordt gereden moeter constateeren In een enkel geval de ge< meenteveldwachter misschien. De heer Boll zegt, dat zoo oppervlakke beschouwd de kosten nog al hoog zyte het betreft echter slechts een uitgaaf voor eens, die naar spr. meent, wel gewettigde is, plaatsing der borden komt hem zeer noodzakelijk voor. De heer Smits oordeelt, dat de groutste moeilijkheid schuiit in de constateering van een overtreding. Hierop antwoordt de heer. Boll, dat het niet zijn bedoeling is veel verbalen te doen maken. Spr. geloofi stellig dat de meeste chauffeurs, als zij een bord zien staan, hunne snelheid ook zullen ver minderen. Naar het lid Brouwers spr, echter heeft medegedeeld is het gemeente bestuur bij den heer de Moor te Heusden niet aan het goede adres geweest en had men zich rechtstreeks moeten wenden tot het secretariaat van den wielrijdersbond te 's Gravenhage. De heer Brouwers be vestigt dit, hem is beweert, dat zoo er om gevraagd wordt, de borden direct geplaatst worden. De Voorzitter zegt toe, eerst deze pogin, nog te zullen wagen. Verkoop stukje grond aan J. v. d. Mooren. De Voorzitter zegt, dat zooals de heeren weten het stukje grond waarop de woning van J. v. d. Mooren staat, aan hem is verkocht voor f 20.Het stukje dat hij verder in gebruik heeft groot 5 Are 5 cA. is door de zelfde commissie geschat op f 50. Met algemeene stemmen wordt besloten, dit stukje grond voor het geschatte bedrag af te staan. De Voorzitter brengt de commissie, die geheel belangeloos de schatting heeft ver richt, den dank van den gemeenteraad. Nog moet vastgesteld worden een ver ordening op de heffing van keurloon (zie hiervoor raadsverslag Heusden in het num mer van 29 Sept.) Eerst was bepaald dat het vervoer van een gestorven of uit nood geslacht rund op kosten van den Kring vervoerd zou worden. De Voorzitter deelt mede dat thans het vervoer plaats heeft op kosten van den belanghebbende die bovendien nog f 10.keurloon zal hebben te betalen. De heer W. J. G. Branderhorst, meen dat dit niet uitkomt, geheel ter goede trouw is vroeger tot aansluiting bij den Kring Heusden besloten en thans komt men met geheel andere bepalingen. De Voorzitter zegt, dat de Keuringskring zijn eigen graf zou graven, zoo hy de eerst vastgestelde bepalingen handhaafde, een groot gedeelte zou naar Waalwijk gaan om daar te doen keuren. De heeren Boll en v. d. Beek zijn van oordeel, dat het salaris van den keurmeester te hoog is. De Voorzitter zegt dat dit salaris gelijk is, aan het salaris dat door den Keuringskring Almkerk wordt gegeven. Als men nagaat dat daarvoor plm. 900 keuringen verricht en daarvoor naar Nieuw- kuijk, Veen en Meeuwen gegaan moet worden, dan vindt spr. dit salaris volstrekt niet overdreven, te meer niet als men daarby in aanmerking neemt dat de keur meester zelf heeft te zorgen voor iemand die hem behulpzaam is bij de keuringen. De verordening wordt hierop met alge meene stemmen vastgesteld, zooals zy ter tafel is gebracht. Bij de rondvraag infor meert de heer v. d. Beek of de Voorzitter van de bevoegdheid van art. 70 gebruik moet of kan maken. De Voorzitter lee.'l het betreffend art. voor, hieruit blykt da van die bevoegdheid gebruik gemaakt mecj worden.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1922 | | pagina 2