Bij dit nr. Hetioort m Diivnegsel C. DE KEMP, Waterpoort, Heusden. VIOÏÉA* IN GOUD EN ZILVER, FEUILLETON. Reparatie-Inrichting. Correspondentschap Ie Klasse. H. J. ABBINK. UND VAN ALTENA Uitgave: Firma L* J. VEERMAN, Heusden. No. 4232, Vrijdag 6 October 1922, Telefoon no. 10. Postrekening no. 01525. groote Hrrra RIÊKEUDE HUID Het beroemde WODB tablet in deroode doosi 31 RAAiSDONKSVEER. KEIZERSDIJK F. 81. m Bahlmann's Klsediag BI BESTE voer elke a stand. Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cenL Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. veroorzaakt LlfEBUOy vervydepfc Oiveft. yflteT de onaangename rail men gevpelr £ich over» iet gansche lichaam i 'der aangenaamerif OÊ LEVER'5 ZEEP M* VlAAROINGtN BUITENLANDS CH OVERZICHT De gunstige verwachtingen, die wij uit spraken in ons nummer van Woensdag, blijken bewaarheid te worden, het gevaar voor een nieuwen oorlog in het Nabije Oosten blijkt grootendeels te zijn geweken, en indien zich geen nieuwe complicaties voordoen, is volgens de Petit Parisien de vrede in het Oosten verzekerd. Naast de omzichtigheid van den Engelschen generaal Harrington, die botsingen met de opdrin gende Turken wist te voorkomen, dankt men deze gunstige resultaten in hoofdzaak aan Franklin Bouillon, die het kabinet te Angora tot deze vredelievende politiek wist over te halen. Dat men in oföcieele Fransche kringen het gevaar voor oorlog geweken acht, blijkt ook uit de publicatie van het telegram, waarin de Sultan van Marokko Poincaré gelukwenscht met het succes van zijn vredelievende politiek in het Oosten. Sinds de conferentie te Moedania tot stand kwam triomfeert men te Parijs, want de Fransche politiek heeft gezege vierd en de belangen der Turken, met de Door L. J. FIKKEE, 34) aVlug wat, Jelleriep de jonkman, »gij weet wel, wie ik bedoel. De juffer uit Rome, die hier by u haar intrek heeft genomen. Juffer Viola zij zij is sta melde Jelle met angstig gelaat. »Nu »Zij is is hier niet meer, mijnheer. »Wat?« riepen Frederik en Worp bijna gelijktijdig uit. »Neen, mijnheer, wezenlijk niet. Heeft juffer Emma u »Geef antwoord, Jelle riep Frederik in de vreeselijkste opgewondenheid, »waar is Viola »Zij is weg, mijnheer Waarheen »Ik weet het niet.» >Hoe Ge weet het niet »Neen, waarlijk niet, mynheer Ia »Zij is hier toch geweest.® »Ja, mijnheer, gisteravond was zij nog daar in de kamer. »En wanneer is zij vertrokken Vlug wat »Ik zou u niet kunnen zeggen, mijnheer k heb Fransche belangen nauw verbonden, zijn gewaarborgd. Weliswaar ten koste van Griekenland, dat zwaar boeten moet voor het terugroepen van Konstantijn, maar de belangen van Griekenland hebben r.óch voor Frankrijk, noch voor Italië eenige beteekenis. De voorstellen welke de Geallieerden voornemens waren te Moedania aan het oordeel der Turken te onderwerpen, om vatten de ontruiming van Oost-Thracië door de Grieken, tot aan de Maritza. Be zetting van Oost-Thracië door de troepen der Geallieerden en geleidelijke installee- ring in dit gebied van Turksche gendar merie. De bezetting der Geallieerden zou gehandhaafd blijven, tot de onderteekening van den vrede, terwijl de Turken zich hunnerzijds zouden moeten verplichten de neutrale zones aan de zeestraten te eer biedigen. Voor zoover men op dit oogenblik kan oordeelen, harmonieeren deze voorwaarden vrijwel met de eischen der Turksche na tionalisten. Angora verlangt de onmid dellijke ontruiming van Oost-Thracië door de Grieksche troepen, het herstel van het Turksche burgerlijk bestuur in dit gebied en van de Turksche gendarmerie. Tegen de aanwezigheid van Geallieerde troepen, tot de vrede definitief geteekend was, zou Turkije geen bezwaar hebben. Men mag dus van Moedania het beste verwachten te meer daar de Turksche iroepen, welke in de neutrale zone bij Tsjanak staan, reeds een weinig van de Britsche verdedigingslinie teruggetrokken zijn. Volgens een telegram uit Smyrna zouden de Turken zelfs bevel gekregen hebben de neutrale zone te ontruimen. Het gevaar voor incidenten zou daarmede geweken zijn. De Grieken schijnen echter niet voor nemens Oost-Thracië zonder slag of stoot prijs te geven. Als de Geallieerden het te Moedania met de Turken eens worden, zullen zij te Athene nog een hartig woordje moeten Jelle voleindigde den zin nietFrederik sprong plotseling op hem toe, greep hem woest in de keel en belette hem aldus te spreken. »Wil je mij voor den mal houden schreeuwde Frederik, buiten zichzelven van opgewondenheid en drift, »spreek, of ik worg je hier op het oogenblik Het was den waard niet mogelijk, een enkel woord, zelfs een geluid uit te bren gen zijne keel werd als tusschen ijzeren schroeven dichtgenepen. Alleen een heesch gegorgel en zijn bloedrood gelaat getuigden, dat zijn leven werkelijk in gevaar was. Snel sprong Worp op beiden toe, greep de hand van zijn meester en dwong dezen, den waard los te laten. Verbluft en wild staarde deze rond en deed eenige stappen wankelend achteruit, terwijl Frederik den houtvester toeduwdeWat doet ge, Worp?® »Ik voorkom een moord, mijuheer,® ant woordde de houtvester kalm, »en ik be waar mijn meester voor eene daad, die hem later zeer stellig zou berouwen. Beschaamd boog de jonge man het hoofd en zweeg toen trad hij op Jelle toe, greep zijne hand en sprakJelle, vergeef mij, ik wist niet, wat ik deed.® »Och, het is de moeite niet waard, er over te spreken,gaf deze ten antwoord, inmiddels echter met een pijnlijk en ver legen gezicht zijne keel en hals betastende. »Maar zeg mij nu om Godswil, Jelle, waar is Violac, begon Frederik weer. »Zij is vannacht heimelijk heengegaan, spreken. De resten van het Grieksche leger worden in allerijl aan de Tsjataldsja- linie geconcentreerd en in stelling gebracht. Met koortsachtigen ijver wordt yaan tie versterkingen gewerkt. De Turken leggen voor deze poging slechts minachting aan den dag. Overigens moeten de Grieken wel militaire maatregelen nemeD, om de Turksche bevolking van Thracië, die het uur der bevrijding uit de Grieksche heer schappij voelt naderen, in toom te houden. Het bericht over een aanval van 800 man ongeregelde Turksche troepen in het Tsjataldsja-gebied geeft te denken. Uit Athene wordt dan ook geseind, dat de Grieksche gedelegeerde niet zal toestemmen in het terugtrekken der Grieksche troepen uit Thracië. Al heeft Griekenland als militaire macht niet veel meer te beduiden, blijft toch ook daar nog gevaar voor een vreedzame op lossing schuilen. Door de belangrijke gebeurtenissen in de Levant is de Iersche kwestie meer in het vergeetboek geraakt. Ook daar is het echter nog geen pais en vrede. Nog steeds gaan ongeveer 2000 rebellen voort de lakens uit te deelen in de graafschappen Kerry en West-Cork. Ze vallen de af- deelirigen Yrijstaatsche soldaten aan of be reiden hinderlagen voor hen. De Vrij- staatsche troepen, die in kleinen getale in de verschillende steden in garnizoen zijn, kunnen vrijwel niets tegen de rebellen uit richten. Wel doen de Vrijstaters van Tralee uit af en toe een uitval, maar meestal berokkenen hun deze krijgsverrichtingen slechts verliezen. Om een einde te maken aan dezen on- houdbaren toestand is aan kolonel Hogan thans het opperbevel over de Vrijstaters in Kerry opgedragen. Hy beschikt echter over meerendeels ongeoefende manschappen en jonge officieren, welke ook nog slechts weinig ervaring hebben. Thans zullen ze het graafschap grond:g moeten leeren ken nen, daar de rebellen meestal inboorlingen zijn en er zoo goed thuis zijn als in hnn vestzak. De Vrijstaters hebben ook ver sterkingen gekregen. De laatste twee weken zijn 50 rebellen gevangen genomen. Op den vooravond van de opening van den spoorweg DublinCork hebben de rebellen een brug tusschen Buttevant en Mallow in de lucht laten vliegen. Het verkeer is daardoor geheel en al in de war. mijnheer, dat is alles, wat ik er van weet. <r En in korte woorden verhaalde hij daarop, wat zijne vrouw hem had medegedeeld en wat den lezer reeds bekend is, »Waar is uwe vrouw roep haar dade lijk hier zeide Frederik. Doch dit roepen bleek overbodig te zijn want onmiddellijk trad de waardin, die door de openstaande deur bijna alles had gehoord, binnen. »Kunt gij ook nagaan®, vroeg de jonk man haar terstond, »waarom die vreemde jonge dame zoo plotseling en geheimzinnig is vertrokken »Neen, mijnheer, en ik begrijp ook niet, hoe zij met hare gewonde voeten heeft kunnen loopen,® gaf de waardin met de haar eigene breedsprakigheid ten antwoord, »zij moet bepaald eene zeer gewichtige redenen hebben gehad, om heen te gaan, anders begrijp ik het niet.« ïHebt gij veel met haar gesproken ïNogal tamelijk, moet ik zeggen. Juf frouw Viola was erg vriendelijk tegen mij, en zij sprak bijna zoo goed Hollandsch, als ik en een ander.® Waarover liep het gesprek »0, wij hebben over veel dingen ge sproken, mijnheer. Zij vertelde mij, waar zij vandaan kwam, en dat zij hier in Ro- zendaal kwam, om Waarom »Om eene gewichtige zaak,® stotterde de waardin, »maar het rechte heb ik er, om de waarheid te zeggen, toch niet van BUITENLAND. Een milliarten-juffrouw. Te Weenen is een zekere Marie Mitringer gearresteerd, die zich aan diefstallen ten bedrage van milliarden heeft schuldig ge maakt. Zij was afkomstig uit Wolkersdorf, doch had zich als Marie Stettinger bij een Weensche familie, Lippmann geheeten, ver huurd. Met welk een geraffineerdheid de die vegge te werk ging, moge o.a. uit het vol gende blijkenZij moest voor haar mees teres een bad in gereedheid brengen, maar maakte het bad opzettelijk koud, zoodat mevrouw Lippmann genoodzaakt was er warm water bij te laten loopen. Het geruisch van het in het bad stroo- mende water, zoo had zij voorzien, zou het gerucht, dat het openen der safe harer meesteres veroorzaakte overstemmen, zoodat ze alle gelegenheid had, dit lastige werk Gr evestigd: TELEF. 15. Voor verwisseling van Bank papier en Specie, Discontee- ring, Beleening, Bewaar geving, Assignatiën, enz. is het Kantoor geopend van 912 uur. Nadere inlichtingen verschaft gaarne De Correspondent, begrepen, vrees ik. Maar ik durf wel haast zeggen, dat zij hier kwam om eene gewichtiga zaak. En zij vroeg mij ook nog, mijnheer, of ik hier goed bekend was, en of ik mijnheer uw vader ook kende. Verder, vrouw, verder Welnu, en toen zeide ik natuurlyk, dat ik de eer had, met mijnheer Vorster wel eenigszins bekend te zijn van wegens mijn man, en toen vroeg zij me, of er nog meer kinderen waren, dan juffer Emma, waarop ik met een gerust geweten neen heb ge zegd. En toen viel zij flauw en heeft bijna niet meer gesproken. Een heele poos later lag zij te bidden, voor zoover ik zien kon, en daarna is zij gaan slapen. Maar toen ik vanmorgen kwam, was zij weg, mijnheer. Dat is de waarheid, en meer kan ik er u niet van zeggen, al spijt het mij erg, mijnheer want het scheen mij toe een zeer beschaafd en vriendelijk meisje te zijn.® Frederik stond eenige oogenblikken zwij gend voor zich neder te staren toen hief hij snel het hoofd op en riep »Mijn God Nu begrijp ik alles »Dat is waarlijk heel gelukkig, mijnheer,® viel de spraakzame waardin hierop vlug in, sik vreesde al, dat wij er moeite mede zouden kunnen krijgen, al3 haar op dien nachtelijken tocht eens eenig ongeluk over komen ware, of als »Voort, voort riep Frederik plotseling op wilden, angstigen toon, toen de waardin deze laatste woorden had uitgesproken, ongestoord uit te voeren. Kostbare bril- lanten en edelsteenen, gouden en zilveren sieraden van hooge waarde werden door haar ontvreemd. Na haar arrestatie bleek, dat ze soort gelijke diefstallen reeds bij andere families, waar ze zich telkens onder een anderen naam verhuurde, had gepleegd. Haar minnaar, een zekeren Weinstein, had een safedepot bij een groote Weensche bank gehuurd. Dit werd door de politie geopend en een groot deel van den buit, alsmede verschillende valsche passen werden daarin gevonden. De dievegge keerde telkens na iederen diefstal naar Wolkersdorf terug en leefde daar ingetogen en bescheiden, zoodat zij de politie langen tijd op een dwaalspoor hield. o lotlc-buitensporighedcn. Bij de jongste rennen te Auteuil droeg, naar het »Hdbld.« meldt, de danseres Nerlo. Clysine een groenen hoed gevormd en ge garneerd als e^n heg. Op zichzelf zou dit niet zoo wonderlijk zijn, gezien de zonder linge modellen, die Jelfs ten onzent worden geëxposeerd. Maar madamoiselle Clysine had het noodig geoordeeld, midden in haar heg een levenden kanarievogel te zetten. Een onzichtbaar net zorgde er voor, dat het vogeltje in zijn groene omheining moe3t blijven. Ooggetuigen beweren, dat de stak kerd zoo waar nog af en toe een poging deed om zijn stemmetje te laten hooren. o voort, dadelijk haar gezocht, overal Een ongeluk O, barmhartige hemel Aanstonds werden alle huisgenooten, de staljongen niet uitgezonderd, hij elkaar ge roepen. Sommigen, die reeds in stilte door den waard en zijne vrouw waren uitge zonden, om zoo mogelijk eenige narichten aangaande het verdwenen meisje in te winnen, kwamen haastig aansnellen in de meening, dat Viola gevonden of terugge keerd was. Toen allen aanwezig bleken, maakte Frederik hen met zijn verlangen in korte woorden bekend en beloofde eene aanzienlijke geldsom aan hem of haar, die het eerst eenige tijding, welke dan ook, betreffende Viola kwam brengen. Aanstonds verspreidden zich nu allen in onderschei dene richtingen en begonnen met overal te vragen naar Viola vervolgens doorzocht men den omtrek zoo nauwkeurig mogelijk geen boschje werd overgeslagen, geen paadje, hoe klein ook, werd voorbijgegaan, doch hoe men ook zocht, van Viola was nergens eenig spoor, hoe gering ook, te ontdekken. In de hevigste onrust had Frederik zich met Worp en den inmiddels ondervraagden staljongen naar de plek begeven, waar Ubbe het sieraad had gevonden. De plaats werd met de uiterste zorgvuldigheid onderzocht, maar ook hier vond men niet het minste, dat eenig licht kon geven. Wordt vervolgd.) NIEUWSBLAD voor liet Laid vai Heisiiei en Altmje Langstraat en ie Bommglerwaard fehrikanten van Sunlight Zeep en liJ8?

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1922 | | pagina 1