„Groene Kruis"-Bazar te Heusden, Een posttrein geplunderd. Uit Riga wordt d.d. 1 October gemeld Eenige dagen geleden is op het station Asjesjowo aan de spoorlijn Moskou-Rybinsk een posttrein komende uit St. Petersburg en met bestemming naar Witebsk geplun derd. Een rooversbende van een 20 man namhet treinpersoneel gevangen, haakte het hoofdgedeelte van den trein bestaande uit een bagage-, een post- en internatio nalen wagen af, en dwong den machinist onder bedreiging met den dood deze wa gons tot drie werst buiten het station te rijden. Na een langdurig gevecht, dat hier tusschen de bandieten en het treinpersoneel ontstond en waarbij eenigen der postbe ambten werden gedood en gewond, werden de wagons leeggeplunderd. Voor een be drag van totaal 2£ millard roebel aan geld, kostbare voorwerpen, kleederen etc. werd gestolen. In den internationalen wagen werden de reizigers een voor een van hun geld en kostbaarheden beroofd. Een expeditie, uitgezonden om de roovers op te sporen en te ontwapenen, is daarin niet geslaagd. Een geheimzinnige kelder. Arbeiders hebben in een huis te Ham burg een geheimen vierhoekigen kelder met ijzeren tralies en ringen aan de muren ontdekt. Vermoedelijk betreft het hier een kerker uit den ouden Hansa-ïijd. Achter een gebetonneerd gedeelte werden asch en overblijfselen van beenderen gevonden. De justitie, die van een en ander in kennis werd gesteld, heeft geconstateerd, dat dit menschenbeenderen zijn. De gebetonneerde schuilplaats zou eerst na 1914 vervaardigd zyn. Het onderzoek duurt voort. BINNENLAND. Het regecriiigsjubileuin ran de Koningin Het Lands-huldigings-comité 1898 1923 neemt zich voor het volgende jaar, ter viering van het zilveren regeeringsjubileum van de Koningin te Amsterdam een monster- huldebetooging te doen plaats hebben, waarbij zooveel mogelijk vereenigingen uit geheel ons land, door een zoo groot mogelijke deputatie met vaandel en zoo mogelijk met eigen muziekkorps, zullen zyn vertegen woordigd en in elk der hoofdsteden van de provinciês een dergelijk huldebetoon te doen plaats vinden op kleinere schaal. Half November zullen de vereënigngen, vakorganisaties, bonden e. d., die aan de huldiging deel willen nemen, provinciaals- gewijze ter vergadering worden uitgenoodigd voor verkiezing van provinciale afdeelings- besturen en andere besprekingen omtrent uitvoering der plannen. Uit elk der provinciale afdeelingsbesturen zullen 2 leden worden verkozen ter uitbreiding van Landshuldigings- comité 18981923. Reeds hebben een 200 vereenigingen zich aangemeld. Spoorwegpersoneel. In een te Utrecht plaats gehad hebbende conferentie tusschen de vertegenwoordigers der vijf erkende organisaties van spoorweg personeel en de directie der Nederlandsche Spoorwegen, deelde de directie o. m. mede, dat zy aan den Loonraad zou voorstellen met 1 Januari a.s. een loonsverlaging in te voeren van 8, pCt. met handhaving van het premievrije pensioen. De directie was evenwel bereid, op verzoek van de orga nisaties, in plaats van deze loonsverlaging over te gaan tot invoering van pensioen kortingen en wel 5| pCt. van do eerste f 3000 salaris vermeerderd met 3 pCt. van het geheele salaris. Dit zou echter op verzoek van de organisaties moeten geschieden, opdat de directie geen verwijt kon treffen het premievrij pensioen te hebben aange tast. Vast staat, dat binnen een jaar, hoe de bedrijfsuitkomsten ook mogen zijn, niet over verslechtering van het loon zal worden gesproken. Verder deelde de directie mede, dat het in de bedoeling ligt, 't dienstvervoer (D. O. 120) af te schaffen. Het vrij vervoer blijft evenwel onaangetast. Het antwoord der organisaties wordt vóór 1 November a.s. ingewacht Aardappelen veor het ree. Nu de consumptieaardappelen in Friesland goedkoop zijn, koopen boeren deze om aan het vee te voederen, nu mening veehouder niet veel hooi gewonnen heeft. Een vee houder kocht niet minder dan 1000 H.L. aardappelen voor veevoeder. De gestolen auto. Omtrent de auto, dien een heer en dame Zondag uit hotel de Leemkule te Bennekom hebben verduisterd, meldt men nader Het is de Wageningsche politie gelukt den heer en de auto op te sporen. Hij zeide gestuurd te zijn door iemand, die vreesde voor een faillissement van den Ben- nekomschen hotelhonder en een groot be drag van dezen te vorderen had. Hij achtte dit de meest verstandige manier om zijn geld binnen te krijgen. In hoeverre dit verhaal juist is, wordt nog onderzocht. De auto moet volgens den gearresteerde in Utrecht of Breda zijn onder gebracht. De zaak schijnt niet zoo onschuldig te zijn als de gearresteerde voorstelt. o Door de electriciteit gedood. De 18 jarige M. P. te Bolnes had het ongeluk een electrischen draad te grijpen, terwijl hij over een schutting wilde zien. De stroom heeft hem op slag gedood. Zijn kameraad die hem wilde bevrijden, viel bewusteloos neer. Instorting. In de Groote Bickerstraat te Amsterdam werden de bewoners Woensdagmorgen opgeschrikt door een geweldigen slag, die veroorzaakt was door het instorten van het schuitenhuis der N. V. Houthandel voorheen Th. R. van Epen Co. Dit schuitenhuis dat 25 Meter lang en plm. 10 Meter breed is, is gebouwd aan den achterkant van het fabrieksgebouw en boven het water. Een met ijzer zwaar beladen schip van de firma Van der Vliet en De Jonge werd vastgelegd met de kabels aan den bovenbouw. Door het spuien was het water 's nachts circa 20 c.M. gezakt en dientengevolge was de zware ijzerschuit aan den bovenbouw van het schuitenhuis komen te hangen, dat deze vracht tenslotte niet kon dragen. Toen nu in den vroegen morgen door de voorbijvarende stoombooten deining in het water werd gebracht, kwam het schuitenhuis in beweging en stortte het met donderend geraas ineen. Door den zwaren slag van het neervallend hout, zonk de ijzerschuit onmiddellijk. Gelukkig waren de werklieden van de firma Van Epen en Co. nog niet aan het werk, anders zouden ernstige ongelukken niet zijn uit gebleven. Nu heeft de instorting slechts materieele, zij het zeer ernstige, schade teweeg gebracht. Geleidelijke beperking der gedistilleerd productie. Naar de »Tel.« verneemt, heeft de Staats commissie voor de gedistilleerd-productie in groote trekken een project goedgekeurd, waarin van drooglegging geen sprake is, maar wel een samengaan nagestreefd wordt van drankbestrijders en drankhandelaars, ten einde tot een zeer geleidelijke beperking van de gedistilleerd-productie te komen. De product zal nader uitgewerkt worden in een rapport met conceptwets-ontwerp en concept-memorie van toelichting, dat aan de regeerir.g door genoemde staats commissie zal worden uitgebracht. Geen werktydrerlcngiiig in de metaal industrie. De minister van Arbeid heeft afwijzend beschikt op het verzoek van de R.-K. Werkgevers-organisatiein de metaal-industrie tot verlenging van den werktijd. In ver band hiermede heeft deze organisatie de aangekondigde loonsverlaging (gelijk loon bij verlengden werktijd) voorloopig opge schort. De Alg. Ned. Metaalbewerkorsbond zal de andere organisaties uitnoodigen tot een bespreking om tegen eventueele door voering der loonsverlaging in verzet te komen. Beroefde voetballers. Tijdens den voetbalwedstrijd Doetinchem Eendracht, j.l. Zondag heeft een dief zich door het indrukken van een ruit toegang verschaft tot het lokaal, waar deDoetinchem- sche spelers hun kleeren hadden geborgen. Van alle spelers werd de portemonnaie meegenomen; van aanvoerder Van Zadelhoff tevens diens gouden horloge met ketting. Verschillende portemonnaies hielden vrij belangrijke bedragen in. Verder werden daar dien middag 5 fietsen gestolen. FLAATSELIJK NIEUWS. Voor Dames- en Kinderconfectie is de Firma TAVERNE DE MEERE, Hinthamerstraat 69, 's-Bosch, voor deze Omstreken het beste en voordeeligste adres. Hensden. Tot onderwijzer in hand- teekenen aan de Nuts-Teekenschool is voor loopig aangesteld de definitieve benoe ming volgt later de heer Ant. de Kemp. De zomertijd eindigt in den nacht van Zaterdag 7 op Zondag 8 October, 's morgens 3 uur. Dan kan men de klokken een uur laten stilstaan of een uur terugzetten. De Directeur van het Post- en Telegraafkantoor alhier maakt bekend, dat met ingang van 9 October a.s. het aantal bestellingen van 4 tot drie wordt terug gebracht. De aanvang dezer bestellingen is vast gesteld op resp. 8.45 vm., 3.30 nm. en 8.30 nm. -- Met goed gevolg werd van de scheepswerf der fa. De Haan Oerlemans alhier te water gelaten een Sambré schip, genaamd »Bernardina«. Het schip is lang 47 M., breed 5.03 M. en 2.25 M. hol. Het schip is zeer geriefelijk ingericht. Naar we vernomen hebben is door de Stad Antwerpen aan de firma De Haan Oerlemans alhier opgedragen, de levering van 2 stuks overzetbooten. Dit zal zeker vele personen verblijden, daar bijna op alle werven niets of niet veel te doen is. Capelle. Gedurende de afgeloopen maand werd in de Rijkspostspaarbank aan het hulppostkantoor alhier ingelegd f 3330.26 en terugbetaald f2681.86. Het aantal inlagen bedroeg 42, dat der terugbetalingen 23. Er werden 77 telegrammen behan deld, waarvan 35 verzonden en 42 ont vangen, terwijl 179 telefoongesprekken ge voerd werden, waaronder 31 celgesprekken, benevens 4 telefoonoproepberichten. Onzen dorpsgenoot J. A. de Bas, slaagde dezer dagen aan de Veeartsenijkun- dige Hoogeschool voor het examen van dieren arts. Geslaagde en familie proficiat. Bij besluit van den Commissaris der Koningin dezer provincie d.d. 30 Sept. j.l. werden de heeren J. v. d. Hoeven en J. Michaël benoemd tot lid van het College van Zetters voor deze gemeente. Naar men ons mededeelt zal door de hier bestaande landbouwvereeniging aan de zustervereenigingen te Kaatsheuvel en te Waspik verzocht worden om gezamelijk pogingen in het werk te stellen tot het verkrijgen van een veearts in deze streek. Het wetsontwerp tot vereeniging van deze gemeente met de gemeenten Vrijhoeve-Capelle* en Sprang zal a.s. Don derdag door de Tweede Kamer behandeld worden. Genderen. De landbouwer A, van Tilburg kwam tot de minder aangename ontdekking dat zijn schelft hooi, hetwelk hij met de grootste moeite heeft droog gekregen, was omgevallen en gedeeltelijk in de sloot lag. Meeuwen. De door eenige jongedames alhier en te Babiloniënbroek gehouden collecte voor het Roode Kruis heeft op gebracht resp. f 26.50 en f 18.65 in totaal alzoo f45.15. Naar wij vernemen bestaan er bij de Rijkspostdienst plannen om het hulp postkantoor alhier uit een oogpunt van bezuiniging op te heffen. Nienwendijk. Zondagavond 6 uur hoopt D. V. Ds. de Vries van Tilburg een Zendingsvergadering te houden, in de Geref. Kerk, waarna Penningm. en Secretaris ver slag zullen geven over het verstreken dienst jaar. De Heer Klaasen onderwijzer alhier, is zoodanig benoemd aan de Chr. school te Dordrecht. Raamsdonksveer. Dinsdagmiddag werd M. v. Strien door mes- of dolksteken vermoord. Binnen een vijf- of zestal weken is dit nu de tweede Veersche vermoorde. Den eerste werd in G'berg de doodelijke steek toegebracht. De Zeerw. Heer Ds. v. d. Graaff, die reeds voor zooveel beroepen bedankte, heeft nu echter, zeer zeker tot veler spijt, de beroeping naar Ridderkerk aangenomen. Gedurende de maand September bedroeg hier de regenval 99 m.M, Sleeuwijk. Ten nadeele van A. v. d. N. alhier, is Zondagnacht een rijwiel ont vreemd. Sprang. Onzen dorpsgenoot C. O. werkzaam op de steenfabriek te Berkel (bij Tilburg) het ongeluk te vallen waardoor hij een geladen kipkar over zijn been kreeg, waardoor hij een diepe wonde aan zijn been opliep. Nadat een noodverband was aan gelegd werd hij per rytuig naar zijn wo ning vervoerd. Door dr. J. v. d. M. werd de verwonding toegenaaid. Jl. Maandagavond kwam de A.R. kiesvereeniging alhier in vergadering bijeen. In zijn openingswoord sprak de Voorzitter nog eenige waardeerende woorden ter na gedachtenis aan den secretaris der kiesver. de heer W. Leijsen die wegens vertrek opgehouden had lid der organisatie te zyn. Ook herdacht spr. den uitslag der verkie zing. Tot afgevaardigden naar de jaar vergadering van den Chr. Volksbond wer den benoemd de heeren Ant. Janson en D. de Roon. De heer W. J. Helmsing werd tot se cretarisgekozen, die deze benoeming aannam. Hierna werd door den heer W. Helm sing als onderwerp ter bespreking ingeleid »De Fransche Revolutiec, waarop een geanimeerde bespreking volgde. Deze ver gadering, door den Voorzitter, den heer van Willigenburg, geopend, werd door den 2den Secretaris met dankgebed gesloten. Na een rusttyd van enkele maanden hoopt a.s. Zaterdagavond 8 uur de afd. ïPatrimoniumc alhier in vergadering bij een te komen. Door den heer A. C. v. d. Esch, zal een onderwerp ter bespreking worden ingeleid. A.s. Zondagmorgen hoopt Ds. G. H. de Jonge in het Geref. kerkgebouw met de gemeente Avondmaal te vieren en des avonds 5.30 uur de bediening van het H. A. voort te zetten en tevens nabetrachting te houden. Beroepen bij de Ned. Herv. Gemeente alhier, de heer Severijn cand. tot de H. D. te Dordrecht. Wondrichem. Nu het kapwerk der Ned. Herv. Kerk bijna geheel vernieuwd wordt, heeft het kerkbestuur gemeend dat bij het weder in gebruik nemen van dit gebouw het wel wenschelijk zou zijn, dat het was voorzien van electrisch licht en dat de banken waren geverfd. Om hiervoor de noodige gelden te ver krijgen circuleert dezer dagen onder de leden een lijst ter inteekening. Eenige leden der Jongelingsvereeniging hebben zich vrijwillig met dit werk belast. Bij de Donderdag gehouden aan besteding voor het scheepladen van de suikerbieten was de laagste inschrijver de heer T. van Andel, voor 75 ct. per 1000 K.G. voor Oudendijk en 80 ct. voor Sleeu wijk. Nu a.s. week de zonnetijd weder de officieele tijd wordt, zullen de veilingen alhier toch gehouden worden eiken Woens dag en Vrijdag vm. 9.30 uur. De uitbetaling zal echter plaats hebben eiken Zaterdag nm. 68 uur in café Bergeijk. Naar wij vernemen is de toestand van het zoontje van V., dat de vorige week was aangereden, bevredigend, zoodat men alle hoop op herstel heeft. Er komt wel iets meer vraag naar goede winteraardappelen. Bravo's deden deze week dan ook f2.25 per H.L. In vette varkens was de handel trager. Prijs 4850 ct. per pond levend gewicht. Veiling 4 October 1922. Stoofperen i is -3 ct. per H.L. Knolperen 3- -4 Louwtjesperen 2>- 4 Soldat Laboureur 6— -7 Beurré's 4_ ■6* Schijvers 4jj— ■71, Wijnzuur 2|- -3\ D Frambozezuur -3 Valappel 4 2 -1 Aardappelen Eigenheimers 1.55- -1 .65 per H.L. Voeraardappelen 0.80 Openbare Vergadering van den Raad der gemeente MEEUWEN, gehouden 4 October 1922, v.m. 11 uur. Tegenwoordig 5 leden. Afwezig de heeren A. Vos en A. v. d. Beek. Voorzitter, EdelAchtb. Heer D. F. Brune. Secretaris, WelEd. Heer P. W. Sprong. I. De Voorzitter opent de vergadering, waarna de notulen der vorige vergadering worden gelezen en onveranderd vastgesteld. II. Ingekomen is een proces-verbaal van kasopneming bij den Gemeenteontvanger waaruit blijkt, dat boeken en kas in orde zijn bevonden. III. Vastgesteld wordt, het kohier der straatbelasting voor de electrische straat verlichting. De totale aanslag zal bedragen f481.33. De belasting zal in een termijn voor of op 1 December a.s. betaald moeten worden. IV. De Voorzitter deelt mede, dat inge volge artikel 15 der Leerplichtwet door den Raad een termijn van 4 weken moet worden vastgesteld, waarin door den Inspec teur van het Lager Onderwijs landbouw- verlof kan worden verleend. Burgemeester en Wethouders stellen voor, in overeen stemming met het advies van den Inspecteur, die termijn vast te stellen in twee gedeelten, n.l. van 1 tot 14 Juni en van 15 tot 29 September. Met algemeene stemmen wordt daartoe besloten. V. Van de P.N.E.M. is ontvangen een schrijven met toelichtenden staat, dat voor het electriciteitsbedrijf een geldleening zal moeten worden aangegaan van f 9000. Dit bedrag is noodig, aangezien het net sedert de aanbesteding is uigebreid, auto matische klokken voor de straatverlichting zijn aangebracht, K.W.U. moeten zijn aan gekocht voor f 1800.gratis installaties zijn aangebracht voor f1425.een en ander in totaal voor ruim f9000.Van dit bedrag wordt evenwel weer afgetrokken een som van f 5000. als geraamd doch niet uitgegeven. Daarentegen wordt even wel een bedrijfskapitaal als kasgeld noodig geacht van f5000.alzoo is totaal f9000 Voor het electriciteitsbedrijf is reeds geleend f 24000.zoodat thans het be- noodigde kapitaal, voor het bedrijf noodig, is gestegen tot f33000. Burgemeester en Wethouders stellen voor te leenen een bedrag van f 7000.aan gezien een som van f 3000.voor bedrijfs kapitaal ook voldoende voorkomt. Met algemeene stemmen wordt besloten een geldleening aan te gaan van f 7000. tegen een rente van hoogstens 6J pCt., tegen de voorwaarden bij de vroegere leening bepaald. VI. Overgegaan wordt tot voorloopige vaststelling van de rekening van ontvang sten en uitgaven der gemeente van het dienstjaar 1921. De heer W. Lankhaar verklaart namens de commissie van onder zoek de rekening met bijbehoorende be scheiden in orde te hebben bevonden, waarna met algemeene stemmen wordt besloten voormelde rekening voorloopig vast te stellen, de ontvangsten op f 62282.31, de uitgaven op f60831.212- het voordeelig saldo op f 1451,09|. De beide wethouders onthielden zich overeenkomstig artikel 223 der Gemeente wet van stemming. Tevens wordt vastgesteld de staat van oninbare en nog te verhalen posten, be- hoorende bij de gemeenterekening. VII. De Voorzitter deelt vervolgens mede dat door den Inspecteur der Volksgezond heid tegen de in de vorige vergadering vastgestelde verordening op den keurings dienst van vee en vleesch eenige beden kingen gerezen zijn, zoodat Gedeputeerde Staten voorstellen daarin de noodige door den Inspecteur aangegeven veranderingen aan te brengen. (Zie voor deze wijzigingen verslag van den Raad der gemeente Heusden. Wordt besloten eenige wijzigingen over te nemen. VIII. Verder wordt met algemeene stem men vastgesteld een verordening tot heffing van keurloon voor de keuring van vee en vleesch. De keurloonen zullen bedragen voor een eenhoevig dier f5.een rund f 5. een kalf f 5.een nuchter kalf fl. een varken f 3.een schaap en een geit f 1. IX. Ingekomen is verder de rekening van ontvangsten en uitgaven van het Bur gerlijk Armbestuur te Babiloniënbroek en Hill, over het dienstjaar 1921. Wordt besloten deze rekening tot onder zoek te stellen in handen eener commissie bestaande uit de heeren de Graaff, van Rijsbergen en van der Beek. X. De heer W. Lankhaar deelt mede, dat de straatverlichting te Babiloniënbroek op enkele plaatsen te wenschen over laat. Hij vraagt of het niet mogelijk is, dat enkele lantaarns worden verhangen of een nieuwe bijgeplaatst. De Voorzitter zegt toe dat Burgemeester en Wethouders een en ander zullen onder zoeken. Niets meer aan de orde zijnde sluit de Voorzitter de vergadering. Ingekomen tot 1 Oct. j.l. V. V. 2 kinderhoedjes, 3 mutsen, kin derbontje, portretstandaard, snuisterijtje V. 3 platen, 4 teksten, muziektasch, schooltasch, presse-papier, receptenboek, legkaart, postzegeldoosW. 3 spelen v d. K. 8 schilderijtjes, leitje, 4 doozen postpapier, 5 platen, 2 inktkokers, 4 ff. inkt, 2 mappen schrijfpapier, 5 opschrijf boekjes, 2 inktlappen, 1 schrijfmap, 1 bloc-nota, 2 gedenkboeken, 2 doozen lak, takstel, 24 potlooden SI. 6 st, zeep Wed. D. kinderjurkje, 2 schortjesV.-v. d. V. 16 reepen chocolade, 19 nogablokken S. 5 pr. pantoffeltjesSch. bloementafel, werkmandje, 2 mandjesN. N. doosje sigarettenC. blakerv. L. rookstel, suikervaasje, 2 lepelvaasjes, portretlijstje, 2 kroesjes, spaarpotje, kettingSch. kleedje, kussen, 4 kussenovertrekkenB. steelpannetjeS. 4 vaasjesv. B, 3 melkbekersd. J. chocoladed. K. doos bonbons G. bus cacao v. B. kroes, zout-

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1922 | | pagina 2