m\liet Lui vu Htislti ti Altena, Ie Lanistraat en de Bonelerwaard nr. een YIOLA. Raamsdonksveer. S. D. LANKHÜïïte Co's Bank. O. DE KEMP IN GtHJffEN ZILVER, lahlmaaa's Kleeding aterpoort, Heusden. Uitgave: Firma L* J. VEERMAN, No. 4234. Vrijdag 13 October Heusden. 1922 FEUILLETON. SPAARBANK. Rep^atie-Inbichting. DE «eisTE voer elk es stand. Telefoon no. 19. Postrekening no. 91535. UND VAN ALTENA- Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 qnaanden 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën meer 15 cent. Advertentiën Vrijdagmorgen van 16 regels 90 cent. Elke regel Groote letters naar plaatsruimte, worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en 9 uur ingewacht. De meeste vrouwen spreken alleen oven een mooie (^ejfeatskleur. Wa arom niet voor een mooie ge. zonde htud over het gansche lichaam? 01 LEVEP'SZEEPm vuxARDmotrr. 'fabriKanlen van Twjnkenhvx. BU1TENLANDSCH OVERZICHT Men is te Moedania tot overeenstemming gekomen en de overeenkomst tusschen Turken en geallieerden ten opzichte van Griekenland is geteekend. De onderteekening zal ontspanning bren gen, niet alleen in den Levant maar ook in West-Europa daar men zich, sinds Lloyd George's alarmeerend beroep op de hulp der dominions, reeds op oorlog had voor bereid. Na het overhandigen der voorwaarden heeft generaal Harington zich weer aan boord van de »Iron Duke« ingescheept om naar Konstantinopel terug te koeren, waar zijn tegenwoordigheid noodig was, in af wachting van de beslissing der Kemalistische regeering, aangezien het gevaar van een Turkschen aanval dreigend bleef. De voort durende opmarsch der Turken dwong hem tot het organiseeren van de verdediging der neutrale zone. Nu met Angora een regeling getroffen is, zullen dergelijke defensieve maatregelen wel overbodig worden. Tenminste als de Turken zich aan de overeenkomst houden, de neutrale zone werkelijk ontruimen en binnen de grenzen eerbiedigen, Het ver schil in de instructies der geallieerde ge neraals, dat dezer dagen nog aanleiding gegeven heeft tot het schorsen der be sprekingen, moet voornamelijk betrekking hebben gehad op de bepaling dezer grenzen en op het vaststellen van het aantal Turksche gendarmen, dat in Thracië toe gelaten zou worden. De Engelschen willen dit aantal veel meer beperkt zien dan de Franschen en Italianen. Ook bestond er meeningsverschil over de rechten van de geallieerde missies in Thracië na de be zetting van deze provincie door de Turken. De Fransche en Italiaansche generaals hebben hieromtrent met Ismid Pasja van gedachten gewisseld doch vonden hem niet bereid de geallieerde missies te dulden als Thracië eenmaal Turksch is. Toch zullen de geallieerden op een of andere wijze waarborgen moeten krijgen dat de Grieksche dorpen en stadswijken in Thracië het lot van Smyrna niet deelen. De Associated Press meldt uit Moedania den tekst van het protocol, hetwelk aan smet is aangeboden. De voorwaarden zijn hoofdzakelijk reeds bekend, maar stellen vastdat de Grieksche troepen Oost-Thracië zullen ontruimen en dat ge allieerde contingenten ter sterkte van ongeveer zeven bataljons Oost-Thracië be zetten, dat deze contingenten dertig dagen na de ontruiming door de Grieken, of vroeger zullen worden teruggenomen, dat de neutrale zones van Tsjanak en Ismidti opnieuw worden vastgesteld door een ge/ mengde commissie, bestaande uit een offi cier van elk geallieerde leger, en een officier van de regeering van Angora en dat de regeering van Angora op zich neemt, geen troepen in Thracië te brengen of er een leger te werven totdat de vrede geratificeerd is. De Grieken hebben de overeerjJrbmst nog niet onderteekend, doch daap^zal hun Door L. J. FIKKEE. 35) Doch ook deze pogingen, om iets aan gaande Viola te vernemen, bleven zonder eenig gevolg, en tegen den avond keerden allen, doodelijk vermoeid en ten einde raad, naar de herberg terug. Frederik scheen ten eenemale alle zelfbeheersching te hebben verloren als een krankzinnige liep hij heen en weder, nu naar het kas teel, om zijn broeder zijn leed te klagen dan naar de herberg, om andermaal, en steeds grooter sommen uit te loven, doch de avond verliep, en de nacht brak aan zonder dat men iets verder kwam, en toen den volgenden morgen de nasporingen wer den voortgezet en de jonkman weder aan de herberg verscheen, fluisterden sommigen elkaar niet zonder reden toe, dat Frederik dien nacht blijkbaar geen oog geloken had Hij zag er vreeselijk bleek en vermoeid ui en zijne roode, ontstoken oogleden getuig den maar al te zeer van een slapeloos doorgebrachten nacht. Dien dag leverde het onderzoek evenmin eenig resultaat op, en reeds begon men te spreken van nuttelooze moeite en vergeef- schen arbeid, toen er op het onverwachtst een zwakke lichtstraal doorbrak in deze Gestort Kapitaal f 55.0ÖÓ.000, Reservefonds -41.5/00.000, f 96^00.000,— AGENTSCHAP Telefoon No. 45. Kantooruren van 9-4. Zaterdags van 9-12. Handels- en Landbouwcredieten. Rekeningen-Courant. Deposito's. Effecten (uitsluitend soliede belegging). Coupons. Vreemd geld, Inschrijvingen Grootboek. Assurantiën. Reiscrediptbrievenop 3600 betaalkantoren Administratie van vermogens. SAFE DEPOSIT-INRICHTING (Brand- en inbraakrrüe Lipskluis.) ZEÈR SCHERPE CONDITIE's. Ind/en gewenscht bediening aan huis. 5 duisternis. Frederik en de houtvester stonden aan de deur van de herberg naar eenig bericht der langzaam terugkeerenden uit te zien, toen door den breeden zandweg een lang, mager, als koopman gekleed man aankwam. »Daar komt Roelf, de veekooper aan,« zeide Worp tot zijn meester, t»hij is onge twijfeld naar de stad geweest mogelijk zouden wij van hem iets kunnen vernemen.® »Wij zullen het in ieder geval beproe ven,® antwoordde Frederik, en toen Roelf dicht genoeg bij was gekomen, riep de jonkman hem toe »Hei, hola Roelf I® De toegeroepene stond stil, en toen hij den jongen edelman hem zag toewenken, kwam hij haastig naderbij. »Heeft u mij geroepen, mijnheer vroeg de veekooper op min of meer ruwen toon. »Ja, ge kunt mij mogelijk een dienst bewijzen.® »Dat kan er naar zijn, mijnheer.® »Gij komt van de stad »Dat zou ik denken. Ik kom van niet minder dan vier steden,® gaf de veekooper niet zonder eenigen trots ten antwoord. »En ik ben nu op weg naar de vjjfde.® ^Uitmuntend. Hebt ge bijgeval op uw reis ook een vreemd gekleed meisje ont moet Denk eens goed na, Roelf!® Onmiddellijk vroeg de veekooper; »Be- doelt gij een meisje met lang, gitzwart haar, donkere oogen en in een vreemde, maar veelkleurige kleederdracht, mijnheer?» Juist, man, juist.® paarboekjes worden bij eerste storting gratis verstrekt. Nadere inlichtingen verschaft gaarne DE DIRECTIE. niet anders overblijven dan dit te doen. Het Grieksche leger is geen factor meer waarmede rekening gehouden behoeft te worden. Volgens de laatste berichten uit Athene zijn de Grieksche troepen, die in den om trek van Adrianopel liggen, aan het muiten geslagen. Groote troepenmassa's trekken door de stad, plunderen de winkels en schelden de officieren uit. Men ziet roode vaandels en er worden bolsjewistische lie deren gezongen. Het vluchtelingenprobleem in Griekenland wordt schrikaanjagend. Men schat het aantal vluchtelingen op meer dan een mil- lioen. De meesten hunner zijn ziek. Naar, volgens het Hbl., uit sofia aan de »Neue Freie Presse® wordt gemeld, vlucht de bevolking van Oost-Tracië bij duizenden over de Bulgaarsche grens om bescherming te zoeken tegen de uitspat tingen der Grieksche soldaten. Onder de »Welnu, ja, zulk een meisje heb ik in derdaad gezien. »Wanneer »Gisterenmorgen.« »Waar Ongeveer drie uur achter Nijmegen. Ik zat in een herberg even uit te rusten, toen de diligence aankwam en voor de deur stilhield, om van paarden te verwisselen. Enkele passagiers bleven zitten maar de meesten stapten even uit, om iets te ge bruiken, en toen ik een blik in het nu bijna ledige rijtuig, wierp zag ik daar in een hoek een schoon, maar doodsbleek meisje zitten, zooals ik gezegd heb.® »Droeg zij ook het een of ander bij zich vroeg Worp haastig. »Voorzoover ik zien kon, had zij een soort van muziekinstrument met snaren op den schoot liggen,® antwoordde de vee kooper. »Het geleek wel wat op een kleine harp.® »Zij is het,® fluisterde Worp zijn mees ter haastig in. Doch deze luisterde nauwelijks meer naar hem snel trad hij op den veekooper toe, drukte dezen een goudstuk in de hand en vroeg»Zoudt ge my ook kunnen zeggen, of zij verder mee is doorgereisd ?c »Zeer zeker, mijnheer want ik ben daar gebleven, toen de diligence reeds weer verder was gegaan, en het meisje is niet uitgestapt, zoodat zij naar alle waarschijn lijkheid mede is doorgereisd.® »Waarheen vluchtelingen bevinden zich niet alleen Bul garen, maar ook Turken, Joden en Grieken. De Bulgaarsche regeering bevindt zich in de grootste verlegenheid, daar zij niet weet, waar en hoe zij deze vluchtende massa's zal onderbrengen. De onrust onder de Bulgaarsche bewoners van Tracië is groot. De regeering heeft reeds de aandacht der Entente op dezen toestand gevestigd. BUITENLAND. sm THegengcluk. De vliegenier Basbeau, van de Fransche militaire reserve en van den »Bond voor de Luchtvaart® is Zaterdagavond bij een oefeningsvlucht boven het vliegveld van Villesauvage bij Etampes om onbekende redenen met zijn vliegtuig verongelukt. Hij was op slag dood en zijn mecanicien werd zwaar gewond. Terechtstelling. Stassen, een der Zuid-Afrikaansche rnijy werkers, die ter dood veroordeeld wetd wegens den moord op twee inboorlingen gedurende de staking aan den Raad is Don derdag te Johannesburg terechtgesteld. Kapitein Amundsen. Teneinde nadere berichten te ontvangen omtrent den toestand van kapitein Amund sen, heeft het Noorsche blad »Afèenposten« dezer dagen naar de meest Noordelijke kuststations van Alaska getelegrafeerd. Het eerste antwoord is thans uit Nome ont vangen. Daarin werd gezegd Amundsen en Omdahl hebben hun winter-kwartieren te Wainwrigt opgeslagen bij Point Barrow. In Mei van het volgende jaar hopen ze naar Spitsbergen te kunnen gaan. »De Maud®, Amundsen's schip, zit bij Wrangel- eiland in het ijs en staat doorloopend in verbinding met het metereologisch instituut te Washington. o Sowjet Rusland rammelt met de sabel, De Times meldt uit Riga, dat de sowjet- regeering aan de Turksche regeering heeft laten weten, dat, als men Rusland niet toelaat tot de aanstaande vredesconferentie, zulks door de sowjets als een ernstige schending zou worden beschouwd van het Russisch-Turksche verdrag en dat het ern stige gevolgen zou kunnen hebben. De »Daily Telegraph® meldt uit Moskou, dat de Sowjets hun troepen mobiel maken. De roode troepen in Trans Kaukasië worden »Naar het Keulsche, mijnheer.® »Ik dank u, vriend,® antwoordde Fre derik gejaagd, »nu weet ik genoeg.® De veekooper maakte een lompe buiging en, ziende, dat Frederik zich fluiste rend met Worp onderhield, zonder hem- zelven nog met een enkelen blik te ver waardigen, liet hij het goudstuk even op de vlakke hand dansen, stak het daarop glim lachend in den zak en vervolgde zijn weg, niet weinig in zijn schik met het buiten kansje, dat hij had gehad, en waarvoor hij eigenlijk niets had behoeven te doen. Inmiddels was Frederik, gevolgd door Worp, de herberg binnengetreden. »Wanneer komt de diligence vroeg hy den waard. Welke diligence, mijnheer »Die naar Nijmegen. »Over ruim anderhalf uur. Heeft u eenig bericht, mijnheer »Ja, en gjj zult wel zoo goed zijn, Jelle, den koetsier uwe beste paarden straks te geven, als hij verspant, niet waar »Zeker, mijnheer. De diligence voor Nijmegen verspant hier altijd.® »Goed. Zorg, dat er geen minuut ver loren gaat, ats de paarden verspannen worden. Laat alles klaar zijn, Jelle, zooals ik dat vroeger altijd van u gewoon was. Ik reken er op.® Jelle boog en ijlde naar den stal, om de noodige bevelen te geven, terwijl Frederik en de houtvester zich haastig verwijderden en den weg naar het kasteel insloegen. anzienlijk versterkt. De kozakken, onder generaal Boedienny, worden geconcentreerd in Zuid-Kaukasië. BINNENLAND. Vergissing met de tydregeliug. De procedure, die moet worden toegepast om den zomertijd in zonnetyd te veranderen, is voor talloozeo, ondanks de aanwijzingen in de courant hoe te werk te gaan, blijkbaar een moeilijkheid, welker oplossing veel hoofd brekens kost. Maar ook de couranten kun nen zich vergissen en zoo geschiedde het, dat een plaatselijk blad te Soest adviseerde, ten einde met den tijd weer in 't reine te komen, de klok inplaats van een uur achter- een uur vooruit te zettenDe klokkenist hechtte aan de indicaties van het blad blijkbaar meer waarde dan aan een kennisgeving van Burg. en Weth. Zoo geschiedde het, dat Zondag te Soest 12 uur de klok van de kerk bij 't station 2 uur aanwees. Waarschuwing r«or drinkers! De Minister van Arbeid vestigt de aan dacht van de bevolking van de Oostgrens op het gevaar, verbonden aan het gebruik van alcohol, cognac of zgn. »Weinbrand« in de kroegen over de Duitsche grens of na import, daar deze dranken veelal van inferieure qualiteit zijn en tijdelijke krank zinnigheid en andere voor de gezondheid nadeelige gevolgen veroorzaken kunnen. o Reeds lang voor de diligence aankwam, waren beiden terug Worp droeg een klein handkoffertje, dat inweerwil van zijn ge ringen omvang tamelijk zwaar scheen te zijn. Nauwelijks hield de diligence voor de herberg stil, of de stalknecht, geholpen door Ubbe, schoot toe en repte zich, om de vermoeide dieren naar den stal te bren gen en andere paarden voor te spannen. Inmiddels was Frederik op den koetsier toegetreden en had hem terzijde genomen. »Hoor eens hier, goede vriend,® begon hij op fluisterenden toon. »Ik zal met u reizen en u een ferm drinkgeld geven, in dien ge zoo snel rijden wilt, als de paarden maar met mogelijkheid loopen kunnen.® »Met genoegen, mijnheer,® gaf de koet sier glimlachend ten antwoord, »als de paarden maar goed zijn, zal het aan mij niet liggen.® »De waard zal u de beste van zijn stal geven.® »Als ik de vier bruine er voor krijg, zal het gaan als de wind, mijnheer riep de koetsier verheugd uit. Zie maar eens naar buiten,antwoordde Frederik, »dan kunt ge u overtuigen, of ik teveel gezegd heb.® De koetsier zag even door het raam en riep vroolyk »Ha 1 De vier bruintjes 1 Bij mijn zweep, nu zullen wij er langs vliegen 1 Waar moet u heen, mijnheer NIEUWSBLAD Hel beroemde RÖODB te biet met de heerlijke öeÉondhcïdsgeur^ Wordt vervolgd.)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1922 | | pagina 1