voor hel Land yan leusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. Asthma Abd ij siroop ONZE SORTEERING Prijzen vanaf f 8.75 wr VRAAGT ONZE STALEN-COLLECTIES ~m GEBR2. BISCHOFF QORINCHEM. IS DIT JAAR MOOIER, GROOTER EN VOORDEELIGER DAN OOIT TE VOREN ENORME SORTEERING STOFFEN VOOR KLEEDING NAAR MAAT benauwdheden behoorende bij het WATERZUCHT EN DE NIEREN. Waterzucht is ophooping van water in het lichaam, doordat de nieren niet in staat waren om het af te voeren. Het is niet een ziekte op zich zelf, maar een verschijnsel van een organische ziekte. Of gebrekkige nieren of een hartkwaal kunnen de oorzaak zijn, doch daar nierkwalen zoo vaak het hart aantasten, zyn gewoonlijk de nieren schuldig. 's Morgens optredende verschijnselen van waterzucht (pafferigheid onder de oogen en in het gezicht) wijzen op een nieraan doening. Zwellingen van de voeten en handen na inspanning, vooral 's avonds, kunnen aantoonen, dat het hart is aangedaan. Dikwijls treedt waterzucht door nier zwakte tijdens zwangerschap op. Dit wordt verklaard door het feit, dat de nieren dan meer bloed te filtreeren hebben. Deze over spanning kan de nieren verzwakken. Andere indirekte oorzaken van water zucht zijn bloedarmoede, overwerking en zorgen. In verwaarloosde gevallen kunnen de beenen en het lichaam enorm opzwellen, en de buik, de borst en de hersenen wor den aangedaan. Heete luchtbaden zijn nuttig, doordat zij de huidporiën openen en reinigen, en ge regelde stoelgang noodzakelijk. Deze beide voorzorgen verlichten het werk van de nieren. Maar gebruik om deze organen te helpen en te versterken Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Duizenden zijn blijvend ge beterd door dit speciale niergeneesmiddel. Verkrijgbaar bij alle bekende drogisten f 1.75 per doos. BUITENLAND. Een avonturier van 13 jaar. Een 43-jarige Mechelsche jongen is er maar eens van door gegaan en het is wonder boven wonder goed afgeloopen. Niet de bioscoop, niet prikkellectuur waren schuld aan zijn drift, om het gehucht Thisselt, nabij Mechelen, vaarwel te zeggen, maar de fantasieën, die hij te danken had aan zijn liefde voor het vak aardrijkskunde op school. Leopold Pillaert schudde in Juli zijn spaarpot leeger zaten 33 francs in. Dat vond hij genoeg en liep weg naar Blasveld, kwam in Brussel en pikte den trein naar Parijs. Toen hij te Parijs arriveerde was het daar net groot feest. Hij dwaalde, blauw van den honger, rond en wist in een trein te kruipen, die hem meenam naar Brest. Daar leek het hem niet en hij kroop in een trein die naar Parijs terugging. Aan den stationschef vertelde hij, dat zijn tante hem kwijtgeraakt was in de feestdrukte en of mijnheer zoo goed zou willen wezen, hem een kaartje voor Orleans te geven. Mijnheer de stationschef liet zich door het jog bepraten en gaf hem een kaartje voor Orleans, alwaar dezelfde tante zoek was geraakt en waar een andere stations chef eenzelfde meewarig hart had als zijn Parijsche collega zoodoende kwam het jongmensch van 13 jaren te Marseille. In Marseille van hetzelfde laken een pak die vermaledeide tante, die Leopold Pillaert in het gedrang had laten staan, woonde in Cettehet jongmensch kwam in Cette. Van Cette liep hij naar Cerbère en stak te voet de Spaansche bergen over. Te Barcelona doet weer zijn zoekgeraakte tante opgeld, maar hij raakt in een paar verkeerde treinen, reist wat heen en weer, ziet Madrid, Tarragon, Castellon en Alleira. Te Alleira hield de stationschef zelfs een collecte, om het jog van wat reisgeld te voorzien. Na Murcia, zat de tante te Gibraltar en uit Gibraltar rende hij achter het spokige meïisch aan naar Grenada en Malaga. Na een dag of wat brengt het lot hem terug naar Gibraltar. Op de »Capitaine Sylvestrec komt hij in Tanger, waar hij aan de kade gaat werken en een paar centen verdient. Als hy genoeg bij elkaar heeft, klimt hij in een autobus en verdwijnt naar Mogador, waar Arabieren zoo'n indruk op hem maken, dat hij zich by hen aan sluit en met hen de woestijn intrekt. Op 50 kilometer van Agadir houdt een Fran- sche officierspatrouille de karavaan aan en vraagt wat of dat kleine blanke ventje bij al die Arabieren doet. Ja, dat weet niemand te vertellen en de Fransche officier neemt hem mee en stuurt hem terug naar Casablanca, waar hij hem op de »Elisabethville« stopt. En de jElisabethvillec maakte zoo voort, dat Leopold 's avonds den 30en September te Antwerpen aankwam en met zyn bin de brei viel, want 1 October begon zijn school weer. De kieken in de Belgische bladen ver- toonen een flinken eenvoudigen jongen, met een zoo recht en vierkant voorhoofd en een zoo goedmoedigen Vlaamschen blik in zijn oogen, dat men zich verbaasd afvraagt, waar hij in 's hemelsnaam dien zin voor avonturen vandaan heeft. Want dat die alleen van aardrijkskunde-les op school zou komen, dat lijkt wel apocrief. Vader Pillaert en moeder Pillaert zijn trotsch op hun jongen geweest, toen zij hem in den avond van 30 September van boord haalden. Zij hadden zoo in angst gezeten, dat ze vergaten, hem een flink pak op zijn bloote bibs te geven. o Bad tiastein d«or aardverschuivingen bedreigd. Het wereldberoemde Kur-oord Gastein wordt door een voor die plaats vooral ont zettende ramp bedreigd. De geweldige regenval van den laatsten tijd is de oorzaak geweest, dat zich op tal van plaatsen aard verschuivingen hebben voorgedaan, waardoor niet slechts de te Gastein staande gebouwen, maar ook de bekende bronnen ernstig gevaar loopen. Voornamelijk dreigt gevaar voor de Kaiser Wilhelms Promenade, tegen over de Katholieke kerk, waar de oudste huizen van Gastein staan. Wanneer inder daad een deel van de rotsen omlaag stort, zou dit de ernstigste gevolgen hebben voor de plaats zelf en voor de bronnen. Dat men te doen had met aardverschui vingen is het eerst gebleken uit de groote scheuren, welke zich begonnen te vertoonen in het 50 jaar oude Franz Joseph-bron- gebouw terwijl ook in het pas in den winter van 1920/21 gebouwde nieuwe brongebouw eveneens scheuren zyn ontstaan. Voorts zijn de scheuren welke zich reeds enkele jaren in de R.-K. kerk bevonden, den laatsten tijd aanmerkelijk grooter geworden. Men was van gemeentewege voornemens het Franz Joseph-brongebouw te stutten en van een nieuwen voorgevel te voorzien, maar deskundigen beweren, dat dit niet afdoende is, daar het geheele bronnenge- bied door het gevaar van aardverschuivingen wordt bedreigt, zoodat het niet mogelijk zal zijn, de bedreigde gebouwen voor goed tegen instorting te beveiligen. o Echtscheiding wegens zwijgen. Te Chicago heeft de rechter de vorige week een echtscheiding uitgesproken, die een zekere William Walter had aangevraagd omdat zijn vrouw al in geen achttien jaar een woord tegen hem gesproken had, of schoon zij in hetzelfde huis leefde als haar man, »Het is alsof ik naast een geest leef,c verklaarde eischer. Hij had, verklaarde hij, dokters geraadpleegd om zijn vrouw aan het spreken te krijgen, doch het was onmogelijk gebleken, ook maar één woord uit haar te krijgen. Ierland. Een uit Glasgow komend stoomschip is Vrijdag door de troepen van den Ierschen Vrijstaat aangehouden en opgebracht. Het schip had 3 machinegeweren, 20 geweren, 10 automatische revolvers en een aanzien lijken voorraad munitie aan boord. Te Dublin zijn bommen geworpen naar Vrijstaatsche afdeelingen. De Vrijstaters begonnen op hun aanvallers te schieten, die op een vrachtauto zaten. De auto kon worden buitgemaakt. De bommen richtten slechts materieele schade aan. Elders in Dublin hebben gewapende rebellen een magazijn aangevallen en er voor een aan zienlijk bedrag aan goederen gestolen. Op een weg nabij Dublin zijn de lijken van drie jonge mannen van 18, 18 en 49 jaar gevonden. De hoofden van twee van hen waren doorzeefd van kogelgaten, ter wijl de derde zesmaal door een kogel ge raakt was. Hij had nog een eind geloopen en was toen neergevallen. Men gelooft, dat het een politieke moord is. o Zeelieden-stakiug opgeheven. De Fransche zeeliedenstaking is te Bor deaux opgeheven. Alle stakers hebben de nieuwe arbeidsvoorwaarden aanvaard, maar de dokwerkers en de kolenarbeiders te Marseille hebben tot een algemeene solida- riteitsstaking met de zeelieden besloten. Diefstal. Een viertal telegrafisten is te Berlijn ge arresteerd. Zij hadden zich schuldig ge maakt aan het misdrijf van door buiten landers aangeboden telegrammen het dubbele tarief te eischen en het teveel ten eigen bate aan te wenden. Dit konden zij maan denlang ongehinderd volhouden, omdat de vreemdelingen het telegramtarief natuurlijk niet precies kenden. o myowerkcrsstaking. Belga meldt uit Praag,[dat 43000 mijn werkers het werk hebben neergelegd. De Silezische spoorwegen rijden niet meer. o Devolutie. Uit Antivari komen berichten over een revolutionnaire beweging in Montenegro, onder leiding van majoor Rappopowitsj. Hij is uit de bergen komen opzetten met zijn rebellen en heeft de onafhankelijkheid der provincies Antivari en Dulcigno uitge roepen. BINNENLAND. Ernstig misdrijf gepleegd I Maandagnacht, tusschen één en twee uur, werd te Amsterdam de snorder Jongbloed door zekeren Gerrit Nat, dien hij kende, op straat aangesproken met de vraag, of de koetsier nog een vrachtje nam. Op het bevestigend antwoord is Gerrit Nat in het rijtuig gestapt, na te hebben opgegeven dat hij naar de Bilderdijkstraat 61 moest worden gereden. Daar gekomen ging Nat de deur van het bovenhuis in, liep naar de 2e verdieping en kwam terug met een in een wollen deken gewikkeld lichaam, dat hij in het rijtuig neerlegde* Nat nam daarin plaats met een vrouw, eveneens komende van dat bovenhuis. Nadat de koetsier getoerd had door ver schillende straten in het Westen der stad riep Nat hem toe, dat hij den Haarlem merweg op moest rijden. Even voorbij de brug van Sloterdijk, on geveer tien minuten gaans van de halte der electrische spoor, werd halt gehouden. Gerrit Nat stapte uit het rijtuig, nam het in een wollen doek gerolde lichaam er uit en legde het neer tegen den berm van den weg in de nabijheid van een sloot. Met de vrouw, in zijn gezelschap, heeft hij daarop de terugreis aanvaard. De koetsier nam een anderen weg, reed door de stad naar het Muiderpoortkwartier, daar zei Nat, dat de rit teneinde was en rekende hij af. Bij die gelegenheid kwam een surveil- leerend politie-agent op Nat toe, vragende of deze soms iets wist van een 17-jarig meisje uit de Pretoriusstraat, waarvan in den loop van den nacht de vermissing door de ouders bij de politie was aangegeven. Het antwoord luidde ontkennend. Gerrit Nat en de vrouw gingen hans weegs, de snorder reed naar zijn stal, ver zorgde zijn paard en begaf zich daarna naar het politieburerau aan de Muiderpoort. Hij vertelde van zijn rit naar den Haar lemmerweg, daar het hem niet onwaar schijnlijk voorkwam, dat daarbij een mis daad in het spel was. Die mededeeling werd onmiddellijk door gegeven naar 't politiebureau aan den Admiraal de Ruyterweg. Tegen 5 uur 's morgen werd door de politie van dat bureau op den berm van den Haarlemmer weg het in een wollen deken gewikkelde lichaam gevonden. Gerrit Nat en de vrouw die in zijn ge zelschap was, wier domicilie is in de Oosterparkbuurt, werden onmiddellijk aan gehouden, en ook de koetsier bij de politie ontboden. Het onderzoek wees uit, dat het lijk was van een 17-jarig meisje, van wier ver missing de ouders 's nachts te twee uur hadden kennis gegeven. Het lichaam droeg volgens de voorloopige schouwing, waarbij ook de politie schei kundige, de heer van Ledden Hulsebosch aanwezig was, geen uiterlijke teekenen van geweld. Ter nadere schouwing is het naar het Wilhelroina Gasthuis over gebracht. Gerrit Nat en zijn vriendin bevinden zich nog in voorloopig voorarrest, de koetsier blyft als getuige bij de hand. Commissaris Hulsenboom heeft de voor loopige verhooren afgenomen en in den namiddag toonde de justitie haar belang stelling voor de zaak, die nog niet tot klaarheid is gebracht, al wordt vermoed, dat de misdaad valt onder art. 251 bis Wetboek van Strafrecht. Tegen Gerrit Nat en zijn vriendin is intusschen zoo zware verdenkingen gerezen, dat zij ter beschikking der justitie zullen worden gesteld. *Hbld.« o Overreden, Het tweejarig dochtertje van den heer Hoek, wonende te Eindhoven, aan den Boschdijk, geraakte aldaar spelende onder de stoomtram Eindhoven's Hertogenbosch, met het gevolg, dat het rechterbeentje juist boven den enkel werd afgereden. Dr. Verhagen legde het eerste verband en gelastte directe opneming in het zieken huis. De toestand van den kleine is zeer zorgwekkend. o Dure Kleedingstukken. Te Elten is een Hollandsche dame be boet met 50,000 mark, toen zij trachtte nieuwe kleedingstukken mede naar ons land te nemen. Een goede vangst. In de Eem werd in twee trekken met een schepnet ongeveer 1200 pond viscli, hoofdzakelijk snoek en blei gevangen. o Wanneer uw leven dag en nacht vergald wordt door benauwd heid op de borst of bij de ademhaling, maak dan de taaie kleverige slijm los met de slijm- oplossende Abd ij siroop waardoor gij spoedig weer diep en v r ij kunt ademhalen. De Iis beproefd bij bronchitis, in fluenza, griep, kinkhoest, keelpijn en borstpijnen. Overal per flacon van 230 gram f 1.90, van 550 gram f 3.60, van 1000 gram f 6. Eischt rooden band met onze handteekening L. I. AKKER, Rotterdam. ft ipp <>£V - f - \v; .7'ï- 1UV0ECSEL )fiettw$blad mLjt mm HEEREN-OVERJASSEN „IN DE PARADIJSVOGEL"

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1922 | | pagina 7