01 lit nr. leiisnrt üeegsel, öTdëkëmp; IN GOUD EN ZILVER, RAAMSDONKSVEER. is Bahlmann's Klesdiag Waterpoort, Heusden. BI BISTE Und van alten* Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden. No. 4236. Vrijdag 20 October 1922 FEUILLETON. VIOÏjA* Reparatie-Inrichting. Correspondentschap Ie Klasse. KEIZERSDTJK F. 81. 912 uur. H. J. ABBINK. veer elk®a stand. Int Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. LIFEBUOY Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Geen schoonheldsspeciöliteit' kan meep voor U doen dan I U.fcelf kunt doen met Dè-eenvoudige natuurlijke wed tot een 'gezond© huid, Zuivere tcode pslmolie Qeeft de PDODB kleurA Qdniittöuoy DE lWER'5' 2EEP M/ vu&swtiQwn BUITENLANDS CH OVERZICHT Zelden heeft een politieke crisis de ge moederen dermate in beweging gebracht als die, welke de Britsche politiek thans doormaakt. Lloyd George's rede te Manchester heeft groote sensatie gewekt en de tegenstan ders van den premier trachten thans van de sensationeele passages dier redevoering gebruik te maken om hem in discrediet te brengen. Vermoedelijk zal Lloyd George a.s. Zaterdag in een tweede groote rede voering een poging doen om van de voor hem zoo ongunstig uitgelegde woorden een lezing te geven, die ze minder scherp en gevaarlijk maakt. Lloyd George, zeggen zijn tegenstanders, heeft te Manchester allerlei hatelijkheden gelanceerd èn tegen de Franschen èn tegen de Turken. Zijn woorden hebben kwaad bloed gezet in de Fransche pers, en een verbitterenden invloed gehad op de 70 millioen Moslims in Engelsch-Indië. De Britsche vertegenwoordigers op de vredes conferentie worden er ernstig door bemoei lijkt bij hun taak in het Oosten. Door L. J. F IKK EE. 37) De weg, een zeer breede, mulle zand weg, liep nu door het uitgestrekte en dichte woud, hetwelk thans geheel verdwenen is, doch toen bijna tot aan de Duitsche grenzen voortliep en sedert onheuglijke jaren ten schuilplaats strekte aan talrijke misdadigers, die, hunnen heeren of den arm der ge rechtigheid ontloopen, alleen of in elkanders gezelschap het beroep van struikroover uit oefenden en door hunne ongehoorde stout moedigheid reeds meermalen zelfs de stedelingen met angst en schrik hadden vervuld, daar zij niet schroomden, als reizende kooplieden verkleed, zelfs binnen de poorten van Nijmegen hunnen slag te slaan. De koetsier had, gelijk hij gezegd had, reeds meermalen het min of meer twijfel achtig voorrecht genoten, door sommige dezer lieden te worden aangehouden, doch altijd was het he n gelukt, aan hunne handen en kwade bedoelingen door eene snelle vlucht te ontkomen. Gedachtig aan zijne woorden, bleven Frederik en de houtvester tegenover elkander zitten, zonder zich ook maar eenigzins aan Het grootste gevaar voor Lloyd Georges positie moet men ongetwijfeld zoeken in de sensatie, die zijn redevoering blijkens berichten uit Angora, Perzië en Indië bij de Mohamedanen heeft gemaakt. En zijn tegenstanders zorgen er wel voor, dat de stemmen uit het Oosten in Engeland doorklinken. Ook in Afghanistan en Perzië moet de toorn tegen den Britschen premier zeer heftig zijn. De Emir van Afghanistan en de Sjah van Perzië moeten verzekerd hebben, dat zij tegen de rede van den eersten minister zouden protesteeren. Zulke berichten moeten de populariteit van Lloyd George en van de coalitie-regeering wel afbreuk doen. Vooral daar in Perzië ernstige moeilijkheden dreigen tengevolge van de actie der Turksche nationalisten, die toch in Mesopotamië tegen Engeland ageeren. Het vertrouwen in Engeland is bij de OüStersohe volken reeds sinds jaren door de Russische bolsjewiki stelselmatig ondermynd. De Kemalisten hebben daar ijverig buskruit verzameld en thans wordt Lloyd George's rede beschouwd als de brandende lont. De hemel geve, roppen de onafhankelijke liberalen en de aan de coalitie vijandige unitionisten uit, dat En geland nog bedachtzame en voorzichtige staatslieden heeft, die er in slagen om een uitbarsting te voorkomen. De geallieerde generaals hebben aan den vertegenwoordiger der Turksche Nationa listen medegedeeld, dat het de Nationa listische gendarmerie niet kan worden toe gestaan bij de bezetting van Thracië via Konstantinopel daarheen te vertrekken. Het besluit, dat de Nationalistische gendarmerie Konstantinopel niet mag binnenrukken, werd met algemeene stemmen genomen. De Britsche marine heeft bevel gekregen, alle schepen, welke Turksche politie ver voeren aan te houden. Deze stappen zijn gedaan in het belang der openbare veilig heid. De vrees voor de Turken schijnt bij de Grieken diep geworteld te zijn. den slaap over te geven, die zich herhaalde lijk van beiden trachtte meester te maken. Wat hun medereiziger betrof, deze had den mantel zoo mogelijk nog vaster om de schouders geslagen en zich zoo gemakkelijk mogelijk in een hoek neergevleid, waar hij weldra in een diepen slaap scheen te zijn gedompeld, te oordeelen naar het allengs luider en krachtiger wordende gesnork, dat uit dien hoek klonk. Op de vraag van Worp, of hij niet liever met hen wilde wakker blijven, om, als het noodig mocht blijken, terstond b|j de hand te zijn, had hij alleen met dienzelfden verschrikkelijken grijnslach geantwoord, als toen hij met den koetsier sprak en die aan zijne trekken iets duivelachtigs gaven. Men was na eenige uren ongeveer in het midden van dit woud gekomen. De weg werd hier langzamerhand smaller en moeilijker te berijden, aangezien op ver schillende plaatsen grootere of kleinere kuilen en gaten aanwezig waren, die men zorgvuldig had te vermijden, wilde men geen gevaar loopen, daarin te geraken en mogelijk eenig defect aan het rijtuig krijgen. De paarden liepen derhalve in een lichten, zeer regelmatigen draf door en reeds be gonnen de twee wakenden in de diligence de hoop te koesteren, dat de roovers, zoo zij al in de nabijheid mochten zijn, hen niet opgemerkt hadden of althans niet zouden aanvallen, toen de houtvester plot seling eene lichte beweging maakte, zyn meester zacht aanstiet. De uittocht uit Thracië duurt geregeld voort er worden thans maatregelen geno men om de vluchtelingen in de havens van de Zwarte Zee, en de Zee van Marmara te verschepen. Maar bijna 140.000 dak- loozen komen daartoe in aanmerking en de beschikbare scheepsruimte is niet groot. De stations worden sinds lang belegerd en de Grieksche troepen hebben de grootste moeite om een bestorming van de treinen te voorkomen. De vertegenwoordigers dér Geallieerden spreken de onderstelling uit, dat de Turken Oost-Thracië bij de bezet ting bijna geheel verlaten zullen vinden. Hoe zullen de Turken dit opnemen Het is zeer wel mogelijk dat zij den Geallieer den daarvan een bittere grief zullen maken. b< Turken zelf toch zouden een uittocht der jurgerij hebben weten te voorkomen, maul de Geallieerden hebben zich daartoe, zal Kemal zeggen, niet voldoende ingespan- ne Inplaats een behoorlijk bevolkt en Gevestigd: TELEF. 15. Voor verwisseling van Bank papier en Specie, Discontee- ring, Beleening, Bewaar geving, Assignatiën, enz. is het Kantoor geopend van Nadere inlichtingen verschaft gaarne De Correspondent, Zy V - d Wat is er Worp?« vroeg deze fluisterend. Bik weet niet, of ik het mij misschien maar verbeeld heb,« fluisterde Worp terug, »doch laat ons voor alle zekerheid onze wapens gereed houden. ïWat was er dan Bik meende daar iets boven mijn hoofd te hooren, dat wel eenigszins geleek op Worp voltooide den zin nietthans ge voelden beiden zeer duidelijk een tamelijk sterken schok, doordien er iets boven op de diligence neerviel. Op hetzelfde oogen- blik bemerkten zij, dat de koetsier zijne paarden tot den grootst mogelijken spoed aanzette. Onmiddellijk grepen de mannen hunne wapens en trachten door het portier naar buiten te zien, doch de duisternis, die inmiddels hoe langer hoe grooter was geworden, belette hem, iets te onderscheiden. Juist wilde Frederik het kleine raampje achter den koetsier openen, teneinde dezen te vragen, wat er voorviel, toen een luid getik hem daarvan terughield. ^Opgepast daarbinnen I* klonk nu de stem van den koetsier »daar hebben wij het al 1 Schiet ze neer, die vervloekte honden! Zij komen op ons afl* Bijna tegelijkertijd richtte zich nu de derde passagier op uit zjjne half liggende houding, rekte zich eens uit en vroeg zoo kalm mogelijk: »Wie riep daar?* *Wees op uwe hoede, mijnheer,* ant woordde Frederik haastig, de koetsier waarschuwt ons daar juist, dat wij door roovers worden aangevallen.* 1 redelijk welvarend Thracië, vinden de Kema listen een ontvolkte woestenij. De kwestie van de presidentsverkiezing waarover de Duitsche politieke partijen aan het kibbelen geweest zijn, is thans zoo goed als opgelost. De partijleiders zijn het met den rijkskanselier eens geworden over een Centrum-voorstel om de verkie zing van den rijkspresident uit te stellen tot 4 Juli 4925. Zoodat Ebert nog voor bijna drie jaar in zijn ambt bevestigd wordt. De Duitsche Volkspartij en de Beiersche Volkspartij hadden de verlenging van Ebert's presidentschap niet willen toestaan dan tot 4924, in welk jaar de verkiezingen voor den nieuwen rijksdag gehouden zullen worden. De sociaal democraten wilden een uitzon deringswet waardoor de president in de gelegenheid werd gesteld tot 4926 aan het bewind te blijven. De Centrum-afge vaardigde Marx heeft het vei schil doorge hakt en het is nu zoo goed als zeker want de rijksdag dient het besluit der partij-leiders nog te bekrachtigen -- dat Ebert tot 4 Juli 4925 blijft. BUITENLAND. Ernstige treinbotsing. De sneltrein BoekarestConstanza is in botsing gekomen met een personentrein. Acht waggons werden vernield groote schade is aangericht aan den spoorweg, het verkeer is gestremd, er zijn reeds tien dooden en vijftig gewonden. Communistische partij gaat achteruit. Bij de opening van het Congres der Communistische partij te Parijs heeft de algemeene secretaris Frossart een verslag uitgebracht, waaruit blijkt dat het com munisme in Frankrijk sterk achteruit gaat. In den loop van één jaar verloor de partij niet minder dan 60.000 leden. Ze telt thans slechts 74,000. Aanslag op den lord-mayor ran Belfast. Te Belfast wordt een ernstig onderzoek ingesteld naar den onbekenden man, die Zaterdagavond gepoogd heeft een aanslag te plegen op sir William Costes, den lord- mayor van Belfast, door een bom in zijn woning te plaatsen. De bom werd echter tijdig in de vesti bule gevonden en is niet tot ontploffing gekomen. o Drommels, dat ziet er fraai uit,* riep de ander, ijlings opspringende, «en ik ben geheel niet voorbereid op zulk een bezoek. Heeft een van u mogelijk een wapen voor mij »Ziedaar, vriend,* zeide Frederik, hem op het gevoel af een zijner zorgvuldig geladen pistolen overreikende, »kunt gij schieten bZoo tamelijk,* antwoordde de vreemde, »doch hebt gij geen ander wapen voor mij Dit pistool is mij wat licht in de hand.* ïHier hebt ge mijn ander,* antwoordde Frederik, hem dit toestekende en het eerste tegelijkertijd terugnemende, Bis u dit zwaar genoeg Een derde bezit ik niet, althans nu niet.* >Ha, dit zal beter gaan,* bromde de vreemde half binnensmonds, slaat ze nu maar komenwij zullen ze behoorlijk ontvangen.* Op hetzelfde oogenblik weerklonk van alle zijden uit het woud een kort, gillend gefluitde drie mannen blikten naar buiten en zagen toen, hoe eene donkere gedaante zich aan de zijde van het voertuig had vastgeklemd, en nog een, en nog een, die dit voorbeeld volgde. Zonder een woord te spreken, rukte de vreerode reiziger het portier open, richtte het pistool op een dier gedaanten en brandde los. Een woest geschreeuw volgde op dit schot, de vreemde slak haastig het hoofd naar binnen. Bombardement, Een Paraguyeesche kanonneerboot heeft het rovolutionnaire garnizoen te Punta Go mez gedurende 48 uur gebombardeerd. De rebellen te Cahi Puente houden nog steeds stand tegen de regeeringstroepen, die sinds Vrijdag de stad bombardeeren. Een sowjct-waarsclumng aan Angora. Het uitvoerend bewind der sowjet-re- geering heeft aan zijn vertegenwoordiger te Angora opdracht gegeven cm aan Kernal pasja mee te deelen, dat alle door de re geering te Angora met Engeland of de andere landen te sluiten overeenkomsten, door de Russische regeering zullen worden beschouwd als in strijd met het Russisch- Turksche verdrag en dat dit ernstige ge volgen met zich zal kunnen brengen. OnmenschclUke misdaad. Van een onmenschelijke misdaad, door een ontaarde moeder bedreven, maken de Fransche bladen melding. De 30-jarige weduwe Beaurin te Laon had haar twaalf jarig dochtertje iets opgedragen, maar het meisje had verzuimd het bevel harer moeder op te volgen. Over deze ongehoorzaamheid in woede ontstoken, greep de vrouw het kind bij de haren en bracht het met een mes een diepe snede dwars over den hals toe. Het meisje had nog de kracht om de straat op te snellen, waar het echter weldra dood ineenzeeg. De weduwe Beaurin, die als aan den drank verslaafd bekend staat, schijnt haar misdaad echter in volkomen nuchteren toe stand gepleegd te hebben. BGauw een pistool,fluisterde hij, »of' het is te laat.* Terstond reikten beiden hem hun wapen overnog twee schoten knalden en telkens klonk een ruw gebrul ter zijde van het in vliegende vaart voortstuivende rijtuig den mannen in de ooren. BEen wapen Een wapen schreeuwde de vreemde luid Bgauw, gauw, of wij worden achterhaald 1 Die schurken zijn bereden «Wij hebben niets dan onze messen,* antwoordde Frederik, zijn breeden, vlijm- scherpen dolk trekkende, Bmaar wij zullen ons verdedigen, zoo goed wij kunnen. BGeen enkel schot meer?* riep de vreemde zoo luid mogelijk, »dan zijn wij verloren 1 Verloren Dit laatste woord schreeuwde hij zoo hard, dat de roovers het ongetwijfeld hadden gehoord want een woest vreugdegeschreeuw klonk bijna onmiddellijk daarop den binnen- zittenden in de ooren, en geen minuut daarna waren twee groote, sterke kerels de diligence ingesprongen. Nu ontstond een vreeselijk gevecht van man tegen man in eene zeer beperkte ruimte, waar de bandieten van hunne vuurwapens geen gebruik schenen te durven maken, uit vrees van elkander te zullen dooden. Wordt vervolgd.) NIEUWSBLAD veor tietLanii ïanHeusden gn Attgna, de Langstraat en Els Bommelerwaaril 1 i n i v. Fabrikanten van lux en Twtnk.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1922 | | pagina 1