Oud en Jong,—-g —iedereen Vragen op rechtskundig gebied. Een commandant der ongeregelde troepen ernstig gewond. De commandant der Iersche ongeregelde troepen Nuireman, die algemeen bekend was door zijn gedurfd optreden, is doodelijk gewond toen hij weigerde zich over te geven bij een hevig gevecht te Ballaghaderreen in Oost-Mayo, dat door de nationale troepen omsingeld was, welke een hoeveelheid ge roofde goederen in beslag namen. Een ralscbe diamant. Eenigen tijd geleden hebben wij er mel ding van gemaakt, dat op een boerderij te Bloemhof een edelgesteente gevonden was, hetwelk naar men meende, wel de grootste diamant van de wereld zou zijn. Zachtgroen van kleur was de kostbare steen, die een gewicht had van 16.000karaats. Men rekende reeds uit, welk een fabelachtige som de diamant zou opbrengen. Voor de verzen ding naar Europa is hij echter verscheidene malen door een expert onderzocht. Deze heeft verklaard, dat de diamant enkel uit glas bestaat en waarschijnlijk een product is van een imitatie-edelgesteenten-fabriek. Hoe de steen evenwel in den grond van de hoeve terecht is gekomen, is nog een raadsel. Trotsky orer de geallieerden. Trotzky, de bolsjewistische minister van oorlog, heeft Vrijdag j.l. in een rede, uit gesproken op het vijfde Congres van de communistische Jeugd-organisatie, een der machtigste en meest verspreide organisaties in Rusland, welke de sowjet-regeering ten zeerste begunstigd, gezegd, dat de zwakte der bolsjewiki in 1918 zoo groot was, dat een paar Britsche en Fransche divisies er gemakkelyk in zouden zijn geslaagd, ze te vernietigen. De geallieerden vervolgde Trotzky die ons de laatste twee jaar bekampen, hebben één ding gemeen met de geallieer den, die thans met ons onderhandelen, n.l. de groote besluiteloosheid, onstandvastigheid, aarzeling en weifelmoedigheid. In het laatst van 1917 en in het begin van 1918 had het Duitsche imporialisme ons gemakkelijk kunnen verpletteren. In het laatst van 1918 had Clemenceau hetzelfde kunnen doen, want de bolsjewiki waren toen zwakker dan wie ook der geallieerden. De toestand van de bolsjewiki was in de lente van 1919 zoo wanhopig, dat de sowjet-regee ring een vrede aanbood tegen onzinnige voorwaarden, als het erkennen van de tsa ristische schulden, het geven van grond stoffen als waarborg voor betalingen, het geven van concessies en het overgeven van gebieden aan de geallieerden, welke door hen waren bezet. Gelukkig gingen de ge allieerden toen niet in op die voorwaarden. We zijn nu door geen enkel verdrag ge bonden, noch aan Europa noch aan Amerika en toch hebben we geen oorlog waarom Omdat een steeds toenemende verlamming den wil van de imperialisten heeft aange tast. BINNENLAND. Afschuwelijke misdaad I Een Wolfftelegram uit Neurenberg meldt: Volgens de aFrank. Koerier* zou in een porselein-fabriek een Hollander, zekere Engelman uit Amsterdam afkomstig, door den eigenaar der fabriek Lederer en een zekeren Weisel in een oven verbrand zijn. Bij Weisel zijn een gouden horloge en een brieventasch van het slachtoffer gevonden. Treinongeval. Met den locaaltrein uit Maarsbergen arriveerde te Utrecht Dinsdagavond 6 uur 20 aan het Centraal Station een 55-jarige landbouwer uit Amstelveen. Door uit den trein te springen alvorens deze tot stilstand was gekomen, kwam hij te vallen en ge raakte onder de wielen. Zyn linkeronder been werd verbrijzeld. Per ziekenauto werd hij naar de Rijksklinieken vervoerd. o— Ernstig jachtongriuk. In de nabijheid van Duiven heeft, naar de *N. R. Ct.* meldt een ernstig jacht- ongeluk plaats gehad. Toen drie jagers uit Velp een aangeschoten haas wilden opsporen in het bouwland kregen zij ruzie met den eigenaar van het land. Wat er toen precies gebeurd is, staat niet vast, doch plotseling ging het geweer van een der jagers, zekeren V., uit Velp, af en de heer W., 52 jaar oud, gehuwd en va der van vier kinderen, kreeg de volle la ding op een afstand van eenige meters in het hoofd. Spoedig daarop is hij over leden. V. heeft zichzelf bij de politie aan gemeld hij is op last van de justitie, die een onderzoek instelde, in voorloopige hech tenis gehouden. o Inbraak. Te Gorinchem is in een huis aan het Heerenlaantje ingebroken en een bedrag van f150 aan specie ontvreemd. De be woners waren afwezig. Invaliditeitswet. Het maandelijksch overzicht van den stand op 1 October 1933 der toegekende renten geeft aan, dat op dien datum 22.265 per sonen in het genot waren van een ouder domsrente. Aan 1.586 weduwen werd een weduwen- rente toegekend, terwijl het aantal weezen- renten op dien datum 3.370 bedroeg. 4,648 Verzekerden werden voor rekening van het Invaliditeitsfonds geneeskundig be handeld en verpleegd en 910 verzekerden werden ter observatie opgenomen. o Bezuiniging op rQksgekouwen. Op den goeden weg. Volgens bericht van het Nederl. Cor- respondehttebureau heeft men van de ont eigeningsplannen in de Zeestraat ten be hoeve van een centraal gebouw voor alle diensten onder het departement van Fi nanciën, zooals inspecties en accountants dienst, afgezien. De centralisatie van deze diensten zal echter wel tot stand komen en zij zullen in het begin van het volgend jaar worden ondergebracht in het thans bij den post- chêque- en girodienst in gebruik zijnde gebouw aan Zuid Binnensingel. De post- chêque en girodienst zal dan het gebouw betrekken, dat bestemd was voor den In- dustrieelen eigendom, in welk gebouw ook gevestigd zal worden het laboratorium voor de volksgezondheid. Op deze wijze zal men zonder dat er nieuwe gebouwen noodig zijn in de behoefte van alle Rijksdiensten in Den Haag kunnen voorzien. Vóór 1 Mei 1923 zullen 20 panden in de gemeente 's Gravenhage overcompleet zijn en voor zoover zij in eigendom aan het Ryk toebehooren, worden verkocht. Van de in huur zijnde gebouwen zal de huur worden opgezegd. Een lofwaardig besluit. In Haarlem is een groot nieuw post kantoor gebouwd en onlangs in gebruik genomen. Geheel voltooid is het nog niet er moest aan de een zijde, volgens opge maakte plannen, nog een toren bijgebouwd worden. In dien toren zou komen de op gang naar de groote telefoonzalen boven in het gebouw, terwyl het bouwwerk zich nog een aantal meters boven de hoogste verdieping zou verheffen. Dat bovenste deel zou geen practisch nut hebben voor telefoonleiding of dergelijke en ook geen dienstvertrekken bevatten de toren was alleen bedoeld als versiering en afsluiting van het bouwwerk als geheel. Naar wij vernemen heeft de betrokken Rijksbouwmeester thans besloten om gezien de dringende noodzakelijkheid van bezuiniging op de openbare uitgaven en van het achterwege laten van iedere weelde-uitgave den toren niet verder op te trekken, dan noodig is voor den den toegang naar de telefoonzalen. Van het oorspronkelijk geval verdwynt dus de siertoren. Voor dit besluit verdient de betrokken ambtenaar alle hulde. Het getuigt van de mentaliteit, die juist thans noodig is bij allen, die over openbare uitgaven te zeggen hebben. De bezuiniging moge, in geld uitgedrukt, niet zoo belangrijk zijn, als voorbeeld en simbool voor het publiek de voortreffelijke werking van de Oprechte Winsmner Zalf, ter genezing van steenpuisten, negen- oogen, bloedvinnen, zweren, dauw-, ring- en baardworm, zwerende bor sten, winterhanden, open beenen, fl brand- en andere wonden. Prijs per bus 75 en 135 cent. B Hoe grooter bus hoe voordeeliger. Verkrijgbaar bij Apoth., drogisten en vele winkeliers. Te Heusden, J. N. W. Brugman IB coiffeur Aalburg, Antonia Bouman Veen, Wed. Jan Vos BznAndel, J. G. Schouten. Gen-Agent: J. Q. de Vries, Winsum (Gr.) is het niet bouwen van dezen toren een feit van beteekenis. Moge het gegeven voorbeeld navolging in alle ambtelijke krin gen 1 o Verlaging sehoeureparatie. De schoenmakers te Klaaswaal besloten den prijs der schoenreparatie met 17 per cent te verlagen. Overreden. Te Rijnsburg is 't 5-jarig zoontje van den heer J. K. door een met meel geladen wagen overreden en kort daarna aan de gevolgen overleden. o Liefhebbers genoeg. Te Onstwedde meldden zich voor de betrekking van veldwachter 216 liefheb bers aan. PLAATSELIJK NIEUWS. Voor Dames- en Kinderconfectie is de Firma TAVERNE «Sc DE MEERE, Hinthamerstraat 69, 's-Bosch, voor deze Omstreken het beste en voordeeligste adres. Hensden. Naar wij uit goede bron vernemen is de x>Heusdensche Harmoniec voornemens omstreeks half November haar eerste Winter-uitvoering te geven voor hare Donateurs, in Hotel Concordia*. De Humorist W. Kuis, uit Herpt, zal met een tal van nieuwe voordrachten zijn welwillende medewerking verleenen, zoodat weer een gezellig avondje voor de belang hebbenden te wachten staat. Gistermorgen begaf mej. ,C. H. alhier zich, als naar gewoonte, per fiets naar de school te Genderen. Waarschijnlijk door den sterken wind raakte zij, bij het af rijden van de stoep aan den Genderschen weg, het stuur kwijt en reed tegen een boom op. Men vond haar bewusteloos aan den weg liggen. Na door hulpvaar dige handen geholpen en thuis gebracht te zijn, moest zij zich onder geneeskundige behandeling stellen. De heer C. de Kemp alhier is met ingang van 22 October aangesteld als agent voor de Ouderdomsrente, voor de gemeenten Heusden, Genderen c. a. en Wijk c. a. De overplaatsing van den heer G. den Hartog, maréchaussée alhier, naar de brigade te Papendrecht is ingetrokken en veranderd in eene overplaatsing naar Roo sendaal en Nispen. Geslaagd voor het examen Vrije- en Orde-oefeningen der Gymnastiek te Roermond, mejuffr. O. E. J. M. Geene, onderwijzeres te Culemborg. Werkendam. Maandag is de 72- jarige K. I. door een zekere B, van hier in volle vaart met zijn rijwiel aangereden, met het treurige gevolg, dat hij ter aarde werd geworpen, waardoor hersenschudding ontstond. De ongelukkige is aan de ge volgen overleden. Almkerk. De Burgemeester dezer Gemeente brengt ter algemeene kennis, dat de navolgende personen bestemd zijn tot gewone dienstplichtG. Vink, J. A. Romijn, G. Witte, W. Monshouwer, J P. Koekkoek, J. v. Haaften, A. N. v. d. Ven, A. H. v. d. Stelt, C. Biesheuvel, L. M. Geudeke, J. Dolislager, A. v. d. Wiel, C. Pooter, D. Noorloos, L. Noorloos, H. DeLker. Aalst, 19 Oct. Heden nacht brak hier brand uit bij de Wed. A. C. K. De bewoners lagen in diepe rust en bemerkten het onheil eerst toen alles reeds in lichte laaie stond. Bijna niets kon gered worden. De geheele hofstede met hooiberg brandde tot den grond toe af. Veel kippen en een vet kalf kwamen in de vlammen om. Eenig geld, bijna de geheele inboedel, 80.000 pond hooi, graan, alle landbouwgereedschappen, tilbury enz. gingen geheel verloren. Niets was verzekerd. Met groote moeite werden de huizen met rieten daken beneden den feilen wind behouden. Hoogstwaarschijnlijk is hier kwaadaardig heid in het spel. Capelle. Het aantal leerlingen voor vervolgonderwijs bedraagt in deze gemeente 27, waarvan 15 aan de school in de Kom en 12 aan de school in de Nieuwstraat. Het "aandeel in de lichting 1923 bedraagt voor deze gemeente zeven dienst plichtigen. Van de lichting 1923 dezer ge meente zijn aangewezen als gewoon dienst plichtige M. Boeser, J. C. v. d. Ven, C. Sterrenburg, J. v. Pas, M. Mouthaan, C. Kommers en W. de Haas en tot buiten gewoon dienstplichtigeM. v. Peer, D. J. v. Helden, D. Konings, M. Ros, L. Ver- duijn, M. H. Sprangers, N. T. Waarts en J. Sterrenburg. A.s. Zondag zal voor de Ned. Herv. gem. alhier optreden, Ds. J. v. d. Graaf uit Raamsdonk. J.l. Zondag speelde het eerste elftal onzer voetbalvereeniging »Excelsior* een competitiematch voor de eerste klasse B.V.B. tegen »Gudok II* te Tilburg, welke wed strijd door ^Excelsior* gewonnen werd met 1 0. Dassen. Naar wij vernemen, had het kind van A. v. d. Stelt alhier, het ongeluk onder een auto te geraken, waarvoor spoe dig geneeskundige hulp moest worden in geroepen. Dinsdagmiddag had alhier een droevig ongeval plaats. Terwijl D. d. R. zich op zijn land bevond, werd hij plotseling onwel en overleed eenige oogenblikken daarna. 's Gravenmoer. Tot leden van het College van Zetters zijn herbenoemd de heeren W. Kielen en P. v. d. Dussen. Nienwendijk. De vorige week tui melde bij het spoelen van waschgoed de Wed. Colijn in den Alm. 't Was weer een van het personeel der zuivelfabriek, ditmaal de machinist, die op het hulpge roep van een meisje, zich onverwijld te water begaf en er in slaagde de vrouw te redden. Was hij niet spoedig ter plaatse geweest, zij zou voorzeker den dood in den modder gevonden hebben, daar zij niet meer in staat was te roepen. Dit is in korten tijd de derde maal, dat er een van het fabriekspersoneel als redder optreedt. Naar men ons mededeelt heeft de heer J. Heijstek, vroeger machinist bij den heer A. Koekkoek, een stoomdorschmachine aangekocht. De machine is volgens den eisch des tijds ingericht, en heeft by enkele land bouwers reeds gewerkt, wat uitstekend heeft voldaan. Wij twijfelen dan ook niet, dat vele landbouwers hem zullen uitnoodigen en het werk opdragen. Zaterdag geraakte het dochtertje van A. v. a. Stelt bij het café W. Dekker onder een auto. Het meisje kwam achter het huis weg en heeft blijkbaar de auto niet gezien. Ook den chauffeur treft geen schuld, daar hij met een gematigde snel heid reed en het meisje plotseling te voorschyn kwam. De verwondingen welke het kind heeft opgeloopen zijn van niet ernstigen aard. De berijder was met het lot van de kleine begaan. Nederhemert. (Eiland.) De Zangver. »Nut en Genoegens: heeft wegens gebrek aan leden, haar repetitiën moeten staken. Ondendijk. Vrijdagavond hield de Landbouwvereen. «Samenwerking* in de 2de Openbare School alhier, een ledenver gadering. De Voorzitter de heer A. Vink L.zn. opende de vergadering, waarna de notulen werden gelezen en onveranderd goedgekeurd. Aan de orde was aankoop stroo. Ver schillende firma's hadden prijsopgaaf inge zonden, doch men kon alleen vrijblijvend den prijs opgeven. Vermoedelyk zou dus gekocht kunnen worden een party rogge- stroo voor 34 gld. per 1000 K.G. franco voor den wal. Er bleek voor directe leve ring noodig te zijn circa 45.000 K.G., waarvoor werd besloten een partij aan te koopen. Voor den aankoop van pulp waren geen liefhebbers, een prijs van 12 gld. per last, wilde men nog niet besteden. Vlotter ging het echter met de bestel lingen voor den aankoop van kunstmest, touwwerk, koedekken, enz., de prijzen hier voor waren volgens velen niet te hoog. Een der leden stelde voor, nu de pulp zoo duur is, een prijsopgaaf te vragen voor een zending knolrapen, om die dan als vee voeder te gebruiken. Ook zal men dezen winter opnieuw inschrijvingen houden voor den aankoop om voederartikelen. Nu werd gevraagd of het niet mogelijk zou zijn een enkelen keer per jaar een ledenvergadering te houden in Woudrichem. Na eenige discussie kwam een voorstel, om bij wijze voor proef, de eerstvolgende vergadering te Woudrichem te houden, hetwelk met bijna algemeene stemmen werd aangenomen. Niets meer aan de orde zijnde, sluit de Voorz. daarop de vergadering. Raamsdonksveer. Bij landbouwer C. v. St. moest het cadaver van een rund wegens miltvuur onder politietoezicht ver brand worden. Een voorloopige commissie bestaande uit de heeren G. de Wit, J. de Kleijn, Dr. Lips, C. van Bavel en J. P. Elemans werd gekozen, teneinde het een en ander te regelen in verband met de feestelijke herdenking van het 75-jarig bestaan der Harmonie «De Eendracht.* Sleeuwijk. Het aantal ingeschrevenen voor den dienstplicht dat tot gewoon dienst plichtige bestemd is bedraagt voor onze gemeente 15. In verband met de vrij stellingen wegens broederdienst zullen de nummers tot en met 24 nog worden in gelijfd. De gewone najaarschouw langs de dijken zal gehouden worden op Dinsdag 31 October a.s. Bij de Ned. Herv. Kerk alhier, is beroepen Ds. E. A. Lazonder van Tricht. Sprang. Onzen dorpsgenoot, de heer M. in 't Veld, slaagde te 's Bosch voor het examen acte L. O. Mejuffrouw Q. had het ongeluk van de fiets te vallen, waardoor zij zulke kwets uren aan haar knie opliep, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Maandagavond 1.1. werd alhier een Christelijk mannenkoor, met aanvankelijk 40 leden, opgericht. Het voorloopig bestuur bestaat uit de n.v. heeren, J. Frings, C. J. v. Heijst, M. v. d. Maas, C. Ophorst en C. Klootwijk. Dinsdagavond werd voor het eerst in dezen winter de ontspannings gelegenheid in het zaaltje van den Chr. Volksbond voor het publiek opengesteld. Het aantal spelen was meer dan verdubbeld. De belangstelling was zoo groot dat vele er niet in konden en teleurgesteld terugkeerden. Maandagavond 7.30 uur hoopt in het Ger. Kerkgebouw op te treden de heer Raden S. Nimpoena van Java (Ned. Indië) thans tijdelijk hier te lande vertoe vende, met het onderwerp: «Hoe kan de zending den Javaan bereiken*. Waardhuizen. Nimmer krijgt men een dagblad onder het oog of men leest van ongelukken met kinderen. Overreden of verdronken is aan de orde van den dag. De moeders rillen bij het lezen van een dergelijk bericht en troosten zich veelal met de gedachten het is nogal veraf. Thans is het echter niet veraf gebeurd, doch in onze eigen gemeente, dat Vrijdag j.l. het bijna 3-jarig dochtertje van W. Duizer in een onbewaakt oogenblik, in de onmid dellijke nabijheid van de woning, in een sloot liep en verdronk. Waspik. Thans is men ook hier druk bezig de buizen te leggen voor de water leiding, wat een heele bedrijvigheid teweeg brengt. Waren er nog steeds inwoners, die aan de mogelykheid van een water leiding in deze gemeente geen geloof kon den hechten, thans worden zij hiervan toch zeker overtuigd. Woudrichem. Zooals het zich thans laat aanzien, is voor de wintermaanden een flinken prijs voor melk te verwachten. De Bond van Melkveehouders in Zuid- Holland, die haar melk had verkocht met een opzeggingstermijn van 14 dagen, maakte van dat rechts reeds gebruik en verzocht den handel den prijs der melk met 2 cent per liter te verhoogen of haar anders de volledige vrijheid te geven. De Vereeniging van Melkveehouders alhier, heeft eveneens stappen gedaan om den prijs verhoogd te krijgen, vermoedelyk met gunstig resultaat. Ook tracht zij naast prijsverhooging een premie te verkrijgen voor kanlevering, loopende van f0,25 tot f 1 25 per 100 Liter, naar gelang der levering. Veiling 18 Oct. Zure Bellefleuren 6i-7J ct. P- K.G. Reine d'Or 5-6 Wijnzuur 5—6 Sterappel (vol) 10—11 G. Z. A. 7-8 Maagdeperen Brederode's 8—9| 81-9* Williams 13—14 Stoofperen 6—8 Uien 4 Witte Kool 4—5 stuk Aardappelen Bravo's f2,20 H.L. v. d. B. te L. De huurder van een huis heeft het recht om een gedeelte van dat huis onder zijne verantwoordelijkheid aan een ander te verhuren, tenzij bij de huurovereenkomst anders mocht zijn bepaald. Bij huisbe waarders is geen sprake van huur. Deze wonen gratis en krijgen dikwijls bovendien nog een zeker loon voor het bewaken en onderhouden van huis en meubelen van den bewoner. Al is nu bij de huurover eenkomst verboden om een gedeelte van het huis te onderverhuren, dan heeft zulks nog niets te maken met huisbewaarders. Immers is een huurder verplicht het huis als een goed huisvader te gebruiken en bovendien overeenkomstig de bestemming aan de gehuurde zaak gegeven. Nu wordt a door de aanstelling van huisbewaarders noch op het een noch op het ander inbreuk gemaakt en kan men dus vrijelijk zonder D

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1922 | | pagina 2