Voorkomt ontsteking. initiatief tot stand komen van ouderdoms pensioen en ziekteverzekering. En tegenover de klachten over den druk der belastingen stelt bij het feit dat de regeering, dank zij die belastingen, de begrooting in even wicht heeft kunnen brengen en het crediet van Groot-Brittannië heeft gered. Engeland is onder zijn, Lloyd George's, bewind, het eenige land in Europa geworden, dat zijn uitgaven door zijn ir.ko asten kan dekken. Als de conservatieven van Bonar Law zegevieren, zal de zwaarste reactie, die van de die-hards, intreden, voorspelt Lloyd George. Al wat vooruitstrevend voelt, moet zich dus aaneensluiten, zoowel tegen excessen der conservatieven als tegen re volutionaire uitersten van communistische zijde. De verkiezingscompagnie wordt met koortsachtigen haast voorbereid. De Asquith-liberalen hebben reeds een heele reeks vergaderingen belegd. Zij zullen een krampachtige poging doen, om hun door Lloyd George vernietigden invloed te her winnen, maar groot is de kans op succes niet. Lord Derby, die in Bonar Laws kabinet zitting zal nemen, heeft reeds een aantal verkiezingsredevoeringen uitgesproken en pogingen gedaan, om de coalitie-liberalen te vriend te houden. Conservatieven en liberalen, betoogde hij, moeten blijven samenwerken, ook al is de vcoalitie* gesprongenzij moeten eensgezind front maken tegen de candidaten der arbeiders party. De arbeiderspartij ontveinst zich niet, dat de reactie sterk zal zijn en Hodge heeft reeds gezegd, dat de ^coalitie* onder een anderen naam blijft voortbestaan, een coalitie, waartegen de arbeiderspartij zwaar zal moeten kampen. De verkiezingscampagne belooft ditmaal zeer belangwekkend te worden. Dat de veroordeeling van de mede plichtigen aan den moord op Rathenau de duistere machten die in Duitschland dood en verderf zaaien tot nieuwe wan daden zou prikkelen, was te voorzien. De uitzonderingswetten en de bestraffing der misdadigers heeft den schrik er niet in gebracht. De moord-centrale blijft voort- werken, teneinde door middel van een terreur macht te erlangen. Het conserva tieve Duitschland blijft het democratische beoorlogen met de laagste verachtelijkste middelen, sluipmoord in de eerste plaats. De politie te Berlijn is gelukkig te rechter tijd op het spoor gekomen van een samen zwering tegen den rijkskanselier en het moet weinig gescheeld hebben, of dr. Wirth had het lot van Rathenau gedeeld en was neergeschoten. Kort voor de moordenaars hun slag konden slaan heeft men het complot echter ontdekt en dr. Wirth is aan den dood ontsnapt. Men heeft een aantal verdachte individuen gevangen ge nomen, maar uitvoerige bijzonderheden ontbreken nog. De rijksregeering is, gelijk zich denken laat, zeer voorzichtig met haar uitlatingen hierover. Maar hoe kan het Duitsche volk behoorlijk geregeerd worden als zijn beste mannen op deze wijze, door een voortdurende bedreiging moeten werken? BUITENLAND. Ken Simploutunnel. De berichtgever van het »Hbl.« te Genève schrijft Maandag is de tweede Simplontunnel in gebruik genomen. De eerste tunnel dient nu voor het verkeer van Italië naar Zwit serland (Iselle-Brieg), de tweede voor de omgekeerde richting. Daarmee is het in 1853 door ia Valette opgevatte plan voltooid. In 1878 is men begonnen met de bestudeering van de mogelijkheid van doorboring van den Sim- plon. In Aug. 1898 is het werk van beide kanten tegelijk begonnen en den 24sten Febr. 1905 heeft men elkaar ontmoet met een verschil van slechts 20 c.M. in richting en 9 c.M. in hoogte. In Oct. 1905 was de eerste tunnel ge heel voltooid en den len Juli 1906 werd zij in exploitatie genomen. De tweede tunnel was 4 Nov. 1921 gereed. De lengte van de Simplontunnel is 19.803 Meter, ruim 5 K.M. langer dus dan de Gothardtunnel, die 14.984 en de Lötschbergtunnel, die 14.536 Meter meet. De Mont Cenistunnel is 12.849 Meter en die van de Vorarlberg 10.240 Meter. Ook het verkeersvermogen van de Sim plontunnel is het grootst. Ongeregeldheden te Wladiwostok. Een draadloos N.T.A.«bericht uit Tokio meldt, dat er in Wladiwostok een terreur heerscht, nu de voltooiing nadert van de ontruiming door de Japanners. Donderdag avond was de stad in duister gehuld, doordat de electrische centrale niet werkte, terwijl soldaten door de stad trokken, huizen plunderden en voetgangers aan hielden. Volgens een draadloos V. D.-bericht uit Tokio, hebben Britsche en Amerikaansche schepen mariniers aan land gezet om de onderdanen dier landen te beschermen. Vijf bandieten drongen het Fransche con sulaat binnen en eischte geld onder be dreiging met revolvers. De consul heeft verzocht torpedojagers te zenden, die zich thans te Wladiwostok bevinden. Groote brand. Een zware brand heeft een opslagplaats van leder te Parijs verwoest. De schade wordt op 3 millioen geraamd en 150 ar beiders zijn zonder werk. Een mynramp. Te Mc. Curfain (Oklahoma) zijn 8 man gedood en 4 doodelijk gewond bij een ont ploffing in een kolenmijn. Be hongersnood in Rusland. Acht millioen Russen zullen dezen winter volgens de rapporten van de Amerikaansche hulpexpeditie moeten worden geholpen. o Suikerindustrie in Duitschland. Bij de wederinvoering van de suiker- kaart vanaf 1 Dec. zal per maand 1 K.G. suiker per hoofd verstrekt worden. Een Zweedsch schip vergaan. Lloyds verneemt uit Stockholm, dat de Zweedsche kuststoomer Oerefrund van Geile naar Stockholm, geladen met vrachtgoed, bij Bjoern gestrand is. Het schip is totaal verloren. Vele leden van de bemanning en ook passagiers zijn verdronken. Spoorwegongeluk in Roemeuiê. Uit Clausenburg wordt gemeld, dat een trein, die vol zat met gasten bij de Roe- meensche kroning, op de lijn Boedapest Constanza, bij het station Lorubanyn, door een anderen reizigerstrein, die te vroeg vertrokken was, is ingehaald, waardoor de botsing ontstond. Vele wagens zijn vernield. Tot dusver zijn er 30 dooden en 85 ge wonden geteld. Smokkelen, In het grensplaatsje Barlo hebben de Duitsche kommiezen drie personen aange houden, die 9 millioen mark over de Ned. grens wilden smokkelen. Dit bedrag was van de Discouto-bank te Essen gestolen. De aangehoudenen wilden den kommiezen vier millioen mark schenken om vrij te komen. Op de aanhouding van de dieven was een premie van een millioen mark uit geloofd. Sedert Woensdag was een be ambte van de Discontobank te Essen met een som van 9 millioen mark verdwenen. BINNENLAND. Brockhuys en de Staatsloterij. De heer Broekhuys telegrafeert uit Nice aan het »Vad.« Lezend uw aanteekening, deel ik u mee, dat mij het eindcijfer der Staatsbegrooting natuurlijk volkomen bekend was, terwijl mijn begrooting geenszins is overdreven, zoodat ik mijn aanbod handhaaf en gaarne de waarborgsom verdubbel en breng op f2.000.000. Terugschrikken voor het door u bedoeld odium moet de regeering niet, daar zij niets aanwakkert, doch alleen de door niets te beteugelen zucht zoowel in Indië als in Holland leidt in vaste banen naar de schatkist. Persoonlijke belooning wensch ik niet, daar ik financieel volkomen onafhankelijk ben. Ik beoog slechts het belang van den Staat. Ongeluk niet motorfiets. De heer E. E. Hengeveld Jr., uitgever te Elburg, reed met zijn motorfiets onder Doornspijk bij het uitwijken voor een pas- seerenóen wagen, in volle vaart tegen een boom, tengevolge waarvan hij kort daarop aan schedelbreuk overleed. Een dame te Vlaardingen kocht een levenden kabeljauw. Bij het schoonmaken bleek, dat uit den kop een punt van een staart stak. Met een doek werd daaraan getrokken en een flinke schelvisch, zeer geschikt voor de consumptie, kwam voor den dag. Uit den bek van de schelvisch kwam een pieterman, die nog eenige gar nalen in den bek had. o— Notaris failliet. Volgens de Zutph. Ct. heeft de 68jarige notaris J. P. V., sinds 33 jaren notaris te Groenlo, Zaterdag die gemeente verlaten, nadat hij zijn klerk had gezegd, dat hij zijn faillissement ging aanvragen. Maandag heeft de Rechtbank te Zutphen het faillis sement uitgesproken. Verscheidene landbouwers uit Groenlo, Beltrum, Zieuwent en andere plaatsen zijn bij de zaak betrokkentoen zij in de laatste dagen hun deposito's kwamen op vragen, was er geen geld om hen uit te betalen. De notaris was ook boekhouder van de Spaar- en Voorschotbank, en nam als zoodanig ook gelden in ontvangst, die hij gewoonlijk, tenzij uitdrukkelijk de naam van de instelling werd genoemd, op zijn eigen naam noteerde. Een paar honderdduizend gulden zouden op deze wijze zijn geplaatst. —o De ondertrouw rau den gewezen keizer. Aan het Doornsche gemeentehuis prijkt het volgende Huwelijksafkondiging. De ambtenaar bij den Burg. Stand der gemeente Doorn verklaart, dat op heden, Zaterdag, 21 October 1922, des middags te 12 uur, door aanplakking van dit door hem opgemaakt geschrift aan het huis der gemeente afkondiging geschiedt van het voorgenomen huwelijk van(eerst volgt dan een schilder en een strijkster en daaronder Z. M. Wilhelm Friedrich Victor Albert, keizer en koning Wilhelm II, oud 63 jaar, zonder beroep, wonende te Doorn,'^weduw naar van H. M. keizerin en koningin Au gusta Victoria, prinses van Sleeswijk- Holstein zoon van Z. M. Friedrich Wil helm Nicalaus Carl, Duitsche keizer en koning van Pruisen, Friedrich de Derde, en H. M. Victoria Adelaide Marie Louise, Duitsche keizerin en koningin van Pruisen, geboren Prinses Royal van Groot-Brittannië en Ierland, beiden overleden, en Hare hoogvorstelijke doorluchtigheid prin ses Hermine Reuss, oudere linie, oud 34 jaar en zonder beroep, wonende te Grim berg (Silezië) weduwe van Prins Johann Georges Ludwig Ferdinand August van Schönaich Carolath, dochter van Heinrich XXIIe, souverein vorst van Reuss, oudere linie, en Ida, Prinses van Schaumburg- Lippe, beiden overleden. o Nieuwe postzegels. Naar »Postzegelnieuws« meldt, zullen binnenkort de eerste nieuwe postzegels ver schijnen. Het zullen zijn het 1 en 2 cent zegel met leeuw en boom, het 2, cent-zegel met posthoorn en het 4 cent-zegel met een hoorn. Ons ree in het buitenland. Men meldt aan het nHbld.*: De collectie Friesch vee op de landbouw tentoonstelling te Rio de Janeiro kreeg een kampioensprijs, twee eerste, twee tweede, een derde en drie vierde prijzen. De Twen- terstier Roland kreeg als beste geïmpor teerde stier den kampioensprijs. Afschuwelijke moord. Zondagavond heeft te Breda een afschu welijke moord plaats gehad. Omstreeks half tien meldde zich bij eenige politie agenten op straat de 24-jarige J. B. uit Prinsenhage met de mededeeling dat hij in het hui3 van zijn zwager aan den Nij verheidssingel zijn vrouw vermoord had. De agenten gingen met den man onmid dellijk naar het aangegeven huis en vonden daar de 21-jarige echtgenoote van B. vreeselijk verminkt op den vloer liggen. Zij gaf nog eenige teekenen van leven, doch was reeds stervende. De onmiddellijk ont boden geneesheer Dr. Bentersma kon bij zijn komst slechts den dood constateeren. Uit het door de politie ingestelde onderzoek is gebleken, dat B. zijn vrouw had mee genomen naar het huis van zijn zwager waarvan hij den sleutel had. De vrouw had meermalen omgegaan met andere man nen en ook thans was zij pas eenige dagen met een ander uitgeweest. Toen er bij den zwager van B. niemand thuis was schijnt hij in een bui van ja- louzie zijn vrouw zoodanig met een mes en vermoedelijk met een hamer te hebben toegetakeld, dat zij aan de gevolgen is overleden. De vermoorde is moeder van een 2j-jarig kind. De dader, die ter beschikking der justitie zal worden gesteld, staat gunstig bekend en maakt geen gebruik van sterken drank. Een geredde. Te Haarlem is bij de familie van Wil lem Waldrecht, stoker aan boord van de »Cornelis«, bericht ingekomen, dat Wal drecht nog in leven is. Hy heeft gemeld, dat hij nog bijtijds van het schip is afge komen. Dood gevallen. Een vreeslijk ongeluk had Vrijdagochtend te Vuren (bij Gorinchem) plaatsDe 50 jarige arbeider C. Roza, werkzaam op de kalkzandsteenfabriek aldaar, verrichtte eenig werk op de z.g.n. silo, het hoogste punt van de fabriek. Door een nog onbe kende oorzaak is hij van deze aanzienlijke hoogte gevallen en was onmiddellijk dood. De ongelukkige, een zeer oppassend man, was vader van 8 kinderen. o Een man doodgeschoten uit ninnenyd Zekere Coumans, uit Klein-Genhoutbeek (bij Maastricht) is in de nabijheid van zijn woning doodgeschoten. De vermoedelijke daders, J. uit Klimmen en zijn meisje, zijn voortvluchtig. Minnenijd schijnt de oorzaak te zijn geweest. Oplichting. Te Utrecht is door de recherche in zijn woning aangehouden de 22-jarige W. C., vroeger bediende op een notariskantoor aldaar, die door nabootsing van de hand- teekening van zijn voormaligen patroon op een quitantie aan een bankinstelling f 3000 had weten los te krijgen. Hij is reeds ter beschikking van de Justitie gesteld. Door den electrischen stroom gedood. De leerling-machinist P. is bij het ver richten van werkzaamheden aan de elec trische centrale van de Zuidh. Electr. Spoorwegmij. met een voedingsdraad in aanraking gekomen, bewusteloos neerge vallen en in het ziekenhuis te Voorburg overleden. PLAATSELIJK NIEUWS. Voor Dames- en Kinderconfectie is de Firma TAVERNE DE MEERE, Hinthamerstraat 69, 's-Bosch, voor deze Omstreken het beste en voordeeligste adres. Hensden. Navolgende ingezetenen zijn uitgenoodigd door den Heer Burgemeester om van advies te dienen inzake de voor genomen nieuwe verdeeling der gemeenten in klassen (Bezoldigingsbesluit)Meijers, Ambt. BelastingB. Sluijmers, Ambt. WaterstaatW'insemins, Ambt. Posterijen en Verhoeven, Hoofd der school. Bij onze brigade maréchaussée is overgeplaatst van Willemstad de heer J. v. d. Hout, maréchaussée. De heer H. H. Kanters, kantoor bediende ten postkantore alhier, reeds ge- ruimen tijd tijdelijk gestationneerd te Waalwijk, is van hier overgeplaatst naar het postkantoor te Uden. Ter gelegenheid der officieele opening van het nieuwe tooneel geeft de R. K. Tooneelvereeniging »Kunst en Vermaak* een grooten feestavond, waarbij een prach tig geschiedkundig drama zal worden op gevoerd op Zondag 5 Nov. a.s. Almkerk. A.s. Donderdag, 's avonds 7 uur, zal in de Geref. Kerk alhier de Bondsring »Altena« van de Jong.-Vereen. op Geref. Grondslag eene vergadering houden. De heer C. W. M. van Veelen slaagde dezer dagen te 's Gravenhage voor examen akte L. O. Naar wij vernemen, is de heer N. Snijders van Raamsdonksveer benoemd tot Directeur van het nieuw Mannenkoor »Exce!sior« alhier. Aalst (G.). Als verdacht van brand stichting op Woensdagnacht bij de Wed. K. is door de Rijkspolitie zekere v. d. Laar alhier naar Tiel overgebracht. Bedoelde persoon, een zeer slecht bekend sujet, heeft reeds 17 jaar gevangenisstraf achter den rug wegens poging tot moord en brand stichting. Hij is dan ook de schrik der gemeente. Ammerzoden, Dezer dagen werd door de R. K. Vereeniging van den Jongen Boerenstand een collecte gehouden ten bate der noodlijdende kinderen in Oostenrijk. Het resultaat is, dat 10.000 K.G. aard appelen hiervoor zijn ingezameld. B.-Broek. Als bijzonderheid kan ge meld worden, dat de jager W. V. in één schot 8 fazanten en de jager H. U. 12 patrijzen in twee schoten neer velden. Wel een bewijs dat hier kranige schutters wonen. i Naar wij vernemen, is in de Raads vergadering te Meeuwen voorgeslagen om op den Hill enkele lampen van de straat verlichting te verplaatsen of er één bij te plaatsen. Wanneer dit gebeuren zal is onbekend, men verwacht aankomenden Zomer. Door het prachtige weer der laatste dagen, komen handen te kort om de aard. appelen uit den grond te halen. Handel is er niet, zoodat het voor den huurboer een slechten tijd is. De kwaliteit is uit stekend, eveneens de kwantiteit. Geen enkele gaat er weg. Waar het echter met de pachtpenningen heen moet is ons een raadsel. Capelle. De Eerw. Heer G. C. Seve- rijn te Dordrecht heeft voor het beroep naar de Ned. Herv. gem. alhier bedankt. J.l. Zaterdag had de landbouwer A. T. bij het laden van stroo aan de haven alhier het ongeluk van een geladen kar tej**! vallen. Behoudens een paar lichte kneu zingen, liep dit ongeval betrekkelijk goed af. Het hulppostkantoor is voortaan des Zondags gesloten voor den post-, telegraaf- en telefoondienst. Op feestdagen voor den Telegraaf- en telefoondienst, terwijl het des Zaterdags na zes uur s'namiddags alleen geopend is voor den telegraaf- en telefoon dienst. A.s. Vrijdag hoopt het echtpaar L. Groenewege op de Nieuwevaai t alhier hun gouden bruiloft te vieren. Voorzeker zal het dezen oudjes dien dag niet aan belang stelling ontbreken. Dassen. Bij de heer K. P. alhier staat een pereboom voor de tweede maal reeds in bloei. Nederhemert. Woensdag 1 Nov. hoopt de Chr. Jongel.-Ver. vJesaja 40 8* alhier, haar 55-jarig bestaan feestelijk te herdenken. Raamsdonksveer. Marktbericht Nieuwe tarwe f 11.50 f 12. Rogge f 10.50. Haver f 10.50 Stroo f 20.—. Hooi f 40. Sprang. De Heer Severijn, Theol. Cand. te Dordrecht, heeft voor het beroep van de Ned. Herv. Gem. alhier bedankt. J.l. Donderdagavond, om circa 8 uur, bemerkte voorbijgangers dat een hooischelf achter de woning van de gebroeders H. in brand stond. Met vereende krachten was men het vuur spoedig meester en kon een gedeelte van het hooi gered worden. Men vermoedt, dat kwaadwilligheid of laffe baldadigheid de oorzaak is. Een in gesteld onderzoek door de politie heeft tot op heden nog geen resultaten opgeleverd, Het vervolgonderwijs, dat deze week in de Chr. School een aanvang neemt, zal door 15 leerlingen gevolgd worden. Het onderwijs wordt gegeven door het Hoofd der school, de heer Dijk, en door de onderwijzers Helmsing en Van Ingen. Het aantal leden van het pas op gerichte Chr. Mannenkoor is steeds sterk vooruitgaande. Naar men ons meedeelde, is het reeds tot 55 geklommen. Vermoedelijk zal als Directeur optreden de heer P. de Kort uit Waalwijk. Van harte hopen we; dat deze vereen, een flinken opgang mag maken, daar zij, op muzikaal gebied, de eenigste vereen, in onze gemeente is. Uitwijk. Door den landbouwer D. Kant werden twee knolrapen gestoken welke het repectable gewicht hadden van 13 en 16 pond. Veen. De landbouwer d. D. trof het ongeluk dat zijn schaap bijna dood uit de sloot werd gehaald, zoodat het beest moest worden geslacht. Voorwaar een schadepostje. Waspik. De op Zondag j.l. alhier gespeelden competitiewedstrijd tusschen vBrabantia* en »Noad« uit Tilburg, werd gewonnen door »Brabantia« met 5-—0. Het percentage voor de gemeente lijke inkomstenbelasting 1923/1924 is hier door den Raad bepaald op 1 pCt. Woudrichem. Schreven wij in een vorig nummer dat door het Bestuur der Melkveehoudersvereen. alhier, was besloten aetie te voeren tot verkrijging van betere melkprijzen, thans kunnen wij reeds mede- deelen dat den prijs is verhoogd tot 11 ct. per L. of f 3.35 per percent vet. Ook voor vaste bijslag in de wintermaan den werden reeds contracten toegezonden. Was men in de Vrijdagavond gehouden ledenvergadering nogal tevreden over den vasten prijs, zoo kon men zich niet ver eenigen met den prijs op vetgehalte als zijnde niet in verhouding met den vasten prijs. Om nu betere voorwaarden te verkrijgen, besloot men aan den Handel een conferentie aan te vragen, om dan de grieven te kunnen bespreken. Veiling van 20 Oct. Goud Reinetten 6,10| ct. p. K.G. Zure Bellefleur 68| s Zoete Campagne 67 Guldelingen 3—6 Huidkwalen als aitslag, eczema, kloven, puisten enz. breiden zich vaak uit als ge volg van ontsteking. Voorkomt dit door de plekken te wasschen en drogen, en daarna Foster's Zalf aan te wenden, die de ont steking tegengaat, de aangedane deelen heelt en de huid volkomen blank maakt. Prijs f 1.75 doos, alom verkrijgbaar.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1922 | | pagina 2