voor bet Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. Ho, 4233. Vrijdag 27 October I O Is Ju toch ZOO FEUILLETON!. ABDIJSIROOP BEHOORENDE BIJ HET ACHTERUITGANG VAN DE NIEREN. Een huisdokter verklaart, dat de ergste gevallen van nierziekte gevonden worden bij personen, die te veel hebben gedronken, te zwaar hebben gegeten en een inspan nend leven van haast en drukte geleid hebben. Hij vergeleek bij een onderzoek de nieren van een jongen man van 40 jaren met die van een ouden man van 70 jaren. Beiden droegen de stempel van ouderdom. Waarom Omdat hot leven, dat de jonge man leidde, hem in den bloei van zijn leven nieren als van een ouden man bezorgde. Hoe verduidelijken deze woorden niet al to dikwijls de oorzaak van rugpijn, urine- stoornissen, waterzuchtige zwellingen, nier- gruis, rheumatische aandoeningen, voort durende vermoeidheid enz. Nierziekte wordt alé te voorkomen be schouwd vergeet dit niet. Vermijd tocht en kou, wees matig met uw eten en drinken, zorg voor de noodige rust, lichaams beweging, ontspanning en slaap, en voor geregelde ontlasting. Foster's Rugpijn Nieren Pillen zijn een onschatbare hulp aan de natuur tot onder houd en herstel van de werkzaamheid der nieren. Door deze organen bij te staan in hun taak om het bloed te zuiveren, draagt dit erkende niergeneesmiddel veel bij om de kwade gevolgen van onbedachtzaamheid tegen te gaan. Als de nieren verzwakt zijn, versterk ze dan met Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Zyn zij gezond, wees dan zoo verstandig om haar gezond te houden. Foster's Rugpijn Nieren Pillen zijn ver krijgbaar bij alle bekende drogisten f 1.75 per doos. Vervolg Raadsverslag der gemeente VEEN. De heer Vos is ook van oordeel, dat men er niet aan ontkomen kan, was dit mogelijk dan zou hij echter de bedragen voor het keurloon voor uit noodgeslacht en goed vee willen omkeeren. De heer Smits zegt, dat men niet ver plicht is, tot goedkeuring. De Voorzitter geeft dit toe, doch meent dat er niets anders zal overblijven, aange zien men later wel eens verplicht zou kunnen worden voor alles zelf te zorgen, wat thans acht of negen gemeenten in combinatie doen, De heer Vos blijft het hooge keurloon voor noodgeslachte dieren onbillijk vinden. De Voorzitter zegt, dat dit waarschijnlijk juist zoo hoog gesteld is, om te voorkomen, dat slecht vleesch wordt gegeten, de eige Door L. J. FIKKEE. 39) »Doe maar geen nuttelooze moeite, hernam Worp, »want het zou uw dood slechts eenige oogenblikken verhaasten, indien de riem mocht breken. Ik zou u dan zonder omslag een kogel door de hersens jagen. Houd u dus bedaard en luister. En als om aan zijn woorden den noodi- gen klem bij te zetten, hield Worp den roover een van diens eigene pistolen tegen het voorhoofd. Dit scheen de gewenschte uitwerking te hebben de gevangene bleef stil liggen. »Luister nu,« hervatte Worp. »dan zult gij hooren, wie ik ben. Ik zal u een voorval uit ons beider leven in herinnering brengen, een voorval, dat gij hoogstwaar schijnlijk reeds lang vergeten zijt, maar dat mij nimmer uit de gedachte is gegaan en waar ik mijn geheele leven aan zal blijven denken. Het verhaal zal mogelijk een weinig vervelend en eentoonig voor u zijn, maar dat is mijne schuld niet. En als ge mij bijgeval op een leugen betrapt, zult ge mij grootelijks verplichten, mij hierop terstond te wijzen. Gij hebt dan naars zullen hierdoor eerder geneigd zijn het in den grond te stoppen. Met algemeene stemmen worden de verordeningen hierop goedgekeurd. Besluit tot het aangaan van een geld- leening of hypotheek. De Voorzitter zegt, dat het de heeren bekend is, dat van de Hanzebank bericht is ingekomen, dat de leening groot f 14.000, die by deze bank loopt, moet worden afgelost, en dat een particulier heeft toe gezegd het bedrag te willen leenen onder hypothecair verband op den Heuje, het gemeentehuis, school en schoolhuis, met f 500.aflossing per jaar uit de gewone inkomstender gemeente. De heer Timmermans vraagt hoe hoog het percent is. De Voorzitter antwoordt van hoogstens 6 pCt., waarschijnlijk zal dit lager zyn. De heer Timmermans vindt het een flinken prijs, doch men zit in de misère en er is niets aan te doen. Uit de memorie van toelichting die door den Voorzitter wordt voorgelezen, blijkt dat Ged. Staten reeds het vorig jaar toe zegden het Raadsbesluit tot het aangaan eener hypotheek te zullen goedkeuren, indien geen ander middel meer gevonden kan worden om geld te leenen. Dat al het mogelijke is beproefd, doch men niemand bereid heeft gevonden het benoodigde be drag te leenen. Dat thans de Hanzebank de leening heeft opgezegd en deze wel bereid zou zijn de leening om te zetten in een obligatieleening, doch dat de parti culiere toezegging voor de gemeente veel voordeeliger is. Dat de naam van den particulier nog niet kan worden genoemd en het percentage niet vastgesteld, omdat eerst de goedkeuring van Ged. Staten moet zijn verkregen en daarna een en ander nog nader moet worden geregeld. De heer v. d. Pol vraagt, of het bedrag thans is bepaald op f14000. De Voorzitter antwoordt bevestigend. De leening was oorspronkelijk groot f17000, hiervan is afgelost f 2000, zoodat thans nog afgelost moet worden pl.m. f15000. Uit de oorlogswinstbelasting zal hiervan nog f 1400 worden afgelost. De heer Schreuders vraagt, of de Voor zitter meent, dat Ged. Staten het besluit zullen goedkeuren, niettegenstaande geen vast percentage is ingevuld. De heer Smits zegt, dat er staat aan gegeven ten hoogste 6 pCt. De Voorzitter zegt, dat dit voldoende is. De heer Vos zou in elk geval op het aanbod willen ingaan, wenschen Ged. Staten dit niet goed te keuren, dan moeten die maar een anderen weg aanwijzen. Met algemeene stemmen wordt hierop het besluit, tot het aangaan eener hypotheek, goedgekeurd. Bij de rondvraag informeert de heer Vos of B. en W. van plan zijn er nog een nieuwe leerkracht bij te nemen. De Voorzitter zegt, dat B. en W. mee- nen dat men daarmede moet wachten tot de aanstaande wetswijziging tot stand is gekomen. Dit wetsontwerp beoogt de leerkrachten in te krimpen, er is sprake over het ge heele land 3000 onderwijzers te ontslaan, neemt men er thans een 5de leerkracht bij dan loopt de gemeente gevaar, dat zij deze zelf zal moeten betalen, doch aan gezien dit op f1500 en f1600 per jaar zou komen te staan achten B. en W. dit slechts te spreken. Hij rukte hem den doek op ruwe wijze uit den mond en begon toen op zonderling kalmen en zachten toon »Jaren geleden woonde op het kasteel Woldenstein een oude, afgeleefde baron, die door al zijne onderhoorigen om het zeerst bemind en geacht werd. Hij was liefderijk en goed hartig, mededeelzaam en vriendelijk jegens allen, en zelfs de minste zijner knechten zou met vreugde zijn leven voor den ouden man gewaagd hebben. Hij verdiende voor al het goede, dat hij verrichtte, een rustig leven en een zachten dood. Maar dit mocht niet zoo zijn. De baron had slechts een enkel kind, een zoon, maar diezelfde zoon was in alles het tegendeel zijns vaders. Hij was ruw en wreed jegens de bedienden, hij mishandelde menigmaal de arme, weer- looze hoorigen en ontzag zich zelfs niet, zyn ouden het leven op allerlei wijzen lastig te maken, kortomdie zoon was een ware plaag voor den baron zoowel als voor diens ondergeschikten want de grijsaard was te zwak, om zijn eenig kind, waarover hij bovendien toch weinig of geen macht meer had, door bedreigingen of straffen tot andere gedachten te brengen. Hoe ouder de zoon werd, hoe grooter en menigvuldiger zijn ondeugden werden deugden had die duivel in menschenge- daante nimmer gekend, veel minder be zeten. Eenmaal meerderjarig geworden, gaf hy zich aan de schandelijkste uitspat tingen over en dwong zijn ongelukkigen te bezwaarlijk. De heer Smits gelooft niet dat het rijk de gemeente met deze leerkracht zou op dokken. Toevallig heeft een onderwijzeres nu ontslag aangevraagd, was dit niet ge beurd, dan verkeerde men in het geval dat aan de school vijf leerkrachten zouden zijn verbonden, waarop de wet van thans ook recht geeft. Spr. acht aanstelling van een 5de leer kracht noodzakelijk, omdat een daarvan veel ziek is en het onderwijs thans niet goed is. De Voorzitter meent, dat men zoo iets niet mag zeggen, het onderwijs is niet slecht, al is het waar dat een onderwijzer veel ziek is. Hierop wordt de vergadering gesloten. Daaruit ontstaan de meest ge vreesde ziekten zooals Asthma, Griep,Bronchitis,enz. Deslijm- oplossende, hoeststillende, ver zachtende Abdijsiroop kan U verlichten en een rustigen nacht bezorgen. Gebruikt de beproefd middel bij verkoud heid, bronchitis, influ enza, catarrh, kinkhoest asthma en borstziekten. Overal per ff. fl.90, f3.60 en f 6.—. L. I. AKKER, R'dam. BINNENLAND. De juiste interpretatie van de Vleesch keuringswet. Onlangs verscheen in enkele bladen het bericht dat »op een desbetreffende vraag aan den Minister van Arbeid de burge meester van Budel bericht ontvangen heeft, dat ook na de inwerkingtreding der Vleessh- keuringswet, het aan de landbouwers ge oorloofd is, op hun boerderij runderen, varkens enz. te slachten en het vleesch daarvan te verkoopen, mits de slachtingen voor en na het slachten worden gekeurd en mits deze slachtingen niet als bedrijfs- slachtingen zijn te beschouwen. De Slagerscourant verneemt, dat het hier alleen maar betreft de boeren die ge woon zijn eens per jaar een rund of een varken te slachten en die dit voortaan zullen mogen blijven doen. De redactie van het blad, die bij den Minister van Arbeid op audiëntie is ge weest om hem op de hoogte te brengen van de onjuiste wijze waarop door ver schillende burgemeesters van plattelands gemeenten de vleeschkeuringswet wordt ge vader, hem daarvoor telkens geld en altijd meer geld te verschaffen. Op een morgen trad de oude kamerdienaar bij den baron binnen, om hem te wekken, en vond toen zijn beklagenswaardigen heer met een strik om zijn hals hangen. Reeds dienzelfden dag fluisterden de bedienden onder elkaar, dat de zoon zijn vader des nachts met eigen handen geworgd en hem daarna opgehangen zou hebben, teneinde op die wijze alle verdenking van zich af te wenden, doch men heeft dit nooit overtuigend kunnen bewijzen en zoo begon men buitenaf al spoedig te gelooven, dat de ongelukkige grijsaard, uit verdriet en hartzeer over zijn ontaarde zoon, een einde aan zijn vreugdeloos leven had gemaakt.c Worp hield even op, boog zich over den gevangene heen en vroeg hem op ijskouden toon »Gy luistert immers, hond De roover gaf geen antwoordWorp diende hem een vreeselijke schop toe en vervolgde»Toen de zoon nu heer en meester geworden en door zijne losbandige leefwijze binnen weinige jaren in groote schulden gedompeld was, ondernam hij van tijd tot tijd uitgestrekte rooftochten, teneinde zoodoende zijne verwarde en tamelijk berooide geldmiddelen eenigszins te herstellen en dit gelukte hem zoo goed, dat hij zich eindelijk aan het hoofd eener kleine bende stelde, die de reizigers aanviel en uitplun derde.. Het kasteel Woldenstein werd van toen af in een roovershol herschapen en de dedienden vervangen door schurken, zoo interpreteerd heeft van de minister de verzekering mogen ontvangen, dat hij de Vleeschkeuringswet strikt zal doorvoeren. Een duistere zaak. De postdiefstal te Kerkrade, voor een drietal weken gepleegd, blijft maar steeds met een mysterisch waas omhuld. Ondanks de uitgebreide onderzoekingen in binnen- en buitenland komt er maar geen klaar heid in de geheimzinnige verdwijning van de f 37000 uit den postzak. Een man alleen kan, het is niet aan te nemen, de diefstal niet bedreven hebben. De koetsier van het postrijtuigje, een Duitscher van nog geen twintig jaren, werd in Aken gehoord. Hij was gedurende eenige dagen in het hospitaal aldaar behandelt. De wetenschap, dat een stuk papier, hetwelk in den postzak zat in plaats van geld, afkomstig is uit een Kerkraadsche drukkerij, terwijl voorts kon worden nagegaan, waar dit papier werd afgeleverd, heeft oogen- schijnlijk weinig nut kunnen doen. Er moet zelfs een anonyme brief geproduceerd zyn, met 't vooropgestelde doel, justitie en politie op een dwaalspoor te brengen. Ver scheidene getuigen zijn gehoord, maar de verwachte resultaten zyn met het lijvige dossier niet evenredig. Men staat voor een puzle, een schrander stuk dievenwerk, een brutaal handig staaltje van diefstal. Vorige week Donderdagmiddag werd de facteur B., die reeds een paar dagen was gelogeerd in het politiebureau, naar de gevangenis te Maastricht overgebracht. B. ontkende alle medeplichtigheid aan den diefstal. Hij is weer op vrye voeten gesteld en sinds Vrijdag weer in dienst. o floordaanslag gepleegd. Op de najaarskermis te Delfzijl is een moordaanslag gepleegd op een Noorschen bootsman, die een kogelwonde in een schouder kreeg. De dader is aangehouden. Vroeg winter. In Friesland is Zaterdag de eerste sneeuw gevallen, Duitsche sigaren. Alleen dit jaar werden toten met Augustus ongeveer 400.000.000 Duitsche sigaren in ons land ingevoerd 1 En nog zijn zij peperduur I onderwijzer of onderwijzeres en wel in de eerste dagen van April. Verdronken. Te Nieuwkoop is het 4-jarig zoontje van G. Bosma in de ringsloot geraakt en ver dronken. De 74-jarige Arend Vermaat, wonende aan de Vlotbrug te Hellevoetsluis, is in den binnenboezem van het stoomgemaal J. W. Hein te water geraakt, waarin men hem later vond liggen. De levensgeesten waren toen reeds geweken. Uitspraak faillissement. Het faillissement van de Haagsche Coöperatieve Voorschotver. en Spaarbank, waarvan reeds eenigen tijd sprake was, is thans door de Haagsche Rechtbank uitge sproken. Examen onderwyzcnd personeel. Het ligt in het voornemen om in 4923 slechts éénmaal de gelegenheid te geven tot het afleggen van het examen ter ver krijging van de akte van bekwaamheid als mogelijk even groot, als de eigenaar van het kasteel. De onderhoorigen werden gedwongen de bende behulpzaam te zijn, en ingeval van weigering op de onmen- schelijkste wijze mishandeld of vermoord. Onder deze rampzaligen behoorden ook zekere Worp. Toen de bende hem op zekeren avond wilde dwingen, eenige koop lieden naar een hinderlaag te lokken, verklaarde de arme, maar eerlijke man, liever te willen sterven, dan zich tot zulk een schandelijke daad te verlagen. Nau welijks was dit den jongen baron ter oore gekomen, of hij ontstak in hevige woede en liet den armen man door eenigen der bende zoolang geeselen tot hij bewusteloos neerstortte. Zijn twaalfjarig zoontje stond erbij en zag, hoe zijn vader door die monsters mishandeld werd, Andermaal hield Worp even op. De maan was aan den horizon verschenen en had de duisternis voor een flauwe schemering doen plaats maken het zachte licht drong door de takken en veroorloofde thans de trekken dier beide mannen te onderscheiden. Het gelaat van den hout vester was doodsbleek en groote zweet- droppelen parelden op zyn voorhoofd zijne neusvleugels waren wijd geopend en trilden nu en dan even. Doch zijne oogen glin sterden roet een vreemden, wilden glans en zijne stem klonk heesch en bijna toon loos, toen hij zich andermaal over den gebondene heenboog en vroeg »Gij luistert immers, hond Een belangrijk legaat. Wijlen de heer W. J. Prins te Wormer- veer legateerde f42000 aan die gemeente, waarvan de rente te besteden voor een liefdadig doel. De rente (f 360) zal in 4923 worden besteed voor de winterver- plegiDg van zwakke schoolkinderen in de vacantie-kolonie. Dure en voorbarige straataanleg te Vlissingen. Men vestigt er onze aandacht op, dat de vereeriiging »Goed wonente Vlissingen een plan had ontworpen voor den bouw van woningen op een aan de gemeente toebehoorend terrein. De gemeente begon reeds met den aanleg van riolen, straten en trottoirs, terwijl de onderhandelingen over den steun van het Rijk voor den bouw nog loopende waren. Een paar weken geleden deelde de be trokken wethouder in den Gemeenteraad mede, dat het Rijk subsidie voor de bouw plannen had geweigerd wegens te hooge kosten der woningen. Toch werd de straataanleg daarna voort gezet, zoodat onnoodig of althans voorbarig belangrijke uitgaven werden gedaan. Afgescheiden van de al dan niet goed keuring der plannen zou het trouwens, naar onze berichtgever meende, wenschelijk zijn geweest om evenals dit eenigen tijd geleden bij een andere groep woningen geschiedde met aanleg van straat, trot toir enz. te wachten totdat de huizen na genoeg voltooid zijn. Tijdens den bouw van woningen en den aanvoer van bouw materialen staan de nieuwe straten en tegel trottoirs toch aan ernstige beschadiging bloot. Heeft men dit in Vlissingen wei voldoende overwogen Het is nu toch minder dan ooit de tijd om ook van gemeentewege onnoodige of althans voorbarige uitgaven te doen. o Misbruiken bij ondersteuning van werklooien, Van een zijde, die het weten kan, wordt ons medegedeeld, dat te Spakenburg ge durende den geheelen winter aan vele vis- schers, die zich geplaatst wisten te krijgen op de werkloozenlijst, een ondersteuning van f 48.per week werd uitbetaald, terwijl zij ruim hun brood verdienden met het venten van visch, daarbij den beroeps- venters ernstige concurrentie aandoende. Eerst een tweetal maanden geleden is die ondersteuning opgehouden. Het is in elk geval te hopen, dat dit spelletje in den a.s. winter niet meer herhaald wordt. Wij hebben geen reden om aan de juist heid van deze mededeeling te twijfelen. Zij wijst op ernstig en demoraliseerend misbruik, waartegen niet krachtig genoeg kan worden opgetreden. o Penningmeester gearresteerd De heer A. Eikerhout, penningmeester van de woningbouwvereniging ,,Ons Be lang", en soc.-democratisch Raadslid te Leiden, omtrent wien eenigen tijd geruchten liepen, dat hij ten nadeele van de ver- eeniging f 7200 had verduisterd, is op aanklacht van het bestuur der vereeniging in arrest genomen. Hbl. De roover antwoordde niet, maar sloeg de valsche loerende oogen voor een on deelbaar tijdstip naar den houtvester op. Eene rilling scheen hem door. de leden te gaan, toen hij het gelaat van Worp aam schouwde, en een vreeselijke glimlach gleed over zijne door pijn verwrongen trekken, toen deze hem nogmaals een geweldigen schop toediende. Hij klemde zijne lippen vast op elkaar en sloot de oogen, toen Worp vervolgde *Den anderen morgen werd de onge lukkige uit zijne ellendige hut gesleept en naar eene omheinde ruimte gebracht, waar binnen twee groote, sterke bloedhonden, huilend van den honger, rondliepen. Men hakte den rampzalige beide duimen af, zoodat hij zich niet verdedigen kon tegen de woedende beesten en wierp hem toen over de omheining. Het zoontje stond erbij en zag, hoe zijn ongelukkige vader letterlijk vaneengereten en levend uit elkaar gescheurd werd. En toen het arme kind de gillende noodkreten zijns vaders hoorde, vloog het, half krankzinnig van smart, naar de lachend toekijkende roovers, rukte een hunner de bijl, waaraan het bloed van zijn vader kleefde, uit de hand en deed daarmede een houw naar het hoofd van den aanvoerder. De slag kwam goed aan, en wel genas de wonde, maar het litteeken bleef hier.« Wordt vervolgd.) BIJVOEGSEL yrieowsblad

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1922 | | pagina 5