HEET JE HET? H. VAN EEÜWIJK ZONEN Massieve en geschilderde Meubelen, FEUILLETON. YIOLA» Magazijnen van Bedden, Matrassen en Meubelen, Wijkschepoort No. 2, HEUSDEN. Hoek Engstraat 77—78 HEUSDEN. C. BOUMAN, F Iets over den kinderrechter en de onder toezicht stelling van minderjarigen. dat je aangewezen adres voor Luxe- en Huishoudelijke Artikelen, Nikkelwaren, Galanteriën, Speelgoederen, Parfumeriën, Eau de Cologne, Zeepen, Portretlijsten, Fluweelspreuken, Schilderijen, Japansche Naaidoozen, Handschoenendoozen, Thee bladen en Lederwaren, Tabak, Sigaren en Sigaretten is Gratis Inlijsten van Portretten. Met 1 November a s. zullen in ons land hun intrede doen „de kinder rechter" en „de onder toezicht stel ling van minderjarigen". Van deze tjvee nieuwe instituten wil ik zeer in het kort een en ander mededee- len, omdat ik hen van meer dan voldoende belang acht om er de lezers van ons Nieuwsblad iets van te doen weten. Het is de wet van 5 Juli 1921, die ons genoemde instituten met het begin van de a.s. slachtmaand brengt. Eene algemeene inleiding te geven acht ik overbodig en daarom val ik maar direct met de deur in huis. De behandeling van kinderzaken zal in den vervolge geschieden door enkelvoudige kamers van de Arron- dissements-rechtbanken, d. w. z. door kamers, die uit één Rechter bestaan Met opzet heeft men hier een alleen sprekend rechter genomen, omdat voor de vervulling van de taak van kinderrechter noodig is een lenig, vlug werkend, gemakkelijk toegan kelijk rechterlijk orgaan, dat voort durend op de hoogte is en blijft van het kind en het gezin waartoe het behoort. De kinderrechter treedt in het eene geval op als burgerlijke en in het andere als strafrechter, met verschil in bevoegdheden. Zijn eerste groote burgerlijke be voegdheid is vervat in deze bepa ling „Indien een kind, uit welke oorzaak dan ook, zoodanig opgroeit dat het met zedelijken of lichamelij- ken ondergang bedreigd wordt, kan dat kind, hetzij op verzoek van hem, die de ouderlijke macht uitoefent, van een zijner bloedverwanten of aangehuwden tot den vierden graad ingesloten, of van den voogdijraad, hetzij op vordering van het openbaar Ministerie, door den kinderrechter voor een bepaalden tijd onder toe zicht worden gesteld." De zoogenaamde Kinderwetten van 1901 brachten ons op burgerrechtelijk gebied de mogelijkheid van ontheffing of ontzetting uit de ouderlijke macht en op strafrechtelijk terrein de ge legenheid om jeugdige personen ter beschikking van de Regeering te stel len. Door toepassing van een dezer maatregelen wordt de band tusschen het kind en zijne door de wet als zoodanig erkende opvoeders goed deels verbroken en zulks heeft zijne zeer bedenkelijke schaduwzijde. We kunnen ons toch denken dat de ver- waarloozing van het kind of zijn misdadige zin niet zóó ernstig is, dat ontheffing, ontzetting of ter beschik kingstelling der regeering noodzake lijk is, terwijl het toch ook niet wenschelijk is om de opvoeding van het kind te laten zooals ze is. En daarin nu is voorzien door het ope nen der mogelijkheid om van over heidswege een kind onder verstandig toezicht te stellen, echter met inacht neming van het beginsel dat de taak Door L. J. FIKKEE, der opvoeding allereerst bij de ouders berust. Het vooraangehaald artikel spreekt van „Uit welke oorzaak dan ook" en daaruit volgt dat de reden van onder toezichtstelling kan liggen zoo wel bij de ouders als bij het kind. De ouders toch kunnen tot opvoe ders niet in staat zijn, terwijl ook de misdadige zin van het kind aan leiding kan zijn dat van buitenaf moet worden ingegrepen. En de Kinderrechter kan dan het kind onder toezicht stellen. Bij de onder toezieht-stelling blij ven de ouders de opvoeders van het kind, maar de opvoeding geschiedt dan onder toezicht van een z.g.n. gezinsvoogd, d i. een man of vrouw, met het toezicht op het kind belast en die gebonden is zich daarbij naar de aanwijzingen van den kinderrech ter te gedragen. Tot gezinsvoogd kunnen aangewe zen worden zoowel zij, die uit liefde voor den medemensch verklaard heb ben gezinsvoogd te willen zijn als ambtenaren, die van het zijn van gezinshoofd hun beroep maken. De taak van den gezinsvoogd is tweeledig. In de eerste plaats moet hij toezicht houden op de wijze van opvoeding der hem toevertrouwde kinderen, en voorts moet hij invloed ten goede trachten uit te oefenen op de gezinsverhoudingen. Aan hen die de ouderlijke macht uitoefenen, geeft hij de noodige aanwijzingen om de opvoeding in de goede richting te leiden en tracht deze te overreden vrijwillig te doen, wat daartoe noodig is. De gezinsvoogd moet dus aller eerst beproeven vrijwillig van de ouders gedaan te krijgen al wat noo dig en nuttig is voor de opvoeding van het kind. Weigeren de ouders halsstarrig hun medewerking met den gezins voogd of verontachtzamen zij op grove wijze diens aanwijzingen dan..., maar ook dan pas, staat de stok achter de deur. Immers kunnen de ouders dan ontzet worden uit de ouderlijke macht en hun zeggensschap met betrekking tot'de opvoeding van het kind is geëindigd. Het kan voorkomen dat tusschen ouders en gezinsvoogd verschil van meening bestaat over de opvoeding. Ook dit geval heeft de wetgever voorzien door te bepalen dat alsdan de kinderrechter als scheidsman op treedt. Kunnen de ouders zich niet vereenigen met de beslissing van den kinderrechter dan kunnen zij zich wenden tot den Voogdijraad. De onder toezichtstelling zal voor niet langer mogen worden bepaald dan gedurende ten hoogste een jaar, echter met dit voorbehoud, dat zij in ieder geval eindigd met de meerder jarigheid van het kind. De termijn van een jaar kan naar omstandig heden zoowel verlengd als verkort worden. Behalve de enkele onder toezicht stelling heeft de kinderrechter ook de bevoegdheid om het onder toe zicht gestelde kind voor een tijd van ten hoogste drie maanden op kosten van den Staat in een observatiehuis te doen opnemen, ten einde zijne geestelijke en lichamelijke gesteld heid te doen onderzoeken. Zulks werd noodig geacht om den kinder rechter zoo noodig gelegenheid te geven zich op de hoogte te stellen van den toestand, waarin het kind zich geestelijk en lichamelijk bevindt. Naast de opname in een obser vatiehuis bestaat ook de mogelijk heid tot opname van den onder toe zicht gestelden minderjarige op last van den kinderrechter in een ge sticht of inrichting, bestemd of geschikt voor kinderen, die bijzon dere tucht behoeven, voor hoogstens 6 maanden, indien de minderjarige nog geen 14 jaar is en voor hoog stens 12 maanden, wanneer de min derjarige dien leeftijd wel heeft be reikt. Acht de kinderrechter plaat sing in zoodanig gesticht of dusdanige inrichting noodig, dan mag hij den last daartoe niet geven dan na vooraf hen, die de ouderlijke macht uitoefenen en den gezinsvoogd, te hebben gehoord. In het kort hebben we nu nage gaan de burgerrechterlijke zijde van de bevoegdheid des kinderrechters. Laten we nu ook nog even de straf rechterlijke zijde gaan bezien. De bevoegdheid van den kinder rechter is, in het algemeen gezegd, in strafzaken beperkt tot die, welke bij de rechtbank thuis behoor en, zoodat de overtredingen begaan door minderjarigen beneden den achttien- jarigen leeftijd, door den kanton rechter worden berecht. Indien een minderjarige meer dan 6 maanden gevangenisstraf moet worden opge legd, dan wordt zijn zaak niet door den kinderrechter, maar door de rechtbank behandeld. Echter neemt de kinderrechter aan de behandeling deel. Uit een en ander blijkt, dat geen minderjarige kan worden gestraft ge heel buiten den kinderrechter om. Deze straft óf zelf óf hij heeft een aandeel in de strafoplegging, natuur lijk dan voor zoover het geen kan tongerechtszaken betreft. Niet steeds is vervolging van jeug dige misdadigers vereischt. Immers laat de wet de mogelijkheid open om hen niet te vervolgen, onder voorwaarde, dat zij zich onder mede werking hunner ouders zullen ge dragen naar de aanwijzingen van een persoon, die de rechter daarvoor zal hebben aan te wijzen. Valt gedu rende eenigen tijd dan geen aanmer king te maken op het gedrag van den minderjarige, dan wordt geen vervolging ingesteld. Wenscht de Officier van Justitie dat voorloopig althans niet zal wor den vervolgd, dan kan hij vervolging nalaten indien de kinderrechter mach tiging daartoe verleent. En wil hij geheel van vervolging afzien, dan is hij verplicht het gevoelen van den kinderrechter daaromtrent te vragen. Voor het begaan van misdrijven en van sommige met name genoemde overtredingen, kan ook de strafrechter een minderjarige beneden de 18 jaar onder toezicht stellen. Evenwel kan de kantonrechter ambtshalve zulks niet doen. Aan het eind van mijn beknopt overzicht wil ik de vraag stellen, of we met grond mogen verwachten dat de nieuwe bepalingen goede vruch ten zullen afwerpen. En dan meen ik die vraag zonder voorbehoud toe stemmend te moeten beantwoorden. Immers geven de resultaten, die met onze Kinderwetten van 1901 zijn ver kregen, gegronde hoop dat ook de nieuwe bepalingen niet te vergeefs in het leven zijn geroepen. Zeker, we weten maar al te goed dat het kwaad onder de jeugd door wettelijke bepalingen geenszins geheel kan wor den gekeerd, maar wel zijn we over tuigd, dat eene goede kinderwetgeving zoowel op burgerrechterlijk als op strafrechterlijk gebied dat kwaad voor een goed deel kan keeren. Mogen onze nieuwe wettelijke bepalingen het hare daartoe in ruime mate bijdragen levert alle soorten voeren. Bedden, prachtgezuiverde veeren, vanaf fO.85 per porid. Ook kapok Bedden, alles prima kwaliteit. Paardehaar-, kapok zeegras- en springveeren Matras sen. ALLES verkrijgbaar per pond, zooals Paardehaar, Vee- ren, Dons, Kapok, Alpengras, Grène, Varen, Zeegras enz. Alle kwaliteiten Damast, Stórs-linnen, ook Veeren- en Kapok Tijk en blauw Overtrek, en Jutte, alsmede onze bekende Stroomatrassen f5.50. Alle soorten echte Leidsche Wollen Dekens, Satinet-, Creton- en Molton Dekens. zooals Kasten in alle grootte, en Tafels in verschillende maat en kwaliteit. Stoelen, Salonstoelen, in rug en zitting gestoffeerd, solied en modern, in vele verschillende soorten. Alle soorten HUISKAMERSTOELEN in verschillende kwaliteiten. Ledikanten in alle prijzen. COCOS voor kamers en gangloopers. Alle prijzen Cocosmatten Verschillende soorten Chinarollen in alle prijzen, ook groote tafel Chinamatten vanaf fl.45- Tapis Beige Karpetten In verschillende kleuren en prezen. Alles onder de laagste prijzen. Minzaam aanbevelend, Vraagt Uwen Leverancier Nederlandsch Fabrikaat van de Firma W. A. SPOOR Jr., Gulemborg Drie Trompetterstraat, HEUSDEN bericht, dat hij weder voorhanden heeft: Zalm, Sardines, Ansjovis, Ham en Kip, Tong en Kip, Kalfsleverpastei, Galantine de Veau, Schildpadsoep, London- derrysoep, Tomate-pure, Tomate-saus, Picanten-saus, Madera-saus, Bordelaise-saus, Truffels, Kerry, enz. VERSCHE DRUIVEN. Verder alle soorten Kruidenierswaren en Aanverwante artikelen. Minzaam Aanbevelend. 40) Bij dit laatste woord gaf Worp den hoofdman met de gebalde vuist een zóó verschrikkelijken slag op de rechterwang, dat hem het bloed uit neus en ooren sprong en de getroffene een kermenden zucht niet onderdrukken kon. Maar de hout vester deed, alsof hij hiervan niet het minste had bemerkt en ging op zachten, bijna weemoedigen toon langzaam voort ïMen beproefde den knaap te grijpen, en wat j-n dat geval zijn lot zou geweest zijn, weet niemand beter dan gij. Maar de jongen wist zijn vervolgers te ontkomen en dagen achtereen zwierf hij in de uit gestrekte bosschen rond, zich voedende met wilde vruchten en wortelen. Op een namiddag, toen hij van vermoeienis en uit putting onder een boom was neergezonken en in slaap gevallen, werd hij door eenige der bende gevonden en naar zijn meester teruggebracht. Deze schurk, wiens gelaat voor zijn gansche leven door den houw geschonden was, liet het kind zoolang geeselen met doornstokken, tot het slacht offer geen teeken van leven meer gaf. Na eenige dagen van rust werd deze straf oefening herhaald, en het is een wonder van den Hemel, dat dc arme knaap onder deze gruwzame marteling niet bezweek. Maar de wraakzucht schonk hem de kracht om te lijden, en-op zekeren nacht wist hij zijne beulen te verschalken. Hij ontvluchtte en kwam door een gunstige beschikking van het toeval bij een edelman die hem opnam onder zijne bedienden. Die knaap was ik die ongelukkige Worp was mijn vader, en de beul, die hem liet verscheuren, waart gij, baron van Wol- denstein.« De houtvester had deze woorden bijna fluisterend gesprokenhet was, of hij dreigde te stikken hij trok zenuwachtig met den mond en hijgde naar den adem. Maar plotseling barstte zijne tot nu toe bedwongen woede in al hare hevigheid los. Worp uitte een woesten, rauwen kreet, zijne oogen begonnen zonderling te flik keren hij wierp zich naast den roover op den grond en kroop onder een schor gebrul door het gras heen en weer. Zijne vreeselijke woede sloeg over tot razernij onder het uitstooten van allerlei onsamen hangende woorden en klanken, die niets menschelijks meer hadden, rukte hij zich de haren uit en beet als een krankzinnige in het zand van den bodem. Een licht en vlokkig schuim kwam hem op de lippen toen scheen zjjne kracht op eenmaal uit geput te zyn, en in de ontzettendste ze nuwtrekkingen bleef de ongelukkige op het gras liggen. Toen hij eindelijk weder was bijgekomen, stond de maan volle pracht aan den on- bewolkten hemel, en in het woud was het thans zoo licht, dat men niet al te kleine voorwerpen duidelijk onderscheiden kon. De houtvester richtte zich langzaam op en blikte rond. Alles om hem heen was doodeüjk stilgeen krekeltje sjirpte in het gras, geen nachtvogel zwierf er door de takken. Een blik naar de plaats, waar de hoofd man gelegen had, overtuigde hem, dat deze van de gelegenheid tot ontkomen tevergeefs had trachten gebruik te maken een tiental schreden verder lag hij, nog altijd stevig gebonden, tusschen eenige dikke dorre takken. Waarschijnlijk had hij nog de hoop gekoesterd, aan de wraak zuchtige handen van den houtvester te zullen ontsnappen toen hij nu Worp op zich zag toekomen, begreep hij, dat al zijn hoop op behoud ijdel geweest en zijn laatste uur aangebroken was. Hij braakte eene verschrikkelijke verwensching uit, voorzoo verre hem dat mogelijk waswant de vuistslag, hem door Worp toegebracht, had hem de onderkaak ontwricht en gedeeltelijk verbrijzeld. Nog altijd vloeide hem bloed uit neus en ooren en zyn geheele gelaat was door pijn en woede afschuwelijk ver wrongen. De houtvester trad langzaam op hem toe, knielde naast hem neder en zag den roover eenige seconden zwijgend en strak jn het misvormd gelaat. jLuister,« begon hij toen, 3>ik heb nog enkele woorden met u te spreken. Zijne stem klonk nu weder volkomen helder en kalmWorp was zichzelven naar het scheen, wederom volkomen mees ter geworden geen zweem van die ze nuwachtige opgewondenheid, geen spoor meer van die ontzettende zelfbeheersching. De houtvester scheen uiterst kalm, maar zijne kalmte had iets verschrikkelijks en de roover huiverde bij het hooren van die veelbeteekenende woorden zijns vijands. *Gij hebt mijn vader, die onschuldig was aan eenige misdaad op de ijselijkste manier doen stervenhet is niet meer dan billijk, dat zyn zoon u met gelijke munt betaalt. Maar vooraf heb ik nog eenige andere kleinigheden met u te ver effenen. Gij hebt mij indertijd tot stervens toe laten geeselenik zal u thans een klein proefje daarvan geven. Dit zeggende stond Worp bedaard op, liep naar een klein doornboschje, sneed daar een jongen, buigzamen, met scherpe doornen voorzienen stok en keerde naar den gevangene terug. Met de grootste bedaardheid ontdeed Worp hem van zyne bovenkleeren, en toen hij hem den rug geheel ontbloot had, duwde hy den roover den doek weder in den mond en begon hem met den stok zóó onbarmhartig te streelen, dat zijn slachtoffer al spoedig een gesmoord kermen liet hooren. De hout vester, wel verre van hierdoor tot mede- lyden gestemd te worden, begon daarop zoo mogelijk nog harder te slaan en toen hij ten laatste ophield, liep de roover het bloed langs den rug en huilde hij op de erbarmelijkste wijze. »Hoe bevalt u dat, baron van Wolden- stein vroeg Worp kalm, den stok weg werpende en tevens een verachtelijken blik op den gebondene werpend. x»Genade, genade mompelde deze. »Ik zal u goud en »Zwijg, baron,viel Worp hem kalm in de rede, »bespaar u de moeite, mij met uwe valsche slangentong tot nieuwe woede te prikkelendie wraak, die voldoening zal ik u niet geven. »Genade.« smeekte ander. »Wees barmhartig en laat mij leven. Zijn stem klonk dofde doek bleef nog altijd in zijn mond, »Genade?« vroeg Worp hem op onbe schrijfelijk minachtenden toon, »genade Zou ik den beul van mijzelven, den moor denaar mijns vaders, den roover van de eer en het welzijn van zoovelen, genade schenken Al kon ik met de hand het geluk grijpen, al bood men mij vergeving van al mijne verledene, tegenwoordige en toekomende zonden en nog de eeuwige zaligheid bovendien, wanneer ik u genade wilde schenken, ik zou met vreugde dat alles kunnen prijsgeven, om mijn vader te kunnen wreken. Nu over iets anders. POOR'S MOSTERD Wordt vervolgd.)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1922 | | pagina 6