Bij dit nr. behoort een iroepl. YIOLA. RAAMSDONKSVEER. C. DE KEMP, IN GOUD EN ZILVER, Waterpoort, Heusden. Und van altena Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden. No4240 Vrijdag 3 November 1922, FEUILLETON. I Pil Correspondentschap Ie Klasse. KEIZERSDIJK F. 81. 912 uur. H. J. ABB1NK. Reparatie-Inrichting. Bahlm&im's Klceding BI BESTE voor elkea stand. GOMKGHBM. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. wm Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maamden f 1.25, en franco per post beschikt /1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 1 6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. BUITENLANDSCH OVERZICHT De Italiaansche gezant Sforza te Parijs heeft zijn ontslag gevraagd als zoodanig en is hierin gevolgd door zijn ambtgenooten uit Berlijn en Washington. Havas heeft zich gehaast te verzekeren dat dit besluit van Sforza niet het gevolg is van een ontstemming in de Fransch- Italiaansche betrekkingen, maar uit den tekst van Sforza's telegram blijkt, dat de gezant zich onder de nieuwe Italiaansche regeering niet meer op zijn plaats gevoelt, omdat, zooals hij zich uitdrukt, «de meest delicate diplomatieke posten moeten worden ingenomen door personen die op ieder ge bied overeenstemmen met de denkbeelden der nieuwe regeering®,, hetgeen dus ten aanzien van hem niet het geval blijkt te zijn. «Met droefheid zoo gaat Sforza voort leg ik een arbeid neer, waarvan ik wist, dat die vruchtbaar was en die, naar ik vertrouw, zal worden voortgezet, maar overtuigd van de noodzakelijkheid van mijn besluit, zend ik u hierbij mijn ontslag als gezant in Frankrijk. Ik ben bereid om, hetzij onmiddellijk te vertrekken, of om, indien de regeering van Zijne Majesteit dat beter acht, den nieuwen gezant af te wach ten®. Mussolini, die blijkbaar niet zoo overtuigd is van de noodzakelijkheid van Sforza's besluit, heeft den gezant dadelijk officieel uitgenoodigd in functie te blijven en de regeering niet in ongelegenheid te brengen, die immers thans ten volle de uiting ver tegenwoordigt van het nationale bewustzijn. Ook tot de gezanten te Berlijn en Washington richtte Mussolini een zelfde verzoek. Gemakkelijk is de taak van Mussolini geenszins, wel heeft hij zijn mannetjes, nadat zij in Rome een défilé hadden ge houden, waaraan ruim 70.000 fascisten deelnamen, verzocht naar huis te gaan, maar aan zijn verstandigen raad, dat allen nu moeten terugkeeren naar hun dage- lijksche bezigheden, omdat Italië thans rustigen arbeid behoeft om zijn hooge idealen te bereiken, wordt naar 't schijnt niet met geestdrift gevolg gegeven. Uit dat zelfde Italië, dat niets zoozeer behoeft als rustigen, gestadigen arbeid, komen berichten van nieuwe botsingen. Op Door L. J. FIKKEE. 42) Toen de] houtvester had medegedeeld, wat er tusschen hem en den rooverhoofd- man was voorgevallen en hoe deze laatste met zijn medemenschen had gehandeld, vroeg de jonge edelman hem zacht«WTat dunkt u, zullen we dezen nacht verder reizen Of zijt ge te zeer vermoeid «Ik zou nu dag en nacht kunnen door reizen,® gaf Worp levendig ten antwoord, en geen gevaar is mij nu te groot meer want ik heb den eed, dat ik mijn armer, vader wreken zou, gestand gedaan, en mijn hart thans van een groote zorg ont last. Indien gij liever wilt verder gaan, ben ik dus onmiddellijk tot uwen dienst«. «Wij zullen den koetsier vragen, of hij ons rijden wil.® «Ik vrees, dat hij daar weinig trek in zal hebben. De man schijnt me toe, juist niet tot de dappersten te behooren. Wy kunnen het in elk geval beproeven®. «Zeker, maar ik verwacht er weinig van.® Het bleek al spoedig, dat Worp zich niet vergist had. De koetsier, hoezeer ook belust op het goud, dat de edelman hem bood, was echter zoo onder den indruk denzelfden dag waarop te Rome de fascisten een geweldige betooging hielden van hon derdduizend militair toegeruste zwarthem- den, die onder hun door d'Annunzio inder tijd bedachten ietwat Mohammedaansch aandoenden oorlogs- en overwirmingskreet «Alalah langs het nationale gedenk- teeken defileerden en door een ontzaglijke menigte werden toegejuicht, kwamen in Italië ernstige ongeregeldheden voor. Het redactiebureau van het socialistisch blad »Avanti«, waarvan Mussolini vóór zijn be keering een ijverig medewerker is geweest, maar waar hij thans lijnrecht tegenover staat, is door fascisten bezet en later, nadat ze het weer ontruimd hadden, in brand gestokener is een bom geworpen, naar een trein met fascisten, die Caserta voorbijreed te Rome is op de communis tische club een aanval gedaan in ver schillende plaatsen zijn arbeidsbeurzen in Gevestigd: TELEF. 15. Voor verwisseling van Bank papier en Specie, Discontee ring, Beleening, Bewaar geving, Assignation, enz. is het Kantoor geopend van Nadere inlichtingen verschaft gaarne De Correspondent, asem der laatste gebeurtenissen, dat hij beslist weigerde, dien nacht verder te rijden, zelfs al bood men hem het driedubbele. Toen Frederik zag, dat alles vruchteloos was, schikte hij zich zoo goed mogelijk in zijn lot en beval den waard, nog eenige blokken hout op den haard te leggen,daar hij onmogelyk slapen kon en den tijd met praten en overleggen wenschte door te brengen. Den volgenden morgen was de zon nog maar nauwelijks boven den horizon, of de diligence rolde reeds weder over den weg. Dien ganschen dag reed men door, alleen even van paarden verwisselende spijs en drank werd al rijdende gebruikt. Geen van beiden sprak veel, alleen het hoog noodzakelijke werd kort en haastig uitge sproken. Het was, alsof beiden te zeer met hunne eigen gedachten bezig waren, om zich over die van anderen te bekom meren. Aan den avond van den tienden dag na hun vertrek uit Rozendal hielden de rei zigers stil voor eene kleine herberg. Vol gens gewoonte, begon Frederik terstond met den waard een praatje en vroeg hem naar de reizigers, die er in de* laatste dagen voorbij gekomen waren. Uit hetgeen hem de man vertelde, bleek het den jongen Vorster al spoedig ten duidelijkste, dat Viola daar nog maar weinige dagen ge leden was langs gekomen en doorgereden naar het Zuiden. Vol vreugde over deze ontdekking, die hem de zekerheid gaf, dat brand gestoken, en werden straatgevechten geleverd waarbij dooden en gewonden vielen, er zijn wapen- en munitiedepots geplunderd. Nog ernstiger wellicht dan deze binnen- landsche woelingen is het optreden van onstuimige fascisten tegenover het buiten land. Volgens berichten uit Belgrado, die nog niet nader zijn bevestigd, zijn fascisten de op Zuid Slavisch gebied gelegen voorstad Fiume, Sussak, binnengedrongen. Wel zijn zij na een gevecht met Zuid Slavische nationalisten weer moeten terugtrekken, doch deze overval kan voor Italië aanlei ding geven tot ernstige moeilijkheden met Zuid-Slavië. Uit Konstantinopel en Thracië komen verontrustende berichten, die toonen dat het ook daar nog alles behalve rustig is. Het kookt en woelt er en ieder oogenblik kan er iets gebeuren dat daar den boel in vlam zet. De «Petit Parisien® vermeldt, zij 't dan onder alle voorbehoud, dat volgens een bericht uit Engelsche bron een bende ge wapende Kemalisfpri t> Adrianopel dertien Fransche soldaten zouden hebben gedood en dat het Grieksche garnizoen te Kara geat9j de Franschen te hulp zou zijn ge komen. En uit Konstantinopel wordt aan de «Chicago Tribune® gemeld, dat de groote nationale vergadering het aftreden van den Sultan zou hebben geëischt. Ze had Kiazim Karambekir aangewezen tot gouverneur- generaal van Konstantinopel en geen op volger van den Sultan benoemd, maar zich het recht voorbehouden een staatshoofd zonder dynastieke rechten te kiezen. Een volslagen omwenteling dus, waarbij het Sultanaat wordt afgezworen en een regee ring van het volk wordt ingesteld. Ook van dit sensationeele bericht is nog geen nadere bevestiging ontvangen, maar volledigheidshalve dient er hier toch mel ding van te worden gemaakt. hij den rechten weg was gevolgd, deelde hij het gehoorde aan Worp mede, en aanstonds werd besloten, onverwijld verder te gaan en zich zoo weinig mogelijk meer op te houden. «Waarheen denkt gij dat Viola gaan zal vroeg Frederik op den namiddag, toen de diligence weder in ijlende vaart voortrolde, aan Worp. «Mij dunkt, dat is niet moeilyk te raden, mijnheer,® was het antwoord. «Hoe zoo «Zij zal naar Italië terugkeeren.® «Zoudt gy denken «Natuurlijk. En als wij ons niet haasten, zal zij er komen ook.® «Wat bedoelt gij, Worp «Viola is op weg naar Parijs, dat is duidelijk.® «Wij zullen haar volgen.® «En haar hoogstwaarschijnlijk in die stad nooit vinden.® «Waarom niet «Om de eenvoudige reden, dat Parijs geen Rozendal is, waar men op eiken vreemdeling let. Wij zullen het spoor daar verliezen, naar ik vrees.« «Gij kunt gelijk hebben, Worp,® ant woordde de jonge man op bezorgden toon. «Ik zou wel wenschen dat ik ongelijk had, mijnheer, maar ik twijfel er sterk aan, of wij haar in Parijs vinden zullen, temeer, omdat zij naar alle waarschijnlijk heid die stad zoo spoedig mogelijk verlaten en verder gaan zal.® De besprekingen tusschen de Duitsche regeeringspersonen en de Commissie van Herstel, die te Berlijn zijn aangevangen, zijn veelbelovend. Aan beide zijden blijkt den wensch te bestaan, om een redelijke oplossing van het vraagstuk te verkrijgen. Als een gunstig teeken wordt beschouwd, dat ook buitenlandsche deskundigen zijn uitgenoodigd tot de besprekingen. Tot die deskundigen behoort ook de president der Nederlandsche Bank Mr. G. Vissering. BUITENLAND De toestand in Ierland. Een zondagavond door het Iersche Re- publikeinsche leger gepubliceerde verklariig bewijst, dat inderdaad, zooals men reeds langen tijd vermoedde, het leiderschap van De Valera over de republikeinsche partij niets meer heeft te beteekenen dan een bloote naam. Ongeveer twee maanden geleden heb ben de extremisten uit naam van het leger een manifest uitgegeven, waarin het on- middelijk herstel wordt geëischt van de regeering der republiek. De Valera wilde van dit voorstel niets weten, omdat het practisch toch onuitvoerbaar was. Thans zijn hij en zijn politieke mede standers echter genoodzaakt van meening te veranderen en de leiders van het repu blikeinsche leger hebben De Valera tot president benoemd en een staatsraad ge vormd. Het laatste manifest bewijst, dat de heele leiding der republikeinsche beweging berust in de har.den van Liaan Lynch en andere militaire leiders. Te Dublin neemt men aan, dat het manifest een wanhopig antwoord der extremisten is op de jongste voorstellen van regeeringswege gedaan, om de zaak tot een oplossing te brengen met als grondslag de erkenning van het Lon- densche Verdrag. In het Westen van Ierland zijn de re- geeringstroepen er in geslaagd, de rebellen te verdrijven. In het graafschap Mayo maakten ze Balyhaunis tot een centrum, vanwaar uit kleine colonnes in de heuvelachtige terrei nen werden gezonden, waar men wist dat de republikeinen verschillende kampen had den betrokken. Tal van dorpen en ge huchten, waar de republikeinen zich had den gelegerd, zijn door de geregelde troepen bezet. De bewoners dier plaatsen hadden veel te lijden van den honger, daar de «Waarheen «Dat is juist de groote vraag, mijnheer. Maar in elk geval zal zij naar een haven plaats gaan, om uit te zien naar een schip, dat haar overbrengt naar Italië.® «Zeer juist, of liever, zeer waarschijnlijk. Verder 1® Indien wij haar dus vóór de muren van Parijs niet hebben ingehaald, kan ik u maar één enkelen raad geven.® «En die is?« «Dat gij regelrecht doorgaat naar Rome en daar hare terugkomst afwacht.® «Hare terugkomst «Wel te verstaan, hare mogelijke terug komst.® «Maar, Worp, ge maakt mij wanhopig 1® riep Frederik op angstigen toon uit. «Wat kunnen wij meer doen, dan nacht en dag door reizen «Meer niet, maar beter wel,® merkte Worp droog aan. «Wat bedoelt gij, Worp «Wij reizen te langzaam wy moeten sneller vooruit.® «Hoe wilt gij dat aanleggen «Wel, doodeenvoudig, te paard, mijnheer, te paard I Vandaag is deze ellendige rammelkast tot viermaal toe in den modder blijven steken en heeft ons daardoor op zijn allerminst een paar kostbare uren opgehouden. Een rijpaard loopt veel sneller en houdt het langer vol. Bovendien hebben wij dan geen noodeloos oponthoud te vreezen.® republikeinen alles voor zich opeLchten. Drie maanden lang hadden ze niets gehoord uit de andere deelen des lands, zoo hadden de republikeinen hen geïsoleerd. Een ieder der republikeinen en een 40-tal manschap pen werden gevangen genomen en West Mayo is thans van rebellen gezuiverd. De ge regelde troepen hebben de bevolking van de noodige levensmiddelen voorzien. Pokken te Londen. In het Werkhuis van de Londensche voorstad Poplar zijn gevallen van pokken geconstateerd. 27 patiënten zijn opgenomen in de isoleeringsbarakken. Het gevaar voor besmetting is vee! grootor dan te voren, omdat in den laatsten tijd, vooral onder den werkenden stand, toenemenden tegenzin bestaat tegen vaccinatie. Toch kan officieel de vrijstelling worden ver kregen, wanneer de ouders verklaren, ge wetensbezwaren tegen inenting te hebben. Natuurlijk levert het pokkengevaar ook weer een gelegenheid tot wedden op, daar er bij Lloyds al verschillende verzekeringen zijn afgesloten tegen een premie van 1 schilling per 100 pond voor gevaccineer- den en 2 shilling voor niet-gevaccineerden of zij pokken zullen krijgen. o Een ontzettend onweer in Erankryk. Boven Brive-la-Gaillarde in het departe ment Corrèze, heeft een ontzettend onweer gewoed. Er woei een felle wind en in korten tijd lag de grond met een dikke laag hagelsteenen bedekt. Later loste de «Gij hebt gelijk, Worp, volkomen gelijk I® riep Frederik uit, «en bij de eerste herberg de beste zullen wy ons van paarden voor zien. Wij hebben gelukkig ruimschoots geld bij onsdie schelmen hadden ons aardig kunnen plukken. Nauwelijks op eene halte aangekomen, voorzagen de beide mannen zich van een uitstekend rijpaard en togen onmiddellijk verder. Dien dag vorderden zij tot hunne niet geringe blijdschap reeds aanmerkelijk veel sneller, dan de vorige dagen het geval was geweest, en den volgenden namiddag, toen de zon reeds laag aan den hemel stond, bevonden zij zich op de laatste dag- reize van de groote wereldstad Parijs. Door onophoudelijk bij alle herbergen en aanlegplaatsen even af te stijgen en in lichtingen te vragen, hadden zij zich ervan overtuigd, dat ook Viola dien weg genomen had en naar Parijs was getrokken, en vol goeden moed spoorden zij hunne paarden tot meerdere vlugheid aan, teneinde zoo mogelijk nog vóór den avond een geschikte plaats te bereiken om te overnachten. De paarden draafden rustig door, en juist, toen de zon den gezichteinder had bereikt en ten ondergang neigde, kwamen de reizigers aan eene kleine, doch nette herberg, onmiddellijk aan den zoom van een uitgestrekt woud gelegen. NIEUWSBLAD vGor het Land van Hgusden en AltenaJeLangstraat en de Bommelerwaard Wordt vervolgd.)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1922 | | pagina 1