Vermoedellijk zal Mussolini zich over dit protest niet warm maken. Als fel en onverzoenlijk vijand van het communisme zal hij geen betrekkingen kunnen onder houden met de ziel der communistische beweging die de Sovjet-regeering is. En vermoedelijk wordt de arbeid van vele Italiaansche regeeringen, welke met taaie volharding gericht geweest is op econo mische toenadering tusschen Italië en Rus land met een handomdraaien door den nieuwen premier te niet gedaan. De moeilijkheden in den Levant blijven voor de geallieerden nog steeds bestaan. Thans eischt de Kemalistische regeering dat de intergeallieerde militaire bezetting van de voormalige Turksche Hoofdstad Konstantinopel zal worden opgeheven. Refet Pasja, gouverneur van Thracië, heeft het gouverneurschap van Konstanti nopel aanvaard en heeft daardoor den eersten stap gedaan tot een bezetting van Konstantinopel door de Kemalisten. Hij heeft verklaard, dat de Turken de conferentie van Medoenia zouden eerbiedigen en de bezetting door de Geallieerden zouden erkennen, maar ieder ingrijpen in binnen- landsche aangelegenheden weigeren. De administratieve raad van het vilajet Konstantinopel, en ook de hoofden van de gendarmerie en van de politie hebben hun bevoegdheden overgedragen aan de regee ring van Angora en hebben besloten voortaan de orders van de Nationale Vergadering te gehoorzamen. De regeeringscommi8sarissen hebben in het Britsche gezantschap een vergadering gehouden met de Generaals ter bespreking van den eisch van Angora tot ontruiming van Konstantinopel door de geallieerde troepen. Op deze vergadering moet zijn besloten den vertegenwoordiger der Angora regeering een nadrukkelijke weigering toe te zenden. Naar de Petit Parisien verneemt uit Konstantinopel heeft de Turksche gendar merie eenige punten in de neutrale zone bezet. Lloyd George is geheel hersteld en iederen dag op pad. Zijn redenaars-succes is groot, doch ook hier zijn de gevaar lijkste krachten geheime krachten en daartegen kan zelfs een man als Lloyd George niet veel uitrichten. De verwoede campagne die Sir George Younger tegen de aanhangers van den voormaligen premier voert heeft dezen genoopt om te elfder ure nog in 25 districten candidaten tegen over Unionisten te plaatsen. De verwij dering tusschen de conservatieven en de coalitie-liberalen wordt met den dag grooter. Daarentegen wordt de kloof tusschen nationaal-liberalen en onafhankelijke libe ralen hier en daar met succes overbrugd. Zoo te Manchester, tot algemeene voldoe- ding der liberale groepen. Een der ijverigste medewerkers van Lloyd George heeft daar de candidaat der Asquith-liberalen aanbe volen. Hoe de uitslag zal zijn is natuurlijk nog niet te voorzien doch vrij algemeen wordt een beslissende overwinning der conservatieven verwacht. BINNENLAND* Het Huwelijk van den Ex-Keizer, te Doorn. Zondag is te Doorn het huwelijk vol trokken tusschen den ex-Keizer van Duitsch- land en prinses Hermine. Een legertje van verslaggevers en fotograven uit binrien- en buitenland was voor deze gelegenheid naar Doorn gekomen, maar gezien en ge hoord hebben ze zoo goed als niets. Rijks veldwachters en maréchaussees hielden hen op een afstand. In den loop van den ochtend schrijft »De CouranU kwamen er nog enkele gasten en getuigen en kort voor het tijd stip, waarop de plechtigheid was vastge steld, begaven de gasten zich naar het poortgebouw om prinses Hermine te be groeten. In dien tijd ging het dochtertje van de bruid, de kleine prinses Henriette, met haar gouvernante naar het slot om haar aanstaanden stiefvader te begroeten. Even voor het vastgestelde uur kwam de ex-Keizer in een auto met neergelaten gordijntjes van het slot naar het poortge bouw gereden om de bruid naar de trouw kamer te begeleiden, die eenvoudig met enkele planten was gesierd, en waaraan een ovale tafel hadden plaats genomen de burgemeester en de gemeente-secretaris, die als ambtenaren van den burgerlijken stand het huwelijk zouden voltrekken, en ter weerszijden naast hen de getuigen, baron Van Lijnden, Graaf G. Bentinck, mr. Kan en de heeren Von der Goltz, Ilsemann en Kogge. Toen het bruidspaar binnentrad, verhieven de heeren zich van hun stoelen totdat de ex-Keizer en zyn bruid hadden plaats genomen op de twee voor hen tegenover de tafel geplaatste fauteuils. De keizer was in feldgraue generaals-uniform met de gouden maar schalkstaven op de epauletten, hij droeg den zelfden rok dien hij aan had bij zijn komst in Holland, de bruid droeg 'n hooggesloten mauve japon met hermelijnen stola. Nadat de burgemeester de gebruikelijke formaliteiten had verricht, teekenden de nieuw-gehuwden de huwelijksakte. De prin ses teekende eenvoudig «Hermine von Reuss«, dusdoende volgend den regel van de Hollandsche wet, die eischt, dat de vrouw teekent met haar meisjesnaam, in tegenstelling met de Duitsche wet, fiie voorschrijft, dat de vrouw teekent met den familienaam van den man, die zooeven haar echtgenoot is geworden. Terstond na het huwelijk begaven bruid en bruidegom zich in gesloten auto naar het slot, waarheen de gasten hun reeds waren voorgegaan, gevolgd door den burgemeester, den secretaris en de getui gen. De trouwkapel was ingericht in de hal van het slot, waar een met groen ver sierd altaar was opgericht en een overvloe dige versiering was aangebracht van bloe men en planten. Daar waren reeds aan wezig de familieleden en genoodigden, onder wie vooral de aandacht trokken de ex- kroonprins in de uniform van de doods kophuzaren, prins Eitel Friedrich in de uniform van infanterie generaal, prins Hein- rich in de uniform van groot-admiraal, prins Fürstenberg in feldgrau, en verschillende andere uniformen. Tegenover het altaar waren geplaatst twee troonzetels, daar tegenover, voor het altaar, lagen twee roodzijden kussens met goud geborduurde kronen die destijds in de slotkapel te Berlijn bij het avondmaal werden gebruikt. Toen het bruidspaar binnentrad, stonden alle aanwezigen op, behalve familie en genoodigden was er ook het huispersoneel, dat gewoonlijk aan de godsdienstoefeningen deel neemt, terwijl op het orgel een zacht preludium gespeeld werd. Toen allen gezeten waren, zong men gezamenlijk het lied »Jesu geh' voran,« en nadat dit gezongen was, nam de »hof- prediker", dr. Vogel, het woord. Hij las allereerst voor, den bijbeltekst, het 13de vers van hoofdstuk XIII van den eersten brief aan de Corinthiërs »Nu echter blijven geloof, hoop en liefde, deze drie de liefde echter is het grootste onder hen", den tekst, die de gebruikelijke geworden is bij huwelijksplechtigheden in het huis Hohen- zollern nadat de oude keizer hem gekozen had bij zijn 50-jarig huwelijk, en Wilhelm II bij zijn eerste huwelijk en ook bij zijn 25-jarige huwelijksviering, en die thans ook weder door den ex-keizer gekozen is. Na de preek van Dr. Vogel stonden bruid en bruidegom op en begaven zich naar het altaar, waar zij knielden op de daarvoor geplaatste kussens. Volgens den ritus van de Pruisische landkerk stelde de predikant hun de vraag of zij bereid waren tezamen het huwelijk aan te gaan. Nadat zij het »ja« op die vraag hadden uitge sproken, wisselden zij, terwijl het orgel zacht speelde, van ringen, waarna zij weder op hunne zetels plaats namen. Dan werd gezongen het lied »So nimm denn meine Hande.® Na dat gezang bad men het Onze Vader, waarop de predikant het bruidspaar en de gemeente zegende. Ten sloite volgde het lied »Havre, meine Seele«. Toen dit koraal was gezongen, stonden de ex-keizer en zijn vrouw op en begaven zich, gevolgd door de genoodigden, naar de aangrenzende »Gobelinzimmer,« waar het huispersoneel gelegenheid had zijn ge- lukwenschen aan te bieden. Vervolgens, in een aangrenzend vertrek, werden daartoe de genoodigden in de ge legenheid gesteld. De ex-keizer onderhield zich gedurende een kwartier met zijn gasten, waarop een gedeelte van hen afscheid nam. De overblijvenden begaven zich dan, voorafgegaan door het bruidspaar, naar de eetzaal, waar de dejeunertafel stond aan gericht. Na afloop van den maaltijd trokken de nieuw gehuwden terug, waarna de meesten der gasten vertrokken. Oe dubbele moerd te Spaarudam, Er wordt een nieuw onderzoek inge steld in verband met den dubbelen moord te Spaarndam, waarbij de gemeenteont vanger Melchior en zijn zuster om het leven zijn gebracht. Zooals men zich herinneren zal, is verleden jaar R. uit Spaardam, tegen wien in verband met dezen moord een vervolging was ingesteld, door het gerechts hof te Amsterdam in hooger beroep vrij gesproken. Er zijn toen bij het onderzoek vermoedens gerezen tegen annere personen. In deze richting moet thans het nieuwe onderzoek loopen. Dit onderzoek moet uit gaan van de justitie te Amsterdam, in samenwerking met de Haarlemsche justitie. Eenige personen zijn door de justitie ge hoord. Nog een geweien koning naar Doorn 1 Uit Doorn wordt aan de »N. R. Ct.c gemeld Maandagochtend werd ons hier met groot aplomb meegedeeld, dat binnenkort nog een andere ex-koning zijn intrek zal nemen in de gemeente Doorn, n.l. Kon- stantijn, de gewezen koning van Grieken land. Deze zou het huis Moersbergen, een groote bezitting onder Doorn, gekocht heb ben, aan welks inrichting reeds wordt gewerkt. De oorsprong van dit bericht schijnt te zijn, dat de gewezen koningin van Griekenland, die onlangs bij haar broer, den gewezen Duitschen keizer, op den Huize Doorn te gast is geweest, dit huis heeft bezichtigd, en dat men het, nadat het geruimen tyd leeg gestaan heeft, nu bezig is in te richten. Jacht-ongeluk. Een ernstig ongeluk is voorgevallen in het jachtveld bij Staphorst. Toen de buit bezichtigd werd, beeft een der aanwezigen de onvoorzichtigheid gehad om in plaats van de haanpal van het geweer over te leggen, den trekker over te halen, waar door de jager R. Krikken, Veeningen (Dr.) in het been werd getroffen. De ongelukkige werd naar het zieken huis te Hoogeveen vervoerd en is daar overleden. Hij laat een vrouw en 2 kin deren achter. o— Noodlottige grappenmakerij. De 17-jarige P. de Jong en de 30- jarige W de Hoop waren bij den vee houder Nieuwenhout te Oosterzee in de schuur bezig te timmeren, toen eerstge noemde een geweer spelenderwijs opnam en op De Hoop aanlegde, in de veronder stelling, dat het ongeladen was. Plotseling echter ging het schot af, en trof De Hoop levensgevaarlijk aan het hoofd. PLAATSELIJK NIEUWS. Voor Dames- en Kinderconfectie is de Firma TAVERNE DE MEERE, Hinthamerstraat 69, 's-Bosch, voor deze Omstreken het beste en voordeeligste adres. Hensden. De heer G. Kuijpers te Nederhemert hoopt 16 Nov. te herdenken, dat hij voor 40 jaren als brievenbesteller alhier werd aangesteld. Voorzeker zal deze dag voor den ijverigen ambtenaar niet on opgemerkt voorbijgaan. Naar wij vernemen, zal de instal latie van de EdelAchtb, Heer H. J. van Eggelen tot Burgemeester van Herpt plaats hebben op Donderdag 9 Nov. a.s. smiddags om 2 uur. Werkendam. Het fanfarecorps »Cres- cendo® van Nieuwendijk hoopt alhier in het Nutsgebouw op Donderdag 16 Nov. des avonds 7.30 uur een concert te geven. Het programa belooft veel. De Heer J. Bottenberg heeft be dankt als secretaris van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, afdeeling Wer kendam®. Tevens heeft hij ook bedankt voor alle andere functiën die hij bij dat Departement bekleedde. Tot leden van het kiescollege der Ned, Herv. Kerk zijn Zaterdagavond her kozen de Heeren J. Egas, A. Versluis en Joh. Visser. Aalst (Poederoijen). De rijksveldwach ter B. J. Brussel is overplaatst naar Dinx- perlo. Andel. Donderdag 16 Nov. hoopt de Chr. Gemengde Zangvereeniging »Hebt dan de Waarheid en den Vrede lief®, onder leiding van den WelEdelen Heer A. W. Havelaar, een uitvoering te geven met medewerking van de Chr. zangvereen. »Soli Deo Gloria® gemengd-, »Con. Amora® vrouwen- en »Het Lied® mannenkoor van WToudrichem. - B.-Broek. Niettegenstaande dezen Zo mer weinig goede tarwe gegroeid is, kan als bijzonderheid gemeld worden dat bij de Weduwe P. Branderhorst van 330 roe den land 27 H.L. tarwe zijn gedorschen. Capelle. J.l. Zondag speelde het eerste elftal onzer voetbalvereeniging Excelsior haar vierden competitiewedstrijd voor de eerste klasse B.V.B. tegen Korvel I uit Tilburg op het sportterrein alhier. Als om ruim twee uur scheidsrechter Slaats uit Baardwijk beginnen blaast, stellen beide elftallen zich geheel volledig op. Het is al spoedig te zien, dat Korvel over een uitstekend elftal beschikt, doch dit neemt niet weg, dat Excelsior na tien minuten spelens door Heintje de leiding neemt. 10. Het is echter van korten duur, want na een minuut spelens is de stand reeds gelijk. 11. Even later neemt Korvel de leiding, 24, welke zij tot de rust behoudt. Na de rust gaat Fxcelsior het wat ernstiger opnemen en er is dan ook nog geen vijf minuten gespeeld of Van der Waals kopt zeer prachtig de gelijkmaker in het Til- burgsche doel. 22. Als even later de buitenspeler den bal over de backs wipt, kogelt Van der Waals onder oorverdoovend gejuch no. 3 in het vijandelijk doel. 32. Van nu af is Korvel een geslagen elftal en steeds in de minderheid. Als Cové daarna een hoekschop prachtig voor het doel plaatst is het alweer Van der Waals, die den bal in het doel kopt. Stand 42. In dezen stand komt geen verandering meer, zoodat Excelsior haar vierde over winning welverdiend behaalde. Giessen. Zaterdagmorgen viel bij het waterscheppen de dochter van den landb. V. voorover in een vrij diepen sloot. De heer v. H., die zich juist verwijderde, hoorde haar plonsen en schoot dadelijk te hulp. Met veel moeite wist hij de drenke linge, die reeds half bewusteloos was, op den wal te brengen en haar van een wissen dood te redden. 's Gravenmoer. In zijne openbare vergadering, waarin afwezig was de heer W. Kielen, besloot de Raad dezer gemeente, nadat de voorzitter de notulen had voor gelezen en eenige mededeelingen gedaan, tot den onderhandschen verkoop van negen canadaboomen aan den havenloswal. Vervolgens werd overgegaan tot vaststel ling der begrooting van ontvangsten en uitgaven voor het dienstjaar 1923. Gewijzigd werden eenige posten der begrooting over 1922. Een voorstel van Burgemeester en Wet houders tot herziening der verordening tot heffing van schoolgelden werd aangenomen. Vastgesteld werd verder den voorloopigen pensioengrondslag van den heer M. Koert, gemeentegeneesheer. Daarna werd overgegaan tot de benoe ming van een lid der plaatselijke commissie voor het schooltoezicht en als zoodanig herbenoemd de heer A. Borstlap J.zn. In de algemeene vergadering der afdeeling 's Gravenmoer en Dongen van het Groene Kruis is als bestuurslid herkozen de heer P. Versteeg, terwijl in de vacature ontstaan door de periodieke'aftreding van den heer C. Beunis, is gekozen de heer J. P. van Dongen. De voorziening der vacature, ontstaan door het vertrek van Ds. Donkers, werd aangehouden. De oudste inwoonster dezer ge meente, Laurina van Wijk, geboren te Genderen 27 December 1826, is overleden. Onze dorpsgenoote, mej. A. Poleij, behaalde te Utrecht het diploma als apo- tekers-assistente. Herpt. Alhier heeft zich een comité gevormd om bij de installatie van den nieuwen burgemeester deze plechtigheid een eenigszins feestelijk karakter te geven. In deze feestcommissie heeft zitting de gemeente-secretaris, de wethouders, het hoofd der R. K. Bijzondere school en de voorzitters van het schuttersgilde »St. Ca- tharina®, de harmonie »De Eendracht®, de handboogschutterij »Ons Genoegen® en de burgerwacht. In een gecombineerde vergadering der besturen dezer vereenigingen werd het plan geopperd om bij de aankomst van den burgemeester, na zijn beëediging, hem aan de Luttelherptsche brug te doen verwel komen door eene commissie, waarna hij ten raadhuize zal geïnstalleerd worden. Het plan is om hem daarna te huldigen door de verschillende vereenigingen en de schoolkinderen, waarna bij gunstig weer de harmonie een rondmarsch door het dorp zal maken. Des avonds zullen de verschil lende vereenigingen ieder in haar lokaal gezellig bij elkaar blijven. Getracht zal worden om voor deze ge legenheid vanaf de Boterfabriek tot het Gemeentehuis vanuit de Boterfabriek elec- trisch licht te verstrekken. Nieuwendijk. De alhier gehouden 44ste jaarcollecte voor de scholen met den Bijbel heeft opgebracht f 174.23. Door den WelEerw. Heer Ds. de Bruijn, predikant der Geref. kerk alhier, is een -beroep ontvangen naar lieerde. Zaterdag 11 November a.s. hoopt het fanfarecorps »Crecendo« alhier een concert te geven in het Instituutlokaal. Het programma is weder keurig samenge steld en wij twijfelen dan ook niet of sCrecendo® zal het publiek weder een aan- genamen avond bezorgen. 9 Donderdagnacht zijn bij J. S. een aantal kippen ontvreemd. Vermoedelijk zijn de honden de daders. Ook hetzelfde geval deed zich voor bij T. v. d. S. Wij hopen dat strenge maatregelen genomen zal wor den, om ons van deze lastige dieren te verlossen. Nederhemert (N.z.) Alhier wordt een fruitteeltcursus gegeven door den heer Sinlruien uit Heusden. Raamsdonksveer. Gedurende de maand October werd aan het Postkantoor alhier en de daaronder ressorteerende hulp postkantoren ingelegd f 14898.33 en terug betaald f 17889.81. Gedurende de maand October geven de verkeerscijfers Postcheque en Girodienst aan totaal een bedrag van f 371901.34 voor gestort bijgeschreven wegens stortin gen en overschrijvingen en een bedrag van f|265826,67j voor uitbetaald en afge schreven wegens overschrijvingen en cheques. MarktberichtTarwe f 12 a f 12.50, Haver f 11 a f 41.50} Tarwestroo f 17, Roggestroo f 22, Hooi f 45. Wijk en Aalbnrg. J.l. Maandag is alhier een paardencursus begonnen, onder leiding van den heer W. F. Hilwig, Rijks veearts te Heusden. De lessen worden ge volgd door 15 leerlingen en gegeven des Maandagavonds om 7 uur in de school te Wijk. Waspik. Door de tooneelvereeniging »Entre-nous« is in studie genomen, behalve een operette »De gril van een Hertog®, blijspel in 3 bedrijven. Op de scheepstimmerwerf van de firma Ruitenberg, die tot heden vergunning had om 10 uren per dag te werken, zijn deze weer tot 8, uur teruggebracht, wat voor het werkvolk een aanzienlijke loons verlaging beteekent. Vorige week werd van den werf der N. V. Scheepsbouwwerven v/h P. en A. Ruijtenberg alhier met goed gevolg te water gelaten de stalen sleepkaan »Ideaal« groot c.a. 550 ton, gebouwd voor den heer II. Nuy te 's Hertogenbosch. De kiel zal worden gelegd voor een RijnHernekanaal- schip van 1050 ton, voor rekening van den heer J. A. Pols te Raamsdonk. Wondrichem. Veiling 3 Nov, Starappelen 1213 ct. Goud Reinetten 68 Zure Bellefleuren 41\ Zoete Campagne 79 Guldelingen 3 4 Valappelen 3 Maagdeperen 4J5| Beurré Classeau 2226 Brederodes 9—102» Giesen Wildeman 1012J Kleiperen 7 8| Winter Louwtjes 810|» Jodenperen 62 82 Alles per K.G. Waalwijk, 4 Nov. 't Begin der raads zitting heeft de voorzitter een 25-jarig wethouders-jubileum herdacht. De nieuw benoemde gemeente-ontvanger, de heer Van Mierlo, legde in handen van den voorzitter de gebruikelijke eeden af. Bij het verzoek van een aantal sigaren winkeliers, om de verordening voor de winkelsluiting voor hen te wijzigen, werd op voorstel van den heer Eibers de geheele winkelsluiting met 8 tegen 5 stemmen opgeheven. De ruiling van bouwterrein met de Firma Gebrs. de Graaf werd aan genomen. Het voorstel tot wijziging van het tarief der waterleiding werd na een breedvoerige discussie naar de bedrijfscommissie terug gezonden voor een nieuw advies. Het aangaan van een onderhandsche geldleening, groot f221.000 aölpCt. voor verschillende doeleinden bestemd, werd in f zooverre aangenomen, dat daarvan werden geschrapt f 1800.voor het aanschaffen van watermeters, f 9000.als aandeel in het kapitaal der Bank voor Nederlandsche Gemeenten en f1000.voor de bevolkings administratie. Besloten werd tot aankoop van de bouw hoeve Roestelberg en Fellenoord voor rond f12000.—. Besloten werd tot opheffing van de O. L. school in voormalig Baardwijk, waardoor men hoopte te bereiken, dat het aantal leerlingen aan de eene Openbare U. L. O. school zoo zou toenemen, dat deze als zoo danig gehandhaafd kan blijven. In de commissie van onderzoek voor de gem. begrooting 1922 werden gekozen de heeren Roggeveen, Eibers en Groeven. Op voorstel van den heer Eibers werd een bezuinigingscommissie benoemd, die voor de begrooting voor 1923 ernstig zal be- studeeren, wat op elk terrein van de ge meentehuishouding te bezuinigen valt. Hierin werden benoemd de heeren Timmermans, Verschure, Eibers en Roggeveen.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1922 | | pagina 2