voor hef Land van Heusden ea Aliena, do Langstraat on do Bommeiorwaard. No, 4241. woensdag 8 NoveMer É^'ieumatiek- Groene Kruis "-Bazar Aambeien. UHAPERIN BEHOORENDE BIJ HET De hevige jeuk en stekende pijn moeten spoedig zwichten voor Foster's Zalf door haar verzachtende, heelende en antiseptische eigenschappen. Foster's Zalf helpt ook uit stekend bij jeukende huidkwalen, eczema, uitslag en huidroos. Prijs f 1.75 per doos, alom verkrijgbaar. V te HEUSDEN. (5e lijst.) N. N. chocoladeketel Mej. T. kussen, grabbeltonart. Mej. v. d. B. hangerZr. v. U. grabbeltonart. Mevr. d. M. 3 kin- der kapes, 12 zakdoeken Dames D. 3 zakdoekjes, 3 dassen, 3 pr. sokophouders, 3 p. mouwophouders, 2 strikken. Allen te Heusden. v. H. te VI. 12 fl. limonade; R. te R. 50 reepen chocoladeT. te A. 15 fl. inktMej. S. te V. kleedje v. d. H. te V. 29 reepen chocolade M. te B. siga retten H. te U. 3 thermometersPh. Gr. te A. verbandmiddelen de R. te A. 7 mondharmonica's, 10 opschrijfboekjes, 4 sigarettenkokers, 3 armbanden, 2 messen, 3 beursjes, 3 schaartjes, 2 sigarenaanste kers, 4 pak tabak, 2 bonbonmandjes, sleutelmandje Mej. d. B. te 's Gr. thee kleed, babycape, byouteriedoosjeK. te 's H. kop, kannetje Mej. R. te A. kleedje L. te D. 6 quartetspelen v. d. V.-H. te VI. toez. 10 koekend. K. te L. toez. koffie en thee; v. G. te E. 5 ds. sigaren 20 pak lucifers. Aan giften Mej. d. B. te N. t 2. Mevr. B. te 's Gr. f 2.50v. A. te B. f 0.50B. te D. fl.50. KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOR DE LANGSTRAAT. Men meldt uit Waalwijk, dd. 3 Nov. In de heden gehouden vergadering der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Langstraat te Waalwijk, waren tegen woordig van de afdeeling Grootbedrijf de leden P. A. van Dongen, H. Verhijen, B. Timmermans, A. de Haan, F. J. v. d. Reijt en J. B. Verschuren van de afdeeling Kleinbedrijf de leden H. Rombouts. J. P. Elemans, P. C. Schellekens, B. J. Hoeve- naars, J. B. de Lange, M. Beerens en B. Roza. Voorzitter B. Timmermans. Secretaris M. A. J. van Liempt. In zijn openingswoord zegt de Voorzitter, dat de reorganisatie der Kamer voor hem niet het resultaat heeft opgeleverd dat hij daarvan heeft verwacht. De Kamers van Koophandel, die in hun ouden vorm vaak zeer veel voor handel en nijverheid hebben gedaan, voldeden wat inrichting en vorm betreft, niet meer aan de eischen die men aan een officieele vertegenwoordiging van handel en nijverheid meende te moeten stellen. Van de Kamers zelf ging dan ook den drang tot reorganisatie uit en na vele jaren van voorbereiding is die tot stand gekomen. Het nieuwe instituut werkt vanaf 1 April en zoo langzamerhand kan men ziet een oordeel vormen of de nieuwe werkwijze inderdaad handel en nijverheid zooveel me*r ten goede komt, of er van het nieuwe orgaan meer kracht uitgaat en door de Redering en andere instellingen meer waarde vnrdt gehecht aan zijne ad viezen. Spreker moet v>t Zyn spijt verklaren, dat de nieuwe Kaner njet beantwoord aan de verwachtingen, dje het practische zakenleven daarvan verwette. Wanneer men in de dagbladen de<jgenda's en de verslagen van de vergaderkgen der ver schillende Kamers nagaat, za^en ervaren dat die bijna uitsluitend gewy zyn aan de behandeling van ingekomen bukken, het verzenden van adressen, besluM5n het verleenen of afwijzen van adi,esie aan adressen van andere Kamers of briton van het Departement van Landbouv Nijverheid en Handel zich mengende in d« interne aangelegenheden der Kamer, terwijl slechts weinige zaken aan de orde komen die het handels- en bedrijfsleven rechts- streeks aangaan. Spreker zoekt hiervan de oorzaak in het feit dat noch de Regeering, noch de open bare instellingen bij voorstellen van wet, verordeningen, of reglementen handel en industrie betreffende, voldoende gebruik maken van de voorlichting die de Kamers van Koophandel kunnen geven en dat zij evenmin voldoende rekening houden met de adviezen en de verzoeken die te hunner kennis komen. Een treffend bewijs daarvan vindt men op deze agenda, waarop voorkomt de mede- deeling der Kamer van Tilburg, dat zij op haar deugdelijk gemotiveerd verzoek aan de Directie der Nederlandsche spoorwegen tot weder invoering van de kilometerboekjes, eenvoudig ten antwoord krijgt, dat het verzoek niet kan worden ingewilligd. Onze Kamer verleende een subsidie van f 25 aan de Yereeniging ^Nederland in den Vreemde* en een van f 75 aan de Nederlandsche organisatie der Internationale Kamer van Koophandel, en de Minister maakt daartegen bezwaar, ofschoon f 1500 voor subsidiën op de begrooting is uitge trokken. Spreker haalt deze voorbeelden slechts aan omdat zij den toestand typeeren, dezelfde gedragslijn wordt gevolgd bij de waardeering van de verzoekschriften en adviezen die de grootste belangen voor handel en industrie betreffen. Wekelijks worden door den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel vertegenwoordigers van bepaalde industrieën of van takken van handel ontvangen ter bespreking van het nemen van maatregelen tegen den (valuta) import van goederen, terwijl de Kamers van Koophandel, de officieele ver tegenwoordigers van handel en nijverheid, die ten deze toch zeker geacht kunnen worden competent te zijn, niets gevraagd wordt. Voor spreker is de nieuwe Kamer een disillussie. De groote geldelijke offers, die handel en industrie zich hebben moeten getroosten om het instituut tot stand te brengen de opofferingen aan tijd, die de leden zich hebben te getroosten voor het bijwonen der vergaderingen, staan bij den huidigen toestand van zaken geenszins in verhouding tot hetgeen de nieuwe kamers tot stand brengen. Eenigen tijd geleden heeft in het De partementsgebouw eene bespreking plaats gehad tuschen de afgevaardigden van alle Kamers onder Voorzitterschap van den Chef der afdeeling Handel waar de vraag werd gesteld of niet de tijd gekomen zou zijn tot het instellen van een centraal orgaan door middel waarvan de gezamenlijke be handeling van meer algemeene belangen beter tot zijn recht zou komen. De ver gadering besloot eene Commissie te be noemen die de instelling van een zoodanig centraal orgaan zou voorbereiden. Tijdens die bijeenkomst bleek duidelijk dat het meerendeel der afgevaardigden alles behalve tevreden was met den tegenwoordige!) gang van zaken. Spreker heeft zijn hoop gevestigd op de eerste plaats op de Regeering zelf, waar van hij verwacht dat zij zal ingrijpen voor de reorganisatie een fiasco wordt en op de tweede plaats op het tot stand komen van het centraal orgaan, dat, een maal gevestigd, beschouwd kan worden als de concentratie van de wenschen en inzichten van algemeenen aard van de diverse Kamers. Spreker koestert de hoop, dat binnen niet te langen tijd de Kamers meer zullen kunnen beantwoorden aan de verwachtingen die handel en nijverheid daaromtrent koes teren en de Kamers in staat zullen worden gesteld meer nuttig werk te doen dan tot nu mogelyk is gebleken. Het adres der Kamer te Nijmegen aan den Minister van Waterstaat, waarbij wordt aangedrongen op een betere post verbinding met Engeland, wordt aangenomen voor kennisgeving, omdat reeds een verzoek van ongeveer gelijke strekking der Bossche Kamer werd gesteund en uitzicht bestaat dat dit verzoek zal worden ingewilligd. Het in de vorige vergadering vastgestelde tarief voor de heffing van rechten enz., werd door den Minister goedgekeurd. Voor kennisgeving werd aangenomen de mededeeling van het Departement van Landbouw, Nijverheid en Handel, naar aanleiding van een adres dezerzijds, dat bereids in overweging was, eene wyziging der Invaliditeitswet, waardoor het plakken van rentezegels zou komen te vervallen. Besloten werd de toegekende bijdragen aan de Nederlandsche Organisatie voor de Internationale Kamer van Koophandel en de Vereeniging Nederland in den Vreemde van resp. f75 en f25, waartegen door den Min. van Landb. N. en H. bezwaar werd gemaakt, te handhaven. De Kamer sprak er hare verwondering over uit dat tegen deze bijdragen bezwaar werd gemaakt, waar de Kamers toch zijn te beschouwen als volkomen autonome lichamen, wat ook altijd door den Minister is voorgehouden en daarenboven voor subsidiën op de be grooting 4922 een bedrag van f1500 was uitgetrokken. Het antwoord van den Minister van Waterstaat naar aanleiding van het adres der Kamer te Vlaardingen, waarbij werd verzocht de voorgenomen centralisatie van den Postcheque en Girodienst niet door te voeren, zal den leden in afdruk worden toegezonden. Aan den Minister zal te kennen worden gegeven, dat had mogen worden verwacht dat vooraf het advies der Kamers over de centralisatie was ge vraagd. Na de discussiën, die zich over dit punt van de agenda ontsponnen, werd besloten tot den Min. van Landb., N. en H. een adres te richten, waarin uiting werd ge geven aan de onvoldaanheid over de tot heden gevoerde werkwijze, als door den Voorzitter in zijn openingswoord werd uit eengezet. Door het lid de Haan werd betoogd, dat in het algemeen weinig heil is te verwachten van invoerbelemmeringen, doch dat de Nederlandsche Nijverheid practisch alleen kan worden gesteund door maat regelen der Regeering die verlaging der productiekosten tengevolge hebben, zooals verlenging van den arbeidstijd, 'opheffing van de Raden van Arbeid en het plakken van rentezegels, verlaging van belastingen, spoorwegtarieven, briefport-, telegram- en telefoontarieven enz. Anderzijds werd aangetoond, dat de door den heer de Haan aangegeven middelen tot productieverlaging zeer juist zijn, doch dat deze geen directe hulp konden verleenen tot onmiddellijke en snel werkende bestryding der valuta-con- currentie, doch dat deze middelen veel meer eerst tot hun recht zouden komen, nadat de stabilisatie van de buitenlandsche valuta zou zijn bereikt. Mededeeling werd gedaan, dat het adres der Kamer ter verkrijging van belemmering van den invoer van leder en schoeisel uit landen met lage valuta is gesteund door de Gemeentebesturen van Gilze, Loon op Zand, Lichtenvoorde, 's Hertogenbosch, Veldhoven en Hilvarenbeek en door de Kamers te Eindhoven, 's Hertogenbosch, Venlo en Maastricht, terwijl de Rotter- damsche Kamer eene Commissie benoemde tot nader onder onderzoek der kwestie. Het verzoek om subsidie van de Vereen. Nederlandsch Fabrikaat werd afgewezen. Het verzoek der Kamer te Leeuwarden, tot wijziging der Drankwet, werd aange nomen voor kennisgeving. Naar aanleiding van het verzoek der Kamer van Salland, inzake verbetering der vervoerregeling voor het binnenlandsch vervoer te water, werd benoemd eene vaste Commissie voor verkeersmiddelen, waartoe werden gekozen de heeren P. van Dongen en A. de Haan van het groot bedrijf en de heer J. B. de Lange van het kleinbedrijf. Deze Commissie zal om trent dit punt rapport uitbrengen. De adressen der Bossche Kamer en van die voor Zwolle, inzake openstelling der kantooruren voor de telefoonkantoren in kleinere plaatsen werden voorloopig voor kennisgeving aangenomen, omdat intusschen is bekend geworden, dat eene herziening der openstelling der telefoonkantoren in voorbereiding is. Naar aanleiding van het adres der Kamer te Haarlem, aan H. M. de Koningin wordt verzocht niet over te gaan tot opheffing van het Departement van Landbouw, Nij verheid en Handel en de motie van de algemeene vergadering van den Nederl. Grossiersbond werd besloten tot H. M. een verzoek te richten in den zin van het adres der Kamer te Groningen, waarby wordt gevraagd het Departement van Landbouw, Nijverheid en Handel te handhaven en desnoods liever het Departement van Arbeid daaraan toe te voegen. Door den Voorzitter wordt verslag uit gebracht van de bijeenkomst aan het Departement van Landbouw, Nijverheid en Handel door vertegenwoordigers van alle Kamers bygewoond, waar besproken werd de oprichting van een centraal orgaan der Nederlandsche Kamers. De brieven van de Kamers te 's Her togenbosch en Eindhoven, inzake verlaging der posttarieven werden gesteld in handen der Commissie voor verkeersmiddelen. Besloten werd een crediet beschikbaar te stellen voor een aandeel in de kosten van vergaderingen van de Vereeniging van Secretarissen der Kamers van Koophandel. In de vacature, ontstaan door het ont- slagnemen van den heer J. Bergmans, werd als Voorzitter voor de afdeeling kleinbedrijf gekozen de heer J. B. de Lange te Kaats heuvel. Het Regleraert van Orde werd in dien zin gewijzigd, dat de benoeming van vaste Commissiën uit de vergadering wordt mogelyk gemaakt. De begrooting voor 4923 werd vast gesteld daarbij werd de korting voor pensioenbijdragen voor het personeel be paald op 4 pCt. vanaf 4 Jan. 4923 en op 8| pCt. vanaf 4 Juli 4923. Bij de rondvraag werd door den heer de Lange gewezen op eenige gebreken in de failliseraentwet speciaal op de gebrekkige regeling van de bekendmaking van het tijdstip waarop crediteuren hunne vorderin gen moeten indienen. Op voorstel van den heer Roza werd nog besloten tot de Ged. Staten het ver zoek te richten de Zuiderdijk langs de Maas vanaf Heusden tot Werkendam open te stellen voor autoverkeer, omdat dit de eenige doorgaande verbindingsweg is van Heusden naar Gorinchem. Kantongerecht te Hensden. Strafzitting op Vrijdag 3 November 4922. Kantonrechter H. J. van Eggelen, plaats vervanger. Ambtenaar van het Openbaar Ministerie Mr. J. S. Loke. Griffier Mr. W. Ruitinga. Voor het kantongerecht is het een kom kommertijd, die wel wat laat in het jaar komt. Een der hoofdoorzaken daarvan is zeker wel te zoeken in de platte beurzen van de menschen, die hen beangst doen zijn voor het betalen van voor hen weg gegooid geld in den vorm van boeten. En de menschen hebben gelijk, want als men kort in de dubbeltjes zit is het heusch niet prettig om er het Rijk nog mee van te laten genieten. Op den rol 62 zaken, bijna alle zonder eenig belang. Van de beklaagden waren slechts 7 persoonlijk verschenen, terwijl de overigen het maar beter schenen te hebben gevon den om geen tochtje naar Heusden te ma ken. Het weer was niet erg aanlokkelijk voor een uitstapje en de meesten konden zeker thans thuis meer verdienen met aardappelen of peeën rooien dan met een reisje naar Heusden. En bovendien hebben de wegblijvers dikwijls ook gelijk. Vooreerst hebben ze geen tijdverlies in hun werk, en bovendien ontnemen ze zich de gelegenheid om voor het kantongerecht dingen te zeggen, die ze beter hadden kunnen zwijgen, en waardoor ze hun zaak niet beter maken. Meermalen komt het voor, dat een be klaagde in vroolijke stemming verschijnt en zich dan uit op een wijze, die soms allervermakelijkst is. Hiervan echter dit maal geen spoor. Alle verschenen boosdoe ners waren blijkbaar onder den indruk van het oogenbhk en toonden berouw over hun bedreven zonde, hetgeen op hun uit gestreken gezichten te lezen viel. De een keek al droefgeestiger dan de ander en noch beklaagden, noch getuigen wisten aan de zitting ook maar eenigszins een meer opgewekt tintje te geven. Van de 44 beklaagden, beneden den leeftijd van 48 jaar, wier zaken met ge sloten deuren werden behandeld, waren er 5 verschenen. Een dezer, nl. J. C. F. te Waardhuizen, vertelde ons dat hij in ze keren nacht met paard en kar had gere den, zonder dat de kar voorzien was ge weest van een lichtgevenden lantaarn en dat de kantonrechter hem f3 boete of 4 week tuchtschool had gegeven, Hij mocht kiezen had de kantonrechter hem gezegd. En dit deed onze vriend door, naar hij zeide, f3 naar den ontvanger der regis tratie te Werkendam te zullen brengen. Voorwaar o. i. de beste keuze, W. v. B. te Hedikhuizen was aldaar op den openbaren weg leelijk aan het vloeken geweest. De veldwachter had het gehoord en beklaagde een bonnetje gege ven, dat hij Vrijdag j.l. te Heusden mocht gaan inwisselen. Dit inwisselen geschiedde echter op averechtsche wijze, want de kanton rechter zeide, naar wij vernamen, tegen Wouter, dat vloeken nimmer te pas kwam, ook al was het niet bij verordening verboden en dat hij f 5 moest storten bij den Griffier te Heusden of den Ontvanger der Registratie te Werkendam, en als hij dit niet wilde doen, dan mocht hij een weekje te Gin-, neken gaan logeeren, waar een gebouw staat, dat men in de wandeling de tucht school noemt. B. V., P. B. en D. P. V., alle drie uit Woudrichem, hadden aldaar achter aan een auto gehangen. De kantonrechter had, naar wij vernamen, de jongelui een flink standje gegeven en het daarbij gelaten, 't Waren ook nog maar kinderen en een straf opleggen was in dit geval wel een beetje te erg. Zij werden teruggegeven aan de ouders zonder toepassing van straf. Van de 54 beklaagden boven den leef tijd van 48 jaar waren er slechts 2 ver schenen. Zoo'n klein getal ^belangstellende* beklaagden is ongekend. Moge het echter geen windstilte zijn, die een naderenden storm voorafgaat J. V. te Veen had proces-verbaal ge kregen, omdat hij op 24 April van dit jaar te Hedikhuizen perziken, die in on deugdelijke toestand verkeerden had vervoerd. Beklaagde zei niet te hebben geweten of die perziken deugden of niet. Zou de kantonrechter dit verweer gelooven Er werd niet direct vonnis gegeven. Uitspraak a.s. Vrijdag. H. J. v. d. S. te Werkendam had op den openbaren weg aldaar een paard aan een touw geleid, terwijl hij op de fiets zat. De veldwachter van de Ruit had zulks gezien en vriend Hendrik op de bon gezet. Hendrik vertelde aan den kan tonrechter, dat hy haast had, en dat er niemand op den weg liep, zoodat zijne handelwijze absoluut gevaarloos was geweest. Dit laatste nemen wij gaarne aan, want al moge Hendriks paard vroeger al een klepper zijn geweest, thans begint het meer en meer op het Trojaansche paard te gelijken. De kantonrechter wilde zeker nog eens over de zaak nadenken, want hij gat niet direct mondeling vonnis, doch beloofde a.s. Vrydag met een schrif telijk vonnis voor den dag te zullen komen. Gebruikt t&bletten Burgerlijke Stand. HEUSDEN. Geboren: Cornelis, z. van K. Mans en J. OomenJohanna, d. van A. A. Buschgens en A. de Rijk, beiden te Roer mond. Ondertrouwd: J. G. J. Oelp en W. Th. Vaassen J. W. Fijneman en J. H. Toethuis. MEEUWEN. Over de maand October. Geboren: Arida d. van A. Doedijns en L. de KloeTeuntje Willemina d. van A, Lankhaar en S. de Zeeuw. Overleden; M. A. Schelle 7 jaar. DE WERKEN EN SLEEUWIJK. Overleden: Barendina v. d. Schuit 74 j., echtg. van W. Ippel Geertruida v. d. Stelt 80 j., echtg. van P. Sterkenburg Petronella v. Wijngaarden 62 wed. v. L. Brun Leendert Potters 44 j., echtg. v. W. Duiser. GENDEREN. Over de maand October. Geboren: Levenl. aangeg. kind van T. C. Broekhuizen. Getrouwd: F. C. M. Kaljé 25 j. en F. W. Colet 20 j.A. L. van Wijk 26 j. en M. J. Uijthoven 21 j. Overleden: M. Th. Daanen 35 j., echtg. van J. J. Brouwers J. P. van Mers- bergen 16 dagen W. P. Arendse 5 w. C. van der Vliet 81 j. ANDEL. Over de maand October. Geboren: Catharina Johanna d. van H. de Fijter en N. de Fijter Peter Dirk z. van A. de Waal en J. Hak Pieter Willem Adriaan z. van H. Vogelaar en M. M. v. d. SteltArnoldus z. van M. v. d. Vliet en A. C. v. d. Oven Cornelis Ma- rinus z. van A. J. A. Smits en J. Ver hoeven Klazina d. van N. van Rijswijk Oz. en A. J. de Ruijter. Ondertrouwd: L. van 't Sant 27 j. en G. van Wijgerden 24 j. Getrouwd: W. van Krugten 27 j, en C. A. van Herpen 29 j. NEDERHEMERT. Over de maand October. Geboren: Arie, z. van C. Sprong en H. A. van Ooijen Cornelia, d. van J. Baks en C. van Diggelen Pieter, z. van R. J. Oomen en E. van Ooijen Dirk, z. van D. Keinemans en C. van Heusden. SPRANG. Over de maand October. Geboren: Johanna Adriana, d. van J. C. de Roon en A. A. v. d. Hoeven Wilhelmus Cornelis, z. van B. A. van Caem en P. H. SchottMeeuwis Marinus, z. van J. H. Oerlemans en M. M. de Lint. 's GRAVENMOER. Geboren: Wilhelmina, d. van Chr. Timmermans en D. Hartenboer. Getrouwd: W. Kielen, 40 j. en J. C. van der Dussen, 20 j. Overleden: D. C. Timmermans, 76 jaar. tlJHESSEl jWetiwsblad

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1922 | | pagina 5