SunlfcjhtéW Uitgave: Firma L< J. VEERMAN, Heusden. No4245. Woensdag 22 November 1922. FEUILLETON. YIOLA. UND VAN AlTHN^ Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Dit blad verschynt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25, en franco per post beschikt ƒ1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 1 6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Mirf nicfe kun je de hond zoo fijn wasschen als inet De Levers Zeepmy. VLordingen. BUITENLANDSCH OVERZICHT. De sultan van Turkije is Konstantinopel ontvlucht en heeft de wijk genomen aan boord van het Engelsche oorlogsschip x>Malaya«, waar hij ontvangen werd door den Engelschen admiraal en den waarne- menden hoogen commissaris. Een Reuter bericht zegt, dat de Kemalisten ongetwij feld zullen trachten aan te toonen, dat de sultan gevlucht is onder pressie van En geland de verhouding der Kemalisten tegenover Engeland zal er in elk geval niet beter op worden. Sultan Mehmed heeft de verzekering gegeven, dat hij zich onder bescherming van de Engelsche vlag plaatste, maar daarom nog geen afstand deed van den troon. Dat hij echter in afzienbaren tijd te Konstantinopel terug zal keeren en in eere hersteld zal worden mag betwijfeld worden. Op de Islamitische geloovigen in Britsch-Indië en overal buiten de Kema- listische invloedssfeer zal de vlucht echter diepen indruk maken. Geestelijke en wereldlijke macht zijn in den persoon van den sultan vereenigd, en de bescherming welke door de Engelschen verleend wordt aan zijn persoon zal de Mohammedanen buiten Klein-Azië slechts dankbaar stemmen. De besprekingen tusschen Curzon en Poincaré te Parijs gevoerd, hebben Zaterdag een zeer gunstigen loop genomen, zoodat beide ministers Zondagmiddag in de beste overeenstemming de reis naar Lausanne hebben aanvaard, om hun opvattingen aan die van Mussolini te toetsen. Volgens Havas zijn de leidende mannen van Frank rijk en Engeland tot de conclusie gekomen, dat men verder wapengeweld van Turksche Door L. J. FIKKEE. 47) ïMaar zeidet ge mij straks niet, dat het zieke meisje daar binnen en hij wees naar de herberg uw verloofde was »Juist,« zeide Frederik, en ik begreep reeds, wat gij vragen wiltdoch dit zal ik u later wel eens vertellen, indien gij lust mocht hebben, er naar te hooren.* Volgaarne,® was het haastig gegeven antwoord, #doch keeren wij thans terug naar de zieke zij moet gewekt worden, om in te nemen.* Beiden spoedden zich hierop naar binnen, en toen Viola eenige oogenblikken daarna de oogen opsloeg, vloog een blijde, geluk kige glimlach over haar vermagerd en bleek gelaat bij het zien van den jongen man, die in angstige spanning zijn oogen op haar hield gevestigd. Frederik*, fluisterde zij nauwelyks hoorbaar, »het is dus waar, ik heb u weder. Het was dan geen droom, toen ikt P Zij hield op en sloot de oogen blijkbaar had het spreken haar te zeer vermoeid, doch de glimlach der zalige vreugde bleef om haar lippen spelen. Zij dronk gewillig den drank, dien de wonderdokter haar voor zijde niet mag dulden en dat de overeen komst van Moedania in ieder geval ge ëerbiedigd dient te worden. Uit dit bericht kan de conclusie worden getrokken, dat Frankrijk het Britsche standpunt ten opzichte van Turkije krach tiger ondersteunen zal dan tot dusver ge schiedde. Wat Poincaré tot een wijziging van den vroeger gevolgden koers bewogen mag hebben Heeft Curzon, in ruil voor deze tegemoetkoming Britsche consessies op ander gebied in uitzicht gesteld B.v. ten aanzien van de schadevergoeding Het bericht uit de ïChicago Tribune«, dat Bradbury, de Britsche gedelegeerde in de Commissie van Herstel een wenk van zijn regeering gekregen heeft, om de eischen van Frankrijk zoo krachtig mogelijk te steunen, geeft voedsel aan dit vermoeden. Het kabinet Bonar Law heeft een zege praal behaald, die zelfs grooter is dan de propagandisten dier partij voorspelden. Verwachtte men, dat de conservatieve partij een meerderheid van 40 zetels boven alle andere partijen zou behalen, de uitslag der verkiezingen heeft dit getal op 90 gebracht. Ten gevolge van deze over winning zal ook de Britsche politiek in de Commissie van Herstel ongetwijfeld wijzi ging ondergaan. Eveneens de politiek van den Italiaanschen vertegenwoordiger, nu Mussolini te Rome de lakens uitdeelt. Mussolini is te Territet gekomen en heeft daar een vriendschappelijk onderhoud gehad met Curzon en Poincaré, waarna een al- gemeene bespreking gehouden is met de leiders der delegatie en de commissarissen, die de ministers vergezellen. Hierna zijn de heeren naar Lausanne vertrokken om met de Turken te vergaderen. Mussolini wil aan de conferentie te Lausanne nog een wijdere strekking geven en van de bijeenkomst der ministers gebruik maken, om alle vraagstukken, die voor de Entente van belang zijn, in behandeling te nemen. In een te Territet toegestaan interview heeft de Italiaansche premier verklaard, dat hij de positie van Italië in de Entente met Curzon en Poncaré grondig bespreken zou en ten aanzien van den Levant den koers van Engeland zou willen volgen. Het eenheidsfront der Geallieerden, waarover zooveel te doen is geweest, blijkt nu wel hersteld te zijn. Natuurlyk niet voor langen duur, want vroeg of laat zullen de Italiaansche, Britsche en Fransche be langen toch met elkaar in botsing komen. hield, toen Frederik haar dit verzocht, en ditmaal bleven de benauwdheden geheel weg, ook zelfs, toen zij een tweede hoe veelheid had ingenomen. Bijna terstond daarop viel het meisje andermaal in een diepe sluimering, en toen Frederik den volgenden morgen den dokter vroeg, wat hü van de zieke dacht, antwoordde deze zonderlinge man op plechtigen toon »Als het Gode behaagt, zal zij leven.* V. Blanche had niet te veel gezegd, toen zij beweerde, dat men den dokter genezin gen had zien verrichten, die aan het won derbaarlijke deden denken. Inderdaad had deze zonderlinge man ook ten opzichte van Viola zijn roem schitterend gehandhaafd, en wie het meisje een week geleden had zien nederliggen, moest erkennen, dat hier werkelijk een of ander wonder scheen te zijn verricht. De toenmaals uitgeteerde, doodelijk bleeke en als met den dood reeds worstelende maagd zat nu in een gemak- kelijken stoel bij een lustig knappend en helder brandend vuur ter neder in dezelfde woning, waar men haar een week te voren in zoo deerniswekkenden toestand had binnengedragen. Wel was de frissche blos der gezondheid nog niet op haar wangen teruggekeerd, doch die wangen begonnen zich reeds weder te vullen, evenals de kuiljes daarin en het nog ietwat spitse kin netje spoedig zouden wederkomen. Doch hare groote, donkere oogen stonden weer Doch voorloopig vangt Angora den eersten stoot op van de verstrekte Entente. President Ebert heeft Dr. Wilhelm Cuno, president der Hamburg-Amerika lijn, ver zocht een nieuw rijkskabinet samen te stellen. Deze heeft de opdracht aanvaard, doch heeft met zijn enrste poging niet veel succes. President Ebert laat hem evenwel niet los, want hij zou geen anderen can- didaat weten te vinden en moet Cuno nu hebben verzocht een ministerie te vormen dat buiten de partijen staat, dus een zaken- ministerie. Slaagt Cuno ook hiermede niet, dan zou president Ebert zich opnieuw tot dr. Wirth willen wenden. Mag men echter de laatste berichten gelooven, dan zou het Cuno gelukt zijn nieuwe ministers te vinden. BUITENLAND. Ongeluk op dcii Boven-Rij». Bij Rheinau is Woensdagavond een boot, waarin zeven van een feest terugkeerende havenarbeiders over den Rijn terugvoeren, lek gesprongen en gezonken. Slechts twee der inzittenden konden gered worden. o Vier burgers terechtgesteld. Het hoofdkwartier van het Vrijstaatleger heeft medegedeeld, dat vier burgers, om dat zij zonder behoorlijke machtiging in het bezit van wapens waren bevonden, te rechtgesteld. Dit zijn de eerste terecht stellingen sedert de verleening van zelf bestuur aan Zuid-Ierland. Men vreest voor represailles. Keu Berltynsch station voor 2.300.000 mark bestolen. In het station West End, nabij Berlijn, is ingebroken. De kas, inhoudende een bedrag van 2.300.000 mark is gestolen. Posttarief verhoogd. In Duitschland is het posttarief opnieuw verhoogd. Een stadsbriefkaart kost nu 3 mark, een gewone briefkaart 6 mark. Een stadsbrief tot 20 gram 4 mark, een ge wone brief voor binnenlandsch verkeer 12 mark. Het zal de laatste tariefsverhooging wel niet zijn, verwacht men. Zeeroof in de buurt van Honkong. Een stoutmoedige daad van zeerooverij midden op zee werd gepleegd aan boord helder en rustten meestentijd met een uit drukking van onbeschrijfelijke teederheid en liefde op Frederik, die naast haar zat en hare hand in de zijne hield. Hij hield die zachte, fijngevormde vingeren zwijgend omvat, doch bracht ze nn en dan aan zijn lippen en drukte er een vurigen kus op. Het was dien dag voor het eerst, dat de wonderdokter Viola had toegestaan, een uurtje het ziekbed te verlaten. Doch voor hij heenging en de beide gelieven alleen liet, had hij Frederik uitdrukkelijk verbo den, het meisje door veel spreken of vra- geu te vermoeien, daar zij hiervoor naar zijn oordeel nog te zwak was. Eveneens had hij Viola doen beloven, zoo weinig mogelijk over het verledene te spreken en vooral elke aanleiding tot verklaringen zorg vuldig te vermijden. Met deze woorden was hij in de naaste kamer gegaan, en nu zaten de twee gelieven, voor het eerst na een lange, smartelijke scheiding, hand in hand naast elkander. Geruimen tijd blijven zij zwijgend elkaar aanstaren totdat Viola eindelijk de stilte verbrak, door het enkele, zacht en bevend uitgesproken woord »Frederik.« Er lag een wereld vol liefde in den toon, waarop zij dien naam uitsprak, en Frederik trachtte vruchteloos zijn ontroering te ver bergen, toen hij zag, hoe haar glanzend oog plotseling vochtig werd. »Viola, mijn liefste,sprak hij zacht, »de Hemel heeft het goed met ons be schikt. Maar gij moet boven alles kalm van het Engelsche stoomschip ïSuianc, dat met een groot aantal Europeesche en Chineesche passagiers aan boord van Macao op weg was naar Honkpng. Het schip werd overmand door 65 Chineesche passa giers, die de officieren in bedwang hielden en den kapitein, den eersten officier, den hoofdmachinist en verscheidene Europeanen verwondden en twee Indische wakkers doodden, terwijl verscheidenen gewond werden. De roovers openden de safes, maakten zich meester van de bezittingen der passagiers en plunderden het geheele schip. Ten slotte vorderden de piraten in de nabijheid van Honkong sampans op en ontsnapten met den buit. (Reuter.) Bctoogingen te Gent. Uit Gent wordt bericht, dat daar Zon dagochtend een betopging van wel twin tigduizend menschen is gehouden voor de nationale eenheid en het volledig handhaven van de Fransche hoogeschool te Gent. Aan het hoofd van den stoet liep een groep hoogleeraren en leden van het adminis tratieve personeel van de universiteit. Een deputatie overhandigde aan den gouverneur der provincie een adres, waarin gevraagd werd de Gentsche universiteit te handhaven, intusschen het recht der Vlamingen er kennende op een Vlaamsche hoogeschool. De geregelde gang van de betooging werd nu en dan verstoord door troepen tegen-manifestanten, die de betoogers uit floten en uitjouwden. In de oude Schel- destraat moest de politie van leer trekken en deed daar eenige arrestaties verschei dene personen werden licht gewond. Een troep tegen-betoogers heeft de ruiten in gegooid van het gebouw waarin het dag blad »Flandre Libérale« is gevestigd. Den heelen dag patrouilleerden afdeelin- gen gendarmen en politie door de straten. In den namiddag ontstonden er weer relletjes, waarbij de bereden politie een charge moest uitvoeren tegen betoogers, die een aanval wilden doen op het huis van een makelaar in effecten. o Huidaandoeningen. Tegen huiduitslag, eczema, dauwworm, gordelroos, en alle jeukende huidaandoenin gen, wordt Foster's Zalf sterk aanbevolen. Zij geejt baat vanaf de eerste aanwending. Prijs f 1.75 per doos, alom verkrijgbaar. en rustig blijven.* Hij streelde liefkozend haar schoone, lange haren, die als een prachtige sluier over hals en schouders nedergolfden. »De dokter heeft mij de groote voor zichtigheid in het spreken aanbevolen, mijn beste,ging hij liefdevol voort, »en hij is er de man r.iet naar, om noodeloos harde bevelen te geven. Wij moeten zijn raad opvolgen.* ïJa, Frederik.* Haar stem klonk hem zoo onuitsprekelijk zoet in de ooren, dat hij niet nalaten kon, het schoon gelokte hoofd even in zijn han den te nemen en nogmaals in die heerlijke oogen te blikken, waarin hij enkel liefde, eeuwige liefde las. Viola,* fluisterde hij met haperende stem, Viola, God alleen weet, hoe innig gelukkig ik mij thans gevoel. »Ik geloof u, Frederik. De Hemel heeft mijn gebed verhoord.* »Wij zullen nu beiden gelukkig zijn, Viola.* »Ja, Frederik, en nooit weer scheiden, nietwaar »Nooit weer, liefste, nooit weer. Wij zullen ons gansche leven bij elkander blij ven. Maar eerst moet gij geheel weer genezen zijn.* *0, ik ben gauw weer beter, Frederik. Ik wil nu weer leven, leven bij en met u.« Hij greep in vervoering andermaal hare beide handen en zag haar lang en diep in de oogen. Hunne lippen zwegen, maar Ontspoord. Van den sneltrein D. 27, die Zondag morgen uit Danzig naar Berlijn vertrok, zijn bij het station Rahnel Sagorsch op Poolsch gebied vier wagens ontspoord. Vijf-en-twintig passagiers werden gewond. De oorzaak der ontsporing is nog onbekend. Trein in brand gestoken. Iersche republiekeinen hebben Dinsdag nacht een trein van Limerick naar Nenagh bp Cartleconnell tot staan gebracht. Ze dwongen de passagiers uit te stappen, be sprenkelden de wagens met benzine en staken den trein in brand. Daarna dwon gen zij den machinist den brandenden trein in beweging te brengen. Deze reed, zon der onheil te veroorzaken, eenige kilometers over de lijn en kwam aan den voet eener steile helling tot staan. Tenslotte kwamen regeeringstroepen uit Castleconnell opdagen, die den brand blusschten. Alle wagons, op één na, bleken nog bruikbaar te zijn. BINNENLAND. Een oudheidkundige vondst. Bij het afgraven van duinen, tot op den kleigrond, is onder de gemeente Katwijk een ruw-aarden-pot gevonden, die volgens de verklaring van den directeur van het Museum van Oudheusden te Leiden ver moedelijk uit de 6e eeuw dagteekent. Oudheidkundig achtte men deze vondst belangrijk. De gemeenteraad heeft besloten het voorwerp in bruikleen aan het Museum van Oudheusden te Leiden af te staan. Een protest van caféhouders. Men meldt uit Meppel De caféhouders, aangesloten bij de afd. Meppel en Omstreken van den Ned. Bond van Koffiehuishouders, Caféhouders en Slij ters hebben besloten op den marktdag hun zaken den geheelen dag te sluiten, als protest tegen een nieuwe bepaling in de politieverordening, die verbiedt dat op marktdagen na 2 uur alcoholhoudende dranken worden geschonken. Honderden boeren uit den omtrek zullen nu geen paard en geen fiets gestald kunnen krijgen. o De 32-jarige ongehuwde schipper P. J. W. Domsdorf, uit Nijmegen, is in de Ringvaart bij Halfweg overboord gevallen en verdronken. hunne harten spraken des te luider, en zij verstonden elkaar er niet minder om. Eindelijk werd er zacht aan de deur getikt en trad de wonderdokter weder binnen. Een enkele blik op de herstel lende zieke overtuigde hem, dat zijn voor schriften getrouw waren opgevolgd. »Nog eenige dagen van rust,« sprak hij op vriendelijken toon, tot Viola, »en dan moogt gij loopen, praten en zingen naar hartelust. Maar nu is het meer dan tijd, weer naar bed te gaan.* Gehoorzaam onderwierpen de gelieven zich aan zyn wensch, en geen kwartier later wandelde Frederik, als naar gewoonte, met den dokter in den tuin, terwijl Viola, onder de hoede van Blanche, trachtte nog een uurtje te gaan slapen. ïWelnu,* begon Frederik, nadat zij reeds geruimen tijd over de voorspoedige gene zing van het meisje hadden gesproken, »hebt gij reeds over mijn voorstel nage dacht, dokter »Gij bedoelt, of ik als uw huisdokter mee naar Holland wil gaan, nietwaar was de wedervraag. 9Juist. Naamt gij reeds een besluit »Mijn besluit is genomen en blijft on veranderlijk.* »Gy neemt het dus aan vroeg Fre derik verheugd. »Neen,« luidde het kalm gegeven ant woord. »In geen geval X»In geen geval.* Wordt vervolgd.) ir MEinSBLAB iiör list Laid ui Heusden en AlteiaJeLanistraat en de Bumelerwaard

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1922 | | pagina 1