Pryzeu ran luxepaarden, Hoewel het in het algemeen met den paardenhandel de dood in den pot is dieren, die ongeveer drie jaar geleden voor f 1000 van eigenaar verwisselden, kunnen tegenwoordig nauwelijks f 200 f 300 opbrengen worden speciaal voor luxe paarden, toch zoo nu en dan nog flinke prijzen bedongen. Zoo werd dezer dagen door tusschenkomst van een Groningschen handelaar een vijfjarige vos voor ruim f 1400 naar Rotterdam verkocht. Naar wij vernemen begint in het alge meen de vraag naar luxepaarden toe te nemen, wat hieraan wordt toegeschreven, dat er, nu het gebruik van auto's meer en meer algemeen wordt, hier en daar weer tot het houden Van équipages wordt overgegaan. Salaris politie. Te Dinteloord is het salaris van de politie al3 volgt vastgesteld met ingang van 1 Jan. a.s. de aanvangsjaarwedde wordt teruggebracht van f 1400 tot f 1200 De 8 jaarlijksche verhoogingen worden nu 6 jaarlijksche verhoogingen. De kinder toeslag gaat in bij het 5e inplaats van by het 3e kind. De vergoeding voor rijwiel, schoeisel enz. wordt met f 50 verminderd. Deze nieuwe bepaling is echter niet toe passelijk op de tegenwoordige titularissen. Naar raderlandscheu bodem. Door de Belgische regeering is, naar de *Tel.« meldt, besloten om de lijken van de te Harderwijk tijdens de interneering begraven Belgische militairen, naar vader- landschen bodem te doen overbrengen. Daartoe zullen de kisten, ruim 40, in metalen overkisten worden geplaatst. Waarschuwing Een vrouw te Huizen had een kaas schoongeschrapt en wierp het schrapsel in het kippenhok. Denzelfden nacht stierven al haar negen kippen. Te Wieringerwaard hebben zich voor de betrekking van gemeente-veldwachter 393 sollicitanten aangemeld. Het salaris bedraagt f1400. Verdronken. Te Lobith is de matroos D. R. van het sleepschip «Thijssen 25,overboord gevallen en verdronken. De man was gehuwd en vader van 3 kinderen. Alle veemarkten in Zeeland verbodeu. Met ingang van 20 Nov. zijn alle vee markten in Zeeland verboden met het oog op mond- en klauwzeer. (V.D.) Naar het Corr-Bur. verneemt, is het te verwachten, dat mogendheden zooals Nederland, die niet deelnemen aan de confe rentie teLausanne, maar capitulaire verdragen hebben met Turkije, in de behandeling dezer materie zullen worden gekend. Concurrentie in de vleeschpryzen 1 Het rundvleesch daalt te Steenwijk ge stadig in prijs en wordt, zonder been, door bijna alle slagers voor 50 cent het pond verkocht. Sommigen bieden het zelfs voor 40 cent het pond aan. Concurrentiehaat moet de oorzaak van deze sterke daling zijn. Een uaaktlooper. Mej. B., uit Voorst, is op den Rijks straatweg VoorstApeldoorn door een geheel ongekleeden man aangevallen en van de fiets getrokken. Zij verdedigde zich dapper, zoodat de man weer in de bosschen verdween. Mej. B. had bij de aanranding een ge kneusde knie opgeloopen. Eenigen tijd later wist de politie den aanrander aan te houden. o Kerk-inbrekers, Te Tiel zijn gevankelijk binnengebracht de twee Duitschers, vermoedelijke daders van den inbraakdiefstallen die in den nacht van Maandag op Dinsdag j.l. in de R. K. kerk en de pastorie te Leeuwen (Maas en Waal) gepleegd worden. o Een speld doorgeslikt. Te Groningen heeft de 9-jarige Marten Huizinga bij het boterham eten een speld doorgeslikt. Hij is na de opeiatie in het akad. ziekenhuis overleden. Bon en vrouw met hun elfjarig dochtertje wonen, heeft de vrouw, die aan zwaar moedigheid lijdt, tijdens de afwezigheid van den man, Zaterdagnacht haar dochtertje in een aanval van krankzinnigheid met een doek gewurgd, terwijl het kind sliep. De vrouw heeft zich daarop bij de politie aangemeld. o Be moord te Yeendam. Men meldt uit Veendam De arbeider Bos heeft bekend, dat hij die pas enkele dagen bij den huurboer Bick heeft gewerkt, met dezen een plan heeft opgezet om den ouden Bakker te dooden. Bos zou hem des avonds om 5 uur in den stal roepen. Bick, die 5667 gulden huur schuldig was en reeds een vaische kwitantie had opgemaakt, zou het slachtoffer den hals afsnyden. Toen Bos Bakker had geroepen ging Bick er echter van doortoen heeft Bos een 25-jarige onverantwoordelijken dolkop, die vroegtijdig zijn ouders verloor, het trieste werk alleen opgeknapt, met een scheermes, hetwelk hij des namiddags van Bick had gekregen Toen Bos bij Bick thuis kwam, heeft vrouw Bick den moordenaar een schoone broek gegeven. De met bloed bevlekte werd verbrand. Bick heeft na vele uitvluchten zijn aandeel ten slotte bekend; hij is 30 jaar en vader van vier kleine kinderen. De huurschuld werd als een familieschuld beschouwd, daar de broers van Bick borgen waren en zouden worden aangesproken. Ook deze zijn verhoord, doch sehijnen in het drama geenszins betrokken. De opgewondenheid onder de bevolking is grootalgemeen wordt aan de politie hulde gebracht, dat ze reeds binnen het etmaal de vermoedelijke daders heeft kunnen grijpen. PLAATSELIJK NIEUWS. Voor Dames- en Kinderconfectie is de Firma TAVERNE DE MEERE, Hinthamerstraat 69, 's-Bosch, voor deze Omstreken het beste en voordeeligste adres. &iud gewurgd. Men meldt uit Hilversum In het Gemeenlandshuis, het gebouw van Stad en Lande van Gooiland, op de heide bij Hilversum, waarin de concierge Hensden. Tot ouderling der Ned. Herv. Kerk alhier is gekozen de heer H. v. Wijk, in de plaats van den heer G. Vos, die wegens hoogen leeftijd heeft bedankt. Tot Diaken zijn gekozen de heeren A. Bax en A. J. Verschoor, welke laatste zijn benoeming niet heeft aangenomen. Tot Notabel werden herkozen de heeren v. Ommeren en Leenhouts, en gekozen de heer J. Verschoor. De tuinier L. v. Bladel alhier toonde ons twee Arabische knollen, waarvan de een het kolossale gewicht had van 21, en de ander van 19 pond. Beide knollen zijn geteeld in de z.g. «Werken* achter den molen. Veertigjarig ambtsjubileum G. Kuij- pers. Zooals wy reeds in het kort mededeel den herdacht de heer G. Kuijpers, brieven besteller alhier, Donderdag onder vele blijken van belangstelling den dag, dat hij voor 40 jaar werd aangesteld als brieven besteller te dezer plaatse. Een der eersten die den jubilaris op dezen dag kwam gelukwenschen, was de heer Uhl, Directeur van het post- en telegraafkantoor alhier, met zijn echtge- noote. De heer Uhl overhandigde, onder een kernachtige toespraak, waarin hij de verdienste van den heer Kuijpers liet uitkomen, namens de Administratie der Posterijen een geschenk in couvert. De EdelAchtb, Heer H.-J. v. Eggelen, eveneens vergezeld van zijne echtgenoote, kwam persoonlijk feliciteeren en sprak de hoop uit, dat de heer Kuijpers, niettegen staande hij binnenkort recht had op pen sioen, in het belang van Heusden nog eenige jaren zijn ambt zou mogen ver vullen. Verder kwamen nog verschillende auto riteiten en hooggeplaatste personen den jubilaris gelukwenschen. Voor de woning was een fraaie eereboog geplaatst, terwijl de woning van binnen geheel met groen en bloemen was versierd, een en ander onder de leiding van den heer H. Knoop, leerling-bloemist. Des avonds bracht de fanfare «Con cordia* van Nederhemert een serenade. Met een toespraak overhandigde de heer Verlouw, Directeur, namens de vereeniging een geschen-k. Daarna kwam de Heus- densche Harmonie een serenade brengen, en feliciteerde de heer De Moor namens deze vereeniging. De beide vereenigingen werden binnen verzocht en ruimschoots onthaald. De Heusdensche Harmonie keerde ''te circa 11 uur met volle muziek in onze gemeente terug. Talrijk zijn de cadeaux die de jubilaris mocht ontvangen, groot het aantal felici taties, ruim 300 personen kwamen hem persoonlijk gelukwenschen. Tot Iaat in den nacht werden de feestelijkheden met muziek en voordrachten voortgezet. Het geheel is voor den heer Kuijpers een onvergetelijken dag geworden. Andel. De christ. Zangv. «Hebt dan de waarheid en den vrede lief* gaf met medewerking der Zangv. uit Woudrichem de aangekondigde uitvoering. De belangstelling van 't publiek was klein, zéér klein. Of de entree-prijs, 75 ct., waarvoor men in de stad een prachtig concert bij kan wonen, daarvan de schuld is, is wel mogelijk. De vergadering werd geopend door den Voorzitter der Woudrichemsche Zangv. en 't programma geopend met het zingen van Ps. 21 13. Dat van dit Koraal door alle leden weinig notitie was geno men, was duidelijk te merken. Daarop zong Andels Zangv, «Danklied* en «De Hemelen roemen.* Hoewel deze paardjes reeds dikwijls in de baan hebben geloopen, konden wij, gezien het aantal, niet anders zeggen het werd flink en gevoelvol ge zongen. No. 4 was gemengd koor Wou drichem. Wij ontmoetten hier een flink geschoold corps. Daarna samenspraken. Verder afwisselend Mannen- en Vrou wenkoor, welke ons slechts matig konden bekooren. No. 17, «De schoonheid slaapt, de liefde waakt*, No. 18, «Des Herders Zondagslied*, werden prachtig gezongen, hier kwamen de partijen tot hun recht. Het slot, Ps. 79 4, Gedenk niet meer aan 't kwaad dat wij bedreven, achten wij minder gelukkig gekozen, men had beter Ps. 150 kunnen zingen. Wat de samenspraken betreft, voor een Chr. Zangv. zouden wij aan willen raden die voortaan af te schaffen of een beter gehalte te zoeken. De Voorzitter der Woudrichemsche ver eeniging besloot met een aanspraak dezen avond. Over het algemeen genomen heb ben de thuisblijvers nog al wat gemist. Er waren heel aardige, mooie liederen onder, de uitspraak was bij allen echter niet duidelyk. Wij hopen, dat «Hebt dan de waaiheid en den vrede liefwelke vereen, thans een kwijnend bestaan heeft, op moge leven en daardoor weder in staat gesteld wordt haar ouden roem te handhaven. Het rundvleesch, dat hier tot voor korten tijd nog voor f 1 per pond werd verkocht, is nu vanwege de concurrentie teruggebracht op f 0.75, terwijl de con- curreerende partij slechts f0.70 laat betalen. De bietencampagne is hier reeds afgeloopen, alzoo ruim een maand vroeger dan verleden jaar. Almkerk. De gehouden collecte bij het Dankuur voor het gewas in de Geref. Kerk alhier bracht op f 365. De collecte in de Ned. Herv, Kerk, eveneens gehouden bij het Dankuur voor het gewas, bebroeg f336. Aalst. De handel in hooi is de laatste dagen weer levendiger. Alhier zijn eenige partyen tegen f 45 de 500 k.g. aange kocht en naar het nog aanwezige hooi is veel vraag, zoodat de markt rijzende blijft. Donderdag 23 Nov. hoopt des mid dags te 2 uur en des avonds te 6.30 uur ds. Vreugdehil van Borsele voor de Vrije Geref. gemeente op te treden. Aalburg. Voor ingezetenen dezer ge meente zoowel als ^oor lieden buiten de gemeente, is de inschrijving opengesteld op een perceel bouwland onder Veen. (Zie achterstaande advertentie). B.-Broek. Op Donderdag 30 Novem ber 's avonds 7 uur, zal het Mannenkoor «Volharding alhier, eene uitvoering geven in de Ned. Herv. kerk, ten bate van de Zondagschool. Beneden-LaDgstraat. De naschaar van den akker is dit jaar slechts matig. Tengevolge het gure, natte najaarsweder zijn de herfstknollen, zoowel wat bladeren als knollen betreft, slecht ontwikkeld. Door den vroeg ingevallen vorst heeft dit zoo zeer begeerde groen- en knol voeder ook nog veel van zyn waarde verloren. De mangelwortelen en knolrapen gaven een vrij goed gewas. Capelle. Bij het vorige week te Breda gehouden examen voor akte Vrije- en Orde oefeningen der gymnastiek slaagde onze dorpsgenoote C. v. d. Haart. Door baldadigen in de Nieuwstraat werd in de aldaar hangende brievenbus aan de O. L. School afval en dergelijke gestopt, Door de ijverige nasporing van de rijks politie alhier is een der daders gelukkig betrapt. J.l. Zondag speelde het tweede elftal onzer voetbalvereeniging «Excelsior* een competitiematch voor de 2e klasse B.V.B. tegen S.V.V. I uit Sprang op het terrein alhier, welke wedstrijd door de geel-zwarte reserves verloren werd met 43. Tot ods genoegen kunnen wij mededeelen, dat de heer J. Lankhuizen, procuratiehouder der N. V. Oerlemans en Zonen fouragehandel, op proefschrift is aan gesteld als assistent-accountant by de Ned. Organisatie van Accountants. Naar men ons mededeelt werd vorige week op den Loonschendijk zekere H. aangerand met minder goede bedoehngen. Het wetsontwerp tot vereeniging dezer gemeente met de gemeenten Sprang en Vrijhoeve-Capelle is in gewijzigden vorm op de agenda der te behandelen onder werpen voor de Tweede Kamer geplaatst. Het practisch onderwijs aan den cursus voor hoefbeslag, welke gehouden wordt te Breda, is opgedragen aan den heer J. Kommers, alhier. Dassen. Vorige week Dinsdag her dacht het fanfarecorsps Wilhelmina* alhier onder vele blijken van belangstelling haar 25-jarig bestaan, waarby tevens een muzikale wandeling door de gemeente werd gemaakt. De landbouwer P. Blom vond Maan dagmorgen een zijner beste koeien dood in den stal, voorzeker een heele schadepost. Herpt. In een Vrijdagavond gehouden vergadering tot oprichting eener stieren- vereening werd een commissie benoemd, bestaande uit Chr. v. Herpt, G. v. Oud- heusden en Th. Buijs Mzn,, aan wien werd opgedragen de voorbereidende maatregelen te treffen. Nederhemert. Toen Maandagmorgen de arbeider van Ant. Haasakker pulp ging halen, moest hij eerst zijn ledige kar laten wegen. Het paard drong zoo op hem aan, dat kar en paard van den dijk ging en in de Maas terecht kwam. Het paard kwam zwemmende naar den wal, toen het een ander paard hoorde hinniken. Met de hulp van eenig werkvolk werd het tuig losgesneden, en kar en paard zonder eenige schade of letsel op het droge gebracht. Raamsdonksveer. Tot opperwacht meester in de plaats van dhr. Dekker, die den dienst weldra met pensioen gaat ver laten, werd alhier benoemd dhr. Weeda, thans te Gemert, enkele jaren terug even eens alhier. Dhr. H. Netten werd benoemd tot hulpcommies en gedetacheerd aan den Statendam, Geertruidenberg. Het schip van schipper R. zonk Zaterdag in het Spuigelukkig vallen hierbij geen menschenlevens te betreuren. Maan dagmorgen zonk in de Veersche haven, de aak met pulp geladen, van schipper T. Sprang. Onze dorpsgenoot D. Tim mermans R.zn. slaagde dezer dagen te Rot terdam voor heiexamen Machine-schrijven. Door een defect aan de machines der gasfabriek te Kaatsheuvel kon j.l Vrij dagavond geen gas worden toegevoerd. Vele gezinnen moesten zien bij een klein olielampje, terwijl anderen zich met kaarslicht moesten behelpen. 't Leek wel of we tot de «crisisdagen* waren teruggekeerd. De heer Abr. Maat slaagde voor het examen, voor geoefendheid voor den militairen dienst. J.l. Maandagavond werd door den Chr. Volksbond alhier, de leesbibliotheek voor 't publiek opengesteld. Een flinken voorraad lectuur is aanwezig. Wijk. Ds. J. C. G. Gobius du Sart vierde gisteren zijn zilveren ambtsjubileum als predikant bij de Ned. Herv. gemeente alhier. Tevoren stond de jubilaris te Bent huizen (1888-1891) en te Eemes-Buiten (1891-1897)daarna, van 21 Nov. 1897 af, in zijn tegenwoordige gemeente. Hij is quator van den ring Heusden. Werkendam. Onze vroegere predi kant Ds. J. van der Pol heeft het beroep naar Heeg (Fr.) aangenomen. 1.1. Woensdagavond trad voor de Chr. Jongel. Vereen. «Andreas* op, Ds. Veltenaar van Asperen, die tot tekst had genomen Psalm 78 vers 1 8 en tot on derwerp «Het Luthermonument te Worms.* De opkomst was bevredigend. 21 Dec. a. s. hoopt de Chr Zang- vereeniging «Hallelujha* een uitvoering te geven in de Nutszaal Donderdagavond gaf het fanfare corps «Crescendo* van de Nieuwendijk een concert in de Nutszaal alhier. Na de opening door den directeur, den heer O. Walraven, werd een begin ge maakt met het afwerken van het programma. De muziek en de voordrachten vielen bij zonder in dtn smaak. Enkele versjes, ge zongen door de jonge juffrouw Walraven voldeden uitstekend. De heer Van Griethuizen, Voorzitter der Maatschappij tot Nut van 't A|lgemeen van de Afd. Werkendam richtte een woord van lot tot den directeur en de leden, waarna door den Directeur de uitvoering werd ge sloten. 14 Dec. a.s. zal de gemengde zangvereeniging »U. d. I.« een concert geven in de Nutszaal alhier, behoudens zeer bijzondere omstandigheden. Waspik. Zondag speelde «Gudok II* uit Tilburg hier een competitiewedstrijd tegen «Brabantia* uit Waspik. Er werd gelyk spel gemaakt, n.l. 00. De prijs van het spek is weer stijgende. Men besteedt thans f 0.64 per pond geslacht. Woudrichem. De heer P. Smits alhier heeft te Breda met gunstig gevolg examen afgelegd voor de vrije en orde oefeningen (vak J.) r^ER/Vol legen tafm fttfn I Hoesl.Heeschheid iTABLETTEN pijn en INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur Beleefd verzoek ik U een klein plaatsje, in uw ook in deze gemeente veel gelezen blad. Met genoegen, en zeker velen met mij, lees ik de uitvoerige raadsverslagen die nu geregeld in het Nieuwsblad worden opge nomen. Hierdoor toch blijft men op de hoogte, met datgene, wat de vroede-vaderen in het belang van de gemeente meenen te moeten doen en is men bij verkiezingen eenigszins bekend met de goede of minder goede hoedanigheden der leden van den raad. Doch naar aanleiding van het laatste raadsverslag dezer gemeente, zij het mij geoorloofd een opmerking te maken, n.l. bij de rondvraag werd door den heer Smits geantwoord, «dat hij nog wel iets had, doch dit na de openbare vergadering wilde zeg gen.* Hier is men m. i. niet op den goeden weg. Laat men in de openbare vergade ring van den gemeenteraad, dan ook, wat men te zeggen heeft in het openbaar doen. Wanneer er geheime zitting is, voor vast stelling van den H. O., of zooals in de voorlaatste vergadering, door de Voorzitter werd medegedeeld, dat hij een geheime zitting wenscht te houden ter bespreking «uitkeering aan werkeloozen« hier is m. i. niets tegen te zeggen, daar kunnen toestan den besproken worden, dat het goed is dat ze niet publiek worden. Maar laat men anders, wanneer het gewone dingen betreft, zooals in de laatste vergadering waarschijnlijk wel het geval geweest zal zijn, open kaart spelen en er niet een kleine navergadering op na gaan houden, waarin besproken wordt wat in een open bare vergadering thuis behoort. Lichtelijk gaat men alzoo doende den weg op van «geheime deplomatie«, die in geen enkel op zicht kan leiden tot een rechte behandeling der gemeentebelangen. Het ware dan ook te wenschen, dat wanneer zulke gevallen zich nog meer mochten voordoen er een of meer leden van den raad waren, die de vrijheid hadden hierop te wijzen zoo dat datgene wat in een openbare raads vergadering thans thuis behoort, ook in het openbaar wordt behandeld. U. Mijnheer de Redacteur, dankend voor de verleende plaatsruimte. Een getrouw lezer. o Veen 20 November 1922. Den WelEd. Heer Redacteur van ifet Nieuwsblad van het Land van Heusden enz. Mijnheer de Redacteur, Beleefd vraag ik O een plaatsje in uw blad voor onderstaande opmerkingen, om trent het Raadsverslag der Gemeente Veen, opgenomen in het nummer van 17 Nov. j.l., ter verbetering van een paar onjuistheden daarin voorkomende. Omtrent het in ge noemde vergadering verhandelde over de salarieering var» gemeente-ambtenaren, lees ik dat ondergeteekende zegt, dat er nooit geen raadsbesluit is genomen tot verlaging, dit moet zijn, dat er nooit geen raadsbe- sluit is genomen tot verhoogiug, in dien zin n.l., zooals door Gedeputeerde Staten is vastgesteld. Verder omtrent de hooge salarissen van het onderwijzend personeel, 393 Sollicitanten 1 's Gravenmoer. Geheel onverwacht hebben wy eene mooie nieuwe verbinding gekregen met de Langstraatvan uit Waal wijk naar Dongen passeert hier tweemaal daags heen en weder de auto-bus-dienst «Wavi« uit Waalwijk. Verkoudheid. bij Apoth. en Drogisten^ (Buiten verantwooordelijkheid der Redactie Nederhemert Nov. 1922.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1922 | | pagina 2