Wyberf SCHAAP te Waalwijk, BOUWLAND Firma w. BOUMtN Gs. een perceel bouwland J. H. F. BERNSEN, Kent Gij Ou; JCmtrsysfeem 1 L Piano-Vleugel-Ducanola F-. C. F. van der Does Pe Kinderarts Adverteert in dit Blad. Dames en Heeren, C. BOUMAN, Onderhandsche Inschrijving ACCOUNTANTSKANTOOR van J. J. M. H. HIJST Co., Nutricia's Kindermeel Vragen op rechtskundig gebied. f. M. ft- Hoekstra. Hoest, Heesch- heid. Keelpijn. Als gij j. Per *|2 K G. f 0.30. Per ^K.G, f 0.16. Gh. M. van der Meer Tabletten waar ondergeteekende gezegd zou hebben, het schoolgeid was voor 1914 15 cent en thans 80 cent per leerling dit moet zijn het onderwijs in onze gemeente kostte voor den oorlog (omstreeks 19051910) aan salarissen van onderwijzend personeel on geveer f25 per jaar en per schoolgaand kind en thans ongeveer f 80. Met dank voor verleende plaatsruimte, Uw abonné JAC. v. d. POL. De geachte inzender heeft gelijk, het woord verlaging is een drukfout, die bij de correctie over het hoofd is gezien, de meeste lezers zullen echter wel hebben begrepen, dat hier verhooging moest worden gelezen. Wat de tweede opmerking betreft luiden mijne aanteekeningen 15 en 80 cent. Gaarne wil ik echter toegeven, dat ik mij in deze aanteekening kan hebben vergist en het gesprokene moet luiden zooals het door den geachten inzender is aangegeven. Bij een raadsvergadering die om half tien begint en tot half twee duurt beeft een verslag gever vier uur alle sprekers te volgen, en kan het niet anders of zijn aandacht moet op het laatst verslappen. De Verslaggever. G. te E. Uit uw vraag meen ik te kunnen opmaken, dat met den electrischen draad door u wordt bedoeld de draad, aangebracht door de Naamlooze Vennoot schap, Provinciale Noordbrabantsche Elec triciteits-Maatschappij. In uw vraag wordt dit echter niet vermeld. Indien u door het aanbrengen van den draad schade hebt geleden, zooals b.v. door afhakken van boomen, die op uw eigen grond staan, dan kunt u daar schadevergoeding voor vorderen. U zult daarvoor óf genoemde maatschappij moeten aanspreken óf de ge meente, dit hangt er vanaf of de Burge meester gehandeld heeft namens de Maat schappij dan wel of hij het bevel tot hakken heeft gegeven in zijne qualiteit van Burgemeester namens Burgemeester en Wethouders. Dat de Burgemeester echter in laatstgenoemde qualiteit zou hebben gehandeld, betwijfel ik, omdat de gemeente als zoodanig niets met aanleg voor elec- triciteitsvoorziening heeft uit te staan. Wanneer de schade weinig beteekent, zou ik, als ik u was, de zaak liever laten rusten, maar wanneer de schade nog al wat beloopt, zou ik een advocaat in den arm nemen. L. te Z. Voor _eene verbintenis betref fende de huishouding, door de vrouw aangegaan, is niet de vrouw, maar de man aansprakelijk. Immers veronder stelt ons Burgerlijk Wetboek, dat de vrouw ten opzichte van handelingen en verbintenissen, door haar aangegaan, we gens alles wat de gewone en dagelijksche uitgaven betreft, de bewilliging van den man heeft bekomen. G. J. van L. te P, Fladderack heeft een betrekkelijk groot alcohol-procent en is <*door distillatie verkregen, terwijl zij als genotmiddel dient. Zij is dus stellig »pterke drank« in den zin der Drankwet Iemand nu die verlof heeft voor den ver koop van alcoholhoudenden anderen dan sterken drank, d. i. drank door gisting verkregen, mag geen sterken drank in voorraad hebben in de verlofslocaliteit of in eene localiteit, die binnenshuis gemeen schap heeft met de localiteit, waarvoor verlof is verleend. En onder localiteit valt ook de kelder. Het proces-verbaal is dus terecht opgemaakt. Eene getrouwde vrouw weigert met haren man samen te wonen. Moet de man zijne vrouw dan nog onderhouden V. K. v. d. W. Kantongerecht te Hensden. Strafzitting van Vrijdag 17 November. Kantonrechter Mr. C. W. v. Ommeren. Ambtenaar van het O. M.Mr. J. S. Loke. Grffier Mr. W. Ruitinga. Deze zitting was iets drukker dan de twee vorige. We gaan weer verder den winter in en dan toonen zoowel beklaagden als publiek meer belangstelling in de zit tingen van het Kantongerecht. Op de rol 48 zaken, waarvan er 9 be troffen personen beneden 18 jaar. Ook ditmaal waren de zaken van weinig belang. In het geheel waren er 9 beklaagden verschenen, waarvan 4 beneden den leeftijd van 18 jaar. De zaken van deze laatsten worden met gesloten deuren behandeld, zoodat we daarvan alleen kunnen mede- deelen, wat we buiten de gerechtszaal opvangen. En dit was thans niets. S. v. d. K. te Genderen, stond terecht omdat hij een jong haasje had vervoerd. Getuige P. Storchart verklaarde, dat hij het haasje, hetwelk een lammen poot had, met een sloothaak had gevangen. De gebr. v. d. K. dit ziende, vroegen toen aan Storchart of zy het haasje mochten hebben, waartegen deze geen bezwaar had. Het haasje had echter weten te ontvluchten. De gebr. v. d. K. gingen er achteraan en de een ving het aan een slootkant, terwijl de ander het oppakte en mee naar huis nam. Drie weken heeft het haasje in gevangen schap doorgebracht. Toen kwam de veld wachter, wien de geschiedenis ter oore was gekomen. Deze gaf het haasje zijne vrijheid en tevens een proces-verbaal aan A. v. d. K., die door den Kantonrechter veroordeeld werd tot f 0.50 boete of 1 dag hechtenis. J. S. te Besoijen, had met een z.g.n tjoekvischje gevischt, wat verboden is. Bekl. verteld?, dat hij toevallig, terwijl hij stond te visschen, meteen collega-visscher, die een tjoekvischje had, in aanraking kwam. Zelf had bekl. toen nog nimmer een tjoek vischje gezien en er zelfs nimmer van gehoord. Het aanbod van collega-visscher om het tjoekvischje ook eens te gebruiken, werd dankbaar aanvaard, maar jammer genoeg moest de dankbaarheid spoedig plaats maken voor droefheid, want een veldwachter kreeg bekl. in de gaten en maakte proces-verbaal op. Bekl. moet f 3 boete betalen of 2 dagen gaan zitten. XL K. te Elshout, had na sluitingsuur bezoekers in zijne herberg gehad en was nu door de marechaussèe's bekeurd. Bekl. zei, dat het de gewoonte te Elshout was, dat de gemeente-veldwachter steeds kwam waarschuwen als het sluitingsuur was en er nog bezoekers aanwezig waren. Den avond van de bekeuring had den veldwachter dit niet gedaan, mogelijk ver geten. Deze vergeetachtigheid om te waar schuwen, waartoe de veldwachter, zooals de Kantonrechter opmerkte, echter geens zins verplicht is, kost bekl. f 1 of 1 dag hechtenis. J. H. A. H. E. te Dussen, moest ver schijnen, omdat 4 zijner ossen in de bieten van J. Heymans hadden geloopen en veel schade haddén aangericht. Heymans was niet tevreden met een veroordeeling van bekl., maar wilde ook nog f 40 schade vergoeding hebben, wat hij den Kanton rechter mededeelde. Deze zaak werd niet afgehandeld en zal 1 December a.s. weer op den rol worden gebracht. De opperwachtmeester der marechaussèe te Dussen, Eist, en den rijksveldwachter P. v. d. Wiel, te Almkerk, zullen alsdan ook hun licht over de zaak moeten laten schijnen. C. v. W. te Veen, had te Dussen over een pad geloopen, waarop verboden toe- gangc met een bord was aangegeven. Bekl., een oude man, zeide, dat bij over het pad wel moest loopen, omdat hij moest gaan helpen plukken in een boomgaard, en hij den boomgaard alleen over dat pad kon bereiken. Twee getuigen bevestigden de verklaringen van gedaagde. De Heer Ambtenaar van het Openbaar Ministerie vroeg voor bekl. f 0.50 of 1 dag, maar de Kantonrechter vond het feit van zóó weinig belang dat hij geen straf wenschte op te leggen. A. C. S. te Sleeuwijk, die niet was verschenen, had een groot gat gegraven in de kade van een polder van het Kroon domein in den Biesbosch. Twee getuigen, n.l. D. van Elzelingen en diens zoon, kwamen zulks bevestigen en zeiden dat het gat wel een kub. meter groot was. Waarom bekl. het gat ge graven had, wisten zij niet te zeggen, maar 't kon wel eens zijn om een mol te vangen, daar hij ook een hondje bij zich had. De Ambtenaar vroeg voor S. f 25 of ééne maand en de Kantonrechter veroor deelde hem tot f20 of 14 dagen vrij kost en inwoning. Zaken van »Rijwiel zonder lichU waren er liefst 16, van j>Dronkenschap ditmaal slechts 1. Uitspraak 10 Nov. 1922. VisscherijwetJ. B. te Kaatsheuvel f 5 of 3 d. verb, verkl. met vern. bevel. Springstierenregl.A. A. S. te idem f5 of 3 d.H. P. te Almkerk 2 maal f 5 of 2 maal 3 d. Maxim.snelheid Almkerk C. Z. V. te Groot-Ammers, en L. C. S. te Haastrecht ieder f5 of f3 d. IJkwetD. C. B. te W'chem, H. v. K. en D. L. beiden te Almkerk ieder f3 of 2 d. C. W. v. d. S, te de Werken 2 maal f 2 of 2 maal 1 d. A. d. B. te Almkerk 4 maal fl.50 of 4 maal ld.; J. v. S. e. a. ieder f 2 of 1 d. Alles verb, verkl. Pol.verord. W'dam H. O. te W'chem f 0.50 of 1 d. Prov. wegenregl. A. V. te Veen f 5 of 3 d. Art. 427 Sr.W. v. W., J. V., P. M. V. en P. B. f3 of 2 d. Motor en rywielregl.T. J. de H. te W'dam f2 of 1 d. Motor en rijwielwetW. d. D. te Veen en H. J. v. d. S. te W'dam ieder f3 of 2 d.H. v. V. te Rijswijk f5 of 3 d. Art. 314 Sr.A. J. v. G. en M. F. v. D. beiden te R'veer ieder f 10 of 5 d. Rijw, z. lichtA. S. te Dussen e. a. allen f 3 of 2 d. Burgerlijke Stand. HEUSDEN. Geboren: Leendert z. van J. Kam- minga en H. Verheij Arie z. van A. Borsje en S. de Ridder. DE WERKEN EN SLEEUWIJK. Ondertrouwd: Herman van Vugt 30 j. en Jannigje Adriana Ippel 28 j. Overleden: C. Ottevanger 90 j., echtg. van W. van AndelE. de Rooij 74 j., wed. van K. Walraven. Vergadering van den Raad der gemeente GENDEREN, op Donderdag 16 Nov., n.m. half drie. Voorzitter EdelAchtb. Heer D. F. Brune. Aanwezig alle leden. De Voorzitter opent de vergadering op de gebruikelijke wijze, daarna worden de notulen der vorige vergadering goedgekeurd en vastgesteld. Ingekomen stukken. Van Gedep. Staten is bericht ingekomen, dat de verordening op de vleeschkeuring is goedgekeurd bij besluit van 18 October j-'- Idem van hetzelfde college dat zij hunne beslissing betreffende het Raadsbesluit ver koop stukje gemeentegrond aan Jac. v. d. Mooren verdagen. Beide stukken worden aangenomen voor kennisgeving. Brief van den Algem. Nederl. Wielrij- dersbond, waarin wordt bericht dat inge volge een besluit van de conferentie te Parijs geen waarschuwingsborden in de bebouwde kom eener gemeente meer worden geplaatst, zoodat dus aan het verzoek tot plaatsing van borden in de gemeente Doeveren niet kan worden voldaan. Aangenomen voor kennisgeving. Van Ged. Staten is verder ingekomen een schrijven van den 4 October, waarin dit college bezwaren oppert tegen de door den Raad in zijn vorige vergadering vast gestelde voetbalverordening. Ged. Staten berichten dat de Raad niet bevoegd is tot het maken dezer verbodsbepaling, omdat dit op het terrein ligt van den Rijks wetgever en dit is geregeld bij de Zondags wet van 1815. Behalve in strijd met de Zondagswet is voorgenoemde verordening tevens in strijd met art. 135 der gemeente wet. Ged. Staten geven dan ook den Raad in overweging de verordening in te trekken aangezien deze anders aan de Kroon ter vernietiging zal worden voorge dragen. Tevens wordt een Kon. Besluit aangehaald, opgenomen in het Staatsblad van 5 Nov. 1914, waarbij een dergelijke verordening door den Raad vernietigd werd. De Voorzitter vraagt, wie naar aanleiding van dit schrijven het woord verlangt. De heer v. d. Beek zegt, dat het hem duidelijk is geworden dat de door B. en W. gemaakte en door den Raad goedge keurde verordening in strijd is met de Zondagswet en dat daarin reeds een dergelijke bepaling is opgenomen. Spr. vraagt, waar de Zondagswet reeds in dit geval heeft voorzien of er dan niet op een andere manier kan worden ingegrepen, kan de Burgemeester b.v. hen die zich schuldig maken aan overtreding der Zondags wet niet doen verbaliseeren Het verwondert den Voorzitter, dat de heer v. d. Beek zoo iets vraagt, omdat dit reeds een punt van behandeling uitgemaakt heeft in de vorige vergadering, toen heeft spr. duidelijk gezegd, dat de verordening in strijd was met de Zondagswet. Ook heeft 6pr. toen reeds gezegd, dat op ver schillende plaatsen proc.-verbaal is opgemaakt voor een dergelijk feit, doch dat de rechter de Zondagswet niet toepastte, omdat hij die verouderd vond en den verbaliseerde dus niet strafte. Liet is reeds meermalen gebeurd, dat de Burgemeester eener gemeente proc.-verbaal liet opmaken, opdat hij van oordeel was, dat het feit in strijd was met de Zondagswet, toch sedert de laatste 10 jaren worden de verbaliseerden vrijge sproken, omdat de wet verouderd is. Als men nu van te voren weet, dat toch niet gestraft wordt is het verkeerd proc.-verbaal op te maken, dit verzwakt het gezag maar. Spr. weet ook, dat in de Tweede Kamer gevoeld wordt, evenals men dat hier gevoeld, dat de Zondagswet verouderd is en hoog noodig een nieuwe gemaakt dient te worden, omdat de oude niet meer voor dezen tijd past. Zoolang er echter geen nienwe wet is, kan de rechter die ook niet toepassen. (Vervolg Raadsverslag volgend nummer.) ADYERTENTIEN. □poc3cxixzx=xzxzKzx:q In plaats van Kaarten. ONDERTROUWD en 's-Bosch, Heusden, L 1922. xix jc x x^xzxzx xix b Den Directeur en het Per soneel van het Postkantoor te Heusden, alsmede allen die mij bij gelegenheid van mijn 40-jarig jubileum op zoo verrassende wijze van hun belangstelling deden blijken, en daardoor dezen dag voor mij tot een onver- getelijken maakten, betuig ik ook namens mijn Vrouw en Kinderen bij dezen myn hartelijken dank. G. KUIJPERS. Notaris zal op Vrijdag 24 November 1922, voorm. 10 uur in Hótel »VERWIEL« te Waalwijk publiek verpachten te Drongelen (in de Waarden). Perc. 1 groot 64 Aren, voor 4 jaar, 1923—1926. Perc. 2 groot 81.40 Aren, voor 6 jaar, 1923 1928. Zie Biljetten. kunnen zich een FLINKE B IJ VERDIENSTE ver- schaffen. Proefwerk tegen f 0.75 te verkrijgen bij L. ANDEWEG, Weerijssingel 253B, BREDA. last hebt van verstopping (trage ontlasting), gal, slijm, koortsigheid, maag- of hoofdpijn, geen eetlust, slechte spijsvertering enz., neem dan Wortelboer's Kruiden of Wortelboer's Pillen van Jacoba Maria Wortelboer en gij zijt spoedig weer hersteld. Overal verkrijgbaar 60 cent. Drie Trompetterstraat, HEUSDEN bericht, dat hij weder voorhanden heeft: Zalm, Sardines, Ansjovis, Ham en Kip, Tong en Kip, Kalfsleverpastei, Galantine de Veau, Schildpadsoep, London- derrysoep, Tomate-pure, Tomate-saus, Picanten-saus, Madera-saus, Bordelaise-saus, Truffels, Kerry, enz. VERSCHE DRUIVEN. Verder alle soorten Kruidenierswaren en Aanverwante artikelen door TE AALBURG, van gelegen in het Pompveld onder de gemeente Veen, nabij het Neusje van de Zalm. Inlichtingen worden Vrijdag middag om 3 uur verstrekt ter plaatse. Peperstraat 25 Tel. 801 's Hertogenbosch, onder beheer van oud-accountant der Dir. Belastingen, belast zich met alle accountantswerkzaamheden en met het behandelen van belastingzaken. DAT U DE GELEGENHEID VERSCHAFT IN JAAR EIGENAAR EENER TE WORDEN NADERE INLICHTINGEN BIJ Pianoliandel van 1840 Lange Houtstraat 9, I)E.\ HAAG. zegt, dat, wanneer de na tuurlijke voeding ontbreekt, na de 4e maand toegediend en met melk in gepaste ver dunning bereid, een goed voedsel is voor zuigelingen Indien bij Uw winkelier niet verkrijgbaar bericht dan s.v.p. NUTRICIA, Zoetermeer. S Groblendonckstraat 10 f JN 0V. Putterstraat z 80 J Het BESTE middel tegen Verkrijgbaar alleen tn blauwe blikken doozen a 45 en 80 ets; bi] Apothekers en Drogisten. Wacht U voor namaak en let op ons bovenstaand wettig gedeponeerd fabrieksmerk GABA. Minzaam Aanbevelend. r

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1922 | | pagina 3