vPUROL' In doozen van 30-60 cn9o a tuigen en voor zijn standpunt te winnen. Hij maakt zich dus te Lausanne aan dezelfde ^onderonsjes® schuldig, die hij te Parijs, tusschen Ismet Pasja en Poincarè onge oorloofd achtte. Poincaié is naar Parijs teruggekeerd, zoodat Curzon ongehinderd zijn persoonlijken invloed kan laten gelden. Maar of deze op den Turken zeer groot is, mag betwijfeld worden. De Kemalisten zijn nu eenmaal, en niet zonder reden, wantrouwend tegen Engeland. De Engelschen en Franschen moeten zich tegenover Ismet Pasja bereid ver klaard hebben, de Geaillieerde troepen van de oevers der zeestraten terug te trekken, mits ook de Turken daar geen militaire bezetting leggen, het toezicht op de door vaart overlaten aan een burgerlijke com missie uit den Volkenbond en de zeeëngten voor alle koopvaarders en oorlogsbodems openstellen. De Turken hiertegen moeilijk bezwaar maken. Als de Geallieerde troe- pen maar eenmaal vertrokken zijn, kunnen de oevers van de zeestraten geducht ver sterkt worden, ook al wordt er geen Turksche legermacht op wacht gesteld. De onderhandelingen te Lausanne zullen evenwel niet zoo vlot gaan als men te Parijs had gehoopt, want Italië werpt nieuwe moeilijkheden op. Mussolini is doodsbang voor achterstelling der Italiaan- sche belangen. Hij eischt voor Italië gelijke rechten op als die der andere Geaillieerden. Vandaar dat hij met een lange lijst van min of meer imperialistische eischen ter conferentie opgegaan is en weinig neiging toont om een stap daarvan af te wijken. Met voldoening heeft hij in een onderhoud met journalisten vastgesteld' dat het aan deel van Italië in de internationale politiek sinds zijn optreden veel grooter is ge worden.® Terwijl men te Lausanne hoopt bevesti ging van den vrede in den Levant tot stand te kunnen brengen neemt de span ning te Konstantinopel toe. Refet Pasja, wiens willekeurig optreden tegenover de Gealliëerden reeds aanleiding gegeven heeft tot gevaarlijke wrijving, is door de Natio nale Vergadering te Angora teruggeroepen en vervangen door Selaheddin, Adil Pasja. Niet omdat de Nationale Vergadering Refets optreden tegenover de Gealliëerden te ge vaarlijk vond, niet omdat men te Angora elk gevaarlijk geschil wil vermijden, maar juist om tegengestelde redenen. Refet Pasja treedt naar het oordeel der Nationale Ver gadering niet doortastend genoeg op. Generaal Harington ziet de toekomst donker in en heeft Dinsdagavond tot zijn mrtrozen en soldaten een toespraak ge houden waarin hij hen op ernstige gebeurte nissen voorbereid en waarin hij den Turken duidelijk gemaakt heeft dat er een grens is aan het geduld der Gealliëerden. De Turken spelen een gevaarlijk spel zij spelen met vuur en zij vergeten dat de diplomaten, te Lausanne bijeengekomen, tenslotte ook maar menschen zijn, met menschelijke ge voeligheid en met menschelijk ongeduld. Ahanden en wintervoeten, rowe huid. barsten, Kloven,1 V springende lippen. Gebruw BINNENLAND. Doodelyk ongeval. Een paard, toebehoorende aan een in woner van Heilo, ging bij het abattor te Alkmaar op hol en sprong over den af sluitboom van den spoorweg, juist op 't oogenblik, dat de trein uit de richting Hoorn kwam aanrijden. Door den schok van den wagen, welken het dier achter zich aansleepte, brak de afsluitboom mid dendoor en trof den in de onmiddellijke omgeving staanden gepensioneerden post bode K. de H. tegen het hoofd. Zwaar verwond viel deze neer. Het paard rende ondertusschen verder, steeds met den wagen achter zich en kon nog net den overkant van de rails halen, toen de locomotief den wagen bereikte, die geheel werd versplin terd. De H. is aan de bekomen hoofd wonde overleden. De splitsing taii het departement van Landbouw, Nijverheid eu Handel. De Tweede Kamer heeft de motie-Van Rappard, luidende*de Kamer, van oor deel, dat de splitsing van het departement van Landbouw, Nijverheid en Handel kan strekken tot nadeel van de behartiging van die takken van volksbestaan, verzoekt de regeering maatregelen te treffen, opdat op andere wijze de gewenschte bezuiniging en vereenvoudiging kunnen worden verkregen®, met 49 tegen 33 stemmen verworpen. Het echtpaar Kuys de Heereabrouck, Naar men mededeelt is ook jhr. mr. G. Ruys de Beerenbrouck, oud-Commissaris der Koningin in Limburg, vader van den minister president ernstig ongesteld. De toestand van mevrouw Ruys is zorgwekkend. Onze gezant te Bern, jhr. van Panhuys, is door de Ned. regeering afgevaardigd naar de conferentie te Lausanne. Het ministerie Cort van der Linden gehuldigd. In tegenwoordigheid van zeer velen ge- noodigden is Donderdagochtend in de kunstzalen der firma Kleykamp, op den Oude-Schevenir:gschenweg, aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal een schilderij aangeboden, voorstellende het ministerie Cort van der Linden (4914) in ministerraad vereenigd, geschilderd door P. v. d. Hem, in opdracht van den heer W. Broese van Groenau, die door dit geschenk aan het Nederlandsche volk, de mannen wenscht te huldigen, die ons in 1914 buiten den grooten oorlog hebben gehouden. Bankoverval. Aan de Stationstraat te Valkenburg, een der meest drukke straten van het dorpje, bevindt zich de Valkenburgsche Wisselbank van den heer P. Pappers. Woensdag, tegen het vallen van de duisternis, aldus meldt de *Tel.«, drong een viertal individuen het kantoor dier bank, dat zich voor aan de straat bevindt, binnen. Drie van hen trok ken revolvers en hielden deze gericht op den verschrikken bediende, den 22-jarigen D. die alleen aanwezig was. Bedreigd door de op hem gerichte revolverloopen en ver bijsterd door schrik kon de jonge man niet verhinderen, dat de vierde persoon het geld en de geldswaarden, die hij onder zijn be rusting had in zijn zakken deed verdwijnen. Aldus ontvreemdden de dieven 3000 frcs aan chéques f 380 aan bankpapier en zilver. 300.000 Mark en 1600 Fransche en Bel gische francs. Hierop begaf deze vierde man zich naar de brandkast, die echter gesloten was. De patroon, de heer P. had zich juist, vyf minuten te voren, met een cliënt verwijderd, de brandkast gesloten en den sleutel in den zak gestoken. De misdadigers schijnen het oogenblik, dat slechts de bediende alleen zich in het lokaal bevond, ten nutte gemaakt te heb ben. Het lokaal ziet aan de achterzijde uit op de woning van de zuster van den heer P. Deze dame zag door een glazen deur het geen er in het kantoor geschiedde en spoedde zich naar haar man en met dezen naar ;buiten om hulp. De dieven, ziende dat zij ontdekt waren, spoedden zich even eens naar buiten en werden direct achter volgd door den inmiddels gewaarschuwden heer P. en verder te hulp gesnelde per sonen. De dieven vluchtten de Stations straat uittwee snelden de Molensteeg in en de beide anderen verdwenen op het Walramsplein, Daar geraakten zij uit het oog. De marechaussée werd intusschen ge waarschuwd. Deze stelde een kort onder zoek aan de bank in en ging met de ge meentepolitie en ryksveldwacht met behulp van een politiehond het spoor der dieven na. Vermoedelijk hebben dezen zich over de weilanden by den Oud Valkenburger- weg in voorloopige veiligheid gesteld. De wegen werden afgezet en de politie in den omtrek gewaarschuwd, waarbij door parti culieren beschikbaar gestelde auto's nuttig werk verrichtten. Een duidelijk signalement van de misdadigers kon de bediende nog niet opgeven het waren Duitsch sprekende personen en een van hen had hij herkend als gisteren reeds tweemaal bij hem geld gewisseld te hebben zeker om een en an der te verkennen. De betrokken bank met de uitbetaling van de gestolen cheque van fr. 3000 belast, is telegrafisch gewaar schuwd. FLAATSELIJK NIEUWS. Voor Dames- en Kinderconfectie is de Firma TAVERNE DE MEERE, Hinthamerstraat 69, 's-Bosch, voor deze Omstreken het beste en voordeeligste adres. Hensden. Naar men ons mededeelt is in de Rund- en Varkensslagerij van M. de Bont en Nooten alhier het vleesch belang» rijk verlaagd. (Zie advertentie). Woensdag herdacht de heer J. van Esch den dag, dat hij 25 jaar bij de firma L. J. Veerman, als letterzetter was werk zaam geweest. Na een hartelijke toespraak van den heer Roza, reikte hij, namens het personeel, den jubilaris een aardig cadeau over terwijl hij namens de zaak een geschenk in couvert ontving. Woensdagmiddag had in tegen woordigheid van vele genoodigden de feeste lijke opening plaats van de Bazar, die in het Hotel het Wapen van Amsterdam is gehouden ten bate der Groene Kruis- vereeniging Heusden en Omstreken.® Deze opening had plaats door den Ed.Achtb. Heer H. J. van Eggelen, Burgemeester dezer gemeente, tevens Voorzitter der Vereeniging, in de zaal van de Sociëteit, die tot theesalon was ingericht. Bij het binnentreden der zaal werd Mevr. van Eggelen door de jongejuffrouw Keunen, namens de vereeniging een bloemruiker overhandigd. Mevrouw Auër, Secretaresse der vereeni ging, heette de aanwezigen welkom en bracht een bijzonder woord van dank aan den Heer van Eggelen voor de hulp en steun die de vereeniging van Z.Ed.Achtb. mocht ontvangen en voor zijne bereid willigheid om deze Bazar te openen. Duidelijk zette zij het doel der Bazar uit een. In den korten tijd dat de vereeniging het Groene Kruis hier bestaat heeft zij bewezen in een behoefte voor Heusden en Omstreken te voorzien. Aangemoedigd door het succes koestert het Bestuur den wensch de werkzaamheden uit te breiden en deze uit te strekken tot b e s t r ij d i n g der Tuberculose en tot verbetering der Zuige lingenzorg. Hiervoor moeten echter ver schillende benoodigdheden worden aange schaft en om daartoe te kunnen overgaan is deze Bazar op touw gezet. Hierop ging de heer v. Eggelen over tot opening der bazar. In zijn rede bracht Z.EdelAchtb. in de allereerste plaats hulde aan Mevrouw Auër, aan wier initiatief en onvermoeid streven het te danken is, dat deze bazar tot stand is gekomen. Te vens bracht hij dank aan de dames en heeren, die zich bereid hebben getoond, hunne medewerking te verleenen, aan de vele gevers, tot zelfs uit Indië, voor de talryke giften en gaven. Met den wensch dat de bazar een groot succes mocht worden, verklaarde ZynEdelAchtb. deze voor geopend. Reeds aanstonds verheugde de bazar zich in een druk bezoek, de verschillende stands waren heel aardig. Men trof er o.a, aan een schiettent, een vliegvermaak, grabr belton, een gelegenheid waar men zich kon laten wegen enz. 's Avonds zorgden een paar humoristen en muzikanten voor afwisseling. De ontwerpers van deze bazar hebben alle eer van "hun werk, een werk, dat naar wij vernemen, ook met een flink succes is bekroond. De Nutsavond van Dinsdag is uit stekend geslaagd. De heer Henri Dekking wist de aanwezigen den geheelen avond te boeien. Jammer, dat de opkomst niet grooter was, waarschijnlijk draagt de Bazar, en het weer, dat de leden van buiten be lette naar Heusden te komen, hieraan schuld, Almkerk. Naar wij vernemen, zal het fanfarecorps »Nooit Gedacht« alhier op Vrijdag 1 Dec. a.s. te Werkendam (Biesbosch) een openbare uitvoering geven. Capelle. Beroepen tot predikant bij de Ned. Herv. Gem. alhier, den WelEerw. heer J. van Amstel, Cand. tot den H. D. te Zeist. A.s. Zondag des voorm. half tien uur en des avonds ten zes uur zal voor de Ned, Herv. Gem, alhier optreden Ds. Goslinga uit Utrecht, terwijl des nam 2 uur voor deze gem. hoopt op te treden Ds. Muhlnikkel uit Waalwijk. De heer J. Spierings heeft bedankt als Voorzitter der alhier bestaande Anti- Rev. Kiesvereeniging. Op Dinsdag, 28 Nov. a.s., des avonds te 7 uur zal de Chr. Hist. Kiesvereeniging alhier een ledenvergadering houden in het vergaderlokaal in de O. L. School in de Nieuwstraat. Agenda 1. Ingekomen stuk ken 2. Jaarverslag Unie3. Aanwijzing afgevaardigden voor Kringvergadering (Prov. Statenverkiezing)4. Lezing over art. 1 van ons program en 5 Rondvraag. De heer J. van Drongelen, heeft bedankt als bestuurslid van de Vereeniging tot stichting en instandhouding van Scholen met den Bijbel voor de gemeenten Capelle en Vrijhoeve-Capelle, gevestigd te Capelle, wegens zijn vertrek naar de gemeente Sprang. Naar de Correspondent der Arbeids bemiddeling ons mededeelt, neemt het aantal uitgetrokken in de schoen- en lederindustrie, alsmede het aantal andere werkloozen in deze gemeente sterk toe. Dewerken. Door den raad der ge meente Dewerken en Sleeuw ijk is in zijne vergadering van 18 dezer tot onderwijzer aan de openbare school alhier benoemd de heer Ambags, van Dordrecht, reeds tij delijk werkzaam aan die school. 's Gravenmoer. A.s. Dinsdagavond 7 uur zal ten verzoeke van de mannen- vereeniging ïOnderzoek de Schrifteiftc de WelEerw. heer Ds. H. G. de Jonge in de Geref. Kerk alhier optreden met het on derwerp: »Het werk van een Christen en van een natuurlijk mensch.® Gorinchem. Buitengewone omstandig heden uitgesloten zal de St. Maartensche markt gehouden worden op 4 Dec. a.s. (Zie adverentie). Meeuwen. Maandag 27 Nov. hoopt den WelEerw. Heer W. Schmitz, Inspect. Nederl. Onderl, Bedrijfsvereniging, alhier eene lezing houden over de Ned. Onderl. Bedrijfsvereniging. (Zie advertentie.) Nederhemert. In de vergadering van 't Gecombineerde College van den Bomme- lerwaard van den Meidijk gehouden op Dinsdag 21 November was o.a. ingekomen Besluit van den polder Hedel betreffende den bouw van 't inwateringsgemaal met bijkomende werken, waarbij overgelegde ciering, waaruit blijkt, dat de kosten, eer tijds geraamd op f 60,000, thans zullen bedragen f 80,000. Voor dit bedrag zal een leenirig worden aangegaan, rentende 6 pCt., aflosbaar met f 4000 per jaar. Bij de rondvraag zeide de heer Dingemans in de notulen van 50 jaar geleden te hebben gelezen, dat het besluit tot stichting van Jochemerdam (stoomgemaal Nederhemert) destijds genomen werd met 1 stem meerder heid en 3 onthoudingen. Waar later ge bleken is dat die bouw practisch een mis lukking is, concludeerde spreker, dat die groote minderheid 't eertyds niet bij het slechtste eind had. De bedoeling was om de 5 bovenpolders een waterloozing bij hoog water te bezor gen, doch in de praktijk maakt het van de 5 polders een waterreservoir van de Bommelerwaard. Reeds meermalen is naar deze zaak geïnformeerd, maar steeds wordt van de bestuurstafel geschermd met een bestaand contract en ging men verder op de zaak in, dan kwam de geërfdendag er bij te pas. Spreker heeft de overtuiging van steeds door 't Dagelijksch Bestuur in de luren te worden gelegd. De Voorzitter kan die uitdrukking niet toelaten de heer Dingemans moet ze terug nemen. Wat 't verdere van de zaak betreft, de heer Dingemans moet met een wel omschreven voorstel komen. De heer Van der Graft meent, dat de heer Dingemans zijn voorstel zoo moet formuleeren, dat een onderzoek naar den toestand der Maasafdeeling wordt ingesteld. De heer Dingemans zegt toe, in een volgende vergadering een welomschreven voorstel te zullen indienen. Oudendijk. In een tijd als deze, zal het voor ieder landbouwer in 't Land van Altena, noodig zijn dat hij zich op de hoogte stelt, op welke wijze hij zijn vee in den a.s. winter het voordeeligste kan voeren. De Veldbode van 14 Oct. schreef o.a.: De boeren zullen alle krachten moeten inspannen, om als boer het hoofd boven water te houden. Ze zullen in alle op zichten hun voordeel moeten doen, met hetgeen de wetenschap leert en voor hun doen wil. Daarom is het gelukkig, dat ook hun thans de gelegenheid wordt geboden voorlichting op het gebied van voedingsleer te ontvangen. Op veelvuldig verzoek heeft de heer T. C. Huizer (H. d. Szich be schikbaar gesteld tot het houden van een cursus in veevoeden. Zondagavond ontstond hier twist tusschen eenige jongelieden. Plotseling werd zekere v. A. daarbij met een mes in den rug gestoken, zoodat hij zich onder genees kundige behandeling moet stellen. De politie deed Maandag vast onderzoek naar den dader. Raamsdonksveer. Ook dit jaar zal St. Nicolaas een bezoek aan de gemeente brengen, terwijl er dan een straatcollecte zal gehouden worden, teneinde een uitdeeling onder arme kinderen te houden. Naar wij vernemen slaagde de heer D. Faro, thans brievenbesteller alhier, voor het examen Treinconducteur der Posterijen. Sprang. Tot ouderling bij de Ned. Herv. Gemeente is herkozen de heer Adr. Janson en tot diaken C. Timmermans en G. Janson Fzn. In de plaats van M. Vos Dzn. die zich niet herkiesbaar stelde, werd tot ouderling benoemd P. v. d. Hamme terwijl voor de nog te vervallen vacature M. Zwart gekozen werd. Staande de vergadering werd door de herkozenen hun ambt bij vernieuwing aanvaard. Door de heeren P. v. d. Hamme en M. Zwart werd nog geen belissing ge nomen. A.s. Zaterdagavond komt de Afd. Patrimonium® alhier in vergadering bijeen. De Agenda vermeld 1. Bespreking der Agenda voor de te houden Bondsvergadering op 29 Nov. e.k. te Rotterdam. 2. Onderwep door W. M. Cemüt. 3. Verslag afgevaardigde van de bij gewoonde jaarvergadering van den Chr. Volksbond. 4. Varia. 5. Sluiting. Tot notabel bij de Ned. Herv Gemeente alhier werd gekozen A. de Bruin Tusschen de heeren G. J. van Willigen burg en C. J. van Heijst moet herstem ming plaats hebben. Sleenwijk. Tot notabelen der Ned Herv. kerk alhier zijn gekozen de heerer C. H. G. Scheurwater en P. D. Dekker en tot kerkvoogd de heer H. Colyn. Veen. Het aantal kinderen, die de Zondagschool, te houden door den Secre taris den WelEd. Heer J. Timmermans, bezoeken, groeit dermate aan dat deze zich genoodzaakt ziet, dezelve te splitsen en wel voor meisjes van half twee tot halfdrie en voor jongens van 4 tot 5 uur. Vrijhoeve-Capelle. Het 6-jarig zoontje van zekeren M. werd door een hond aangevallen. Het hoofd van den jongen werd verschrikkelijk toegetakeld. Door een tweetal ingeroepen Doktoren werden de verwondingen toegenaaid. Werkendam. Maandagavond werd de eerste Nutslezing alhier gehouden. Als spreker trad op Mr. Kamp van 's Hage. Voor de pauze droeg deze een drietal be rijmde dramatische-humoristische verhalen voor, daarna eenige luimige voordachten. Dat deze laatste bijzonder in den smaak vielen, bleek wel uit het langdurig applaus van het publiek. De zaal was goed bezet. Tot Secretaris van het Departement van de Mij. tot Nut van 't Algemeen afd. Werkendam, is benoemd de heer J. Bot tenberg tot lid der Commissie van Floralia de heer W. de Waard Jr. en tot lid der Commissie van Huisvlijt de heer J. Bottenberg. Waspik. Tot leden van het college van zetters zijn voor deze gemeente be noemd de heeren A. de Grauw en J. de Hond. Door de Hanze is besloten een teekencursus op te richten. De gemeente zal een subsidie verleenen van f 200. Wondrichem. Op Zaterdag 25 Nov. a.s. 's avonds kwart over 8, zal in café Van Gooi de heer Thijssen nit Amsterdam een rede houden over de Technische Herziening der L. O. wet 1920. Wijk. Vergadering van den Gemeen-/ teraad alhier op Zaterdag, 25 Nov. 1922 voormiddags 9J uur. Te behandelen onderwerpen 1. Ingekomen stukken. 2. Voorloopige vaststelling der gemeen terekening 1921. 3. Vaststelling der gemeentebegrooting 1923. De collecte, door een tweetal dames van Dorcas II alhier gehouden, heeft on geveer f 200 opgebracht. Een woord van dank voor de ruime bijdrage is hier zeker op zijn plaats. De uitvoering der zangvereeniging »Cresendo« alhier is definitief vastgesteld op Zaterdag 2 Dec. e.k. Voor het humo ristische gedeelte zullen de heeren Kuys en van Sprang uit Herpt hare medewer king verleenen. Dinsdag jl. heeft het onzen geach- ten predikant bij de viering van zijn 25-jarig ambtsjubileum in deze gemeente niet aan belangstelling ontbroken. Door de kerke- raad der Ned. Herv. gemeente werd hem een fraaien zilveren schotel aangeboden met de navolgende woorden er in gegrift ïTer herdenking aan Uw 25-jarig ambts jubileum in deze gemeente. Hebr. 13 7, lste ged. De Ned. Herv. Kerk te Wijk.« INGEZONDEN. WIJK, 23 November. Zooals in het vorig nummer in 't kort is aangehaald, vierde Dinsdag 21 Nov. onze geachte Herder en Leeraar zijn 25- jarig ambtsjibeleum in onze gemeente. De ingezetenen uit de gemeente waren van verschillende zijden opgekomen om hunne achting en waardeering te betuigen. O.m. werd ten blijke daarvan door het Kerkbestuur een zilveren blad aangeboden waarin gegraveerd was Heb. 13 7, n.l. deze woorden: Gedenkt Uwen voorganger die U het Woord Gods gesproken hebben.® En waarlijk, onze Herder en Leeraar is in lief en leed getrouw gebleven en heeft altijd het Woord Gods gebracht met goeden moed. Wij hopen, dat de Heere hem nog vele jaren vergunnen moge in onze gemeente dat dierbare Woord te verkondigen. Mocht dit waarlijk op prijs worden ge steld, zoodat de gemeente zich ook laat bearbeiden door het Woord door middel van hun leeraar en dat zoo leeraar en gemeente nog inniger aan elkander verbonden werden. Dat wenschen wij van ganscher harte. Eenige Abonné's.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1922 | | pagina 2