J. ELEKAN, C. BOUMAN, nat maakt post willen laten sw Wethouder Boender zegt meentebestuur geen feestjes kinderen. Het lid v. d. Velden meent dat het 25- jarig jubileum van onze vorstin een zeld-1 zaam feit is en dat dit wel feestelijk her dacht mag worden. De leden v. Kuijk en Boender stemmen tegen den post, de overige leden voor, zoo dat deze gehandhaafd blijft. De post geneesmiddelen f 50.zou naar het oordeel der commissie kunnen vervallen. De Voorzitter gelooft dat dit voor den dokter geen bezwaar is, omdat in de ge meente tegenwoordig een ziekenfonds be staat, waaruit de leden vrij doktoren hebben. Het lid v. d. Velden voegt hieraan toe. dat dit alleen betreft hen die lid zijn van de werkliedenvereeniging. De commissie vraagt inlichtingen om trent den post f170.voor het levens- middelenbedryf. De secretaris licht toe dat de post de rente betreft ten behoeve der leeningen voor dit bedrijf. De commissie zou verder de pensioen storting geheel willen intrekken, en deze door de gemeente-ambtenaren zelf doen be talen, verder zou zij de periodieke ver hooging van den gemeenteveldwachter niet willen doen ingaan en de duurtetoeslag van den gemeentebode doen vervallen. Het lid v. d. Velden vindt het onbillijk het premievrij pensioen in te trekken, wat reeds vroeger is verleend. In particuliere en rijksbedrijven wordt wel gesproken over 10 tot 30 pCt. salarisvermindering, doch over intrekking van premievrijpensioen wordt niet gerept. Spr. zou zich wel kunnen vereenigen met verlaging der jaarwedde vooral voor de hoogere ambtenaren. De lagere zou hij daarin niet of zeer weinig doen deelen. De gemeenteveldwachter is aangesteld op een salaris dat beneden het peil stond van de loonen der gewone arbei ders. Op aandrang van Ged. Staten is het salaris later verhoogd, doch naar spr. mee- ming mag deze jaarwedde niet overdreven worden genoemd. De gemeente bezit een veldwachter waarop zij trots kan zijn, die tevens veel nachtdienst verricht. Als men nu in de vorige vergadering van oordeel was dat 50 ets. per uur voor nachtarbeid der spuitgasten zeker niet te hoog is, dan komt spr. het salaris van den veldwachter ?t te hoog voor, hij zou daar- iieke verhoogingen door willen alaris van den gemeentebode be>. an men wel zeggen, dat een ge wone u.oeic' ,)r geen f14.per week meer heeft en het met minder moet doen, doch dit mag geen reden zijn een gemeente ambtenaar niet behoorlijk te salarieeren. Spr. zou allen premievrij pensioen willen doen behouden en de salarissen voorname lijk van de hoogere ambtenaren willen verlagen, deze kunnen beter wat van hun salaris missen dan de lagere. Spr. i3 lid van de commissie die belast is rapport uit te brengen voor de classificatie der gemeen ten. Het onderzoek heeft bewezen dat Wijk wat de levensstandaard betreft, een der duurste gemeenten is uit den kring Waal wijk. Het verschil in de kosten voor nood zakelijk levensonderhoud is nog zeer weinig minder dan tijdens den oorlog. Het lid W. Bouman zegt, dat het lid v. d. Velden meent, dat f 44 niet te veel is, de commissie is van hetzelfde gevoelen zij stelt alleen voor de duurtetoeslag in te houden en het salaris te laten op f44. De gemeenteraad heeft niet de bevoegdheid de salarissen der hoogere ambtenaren te verlagen, daarom zou zij hen de pensioen storting zelf doen betalen. De commissie is van oordeel dat er bezuinigd moet worden en zij heeft daartoe de naar hun oordeel eenig mogelijken weg ingeslagen. De Voorzitter zegt, dat de Raad niet de bevoegdheid heeft te beschikken over de pensioenstorting der ambtenaren. Het lid Roza is niet hetzelfde gevoelen toegedaan, hij gelooft, dat de Raad daar over wel kan beslissen. Bij de Kamer van Koophandel is bepaald, dat de pen sioenstorting van de ambtenaren by dit lichaam met 1 Jan. a.s. voor de helft en met 1 Juli d.a.v. geheel ten laste van deze ambtenaren zullen komen. Het stuit spr. ook tegen de borst aan de salarissen der ambtenaren te tornen, doch er moet iets gedaan worden. De salarissen der hoogere ambtenaren worden door Gedep. Staten geregeld, de Raad kan daarin alleen ad- viseeren. Wethouder Bouman is ook van oordeel, dat de Raad wel kan beschikken over de pensioenstorting. Spr. zou daarom willen 1 voorstellen, de pensioenstorting door de ambtenaren zelf te doen betalen. Vroeger heeft hij zelf wel mede besloten premievrij pensioen te verleenen, toen was het echter een anderen tijd. Spr. is ook van meening, dat getracht moet worden, de uitgaven voor de gemeente te verminderen. Met verlaging der traktementen zou hij willen wachten tot Ged. Staten met een voorstel komen. Het lid Roza merkt op, dat dit geheel het voorstel van de commissie is. Door een vroeger en Raad is wel besloten, premievrij pensioen te verleenen, niet dat hij dezen daar een verwijt van wil maken, de loonen waren toen veel lager en mis schien is het alleszins billijk geweest dat dit werd verleend, doch thans kan spr. er niets onbillijks inzien om met het oog op de tijdsomstandigheden, deze salarissen te drukken. De Voorzitter zegt, dat de regeering het dan schijnbaar slecht heeft ingezien, om met de nieuwe pensioenwet de Raad geen baas te laten over het pensioen der amb tenaren. Het lid v. d. Velden merkt op, zoo dit voorstel wordt aangenomen, de lagere ambte naren het zwaarst worden getroffen. Zij krijgen loonsverlaging en moeten daarbij de pensioenstorting zelf betalen, hierdoor krijgt men ontevredenheid. Daarbij is het levensonderhoud nog niets minder geworden. Het lid Roza is van oordeel, dat de levensstandaard van thans en tijdens den oorlog zeker 50 pCt. lager is in zijn vak bedraagt de daling in doorsnee 100 pCt. De Voorzitter brengt hierop het voorstel der commissie om de periodieke verhooging van den gem.veldwachter niet te verleenen, in stemming. 9 Tegen stemden de leden G. P. L. Bou man en v. d. Velden, de overigen stemden voor het voorstel. Hierop zal het voorstel van de commissie om de duurtetoeslag van f 200.voor den gemeentebode in te houden in stem ming worden gebracht. Het lid W. Bouman zegt dat dit niet de bedoeling der commissie is, deze was van oordeel dat de duurtetoeslag slechts f 10,0.bedroeg, dus zou zij thans de duurtetoeslag willen terugbrengen op f 100.- Dit voorstel in stemming gebracht wordt aangenomen met 1 stem tegen. Wethouder Bouman zou de duurtetoeslag nog op f 200.willen houden. Thans zal gestemd worden over den post 1467.85 voor pensioen bijdrage. De Voorzitter zegt dat, indien dezen post wordt geschrapt, de begrooting zal terugkomen. Het lid v. d. Velden kan het niet goed keuren de lagere ambtenaren dubbel te tref fen. Wordt het voorstel aangenomen dan zou hij voor willen stellen, ook de salaris sen van Burgemeester en Secretaris te verlagen. Het voorstel der commissie om den post pensioenstorting van de begrooting te schrap pen wordt met 1 stem tegen aangenomen, het lid v. d. Velden stemt tegen. De commissie zou verder Ged. Staten willen verzoeken met verlagingsvoorstellen te komen voor alle gemeente-ambtenaren en adviseert na wijziging der posten als aangegeven, de begrooting goed te keuren. Totaal wordt van de begrooting geschrapt een bedrag van f2833.85, welk bedrag in mindering zal worden gebracht op den post H, O., die na deze wijziging nog plm. f 1000.—"? hooger is als het vorig jaar. Het lid v. d. Velden blijft bij zijn voor stel de salarissen van Secretaris en Burge meester met 20 pCt. verlagen. De Voorzitter zegt dat dit voorstel strjjdt met de beginselen van het lid v. d. Velden daarby heeft de Kroon de beslissing over de jaarwedden van genoemde ambtenaren. Hierop wordt de begrooting 1923, in ontvangst en uitgaaf met algemeene stem men voorloopig vastgesteld op een bedrag f 66815.66. Bij de rondvraag komt het lid v. d. Velden nog eens terug op de kwestie van het levensmiddelenbedrijf. De geheele zaak hangt veel te lang aan den haak. In 1919 is een besluit genomen tot het aangaan eener geldleening groot f2500 ten behoeve van het levensmiddelenbedrijf, voor de distributie van brood. De Raad heeft tot heden geen afrekening gezien en weet thans nog niet of dit bedrag is gebruikt. Ieder jaar be hoorde rekening te worden gedaannu stapelt het eene jaar zich op het andere. De Voorzitter geeft den Raad in over weging, een commissie te benoemen, die deze zaak onderzoekt, met groote woorden komt men tot geen einde. Het lid v. d. Velden zegt, dat er niets,' verder te onderzoeken valt. Ged. Staten weigeren een nader onderzoek in te stellen, Hierop wordt de vergadering gesloten. KANTOOR VAN Rechtskundig Adviseur, Havenstr. 5 (nabij 'tstaiion) 's-BOSCH. ADVIES en BIJSTAND met betrekking toi processen, strafzaken, faillissement, nalaten schappen, boedelscheiding, voog dij, curateele, echtscheiding, ar beidscontract, .enz. A* Behandeilpj? van alle voor komende Rechtszaken, zoo- wel bij Rechtbank als bij Kanton gerecht, innen van Schuldvor deringen, regeling zaken van debiteuren met hunne schuldei- scherf, maken van Contracten, Requesten, enz. enz. Bill ij k e Conditiën. Zondags na 1 uur kaHtoor gesloten. Drie Trompetterstrpat, HEÜSDSN bericht, dat h»f' weder voorhandejjf heeft: Zalm, SardjÉes, Ansjovis, Ham en KM, Tong en Kip, KalfsleverpSstei, Galantine de Veau, Schildpadsoep, London- derrysoqf), Tomate-pure, Tomat^saus, Picanten-saus, Made ra-saus, Bordelaise-saus, Truflfels, Kerry, enz. ERSCHE DRUIVEN. Verder alle soorten ruideniers waren en Aanverwante artikelen. b" Minzaam Aanbevelend.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1922 | | pagina 10