KVOXSY iKloven in de Kleedingmagazijnen van de Firma LANGENDIJK GORINCHEM. ÜPPUROL Overjassen, Ulsters, Demisaisons. Jekkers, Bónkerfs en Broeken tegen extra lage prijzen worden opgeruimd. Overjassen vanaf f 2.90- X* 0 De bekende te Gorinchem wordt nu gehouden December» Wegens vergevorderd seizoen zullen alle voorradig0 en de minister van buitenlandsche zaken Von Rosenberg aanzaten. Tsjitsjerin heeft in het Russische ge zantschap internationale vertegenwoordigers der pers ontvangen en hun de meening uiteengezet van de Russische regeering in 't bijzonder over de kwestie der zeeëngten en hare beteekenis voor de Zwarte Zee. Rusland verlangt volledige souvereiniteit van het Turksche volk over het Turksche land en de Turksche wateren, sluiting van de zeeëngten voor alle oorlogsschepen, met uitzondering van de Turksche, wat voor de handhaving van de vrede en de veiligheid in de Zwarte Zee onvoorwaardelijk noodig is. Elke poging in Turksche aangelegen heden zou door de Turksche nationale beweging worden weggevaagd. Tsjitsjerin vervolgde, dat hij niet behoefde te verzekeren, dat Lausanne een definitieve oplossing zou brengen. Daarna sprak hij over de ontwapeningsconferentie te Moskou, die heden begint en legde een verklaring af over het Russische voorstel, hetwelk beoogt tusschen de aangrenzende staten controlezonen te scheppen, waarin alleen grenstroepen van de naburige staten van een bepaalde sterkte mogen verblijven. Steeds wordt het duidelijker dat Duitsch- land, Rusland en Turkije een blok gaan vormen, dat grooten invloed zal kunnen hebben op de Oost-Europeesehe politiek. en verkoudheid neem BUITENLAND. Ërfgcnantcu opgespoord door dc bioscoop. In 1918 stierf in Amerika een zekere William Har.kes, een vermogen nalatend gelijkstaand aan 100.000 pond sterling. Een zevende dezer som kwam toe aan een ijzergieter, die in Weltsbire had gewoond, doch van wien men sedert 1864 niets had vernomen. Vermoedelijk is deze man dood hij zou nu 91 jaar zijn maar ook zijn kinderen waren niet te vinden. De Londensche notarisfirma, die de nalaten schap onder haar berusting had, nam dezen zomer haar toevlucht tot de bioscoop overal werden door middel der proje op het witte doek de erfgenamen verzoc voor den dag te komen. Met het gevolg dat er drie kinderen van den ijzergieter opdaagden, een mijnwerker uit Engeland een uit Amerika en een schoonmaakster uit Clerkenwell, die elk ongeveer 2000 p.s. zullen ontvangen. Er bleken boven dien nog 6 kleinkinderen in leven te zijn, die elk 220 p.st. zullen ontvangen. o 8 jaar gevangenisstraf wegens spionuage. De bolsjewistische bladen deelen mede, dat een Franschman, die in nauwe relatie stond met Herriot tijdens diens jongste bezoek aan Rusland, door een sowjet-recht- bank is veroordeeld tot 8 jaar gevangenis straf wegens spionnage. Gemeld wordt, dat sultan Medhed op de uitnoodiging van den koning van Hed- sjaz, om daar zijn verblijf te nemen, heeft geantwoord, vast besloten te zijn zich in een Mohammedaansch land te vestigen, doch zijn keus nog niet te hebben bepaald. Hoewel dankbaar voor de uitnoodiging, verzocht hij later te mogen beslissen. In het Earl Caroll Theater te New- York zijn Zondagavond ernstige ongeregeld heden voorgekomen, toen de politie pro beerde een meeting van Ieren ten gunste van de vrijlating van Mary Mc Swiney uit de Mountjoy gevangenis te Dublin en afkeuring van de terechtstelling van Erskine Childers, uiteen te jagen. De politie werd door de betoogers aangevallen, vöoral de vrouwen onder hen roerden zich heftig en scheurden de uniformen van her lijf der politiemannen. Later werd de brandweer te hulp geroepeu, maar de brandweer lieden mrakten onmiddellijk rechtsomkeert na te hebben geweigerd een brandspuit slang op de betoogers te richten. Vier per sonen werden door de politie gearresteerd en toen trok zij zich terug, zoodat de ver gadering ongestoord kon worden voortge zel. F Bij Apoth. en Drogisten. BINNENLAND. Het Handelsregister. De Kantonrechter in het Kanton Brielle veroordeelde dezer dagen bij verstek een caféhouder te Hellevoetsluis, die naliet zich in te doen schrijven in 't handelsregister van de Kamer van Koophandel voor de Be neden-Maas, tot f 100 boete subs. 50 dagen hechtenis. Aangehouden. De Haagsche recherche was uit Amsterdam telegrafisch in kennis gesteld met het feit, dat twee 19-jarige jongelui naar Den Haag waren gevlucht, met medeneming van een partij wekkers en horloges, toebehoorende aan de ouders van een dier jongens. Reeds dienzelfden middag wisten recher cheurs de vlvchtelingen te knippen, op een kamer in de Witte de Wittstraat, die zij reeds gehuurd hadden, Eenige nikkelen horloges werden in beslag genomen. De verdachten zijn op transport naar Am sterdam gesteld. Schneider, aldaar. De ongelukkige is ver moedelijk door de duisternis te water ge raakt. Hij laat een vrouw en twee kinde ren na. Hand afgekoeld. Te Kamperland is een 16-jarige land bouwersknecht met zijn hand geraakt tus schen een stroomolen, die met een motor wordt gedreven. De hand werd achter den duim afgesneden. Nadat drie dagen lang drie notarissen den inboedel van huize Hoogwolde (onder Wassenaar) geveild hebben, is de optelling gemaakt, waarvan de uitkomst was 108.600 alleen van den inboedel. Menige inventaris zou minder opbrengen Ongewensehte gasten. Men meldt uit Zevenaar Bij tientallen zijn de laatste dagen zwer vende Duitschers, zonder pas, over de grens gezet. De grenspolitie heeft de handen vol om ons gebied van ongure Duitsche dan twijfelen we niet of zij zal zeer zeker bij deelname aan een concours succes hebben. De heer Kuijs uit Herpt, zorgde voor het comische gedeeltedeze is in Heusden geen onbekende. Hij wist ook dezen avond zijn ouden roem te handhaven en de lach spieren gedurig in beweging te brengen. Na afloop bleef men nog een uurtje ge zellig bijeen, terwijl lief hebbers van dansen daartoe in de gelegenheid werden gesteld. Openbare vergadering van den Raad dezer gemeente op Maandag 4 December, des namiddags 8 uur. Agenda: 1. Notulen der vorige vergadering. 2. Mededeeling van ingekomen stukken. 3. Benoeming van een regent der Gods huizen, wegens gewone aftreding van den heer Van Everdingen. 4. Vaststelling der Gemeente-begrooting voor 1923. Capelle. A.s. Zondag des nam. 2 uur zal voor de Ned. Herv. gem. alhier op treden Ds. D. v. d. Graaf uit Raamsdonk. lf«l V i'-i- S '-'" i- -. - - ':V 5? Y'i'- 5- Y'Yïfi'i - -/ vr:*- v.--—',.- ï?- Veemarkt weder toegelaten. Maandag a.s. zal te Gorinchem de St. Maartensche veemarkt, zooals reeds te voren was bepaald, kunnen worden ge houden. Zij, die op deze markt vee wenschen aan te voeren, mogen er wel om denken dat vóór zonsopgang, in verband met de keuring die plaats moet hehben, geen vee wordt toegelaten. Een werkende werklooze op bedriegen uit. Te Delft is een opperman gearresteerd, die, terwijl hij werk had, zijn werkloozen- kaart aan de Arbeidsbeurs deed afstempe len om steun te kunnen trekken. De man zal zich wegens poging tot oplichting hebben te verantwoorden. Ltyk opgehaald. Uit de Oude Usel te Doetinchem is opgehaald het lijk van den 42-jarigen smid elementen te zuiveren. Soms komen deze lieden hier met 50 tegelijk aan. PLAATSELIJK NIEUWS. Voor Dames- en Kinderconfectie is de Firma TAVERNE DE MEERE, Hinthamerstraat 69, 's-Bosch, voor deze Omstreken het beste en voordeeligste adres. Hensden. Donderdagavond gaf de »Heusdensche Harmoniet hare aangekon digde uitvoering voor een flink bezette zaal. De verschillende muzieknummers werden zeer goed ten gehoore gebracht. De Har monie is op den goeden weg, dank zij de uitstekende leiding van deja directeur, den heer v. Berkel. Zeker, er valt hier en daar nog wel te verbeteren aanvulling van de tusschenpartijen zou, naar onze meening, aanbeveling verdienen, doch indien de leden op den ingeslagen weg bljjven voortgaan, A.s. Maandag 4 Dec. zal in het vergaderlokaal aan de O. L. school in de Nieuwstraat door de vereeniging tot stich ting en instandhouding van scholen met den Bijbel voor de gemeenten Capelle en Vrijhoeve-Capelle, gevestigd te Capelle, een vergadering worden gehouden. Door het bestuurslid A. Ros zal een lezing worden gehouden over het onder werpWaarom Christelijk Onderwijst. Aanvang des avonds kwart over zeven. Toegang voor leden en belangstellenden vrij. J.l. Donderdag 30 Nov. vierden de echtelieden H. v. d. Schans-E. Mes in de Kom alhier hun zilveren bruiloft. Het muziekgezelschap Kunst na Arbeidt bracht het jubileerend echtpaar des avonds een serenade, waarna nog een muzikale wan deling door de Kom werd gemaakt. Een en ander bracht heel wat nieuwsgierigen op de been. Een dezer dagen vond de landbou wer P. v. S. aan het Sas alhier een veulen verdronken in de sloot liggen. Voor ge noemde landbouwer een schadepost. A.s. Zondag speelt het eerste elftal onzer voetbalvereeniging »Excelsior« een competitieraatch voor de eerste klasse B.V.B. tegen Gudok II uit Tilburg op het terrein alhier, terwijl het tweede elftal een com petitiewedstrijd voor de tweede klasse B.V.B. speelt tegen K S. W.II uit Kaatsheuvel. J.l. Dinsdagavond hield de Chr. Historische Kiesvereeeniging alhier een ledenvergadering in het vergaderlokaal in de Nieuwstraat. Nadat de voorzitter deze bijeenkomst had geopend werd overgegaan tot het afhandelen der agenda. Door den heer B. Verhoeven werd een breedvoerig verslag uitgebracht over het verhandelde op de jaarvergadering der Unie. Tot af gevaardigden naar de kringvergadering (Prov. Statenverkiezing) werden aangewezen de heeren J. v. d. Hoeven en B. Verhoeven die hun benoeming aannamen. Door den Secretaris der vereeniging werd een zeer interessante lezing gehouden naar aanlei ding van art. 1 van het program der Unie. In den breede werd hierbij uiteengezet den aard en den oorsprong van het gezag. Naar aanleiding van een en ander volgde een levendige bespreking. De door de aan wezige gestelde vragen werden door den inleider op afdoende wijze beantwoord. Hierna volgde nog eenige bespreking omtrent de te voeren propaganda in ver band met de a.s. verkiezingen, waarna de vergadering op de gebruikelijke wijze ge sloten werd. Drongelen. Vergadering van den Gemeenteraad alhier, op heden Vrijdag 1 December 1922, des nam. ten 3 ure. Te behandelen onderwerpen 1. Ingekomen stukken. 2. Gemeenschappelijke regeling Veearts. 3. Gemeentbegrooting 1923. 4. Rekening Burger). Armbestuur 1921. 5. Begrooting Burgerlijk Armbestuur 1923 6. Benoeming Onderwijzeres vervolg onderwijs. 7. Vaststelling kohier straatbelasting. Eethen. Nieuw Poldergemaal. Alhier heeft heden de officieele oplevering en proefmalen plaats gevonden van nieuw gebouwde Electr. Polderbemaling, gebouwd voor rekening en ten behoeve van de Eethensche Polder. Deze bemaling heeft een waterverzet van 20.000 Liters water per minuut en wordt gedreven door een electro motor van 10 P.K. B(j een verbruik van 5 K.W. aan stroom verzet deze bemaling circa 1200 M3 water per u u r en kost dus het verzetten van dit groote kwantum water, bij een K.W. prijs van 1\ cent, slechts 37£ cent. Dit gemaal zal dienst moeten doen als hulpgemaal naast het bestaande stoomge maal en dient in hoofdzaak om het laagste poldergedeelte gemakkelijk en met lage bedrijfskosten op peil te houden. De oplevering vond plaats tot volle te- vredenherd van het aanwezige Polderbestuur en verschillende andere Polder-Autoriteiten. Aanbeveling zou het verdienen, wanneer verschillende laag gelegen Poldergedeelten op deze weinig kostbare manier de inge landen van den waterlast zouden bevrijden. Bemaling met windmolens is, zooals alge meen bekend zal zijn, ten eenenmale on voldoende en onbetrouwbaar. Aannemers en leveranciers van deze bemaling was de firma Fransen Co. Spinozastraat 95, den Haag, die als ver tegenwoordigers van de firma R. Wolf, Magdebrug, Buckau deze geheele installatie hebben geleverd. Nienwendijk. A.s. Zaterdagavond zal de Schoolvereeniging haar jaarvergadering houden in de consistorie der Geref. Kerk. Op de agenda staan lo. Bestuursver kiezing, 2o. lezing door het Hoofd der school oVer »De Schoolgeldregeling.c A.s. Donderdagavond om half zeven zal in de Geref. Kerk optreden voor de Jongel. Vereen. »De Zaaierc, Ds. Meijster van Rotterdam, met het onderwerp »De nieuwe mensch een blik op het leven van onzen tijdcc. Nederhemert. (Eiland) Donderdag middag had alhier een auto-ongeval plaats. Toen de chauffeur B. Visser uit Heusden met zijn auto nabij de woning van P. de Bree was, kwam W. de Bree met zijn paard achteruitloopende, van het erf. Wel werd door Visser met kracht geremd, doch een botsing was onvermijdelijk. Het paard werd omver geworpen, doch verloor slechts een hoefijzer. De auto daarentegen werd nogal beschadigd aan een wiel en stuur- sisn m in de handen tengevolge I der koude. Ruwe,schrale huid, H Springende Jtfppen.Gebruik St. MAART Bezoekt de BERGEIJK f f.-i 's Gravenmoer. Dinsdagavond hielden kerkvoogden en notabelen der Ned. Herv. Gem. alhier eene vergadering, waarin onder meer ook werd vastgesteld de begrooting over het dienstjaar 1923.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1922 | | pagina 2