voor hel Land van Heusden1 en Altena, de Langstraat en ie Bommelerwaard. Ho. 4248. Vrijdag 1 December YIOLA. Abd ijsiroop FEUILLETON. BEHOORENDE BIJ HET MATIGHEID, opgewektheid, frissche lucht, geregelde ge woonten, de noodige rust en slaap, lichaams beweging en een zorgzame leefwijze is wat de natuur vraagt om uw lichaam in goede conditie, uw nieren gezond en uw, gestel vrij van urinezuur te houden. Hebt gij er ooit aan gedacht, rdat uw pijn in den rug, hoofdpijn, urinefcwalen en waterachtige zwellingen een gevolg kunnen zijn van uw leefwijze Te zwaar eten, het voortdurend gebruik van alcohol, te veel rooken, het zich te weinig beschermen tegen het klimaat, on matigheid, en het te weinig zoeken van gezonde ontspanning en rust, zullen onge twijfeld de nieren mettertijd verzwakken. En dan komt de last. i Rugpijn, hoofdpijn, uynestoornissen, wa terzuchtige zwellingen, niergruis, en dui zeligheid zijn verschijnselen van te veel urinezuur in het bloed en er bestaat gevaar voor nier- en blaasontsteking en ongenees lijke nierziekten. Matig eerst die verkeerde gewoonten en sta dan de verzwakte nieren bij door een degelijke kuur met Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Deze wérken niet op de ingewan den, doch zijn een betrouwbaar en veilig niergeneesmidSll onder alle omstandigheden. De echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen, voorzien van, de handteeker.ing van James Foster op het etiket, zijn verkrijgbaar bij alle bekende drogisten k f 1.75 per doos. BUITENLAND. majesteitschennis uitgelokt. De Koning van Spanje, die dezen zomer eenige weken in het mondaine Deauville heeft vertoefd, en zich door zijn luidruchtige vermaken, door zijn woest rijden in zijn auto, zijn dansen (en flirten met jonge meisjes, een ietwat eigenaardige populari teit heeft verworven, heeft het dezer dagen in een reveu in een cabaret op Montmartre moeten ontgelden. In verschillende liedjes werd de blijkbaar niet zeer majestueuse houding van Alfonso dusdanig geriddiculi- seerd, dat men er te Madrid aanstoot aan nam, en den gezant te Parijs opdroeg zorg te dragen, dat de scène uit de reveu ver wijderd werd. Alle pogingen werden daar toe in het werk gesteld de directeuren van het cabaret werden ontbodenzij ver klaarden evenwel dat Montmartre niet in Castilië ligt, maar in een republiek en dat de bezoeken van koningen de republiek té duur kosten opdat de liedjeszangers niet het recht zouden hebben ze te bezingen. De bedreigingen der politie hebben tot dusver niet gebaat, en de scène in de revea wordt nog steeds gespeeld. De »Oeuvre«, die het geval bespreekt, zegt, dat den Spaanschen gezant slechts één weg openstaat, n.l. zijn Koning eer- biediglijk te vertellen, dat deze zich het geheele seisoen als een hansworst heeft aangesteld. Zich vrijwillig en openlijk be lachelijk te maken te midden van lieden, die het zich tot een beroep rekenen be lachelijk te zijn, en daarna de koninklijke majesteit in te roepen om de menigte te beletten te lachen, dit is een houding, welke in Frankrijk logica en in Spanje elegance mist Door L. J. FIKKEE. 50) ïMaar de Hemel waakte over mij, en ik had den moed, in die ure van vertwij feling nog aan uwe trouw te gelooven en daarna aan mijnen armen vader te denken, die mij wachtte. Zonder dat zou ik aan mijn ellendig leven, aan mijn onuitspreke lijk lijden door zelfmoord een einde ge maakt hebben.c Zij huiverde en drukte de hand van Frederik vaster, toen zij hernam*Nog diezelfden nacht sloop ik uit de woning henen, waarin ik zoo liefderijk opgenomen en verpleegd was. Ik wilde niemand langer tot last zijn ik wilde uw nicht, die toch uw naam droeg, niet meer zien ik was bang, menschen te ontmoeten, ja, ik geloof dat ik toen op het punt stond, krankzinnig te worden. Ik greep mijn harp en snelde naar buiten, voort, altijd voort. Het is ongetwijfeld aan de bescherming des Hemels te danken, dal ik in dien donkeren nacht niet om het leven gekomen ben. Toen de morgen aanbrak, kwam ik een weinig tot mijzelven. Ik besloot, zoo spoe dig mogelgk met den postwagen naar Nizza terug te keeren, teneinde mijn vader nog eens te zien en dan opnieuw naar u te Brand in een Canadeescbe universiteit. Zaterdagmorgen heeft een buitengewone brand het St. Bonifacius-College en de vermaarde boekerij der Jezuïeten te Win nipeg (Manitoba) geheel vernield. Vier lijken van studenten zijn onder de puinhoopen weggehaald vier andere per sonen worden nog vermist. Vijftien studenten liepen verwondingen op. Aardbeving in Hongarije Te Fünfkirchen en te Kaposvar is Don derdag een aardbeving waargenomen, welke vergezeld ging door een onderaardsch ge rommel. Ook in het Zuiden van Hongarije in de comitaten Baranya en Tolna en in de omgeving van Baja, heeft men de aard beving waargenomen. Een passenfabriek ontdekt. Zondag is in een lompenkelder in het oosten van Berlijn een groote hoeveelheid materiaal gevonden, bestemd voor het maken van passen. De eignaars zijn Polen. Een noodlottige aanvaring. Tegen twaalf uur j.l. Zondagmiddag werd te Barcelona een klein stoombootje dat den dienst tusschen de haven en een der voorsteden onderhoudt, door een douane- vaartuig aangevaren. Het bootje, dat 80 personen aan boord had, kantelde en alle passagiers vielen in 't water. Velen men weet nog niet hoeveel verdronken. Parachutist doodgevallen. Tengevolge van het niet functioneeren van een door hem uitgevonden valscherm, is Zondagmorgen te München de Vlieger Brister bij een poging om van een hoogte van 400 M. met een parachute naar be neden te komen, voor de oogen van zij» vrouw doodgevallen. J zoeken of gelaten den dood af te wachten. »Gij geloofdet dus nog altijd aan mijn trouw en oprechtheid, nietwaar, Viola vroeg de jonge man zacht. Het meisje bleef staan, legde de kleine, zilverblanke hand op den boezem en sprak, de oogen onafgewend op haren verloofde gericht, met zachte, doch vaste stem ïFrederik, eer zou ik getwijfeld hebben aan mijn eigen bestaan of aan den onder gang der zon, eer ik u van ontrouw ver dacht. Herinnert gij u nog het oogenblik, waarop wij, naast elkander voor het beeld der liefde geknield, de handen ineen leg den en elkaar eeuwige trouw en liefde hebben gezworen »lk zal dit heerlijke uur nimmer ver geten, Viola.c vToen hebt ge mij eenige woorden toe gefluisterd, Frederik, die mij in al mijn latere ellende moed deden houden en kracht schonken in de bitterste beproeving. Herin nert gij ze u nog ?c »Ik herinner ze mij, lieve ik sprak ze uit, toen wij onze ringen als verloofden wisselden en het teeken onzer eeuwige verbintenis omhingen. Een klein, bijna onmerkbaar wolkje kwam voor een ondeelbaar oogenblik op Viola's gelaat. Frederik bemerkte het. »Wat deert u, lieve vroeg hg be zorgd, heeft de wandeling of het vele spre ken u te zeer vermoeid Neen, Frederik,® antwoordde het meisje met iets droevigs in haar stem, smaar ik BINNENLAND. De Zomertijd. Verschenen is het voorloopig verslag in zake het voorstel van wet van de heeren Braat en De Boer tot intrekking van de wet van 23 Maart 1918, tot tijdelijke afwijking van de wet van 23 Juli 1908 tot invoering van een wettelijken tijd. Sommige leden betreurden, dat de voor stellers een wetsvoorstel hebben ingediend, dat, ook wat de toelichting betreft, vrijwel gelijkluidend is aan het voorstel van den eersten onderteekenaar, dat in den aanvang van dit jaar door de Kamer werd verworpen. Deze leden waren dan ook van de na- deelen van den Zomertijd geenszins over tuigd geworden. Zij waren echter van oordeel, dat hun gevoelens duidelijk uit eengezet waren in het Voorloopig Verslag betreffende het wetsvoorstel van den heer Deckers c.s. van dezelfde strekking en achtten het niet noodig deze thans te herhalen. Andere leden sloten zich hierbij aan. Erkennende, dat er bezwaren tegen den zomertijd bestaan, achtten zij deze zeer overdreven. Sommige leden betoogden, dat in geen geval tot afschaffing van den zomertijd mag worden overgegaan, alvorens de noodige inlichtingen zijn verschaft over de weder- zijdsche voor- en nadeelen. Zij drongen dan ook op het verstrekken van zoodanige inlichtingen aan. Sommige leden gaven de voorkeur aan een internationale regeling op dit gebied. Andere leden juichten het voorstel toe. De bezwaren, aan den zomertijd verbonden, zijn, naar hun meening, zoo gewichtig, dat zoo spoedig mogelijk tot de afschaffing behoort te worden overgegaan, vooral nu de redenen, die destijds tot de invoering hebben geleid, hebben opgehouden te be staan. Een nader onderzoek achtten zij niet noodig, omdat de afschaffing daardoor zou worden vertraagd. Eenige leden verklaarden, dat zij destijds hun stem aan het voorstel van wet van den heer Deckers c.s. hadden onthouden, doch thans voorstanders waren van de afschaffing van den zomertijd, omdat een nader onderzoek hen van de nadeelen daarvan had overtuigd. Andere leden betoogden, dat gestreefd moet worden naar een oplossing, die zoowel voor- als tegenstanders van den zomertijd bevredigt. De voordeelen van den zomertijd moeten voor de stedelingen blijven behouden, terwijl het platteland de vrijheid moet hebben zich ook officieel ten opzichtte van scholen, kerken enz. te houden aan den zomertijd. Aldus zullen zoowel de stede lingen als de plattelandbewoners den tijd hebben die voor elk hunner het meest geschikt is. Ook werd betoogd, dat de oplossing wellicht het best zal kunnen worden gevonden door den duur van den zomertijd te beperken tot den midzomer. De hier aan het woord zijnde leden hoopten, dat de regeering er in zal slagen in de een of andere richting een regeling te treffen, die beide partijen bevredigt. o De geheimzinnige diefstal Het is de Rotterdamsche politie gelukt, licht te brengen van dpn geheimzinnigen diefstal der aangeteekende zending van f 10.000 uit Rotterdam naar de suiker fabriek te Statendam bij Geertruidenberg Schrijfproeven en een chemisch onderzoi moet u een bekentenis doen.« ïEen bekentenis Komaan, laat eens hooren 1® riep Frederik op luchtigen toon, als vermoedde hg reeds, waarin die beken tenis zou bestaan. »Besschouw dit dan als een goed voor teeken, liefste,® sprak de jonge man zacht, terwijl hij met een snelle beweging de beide kettinkjes te voorschijn haalde en Viola er een van voorhield. Het meisje uitte een blijden kreet van verrassing en strekte haastig de hand naar het sieraad uit. Met van vreugde glinsterende oogen hing Viola het kettinkje weer om den hals en verborg het daarop zorgvuldig onder hare kleederen. uThans hoop ik er nimmer weder van te 3cheiden,« fluisterde zij, ^evenmin als der plakmiddelen, gebruikt om de enveloppen te sluiten, hebben uitgewezen dat de daders onder het personeel der Rotterdamsche bankiersfirma, die 't geld verzonden had, moest zitten. Deze aanwijzing is juist ge bleken. De als verdacht van den diefstal aangehouden kantoorbediende heeft bekend. Van de f 10.000 had hij f8000 terugge zonden en van de resteerende f 2000 was nog f1520 in zijn bezit. o Kool als veevoeder. Friesche veehouders koopen in Holland groote partijen witte kool op tegen zeer lagen prijs om deze aan het vee te voederen. De koeien lusten ze graag. Waar er weinig hooi is, wordt nu gevoederd met aardappelen, suikerbieten, witte kool en ingekuild gras. Het blijkt op menige boer derij, dat men het zonder hooi kan doen. Een mislukte redding. Zondagmiddag ongeveer half vier ge raakte iemand van het Wandelhoofd »Wil- helmina® te Scheveningen te water. Ver moedelijk ten gevolge van de hooge zeeën werd de drenkeling even voor de rotonde tegen de ijzeren draagpijlers geslagen. Bezoekers van de pier konden wel zijn hulpgeroep hooren, doch natuurlijk niet zien, waar de drenkeling zich precies bevond. Toen de politie ter plaatse kwam, had de man daar al een kwartier krampachtig tegen het water geworsteld. Met een koe voet werden nu twee planken uit de pier gelicht en daar doorheen waagde zich de 56-jarige G. P. Roukema, uit de Bossche- straat, die zich aan een touw liet zakken. Hoewel deze vele malen door de golven werd bedolven en voortdurend in doods gevaar verkeerde, mocht het hem niet ge lukken den drenkeling te grijpen. Eiidelijk Verwaarloost die verkoudheid niet, verontachtzaamt niet dat hoestje, ongemerkt gaat dat over in eene gevaarlijke bronchitis. Wacht' niet, gebruikt nog he den het uitmuntende borstmiddel, dat dadelijk slijm en ziektekie men Verdwijnt, zuivert en ge neest.: de onvolprezen bij asthma, bronchitis, catarrh, griep, influenza, kinkhoest, ver- koudh&d en hoest. Overal per flacon 230 gram f 1.90, 550 gram f3.60, 1000 gram f6.Eischt onze handteekeoing L. I. AKKER, Rotterdam. van hem, die het mij eenmaal te Rome schonk. Maar laat ons thans terugkeeren de dokter zal ons wachten. Zwijgend namen de beide gelieven den terugtocht aan. Na eenigen tijd begou Viola weder »Hebt ge mij niet verteld, Frederik, dat de dokter ons zal vergezellen op de reis naar Holland ïHij zal ons een eindweegs gezelschap houden, Viola, tot aan het Cleefsche.® dIs dat ver?® ^Ongeveer halfweg Rozendal.® ïHeeft hij daar familie »Ik weet het niet, maar hg heeft mij beloofd, ons heden avond een geschiedenis te verhalen, die zeer nauw met zijn voor genomen reis en zijn geheele leven in ver band staat.® Hij schijnt veel te hebben geleden, Frederik.® DWaarom denkt gij dat, Viola i>Ik zou het niet kunnen zeggen, maar het komt mij voor, dat die man, hoe kalm en zachtmoedig hij overigens ook moge zijn, tot iets vreeselijks in staat is, en dat het leed hem zoo gemaakt heeft.® ^Misschien hebt gij gelijk, Viola, Gij vrouwen ziet gewoonlijk scherper, dan wij, die ons het sterkere gedacht noemen. Dienzelfden avond bleek reeds, hoe juist het meisje gezien had. Het drietal zat in de kamer bij een vroolijk haardvunr Worp was met den waard en diens vrouw naar de keuken gegaan, na vooraf, op verlangen zijns meesters, eenige flesschen kosteljjken liet de drenkeling den pijler los en werd hg door den stroom meegespoeld. Zijn lijk is nog niet gevonden. De heer R„ die daarna weer aan het touw werd opgehaald, had ongeveer een kwartier in het water verkeerd. o Kindje verbrand. Een treurig ongeval heeft in de Noppen straat te Arnhem plaats gehad. Een jongetje van 3 jaar kwam, in een onbe waakt oogenblik, met een brandende kachel in aanraking, waardoor zijn kleertjes vlam vatten. Schreeuwend liep het kind de kamer uit naar buiten en viel daarbij nog van de trap. De vader bracht ket kind naar het ziekenhuis, waar het eenige uren daarna aan de bekomen verwondingen overleed. Z(ju kind doodgestoken. Terwijl iemand aan den Walhofsweg te Enschedé bezig was zich te scheren, klampte diens 6 jarig zoontje Frans, het eerig kind, zich onverwachts aan hem vast met het ongelukkig gevolg, dat de vader met het geopende mes kwam te vallen op zijn zoontje, dat zoodanig werd gewond, dat de dood spoedig intrad. o Een incident in den Haagschen Gemeenteraad. Tijdens een rede van den heer Van Steenbergen in de Maandag gehouden avondzitting van den Haagschen gemeente raad riep plotseling een man op de pu blieke tribune, terwijl hij wees op een echtpaar, dat dicht bij hem op de tribine kalm naar de rede zat te luisteren Hier zitten menschen, die al 'n heele week in de duinen moeten slapen. Dat komt van je christelijk beginsel I Deze man en vrouw hebben voor hun 7 kinderen geen onderdak. De man werd onmiddellijk uit de raads zaal verwijderd. Burgerlijke Stand. IIEUSDEN. Geboren: Johanna Maria d. v. J. M. v. Lent en J. A. Klerx. Ondertrouwd: Chr. M. v. d. Meer 29 j. en P. M. A. Hoekstra 23 j. Getrouwd: J. G. J. Oelp 24 j. en W. T. Vaassen 23 j. DEWERKEN EN SLEEUWI.1K. Ondertrouwd: P. Dekker 48 j. weduwn. van J. v. d. Wiel, met C. Olden burg 47 j. WASPIK, over de maand October. Geboren: Gertruida Petronella Maria d. v. J. Verschuren-Dirix Arnoldus Hen- drikus z. a. C. de Hond-Tabbers Rlchar- dus Hubertus z. v. J. van Dongen-Montens Cornelis z. v, M. van Beveren-van Dijk Petronella Maria d. v. J. C. Kools-Heesters Ondertrouwd: P. J. van Rijn berk 24 j. en G. J. Hooijmaijers 26 j. L. J. G. Hooijmaijers 24 j. en C. P. Kerk hof 22 j. Getrouwd: B. H, Hooijmaijers 28 j. en H. M. Verschuren 27 j.J. J. L. van Irsel 28 j. en A. M. Coesmans 26 j. J. C. Bastiaanse 29 j. en C. J. M. van Irsel 26 j. C. v. Eersel 19 j. en W. van Eersel 20 j. Overleden: B. Timmermans 86 j., echtg. v. A. B. van Miejlo J. de Graaf 82 j., wed. v. S. P. van der Bell. wijn en glazen op de tafel te hebben ge plaatst. Thans, waarde dokter,® begon Frederik op hartelijken toon, terwijl hij zijn inmid dels gevuld glas ophief, vthans, nu ik op het punt sta, van hier te gaan met haar, wier behoud ik, naast God, aan u te dan ken heb, verzoek ik u, met ons een glas te ledigen op onze voortdurende vriendschap en mijne eeuwige dankbaarheid. Nimmer, zoo lang ik leef, en waar ik mij ook be-t vinden moge, hoop ik te vergeten, wat ik aan u verschuldigd ben.® Zwijgend stond de wonderdokter cp, en alle drie schenen min of meer aangedaan bij dien dronk. Dik verdien zooveel dank niet,® begor de dokter na eene kleine pauze, waarir hij tevergeefs zgn gewone kalmte hac Uachten te hernemen, wat ik gedaan heb deed ik uit plichtsbesef, en bovendien bei ik door uwe waai lijk vorstelijke mildheii reeds meer dan ruim beloond voor mijnt geringe hulp. Maar het zij verre van mij de vriendschap af te wijzen, welke mij zoc hartelijk wordt aangeboden. Het is zoi lang geleden, dat het woord vriendschaj over mijne lippen kwam,® ging hij zachte voort, Den ik meende reeds, dat nimme eene {vriendenhand de mgne weder zoud- drukken, maar nu Hij zweeg en greep plotseling Frederik' hand, die hij met kracht schudde. BIJVOEGSEL Nieuwsblad Dik heb het kettinke met de helft van het gouden muntstuk in het bosch bij Rozendal verloren,® zeide Viola op treu- rigen toon, Den welke moeite ik ook heb gedaan, om het terug te vinden, het is mij niet gelukt. Indien gij mij niet ge leerd hadt, nimmer geloof te slaan aan voorteekens, zou ik dit verlies zeer stellig als een kwaad en onheilspellend voorteeken hebben beschouwd.® dHoo Gg hebt het dus terug gevon den vroeg zij, het voorwerp inmiddels aan alle kanten beschouwende. Dik niet, maar een arme staljongen, dien ik er ruim voor hoop te beloonen,® antwoordde Frederik, Wordt vervolgd.)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1922 | | pagina 5