voor liet Land van neusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. l. 4248 Vrijdag 1 December BEHOORENDE BIJ HET Vervolg Raadsverslag Wijk. De Voorzitter verzoekt de commissie die belast is geweest met het onderzoek der gemeenterekening 1921 verslag van dit onderzoek uit te brengen. Het lid W. Bouman zegt dat de Com missie naar haar beste vermogen de reke ning heeft nagezien. Zij heeft geconstateerd dat verschillende posten buiten medeweten van den Raad belangrijk zijn overschreden. Sommige posten zijn naar het oordeel der commissie veel te veel overschreden. De post schrijf- en bureau-behoeften groot f 1210.72, komt haar veel te hoog voor. De post voor gedrukte stukken, geraamd op f550.is met f 227.28 overschreden. De post aanschaffing boekwerken f 248. is naar het oordeel der commissie ook veel te hoog. De Voorzitter zegt, dat alles nog duur is. Het secretarie-personeel is op het hart gedrukt zuinig te zijn, meer is er niet aan te doen zonder gedrukte stukken en boe ken kan de gemeente-administratie niet worden gevoerd. De commissie is van oordeel, dat de post f 60,voor het bjjwerken van het archief, niet zou noodig zijn, indien dit geregeld was bijgehouden. Wat de post f1365.voor te weinig betaalde pensioensbijdrage over de jaren 1913 1920 betreft, de commissie zou de betrokken heeren zelf hun pensioenstorting doen betalen, zij zal daar bij de begrooting echter op terugkomen. De post voor het blusschen van brand komt de commissie ook te hoog voor, zij vraagt zich af, of niet een voordeeliger weg gevonden zou kunnen worden. Breekt een brand uit en wordt het werkvolk op« geschreven, dan is ieder in de weer. Bij den brand van 't vorig jaar zijn 100 per sonen uitbetaald, die aan de spuiten hebben medegewerkt, dat getal vindt de commissie hoog. De commissie is van oordeel, dat veel werk wordt uitbetaald, wat niet is verricht. Zoolang het werkvolk niet is op geschreven, doen ze hun bestis dit een maal gebeurd, dan trekt het meerendeel de lijn. De Voorzitter deelt mee dat voor iedere spuit 2 ploegen van 24 personen noodig zijn, voor de twee spuiten wordt dit 96. Branden zijn duur, er zijn jaren geweest dat er geen brand is voorgekomen, vorig jaar is dit eenmaal en dit jaar tweemaal gebeurd, dit zijn dure gebeurtenissen. Het lid v. d. Pol vraagt of het niet mo gelijk is, dat de assurantie-maatschappijen mede in de kosten bijdragen, waartegen de Voorzitter inbrengt, dat deze maatschap pijen daarvoor niet zijn te vinden. Zorgt de gemeente niet voor een behoorlijke brandweer, dan zouden zij in de gemeente geen mensch assueeren. Het lid Roza dringt er op aan, dat er in de toekomst zuiniger mede wordt om gesprongen. Het lid v. Kuijk zegt dat het is voor gekomen dat een half uur nadat het werk volk voor de spuiten was opgeschreven, deze gedeeltelijk waren verdwenen en weer aan het schuimaarde lossen waren gegaan, en toch worden ze op die manier voor al den tijd dat de spuiten in dienst zijn ge weest uitbetaald. Het lid W. Bouman zegt, dat hij op de lijst heeft gezien, dat personen die van half drie 's middags tot vijf uur den vol genden morgen aan de spuit zijn werkzaam geweest, f15 tot f18 is uitbetaald; hij vindt dit overdreven. Wethouder Boender brengt in 't midden, dat in zijn vroegere woonplaats, Nieuw- Beijerland, vaste ploegen waren aangesteld, die bij brand verplicht waren zich direct bij hun spuit te voegen deden zij dit niet, dan werden zij beboet. Eens per jaar werd geoefend en men betaalde daarvoor 50 ets. per persoon uit. De Voorzitter zegt, dat Wijk voor een dergelijk stelsel veel te uitgestrekt is. Bij den jongsten brand, die 'e nachts was uit gebroken, zijn er verschillende ingezetenen geweest, die er niets van hebben gehoord of gemerkt. Wat de opmerking van het bijhouden van het archief betreft, dit is geregeld bijgehouden. Doch het diende noodig ge reorganiseerd te worden, door de uitbreiding der laatste wetten was het een doolhof. Om het geheel nétjes op te bergen, zou een kast zijn noodig geweest. Deze kostte echter te veel en daarom heeft men zich beholpen met doozen. Dat de posten allen overschreden zijn, is een gevolg, dat de begrooting veel te laag in elkaar wordt gezet. Het lid W. Bouman is van oordeel, dat er toch iets op gevonden dient te worden. De rekening 1921 sluit met een nadeelig saldo van f 8000. Men kan de belasting op papier makkelijk hooger zetten, doch het eind draagt de last. De menschen kunnen dit onmogelijk betalen. Verder wenscht de commissie te wijzen op de dure dienstreizen. De Voorzitter zegt, dat alleen de hoogst noodige herstellingen worden gedaan. Voor onderhoud van schoolgebouwen en secretarie zal voor 1922 geen hooge rekening inkomen. De Secretaris is belast met de administratie en deze is op het hart gedrukt, de grootst mogelijke zuinigheid te betrachten en dat hieraan wordt gevolg gegeven, daarvan is spr. overtuigd. De rekening 1921 wordt hierop met algemeene stemmen voorloopig vastgesteld op f 152,012.95^in ontvangst en f 160.152.365 in uitgaaf, sluitende alzoo met een nadeelig slot van f8139.41. Tevens wordt goed keuring gehecht aan de af- en overschrij ving der overschreden posten, voor zoover daar posten voor in aanmerking kunnen komen. Vaststelling gemeentebegrooting 1923, Het lid W. Bouman, namens de com missie verslag uitbrengende, zegt, dat de commissie tot hare bevreemding heeft ge zien, dat het salaris van den gem.ontvanger f41.67 hooger is geraamd, dan het vorig jaar. In plaats van verhooging, had de commissie liever verlaging gezien. De Voorzitter zegt, dat het een periodieke verhooging betreft. De commissie zou den p ^Sen nachtwacht, uit bezuinigingso>gptint, willen doen vervallen. De post, <ewaking ge arresteerden, zou de commküe eveneens willen schrappen, hiervan woi lt nooit ge bruik gemaakt. De straatverlichting, ge raamd op f1500, zou zij willen vermin deren met f 250 en het licht een half uur later aan en een half uur eerder uit doen gaan. De commissie is ook wel van oor deel, dat er betaald zal moeten worden, indien het bedrijf zich niet bedruiptde menschen behoeven dan echter niet te mopperen dat het licht te vroeg aan is en te lang brand. Wethouder Boender is het met deze uiteenzetting eens. Het lid Roza merkt op, dat er de eerste vijf jaren geen aflossing behoeft plaats te hebben en het bedrijf dus nog niet op zulke zware lasten zit. De Voorzitter zegt dat met Nieuwjaar zal blijken, hoe ver de zaak rendeert. De P.N E.M. adviseerde f 3000.op de be- grootiug te plaatsen voor straatverlichting. B. en W. hadden dit maar gehalveerd is de raad van oordeel dat f1250,vol doende is, vindt spr. dit goed. Het lid v. d. Pol zou gaarne zien, dat de persoon die belast is met de regeling van de straatverlichting meer de vrije hand werd gelaten. De vorige maand was het eenige avonden voor dat de maan op was verbazend donker in zoo'n geval zou spr. het licht doen branden tot de maan opis. De Voorzitter zegt toe in dezen zin last te geven. Het lid W. Bouman vraagt of op den post uitvoering Warenwet ook niet be zuinigd kan worden. De Voorzitter zegt, dat dit onmogelijk is, omdat de wet deze uitgaaf oplegt. De commissie stelt voor om voor onder houd der wegen een subsidie aan de provincie te vragen, de provincie heft weg geld en de Hoogen Maasdijk, die de hootd- verkeersweg vormt naar Gorinchem voor alle, wordt stuk gereden, door voertuigen, waarvan de provincie het weggeld opstrijkt, er steekt dus volstrekt niets onbillijks in dat de provincie bijdraagt in de kosten voor onderhoud. De Voorzitter meent, dat dan het best een suosidie in eens wordt aangevraagd Het lid Roza zegt dat het vorig jaar ook al in dezen zin is gesproken, men was overeengekomen dat toen reeds een zelfde verzoek zou worden gedaan, spr. zou het niet willen u'tstellen en nu reeds een ver zoek richten. De Voorzitter heeft hier niets tegen. De commissie zou den post subsidie tee- kenschool te Heusden f50.eveneens willen schrappen. Het lid v. d. Pol zou de leerlingen, die deze school bezoeken dit zelf laten betalen, tegen subsidie verleenen zou geen bezwaar zijn indien men een goed gevulde schat kist bezat. De zoon van het lid W. Bou man haalt les en betaalt daarvoor f 2.50, zij die de teekenschool bezoeken kunnen dus ook wel zelf de lessen betalen. De Voorzitter zegt dat de subsidie niet wordt verleend voor personen, doch voor de instandhouding der instelling, is de Raad echter van oordeel voor 1923 geen subsidie te verleenen, dan zal dit den Burgemeester van Heusden worden mede gedeeld. Het lid W. Bouman vindt de teeken school wel een nuttige instelling, doch de nood legt den Raad op, op alle manieren te bezuinigen. De Voorzitter erkent, dat de gemeente- financiën slecht zijn. De commissie vraagt of uit den post f 250.onderhoud schoolgebouwen verf- werk moet worden verricht, zoo niet dan zou de commissie ook hierop f 100. willen bezuinigen. De Voorzitter merkt op dat f250. voor 4 gebouwen zuinig genoeg genomen is, bij het minste wat er moet gebeuren, komt men reeds te kort. De commissie stelt voor den post feest viering fiOO.te schrappen; de tijds omstandigheden laten niet toe, hiervoor een bedrag uit de gemeentekas beschikbaar te stellen. De Voorzitter zegt 'dat B. en W. van oordeel zijn geweest, dat zoo er een com missie tot stand kwam om feest te vieren en deze klopte bij het gemeentebestuur aan om subridie, dan moeilijk afwijzend op dit verzoek zou kunnen worden beschikt. De post is op de begrooting geplaatst voor feestviering door de schoolkinderen. Het lid v. d. Pol zou in dit geval de Kicnwsblad oór 1924.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1922 | | pagina 9