Und van altena 3ü dit nr. behoort een üoepl een eisch (les is. RAAMSDONKSVEER. C. DE KEMP, IN GOUD EN ZILVER. Waterpoort, Heusden. Bahlm&aa's Kleediag BI BIST! Tm elk9a stand. Zij, (lie zich van heden af op deze Courant abonneeren, ontvangen de nog deze maand ver schijnende nummers GRATIS. FEUILLETON. Correspondentschap Ie Klasse. H. J. ABBINK. Reparatie-Inrichting. Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden. No4252. Vrijdag 15 December 1922, Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. YIÜLA. KEIZERSDIJK F. 81. 9—12 uur. Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden ƒ1.25, en franco per post beschikt /1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 4—6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Ma eeri 2 war en daOj^ Voelt U zich verhit, afgemat en nerveui Probeer een l!FEBUOX.böd, Wrijf het overvloedig.roomach.] tig schuim terdege in Uw huid. tEn 11 verlaat het bad verfrischt, j iopgewektUw huid tintelend ^van gezondheid en reinheid./ liet faalt nooit. Probeer het. Het beroemde &OODE tablet met de heerlijke gezondheidsgeur. UilflilH OE LEVER'5'ZEE,PM? VtAAROlMCeft. faóni'Annten vart Sunlight en lux. Vervolg. Jarenlang heeft de Regeering zich op het standpunt geplaatst, dat het initiatief tot combinatie van gemeenten moest uitgaan van Ged. Staten en dat vereeniging van gemeenten als regel dan diende te worden tot stand gebracht, als die gemeenten zelf eenstemmig zich daarvoor verklaarden. Dit standpunt is m. i. gansch verkeerd, omdat de ervaring voldoende heeft aangetoond, dat de meerdere of mindere sympathie van de betrokken gemeenten geen juiste maat- Door L. J. FIKKEE. 54) »Gij weet dus, waar hij zich op dit oogenblik bevindt vroeg Duplonge op een toon, waarin een woeste vreugde lag. »Ik weet zelfs, dat hij geen half uur van deze plaats rustig zijn helscbe plannen zit uit te broeden, als hij ten minste nog niet is gaan slapen,? antwoordde Jurgen. »Zoo gij hem zien wilt, kan ik u gemak kelijk bij hem brengen.? Laten wij dan terstond op weg gaan, Jurgen,? viel Duplonge met zenuwachtige gejaagdheid in, »hij mocht mij anders nog eens langer op een ontmoeting laten wachten, dan mij lief is. Voort, dadelijk op weg!? »Hebt gij wapens bij u ?c »Ja, en ik kan er tamelijk wel op ver trouwen.? »Goed, volg mij dan maar.? De twee mannen slopen onhoorbaar langs een klein pad en traden het woud in. Hier heerschte een doodelijke stilte, welke slechts nu en dan even werd ver broken door het geschreeuw van een rondvliegende nachtvogel of het kraken der doode takjes onder de voeten der twee nachtelijke wandelaars, die zwijgend, met haastigen, doch bijna onhoorbaren tred staf biedt voor de al- of niet wenschelijkheid van deze zaak. Het is toch overbekend dat veelal allerlei overwegingen, die geheel vreemd zijn aan het algemeen belang, de houding van gemeenteraad en ingezetenen bepalen, als zij hunne meening hebben ken baar te maken omtrent vereeniging hunner gemeeDte met eene of meer andere. Even als in het gewone private leven treedt ook hier dikwijls de alles beheerschende vraag op den voorgrond: worden wij er in finan cieel opzicht beter van?« Eu soms komt het zelfs niet eens tot die vraag en is de eenige overweging, welke voldoende is om zich tegen den maatregel te verklaren, een geheel misplaatst en overdreven gevoel van zelfstandigheid en onafhankelijkheid. Vooral door de omstandigheden, ontstaan als ge volg van den oorlog, is de financieele nood der gemeenten spreekwoordelijk geworden en wordt gezonnen op alle mogelijke mid delen om daarin te voorzien. Opvoering der gemeentelijke belastingen is in vele gemeenten niet meer mogelijk, terwijl het Rijk zijne inkomsten al te zeer zelfnoodig heeft om de gemeenten afdoende hulp te kunnen verleenen. Naar andere middelen moet dus worden uitgezien om het zinkende schip te redden. En het meest doeltref fende middel is stellig wel te zoeken in negatieven zin, nl. in bezuiniging. Geen opvoering meer van inkomsten, maar gepaste bezuiniging, waarop bezuinigd kan worden, ziedaar het wachtwoord. Een sta-in-den-weg voor de noodige bezuiniging zijn in het algemeen vooral de kleinere gemeenten en daarom ook is het zoo wenschelijk om van de huidige om standigheden, die stellig bevorderlijk zijn om de meening ingang te doen vinden, dat het voortbestaan van kleine gemeenten in den regel kosten met zich brengt, die vermeden kunnen worden, gebruik te maken om kleine gemeenten te doen verdwijnen. Overal waar eenigszins mogelijk moeten meerdere kleine gemeenten onder één ge meentelijk bestuur worden samengebracht. Daardoor kan enorm veel worden bespaard aan jaarwedden, bureaukosten, kosten van gemeentehuizen, vergaderkosten enz., en tevens zal een zuiniger en doeltreffender bestuur kunnen worden gevoerd, zulks wijl dan bekwamer personeel kan worden aan gesteld, omdat hooger bezoldiging kan wor, den toegekend. Het meermalen geopperde bezwaar, dat in grootere gemeenten ook grootere afstan den moeteu worden afgelegd, geldt steeds minder, naar mate de verkeersmiddelen verbeteren. Zeker zal aan dit bezwaar niet steeds tegemoet kunnen worden gekomen, maar dan is het nog niet zóó onoverkomelijk dat veel grootere belangen er niet voor zouden moeten wijken. Een motief, dat ook krachtig pleit voor voortgleden als schimmen door het groote, grillig verlichte woud. Jurgen hield zijn zwaren met ijzer beslagen stok onder den arm en zijne schaduw teekende zich op den grond en de dikke boomstammen bijwijlen zoo scherp af, dat men onwille keurig denken zou aan den wilden jager, die in menige geschiedenis eene zoo ge wichtige rol speelt. Duplonge volgde hem op den voet, en men had zich kunnen verbeelden, dat daar twee woudgeesten langs de stammen zweefden, inplaats van twee menschelijke wezens. Eindelijk kwamen de beide mannen op eene plaats, waar de boomen zoo dicht op elkander stonden, dat men er nauwelijks door kon, zonder over de knoestige, veel vuldig zich vertakkende wortels te loopen, die als het ware over den grond voort- kropen en zich over en om elkander hadden gewonden als reusachtige slangen. Hier stond Jurgen even stil, wierp, het hoofd omdraaiende, eene blik over den schouder naar Duplonge en keek hem veelbeteekenend, doch zwijgend aan. De wonderdokter wilde hem naar de oorzaak dezer zonderlinge handelwijze vragen, toen Jurgen snel de vinger op de lippen legde en een weinig terzijde naar een ouden eik wees. Thans ontdekte Duplonge, de richting van Jurgen's vinger met de oogen volgend, eene hut, uit ruwe houtblokken en boomstammen opgetrokken. De marskramer nam voorzichtig zijne stok GJ-evestigrd: TELEF. 15. Voor verwisseling van Bank papier en Specie, Discontee ring, Beleening, Bewaar geving, Assignation, enz. is het Kantoor geopend van Nadere inlichtingen verschaft gaarne De Correspondent, grootere gemeenten, is gelegen in de om standigheid, dat de gemeente telkens en telkens wordt geroepen ter uitvoering van voorschriften van wetten, algemeene maat regelen van bestuur en provinciale veror deningen en dan denken we daarbij aan de uitvoering der Woningwet, der Vleesch- keuringswet, der Warenwet, der Lager Onderwijswet enz. Deze wetten leggen aan de gemeenten heel wat verplichtingen op. Zij eischen ambtenaren, gebouwen, materieel enz. En nu ligt het toch wel voor de hand, dat eene groote gemeente beter in staat is dan eene kleine om alles tot zijn recht te doen komen. Zoo zal bijv. het onderwijs in ééne groote gemeente heel wat beter knnnen zijn en naar rato minder kosten, dan dat in meerdere kleinere ge meenten, die te zamen evenveel inwoners tellen. Ook de Woningwet zal in grootere gemeenten beter aan haar doel kunnen beantwoorden dan in kleinere, daar in de eerste de noodige deskundigen kunnen worden aangesteld, terwijl de tweede daartoe in den regel niet in staat is. in de hand, trad behoedzaam op den dokter toe en bracht den mond aan diens oor. ^Daarbinnen is hij,? fluisterde Jurgen. aWeet gij het zeker »Kom mee, dan zult ge hem zien. Maar wees vooral voorzichtighet is een looze vos, en hy hoort het minste geluid, als hij wakker is.? Met de grootste omzichtigheid sloop Jurgen naar de hut, bukte zich tot bijna op den grond en gleed onhoorbaar naar een uiterst klein raampje, hetwelk zich op de zuidzijde bevond. Hier richtte hij zich langzaam op, gluurde even naar binnen en wenkte toen Duplonge, die zich spoedig aan zijne zijde bevond. x»Zie,? fluisterde Jurgen byna onhoorbaar. Duplonge richtte zich op uit zijne ge bogen houding en wierp een blik naar binnen. Bourreau zat in een hoek der hut op eene ruwe houten bank, met het geweer tusschen zijne knieën, het hoofd een weinig voorovergebogen, alsof hij in diep gepeinzen verzonken was. Voor hem, op eene niet minder primitieve tafel, lag een pistool onder zijn onmiddelijk bereik. Daarbij was zijn gelaat naar de deur gekeerd, alsof hij op eiken mogelijken aanval voor bereid was. Duplonge trok snel bet hoofd terug, greep Jurgen bij den arm en voerde hem eenige schreden terug, waar hij niet be hoefde te vreezen, door Bourreau gehoord te worden. Ook mogen we wijzen op hetgeen de gemeente heeft te verrichten als lichaam, dat zijne eigen huishoudelijke belangen heeft voor te staan. En dit is niet gering, want de tijdsomstandigheden dragen er in ruime mate het hare toe bij om de ge meente te nopen steeds meer en meer hare aandacht te schenken aan de zedelijke, I stoffelijke en geestelijke belangen harer ingezetenen. Aangelegeheden, waaraan men eenige jaren geleden niet dacht om ze tot gemeentezorg te maken, veroorzaken thans dikwijls heel wat hoofdbrekens aan de gemeentebesturen en vergen soms groote offers van de gemeentekas. We denken daarbij aan de hygiëne van het kind en van de volwassenen, aan volkshuisvesting, aan drinkwater- en lichtvoorziening enz. enz. En in een min of meer verwijderde toe komst zal er vooral op sociaal gebied nog heel wat meer de aandacht der gemeente besturen komen vragen. De bemoeiingen der gemeentelijke overheid worden steeds breeder en dieper en voor de gemeenten blijft eene mooie taak weggelegd. Maar dan ook alleen voor grootere en meer krachtige gemeenten, dan er thans nog maar al te veel zijn. Samenvoeging van gemeenten is een eisch des tijds, want de ontwikkeling van het gemeentewezen is niet te keeren en mag ook niet gekeerd worden door te kleine gemeenten. En ik vraag mij af, of het nu toch wel met één motief te recht vaardigen zou zijn dat een gezonde ont wikkelingsgang der gemeenten zou moeten afstuiten op de aanwezigheid van minia tuurgemeenten, die zich heden ten dage werkelijk op geen enkel recht op een zelfstandig bestaan met grond kunnen beroepen. Zeker, ik geef toe dat niet alle gemeenten voor samenvoeging geschikt zijn. Een fabrieksstad je zal dikwijls geen com binatie toelaten met een groote landbou wende plattelandsgemeente, maar toch kunnen er omstandigheden zijn, die zelfs eene dusdanige samenvoeging van gemeen ten wettigen. Combineeren van gemeenten is'de laatste jaren het meest in Noordbrabant voorge komen en plannen voor meerdere samen voegingen in die provincie krijgen steeds vaster vorm. »Hij is het,? fluisterde de dokter met trillende stem, »gij hebt mij een dienst bewezen, dien ik u onmogelijk naar waarde beloonen kan doch neem dit. alvast aan als eene kleine afdoening.? Hij reikte de marskramer een zware geldbeurs over, die Jurgen dankbaar aan nam en haastig in zijne zak deed ver dwijnen. »Thans is het oogenblik van handelen aangebroken, Jurgen,? vervolgde Duplonge, ïwij moeten dien schelm levend vangen; kan ik nog altijd op u rekenen »Als op u zeiven, mijnheer,? antwoordde de marskramer. »Goed, zoodra wij hem te pakken hebben knevelen wij hem en maken hem stom, door hem den mond te stoppen ik blijf dan zoolang bij hem tot gij de paarden hebt gehaaldwij binden hem op een daarvan en voeren hem naar mijne woning. Zijn wij eenmaal daar, dan hebt gij alles gedaan wat ik van u verlangik houd den gevangene en gij ontvangt eene be looning, groot genoeg om als heer te leven.? De oogen van den marskramer begonnen te fonkelen bij dit heerlijk vooruitzicht, en hij knikte levendig met het hoofd. Afgesproken,? fluisterde hij. Na eenig overleg waren beiden het eens geworden over de wijze, waarop zij zich van Bourreau zouden trachten meester te maken. Onhoorbaar sloop Duplonge naar de deur, onmiddellijk door Jurgen gevolgd, en bevond dat die slechts door een houten De voorbeelden van meer recenten datum, GeldropZesgehuchten, WaalwijkBaard wijkBesoijen, EngelenBokhoven, Eind hovenWoenselStrijpStratum—Ton- gelreGestel en SprangCapelleVrij- hoeve-Capelle (de wet tot vereeniging dezer laatste drie gemeenten is door de Tweede Kamer aangenomen, nadat het eerste ge deelte van dit hoofdartikel was geschreven) zullen zeker niet nalaten op andere ge meenten aanstekelijk te werken. En de ingezetenen van reeds gecombineerde ge meenten zullen ongetwijfeld steeds meer tot het besef komen dat met de vereeniging het algemeen belang, dat verbonden is aan vereenvoudiging van de administraties en besturen, ten zeerste is gebaat, en ook dat in de oeconomische en sociale verzorging van de betrokken gemeenten door opheffing van de belemmerende administratieve scheiding op eenvoudiger en doeltreffender wijze wordt voorzien. Yan harte hopen we dat steeds meer voorstellen van wet tot samenvoeging van gemeenten de Staten- Generaal mogen bereiken en dat daarbij dan in stijgende mate de persoonlijke en plaatselijke belangetjes ondergeschikt wor den gemaakt aan het algemeen belang. Het bestaansrecht van onze gemeenten moet in hoofdzaak zijn grond vinden in de doel matigheid en historische toevalligheden dienen zooveel mogelijk te worden uitge schakeld. BÜITENLANDSCH OVERZICHT. De conferentie te Londen is mislukt. Bonar Law tracht het nog wel voor te stellen alsof de besprekingen slechts zijn onderbroken en ze op 2 Januari te Parijs krap gesloten was, welke gemakkelijk met zijn mes kon wegdrukken. Doch hoe voorzichtig hy hierbij ook te werk ging, hij kon niet beletten dat de deur bij het opengaan even kraakte en bijna ter stond hief Bourreau het hoofd op, wierp een scherpen blik naar de deur en riep »Wie daar De twee mannen hielden hunne adem in en doken in de schaduw weg, daarbij de deur die slechts op een kier stond, in het oog houdende. Toen Bourreau geen antwoord ontving, stond hij langzaam op, nam zyn geweer en trad naar de deur, opende die geheel en wierp een snellen blik in het rond. Doch alles om hem heen bleef stil en rustig en reeds wilde hij weder binnen gaan, toen hij plotseling vlak voor zich eene menschelijke gedaante als uit den grond zag oprijzen. Nog voor hij den tijd had zijn geweer aan te leggen, werd hem dit uit de handen geslagen twee gespierde handen grepen hem bij de keel en klemden zijn gorgel als in ijzeren schroeven. Geen minuut later lag hij stevig gebonden en met eene prop in de mond op den vloer van de hut. Haast u, Jurgen, en haal de paarden,? sprak Duplonge. Op het hooren van die stem, lichtte Bourreau het hoofd op en een rilling voer den booswicht door de leden, toen hij in het gelaat van den wonderdokter zag. [Slot volgt) NIEUWSBLAD voir liet Land hi Heislen en Mtm, tie Langstraat en it fiomisUrwEartl

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1922 | | pagina 1