MiJflHARDT'3 In geen enkel huisgezin— HOOfDPUMTABlETTEN zullen worden voortgezet, doch iedereen is overtuigd dat de Engelsche voorstellen door Poincaré van de hand zijn gewezen. Bonar Law stelde voor dat Frankrijk een gedeelte van de Duitsche schuld zou schrappen eu voor een ander gedeelte schuldbekentenissen in betaling zou nemen, die waarschijnlijk nooit geen waarde zullen hebben. Engeland zou dan van zyn kant een zelfde Fransche schuld schrappen en deze schuldbekentenissen in betaling nemen. Poincaré is op dit aanbod echter niet ingegaan, omdat hij hiermede niets in de schatkist krijgt. Hij wenscht datDuitsch- land aan zijn verplichting tot betaling op 15 Januari zal voldoen en wil, zoo dit land in gebreke mocht blijven, het Roergebied bezetten. De Engelsche bladen leggen nadruk op de ingrijpende beteekenis van Bonar Laws financieel aanbod. Engeland zou als dit aanbod werd aangenomen, veel meer aan Amerika moeten betalen, dan het ooit van Frankrijk en Duitschland kon terugver wachten. Die schade wil het loopen als het dan ook de zekerheid erlangt, dat de kwestie van de schadeloosstelling eens en voor al van de baan is en aan het herstel van den vrede tusschen de Europeesche volken niets meer in den weg staat. Het is de opvatting van de Britsche regeering, schrijft de Daily Telegraph«, dat een vredelievende regeering niet bevorderd kan worden door maatregelen van geweld. Dit klinkt als een duidelijke waarschuwing en de ^Manchester Guardian« merkt op ^Frankrijk wenscht kwijtschelding der schulden èn de vrije hand in het Roer gebied. Beiden kan het niet hebben, Indien Poincaré daarentegen samengaat met Bonar Law om een beperkt bedrag van Duitschland te ontvangen waarvan het grootste gedeelte naar Frankrijk zou gaan dan kan hij ook rekenen op ver mindering van de Fransche schuld aan Engeland. Bonar Law is zoo verstandig geweest, om dit alternatief duidelijk uiteen te zetten.® Grey heeft in het Hoogerhuis verzoe nende woorden gesprokén en een andere wijze aangewezen om Frankrijk tot gema tigdheid te bewegen en gerust te stellen. Niet door het schrappen van schulden die toch nooit betaald zouden kunnen worden, maar wel door een Fransch-Britsch defen sief verdrag, waardoor Frankrijk beveiligd wordt tegen eiken aanval van Duitschland kan de openbare meening aan de overzijde van het Kanaal bevredigd worden, meent Grey, wiens woord nog altijd gezag heeft. Inderdaad zou met het aanbod van zulk een verdrag het gevaar voor de bezetting van het Roergebied misschien afgewend kunnen worden. De besprekingen te Lausanne zijn op het doode punt gekomen, omtrent de kwestie der minderheden is men niet tot overeenstemming kunnen geraken. Curzon heeft, in een belangwekkende rede, betoogt, dat de bescherming der minderheden evenzeer een Turksch als een Europeesch belang is. De desbetreffende bepalingen zullen zoowel den Turken in Europa, als den Europeanen in Turkije ten goede komen. De Volkenbond kan in dit geval eene instelling van groot practisch nut blijken, door toezicht te houden op de naleving van de rechten der minderheden. Als Turkije slechts het belang van een dergelijke internationale samenwerking, gelijk in den Volkenbond belichaamd is, kon bevroeden, zou het niet aarzelen de voorstellen der geallieerden te aanvaarden. Nadat de Fransche en de Italiaansche gedelegeerde het pleit van den Engelschen minister ondersteund hadden, heeft Ismet Pasja echter het bewijs geleverd, dat hij, voor het oogenblik tenminste, het belang van deze veelgeroemde samenwerking niet naar waarde schat. Hij wees elke be moeiing van den Volkenbond af, want de Turksche overheid wil van Europeesche bescherming der minderheden niet weten; zij is er maar al te zeer van overtuigd, dat de vreemde mogendheden de Armeniërs en de Grieken voortdurend tot opstandig heid aanzetten. De opgehitste minderheden zonden 'voortdurend klachten bij den Vol kenbond inbrengen en deze zou wederom vertoogen tot de Turksche regeering richten, ongerechtvaardigde vertoogen. Daarom kan Turkije het plan van Curzon niet aanvaarden. Men moet die minderheden maar aan onze goede zorgen overlaten, betoogde Ismet, als zij zich maar rustig houden, zullen hun rechten niet geschonden worden. Dat de Turken over deze kwestie echter de conferentie zullen laten stranden, mag be twijfeld worden. Ismet Pasja zal waar schijnlijk wel een uitweg vinden, immers hadden de Turken de bedoeling de con ferentie te doen mislukken, dan zouden zij reeds niet zooveel hebben toegegeven. BINNENLAND. Oude zilrerbons. De aandacht van het publiek wordt er op gevestigd, dat de gelegenheid tot in- wisseling van de bij kon. besluit van 15 Februari 1919 en 15 April 1921 inge trokken zilverbons vau f 2.50 en f 1 op 31 dezer is vervallen, en de houders van die zilverbons ze nog slechts deze maand kunnen inwisselen by het agentschap van het ministerie van Financiën te Amsterdam, Heerengracht 34446, of ze met een in- gevnld en gefrankeerd postwisselformulier aan dat adres toezenden, waarna de tegen waarde zal worden overgemaakt. Na 31 dezer zijo dus zilverbons, die aan de achterzijde onbedrukt zijn, niet meer inwisselbaar. Oe onveiligheid in Lintburg. Bij H. B. te Bingelrade (Limburg) ver* voegden zich des avonds drie Duitschers, om ondergoed te verkoopen, spoedig bleek, dat ze andere bedoelingen hadden, want eensklaps werd B. aangegrepen. Bij de worsteling trok een der aanranders zijn revolver en vuurde op B., met het gevolg, dat deze een vleeschwond in het rechter- bovenbeen bekwam. Op zijn hulpgeroep kozen de onverlaten het hazenpad, tiroote brand. Door onbekende oorzaak ontstond brand in de voor eenige jaren bij het station te Dinxperloo opgerichte, door electriciteit ge dreven, timmerfabriek der firma Agterhof en Co., waar hoofdzakelijk schoolmeubelen, deuren en kozynen vervaardigd werden. Niettegenstaande de brandweer uit Dinx perloo en de Pruisische brandweer uit Su- derwick aanrukten, was de uit 5 gebouwen bestaande fabriok met magazijnen, spoedig een vuurzee. De timmerfabriek met toebehooren, waar 2200 deuren, groote partijen schoolmeube len enz. voor aflevering gereed stonden, verbrandde geheel. De schade wordt op f 100.000 geschat. Alles was op beurspolis verzekerd. Een aantal arbeiders zijn door den brand buiten werk geraakt. Onder Groede (Zeeland) is Zondagavond de groote landbouwschuur van Becu van Dijke afgebrand. Vijf-en-twintig koeien, negen paarden, twee varkens en een hond kwamen in de vlammen om. Er wordt aau brandstichting gedacht. Een nieuwe Nederlandsche Staatsleening, Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend tot het aangaan van een Ieening ten laste van het Ryk. Volgens art. 1 van het ontwerp, wordt de Minister van Financiën gemachtigd tot het te gelde maken van schuldbewijzen ten laste van het Rijk, tot een zoodanig bedrag als noodig is ter verkrijging van een som van ten hoogste f 350 millioen. Dit kan ge schieden hetzij ineens, dan wel bij gedeelten op de tijdstippen welke de minister dienstig zal achten. Verlaging ran het posttariefl Naar de »N. R. Ct.« verneemt, staat de regeering volstrekt niet afwijkend tegen over verlaging van het posttarief en worden verschillende verlagingen ernstig overwogen. Het briefport van 10 cents zou echter voorhands niet verlaagd worden, daaren tegen o.a. wel een verlaagd stadsport weder worden ingevoerd. Vingers afgezaagd. De timmermansbaas W. v. R. te Half weg had het ongeluk met de inwerking zijnde cirkelzaag in aanraking te komen, met het vreeselijke gevolg, dat hem 3 vin gers van de rechterhand werden afgesneden. o Zedenverwildering. Bij een brand in een boerderij te Delf- zjjl drong het volk den kelder binnen en maakte zich meester van de zich daar bevindende alcoholhoudende dranken, Daar na werd de brandweer op zoo hinderlijke wijze lastig gevallen bij het blusschings- werk, dat de marechaussees genoodzaakt waren van hun wapens gebruik te maken. Tegen verschillende baldadigen werd proces verbaal opgemaakt. Een Nederlandse!) geschenk aan de koningin der Belgen. Te Lede, bij Aalst, heeft Zaterdagochtend in het Nationale Instituut voor oorlogswezen de inwijding plaats gehad van het paviljoen, dat daar gevestigd is met behulp van het millioen frank, na den wapenstilstand door het Nederlandsche comité aan den Koningin der Belgea aangeboden. Het paviljoen, waarvan de bouw 250.000 frank heeft gekost, zal den naam dragen van ïNeder- landsch paviljoen®. mag de Oprechte Winsnmer Zalf ontbreken, daar steenpuisten, negen- oogen, bloedvinnen, zweren, dauw-, ring- en baard worm, zwerende bor sten, winterhanden, open beenen, brand- en andere wonden er binnnn enkele dagen door genezen. Prijs per bus 75 en 435 cent. Hoe grooter bus hoe voordeeliger. Verkrijgbaar bij Apoth., drogisten en vele winkeliers. Te Heusden J. N. W. Brugman, coiffeur, Aalburg Antonia Bouman, Veen Wed. Jan Vos Bzn., Andel J. G. Schouten. Gen.-AgentJ. C. de Vries, Winsnm (Gr.) PLAATSELIJK NIEUWS. Voor Dames- en Kinderconfectie is de Firma TAVERNE DE MEERE, Hinthamerstraat 69, 's-Bosch, voor deze Omstreken het beste en voordeeligste adres. Heusden. Door het bestuur van de vereeniging »Het Groene Kruis® alhier is met ingang van 1 Januari benoemd tot huisbezoekster der vereeniging mej. A. de Haan alhier. Bij besluit van 11 December is door de Commissaris der Koningin in deze pro vincie herbenoemd tot secretaris der Ge zondheidscommissie alhier de EdelAchtb. Heer H. J. van Eggelen. De verordening op de Vleesch- keuringsdienst Heusden c. a., zal naar men ons mededeelt zeer waarschijnlijk op 1 Januari a. s. in werking treden. De tooneelvereeniging »Kunst en Vermaak® is voornemens den 2en Kerstdag een tooneelavond aan te bieden uitsluitend op komisch gebied. Pogingen worden aangewend om de Fanfare »De H. Familie®, die tijdens de mobilisatie wegens gebrek aan goede krachten werd ontbonden, te doen herleven. Aalburg. Onder leiding van den heer C. van Sintruijen uit Heusden is alhier Woensdagavond de vervolgcursus op de tuinbouwwintercursus van oud-leerlingen aangevangen. Almkerk. Door de Herv. Chr. Jong. dochtervereeniging j>Arbeid Adelt® alhier, werden dezer dagen aen 33 gezinnen 131 kleedingstukken uitgedeeld. Naar wij vernemen is aan J. S. op diens verzoek met 1 Jan. a.s. eervol ontslag verleend als grafmaker dezer ge meente. De melkslyter dezer gemeente heb ben hunne melk thans weer verhoogd en nu gebracht op 14 cent de Liter. Wegens bijzondere omstandigheden is de uitvoering van het fanfare corps »Nooit Gedacht® alhier tot nader te bepalen datum uitgesteld. De Chr. Gem. Zangvereeniging Oefening kweekt Kunst® te Nieuwendijk (gem. Almkerk) hoopt op 40 Jan. a.s. eene openbare uitvoering te geven. Capelle. De heeren A. Ros en J. H. Spiering zijn gekozen tot ouderling der Ned. Herv. Gem. alhier en de heeren J. de Groot en J. van Pelt Jzn. tot diaken. De drie eerstgenoemde hebben hunne be noeming aangenomen, terwijl laatstgenoemde voor zijn benoeming heeft bedankt. In zijn plaats is gekozen de heer J. van Pelt Mzn. De heer J. van Amstel, Cand. tot den H. D. te Zeist, heeft voor het beroep naar de Ned. Herv. Gem. alhier bedankt. Het programma der uitvoering te geven door ons muziekgezelschap »Kunst na Arbeid®, op Dinsdag en Woensdag a.s. bevat een achttal muzieknummers, benevens een zestal comische voordrachten, te geven door het alom bekende en gevierde duo Van EngelenDidden uit WTaalwijk. Het kunstlievend publiek staat weer een paar genoeglijke avonden te wachten. Drongelen. Vergadering van den Gemeenteraad op Vrijdag 15 December 1922, des nam. ten 2 ure. Te behandelen onderwerpen: le. Ingekomen stukken.. 2e. Vaststelling Gemeentebegrooting 1923. 3e. Goedkeuring Begrooting Burgerlijk Armbestuur 1923. Nederhemert. Voor de met 1 Ja nuari a.s, vacant komende betrekking van hoofd der school aan de Noordzijde hebben zich 8 sollicitanten aangemeld. De voor enkele dagen aangekondigde auto-busdienst heeft een aanvang genomen. De eerste reis naar Zaltbommel was overtollig vol, den volgenden dag werd tweemaal naar 's Bosch gereden en waren er zooveel pas sagiers, dat er nog teleurgesteld moesten worden. Nieuwendijk. A s. Zondag zal de jaarlijksche kerkeraadsverkiezing der Geref. Kerk plaats hebben. Door den kerkeraad zijn de volgende dubbeltallen opgemaakt. Voor ouderlingen: de heeren H. de Ruiter (aftr.), H. Crezee, B. v. d. Heuvel en J. C. Ottevanger. Voor diakenen de heeren J. Branderhorst (aftr.), Jac. vau Delzen, A. Vermeulen en G. J. Heijblom. Bij de gehouden dankstond voor 't gewas bedroeg de collecte voor de armen met nagiften ruim f 550. Eindelijk is men dan begonnen met den Kildijk eenige verbetering aan te bren gen, een dun laagje bazaltsteentjes komen op den weg te liggen de Prov. bezuiniging is van dien aard geweest, dat de weg in zoo'n slechten toestand verkeert, dat er levensgevaren om verbonden zijn, zoo dat een dun laagje bazalt wel helpt, doch dit zal van zeer korten duur zijn. Als over een jaar deze weg weer eens nagezien wordt is er niets meer van te bespeuren. Waar ligt dit slechte onderhoud aan, vraagt men Is er geen verkeer Wonen er geen menschen Jawel. Door 4100 menschen, die langs den Kildyk wonen, wordt belas ting betaald, zij krijgen voor alle fasten hun evenredig deel. Waarom wordt er voor hun belangen zoo slecht gezorgd 't Is meer dan tyd, dat op deze vraag een antwoord gegeven wordt. Op de vergadering der school ver eeniging werden de aftredende bestuurs leden C. Groeneveld en H. Walraven met groote meerderheid herkozen. Uit de in leiding van het Hoofd der school en de daarop gevolgde bespreking bleek duidelijk dat aan de tegenwoordige schoolgeldrege- ling heel wat gebreken kleven. De school besturen zijn in dit opzicht hun vrijheid kwijt. Raamsdonksveer. Zeer waarschijn lijk einde der volgende maand zal hier een weldadigheidsbazar gehouden worden uit gaande van de Dameskrans alhier. Tot Afgevaardigde van het Groene Kruis naar de Jaarvergadering van de Prov. N.-Br. Vereeniging »Het Groene Kruis® werd gekozen Dr. B. Knaap. Bij de gehouden stemming voor Notabel der Ned. Herv. gemeente werden de aftredende leden J. G. Knaap en T. B. Zijlmans herkozen. Een oude vrouw door de duisternis misleid viel in de haven en kon er niet uit, dan door toegesnelde hulp van schipper F. Sleeuwijk. Bij de Ned. Herv. Kerk alhier, is beroepen Ds. J. R. B. Feijkens, te Deurne. Sprang. Bij de wed. M. v. B. aan het oosteinde alhier, stortte plotseling de schoor steen in waardoor hel dak en den zolder deerlijk werden gehavend. Een en ander is voor deze bewoners een heele schadepost. Heden Zaterdagavond hoopt de Afd. »Patrimonum« haar 14de jaarvergadering te houden. De agenda vermeld jaarverslag van den Secretaris en Penningmeester, Bestuursver kiezing en een onderwerp in te leiden door J. v. Gemüt. In de maand Januari hoopt men dit fees telijk te herdenken. Woensdagavond gaf de gemengde Chr. Zangvereen. »Halleluja« uit 's Grev.- Capelle in het Ned, Herv. kerkgebouw al hier, onder leiding van haar directeur, de heer Snijders uit Raamsdonk, een goed geslaagde uitvoering. Veen. Vergadering van den Raad dezer gemeente op Dinsdag 42 Dec. vm. 10 uur. TegenwoordigJ. den Dekker, C. G. Timmermans, J. v. d. Pol en C. Schreu- ders. Afwezig: M. Smits, A, G. ^os en T. D. Jiskoot. Voorzitterde EdelAchtb. Heer R. J. v. Doveren. Secretarisde WelEd. Heer J. Tim mermans. Na opening door den Voorzitter op de gebruikelijke wijze, wordt het lezen der notulen uitgesteld tot een volgende ver gadering. Besloten wordt tot wijziging der Begroo ting 1922, ter betaling van een bedrag ad f 151.94 aan de gemeente Gorinchem voor het bezoeken van 2 leerlingen uit deze gemeente van de Ambachtsschool aldaar. Mededeeling wordt gedaan van een besluit van Ged. Staten dezer Provincie, waarbij de verordening op den keuringsdienst van vee en vleesch voor deze gemeente wordt goedgekeurd. Ten slotte wordt met algemeene stem men besloten om de jaarlijksche aflossing der in voorbereiding zijnde hypohecaire geldleening van f500 op f1000 per jaar te brengen en zulks op verzoek van Ged. Staten. Daarna sluit de Voorzitter deze verga dering. Werkendam. De heer Rosier had deze week het ongeluk om met een ante, aan het einde van de Visschersdijk, in de modder te zakken. Nadat men twee paar den voor de auto had gespannen mocht het na veel moeite gelukken deze weer uit den modder te krijgen. Toen de heer R. bij de zoogenaamde Vysjesstoep was gekomen schrok een paard, dat die stoep opkwam, zoo hevig dat het begon te stij- geren en met z'n pooten een der lantaarns van de auto stuk sloeg. Nadat men van den schrik bekomen was werd de reis met spoed voortgezet. Toen men by het Sleeu- wijksche veer kwam bleek de overzetboot juist vertrokken. Het was voorwaar een reis met ongelukken. Dinsdagavond trad in de Ger. Kerk alhier op Ds. Z. Z. J. von Galambos uit Hongarije. Ds. Andrée opende deze bij-t^ eenkomst met gebed en had tot tekst ge- 1 kozen Markus 13 vers 413,-waarna hij eenige woorden tot inleiding sprak. Ver volgens sprak Ds. Galambos, die tot on derwerp had genomen »Het Communisme in Hongarije en het Reveil in de Ger. Kerk aldaar«. De kerk was goed bezet. De collecte dien avond gehouden heeft op gebracht f180.--. Woensdagavond trad voor het de partement der Mij. tot Nut van 't Alge meen op de heer A. C. Taselaar van Oud- Beyerland. De voorzitter, de heer van Griethuizen, heette den heer Taselaarjen de aanwezigen hartelijk welkom. De zaal was matig bezet ondanks de vrije introductie. Dat het voorgedragene bijzonder in den smaak viel bleek wel uit het langdurig en herhaalde lijk applaus. Van de voorgedragen stukjes vielen bijzonder in den smaak »De ooievaar komt® en »Vrijgezellenleven«. De WelEerw. Heer Ds. J. D. Barth heeft voor de beroepen naar Alphen a. d. Rijn en Gouda bedankt. Waspik. Onze 17-jarige dorpsgenoot, de heer A. Tabbers, behaalde zijn diploma boekhouder voor de Vereeniging van Handel- leeraren. Een knap studentje. De collecte gehouden in de Ned. Herv. Kerk alhier voor de Zending heeft opgebracht f 47. Wondrichem. Wegens te geringe aanvoer van fruit aan de Veiling alhier, besloot 't bestuur voortaan slechts éénmaal per week veiling te houden en wel des Vrijdags v.m. 9.30 uur. Wijk. Naar wij vernemen, zal eerst daags door den heer P. Furster een auto- verhuurinrichting worden opgericht. Ons wordt verder meegedeeld, dat door genoemden heer drie auto's zijn aange schaft, en dat de bedoeling is een gere- gelden autodienst Woudrichem's Herto genbosch -in het leven te roepen. Voorwaar een schitterende verbetering voor het reizend publiek. Naar wij vernemen hoopt ons fan farecorps »Oefening en Uitspanning® op den 2en Kerstdag des avonds half zeven een uitvoering te geven. Het programma bevat een 8-tal muzieknummers afgewisseld met voordrachten. Den 27en December zal het gezelschap een uitvoering geven uitsluitend toegankelijk 4 voor hare begunstigers. Znilichem. Zaterdagmorgen had hier wegens beslaglegging een verkooping plaats verdwijnt spoedig door Prijs per koker 60 cent Bij Apoth. en Drogisten. Fabrikani PHARftfABRIEJl AJilJII HARDT ZEI5T '8 Gravenmoer. Dinsdagavond gaf het fanfarecorps jEuterpe® in de zaal van den heer M, J. de Geus hare eerste winteruit- voering. De opkomst was flink en het geheel liep uitstekend van stapel, zoodat de uitvoering welgeslaagd mag heeten. Een woord van lof aan den volijverigen directeur is hier niet misplaatst.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1922 | | pagina 2