i Hi! nr. üsiioeri een ïmm\ Ons Kerstfeest. SlUIiTZEMOg'sBait O. DE KEMP, IN GOUD EN ZILVER, Waterpoort, Heusden. Raamsdonksveer. BI BISTE land van alten* SPAARBANK. Reparatie-Inbichting. 7oo r sik en stand. Int. Telefoon no, 19. Postrekening no. 61525. Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden ƒ1.25, en franco per post beschikt ƒ4.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Uitgave: Firma L, J. YEEKMAN, Heusden. No. 4254. Vrijdag 22 December 1922, Advertentiën van 4 6 regels 90 cent. Elke regel meer 45 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 4 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Met het oog op de Kerst dagen zal het nummer van Woensdag 27 December NIET verschijnen. In het nummer van 1 Jan. wordt weder, evenals andere jaren, de gelegenheid aange= boden voor het plaatsen van een NIEUWJAARSGROET aan Familie, Vrienden, Ken nissen en Clientèle. Tijdige opgave wordt ver zocht. De Administratie. Zuivere, ongebleekte, roode palmoliehet beste verfraAiings. middel der huid geeft LIFEBUOy de ROODE kleur. VlAARDfMQEIi Fabrikanten van lux enïwink Rijs op voor onzen geest, verruk kelijk beeld, welks beschouwing onze wellust, welks navolging al onze eerzucht is, beeld van Hem, die het land doorging, goed doende Gij waart niet tèrugstootend, niet hooghartig. Gij hebt door Uwe meerderheid nie mand afgeschrikt, door een onbarm hartig oordeel niemands mond ge snoerd. Gij hebt Uwe vrienden niet gezocht om Uws zelfs wille of om Uw ijdelheid te streelen. Gij hebt hun niet den rug toegekeerd, toen Gij hun hulp niet meer behoefdet. Beleedigingen hebt Gij niet hoog op genomen de deur, die men voor U sloot zijt Gij stil voorhij gewandeld de ontrouw, die men jegens U pleegde, hebt Gij met een blik van liefde beschouwd. Gij deedt welden melaatsche hebt Gij aangeraakt, de zondaresse toegelaten Uwe voeten te kussen, de kinderen hebt Gij niet geweerdAan alle wateren hebt Gij gezaaid, werkende terwijl het dag was hier vooral met menschen- kennis, ginds met een gebaar van Uw medelijden, daar met een woord van waarschuwing en hope, dat wonden heelt en smarten lenigen kon. Want weldoen voor U was het redden, redden uit de onverschillig heid, uit de onleerzaamheidweldoen, ovoor U was het aan te kweeken, hetgeen kwijnend, op te zoeken, het geen verloren was, alles verder te brengen als op de vleugelen Uwer liefde in de armen van Uwen Vader, niet voldaan eer Uwe broederen aan dat Vaderhart konden rusten, al zou het ook kosten Uw traan, Uw lijden en Uw bloed. Gij hebt ons een voorbeeld nage laten, opdat wij in Uwe voetstappen zouden wandelen; „als de Herder voorgaat, zal den de kudde niet volgen Lezergaat het u als mij, dan gaan u zulke gedachten door het hoofd, zulke gevoelens door de ziel, wanneer gij denkt aan ons Kerstfeest Zoo niet, dan beklaag ik u, want dan zijt gij een onverschillige of een onwetende, maar dat is niet zoo. Zou er een gemoed koud blijven, bij de gedachte wat Jezus van Na zareth voor de menschheid gedaan heeft Zal één man onkundig kunnen blijven aan de zedelijke grootheid, den kloeken ernst van een Christen Zal één vrouw onbekend geacht worden met het levend ideaal van de teederste liefde en zelfverlooche ning en van zachtmoedig vergeven? Neen, niet waar, dat kunnen wij beiden ons niet voorstellen. 25 December, als de dag waarop wij Christus' geboorte herdenken, is een feestdag voor ons huis en ons hart;'een dier feesten die hun eigen aardige behoorlijkheid ontleenen aan den somheren tijd des jaars en aan de algemeenheid, waarmede het ge vierd wordt. Hoofd an hart van duizenden en nogmaals duizenden zijn in beweging, zijn ontroerd, omdat zij Hem herdenken, die het Licht der Wereld wordt geheetendie eerst de rechte waarde heeft aangegeven, die warmte, bezieling, gloed, verhef fing, maar ook berusting, lijdzaamheid, vertrouwen schonk aan millioenen, voor wien het leven zonder Hem dor en alledaagsch, ellendig en droevig zou geweest zijn. En daarom, driewerf begroet, som bere DecemberdagOns hart is vervuld met blijdschap onze ziel is vol dankbaarheidde geboorte van Christus heeft zulk een overweldigen den invloed op mensch en mensch heid uitgeoefend, op persoonlijk leven en op maatschappelijk gebied, dat zijn woordeD, zijn daden nog geheel van kracht zijn, nog niets van hun beteekenis verloren hebben, noch ooit zullen verliezen. En daarom stijgen woorden van lof' en liederen vol dank tot den Eeuwigen Troon. En daarom is er diepe ontroering in de harten der vromen. En d&arom buigen thans millioenen de knieën en stamelen met een dank baren blik naar omhoog „Eere zij God r Och, konden allen daaraan bijvoe gen „Vrede op aarde Zou het dan werkelijk zoo moeilijk zijn vrede te zoeken en te houden met den broeder. Mag dat iemand moeilijk vallen, op 't geboortefeest van Hem, die de menschheid trachtte te verbroederen Och, dachten allen eens aan„in menschen een welbe hagen 1" Mij dunkt, als de hooge reine Geest der Liefde in menschen een welbe hagen heeft en daarvan getuigt immers ook ons Kerstfeest dan konden menschen toch ook wel wat welbehagen hebben in hun mede- menschen. Gezegend zij ons Kerstfeest, als het zulke gevoelens in ons wakker roept. En daarom leve thans in aller hart „Eere zij God in de hoogste hemelen, vrede op aarde, in de menschen een welbehagen Gestort Kapitaal f 55.000.000,- Reservefonds - 41.500.000,- f96.500.000,— AGENTSCHAP Telefoon No. 45. Kantooruren van 9«4. Zaterdags van 9 12. Handels- en Landbouwcredieten. Rekeningen-Courant. Deposito's. Effecten (uitsluitend soliede belegging). Coupons. Vreemd geld. Inschrijvingen Grootboek. Assurantiën. Reiscredietbrievenop 3600 betaalkantoren Admihistratie van vermogens. SAFE DEPOSIT INRICHTING (Brand- en inbraakvryc Lipskluis.) Z E È"R SCHERPE CONDITIE's. Indien gewenscht bediening aan huis. Spaarboekjes worden bij eerste storting gratis verstrekt. Nadere inlichtingen verschaft gaarne DE DIRECTIE. BUITENLANDSCH OVERZICHT. Koesterde wij reeds in ons vorig num mer eenig wantrouwen, tegen de veelbe lovende berichten uit Amerika, het blijkt thans dat dit wantrouwen niet geheel misplaatst was. Werkelijk blijkt dat de gunstige berichten wel wat al te fraai de toekomst schilderde. Amerika schijnt maar niet zoo direct bereid te zijn Duitschland aan een leening te helpen, het kan daartoe niet overgaan voor de schadeloosstellings kwestie is geregeld. Naar verluidt heeft Amerika op verzoek der handelscommissie, waarvan Cuno voor zitter is, met Frankrijk en Engeland onder handelingen geopend voor de benoeming eener commissie bestaande uit Amerikaan- sche handelslieden voor het vaststellen van een nieuwen grondslag der door Duitsch land te betalen schadevergoedingen. A Ook met de conferentie te Lausanne is het weer niet zoo hopvol gesteld, als de berichten in het begin der week het deden voorkomen. De Turken zijn plotseling met tegenvoorstellen inzake de kwestie der zee engten gekomen, die volgens de geallieer den onaannemelijk zijn. Curzon had reeds gedreigd, dat de Turken de voorstellen der geallieerden met ja of neen hadden te beantwoorden en zoo dit neen luidde dat dan de kwestie zou blijven rusten. Op het laatste oogenblik schijnen de Turken wat toeschietelijk te zijn geworden. In de laatste zitting verklaarde Ismet Pasja, dat Turkije accoord ging met de algemeene beginselen van het plan der geallieerden, behalve dan dat zij een minimum garnizoen voor Gallipolie wenschten. Voorts moest de werkzaamheid van de internationale controlecommissie volgens hem veel beperkter zijn, dan de geallieerden wenschten, doch bovendien verlangden de Turken nog ver schillende waarborgen, die het voorstel dei- geallieerden hun niet gaf. Het gevaar voor een breuk schijnt inmiddels te zyn afgewend. De Poolsche Nationale Vergadering heeft den nieuwen staatspresident gekozen en is daarmede niet van de tot dusver gevolgde richting afgeweken. De meerderheid heeft zich door de met moordzucht besmette politiek der reactionnairen niet laten inti- mideeren. De opvolger van den vermoorden Na» roetowits die den moeilyken naam van Stanislas Wojsziechowski draagt, is oor spronkelijk sociaal-demecraat geweest, doch heeft zich later aangestoten bij de boeren partij van Witos In het kabinet Pade- rewski was hij minister van binnenlandsche zaken en bij heeft zich doen kennen als een bezadigd man, een krachtig karakter, en iemand die niet huiverig is voor het nemen van doortastende maatregelen, De beslissing, welke te Gent gevallen is, heeft in de Belgische studentenwereld heel wat beroering gewekt. Heden en vandaag zullen de Gentsche studenten geen collegeloopen doch protestbetoogingen hou den. Dit gaat natuurlijk uit van de Waalsche studenten, van de tegenstanders der Vlaamsche taal, die nog zeer talryk zijn, ook aan de Gentsche Hoogeschool. Dat de studenten van Brusssl, Leuven en Luik de protestbetoogingen ondersteunen, ligt voor de hand. Hedenmiddag zal een groote demonstratie te Brussel worden ge houden en het is niet onmogelijk dat de Kamer zich door dergelijke manifes taties nog laat beïnvloeden en dat dit bij de eindstemming over het wetsontwerp aan het licht komt. BUITENLAND. 2000 Menschen opgehangen. Yoekoff, de beruchte beul van de sowjets, heeft, na twee jaren lang voor ophanger der Russische sowjet-regeering gespeeld te hebben en het gebracht te hebben tot het respectabele aantal van 2000 slachtoffers, eindelijk de hand aan zichzelf geslagen. Zijn opvolger is alweer benoemd en zal met frisschen moed de zaak voortzetten.... De Britsche troepen uit Ierland verdwenen. Zondag was Dublin getuige van verdere en thousiaste tooneelen, tot de laatste Britsche troepen vertrokken en de militaire posten en barraken overdroegen aan de Vrijstaatsche troepen. De straten, waar langs de Britsche troepen naar de inschepings plaats trokken, waren met een dichte menschenmenigte bezet. De Iersche opper- commandant Muliaty was er by tegen woordig, toen het millitaire hoofdkwartier werd overgedragen en de Iersche driekleur werd geheschen na het neerlaten der Britsche vlag. Noodlottige aanvaring Een Lloyds bericht uit Liverpool meldt, dat Zaterdagavond op de Mersey het Engelsche s.s. aSmerdis*, dat op weg was van Bordeaux naar Garston, op den anker kabel van het s.s. *City of London,* uit Bombay, is geloopen en gezonken. Vijf van de opvarende werden gered, elf worden er vermist. De »Smerdis« mat 4032 ton en behoorde thuis te Glasgouw. Vier persenen door een vrachtauto verpletterd. Een klein wagentje, getrokken door een ezel, vertrok uit het dorpje Qoud-Pontouvre, nabij Angoulême (Frankrijk). In het wagentje waren gezeten de voerman en de familie Gaillaud, bestaande uit den 56-jarigen vader, de 45-jarige moeder en de 24-jarige dochter toen een vrachiauto achter het ezel wagentje aankwam. Verschrikt door het raotorgeraas sprong de ezel opzij en de wagen kantelde, zoodat de inzittenden vlak voor de vrachtauto geworpen en verpletterd werden. De vrachtauto woog met de lading te Bahlmaan!§ KIsediBg ËKEM. zamen ongeveer 3000 kilo. De vier onge- lukkigen waren op slag dood. Het parket van Angoulême was spoedig ter plaatse. De memoires van een rooverhoofdman. Carmine Donatello Crocco, die ongeveer zestig jaar geleden een berucht roover hoofdman in Zuid-Italië was, heeft in de gevangenis op het eiland Elba, waar hij reeds sedert 62 jaren zijn levenslange gevangenis ondergaat, zijn memoires ge schreven. Hij begon zijn loopbaan in het leger van den koning van Sicilië. Tijdens 'n wapenschouw trad Crocco uit de gelede ren naar voren er. verzocht den korting op gebiedenden toon zorg te dragen dat, nu zyn moeder gestorven was, zijn tien broertjes en zusjes niet van gebrek zouden omkomen. Hij werd gearresteerd, doch doodde zijn bewakers en ontvluchtte. Na tallooze avon turen vormde hij een bende van 45 roovers en werd de feitelijke dictator van Zuid- ftalië. Hij bezette tal van dorpen, hief belastingen, benoemde burgemeesters, en bestreed de tegen hem optrekkende troe pen. Er waren ongeveer 420 mannoodig om den geduchten roover met zijn troep te omsingelen en gevangen te nemen. Crocco is thans 92 jaar oud., Een brutale diefstal te Parijs. Een Russische aristocratische dame wilde dezer dagen een gouden broche van een waarde van ongeveer 450.000 francs ver- koopen. Ze gaf dit den Russische» vorst Dimitri Magalof te kennen, die weldra iemand, die hem daar bij kon helpen, meende gevonden te hebben, n.l. een zekere Gould. Toen de vorst met de broche in de woning van den heer Gould kwam, was daar eveneens een zekere Watson aan wezig. Met z'n drieën begeven ze zich naar een groot hotel nabij het station Saint Lazare, waar de beweerde kooper zou wonen. Alhier aangekomen, begaf Watson zich met het juweel naar de kamer van zijn man. Toen de vorst hem achterna liep, was de man nergens meer te vinden, waarschijnlijk was hij door een anderen uitgang naar buiten gegaan. De inmiddels gewaarschuwde recherche begon onmiddellijk met haar onderzoek, maar tot heden is nog geen spoor van den dief gevonden. o Een Fransch hospitaalschip verbrand. Het hospiaalschip de ïVinh Long* op weg van Toulon naar Konstantniopel, werd Zaterdagmorgen omstreeks zes uur door brand verwoest, toen het zich ten Zuiden van San Stefano bevond. De oorzaak der ramp is niet bekend. Een Amerikaansche torpedojager snelde onmiddellijk te hulp en bracht de geredde schipbreukelingen naar Konstantinopel. Er worden veertien personen vermist* NIEUWSBLAD vosr het Lani van HeusfiËg si A!lenB<deLanGstraat db (ie Boimeierwaard OE LEVERS ZEEP

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1922 | | pagina 1