De naam A. Mijnhardt 1 waarborgt, In den kortst - mogelijken Dwars dosr de Sahara. De tocht Toeggoert (ten Zuiden van Constantine in Algiers) naar Timboektoe (aan den Niger) per auto is Zondag be gonnen. Feitelijk is het een reclame voor de CitroeDfabriek, maar dat neemt niet weg, dat er velerlei ander nut uit getrokken zal worden. In het geheel wordt er 3200 kilometer afgelegd. De route zal zijn ToeggoertQuarglaInifelIn SalahTit (Hoggar)Tin ZaouatenKidalBoerem Timboektoe. Noord-Zuid wordt de tocht gedaan door den bekenden automobilist Haardt, met behulp van Andouin en Dubreuil, terwijl de tocht Zuid-Noord wordt geprobeerd door Royer. De reizigers denken elkander te ontmoeten in het massief van het Hoggar- gebergte. Het is de eerste maal dat de tocht zoo gedaan wordt en heel Frankrijk zal met spanning de berichten volgen. Men denkt dat de rijders er een maand over zullen doen. De route is zoo genomen, dat er zooveel mogelijk geprofileerd kan worden van militaire posten, putten en oases. o Een brandend schip. Het Japansche s.s. «Chicago Maroe«, metende 5848 tons en met een lading die op 750.000 dollars waarde wordt geschat, is voor de kust van Los Angelos (Californië) in brand geraakt. Men slaagde er niet in, de vlammen meester te worden. De passa giers, een honderdtal, zijn aan land gebracht. De Japansche bemanning heeft wonderen van dapperheid verricht bij de blussching. Verscheidene werden bedwelmd door den rook en anderen hadden brandwonden aan de voeten door de hitte van het dek ver oorzaakt. werd, was zoo groot, dat het paard, dat de kar moest trekken, geen beweging in het voertuig kon krijgen. Een ander krach tiger paard moest worden voorgespannen. De installatie en voorraad werden naar op een door U gekochten koker Zenuwtabletten dat men U geen namaak verkoopt. Eisch daarom in Uw belang uitdrukkelijk een koker .MIJNHARDT'S Zenuw tabletten., mi BINNENLAND. Ontrouwe werksters. Uit Café-restaurant Fürstenberg, aan de Nieuwstraat te Rotterdam, werden in den laatsten tijd geregeld zilveren lepels en vorken en tafelgoed vermist. In verband hiermede zijn thans de werksters G. P. en G. R. in bewaring gesteld in het politie bureau aan de Groote Paauwensteeg. Bij huiszoekingen in panden aan den Oppert en het Roode Zand zijn 12 zilveren vorken, 9 zilveren lepels, 4 messen en een hoe veelheid tafelgoed in beslag genomen. Liever lui dan moe Als gevolg van een aanschrijving van den Minister, bracht het gemeentebestuur van Monster het weekloon van eenige werk- loozen, die te werk waren gesteld aan het in orde brengen van een weg, terug van f 18 op f 15 per week. Hiermede waren de te werk gestelden, het niet eens en ze kwamen niet meer op het werk. De werkloozen ontvangen f 12 per week uit de werkloozenkas en, zoo redeneeren zij, wij willen voor geen f 3 per week werken. o Verduistering. Door den goederenchef van de Hollandsche Buurtspoorwegen, v. d. S. uit de Leliestraat, is ten nadeele van de genoemde maat schappij een bedrag van f 6000 verduisterd, aan vrachtgelden, die hij onder zijn be heer had, v. d. S. is in het huis van bewaring te Breda opgesloten. o Diefstal Uit een hut van het stoomschip «Prinses Juliana*, te Amsterdam, is ten nadeele van een machinist een matten sigarenkoker, met f 2.300 aan Indische bankbiljetten en een Hollandsch bankbiljet van f 100 ont vreemd. Geheime branderty ontdekt! Ambtenaren van de invoerrechten en accijnzen hebben een inval gedaan in een sigarenfabriek aan den Haarlemmerweg, te Amsterdam, teneinde te zoeken naar een installatie, waarmede clandestien jenever werd gestookt. Na een kort onderzoek werd het apparaat gevonden. Het was nog warm. De voorraad, die in beslag genomen het Oost-Indisch Huis vervoerd. «Tel.* Boord om een handrol groente Een veertien dagen geleden beeft, naar de «Delli-Crnt.« toevallig hoorde vertellen, in de leprozerie te Poeloe St. Tjanang (Ned.-Indië) een moord plaats gehad, die weer eens voor de zooveelste keer bewijst, hoe weinig onder de lagere klassen der Chineesche bevolking 'n menschenlevens in tel is. Twee Chineesche verpleegden hadden herrie gekregen over een handvol eigen verbouwde groente. Dat scheen bij den een zoo intens te werken, dat hij besloot den ander uit den weg te ruimen en voor tien dagen geleden koos hij daarvoor zorg vuldig een middag, waarop hij tijdens de middagrust, in de volle slaapzaal den ander met een tjangkol een slag op de zijde toebracht, waardoor een rib gebroken werd en zooveel edele organen werden be- leedigd, dat de man kort daarna overleed. Dadelijk werd de beheerder gewaar schuwd, die den moordenaar in de daar voor bestemde cellen deed opsluiten. Deze bekende volmondig, bekende ook het voornemen reeds lang te hebben ge koesterd en eigenlijk had hij het al een paar dagen te voren willen volvoeren, maar toen was er juist een huwelijk in de kolonie gesloten, waarvan hij de feeste lijke stemming niet wilde verstoren..... Dat de toewan er soesah en verdriet van zou hebben, dat had hij wel begrepen, en daarom had hij maar een paar dagen gewacht. o - Peusioeastorting gemeente-ambtenaren. Nu schier alle gemeenteraden in den omtrek er toe over willen gaan de 8| pCt. pensioenstorting op de gemeente-ambtenaren te verhalen, achtte wij het niet ondienstig even te vermelden hoe Ged. Staten van Gelderland over deze besluiten denken, die een zoodanig besluit van de gemeente Harderwijk van 26 October niet goedkeurden, waarbij het verhaal beperkt bleef tot 3£ pCt., welk percentage bij Raadsbesluit van 30 Nov. werd verhoogd tot 8J pCt. Ged. Staten overwegen, dat het besluit in strijd is met de wet. Immers, de Pensioenwet 1922 (art. 36 4e lid, juncto art. 98) be perkt het verhaal wegens weduwen- en weezeripensioen tot een pensioensgrondslag van f 3000, hetgeen het gewraakte raads besluit niet doet. Voorts oordeelen Gedepu teerden het raadsbesluit in strijd met de billijkheid, voor zoover het betreft de ambtenaren, die op het oogenblik in dienst van de gemeente zijn, aangezien sinds 1 Januari 1920 voor deze ambtenaren premie- vrij pensioen is ingevoerd. Dit behoort, zoo zeggen Ged. Staten, zoo te blijven. Het maximum-verhaal toch van de Pensioen wet 1913 is hetzelfde als van de wet 1922. De nieuwe wet brengt dus ten aanzien van deze ambtenaren geen wijziging. Wat de weduwen- en weezenpensioenen betreft, de Pensioenwet 1922 laat in maximum 5j pCt. van den pensioensgrond slag van ten hoogste f 3000 als verhaal op de ambtenaren toe. Maar de wet 1913 liet reeds een korting van 5 pCt. toe, op een maximum van f 2400 pensioensgrond slag. Thans zou dus, op de in dienst zijnde ambtenaren, ten hoogste een half procent van bovenbedoelden grondslag voor weduwen- en weezenpensioen gekort kunnen worden. Ten slotte zeggen Ged. Staten, dat alleen gelijk bij Kon. besluit van 26 Januari 1922, no. 27, is overwogen bij het bestaan van overwegende redenen ongedaan kan worden gemaakt een vroeger getroffen regeling, en dat het aanwezig zijn van die overwegende redenen niet is aangetoond. Een officier Tan het 8e gearresteerd. Dezer dagen is te Arnhem een luitenant van het achtste regiment infanterie gear resteerd. Naar wij vernemen wordt deze officier er van verdacht, zich aan landverraad te hebben schuldig gemaakt. Hij zou volgens door ons ingewonnen inlichtingen, geheime stukken uit het archief van het achtste regiment hebben verduisterd en aan Duitsch- land verkocht hebben. Wij meenen tevens te weten, dat zijn arrestatie op last van den minister is geschied. «De Courant. Nu weer geen verlaging van het posttarief 1 In verband met de berichten, welke de «N. R. Ct.« in de afgeloopen week heeft gepubliceerd inzake verlaging van het post tarief, deelt de Haagsche redacteur van «De Msb.« mede Volgens te bevoegder plaatse verkregen inlichtingen betreffende verlaging van het posttarief is nog geen voorstel bij den minister ingedienddaaromtrent bestaat zelfs nog geen enkel omlijnd hlan. Vergadering van den Raad der gemeente GENDEREN, op Dinsdag 19 Dec. v.m. 10j uur. Voorzitter EdelAchtb. heer D. F. Brune. Aanwezig alle leden. De Voorzitter opent de vergadering met gebed, daarna worden de notulen der vorige vergadering goedgekeurd. Ingekomen stukkenBrief van Ged. Staten van 6 Dec., inzake salarissen gemeente-ambtenaren. Naar aanleiding van reeds ingekomen Raadsbesluiten, tot ver laging der jaarwedden van Burgemeesters, Gemeente-Secretarissen en Gemeente-Ont vangers, berichten Gedep. Staten dat hun de bevoegdheid is opgedragen ingevolge art. 73, 104 en 107 der gemeente-wet, de salarissen der genoemde ambtenaren te regelen en vast te stellen. Al zoodanige besluiten, door de Raden der gemeenten zullen dan ook aan den Kroon ter ver nietiging worden voorgedragen. De goedkeuring bij Kon. Besluit van 10 Nov., van de verordening op de heffing van keurloon. Beide stukken worden aangenomen voor kennisgeving. Verder is ingekomen van den schoenmaker T. Broekhuizen, een verzoek tot aankoop van een stukje gemeentegrond bij zijn woning. Adressant voert in zijn verzoek schrift aan, dat bedoeld stukje grond thans in gebruik is, bij de Wed. H. V., die er een mestvaalt op heeft liggen, wat nu niet als verfraaiing der gemeente kan. gelden. Hij zou van het stukje grond een tuintje willen maken. Op voorstel van den Voorzitter, wordt dit adres in handen gesteld van B. en W. ter fine van advies. Vaststelling gemeente-begrooting. De Voorzitter verzoekt de commissie, die belast is geweest met het onderzoek dezer begrooting, rapport uit te willen brengen van hare bevindingen. De heer Boll namens de commissie het woord nemende, zegt, dat deze de begrooting heeft onderzocht en in orde bevonden, alleen dat de post onvoorziene uitgaven f 500.hooger is geraamd dan het vorig jaar, daarmede kan de commissie zich moeilijk vereenigen, zij zou gaarne vernemen of hiervoor een reden aanwezig is. De Voorzitter zegt, dat daarvoor geen bijzondere reder, is geweest, de post had misschien goed f 500.lager geraamd kunnen worden, doch de heeren die ook de gemeente-rekening hebben onderzocht, zullen wel hebben bemerkt, dat hij het vorig jaar belangrijk is overschreden, als spr. zich niet vergist, was hij nog hooger dan f 1480.zooals thans geraamd. Men zou deze f 500.ook aangewend kunnen hebben tot aflossing van gemeente schuld en b.v. in plaats van f 9000.mis schien wel 10.000 kunnen aflossen. De begrooting is eenmaal zoo geraamd, daar om zou spr. er liever geen wijziging in willen brengen. De heer Boll kan zich hiermede niet vereenigen, is een post eenmaal toegestaan, dan kan hij ook worden gebruikt. De Voorzitter brengt hiertegen in, dat dit alleen gaat, wanneer er een Raadsbesluit voor genomen is. De heer Boll zegt, dat, zoo de post niet zonder Raadsbesluit kan worden gebruikt, de commissie geen bezwaar heeft tot goed keuring te adviseeren. Op de vraag van den Voorzitter, of nog iemand iets heeft op te merken omtrent de begrooting, zegt de heer v. d. Beek, dat het hem niet duidelijk is of het batig saldo van het vorig jaar wel is opgenomen. De Voorzitter zegt, dat op de eerste bladzijde bovenaan het batig saldo, groot f7854.21, van het vorig dienstjaar is op genomen. De heer v. d. Beek vraagt nog nadere in lichtingen omtrent den post salaris concierge en bode f200. De Voorzitter licht toe, dat deze post wordt uitbetaald aan den gemeente-veld wachter voor bodediensten, boven zijn traktement. De heer v. d. Beek merkt verder op, dat op de begrooting ook een post staat, groot f100 voor den nachtwacht en vraagt of deze geregeld dienst doet. De Voorzitter zegt, dat hij alleen dan dienst doet, wanneer het donker is en zoolang er menschen op straat zijn en des nachts alleen bij bijzondere gelegenheden. Voor f 100 kan een persoon bezwaarlijk 3 maanden lang alle nachten dienst doen. De begrooting wordt hierop met alge- meene stemmen goedgekeurd, daarna brengt de Voorzitter dank aan de commissie voor haar onderzoek. Benoeming lid Burgerlijk Armbestuur te Eethen, wegens periodieke aftreding van den heer G. Uijthoven. Voorgedragen wordt, behalve de aftredende, de heer A. Timmermans. De aftredende verkreeg 6 stemmen zoodat deze is herkozen. Te Genderen wordt wegens periodieke aftreding van den heer S. v. Gorkum, voorgedragen de aftredende en de heer H. v. d. Heuvel. De aftredende verkreeg 5 stemmen, zoodat deze is herkozen. Bij de rondvraag vestigt de heer W. J. G. Branderhorst er de aandacht op, dat nog steeds de rekening van het Bur gerlijk Armbestuur te Eethen niet is in gekomen. De Voorzitter deelt mede dat Wethouder Smits deze zoo juist heeft medegebracht en stelt ze voor onderzoek in handen van dezelfde commissie die de begrooting heeft onderzocht. De heer Boll heeft bezwaar tegen deze benoeming, omdat hij niet zoo goed met de toestanden te Eethen bekend is, waarop de Voorzitter zegt, den heer W. J. G, Branderhorst aan de commissie te zullen toevoegen. Hierop verklaren allen zich bereid de rekening te onderzoeken. De heer v. d. Heuvel zegt dat de in gezetene Verdoorn op den Kleiberg hem heeft gesproken over aansluiting aan het electrisch net. De Voorzitter stelt voor, dit verzoek in handen te stellen van B. en W. die kun nen dan een onderzoek in stellen naar de kosten en of de andere bewoners daar ook zouden willen aansluiten. Voor een persoon zullen de kosten te groot zijri, zoo allen aansluiten, blijft het zeer waarschijnlijk nog een schadepost voor de gemeente, doch dan zou eraan zijn te denken. De heer Smits meent dat de kosten vroeger zijn begroot op f 600. De Voorzitter zegt dat toen niet is ge rekend op verbouw der telefoon, de kosten zullen zeker op f1500 komen. De heer Boll meent dat men dan ook wel een ondergrondschen kabel naar Doe veren zou kunnen aanleggen. De heer v. d. Beek vestigt de aandacht op de straatjeugd, die vooral gedurende de avondcatechisatie der Ger. gemeente zeer baldadig optreedt, men hoort nooit dat de politie er eens eenige een proces verbaal heeft gegeven. De Voorzitter zegt toe de politie opdracht te geven een oog in 't zeil te houden. Hierop wordt de vergadering met dank gebed gesloten. tijd, worden steenpuisten, negenoogen, bloedvinnen, zweren, dauw-, ring- en baardworm, zwerende (borsten, win terhanden, open beenen, brand- en andere wonden volkomen genezen door de Oprechte Winsumer Zalf. Prijs per bus f 0.75 en f 1.35. Hoe grooter bus hoe voordeeliger. Verkrijgbaar bij Apoth., drogisten en vele winkeliers. Te Heusden J. N. W. Brugman, coiffeur, AalburgAritonia Bouman, Veen Wed. Jan Vos Bzn., Andel J. G. Schouten. Gen.-Agent: J. C. de Vries, Winsnm (Gr.) PLAATSELIJK. NIEUWS. Voor Dames- en Kinderconfectie is de Firma TAVERNE DE MEERE, Hinthamerstraat 69, 's-Bosch, voor deze Omstreken het beste en voordeeligste adres. Hensden. Op 2 Januari a.s. zal er ter drukkerij van de Firma L. J. Veerman weder een Jubilaris wezen dan herdenkt de heer J. D. Bax den dag dat hij 25 jaar geleden in dienst bij genoemde Firma trad. Mej. L. Otto alhier, slaagde te Leiden voor het candidaatsexamen in de rechten. Naar wij vernemen heeft de heer Hoekstra, Brigade-Commandant der Kon. Maréchaussee's alhier, tegen 1 Jannari a.s. eervol ontslag aangevraagd en zal alsdan den dienst met pensioen verlaten. Moge het den geachten politieman ge geven zijn, nog vele jaren van zijn welver diende rust te genieten. Ook de roomboeren hebben thans den prijs der volle melk verlaagd, zoodat uniform 13 cent per liter wordt betaald. De heer H. A. v. d. Pol slaagde voor het examen boekhouden, afgenomen vanwege de Vereen, van Leeraren. Almkcrk. Naar wij vernemen hoopt de Geref, Jongel. Vereen. «Samuel* alhier op 11 Jan. haar jaarfeest te vieren. Morgenavond zal de Gem. Zangver. Eendracht maakt macht* alhier te Ippei- schendijk (gem. Almkerk) een openbare uitvoering geven. Bommelerwaard. Men hoort maar niets van handel in aardappelen. Duizenden en duizenden H L. wachten maar steeds op koopers. Wat er van terecht moet komen, wie zal 't zeggen Knolrapen worden bij zeer kleine partijen nog van de hand gedaan tegen f 0.75 per H.L. Hooi, wat echter haast opgeruimd is, op't oogen blik stil. Vette varkens prijshoudend van 45 tot 50 cent per pond. Biggen dnur, van f 20 tot f 35 per stuk. Beneden Langstraat. Uit den aard der zaak gaat er, nu voor de winterprovisie is ingeslagen, in aardappelen zeer weinig om. Groote hoeveelheden zijn er ingekuild of worden aan het vee opgevoerd. De marktprijs is dan ook laag. Goede klei- soorten worden verhandeld aan f2 a f2.25 en zandsoorten aan fl.50 a f175 per H L. Capelle. A.s. Dinsdag zal met de kinderen der Zondagsschool het Kerstfeest gevierd worden in de Ned. Herv. Kerk alhier. Onze dorpsgenoot J. de Bas, dieren arts, is benoemd tot Directeur van den Keuringsdienst te Sas van Gent. J.l. Dinsdagavond voor de leden en Woensdagavond voor niet-leden gaf ons muziekgezelschap «Kunst na Arbeid* onder leiding van haar Directeur den heer A. Christ en met medewerking van het alom bekende en gevierde duo Didden-van Engelen uit Waalwijk een uitvoering in de zaal van den heer L. F. v. Dongen. Deze uit voering mag in alle opzichten uitstekend geslaagd heeten. Beide avonden was er een flink bezette zaal, terwijl het programma op onberispelijke wijze werd afgewerkt. De uitvoering der verschillende muzieknum mers getuigde van ernstige studie en wij hopen dan ook, dat èn Directeur èn wer kende leden op den ingeslagen weg met denzelfden ijver en toewijding als tot heden mogen voortgaan. De comische voordrach ten van het bovengenoemde duo vielen zeer in den smaak en brachten onophoudelijk de lachspieren van het publiek in beweging. Wij hopen het duo Didden-van Engelen r.og meermalen in Capelle op de planken te zien. De heer M. Oerlemans is benoemd tot notabel der Ned. Herv. gem. aan den Loonschendijk. Herpt. Door den raad dezer gemeente werd als lid van het Burgerlijk Armbe stuur herkozen de heer Jac. de Wilt Pz. Tevens werd besloten om aan de harmonie »De Eendracht* en aan de «Vrijwillige BurgerwachU een subsidie te verleenen van f 50 voor het jaar 1922. Op Dinsdag 26 Dec. (2en Kerstdag) zal de harmonie «De Eendracht* hare winteruitvoering geven in het café van den heer J. Verhoeven. Alsdan zal de tooneel- vereeniging der harmonie hun medewerking verleenen. Een blijspel in 2 bedrijven en verschillende voordrachten en duo's zijn in studie genomen. Er staan de donateurs, harmonieleden en belangstellenden wederom eenige gezellige uren te wachten. Nienwendijk. Den 2den Kerstdag hoopt D. V. de Knapen vereen* ^Benjamin* des avonds 6 uur in het instituut hare gewone jaarvergadering te houden. Ter afwisseling zullen eenige voordrachten, samenspraken en opstellen worden voor gedragen. De agenda belooft veel, trouwe opkomst wordt verwacht. Naar men verneemt zal het Kroon domein Rentambt Geertruidenberg de pachtprijzen met 25 pCt. verlagen. Bij de jl. Zondag gehouden Kerke- raadsverkiezing der Ger. Kerk zijn tot Ouderlingen gekozen, de heeren B. v. d. Heuvel en H. de Ruiter (aftr.) en tot Diakenen de heeren J. Branderhorst (aftr.) en A. Vermeulen. Oudendijk. Naar wij vernemen hoopt het fanfarecorps «Kunst na strijd*, Dir. de heer C. van Dijk, op Donderdag 28 Dec. a.s. 's avonds 7 uur in de 2de openb. school alhier, voor hare begunstigers een uitvoering te geven. Raamsdonksveer, Naw wij verne men beeft de heer J. P. v. Dongen-For- men bedankt als Secr.-Penningm. van het schoolbestuur der Ned. Herv. Gem. Ook op het Veer komen enkele ge vallen van mazelen voor* Tot nog toe ge lukkig geen enkel met ongunstigen afloop. Tot Bestuursleden van de R.K. W. Vereeniging werden gekozen de heeren M. Blom, J. v. d. Kieboom en Adr. Peeters. Uit het jaarverslag van de Vereeni ging tot instandhouding van het Varkens fonds blijkt dat het aantal leden thans 162 bedraagt. Het kassaldo is ruim 1500 gul- I

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1922 | | pagina 2