Wenscht gij goedkoop te rooken, probeert da Een goede en goedkoope Tabal A TTENTIE Bamberger's RATTENDOOD Drogisterij L. COOPS LEEST goede Ontspanningslectuur 16 cent per ONS pakje. 40 cent per ÏÏALFPONDS pal P. Th. VAN WIJCK, Waalwijk. RATTEN en WIZEN. MENSCFËN en EÜISDIEREN. Naast onze gewone meubelen eigen fabrikaat met volie garantie blijven wjj evengoed de gewone reclame meubelen. van f 10.50 - 28.00 M - 300 - 5.00 2 eiken Keukenstoelen Gestoffeerde stoelen op de lange Winteravonden HET BOEK daarvoor is de buitengewone Mysterie-Roman door MURRAY HERBERT Meubelmakerij en Stoffeerderij. Onfeilbaar verielgingsniddel voor Beslist onschadeijk voor Gasth>>sstraat 50' OORINCHEM. komst voor de gemeente kan zijn. Verder zal spr. hierover niets zeggen, is er een der leden die een voorstel heeft, dan wil hij dit graag in omvraag brengen. De heer Nieuwkoop zegt, te willen mededeelen, hoe de commissie tot dit voorstel is gekomen. Het gesprokene door den Voorzitter over de salarissen, wil spr. gaarne beamen de regeling daarvan heeft zich toegedragen zooals de Voorzitter uiteen heeft gezet. De commissie wist, dat De Voorzitter merkt op, dat bij geen der leden bezwaar bestaat de huurwaarde te verhoogen en zal eerst het voorstel van de commissie om ze te brengen op f 250. in omvraag brengen. Dit voorstel wordt aangenomen met 4 tegen 3 steromen. Tegen stemden de heeren v. d. Stelt, v. d. Schans en Vos Thans zal de Voorzitter het voorstel der commissie in omvraag brengen, om de pensioenstorting ten laste van de gemeente ambtenaren te brengen en vraagt of het de Raad niet de bevoegdheid bezit op de salarissen der gemeente-ambtenaren te gaan I de bedoeling is de geheele 8 pCt., waartoe beknibbelen, omdat deze worden geregeld j de wet recht geeft, te verhalen. De tijd spr. H. door Ged. Staten. Zijn ze dus te laag geweest, dan treft daarvoor niet de ge meenteraad een verwijt, doch hen die ze vaststelt. Zoodra Ged. Staten met het voorstel tot verhooging zijn gekomen, is de Raad er met algemeene stemmen mede accoord gegaan. Het lette toen niet zoo nauw of de gemeente 'n f100 meer of minder had uit te geven daarom is toen ook zonder veel discussie besloten de pen sioenstorting door de gemeente te doen betalen. De Raad legde dus op het besluit van Ged. Staten nog een duurtetoeslag. toestand der gemeente is sinds dien echter zeer veranderd en het is voor nog een vraag, of de verminderde O. voor het volgend jaar makkelijker opgebracht kan worden, dan de hoogere van de vorige jaren. Door de daling van den levenstandaard, is het motief, dat bij den Raad heeft voorgezeten om, zooals spr. het maar zal blijven noemen, de duurtetoeslag te geven, bij wijze van be taling der pensioenstorting uit de gemeente kas, wel eenigszins vervallen. De commissie vindt er dan ook niets onbillijks in, om de pensioenstorting de ambtenaren nu zelf op de schouders te leggen, te meer wijl het salaris dat door Ged. Staten meer was verhoogd bij wijze van duurtetoeslag, nu is omgezet in vast salaris. De Voorzitter stelt voor, eerst de begrooting goed te keuren zooals zij daar ligt, er behoeft dan geen wjjziging in plaats te hebben. De Raad moet toch later nog het bedrag voor den H. O. nader vast stellen. Met algemeene stemmen wordt hierop de begrooting goedgekeurd. De Voorzitter zal thans het voorstel om de huurwaarde "tToor de onderwijzerswoning te brengen van f475.op f250.per jaar, in stemming brengen. De heer v. d. Schans vindt de verhooging te hoog, gelet op de omstandigheid, dat bij de onderwyzerswoningen in de andere gemeenten groote tuinen zyn, die hier ontbreken, zou spr. de huurwaarde willen bepalen op f 225. De Voorzitter zegt, dat hij er ook zoo over heeft gedacht. De heer Nieuwkoop merkt cp, dat de woning op zich zelf, na de verbetering niets minder is, dan de woning b.v. te Genderen. De beer Nieuwkoop zegt, dat het de bedoeling is te verhalen, dat gedeelte, wat de gemeente vrijwillig op zich heeft ge nomen. De Voorzitter merkt op, dat voor 4913 6 pCt. verhaald kon worden, de nieuwe wet van 4922 geeft recht op het verhalen van 8g pCt. De heer Nieuwkoop vraagt, of het bedrag voor inkoop ook mag verhaald worden, waarop de Voorzitter zegt, dat dit buiten de 8j pCt. blijft en door de gemeente moet worden gedragen. Voor pensioen moet worden gestort 45J pCt., n.l. 5| pCt. voor weduwen en weezenpensioen, vor mende een bedrag van f 266 47j, dat geheel verhaald kan worden en 40 pCt. voor eigen pensioen, vormende een bedrag van f484.50, waarvan 3 pCt. verhaald mag worden, zoodat de gemeente hiervoor 7 pCt. draagt, in totaal kan dus 8£ pCt. worden verhaald De heer Nieuwkoop zegt, dat zoo 8| op de ambtenaren verhaald wordt, dezen met de gemeente elk ongeveer een gelijk aandeel dragen in de pensioenstorting. De commissie ziet hierin niets onbillijks en zou daarom dit voorstel willen handhaven. Dit voorstel in stemming gebracht wordt aangenomen met 5 tegen 2 stemmen. Te gen stemden de heeren v. d. Schans en Vos. Den post H.O. zou de Voorzitter willen handhaven, de Raad krijgt later toch nog te beslissen, hoe hoog het bedrag moet zijn dat zal worden geheven. Met dit voorstel gaat de Raad accoord. Goedkeuring Begrooting Burgerlijk Arm bestuur. De Voorzitter zou dit punt willen aan houden tot de volgende vergadering, omdat gebleken is, dat een paar foutjes zijn ge maakt bij de berekening van enkele postjes. Het Burgerl. Armbestuur zal worden ver zocht deze fouten te herstellen, die misschien gedachteloos van een vroegere begrooting zijn overgeschreven. De commissie van on derzoek zal dan gelegenheid worden ge geven de begrooting nog even na te gaan. De heer Nieuwkoop meent, dat het dan nuttig kan zijn, dat de heer v. Campen die verslag zou uitbrengen, even zijn be merkingen mededeelt, opdat ook daarmede misschien nog rekening kan worden gehou den. De Voorzitter keurt dit goed, waarop de heer v. Campen mededeelt, dat de com missie heeft bemerkt dat de uitgaven de inkomsten van de huur der huizen veel overtreffen. De Voorzitter zegt dat dit juist een der fouten is, die reeds is ontdekt. Het Burg. Armbestuur heeft de ontvangsten der huur waarschijnlijk van een vorige begrooting maar zoo overgenomen. Het is een feit dat thans reeds meer aan huur is ontvangen dan op de begrooting is geraamd. Verder zou de commissie nog willen vragen, waarom nog steeds het batig saldo niet wordt uitgezet, hiertoe is toch reeds in een raadsvergadering een jaar of zes geleden besloten. De Voorzitter zal dit het Burgerl. Arm bestuur mededeelen en dan bij de behan- ing der begrooting hierop nader terug komen. Benoeming lid Burg. Armbestuur, wegens periodieke aftreding van den heer P. v. d. Schans. Volgens de verordening worden 3 personen voorgedragen n.l. de heeren P. v. d. Schans, J. v. Campen en C. M. Donker. De aftredende verkreeg 5 stemmen zoodat deze is herkozen. De Voorzitter zegt in de vorige ver gadering de heer v. Campen te hebben beloofd in deze vergadering te zullen ant woorden op het gesprokene over het plaat sen van paaltjes bij elk graf op de be graafplaats. Deze kwestie is met het Dag. Bestuur besproken en hel resultaat dezer bespreking is, dat B. en W. voorstellen hierop niet in te gaan. Ten eerste weet een ieder, dat alles wat de gemeente laat doen duur is. Eerst moeten de paaltjes gemaakt worden en daarna geplaatst, dit kost allemaal geld. Dan moeten ze onder houden worden, men dient ze te laten nummeren en verven, anders zijn ze spoedig verteerd. Daarbij dient het gras geregeld kort gehouden te worden, anders groeit dit er overheen en verliest het paaltje zijn waarde. Het is wel aardig, dat door een teeken op de begraafplaats wordt aangege ven, waar iemand ligt begraven, doch men moet dit ook weer niet overschatten, voor groote gemeenten is dit iets anders, in den omtrek is er echter geen enkele gemeente die dezen maatregel reeds heeft toegepast. Daarbij ziet men hier echter nooit iemand op het kerkhof, men komt er alleen bij gelegen heid, spr. heeft nog nooit iemand op het kerkhof gezien. Dit is ook al een reden waardoor de belangrijkheid daalt, daarbij moet men ook niet uit het oog verliezen, dat de paaltjes geen waarde hebben, indien men niet zeker weet waar iemand ligt begraven. Dat de belanghebbenden zelf er nu zooveel prijs op stellen is ook nog niet gebleken, althans van het recht om een graf te huren voor den tijd van 40 jaren voor f5, of voor onbepaalden tijd voor f40, is tot heden geen gebruik gemaakt. Verder leent, naar spr. meent, de begraafplaats zelf er zich ook niet toe omdat dit meestal lijkt op een grasveld. Daarbij zou spr. willen raden in dezen duren tijd geen uitgaven te doen, die niet voldoende zijn gewettigd. B. en W. stellen dan ook voor er niet toe te besluiten. De heer v. Campen zegt, dat hij zich het kenbaar maken der graven anders en veel practischer had voorgesteld. Op ver schillende plaatsen gebruikt men daarvoor genummerde tegels, die geregeld van gras worden schoon gehouden. Deze kunnen dan mede werken, dat de begraafplaats geen grasveld wordt, spr. is het volkomen met den Voorzitter eens, dat dit hier veel te wenschen over laat, als daar in 't vervolg meer op werd gelet, zou dit de goedkeuring van de geheele gemeente weg dragen. Wat de aanschaffing der tegels betreft, spr. gelooft dat de kosten daarvoor zeer gering zullen zijn. Dat de maatregel nog niet in een der omliggende gemeenten is toegepast, is voor spr. ook geen beletsel, misschien zou een dergelijk besluit wel navolging vinden. De heer Nieuwkoop meent, dat het toe vallig is, dat de Voorzitter nooit geen be zoekers op de begraafplaats heeft gezien, hij zelf heeft er meermalen gezien. Dan heeft spr. zich wel eens afgevraagd hoe de Voorzitter, als hulp-officier van Justitie, een graf zou moeten aanwijzen indien tengevolge van een gerechtelijk onderzoek, na geruimen tijd, opgraving van een lijk moest plaats hebben, zoo'n geval kan zich toch voordoen. De Voorzitter merkt lachende op, dat zich in Drongelen zoo'n geval niet zal voor doen en brengt het voorstel van den heer v. Campen, om de graven door genummerde tegels kenbaar te maken, in omvraag. Dit voorstel wordt met 4 tegen 3 stem men verworpen. Voor stemden de heeren Nieuwkoop, v. Gammeren en v. Campen. Bij de rondvraag vestigt de heer van Campen er de aandacht op, dat het ge- wenscht is, dat tusschen Donker en W. de Haan een lantaarn wordt geplaatst. Met 6 stemmen voor wordt hiertoe besloten. De heer Vos stemde tegen. De heer v. Gammeren zou de lantaarn tegenover de Broeksche Steeg een 20-tal meter naar dezen kant en dan een nieuw lichtpunt in het midden bij willen plaatsen. Met algemeene stemmen worden B. en W. gemachtigd dit in orde te brengen. De heer Nieuwkoop vraagt of de heer Burghout met zijn nieuwe woning reeds heeft gevraagd om aan te sluiten, zoo ja, dan zou hij ook daar in de buurt een straatlantaarn willen plaatsen. Spr. heeft verschillende menschen hooren zeggen, als wij toch betalen moeten, dan desnoods maar iets meer, dan moet de verlichting ook maar goed zijn. De Voorzitter zegt, dat nog geen aan vraag om aansluiting is ingekomen. Hierop wordt de openbare vergadering gesloten en gaat de Raad over in gein; zitting, omdat de Voorzitter nog iets L mede te deelen wat niet voor de opent vergadering geschikt is. If BINNENLAND. Eeu dorps-Kerstfeest. Bilthoven viert dit jaar een eigenaa. feest Aan den boschrand, onder den vrjj&i hemel, wordt een kerstboom opgestelddfe Zondag 24 December om vijf uur verli vi wordt. De ingezeten met hun kinde? f komen en brengen daar hun gaven vc kinderen van werkloozen en armen in h*i algemeen. Tevens geven zij daar de adres sen op van gezinnen, waarvan zij weteq dat de armoede groot is. De ontvanger gaven, in natura of in geld, worden da na het dorpsfeest omgezet in pakkette? die anonym per post worden verzond*- De plaatselijke atdeeling der padvinders z<firg voor veldkeukentjes, waarop ketels -'uw chocolade-melk te koop zullen staa ui bij koud weer de aanwezigen te tèsrw&r men. Ingezetenen van de meest uiCe^e loopende richtingen en uit allerlei kringe werken mede tot het slagen van het fee- Onder de personen, die de vorige wee door de politie te Sliedrecht zijn verbali seerd «wegens het na gezetten tyd bevi? den in enz.« behooren een gem.-secretaii een griffier en een deurwaarder. o Een duur reisje. Een inwoner van Ubach-over- ri. (Limburg) maakte zonder pas een snoe reisje naar Essen. Zijn fiets liet hij achi in een hotel te Herzogenrath. Te Es: werd hij gearresteerd, 3 weken hield ik hem daar vast. Nadat hij 425.000 me boete had betaald, werd hij in vrijhf; gesteld. Toen hij te Herzogenrath i\ rijwiel wilde terughalen, bleek dat te zj gestolen. Naar Canada. Het Bureau voor Nederland van hei nisterie van Immigratie en Kolonisatie vi Canada is geopend en gevestigd ir, 1 perceel Plein 28 hoek Korte Vijvejb Den Haag. Aan dit adres zullen Nederlanders, het voornemen hebben naar Canada emmigreeren, zich voor het viseeren ht ner passen hebben te vervoegen, ha zi eerst tot de Nederlandsche Vereenig! Landverhuizing, Bezuidenhout 30, aid te hebben gewend. Het bureau staat onder officieele lei: van den heer G. L. Btoer, Canadee Gouvernements Immigratie. Inspecteur. —O— (OMSLAG-TEEKENING VAN IS. VAN MENS) Prijs ingenaaid fl.50, gebonden f2.25. Een boek van opofferende liefde, van durvende energie en heldhaftig vol houden, vol romantische, avontuurlijke tafereelen en aangrijpende momenten verschrikkelijke intriges worden in dit werk met meesterlijke pen beschreven. Verkrygbaar by de Firma L. J. VEERMAN te Hensden naar buiten na ontvangst van postwissel. VOORHANDEN HOUDEN ALS yy Zie onze etalage SPIEGELS, SCHILDERIJEN. Aanbevelend, VerJcrifbcictr in

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1922 | | pagina 6