Und van altena Bij dit nr. Mort een tiijvoegsel Heil en Zegen 1 Loterijen. RAAMSDONKSVEER. c. DE KEMP, IN GOUD EN ZILVER, Waterpoort, Heusden. Reparatie-Inrichting. Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden. No. 4255. Vrijdag 29 December 1922, Correspondentschap le Klasse. KEIZERSDIJK F. 81. 912 uur. H. J. ABBINK. Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25, en franco per post beschikt /1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no- 61525. Advertentiën van 1—6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. De kinderen zijn dol op Kun. oude Méerijes, wanneer zij met Tv/inK weer rijn vernieuwd En de behandeling is zoo eenvoudig JwinK wascht en verft tegelijkertijd; De eerste Januaridag bezit een toovermacht, waaraan niemand, zelfs niet de koelste en flegmatiekste zich kan onttrekken. 'tZij ge jong zijt en in 's levens lente rondhuppelt van bloem tot bloem, zorgeloos en vol vreugde, 't zij uwe haren beginnen te grijzen of zelfs al uit vallen, 't zij ge een huisgezin hebt of alleen, zonder maag of vriend, door het leven reist, 't zij ge rijk zijt of arm, de 1ste Januari brengt u in een bijzondere stemming, een stemming die u goed doet en verkwikt. De nevelen, die uwen horizon ver duisteren, schijnen minder zwart dan op andere dagen, de zon, zoo ze schijnt, blikt vriendelijker op u neerde lucht komt u helderder voor, als 't weer slecht, bepaald slecht is, gevoelt ge u opgewekt tot het pleiten van verzachtende omstandig heden, de me-?chen schijnen u nader te staan dan vroeger, ge hebt, voor dien dag althans, vrede met hunne gebreken, ge ziet zelfs veel door de vingers. In 't kort, ge hebt zonder 't te weten uw besten bril opgezet en de wereld komt u pleizieriger of minder onpleizierig voor dan op an dere gewone dagen van 't jaar. Dit is een der zegeningen van 't nieuwe jaar. Vraag het maar aan de velen, die op dezen dag elkaar de hand ter verzoening uitsteken, omdat ze zoo gaarne het jaar goed willen inzetten. En merk dan ook op, die eindelooze reeks van wenschen op den Nieuwjaarsdag elkaar krui sende, alle te samen blijken, dat de mensch bij de intrede van den nieuwen jaarkring geheel anders en meer vat baar is voor edele indrukken en goede bedoelingen dan op de gewone dagen van het jaar. We hopen van harte dat geen der wenschen onvervuld zullen blijven, die onze lezers op den Nieuwjaarsdag gewis van alle zijden ontvangen zullen. Gaarne voegen wij de onze, bij deze vele wenschen, dat onze lezers alle goeds mogen smaken. Het ga hun goed dit jaar in hun beroep, de schat der gezondheid blijve hun bij en voorspoed zij hun deel. Moge 1923, dat onder zulke on gunstige omstandigheden begint, het jaar zijn, waarin de welvaart voor ons land, de eensgezindheid en het onderling vertrouwen wederkeeren. Moge handel en nijverheid, landbouw en veeteelt weder gaan bloeien, tot heil van ons vaderland en zijn be woners. Dat zij zoo Uit de beste bron vernam ik dezer dagen dat er zich te Heusden een kwartjes-bank zal vestigen, geschoeid op den leest van de Rotterdamsche Landbouw en Handelsbank, maar uit den aard der zaak in heel wat bescheidener vorm. Hoe de zgn. kwartjes- bank denkt te werken is mij niet met juist heid bekend, maar zooveel heb ik er wel van gehoord, dat zij geen instelling van philantropischen aard zal zijn. Een en ander geeft mij aanleiding om eens iets te zeggen van den loterij-zwendel, die heden ten dage in ons land weliger tiert dan ooit. Het is een niet te loochenen waarheid dat bij de meeste menschen eene meerdere of mindere geneigdheid tot spelen of gokken bestaat. De meesten willen wel eens een kansje wagen om een flinken prijs, die hen uit de misère helpt, deelachtig te worden. Voor weinig geld bestaat de mogelijkheid om een misschien wel duizendvoudig bedrag terug te krijgen en vooral in dezen tijd van malaise is zulks niet te versmaden. Jammer evenwel dat, aangenomen dat het bij elke loterij eerlijk toegaat, de menschen te weinig overwegen hoe gering hun kans op het trekken van een flinken prijs is en dat hun inleg naar verhouding van de kans op winst als buitengewoon hoog is te beschouwen. Het loterijgedoe is een niet te onder schatten kwaad, omdat de nadeelen die er èn voor de moraliteit èn voor de beurs van zoovelen, uit den aard der zaak veelal min der ontwikkelde en minder gegoede per sonen, uit voortvloeien werkelijk niet denk beeldig zijn. Loterijen (natuurlijk niet de lieidadigheidsloterijen, \yaarover Ave het niet willen hebben) worden uit winstbejag ondernomen en dus ligt het voor de hand, dat zij, die zich tot deelneming daarin laten verleiden, gezamenlijk veel meer ver liezen dan hunnen inleg of door het koopen van vrijwel waardelooze voorwerpen of van zaken, die zij, zonder de daaraan verbonden kans op het winnen van een prijs, niet zouden gekocht hebben, dan zij voor prijzen terugkregen. Daarenboven is bij vele lote rijen misleiding volstrekt niet buitenge sloten. De tegenwoordige loterij-ondernemingen noemen zich in den regel »bank«, zulks met toevoeging van een paar woorden, waaruit moet blijken dat ze ten doel hebben om b.v. aan landbouw, handel of industrie crediet te verstrekken. De eerste opzet is dan eene dure reclame, waarin alles wordt voorgesteld alsof men als 't ware vijf minu ten na den inleg reeds een dikken prijs in de brandkast heeft. Zoodra mogelijk moet een trekking plaats hebben, want dat slaat in bij de goê gemeente. Wat verder ge beurt is van secundair belang, immers de ratten zijn aan het spek geholpen. De zaak draait en hoe de deelnemers soms aan het geld komen voor hun inleg is eene zaak, die de »bank« allerminst interesseert. Door de Loterij wet van 1905 heeft de Nederlandsche wetgever het publiek willen beschermen tegen de exploitatie van zijn speelhartstocht. Niet elke loterij wordt door haar onvoorwaardelijk verboden en evenmin treedt zij strafbedreigend op tegen den deelnemer in eene verboden loterij. Zij keert zich alleen tegen hen, die uit particulier winstbejag gelegenheid ver schaffen tot het deelnemen in loterijen. Tot het aanleggen en houden van eene loterij, uitsluitend strekkende tot een liefdadig doel of tot bevordering van wetenschap, kunst of een ander algemeen belang, en waarin de prijzen of premiën niet in geld of gelds waardig papier bestaan, kan toestemming worden verleend. In de Haagsche Post van 16 dezer komt een zeer lezenswaardig artikel voor, ge titeld »De Machtelooze Loterjjwet« waarin men o.m. ongeveer het volgende leest. De Loterij wet bepaalt o.a. dat het aan leggen of houden van andere loterijen dan waarin bij die wet toestemming wordt ver leend verboden is. Maar onder loterij in den zin der wet wordt bijv. niet verstaan de premieleening met een rente van ten minste 3 pCt. en niet boven pari uitge geven. De minimum rente als hier ge noemd kan ook 2 pCt. zijn, maar dan moe ten »de premiën voor gezamenlijk gelijke bedragen zijn verdeeld over de jaren ge durende welke de leening loopt.« Men nam klaarblijkelijk aan dat wanneer 3 pCt. rente moest worden betaald en buitendien nog premiën of 2 pCt. en premiën elk jaar van den looptijd der leening tot gelijk be drag, alsdan het publiek wel tegen uit buiting gewaarborgd zou zijn. In den loop der tijden en meer in het bijzonder de laatste jaren, is evenwel afdoende gebleken dat de Loterijwet als een volkomen mis lukking moet worden beschouwd. Ver schillende omstandigheden geven daarvoor een verklaring. In de eerste plaats moet er op worden gewezen dat de rentestand zich in 1905 nog op een laag peil bevond, hetgeen voldoende belicht wordt door het feit dat de laagste noteering van Integralen in dat jaar 771/2 pCt. is geweest. De wet gever van toen meende al bijzonder ver te gaan met een »vaste« rente van 3 pCt. te eischen, maar hij zag daarbij over het hoofd dat de rentestand wel eens kon stijgen daling zou natuurlijk niet gehin derd hebben Metterdaad is de rentestand gestegen en wel in zeer sterke mate, zoodat de rente- eisch van den wetgever niet meer het be oogde effect heeft. De ervaring heeft in- tusschen geleerd, dat in een rente-eisch geen voldoende waarborg kan zijn gelegen. Niemand zal zoo onnoozel meer zijn om te gelooven, dat, zelfs al werd een vaste rente van 6 pCt. gevorderd, de ondernemers zich daardoor zouden laten terughouden, of dat hierin zekerheid voor aflossing der »obli- gatiën* mag worden gezien. Niemand ge looft bijv. dat de Rotterdamsche Handels- en Landbouwbank de millioenen zal terug betalen die zij het publiek uit den zak heeft geklopt. Al deze loterij-bedrijven be rusten eenvoudig op uitbuiting en het wordt hoog tijd, dat de wetgever ingrijpt. Men zou kunnen terugkeerén tot het algeheele verbod van vóór 1886 met de uitzonde ringen zooals die toen golden. In dat geval zou het aanbeveling verdienen achter het wnTd loterij te voegen »en hetgeen daar mede gelijkgesteld kan worden" ten einde »knepen« als waarop de directie der ge noemde »bank« onlangs in een advertentie zinspeelde, bij voorbaat onmogelijk te ma ken. Wil men echter de speelzucht van het publiek ontzien ook al is daarvoor m.i. gesn reden dan dienen strenge waarborgen te worden geeischt, bijv. dat vóór eenige uitgifte van loten kan plaats vinden, een waarborgfonds in prima fond sen moet worden gedeponerd, om rente en aflossing der obligatiën zeker te stellen. Alleen langs één dezer twee wegen kan aan dit geknoei een einde worden gemaakt. Van harte hopen we dat Heusden ge spaard moge blijven van de twijfelachtige eer van het hebben binnen hare wallen van een »bank«, die in werkelijkheid niet anders is dan eene vermomde loterij van twijfelachtig gehalte. Gevestigd: TELEF. 15. Voor verwisseling van Bank papier en Specie, Discontee ring, Beleening, Bewaar geving, Assignation, enz. is het Kantoor geopend van Nadere inlichtingen verschaft gaarne De Correspondent, BÜITENLANDSCH OVERZICHT. Ingevolge de instructies van Poincaré aan de Fransche delegatie heeft de commissie van herstel Duitschland in gebreke gesteld. Het besluit is door de Belgische en de Italliaansche gedelegeerden ondersteund en alleen John Bradbury heeft klaarblijkelijk tegen gestemd. De Geallieerden zullen nu overeen moeten komen, welke gevolgtrek kingen uit dit besluit gemaakt kunnen worden, daar het Verdrag van Versailles voor misslagen van dezen aard sancties toestaat, hetzij collectief hetzij van een der mogendheden afzonderlijk. Men mag dus verwachten, dat Poincaré op de conferentie te Parijs, maatregelen van dwang zal voorstellen, en van dergelijke maatregelen tot het nemen van productieve onderpanden in ruil voor een moratorium is het slechts een kleine stap. Te Parijs is men van meening, dat Brussel en Rome de Fransche opvattingen zullen ondersteunen. De meening van Bonar Law is nog niet bekend. Maar men maakt zich daaromtrent geen illusies. De Britsche premier heeft duidelijk genoeg le kennen geven, dat hij van dwangmaatregelen niet weten wil. Het is slechts de vraag of hij zich van deelneming onthouden zal en Frankrijk zal laten begaan, dan wel of hij zich tegen een afzonderlijke actie der Franschen nadrukkelijk zal verzetten. Uit officieele bron wordt te Parijs mede gedeeld, dat Poincaré 2 Januari een af zonderlijke actie zal aankondigen, indien de Geallieerden zijn plannen niet onder steunen en men ziet met spanning uit naar het antwoord van Engeland op deze verklaring. John Bradbury, de Britsche gedelegeerde in de Commissie van Herstel, die zijn stem niet heeft willen geven aan het besluit omtrent Duitschland's kwade trouw - men neemt tenminste aan dat hij de tegenstemmer is geweest is te Londen aangekomen, om zijn regeering verslag uit te brengen. Opnieuw maakt de conferentie te Lau sanne een crisis door, en er bestaat ernstig gevaar dat de besprekingen zullen mislukken, indien de Turken de methoden, welke ze tot dusverre volgden, voortzetten, zegt een Reutertelegram uit Londen. Binnen enkele dagen zullen de Gealli eerden in staat zijn hun eindconclussie aan de Turken voor te leggen, en deze zullen dan te beslissen hebben, of ze die voor waarden aanvaarden of niet. De Turken eischen een grenswijziging, waardoor Mosoel weder onder het gezag van Angora zou komen en houden hard nekkig vast aan dien eisch. De Engelschen willen het wilajet-Mosoel met de petroleum- bronnen evenwel niet prijsgeven en beroe pen zich erop, dat dit gebied thans een deel vormt van het koniukrijk van Emir Faisal. Een geringe grenswijziging ten gunste van Turkije, daartegen heeft de Britsche regeering geen bezwaar, maar geen verdere concessies I Curzon heeft in zijn antwoord duidelijk laten uitkomen, dat het bewind der Turken over de streek van Mosoel ellendig geweest is. Gedurende de zes eeuwen dat de Turken daar heer en meester zijn, hebben zij geen statistieken, noch kaarten ontworpen. De Engelschen hebben zich in die streek nog geen zes jaar gevestigd en bezitten thans èn kaarten èn statistieken. Omdat deze noodzakelijk zijn voor een goed beheer en een behoor lijke exploitatie van het land. De Turken hebben zich om zulk een exploitatie echter nooit bekommerd. Het land heeft voor hen dus bij lange na niet dezelfde waarde die het voor de Britten heeft. BUITENLAND. De toestand in het Russisch hongersnoodgebied. De organisatie-Nansen voor hulp aan Rusland heeft, aan de hand van de inlich- tingen van haar vertegenwoordigers, in al de hongersnoodlijdende gebieden, 'n rapport uitgegeven inzake den algemeenen toestand in den aanstaanden winter. Berekend wordt dat er in Rusland een tekort zal zijn van minstens een millioen ton graan, in de Oekrajine van 590.000 ton. Het aantal door den hongersnood getroffen men schen, die in den a.s. winter hulp noodig hebben, bedraagt, volgens schatting van de Russische autoriteiten zelf 8.000.000. Dit cijfer omvat niet de bevolking van zeven provinciën, waar de toestand verschillend is. De S ivjet-autoriteiten verwachten niet in staat te zijn meer dan 1.250.000 van levensmiddelen te voorzien. Voor het eco nomisch herstel des lands is het volgens schatting noodig, dat op zijn minst 520.000 paarden en 500.000 stuks vee worden in gevoerd. Een afschuwelijke misdaad. Van een afschuwelijke misdaad wordt in een bericht uit Keulen aan de Fransche bladen melding gemaakt. Een Belg, Leonard Orshoven geheeten, was sinds 6 December j.l, verdwenen. Het onderzoek wees uit, dat Orshoven zich be lastte met den aankoop van juweelen en edelgesteenten en dat een zoogenaamde handelaar aan den Belg gevraagd had, zich naar Sieburg te begeven waar een zijner vrienden woonde, om daar over een belang rijke zaak te spreken. De ïhandelaarc heeft bekend, dat men Orshoven te Sieburg naar een daar woon achtigen varkenskoopman heeft gebracht, te wiens huize hij door de twee Duitschers gedood en beroofd is. Zij vonden een som ten bedrage van 'n half millioen in Belgisch en buitenlandsch geld op hem alsmede eenige kostbaarheden. De varkenskoopman, die, evenals de twee andere Duitschers, gearresteerd is, heeft bekend, dat hij het lijk in stukken heeft gesneden, deze in een ketel heeft geworpen, waarin men veevoeder kookt en daarna door de honden heeft laten opeten. De duurte in Duitschland. Een Duitsch blad kondigt tegen 15 Ja nuari een nieuwe vei hooging dei posttarie- ven met 100 percent aan. o Bet verdienstelijkste meisje van Frankrijk." Thans is de uitslag bekend geworden van een van de vele »concours«, welke de Parijsche bladen organiseeren en die dui zenden lezers gedurende vele weken in spanning houden. Ditmaal echter geen banaal schoonheidsconcours, geen ijdele vertooning van bioscoop-sterren, maar een ernstige prijsvraag naar het meest verdiens telijke meisje van Frankelijk. De xEcho de Paris» had haar uitgeschreven en de laatste maanden bij geregelde tusschen- poozen de biografie gepubliceerd van tal van jonge meisjes, die door de harde wer- kelelijkheid van 't leven gedwongen zijn in het onderhoud van groote gezinnen te voorzien. Aangrijpende verhalen van ar beidzame meisjes wier vader in den oorlog is gesneuveld, wier moeder gestorven is en die thans voor tal van broertjes en zusjes moeten zorgen een lange serie van verborgen leed en vrouwelijke dapperheid. Thans is de uitslag der gehouden stem ming gepubliceerd 50.000 lezers van de sEchoc hebben hun stem uitgebracht, waarvan 11.679 op Henriette Saget, een 22-jarig meisje uit Nantes, dat bij de Ateliers et Chantiers de la Loire aldaar werkzaam is, en een oude grootmoeder en NIEUWSBLAD noot kit Laid van Heusden ei AltemJeLangstraat en de Boiielerwaarii \4rkrijgbaar in 24 kleuren., Ot-UVfcR'5 ZEEP MAATèCHAPPU.VLAAR&jNCÊN fabrikanten. van i Sunlight en Lux

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1922 | | pagina 1