I PROFITEERT VAN DE REEZENKOOPJES 1 Gebrs. BISCHOFF, GORINCHEM. Een ieder staat verbaasd van de MAANDAG I Jan« (Marktdag) van 9>I2 uur geopend. mond. En nu kan ieder begrijpen dat de voornaamste arbeid van dien ambtenaar beneden Kampen ligt. Wanneer die opzichter dus te Zwolle mag wonen en vandaar declareeren, zal die vergunning voor het Rijk een vrij be langrijk schadespostje worden. En men moet in dezen tijd ook op de kleintjes let ten. Misschien is het zelfs verstandig het vooral op de kleintjes te doen. Omdat er zoo heel veel van die kleintjes zijn en zij plaatselijk zijn op te speuren Kamper Courant van 3-ll-'22). De commissie houdt zich voor dergelijke plaatselijke berichten steeds aanbevolen. Een oplichter. De politie te Doetinchem heeft een Duitscher gearresteerd, die by de Geldersche Credietvereeniging een valschen wissel van 1.700.000 Mark wilde verzilveren. Bij fouilleering werden nog twee dito wissels op hem bevonden tot bedragen van resp. 1.650.000 en 1.450.000 Mark. De ge arresteerde gaf op te zijn een 23-jarige man uit Anholt. Aan brandwonden overleden. Zaterdagavond zat een achtjarig zoontje van mevr. de Wed. R. geb. O. te Zwolle met zijn rug naar den kerstboom. Zonder dat het bemerkt werd kwam hij met zijn vyella pyama te dicht bij den brandenden boom in een oogwenk stond het kind in brand en kreeg op den rug zulke hevige brandwonden, dat het twee uur later over leed. o De Zomertijd. Naar het »N. v. d. D.« verneemt, heeft de directie der Ned. Spoorwegen den Minister van Waterstaat geadviseerd den Zomertijd in 1923 niet weder in te voeren. o Arm verbrijzeld. In de touw- en garenfabriek van de firma Hoogendoorn (W. H. Bellaart) aan de Varkensmarkt te Gouda is een ernstig ongeluk gebeurd. De 16-jarige G. D. had de onvoorzichtig heid de beschermde bladen van een machine, die in volle werking was, te openen, met het gevolg, dat hij er met zijn arm tusschen raakte en gegrepen werd, waardoor zijn arm totaal verbrijzeld werd. PLAATSELIJK NIEUWS. Almkerk. Naar wij vernemen hoopt 4 Jan. a.s. voor de Geref. Knapenvereen. alhier, op te treden de heer Boender, van Dussen, Tot bestuursleden van de Ouder commissie alhier, zijn gekozen de heeren J. Koopman (Voorz.), M. T. v. As (Secr.) Tot Ouderling en Diaken zyn bij de Gerei. Kerk alhier herkozen, de heeren C. v. Veelen en P. L. Koekkoek. Op 2den Kerstdag, vierden de kinderen der Herv. Zondagschoolvereen,, het Kerstfeest in de Ned. Herv. Kerk alhiev, onder leiding van Ds. Röth. Het kerkgebouw was overvol, zoodat velen zich met eeu staanplaats moesten tevreden stellen. Dank zij de uitnemende leiding van Ds. Röth, heerschte er eene voor treffelijke orde, de kleinen genoten dan ook bijzonder. De heer C. de L. alhier, reed met zijn motorrijwiel 2den Kerstdag over den Rijksstraatweg (van Nieuwendijk naar Sleeuwijk) en kwam zoodanig te vallen, dat geneeskundige ten spoedigste moest worden ingeroepen. Dassen. De heer J. van Wijngaarden alhier, was dezer dagen zoo gelukkig een waschmachine te ontvangen, als verbruiker van de Ravenswaaytabak. 's Gravenmoer. Vrijdagavond gaf de tooneelvereeniging aOefent U Zelven«, in het Wapen van 's Gravenmoer hare eerste uitvoering in dit seizoen. De opkomst was uitstekend en het geheele programma werd keurig afgewerkt. De Kerstleestviering door de beide hier bestaande Zondagscholen, hadden Dinsdagavond in de Herv. Kerk en Woensdag avond in de Chr. Gerf. Kerk een gunstig verloop. De kleinen ontvingen daarbij eene heerlijke tractatie en de belangstelling van ouders en verder publiek liet niet te wenschen over. Naar gewoonte gaf de Zangvereen. iHalelujahc onder leiding van haren Directeur den heer G. Hoefnagel, op den eersten Kerstavond in de Geref. Kerk eene uit voering, die welgeslaagd mag heeten. Alle nummers van het programma werden uitstekend gezongen en voor afwisseling een paar goed ingestudeerde samenspraken gehouden. Op het orgel werd de Slag bij Waterloo gespeeld. Het Kerkgebouw was geheel gevuld. Geertrnidenberg. Door het Kroon- Domein zijn alle pachters, voor zoover zij dit wenschten, van de in 1920 alhier voor zeven jaren verpachte bouwlanden ontslagen en had Zaterdag onder groote beslangstellng en eenig rumoer de herverpachting plaats voor vijf jaren. De gemiddelde opbrengst was nu een derde minder, alhoewel een paar perceelen nog meer afdeden. Meeuwen. Aan C. Daansen, gemeente veldwachter alhier, is met ingang van 45 Jan. a.s. op eigen verzoek als zoodanig eervol ontslag verleend. Nieuwendijk. Dinsdagavond hield de Knapenvereeniging »Benjaminc haar 13de jaarfeest. Er werden goede opstellen ge leverd, eenige voordrachten en samen spraken gedaan, welke goed ingestudeerd waren. Aan 3 der beste opstellen-makers en voordragers werden prijzen uitgereikt. Het was een goedgeslaagde avond. Waspik. Onze zeer geachte dorpsgenoot, de heer A. Maas, Hoofd der R,-K. Jongens school, slaagde dezer dagen voor zijn examen p. (Handelsrekenen.) Mej. Anna van Daal, Onderwijzeres a. d. R.-K. Jongenschool, is benoemd te Breukelen. De school verliest in haar eene goede leerkracht. J.l. Vrijdag maakte een millitaire vliegmachine, bij gebrek aan benzine, eene noodlanding. Honderden menschen ver drongen zich op de plaats der landing. Na een uur oponthoud ongeveer kon de reis worden voortgezet. Onze dorpsgenoot de heer C. Neijgens, postbode alhier, is in gelijke betrekking benoemd te Werkendam en Breda, naar keuze. Vermoedelijk zal hij Breda aannemen. Wijk en Aalburg. Naar wij uit goede bron vernemen, zal de Sport- en Gymnastiekvereniging »D. V. 0.« Afdeeling Gymnastiek, nog dezen winter een uitvoering geven. De zeer gunstig bekend staande Gymn.- ver. Olympian Zaltbommel heeft hare medewerking toegezegd. Daar deze uit voering, iets geheel nieuws in deze streek is, belooft het voor »D. V. O.een succes volle avond te worden. Waalwijk. Naamlooze Vennootschap »Wavi« (Waalwijksche Auto-Verhuur- Inrichting). OprichtersM. J. P. van Loon en Fl. van Baal, beiden alhier. Doel Het verhuren van motorwagens, in het bijzonder het exploiteeren van auto omnibussen. Daur van 1 Jauuari 1923 tot 31 Dec. 1973. Kapitaalf 50.000,verdeeld in 15 prioriteits- en 485 gewone aandeelen op naam, elk groot f100.waarvan de prioriteits- en 150 gewone aandeelen zijn geplaatst en volgestort. Bestuur één of meer directeuren, onder toezicht van één of meer commissarissen. Benoemd tot directeur Alf. van Baal en tot commissaris M. J. P. van Loon, beiden alhier. Naamlooze Vennootschap »Waveem (Waalwijksche Auto-Verhuur- en Expeditie- Maatschappij). OprichtersM. J. P. van Loon en Fl. van Baal, beiden alhier. DoelHet verhuren, gareeren en her stellen van motorwagens, in het bijzonder het verhuren van auto-luxe- en vracht wagens, het handel drijven in dezen en in onderdeden daarvan, het expediëeren van koopmans- en andere goederen en het verrichten van alle handelingen, welke bij het expeditie-bedrijf voorkomen. Duur van 1 Januari 1923 tot 31 Dec. 1973. Kapitaal: f15000.verdeeld in 15 prioriteits- en 135 gewone aandeelen aan toonder, elk f100.groot, waarvan de prioriteits- en 15 gewone aandeelen zijn geplaatst en volgestort. Bestuur één of meer directeuren onder toezicht van één of meer commissarissen. Benoemd tot directeur Jos. van Baal en tot commissaris M. J. P. van Loon, beiden alhier. Openbare vergadering van den Raad der gemeente MEEUWEN gehouden den 22 December 1922. Voorzitter, EdelAchtb. Heer D. F. Brune. Secretaris, WelEd. Heer P. W. Sprong. Tegenwoordig 5 leden. Afwezig, de heeren W. Lankhaar en T. van Rijsbergen. I. De Voorzitter opent de vergadering, waarna de notulen worden gelezen en on veranderd vastgesteld. II. De Voorzitter doet mededeeling van de navolgende ingekomen stukken a. een brief van Ged. Staten, houdende mededeeling dat de gemeenteraden zich te onthouden hebben van het nemen van be sluiten tot verlaging van salarissen van Burgemeester, Secretaris, Ontvanger en Wethouder, b. procesverbaal van kasopneming bij den Gem.-Ontvanger, waaruit blijkt, dat boeken en kas in orde zijn bevonden. Wordt aangenomen voor kennisgeving. III. Aan de orde wordt gesteld de begrooting 1923, die in ontvangst en uit» gaaf is geraamd op f 25346.79,. Eenige posten zijn geraamd als volgt Batig slot 1921 f 1452.19J, Hoofd. Omslag f 3000, Belasting op honden f 300, Straat- belasting f 500, Opcenten op Vermogens- en Rijksinkomstenbelasting f2800, uitkee- ringen van het Rijk en anderen f14312. UitgavenAlgemeen Bestuur gedrukte stukken, bijdragen, kosten kiesverrichtingen enz. f 5548, politie, brandweer, straatver lichting f1340, Volksgezondheid f175, onderhoud wegen f 1000, jaarwedde onder wijzend personeel f 10600, vervolgonderwijs f 700, onderhoud schoollokalen, schoolbe- hoeften enz. f1660, totaal onderwijs f 12960, kosten verpleging krankzinnigen f 1200, rente geldleeningen f 121, aflossing f 850, verzekering tegen ongevallen en pensioenneering f 839, onvoorziene uitgaven f692, distributieschuld f 1300, gemeente- klok f 900. De commissie van onderzoek deelt bij monde van den heer v. d. Beek, op de desbetreffende vraag van den Voorzitter, mede, dat hun de post van f4000 voor gemeentewegen te weinig voorkomt en stelt mitsdien voor dien post te brengen op f 1500 en het bedrag van den H. Omslag met f 500 te verhoogen. Verder meent de commissie te moeten voorstellen, de pensioenbijdragen op de ambtenaren te moeten verhalen. Op de vraag van den Voorzitter, hoeveel men op de ambtenaren denkt te verhalen, antwoordt het lid v. d. Beek, »zooveel mogelijk <r. Het lid de Graaff meent, dat met de pensioenbijdragen de weg verbeterd kan worden. Wordt met algemeene stemmen aange nomen. De Voorzitter stelt voor in verband hier mede de post onvoorziene uitgaven te ver hoogen met f 425, ten einde niet tekort te komen ingeval Ged. Staten een en ander niet goedkeuren. Van Buuren meent dat alleen de Raad daarover heeft te beschikken en Ged. Staten daar niets mee te maken hebben. Spr. zegt niet voor verhooging van belasting te zijn, liefst zoo weinig mogelijk belasting. De Voorzitter vraagt of dat de f 425 dan nog bij den post onderhoud wegen moeten gebracht worden. Hierdoor zal dus de Hoofd. Omslag van f 3000 op f 3500 gebracht worden en den post onderhoud wegen op f 1925. Van Buuren zou het bedrag van den Hoofd. Omslag op f 3000 willen laten. Na eenige discussie wordt met algemeene stemmen besloten den Hoofd. Omslag op f 3500, en de post onderhoud wegen op f 1925 te brengen. Een der leden zegt daarop de hoop ge koesterd te hebben dat de commissie met nog andere bezuinigingsposten gekomen zou zijn. Op de begrooting staat n.l. een post van f 1200 voor verpleging van krank zinnigen. Hij weet, dat door de familie Pruissen, alhoewel daartoe zeer goed in staat, niets in die kosten wordt bijgedragen, en het geheel en al ten laste der gemeente doen komen. Daarenboven heeft de patiënt zelf ook nog eenig bezit uit onverdeelden boedel. Verschillende leden oordeelen die zaak niet in orde. Na een breedvoerige bespreking daar over, vraagt de Voorzitter, of dat nog ie mand iets voor de vergadering heeft, zoo niet, dan heeft hij zelf nog een mededee ling te doen. De Voorzitter deelt daarop mede, dat naar aanleiding van een verslag m de cou rant van de laatste raadsvergadering alhier, hij een bezoek heeft ontvangen van den Directeur der P.N.E.M., waarbij ook de heer van Buuren is tegenwoordig geweest. Daarbij is ter sprake gekomen de al of niet toepassing der boete voor de firma van Boxtel. Deze firma heeft hier inlich tingen gegeven welke niet geheel juist zijn en daarom correctie behoeven. Voorgesteld is, dat de P.N.E.M. een 10.000 volt span ning stroom zou gezet hebben op een ka bel die nog warm aangegoten was, en wat gevaarlijk zou geweest zijn. De Di recteur verklaart evenwel dat de warme moffen 6 uur en 4 uur aan de koude lucht zijn blootgesteld geweest, wat voldoende was. Hij kan hiervoor instaan, aangezien hij persoonlijk verschillende dergelijke wer ken heeft uitgevoerd. Voorts betreurde de Directeur het abuis met de klokjes. De betrokken ambtenaren hebben daarvoor de noodige standjes gehad. Wie maakt evenwel niet eens een abuis. Een ieder zal toch moeten toestemmen dat dit dan ook bij de P.N.E.M. kan voorkomen. Dergelijke abuizen moeten evenwel niet overdreven worden. Zij zullen tot een minimum door de P.N.E.M. beperkt worden. Verschrikkelijk heeft het den Directeur gehinderd, dat er gesproken was van een wanbeheer. Hij meende daar werkelijk tegen te moeten opkomen. Om een der gelijke uitspraak te doen zou men toch eigenlijk geheel in de zaak moeten inzitten, en is dus zoo maar niet te zeggen van een bedrijf als de P.N.E.M. Wat de rekeningen van de P.N.E.M. betreft, die worden overal zoo ontvangen als hier. Het onderschrift nzonder tegen bericht zal deze rekening op die of die datum betaald wordenc houdt slechts de bedoeling in, het Gemeentebestuur mede deeling te doen van de betaling, niet, dat het Gemeentebestuur alsnog de cijfers zou moeten controleeren, want dat doet de P.N.E M. Het woord wanbeheerhad daarom niet genoemd moeten zijn. Een paar keer per jaar wordt de gelijke boek houding door een rijks accountant opgeno men, welke daarover altijd zeer tevreden is en steeds zijn compliment maakt over de nauwkeurige boekhouding. Verder was, zegt de Directeur, het Ge meentebestuur vrij het administratief-tech- nisch beheer al of niet aan de P.N.E.M. op te dragen. In beginsel had de P.N.E.M. het beheer liever niet dan wel, want zij moest daarvoor ambtenaren aanstellen enz. Thans zal men zich aan het contract te houden hebben. Maar heeft ook de Direc teur het niet kunnen verklaren waarom de P.N.E.M. zoo wordt afgekeurd. De P.N.E.M. is toch eigenlijk de zaak der gemeente. Met groote woorden heeft men hier alle fouten in het daglicht geplaatst. Verschil lende gemeenten zouden daardoor huiverig kunnen worden om aan te sluiten. Hoe meer gemeenten aansluiten, hoe voordeeliger ook voor deze gemeente. Men moet de P.N.E.M. als een eigen zaak beschouwen. Van Buuren zelf heeft tijdens het onder houd met den Directeur verklaard, dat hij bljj was eens met den Directeur persoon lijk te kunnen spreken, waardoor dan ook veel voor hem verduidelijkt is geworden. Spreker meent daarom dat verschillende harde woorden aan de P.N.E.M. geuit, zonder eenig bezwaar kunnen worden terug genomen. Vervolg volgend nummer. Burgerlijke Stand. HEUSDEN, Geboren: Maaike Pieternella d. v. I. den Dekker en N. Roeland. VEEN, over Nov. 1922. Geboren: Marigje Hendrika d. v. C. Schreuders en J. E. BlankersGerda Johanna d. v. C. M. Hazeleger en P. Schreuders. Ondertrouwd: A. v. Pinxteren en J. P. Verbeek. Overleden: A. J. Timmermans 9 rand P. v. Rijswyk 71 j. DEWERKEN EN SLEEUWIJK. Geboren: Roelof z. van L. Kreeft en R. W. de Pender Teunis Adrianus z. van W. Cornet en N. van Berchum Le venloos aangeg. kind van E. de Pender en F. B. Kornet. BUITENLAND^" Een dubbelen sluipmoord. Een jongeman van vier-en-twintig jaar en zijn meisje van twintig zijn Maandag avond om half negen uit Morhange op weg gegaan naar Pevange bij Metz om er de ouders van den jongeman te bezoeken. Op een halven kilometer afstand van het dorp heeft een misdadiger, in de struiken verborgen, den jongeman doodgeschoten met een schot in het hoofd. Het meisje vterd getroffen door een schot onder het hart en een schot in den schouder. Daar zij toen nog niet dood was, heeft de moor denaar haar met messteken afgemaakt. Roof is blijkbaar de drijfveer tot dezen dubbelen moord geweest, want de jongeman is beroofd van de 600 frank die hij vóór hij met zijti meisje opweg ging, van zijn patroon ontvangen had. Ook is het lijk van het jongemeisje beroofd. Men vermeldt, dat de misdaad gepleegd is door een sol daat van het regiment, dat te Morhange ligt. Scheepsrampen. Naar men meldt, is het bergingsvaartuig »Antrax« van de torpedoschool te Muerwick sinds 20 December vermist. Het is ver moedelijk vergaan. Aan boord bevonden zich 2 onderofficieren en 10 man. Het lijk van een der matrozen en wrakstukken van de »Antrax« zijn aangespoeld op de Deensche kust. Eersten Kerstdag zijn bij de Oderbrug te Neusalz twee schepen gezonken. De doorvaart door de brug is ten deele ver sperd. o BALANS-OPRUIMING. ZELDZAME LADE PRIJZEN.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1922 | | pagina 6