Abdijsiroop berekening, te weining betaalt, behoeft Frankrijk ook niet aan Engeland terug te betalen. Maar deze compensatie kan de Franschen maar ten deele voldoen. Ten eerste, omdat hun gevoel van gerechtigheid hierdoor niet bevredigd wordt, ten tweede, omdat zij aan aflossing van de schuld aan Engeland voorloopig toch niet zouden den ken. Frankrijk kan, zegt Poincaré open hartig, noch het kapitaal, noch de rnte betalen van de Engelsche schuld, zoolang Duitschland niet de verschuldigde bedragen stort, welke noodig zijn voor het herstel der verwoeste gebieden. Bonar Law wil Duitschland gedurende vier jaar volkomen rust gunnen, en zou daarna met geleidelijke invordering der schulden beginnen. Eerst gedurende vier jaar twee milliard goudmarken per jaar. Dan twee jaar 2| milliard per jaar. Na de eerste tien jaar dan, zoo mogelijk 3, anders 2| milliard. De Duitsche financiën zullen natuurlijk voortdurend gecontróleerd worden door een internationalen raad, doch dit lichaam zal niet uitsluitend een inter- geallieerd karakter dragen. Ook een Amerikaan en een vertegenwoordiger van een neutrale mogendheid zullen daarin zitting hebben. Hiermee wordt eindelijk erkend dat Duitschlands economisch leven niet alleen belang heeft voor de Geallieerden maar ook voor de Vereenigde Staten en voor geheel Europa, de neutrale volken inbegrepen. Zooals wij hiervoor reeds schreven, Frankrijk acht deze voorstellen onaannemen- lyk en wordt hierin gesteund door België. Ook de Italiaansche pers beoordeelt de Engelsche voorstellen niet welwillend. Toch moet het Italiaansche plan meer overeenkomst hebben met het Engelsche dan met het Fransche. De Italiaansche gedelegeerde heeft de uiteenzetting van zijn ontwerp echter tot heden uitgesteld. Havas acht het niet onmogelijk, dat markies Delia Torretta met een compromis-voorstel voor den dag komt. Ook van België verwacht men verzoenende voorstellen. Inderdaad zullen de bondgenooten vermoedelijk al het mogelijke doen om de beide groote Ge allieerden nauwer tot elkaar te brengen en de Entente te redden. Dan is er nog de invloed uit de Ver eenigde Staten. Een democratisch senator heeft 'n motie ingediend welke de strekking heeft Harding te machtigen zich in de kwestie der schadeloosstelling te mengeu. Een dergelijke motie zou een half jaar geleden geen kans hebben gehad. Nu de stemming in de Vereenigde Staten echter omgeslagen is, gelijk bij de verkiezingen duidelijk bleek, zullen de republikeinen er misschien wel ooren naar hebben en Har ding het stootje geven, dat hij klaarblij kelijk noodig heeft. Sen echte koker i CT. en is altijd voorzien van den naam I A.MIJMHARDT met handleekenin^ i (^yriAaxdé M BUITENLAND. Een geheimzinnig Sovjetschip. Uit Kopenhagen wordt aan de Fransche bladen gemeld, dat op de kust van 't eiland Saltholm een Russische ijsbreker gestrand is. Het merkwaardige hierbij is, dat de kapitein en de bemanning van 34 leden categoriek alle aanbiedingen afwijzen om het schip weer vlot te brengen. Wat ee nieuwsgierigheid der Denen nog meer prikkelt, is het feit, dat eiken avond de midden-hut schitterend verlicht is. Voort durend ziet men schimmen langs de patrijs poorten glijden. Deze zonderlinge drukte heeft sommige bladen te Kopenhagen het vermoeden doen uiten, dat vooraanstaande bolsjewistische leiders zich aan boord van dit stoomschap, de »Malegyn« geheeten, moeten bevinden. Overigens voert het schip de roode vlag. De 35 bolsjewiki schijnen ruim van voor raden te zijn voorzien en over groote voor raden te kunnen beschikken. Over het al gemeen komt de scheepsdokter de inkoopen aan laiid doen en overal betaalt hij met dollars en ponden sterling. Ëeu politie-ageut veroordeeld. De Belgische politie-agent Schmitz, die in Maart 1920 bij een opstootje in het bezette gebied een Duitsche politie-agent doodde en deswege door den krijgsraad van het bezettingsleger tot een jaar ge vangenisstraf werd veroordeeld, tegen welk vonnis hij beroep aanteekende, is thans door het militair gerechtshof tot zes maan den gevangenisstraf veroordeeld. Vernieling standbeeld en gedenkteeken Te Halle hebben jonge mannen, die men nog niet heeft knnnen aanhouden, 's nachts getracht het ruiterstandbeeld van keizer Wilhelm I en het gedenkteeken met stand beelden van Moltke en Bismarck en de groep van Siegfried en de Rijndochters in de lucht te laten springen. Het Moltke- beeld met het voetstuk is in het water bekken gevallen. De bewaker werd ge wond. Ook tegen de Siegessaule werd een aanslag beproefd de misdadigers werden echter door de politie verjaagd. Eindelijk werd naar een afgelegen villa aan de Saaie een bom geworpen. De gevel van 't ge bouw is beschadigd. o Vier rebellen terechtgesteld. De regeering van den Ierschen Vrystaat blijft een krachtige politiek jegens de re bellen voeren. Opnieuw werden vier op standelingen terechtgesteld, als represaille voor het uit een hinderlaag beschieten van een troepenafdeeling bij Castle Gregory in het graafschap Kerry, waarbij twee man werden gedood en één gewond. PLAATSELIJK NIEUWS. Hensden. Ook in den Statenkring Bergen-op Zoom is Mr. C. W. van Omme ren, alhier, als nummer een geplaatst op den lijst van den Vrijheidsbond. Men toonde ons een vlinder gevan gen in den tuin van den heer Couwenberg. Is dit de voorbode van een vroeg voorjaar Terwijl A. F. alhier werkzaam was op een schip liggende aan de scheepswerf der firma De Haan Oerlemans, had hij het ongeluk over boord te slaan en in de Maas te vallen. Gelukkig had hij het bewustzijn nog om naar het schip te zwemmen van waar hij door eenige werk lieden opgehaald werd en kwam met den schrik en een nat pak er af. De heer Uhl is door notabelen met algemeene stemmen herbenoemd tot Kerk voogd bij de Ned. Herv. Kerk. De Nutsvergadering van Donderdag avond werd geopend met een toepasselijk woord door den waarn. Voorzitter de heer Uhl, die daarna het woord gaf aan den heer Mr. W. Ruitinga, om een causerie te houden over Frits Reuter. De heer Ruitinga gaf eerst een duidelijke levensbeschrijving van den grooten schrijver en vervolgens verschillende fragmenten uit zijn werken. Na afloop dankte de waarn. Voorzitter den heer Ruitinga voor het ge sprokene, daarbij den wensch uitende, hem nogmaals voor het departement als lezer te zien optreden. Almkerk. De gehouden collecte in de Ned. Herv. kerk alhier, ten bate voor het Ziekenfonds, bracht op ruim f 197. Dassen. J.l. Woensdag geraakte de kolenwagen van den heer van C. alhisr, te water behulpzame handen wisten spoe dig paard en wagen weer op het droge te krijgen, hoewel echter den inhoud van den wagen verloren ging natuurlijk een schadepostje voor genoemde persoon. Meeuwen. De reizende Bibliotheek van de Mij. tot nut van 't alhemeen is alhier weer gearriveerd. De boeken zijn Woensdagmiddags van 1 tot uur by het hoofd der school te verkrijgen. Door de afdeeling »Land van Heus- den en Altena« der Ned. Pom. Vereeni- ging is alhier een fruitteeltcursus geopend onder leiding van den heer Verduijn, boomkweeker te Dussen. Nederhemert. Donderdag j.l. had alhier een ernstig ongeluk plaats. De knecht van den grossier Vos uit Heusden zou per rijwiel zijn broer in Well gaan bezoeken, die stervende was. Op weg zijnde, had hij de onvoorzichtigheid met zijn fiets achter een passeerende auto te gaan hangen. Dit ging een eindje goed, doch toen de auto uitwijken moest voor enkele fietsers, raakte hij zijn stuur kwijt, met het gevolg dat hij met groote vaart tegen den grond werd geslagen. Dr. Plas uit Ammerzonen constateerde lichte her senschudding. Voorzeker een ernstige waarschuwing aan diegenen, die dergelijke en andere kunststukjes op de fiets willen uitvoeren. Raamsdonksveer. De heer M. A. Heijblom behaalde met een ouden doffer den eersten prijs en een eereprijs en dhr. W. v. Dongen met een jonge duif den 2en prijs en een eereprijs. Aangevoerd waren 270 duiven. Gedurende de maand December passeerden 1200 op- en afvarende stoom- booten en zeilschepen met een totale in houd van 121305 ton de Rolbrug, Over het geheele jaar 16731 vaartuigen met 1517651 ton inhoud. De heer J. P. v. Dongen-Torman werd gekozen met 113 stemmen tot lid van het Kiescollege. Op den heer W. van Raamsdonk waren 91 geldige stemmen uitgebracht. Gedurende de maand December werd op het Postkantoor Raamsdonksveer c.a. Jgestort enz. f 447134.60J uitbetaald enz. f 345773.54. Sprang. In de vacature C. Klootwyk werd tot diaken bij de Ger. Kerk alhier gekozen de heer C. v. d. Hoven Mzn. A.s. Maandagavond zal in het Ger. Kerkgebouw alhier optreden de heer M. T. Dalmaijer van Rotterdam met het on derwerp »Het ambt der ge!oovigen«. Be langstellenden hebben vrijen toegang. Woensdagavond werd in deze ge meente het bericht verspreid dat onzen burgemeester de EdelAchtb. Heer C. G. H. H. Meijer door H. M. de Koningin be noemd was tot burgemeester der nieuwe gemeenten Sprang-Capelle. Circa 23 jaar heeft zijn EdelAchtb. aan het hoofd dezer gemeente gestaan. Dat onze burgerij met deze benoeming is in genomen laat zich begrijpen, daar hij steeds als een getrouw burgervader de belangen dezer gemeente gediend heeft. Sleenwijk. Loop der bevolking over '22 Bevolking 31 Dec. 1921 1814 m. 1668 vr. totaal 3482. In 1922 vermeerderd door geboorte met 55 m. 49 vr. tot. 104 door vestig, rnet 89 m. 91 vr. tot. 180 Totale vermeer. 144 m. 140 vr. tot. 284 Verminderd door overlijden met 25 m. 19 vr. tot. 44 door venrek met 108 m. 102 vr. tot. 210 Totale vermin. 133 m. 121 vr. tot. 254 De bevolking is alzoo in 1922 vermeer derd met 11 m. 19 vr. en bedroeg der halve op 31 Dec. 1922 1825 m. 1687 vr. totaal 3512 zielen. Levenloos aangegeven 2. Aantal huwe lijken 28. Voor het doen van aangifte ter in schrijving voor den Dienstplicht zal op Zaterdag 13 Januari a.s. des voorm. tus- schen 9 en 12 ten Gemeentehuize bizonder gelegenheid zijn. Van 1 Mei31 Dec. 1922 zijn ten Gemeentehuize 1592 kostelooze weggeld- kaarten uitgereikt. Veen. Op Donderdag 11 Januari zal vanwege het fanfarecorps »Wilhelmina« alhier, in de concertzaal van den heer T. Jonker, de eerste groote seizoenuitvoering gegeven worden, door het Familie Strijk- ensemble van den Akker uit 's Bosch. Wij twijfelen niet of zeer velen zullen van de gelegenheid, die geboden wordt om goede muziek te hooren, profiteeren. (Zie achterstaande advertentie.) Woudrichem, Veling 29 Dec. 1922. Goudreinetten I. 89£ ct. per K.G. II. 35 Zure Bellefleur I. 71\ d d II. 3 4 t Kleiperen 89 t> Vanaf heden zullen de uitbetalingen van den Veilingmeester plaats hebben in het het Veilinggebouw, eiken Vrijdag na afloop der veiling, of op werkdagen ten zijnen huize. Wijk en Aalbnrg. J.l. Maandag (Nieuwjaarsdag), speelde yD. V. 0.« een vriendschappelijke match tegen ïJuliana« uit Heusden. De wedstryd eindigde in een overwinning voor »D. V. 0.« van 62. Dit is de 4e maal, dat »Juliana« door »D. V. 0.« wordt verslagen. De wedstrijd had plaats op het Juliana- terrein te Heusden. De aangifte voor de inschrijving der dienstplichtigen voor de lichting 1924 zal voor deze gemeente plaats hebben op 12 Januari e. k., tusschen 1012 uur des voormiddags. Waspik. Tot bestuursleden van de Stoomzuivelfabriek »Nooit Gedachte werd met algemeene stemmen gekozen de heer W. de Wit. Woensdagavond trad als spreker op voor den R.-K. boerenbond de WelEerw. heer Willems, geestelijk adviseur van den kring Waalwijk, om tot de oprichting te komen van eene afdeeling voor den jongen boerenstand. Staande de vergadering melden zich 41 leden aan. Tot bestuurs leden werden gekozen de heerenC. Langerwerf Bzn., Waspik, Voorz,A. Schoenmakers Jzn., Raamsdonk, Secr. H. J. Verschuren Wzn., Waspik en Adrs. Bink, Raamsdonk, leden. De vergaderingen zullen worden gehouden bij den heer H. van Iersel. Tot geestelijk adviseur is aan gezocht de WelEerw. heer Th. Wolters, kapelaan, Waspik. Tot bestuurslid van het Waterschap j>Klein Waspik«. is benoemd de heer Jac. Smits. Door hel breken van een trede van den zoldertrap viel mej. S. In haar val braken nog een paar treden, terwijl zij vervolgens op een emmer terecht kwam. In deerniswekkenden toestand werd zij opgenomen. De vele bekomen wonden werden door dr. Wijffels gehecht. Werkendam. De Herv. Christ. Jonge- lingsvereeniging heeft deze dagen een eigen gebouw met flink open terrein aangekocht. Het gebonw zal ongetwijfeld voor het doel waarvoor het besterad is, ook wat ligging betreft zeer zeker voldoen, nadat eerst de noodige veranderingen zijn aangebracht. UW- BOR/T*TOEKïf PT als de vastzittende slijm U naar adem doet snakken. Uw lucht pijpen verstopt, grijpt dan toch dadelijk naar de weldoende Ab dijsiroop, welke verrassend snel de slijm oplost, doet loskomen en daardoor Uwe benauwdheid on middellijk verdrijft. De vanonds beroemd bij asth ma, bronchitis, influenza, griep, kinkhoest en catarrh. Overal per flacon 230 gram f 1.90, 550 gr. f3.60, ±1000 gr. f 6.Eischt handteekening L. I. AKKER, R'dam. Vervolg Raadsverslag gemeente NEDERHEMERT. Van Ged. Staten is de begrooting 1923 terugontvangen met een paar bemerkingen van ondergeschikt belang. Eerstens merken Ged. Staten op, dat het salaris van den gemeente-Secretaris is geraamd op f1650, terwijl dit zijn moet f1700. Verder zou de leening van f 12750. in 1916 aangegaan met rente niet f 1005. zooals op de begrooting geraamd, doch volgens het leeningsplan nog f 1205. groot moeten zijn. Verder komt den post onvoorziene uit gaven geraamd op f 363.706 Ged. Staten te laag voor. De Voorzitter merkt op, dat de bemer king van Ged. Staten omtrent de jaar wedde van den Secretaris juist is. Met de tweede opmerking vergist het college zich echter, omdat in 1917 f200.meer is afgelost dan volgens het leeningsplan is aangegeven. Ook de bemerking omtrent den post onvoorziene uitgaven is niet juist, Ged. Staten maken hierop aanmerking, omdat deze het vorig jaar was geraamd op f 1101.02. Oorzaak van dit verschil is echter, dat het vorig jaar het salaris van Burgemeester en Gemeente-Secretaris is ver hoogd en voor deze verhooging die bij het opmaken der begrooting nog niet juist be kend was, een bedrag van f 825.ge rekend is, in den post onvoorziene uitgaven, trekt men deze dus van den betreffenden post af dan is deze dit jaar zelfs hooger dan het vorig. Thans stellen B. en W. voor te besluiten tot aflossen der leening groot f 700.bij baron van Wassenaar, deze kan dan op de begrooting nog komen te vervallen en het verschil kan dan worden gevoegd bij den post onvoorziene uitgaven, zoodat de begrooting verder hetzelfde kan blijven. Met algemeene stemmen wordt tot deze wijzigingen besloten. Verordening voor den kring Kerkwijk inzake de Vleeschkeuringswet. De Voorzitter leest de betreffende verordening voor. De heer Hobo vraagt of de huisslach tingen buiten deze verordening vallen en van het slachten van een varken voor eigen gebruik alleen kennis gegeven behoef te worden. De Voorzitter antwoordt toestemmend. De verordening wordt hierop met alge meene stemmen goedgekeurd. Verordening op de heffing van keurloon van vee en vleesch. Uit de lezing der verordening blijkt, dat het keurloon voor een eenhoevig dier en een rund f 6.een kalf f4.50, een nuchtere kalf fl.en een varken f 3.bedraagt. De heer v. d. Werken vraagt, waar een beest dat is gestorven en voor de consumptie is goedgekeurd moet worden geslacht. De Voorzitter antwoordt, dat zoo het vleesch door den keurmeester is goedge keurd dit ter plaatse zelf kan worden ge slacht. Verordening regelende de invordering van het keurloon. Uit de bijgevoegde memorie van toelich ting blijkt, dat verondersteld wordt, dat het bedrijf zich zelf zal bedruipen en dat huisslachtingen daarbij buiten rekening zijn gebleven. Verordening op den keuringsdienst van vee en vleesch. Uit de lezing blijkt, dat de keuringsveearts woont te Zaltbommel. Ook de drie laatst genoemde verordeningen worden met algemeene stemmen goedge keurd. De heer v. d. Werken vraagt, wanneer de keuringsdienst in werking treedt, hierop antwoordt de Voorzitter, dat deze in wer king treedt zoodra goedkeuring door Ged. Staten heeft plaats gehad. De heer Smits kan niet begrijpen dat pro ces-verbaal wordt opgemaakt, terwijl de keu ringsdienst nog niet in werking is. De Voorzitter zegt, dat de wet zelf reeds in werking is, zoo dus prosces- verbaal is opgemaakt, dan zal dit zijn, niet, omdat in strijd zou 2ijn gehandeld met de thans vastgestelde verordening, doch met deze wet zelf. De heer Hobo meent dat zij die in de beginne hnn slachtvee lieten keuren, niet goed zijn ingelicht en niet tot deze keuring verplicht waren. Spr. vraagt voor wie het in rekening gebrachte keurloon was De Voorzitter stemt toe, dat men niet tot keuring verplicht was, deze zijn ge schied op het vrijwillig verzoek van de betrokken personen en niet volgens de wet, het keurloon was voor den veearts die de keuring verrichtte. De heer Bakker vraagt of de tarieven het zelfde zijn als in andere keuringskringen, het keurloon voor een varken acht spr. hoog, in Ammerzoden bedraagt het, volgens mededeeling ter secretarie aldaar slechts f 2.dit hooge keurloon zou oorzaak kunnen zijn, dat varkens fraudeleus ge slacht zouden worden. Te Well Ammer zoden en ook te Kerkwijk heeft men het de menschen gemakkelijk gemaakt, voor aangifte behoeft men niet ter secretarie te zijn, doch deze kan daar ook geschieden bij den gemeente-veldwachter. De Voorzitter meent, dat men daartoe hier misschien ook wel zou kunnen beslui ten, doch zou daarmede willen wachten tot het bedrijf in werking is. Hiermede gaat de Raad accoord. De Voorzitter zegt, dat het keurloon in overeenstemming is met dat in omliggende keuringskringen. Rondvraag De heer Bakker zegt dat Gedep. Staten aanmerking maken op den post f 1650 voor de jaarwedde van den Gemeente-Secretaris en dat dit f1700 moet zijn. Spr. vraagt of dat de jaarwedde thans met f 50 wordt verhoogd. De Voorzitter antwoordt ontkennend, de jaarwedde was per abuis berekend op f 1650. De heer Hobo zegt dat bij de eerste vergaderingen volgbriefjes werden gegeven, het laatste half jaar gebeurde dit niet meer. Spr. vraagt of de Voorzitter bijzondere redenen heeft gehad om dit na te laten. De Voorzitter zegt dat hier geen reden voor aanwezig zijn geweest, zoo de leden dit wenschen zullen in het vervolg weder volgbriefjes worden afgegeven. De heer Hobo zegt verder, dat de Voor zitter heeft medegedeeld, dat de leening bij Baron van Wassenaer nog op het loopende dienstjaar zal worden afgelost en vraagt of hiervoor een bijzondere reden is. De Voorzitter antwoordt dat oorspronke lijk het voornemen tot aflossing niet bestond. Baron van Wassenaer heeft echter aange boden, om zoo de gemeente de leening af loste, dit bedrag te gebruiken voor werkverschaffing aan werkeloozen. Aange zien er geld genoeg voor op de begrooting stond, meent spr. dat de gemeente niet kan nalaten dit voorstel aan te nemen. Verder zegt de heer Hobo dat den laatsten tijd door de Rijkspolitie van aankomende jongens de zaklantaarns in beslag genomen worden, ook met zijn zoon is dit het geval geweest. Spr. die niets tegen den maat regel zelf heeft, vraagt of het den Voor zitter ook bekend is of deze zaklantaarns weder worden teruggegeven of niet. De Voorzitter zegt dat tegenwoordig door aankomende jongens veel misbruik van zak lantaarns wordt gemaakt, om dit kwaad tegen te gaan is eerst proces-verbaal op gemaakt, doch vervolging bleef achterwege. Thans is in overleg met de politie be sloten de lantaarns een tijdje op de secre tarie te deponeeren om ze daarna weer aan de rechthebbende terug te geven. De heer de Gaay meent dat teruggave aan de ouders het best is. De heer Hobo zegt dat dit waarschijn-

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1923 | | pagina 2