voor liet Land van Heusden en Altena, de Langstraat ea de Bommeterwaard. No. 4257. Vrijdag 5 Januari Jan Geertzen, 's-BOSCH mosii DE RECLAME CREÖLINE STALLEN en SCHUREN. Gelegenheid tot Bepareeren van Motoren en Rijwielen. Firma DOEDE1JNS-VISSER, jttbt gij al eens uitgerekend K. BMilBÏAl, Kieuwaal. A. Farla Wascii- en StiijL inrichting, Kinkhoest „Pertolan" Telephoon No. 12 -:= HEUSDEN. J. KAMMINGA-VERHEIJ Pelzerstr. o 65 Heusden. Koperslagen] Looi- ea Zinkwerken, Fompeamaken]. rogisterij L. COOPS, Café- Restaurant en Uitspanning 10—12, nabfj het station, WINSTGEVEND Gasthuisstr. 507, GORINCHEM. Yoor ontsmetting van BEHOORENDE BIJ HET Zelfonderzoek. Ontwaakt gij 's morgens met pijn in den rug Hebt gij donkere zwellingen onder de oogen Zijn de enkels en handen gezwollen Is de urine bewolkt, zanderig of brandend Geschiedt de loozing te vaak of te weinig Zijn uw ledematen beverig en rheumatisch, vooral bij ruw en vochtig weer Doet uw rug zeer, als gij bukt of opstaat Hoedt u bijtijds Iaat Foster's Rugpijn Nieren Pillen een nierziekte voorkomen spoedige behandeling is het eenige betrouw bare voorbehoedmiddel. Verwaarloozing kweekt al te dikwijls blaasontsteking, waterzucht, rheumatiek, steenvorming en urinezuur-vergiftiging. Hoewel Foster's Pillen zelfs bij deze latere verwikkelingen baten, is het verstandiger om dit speciaal niergeneesmiddel tot voor koming van nierziekte te gebruiken. Verkrijgbaar in apotheken en drogisten zaken a fl.75 per doos. BUITENLAND. 44 personen vermoedelijk omgekomen. De stoomboot «Heinrich Kaiser* is vol gens de Tel. met zijn bemanning van 44 koppen bij New-Foundland in een orkaan vermoedelijk vergaan. Op 6 December werd een draadloos noodsignaal opgevangen, waaruit bleek, dat het schip bij de New-Foundbank met een defect stuur en ingeslagen luiken, hulpeloos ronddreef. Latere draadlooze aanvragen zijn door het vaartuig niet meer beant woord. o Ter dood veroordeeld. De jury te Chaumont heeft twee jongens van 17 en 19 jaar ter dood veroordeeld, die gevlucht waren uit een verbeterhuis en te Voisines een 40-jarige boerin, bij wie zij hadden ingebroken, om hals hebben gebracht. Door wolven overvallen. Een telegram meldt uit Port Arthur, (Ontario, Canada)Een groote troep in de wouden rondzwervende wolven heeft blijkens de gevonden overblijfselen drie Indianen en een blanken jager ver slonden, Zestien geraamten van wolven werden op de plek der ramp aangetroffen. o In de commissie voor de minderheden heeft de Turksche vertegenwoordiger Riza Naver bey, naar aanleiding van de laatste tusschenkomst van de zijde van Amerika betreffende de amnestie, verklaard, dat de Turksche delegatie protest aanteekende tegen elk voorstel of eiken wensch van de zijde der Vereenigde Staten op de con ferentie daar de vertegenwoordiger daarvan slechts de rol van waarnemerspeelt. Volgens een bericht van Lloyds uit Con- stantinopel is de kustvaartboot «Pasja Bagtchec, op 12 mijlen van Constantinopel gezonken. Het meerendeel der bemanning en passagiers is omgekomen. Een «Exchange*-telegram meldt, dat de boot zonk in de Zee van Marmora nabij het Prinseneiland. Twintig opvarenden verdronken. De ramp wordt toegeschreven aan overlading. Ierland. De rebellen in Ierland hebben een Oude jaarsavond op hunne wijze gevierd de eene gewelddaad na de andere hobben zij uit gehaald. Oude dames zyn uit haar huis gejaagd en huizen zyn opgebrand. De bureaux van de Irish Independent werden met revolverschoten bestookt en menig bommetje viel er naar binnen, maar de politie wist de aanvallers te verdrijven en de bommen waren van een slecht maaksel en ontploften niet. Huurdersst&king. Te Leipzig is een huurdersstaking uit gebroken. Ongeveer 60.000 huurders zyn in staking gegaan en hebben geweigerd de huur te betalen. Zij protesteeren tegen de door de regeering vastgestelde verhooging der huurprijzen tot het 42-voudige van de vredeshuren. De huiseigenaars dreigen bij voortduring der staking de bejaling der hy potheekrente op te schorten en den toevoer van gas, water en electriciteit voor de huizen stop te zetten. Burgerlijke Stand. WERKENDAM, over December. Geboren: Cornelis z. v. C. A. de Keijzer en C. Visser Cornelis Wouter z. v. G. v. d. Heuvel en M. v. d. Heuvel Jan z. v. J. G. v. Oord en A. A. Visser Dieles Cornelis z. v. A. Hakkers en Chr. A. RibbensWilhelmina d. v. A. Visser en S. v. d. SchuitJoost z. v. D. de Kooter en Th. HolsterNeeltje Hendrika d. v. C. de Heus en A. v. d. Stelt. Levenloos kind van C. B. van Driel en H. v. d. Straten. Ondertrouwd: C. A. Paans en A. Hanegraaff. G e t r o u wd B. Kok 25 j. en H. G. Esmeijer 25 j. Overleden: L. P. den Haan 37 j. ANDEL, over December. Geboren: Teuntje d. v. G. J. Benck- huijsen en C. C. van de WaterGerrit z. v. W. den Dekker en C. den Dekker Cornelis z. v. C. Straver en J. v. Haaften Cornelia Adriana d. v. A. Versluis en P. G. Honcoop. Overleden: Pieter Naaijen 84 j. weduwn. v. T. Bok; Gerrit Naaijen 83j. weduwn. van M. van Herwijnen. DEWERKEN en SLEEUW1JK. Geboren: Arie Hendrik z. v. A. Hakkers en M. v. d. SteltJan z. v. P. Vink en L. C. Kooijmans. Ondertrouwd: Hendrik Pruijsen 35 j. met Cornelia Visser 22 j. BRAKEL, over December. Geboren: Dirk Aart, z. v. H. v. Mourik en A. v. d. Linden Cornelis, z. v. M. v. Dalen en W. LoefAdrianus, z. v. A. v. Zanten en J. Fukkink Jielis, z. v. T. Dijkhof en J. B. Versteeg Hermen, z. v. W. A. v. d. Linden en D. S, de Vries Huibert, z. v, K. v. Zanten en M. J. v. d. Linden. Getrouwd: J. v. Dalen, 39 jmet G. C. v. Wygerden, 37 j. A. Koibach, 34 j., met H. v. Wijgerden, 26 j. Overleden: D. C. v. Dalen, 7 m. F. Verschoor, 69 j. P. v. d. Linden, 15 j. POEDEROIJEN, over December. Geboren: Zweerina Alida, d. v. A. v. d. Mooren en A. Emans Celia en Wouter, d. en z. v. M. v. Heemskerk en A. Vissers Govert, z. v. M. v. Giessen en D. de Boef Cornelis, z. v. A. Metselaar en E. v. Ge- meren. Getrouwd: K. Schreuders, 23 j., met A. den Hollander, 48 j. J. J, Don kersloot, 23 j., met J. Kersten, 23 j. Overleden: Fl. v. Hemert, 75 j. SPRANG, over December. Geboren: Adrianus Henricus, z. v. A. Th. Aussems en M. A. v. Dongen. Getrouwd: J. Ophorst, 26 j., met J. P. v. Tiggelen, 24 j.- Overleden: W. Kruijf, 79 j., wednr. v. H. Hoefnagel. BINNENLAND. Opheffing Raden van Arbeid. De aan de vrijwillige Ouderdansversekering betaalde gelden verloren i Nu omtrent de bestaanszekerheid van de bij de uitvoering der verzekeringswetten betrokken organen, als de Raden van Ar beid, alle mogelijke en onmogelijke geruch ten de ronde doen, rijst als vanzelf de vraag of bij een eventueele opheffing van de Raden van Arbeid ook de Vrijwillige Verzekering zal eindigen, en daardoor de aan deze verzekering betaalde premiën ver loren zullen zyn. Deze vraag is te meer gewettigd, nu de ervaring bij gefailleerde grootere en kleinere particuliere verzekeringsmaatschap pijen opgedaan, heeft geleerd, dat vaak van de zuur bespaarde centen weinig of niets werd teruggegeven. Den belangstellende en belanghebbende lezers zij dan medegedeeld, dat alle aan de Vrijwillige Verzekering betaalde gelden wor den gestort in het z.g. Onderdomsfonds. Uit dit fonds worden de rentebedragen (de pensioenen) betaald. Als beheerder van het Ouderdomsfonds heeft de regeering aangewezen het Bestuur der Rijksverzeke ringsbank. De Staat is aansprakelijk voor de uitbetaling der pensioenen. Is het fonds dus niet in staat zijn verplichtingen na te komen, dan gaan deze verplichtingen op den Staat over. Wat hebben nu de Raden van Arbeid met de Vrijwillige Ouderdomsverzekering te maken Van de finantieele aansprakelijkheid tegenover de verzekerden zijn zij uitgesloten. Zij zijn enkel belast met de uitvoering der administratie, de inning der premiën en het geven van voorlichting. Verondersteld, dat de Raden van Arbeid opgeheven zouden worden, dan verandert zulks niets aan het karakter der Vrijwillige Ouderdomsverzekering. Immers de werkzaamheden welke eertijds aan de Raden van Arbeid waren opge dragen, worden dan uitgevoerd door andere lichamen of instellingen. Het Ouderdomsfonds, of bij gebreke daarvan, de Staat, keert aan de verzeker den, die steeds hun verplichtingen hebben nagekomen, de pensioenen en uitkeeringen bij overlijden uitEn dat is de hoofdzaak De aan de Vrijwillige Ouderdomsverze kering betaalde premiën gaan dus niet verloren. Bange dagen op zee. Dezer dagen verkeerde een groot ge deelte van de Egmondsche bevolking in angst over het uitblijven van een trawler. Deze toch was reeds veertien dagen uit en moest al vier dagen binnen zijn. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag echter werd de boot te IJmuiden binnengesleept door een Engelsch visschersvaartuig. De schipper zei, dat men door storm weer de schroef was kwijtgeraakt en zoo drie dagen hulpeloos in stormweer had rondgedreven. De laatste twee dagen was er zelfs geen voedsel meer aan boord. Op het laatst was de Engelschman in zicht gekomen, die hen naar IJmuiden had gebracht. o Is dat bezuinigen Men schrijft ons Ter beschikking van den commandant der burgerwacht te Amsterdam zijn gesteld drie eerste luitenants der infanterie, welke geen andere diensten verrichten. Zij ont vangen toch hunne bezoldiging overeen komstig hun rang en bovendien een toelage van f 200 per jaar. Zou het nu allerwege bezuinigd moet worden geen aanbeveling verdienen, om deze titularissen geheel los te maken van het leger, of de door hen verrichte werk zaamheden bij de bnrgerwacht te beschou wen als «dienste, zoodat het toekennen van toelagen achterwege kan blijven Tal van officieren zullen toch met het voor uitzicht te Amsterdam in garnizoen te komen bereid gevonden worden om zonder deze toelage een dergelijke functie te aan vaarden. (De Avondpost van 15-11-'22.) Opvolgen van orders. Nauwelijks is 'n aanschrijving van den Min. van Oorlog verschenen, waarbij werd medegedeeld, dat door den Min. v. Finan ciën de aandacht is gevestigd op het groote bedrag, op de oorlogsbegrooting 4923 uit getrokken voor reis- en verblijfkosten van buiten hun standplaats geplaatste militairen en allen autoriteiten wordt opgedragen bij alle verplaatsingen rekening te houden met de geboden bezuiniging in deze, of er wordt weder verplaatst en gedetacheerd (geheel onnoodig) alsof om met «Janus Tulp* te spreken »het geld er disponibel voor is*. Van het wapen der artillerie worden eenige oudere onderofficieren opgeleid tot de functie van »conducteur«, welke op leiding geschiedt in een der magazijnen van de standplaats of wel aan de artillerie inrichtingen te Hembrug. Zoo was een te Amsterdam geplaatst adj.-ond. offi.-instr., te Hembrug in oplei ding voor conducteur. Nog geen maand aldaar in opleiding wordt echter door een der hoogere militaire artillerie-autoriteiten bepaald, dat deze adj. ond. offi. niet meer te Hembrug, doch ten bureele van den directeur Artellerie-materieal te 's-Gra- venhage tot die functie zal worden opge leid. En zoo zien wij bedoelden titularis dage lijks voor rekening van het Rijk trekken van Amsterdam naar 's-Graveuhage (2e klasse spoor-) en terug onder het verdere genot van een toelage wegens het gebruik van tweede ontbyt bniten zijn gezin. Alles vanwege de hezuiniging. Zoo zien wij alweder dat het spreek woord «Een goede Hollandeche order duurt 24 uur* nog steeds waarheid bevat. Een goedkoope manier van reizen. Een jongen uit Utrecht wou in de Kerstvacantie eens een bezoek brengen aan zijn familie te Nijmegen. Hij had echter geen geld om het reisje per trein te maken, waarom hij peinsde over een goedkoopere manier van reizen. Voor loopen of fietsen voelde hij niet veel en hij zocht naar een minder alle daagsche wijze van goedkoop reizen, wat hem op de volgende wijze gelukte. Hij meldde zich aan bij de politie in zijn woonplaats en verklaarde uit het ouderlijk huis te Nijmegen te zijn weggeloopen. De Utrechtsche politie, die geen reden had om aan de juistheid van het verhaal te twijfelen, zette den jongen op transport naar Arnhem, waar hij keurignetjes in gezelschap van een Rijksveldwachter aan kwam. De Arnhemsche politie zette den jeug digen listeling op den trein naar Nijmegen, waar de «weggeloopenec netjes aan het bestemde adres werd afgeleverd. Jammer genoeg voor den jongen, kreeg de agent, die hem thuisbracht, argwaan en by informatie kwam het bedrog aan het licht. Toen betoonde de politie zich uiterst welwillend tegeD den verloren zoonze had hem niet alleen gratis en zelfs met een escorte in Nijmegen gebracht, hij werd op dezelfde wijze weer teruggevoerd in de richting Utrecht, zonder dat hij langer dan vijf minuten bij zyn familie had door gebracht. 'n Goedkoop retourtje naar Nijmegen o Vrachtauto in brand gestoken. Bij de politie te Haarlem heeft zich een monteur uit Amsterdam aangemeld, met de mededeeling, dat hij ongeveer jaar geleden te Emmen in dienstbetrekking zijnde, daar een vrachtauto in brand had gestoken, teneinde een ander in de ge legenheid te stellen in bezit te komen van het verzekeringsbedrag. De man is voor- loopig in bewaring gesteld. o Door kokende koffie gedood. Toen te Nunspeet dezer dagen vrouw M. een kan met koffie van de kachel nam, viel eensklaps de bodem uit de kan. De inhoud, kokende koffie, kwam terecht op het hoofdje en een arm van een bij haar staand 2-jarig meisje. Ofschoon dadelijk geneeskundige hulp werd ingeroepen, bleek het kind zoo ernstig te zyn gebrand, dat het 's nachts is over leden. Hotel fp St. Jansstraat 11 flL I Tel. Interc. 436. Steeds voorradig een groote verscheidenheid der meest be kende merken sigaren als Karei 1 l Edison Seriemerken Nestor Forum Romanum Flor de Espagne Uiltje Braziliaantjes Madeliefjes Semper Melior La Bolsa Imperial La Beleza, e. m. a. Beleefd aanbevelend Engstraat - HEUSDEN. BELEEFD AANBEVELEND. IN DIT NIEUWSBLAD IS - - V V - 1 óre Vanaf heden is het tarief DRUNEN-HEUSDEN f 2.en 25 cent per K.M. Groote reizen verminderd tarief. Te verkrijgen nieuwe onderdeden tegen ZEER billijken prijs. Aanbevelend hoeveel huur gij betaalt als gij 20 of 30 jaar, ja soms heel Uw leven, een huis huurt Altijd blijft gij huurder, en wordt op die wijze nooit eigenaar. Sluit daarom thans een „EIGENHUIS-VERZEKERING" bij de N.V. »PHARUS« te 's-Hage en koopt of bouwt zelf een huis, DAN zij t gij verzekerd, ongeveer met hetzelfde geld, wat gij anders aan huur KWIJT waart, na 10 jaar of langer (naar Uw keuze) EIGENAAR van Uw huis te zijn, zonder verdere verplichtingen of lasten, ook voor Boerderijen en Land. Vraagt gratis inlichtingen bij den Vertegenwoordiger: Het beste en goedkoopste adres voor POMPEN, KOPER- LOOD- en ZINKWERK is Wijksche straat 3 HEUSDEN. Aan het zelfde adres van fijn© goederen, als BOORDEN, MANCHETTEN, OVERHEMDEN, BLOUSE, GORDIJNEN, enz. enz. zenuw-, kramp- en slijm hoest, bronchitis, asthma en andere hoest-, keel- en lucht pijpaandoeningen geneest men met van Jacoba Maria Wortel- boer van Oude Pekela. Te bekomen a f 2.per flacon bij de verkoopers van Wortelboer's Artikelen. BIJVOEGSEL Nieuwsblad (De Avondpost van 6-12-'22). o A. Richters 1 Lut Auto-Verhaurinriclitiaii.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1923 | | pagina 5