SVÖ\5 mm en verkoudnj werd Jtem verteld dat hy tot de xuit- getpeKkenen* behoorde, wat onmogelijk was. Jij een onderzoek bleek, dat H. zeker honderd maal een valsche handteekening plaatste. »N. v. d. D.« Bet rreege autotochtje. In de Zonstraat te Utrecht was een melkhandelaar bezig zijn vrachtauto schoon te maken. In een onbewaakt oogenblik klom een 3-jarig zoontje van den eigenaar op de auto, haalde het stuurrad ever, zoo dat de auto in beweging kwam en vóór de de melkhandelaar iets verhinderen kon, reed de vrachtauto te water met kind en al. Het knaapje was spoedig uitdenMin- stroom gered, maar met de auto was het slimmer gesteld. Deze lag zóó in den modder vastgewerkt, dat 20 man er aan te pas moesten komen, om de zware ma chine weer op den kant te brengen. De driejarige schuldige ging eerst over de knie en daarna onder de wol. »U. D.« Dierenmishandeling. De politie te Naarden is een ergerlijk staaltje van dierenmishandeling voorkomen. Een vrachtauto, komende van Barneveld, vervoerde groote kratten met kippen, die zóó schandelijk waren verpakt, dat aan de binnenzijde de spykers door het hout sta ken en verscheidene dieren dood en ver wond waren. De politie deed de auto afladen en maakte proces-verbaal op. BEKENDMAKING De BURGEMEESTER van HEUSDEN, brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de kennisgevingen van het voornemen tot slachten zoo tijdig moeten worden gedaan, dat de betrekkelijke formulieren minstens tweemaal 24 uren voor het tijdstip van slachten, in 't bezit moeten zijn van den keurmeester, hoofd van dienst, alhier. Heusden, 15 Januari 1923. De Burgemeester voornoemd, H. J. VAN EGGELEN. Een bank voor f8000 bestolen. In een pand aan de Aert van Nesstraat te Rotterdam zijn op verzoek der Am- sterdamsche politie, twee kantoorbedienden uit Amsterdam, H. H. en G. V. genaamd aangehouden, die een bankinstelling aldaar voor f8000 bestolen zouden hebben. Van het gestolen geld, dat grootendeels in Bel gië verteerd was, werd nog f126 in beider bezit bevonden. Ernstig vliegongeval te Soesterberg. Bij het oefenen boven het vliegkamp Soesterberg, had Zaterdagmiddag een ern stig vliegongeval plaats. Toen de sergeant vliegenier Bergsma wilde dalen, stortte zijn toestel omlaag. De ongelukkige werd opgenomen met ernstige beenverwondingen, Levensgevaar is niet buitengesloten. o Bet drama te Valkenswaard. De »Msb.« verneemt nog uit de beste bron, dat in den loop van het laatste half jaar vier vergiftigingspogingen op Desmet zijn beproefd. Eenmaal had hij het vergif reeds inge nomen maar bleef het zonder uitwerking; de andere malen heeft de heer D. zelf het vergif nog tijdig ontdekt. Een keer was het op zijn boterham gesmeerd, een ander maal bevond het zich in een glas. Tweemaal is het door een apotheek on- dezocht. Om zijn vrouw te sparen had hy toen van deze aanslagen geen rechtszaak ge maakt. Naar verzekerd wordt, is nog een derde persoon van de zaak niet geheel en al on kundig geweest. Ook de »Meier. Crt.c beweert, dat meer dere pogingen door den heer D. zijn ont maskerd, waarin beide schuldigen aandeel hadden. Brand. Te Terheiden (bij Breda) is 'n boerderij afgebrand, waarbij 3 paarden en 17 stuks hoornvee in de vlammen omkwamen. Door het geweldig aanslaan van den hond, die op het erf rondliep, werden de bewoners gewekt, die zich nog met groote moeite konden redden. Smokkelen van meubelen. De strafkamer te Essen heeft den Ne derlander Ter M., die eenige wagons met meubelen naar Nederland had gesmokkeld veroordeeld tot een boete van 9.000.000 mark en zijn medeplichtige M. tot een boete van 1.600.000 mark. o Vloekverbod. Te Lunteren zijn op één avond 23 be keuringen gedaan wegens overtreding van het vloekverbod. Het ging er zoo rumoe rig toe, dat de politie gebruik moest ma ken van sabel en gummistok. PLAATSELIJK NIEUWS. Hensden. Met ingang van 15 Jan. is tot tijdelijk Keurmeester van den keurings dienst aangesteld, de heer J. P. v. Valderen te Vlijmen. Tot rijksklerk aan het kantoor der directe belastingen alhier is voor tij- delyk benoemd de heer A. C. Hopstaken te Etten en Leur. By het repareeren van een schoen verwondde zich dezer dagen de schoen maker D. v. H., wat tot gevolg had, dat bloedvergiftiging ontstond en genoemde v. H. zich onder dokters behandeling moest stellen. Het spoedige geneeskundige in grijpen mocht erger voorkomen. Het water in de rivier de Maas blijft geregeld vallendede uiterwaarden zijn weer bovengekomen en het overzetten naar Nederhemert heeft op de gewone wijze plaats. De veehouder Brok uit Oudheusden had een koe achter zijn wagen gespannen, om die op deze wijze huiswaarts te leiden. Onder deze gemeente gekomen, kwam hy tot de minder aangename ontdekking dat het dier was verdwenen. Bij zijn nasporingen in de z.g. de Werken had genoemde Brok nog het ongeluk in een beerput te loopen. Door het invallen der duisternis moest verdere na3poringen tot den volgenden morgen worden uitgesteld. Almkerk. Door een rukwind werd dezer dagen van den rooien in den Ippel- schenhoek een wiek afgeslingerd. Persoonlijke ongelukken kwamen echter niet voor. A.s. Donderavond hoopt de Bonds- ring »Altena« te Waardhuizen eene ver gadering te houden in de Geref. Kerk aldaar. Op de jl. Vrijdag gehouden ver gadering der Chr. Hist. Kiesvereen. alhier, werden tot candidaten op de groslijst voor de Prov. Staten gesteld de Heeren J. Snoek en A. Z. Snoek alhier. Naar wij vernemen, hoopt op 27 Jan. a.s. de Jongedochtersvereen. »Martha« te Nieuwendijk haar jaarfeest te vieren. Aalburg. Morgen (Donderdag) avond om half zeven, hoopt in de Ned. Herv. Kerk op te treden Ds. D, Bax te Noorden. Brakel. De heeren R. van Zanten Wzn. en J. D. Vervoorn zijn met ingang vau 1 Jan. j.l. benoemd tot leden van het college van zetters. Babyloniënbroek. Als bijzonderheid kan worden gemeld, dat alhier bij den landbouwer Lankhaar tot heden nog erwten te veld staan. Beneden-Langstraat. Naar hooi en stroo bestaat goede vraag, doch de voor raad mindert zeer. Men besteedt voor het goede handelshooi f 45 en voor stroo f 30, alles per 500 K.G. Genderen. Op de j.l. gehouden ver gadering van de Gem. Zangvereeniging Polyhymniaalhier is tot Voorzitter gekozen den heer T. C. Broekhuizen. 's-Gravenmoer. Donderdagavond gaf de heer Ariëns, rijksveeteelt-consulent voor Noord-Brabant, voor een aandachtig en flink gehoor alhier, eene lezing over Vee voeding. In het eerste gedeelte zijner rede be handelde de geachte spr. de veeschillende veevoederstoffen, zoo wat watergehalte als droge stof betrof, waaruit duidelijk bleek welke voedingstoffen voor de instandhouding onzer dieren het meest geschikt waren, ook in verband met melkgift en mestery. Voorts besprak hy de eiwitstofïeu, kholi- draten, vetten en zouten, om daarna de edelstoflen of vitaminen na te gaan. Na de pauze werden enkele veevoeder rantsoenen aanschouwelijk berekend, in hoeverre deze aan de door het dier gestelde eischen voldeden. Enkele gestelde vragen werden door spreker afdoend beantwoord. Eindelijk drong spr. sterk aan op in kuiling van knollen, vermengd met bieten koppen en pulp, zoomede op inkuiling van het nagras, hetwelk in deze gemeente van de zoovele graslanden zoo ruimschoots te bekomen is. De wijze van inkuiling, alsmede de behandeling van een en ander, werd op duidelijke wijze uiteengezet. Het was in één woord voor onze vee houders een leerzame avond, waarom den heer Ariëns dan ook een hartelijk tot weerzien werd toegeroepen. Meeuwen. Loop der bevolking in 1922 Geboren 10 m. en 4 vr. 14 Ingekomen 7 m. en 9 vr. 16 vermeerdering aldus 30 Overleden 6 m. en 7 vr. 13 Vertrokken 8 m. en 11 vr. 19 Vermindering aldus 32 Verschil dus 2. Op 1 Jan. 1922 aanwezig: 424 m. en 383 vr. 807. Op 1 Jan. 1923 aanwezig 427 m. en 378 vr. 805. Aantal huwelijken 9. Nieuwendijk. Woensdagavond gaf de Chr. Zangvereeniging ïOefening kweekt Kunst* alhier, haar 5e uitvoering voor een matig bezette zaal. Er werd over het algemeen goed ge zongen, vooral No. 10 van het progamma. »Het graf onder de Meidoorn* was een zeer mooi nummer, waarin vooral de Alt. solo uitblonk, door haar zuiver stemgeluid, en mooie uitspraak. De twee piston-solo's met pianobegelei ding werden eveneens zeer goed uitgevoerd, terwijl we aan het slot nog een piano nummer kregen van den heer Snijers, de directeur der Zangvereen., waarbij we diens vingertechniek bewonderen mochten, en die menigeen in verbazing bracht. tVrijdagavond hield de Geref. Jongel.- vereen. »De Zaaier* haar 31ste jaarver gadering. De vergadering werd geleid door den Eere-Voorzitter Ds. de Bruin die allen een hartelijk welkom toeriep. Daarna werd het programma afgewerkt. De opstellen getuigden, dat er gestudeerd wordt door de jongelingen, en in de be sprekingen die op de onderwerpen volgden stonden ze dan ook hun man. Om ongeveer half twaalf werd de ver gadering door ouderling W. H. van Helden gesloten. Zaterdagavond vergaderde de A. R. Kiesvereeniging, tot verkiezieg der candi daten voor de groslijst, voor de Provinciale Staten. Gekozen werden le. Schouten, van An- del 2e. J. J. van Oort, van Werkendam 3e. v. d. Schans, van Andel4e. C. G. de Jong, van Almkerk 5e. v. Berge, van 's Bosch. Eveneens was aan de orde de jaarlijksche bestuursverkiezing, gekozen werden C. Groeneveld (aftr.), H. de Ruiter (aftr.), Joh. Ouwerkerk (aftr.), M. Hoeke en A. v. d. Stelt Az. Foederoijen. Tot leden van het college van zetters zijn met ingang van 1 Jan. j.l. de heeren P. W. Bok en W. v. d. Sluis benoemd. Sprang. J.i. Vrijdagavond kwam de A.-R. Kiesvereen. alhier in drukbezochte, ver gadering bijeen welke op gebruikelijke wijze door haar Voorz. den heer G. J. Willigenburg werd geopend. In zijn openingswoord richt spr. zich allereerst tot de nieuw toegetredene leden die voor 't eerst ter vergadering aan wezig zijn en sprak den wensch uit, dat ook zij hun krachten en gave mogen geven, om op te komen voor de eere Gods ook op het politieke terrein ook den leden werd het welkom toegeroepen. Spr. wenscht hun Gods zegen toe bij 't nieuwe ingetreden jaar en hoopt, dat ook op stoffelijk gebied 1923 voor allen een rijk gezegend jaar mag zijn. Stilstaande bij den chaotischen wereldtoestand, herinnert hij de leden aan haar roeping die zij tegenover die wereld zonder God hebben, wyst ten slotte op de a.s. verkiezingen en wekt op tot getrouwe beginsel vastheid. Na lezing en vaststelling der notulen, stelt de Voorz. aan de orde, bespreking van den groslijst van candidaten voor de verkiezing dee Prov. Staten. Tot stem ming over gaande werden door deze Kies vereen. de n.v, namen voor den vast te stellen candidaten lijst voorgedragen A. v. d. Schans te Rijswijk, G. J. van Willigenburg te Sprang, H. Both te Waalwijk, H. Kerst te 's-Capelle en F. Hoek te 's Bosch. Na een breedvoerige bespreking naar aanleiding van de houding der regeering inzake de grenssluiting »schoenen en leder* werd met algemeene stemmen de n.v. motie aangenomen. »De Anti-Revolutionaire Kiesvereen. te Sprang in vergadering bijeen op 12 Jan. 1923, gezien de steeds toenemende wei ke- loosheid in de schoen- en lederindustrie, door den invoer uit landen met lage valuta en de moreele inzinking, daardoor ontstaan bij de bevolking, benevens de zware finantieele offers, die van onze gemeente worden ge bote verwondering vergd, spreekt hftr® tot n0® {oe' uit, dat de reg'erWf beperkmg van den maatregelen naco t0 invoer." a"e voorstellen die Betuigt adhaesi® aar'^ring gericht zijn, hierover tot uw^ re^{je te willen bevor- verzoekt uwe E^ce"e,^aatregelen worden deren, dat spoedig grenzen 0pdat genomen tot slu'ting meente voor onc|er- vele gezinnen in onze gang worden beboed-' ïa„ de0 d Gaat over tot de of werd vastgesteld 29 Jan' e Na een woord van d^k voor den trouwen opkomst, sluit de Voorz. deze vergadering waarna C. Klootwijk voorging in dankgebed. Onze Burgemeest«r de heer Meijer heeft het zijn EdelAchtb. aangeboden eere voorzitterschap der fanfare »Sirena« aan genomen. De heer C. v. d. Hoven Mzn. heeft zijn benoeming tot diaken bij de Ger. Kerk alhier aangenomen. Woudrichem. De muziekvereeniging Woudrichem's Fanfare* hoopt deel te nemen van het Groot Nationaal Concours te Arkel op 10 Mei a.s. De heer L. J. Borg alhier is be noemd tot lid van de Provinciale Staten in de vacature P. Haaiman. Loop der bevolking over het jaar 1922 ingekomen 26 m. 32 vr. totaal 58 geboren 23 33 56 vermeerderd 49 d 65 114 vertrokken 53 60 113 overleden 17 15 32 verminderd 70 75 145 tot. vermind. 21 j 10 31 Bevolking op 1 Jan. 1922 1158 m. 1000 vr. totaal 2158 zoodat de bevolking op 1 Jan. '23 bedroeg 1137 m. 990 vr. totaal 2127 Het aantal gesloten huwelijken bedroeg 19 en levenloos aangegeven 1. Wijk. Tot Bestuursleden der Zang- vereen. Crescendo* alhier zijn respect, tot Voorzitter, Secretaris en Penningmeester herkozen, de heeren W. J. H. v. Wijnen, A. v. Alphen en G. Lubberdink en tot Commissarissen van Orde, de heeren G. Sluymers en P. Bleienberg. Alhier is onder den naam ïNut en genoegenmet aanvankelijk 24 leden, opgericht een kinderkoor. Werkendam. Op Donderdag 18 Jan. a.s. hoopt de Geref Meisjesveren. »Priscilla« haar 2e jaarfeest te vieren in de Chr. School. Zaterdagmorgen kwam het paard van C. Stam door de gladheid op straat te vallen, waardoor een der burries van de wagen brak. Na eenige moeite kon men het paard dat zich nogal bezeerd had, weder oprichten. Heden, Woensdagavond de eerste ouderavond van de Ned. Herv. School. Zsltbommel. Bij kon. besluit is be noemd tot kantonrechter-plaatsvervanger in het kanton Zaltbommel met ingang van 23 Januari 1923, jhr. mr. P. A. G. de Milly, directeur der Middenstandsbank »Zaltbommel* alhier. Vervolg Raadsverslag MEEUWEN, van 22 Dec., dat door bijzondere omstandigheden eerst heden kan worden opgenomen. De heer van Buuren zegt blij te zijn, dal de Burgemeester deze zaak aanroert en ook, dat de Directeur van de P.N.E.M. er is ge weest, die hem sommige zaken heeft verdui delijkt doch waarna hij toen en later er over denkende nog sterker in de meening is gaan verkeeren, dat men alvorens de boete bepaling met de van Boxtels te regelen, eerst ook met de P.N.E.M. had moeten spreken. Alsof de P.N.E.M. heelemaal geen schuld zou hebben en niet anders met ons had moeten handelen, daarvan is spr. niet overtuigd. Immers aangaande die rekeningen met een onduidelijk onder schrift heeft men bij de P.N.E.M. al be grepen, dat dit niet in orde is en deze worden tegenwoordig duidelijker toegezonden. Maar er zijn toch dingen waaromtent het spr. spyt niet nader met den Directeur te hebben gesproken, b.v. er is door de P.N.E.M. indertijd voor zoover spr. weet zonder eenige voorkennis van ons polder bestuur, een kabel door een polderweg gelegd, die ongeveer parallel liep met den prov. weg. Indertijd is er op gewezen niets in 't contract op te nemen wat niet kon worden nageleefd, er was een contract met van Boxtel, die moest dit dus naleven en alvorens met hen te onderhandelden had raeD met de P.N.E.M. gesproken moeten hebben, die voor ons het werk in handen had onze Burgemeester moet op 't kantoor der P.N.E.M. goed betrouwbare adviezen krijgen of op zoo'n kantoor naar de directie worden verwezen. Als de P.N.E.M. ons adviseert van Boxtel den deurwaarder te zenden, omdat bij te laat is met het werk, moet de P.N.E.M. nu niet komen zeggen, dat we bij het besluit der netsuitbreiding voor hoog-Meeu wen ook het contract hadden moeten wijzigen aangaande tyd van opleveren, maar dit moeten doen toen het tijd daarvoor was immers een gemeenteraad van boeren kan daarmee niet op de hoogte zyn. De huis leidingen mogen niet gebruikt voor ze van wege de P.N.E.M. waren gecontroleerd en op hoe weinig plaatsen is dit gebeurd, zulke dingen zijn en blijven een fout. De Voorzitter vindt het jammer, dat de heer van Buuren zoo gesproken heeft en zou het beter gevonden hebben, als het er met zijne mededeeling bij gebleven was. Deze Directur geeft blijk door zijn direct er op af komen, dat er meer kracht van zal uitgaan dan van den vorige. Als de heer van Buuren nog wat heeft was't beter naar den Directeur der P.N.E.M. te gaan, dat heeft Z.Ed. toch gezegd en op gewezen, dat de P.N.E.M. ook onze zaak is, zoodat wij, haar in 't belang van aansluitingen in andere gemeenten enz. moeten dienen en hoog houden, 't wordt zoodoende een storm in een glas water en 't mooie raakt er af. van Buuren. Op één punt mijnheer de Voorzitter geef ik dadelijk toe en ik heb spijt de kabel in den polderweg te hebben genoemd, want dat is achter den rug, doch ik vind, het zal nuttig zijn als't hier niet wordt goed gevonden, dat b.v. de P.N.E.M. ons den eenen keer aanbeveelt den deurwaarder te sturen en op een anderen keer adviseert in dezelfde zaak zoo toegeeflijk te zijn. Ook ons vorig Raadsbesluit spyt ons zeer. Naar de Direteur der P.N.E.M. beweerde kon hij na ons vorig Raadverslag in de courant maar met drie dingen tevreden zijn, n.l. met een tegen- of verzachtend berichtmet een kalmer Raadsbesluit waarin de vorige harde woorden aan 't adres van de P.N.E.M. werden teruggenomen, of met een vergadering van onzen Raad waarin de van Boxtels en Zijn Ed. beiden tegen woordig waren, 't laatste zou ik stellig willen. Voorzitter. De Directeur verzocht niet om gunst, maar kan niet goedvinden, dat er van wanbeheer bij de P.N.E M. wordt gesproken, omdat hij weet, dat het beheer prima in orde is. de Graaff. Dan moet de Directeur zorgen voor goede betrouwbare ambtenaren. Voorzitter. De P.N.E.M. is niet haar ambtenaren, doch men moet bedenken er is gesproken van een administratief wanbeheer en dat wil nog al wat zeggen. de Graaff. Toen 't hoofd van onze gemeente bij de P.N.E.M. om advies ging was dit heel anders, dan nu de Directeur persoonlijk hierover heeft gesproken. Voorzitter. Indien men meermalen op 't kantoor van de P.N,E.M. komt en advies krijgt, denkt men er niet over op een goeden keer persoonlijk den Directeur te willen spreken, toch is het personeel van zoo'n kantoor de P.N.E.M. niet en zou men om zeker te zijn, steeds den Directeur moeten hebben, doch in de practijk gaat dit altijd anders. de Graaff. Dan zou u de schuldige worden. Voorzitter. Nu nog mooier, ik de schuldige. de Graaff. U moet my goed begrijpen, óf de Directeur, óf de ambtenaren, óf U. van Buuren. U begrijpt de Graaf niet goed, doch ik ben overtuigd, dat met dezen Directeur de P.N.E.M. ten goede zal ver anderen. de Graaff. Het vorige Raadsbesluit zou anders geweest zyn, indien de Directeur te voren was hier geweest. van Buuren. De Directeur is graag bereid met den Raad en van Boxtel te vergaderen, dit moest volgens mij nog gebeuren, want volgens Zijn Ed. hebben de van Boxtels hier rondweg zitten liegen. Hierop gaat de vergadering uiteen. Aambeien zyn een ellendige kwa^hlm werken uiterst nadeelig op het «humeur van den lyder. Het is j*faarlijk ze te verwaarloozen en krabbetf maakt de kwaal nog erger. Fos£pr,f" Zalf geeft spoedige verlichting jwïfide onhoudbare jeuk en pijnlijkheid. Verkrijgbaar in apotheken en drogis- zaken A f 1.75 per doos. INGEZONDEN. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Nederhemert, Januari '23, Mijnheer de Redacteur Vergun mij een klein plaatsje in Uw veelgelezen blad. Naar aanleiding van het ingezonden stukje in het blad van 10 Januari, no. 4259, voel ik mij eenigszins gedrongen, my aangaande de berisping die ik daarin ontving, uit te spreken. 1 Als datum der te bo*1"1 J^'ergaderrag

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1923 | | pagina 2