Bij i or. beleer! eeo ifeepl C. DE KEMP, Waterpoort, Heusden. De Zomertijd. S. D. LANKHDYZEN Co's IN GOUD EN ZILVER, Het Meer van Gers. Raamsdonksveer. Und van altena Uitgave: Firma L J. VEERMAN, Heusden. No. 4261. Vrijdag 19 Januari 1923, Reparatie-Inrichting. FEUILLETON. SPAARBANK. Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden ƒ1.25, en franco per post beschikt 4.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Advertentiën van 4—6 regels 90 cent. Elke regel meer 45 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Een van de aangelegenheden, waarover den laatsten tijd heel wat gesproken is en die ook heel wat inkt uit pennen heeft doen vloeien is wel de handhaving van den in 1918 ingevoerden zomertijd. De bewoners van gemeenten met een meer stedelijk ka rakter zouden over het algemeen den zomer tijd niet gaarne missen, terwijl de platte landers globaal genomen hem zoo spoedig mogelijk in de oude doos wenschen. Hoe ook, dit is zeker, dat beide partijen en niet het minst de laatste, hunne meening kracht bij zetten niet alleen met deugde lijke argumenten, maar ook met motieven, die zóó overdreven zijn, dat zij inderdaad niet als ernstig gemeend mogen worden beschouwd. De Tweede Kamerleden Braat en de Boer, afgevaardigd door den Plattelanders- bond, hebben in het vorige najaar een voor stel van wet ingediend om den zomertijd af te schaffen. Dit voorstel ging uit den aard der zaak vergezeld van eene Memorie van Toelichting, waarin de voorstellers de redenen blootleggen, die tot hun voorstel hebben geleid. In die Memorie wordt o.m. gezegd dat de zomertijd voor de landelijke bevolking velerlei en belangrijke nadeelen brengt Immers, aldus genoemde heeren, beteekent de zomertijd voor den landbouwer verlies van een werkuur in den ochtend, omdat Een Smokkelaarsgeschiedenis. (Naar het Fransch.) 4) Do eerste had een platten hoed op en kleine, maar zeer voorzichtige oogen. Toen hij mij zag naderde hij mij. »Wie zijt gij vroeg ik met half schreeu wende stem. DÜe gemachtigde der gemeente,® ant woordde hij stilstaande. »Welnu gemachtigde der gemeente, ik eisch van u, dat ge mij onmiddellijk door uwen dienaar laat ontbinden. »Gij zult vrijkomen« antwoorden beiden tegelijk. »Verhaal ons wat u is overko men,® sprak de gemachtigde. Door de ervariDg wijs geworden, besloot ik geen woord van de smokkelaars te rep pen. ïMijn geschiedenis, zij is zeer eenvoudig. Roovers hebben my aangevallen, geplunderd en vervolgens aan dezen boom gebonden, ik verlang spoedig vrijgemaakt te worden.® »Zoo, zoo is dat het geval Waren het roovers zoo als ge zegt »Ja, roovers. Ik ging door het gebergte met een muilezel, waarop mijn valies lag. Het valies en den ezel hebben zij mij ont stolen.® ïZoo, zoo is dat het geval »Ja, zoo heeft de zaak zich toegedragen. En nu ge alles weet, wensch ik spoedig vrijgemaakt te worden. Kom help mij.® »Zoo zoo is dat het geval herhaalde de gemachtigde, terwijl hy bleef stilstaan. Dat zal heel wat geschrijf kosten.® iMaak mij toch los onnoozelen Wilt ge dan dat ik uw schrijfwerk verricht Neen, maar wij moeten van de geschie- eerst procesverbaal opmaken. Dat zijn wij verplicht.® Het procesverbaal kunt ge straks wel verschillende werkzaamheden niet vroeger dan met zonnetijd kunnen worden verricht in verband met de vochtigheid van bodem en gewas, terwijl hij voor de veehouderij dit groote bezwaar heeft, dat het melken van het vee voor een goed deel, in verband met het naar den zomertijd geregelde melk- vervoer, zóó vroeg moet gebeuren, dat het onder oDgunstige omstandigheden, vooral voor de gezondheid der daarbij betrokken personen, moet plaats hebben. Yoorts voe ren de heeren Braat en de Boer tegen den zomertijd aan dat het landwerk in het alge meen zooveel mogelijk moet worden gere geld naar den zonnetijd, doch de school tijden naar den zomertijd moeten worden bepaald, waaruit dan ten plattelande moei lijkheden voor het gezinsleven worden ge boren. Bjj al het aangevoerde tegen den zomertijd zien de voorstellers van genoemd wetsontwerp aan den zomertijd slechts voor enkele bevolkingsgroepjes voordeelen ver bonden nl. besparing van kunstlicht en meer genot door een langeren zomeravond. Het komt mij voor, dat de heeren Braat en de Boer de zaak te eenzijdig beschou wen en een overdreven vrees koesteren voor benadeeling der belangen van de plat telandbewoners. Stellig zijn er voor deze laatste bezwaren aan den zomertijd ver bonden, maar men houde in het oog dat hij ook belangrijke voordeelen biedt aan groote groepen der bevolking en niet slechts aan enkele bevolkingsgroepjes. In de eerste plaats geeft de zomertijd een groote besparing aan kunstlicht, wat in de tegenwoordige tijden van algemeene malaise, heusch geen te onderschatten factor is. Zoo b.v. te Heusden alleen reeds f 5000 per jaar, door minder gasverbruik. Daarbij komen dan de moreeie voordeelen, omdat de [stedelingen door den zomertijd in staat worden gesteld na hun dagtaak de natuur in te gaan en daarvan langer bij daglicht te kunnen genieten, hetgeen niet slechts genot verschaft, maar ook zeer heilzaam is voor hunne lichamelijke ge steldheid en bovendien voor hun geestes- rust, indien zij den kost met het hoofd moeten verdienen, zooals bij vele stadsbe woners het geval is. En nu weet ik wel opmaken. Maak my eerst los.® ïDat kan niet waarde heer. Daar zou ik een fout mede begaan. Eerst proces verbaal opmaken en dan u bevrijden. Ik zal getuigen halen. Ik moet er op z'n minst twee hebben voor de onderteeking. Het wordt nu tijd, om ze te halen en dan moeten ze betaald worden maar mynheer heeft toch geld Toen zich tot den bergbewoner wenden de sprak hij aGa naar Pernette te Maglan. Zij zal je zeggen, waar haar man de notaris zich bevindt, vandaar zal je hem hierheen bren gen daarna ga je naar Sainte-Martin, waar je Benoiton zal aantreffen, je weet wel, den koster, die er nu bepaald wezen zal, omdat hy vandaag voor het huwelijk van de Chozets de klok moest luiden, zeg hem ook, dat hij je zoo spoedig mogelijk volge. Laat de notaris zijn schrijfbehoeften en wat papier meebrengen. Kom mijn jongen, ga nu vlug heen, maak wat spoedals men met eerlijke menschen te doen heeft rekent men later af. Ga en als je Veluz voorbijgaat zeg aan Jan Mare, dat zijn merrie gestolen is.® aLoop naar den drommelWat gaat mij dat alles aan 1 Onnoozele kerel 1 on- menschelijken, die jelui zijt 1 Maakt mij los ik zal jelui elk een goudstuk geven 1® Toen ik dit voorstel deed weifelde de bergbewoner heen te gaan en zette groote oogen op. Maar de gemachtigde schreeuwde aU zal het procesverbaal en de onkosten betalen en een fooi moet er ook voor or.s op overschieten als deze goed is zullen wij ons niet te beklagen hebben maar nu, al stapelt ge het eene goudstuk op het andere, ge zult ons toch niet kunnen overhalen onze plicht te verzaken. Geduld waarde heer® zeide hij, mij verlatende, ik zal u om wat op te frisschen eene hart versterking laten toedienen lc VII. Ik werd dus weder aan myn lot over- dat men het platteland in geene deele mag opofferen aan de steden, maar evenmin mogen de belangen der steden onderge schikt gemaakt te worden aan die van het platteland. Er is evenwel meer. De heeren Braat en de Boer scheren te veel over één kam door te zeggen, al is het dap misschien niet met zooveel woorden, dat de gansche landelijke bevolking tegen den zomertijd bezwaren heeft. Zulks is onjuist, wijl lang Gestort Kapitaal f 55.000.000,- Reservefonds - 41.500.000,- f 96.500.000,- AGENTSCHAP: Telefoon No. 45. Kantooruren vari 9-4. Zaterdags van 9 12. Handels- en Landbouwcredieten. Rekeningen-Courant. Deposito's. Effecten (uitsluitend soliede belegging). Coupons. Vreemd geld. Inschrijvingen Grootboek. Assurantiën. Reiscredietbrievenop 3600 hetaaikantoren Administratie van vermogens. SAFE DEPOSIT INRICHTING (Brand- en inbraakvrye Lipskluis.) ZEÈR SCHERPE CONDITIE's. Indien gewenscht bediening aan huis. Spaarboekjes worden bij eerste storting gratis verstrekt. Nadere inlichtingen verschaft gaarne DE DIRECTIE. gelaten, zoodat ik wellicht niet eerder dan den volgenden morgen zou vrijkomen. Ik trachtte mij met dit denkbeeld te verzoe nen. Gelukkig was de avondstond niet erg koud en bizonder helder. De onder gaande zon wierp nu hare stralen in het woud, waar gedurende den ganschen dag geen zonneschijntje de somberheid had getemperd de stammen der lorkenboomen wierpen hunne lange schaduwen op de met mos bedekten grond, waar het van helle kleuren tintelde. Eenige valken, die ik boven mijn hoofd had zien zweven, wa ren verdwenen krassend vlogen de raven door de vallei van Arve om zich te ruste te begeven en zelfs de bergtoppen, die van kleur waren veranderd, vormden den over gang van het bedrijvige leven tot de stilte des nachts, tot den slaap. Den volgenden morgen, bij het krieken van den dag zag ik heel in de verte eeni ge mannen, vrouwen, kipderen ja, een heel dorp verschijnen. Tusschen de zon en mij geplaatst vormden zij beweegbare silhouet ten met een doorschijnenden achtergrond van lorkenboombladereri. Onder die voort schrijdende massa herkende ik duidelijk de gemachtigde en zijnen trawant. Aan zijn zijde liep de geestelijke, die zeer nieuws gierig was geworden. Het bezoek van deze man deed in my de hoop op bevrijding levendig geworden. Het gaf my zelfs ze» kerheid, dat ik uit mijn neteligen toestand zou verlost worden. De geestelijke was een bejaard man hij liep zeer langzaam. aOhè,® sprak hy, toen hy mij zag, »die schelmen hebben u schandelijk behandeld, mijnheer De goedige manier, waarop hij sprak en het open gezicht van den grijsaard ga ven mij als 't ware myn levensgeesten terug. aJa zeker, allerschandelijkst® gaf ik ten antwoord, aduid mij niet ten kwade, dat ik met den hoed op u aaaspreek. Zooals u ziet, zijn myn handen gebonden. Zal het mij veroorloofd zyn, u even afzonderlijk niet alle plattelanders tegen den zomertijd gekant zijn. Onder onze Tweede Kamerleden bevin den er zich meerdere, die de voor- en na deelen van den zomertijd in een weegschaal gelegd willen zien en om dit te kunnen doen, de noodige inlichtingen wenschen. Of hiervan goede resultaten kunnen wor den verwacht lijkt mij hoogst twijfelachtig. Zoo trachten de heeren Braat en de Boer in hun Memorie van Antwoord op het Voorloopig verslag de schade onder cjjfers te brengen, welke de land- en tuinbouw bedrijven in Nederland van den zomertijd ondervinden. Zij geven een heel mooi reken sommetje en krijgen dan tot resultaat, dat de schade, alleen veroorzaakt aan arbeids loon 9,313,920,000 guldens bedraagt. Hier bij wordt dan aangenomen dat van eiken dag 1 uur verloren geld gerekend mag worden. De schade, in dit uur aan gewas sen veroorzaakt is volgens genoemde heeren niet juist in cijfers te brengen. Nu hebben de vervaardigers van het rekensommetje eenige dagen nadat hun rekenkunstig pro duct het levenslicht had aanschouwd, een nota van wijziging van hun som ingezon den met de opmerking er by, dat hun ge tal twee nullen te groot was Merkwaardige vergissing nietwaar? Stel u voor, lezer, twee landbouwspecialisten in onze Tweede Kamer maken bij hun be rekening van de schade aan arbeidsloon, door den zomertijd in land- en tuinbouw geleden, maar eventjes eene vergissing van twee nullen in geroemd getalBovendien rijst gegronde twijfel of de getallen, die bij het maken der rekensom dienst deden, wel juist en betrouwbaar zijn. Waar dus specialisten opland- en tuinbouwgebied als de heeren Braat en de Boer met eene berekening zijn gekomen, die niet als een juiste kan worden aangemerkt, daar komt de vraag bij ons op of wel iemand in staat is eene eenigszins juiste berekening te maken. Wanneer wij voor ons het voor en tegen van den zomertijd tegen elkaar opwegen dan komt het ons voor dat de weegschaal noch aan deze noch naar gene zijde over slaat. Het is als met zooveel, nl. voor beide is voor en voor beide is tegen en 't is niet te spreken a Wat het meeste haast heeft® gaf hij ten antwoord, »is, dunkt me, dat we u zoo spoedig mogelijk uit uwen benarden toestand verlossen. Daarna kunt ge op uw gemak met mij spreken. Kom An- tonius« sprak bij tot den gemachtigde, aaan het werk, snijd die touwen door, dat is gauw genoeg gedaan. Ik kon geen woorden vinden, om mijn dankbaarheid aan den dag te leggen. Nadat Antonius zijn mes te voorschyn had gebracht, maakte hij zich gereed de touwen door te snijden, toen de bergbewoner, die de touwen in hun geheel wilde hebben, het mes afstootte en den knoop losmaakte, waarin hij na eenige oogenblikken volko men slaagde. Toen ik vry was drukte ik den gees telijke de hand en in de eerste oogen blikken van mijn vreugde viel ik hem om den hals. Maar spoedig gevoelde ik in al mijn ledematen een hevige pijn en daar ik mij op mijn stijf en zwaargeworden beenen niet langer kon staande houden, moest ik op den grond gaan zitten. An tonius naderde mij, terwijl de geesteiyke een zijner parochianen uitzond, om een muilezel te halen. Toen hij dit alles had beredderd, zeide hij aNu kan ik naar u luisteren.® Het gansche dorp, vrouwen, kinderen en boeren, had een kring gevormd, waar van ik het middelpunt vormde. De zon had haar middaghoogte bereikt. Ik verhaalde, zooals de zaak zich had toegedragen. Allen zaten naar mij te luis teren, De geestelijke zag ernstig voor zich uit. Er heerschte een indrukwekkende stilte. Ik zelf was ten zeerste aangedaan. j>Ga voort, ga voort® sprak de vrome grijsaard. Ik vervolgde mijne vertelling zonder de groote voorzichtigheid vad den bergbewoner te vergeten. met een goudschaaltje af te wegen wat het zwaarst weegt. O.i. moet gestreefd worden naar eene oplossing, die met betrekking tot den zo mertijd zoowel stedeling als plattelandbe woner bevredigt en dus zooveel mogelijk tegemoet komt aan de bezwaren die wor den aangevoerd zoowel voor het behoud van den zomertijd als voor de verdrijving er van. De voordeelen moeten voor de stedelin gen behouden, blijven terwijl het platteland de vrijheid moet hebben zich officieel ten opzichte van kerken, scholen, enz. te houden aan den zonnetijd, alzoo wordt door velen geredeneerd, want dan kunnen zoowel de stedelingen als de plattelandbewoners den tijd hebben, die voor elk hunner het meest geschikt is. Dat deze oplossing geen moeilijkheden met zich zou brengen, wil ik allerminst beweren. Denk maar eens aan eene stad met zomertijd en een aangrenzend dorp met zonnetijd. Was het dorp geheel afge sloten van alle verkeer dan zou het niet hinderen of eene naburige stad met een anderen tijd rekende, maar ligt het dorp aan verkeerswegen en houden zijne inwo ners veel voeling met de naburige stad dan komen de moeilijkheden met tweeërlei tijd heel gauw voor den dag. Echter is nog eene andere oplossing en m. i. eene betere mogelijk. Beperk nl. den zomertijd tot 3 of 4 maanden, te beginnen met Mei, dan is stellig het grootste ongerief voor het platteland opgeheven en kunnen de stedelingen nog voldoende van de lange avonden genieten. En bovendien ondervangt men de lasten, die uit tweeërlei tijd voortvloeien. BUTTENL ANDS CB OVERZICHT. De Fransche opmarsch in het Ruhr- gebied is volgens bericht uit het hoofd kwartier te Dusseldorf geëindigd. De Geallieerden staan thans op de linie Lünen, Dortmund, Horde, Vorhalle. Verder zuidelijk zijn zij niet opgeruktHagen, Barmen en Elberfeld blijven buiten de bezette zone. VIII. aHet is goed® sprak de geestelijke. Toeri zich tot de menigte wendende, zeide hij Gij allen hoort mij aan. Gij siddert voor die schelmen en daarom durven zij dit alles doen, want het zijn lafaards die zulke dingen doen en wat nog duizendmaal erger is, in hun verboden handel vinden zij medewerking, dat wil zeggen, menigeen die hier staat, koopt van hen de smokkel waar. Aanschouwt in dezen man hun werk Zoudt ge hen niet verfoeien Zou den wij allen hen niet verfoeien Intusschen was de muilezel gekomen. Men zette my er op en eindelijk kon ik van myn lorkenboom afscheid nemen. Wij gingen nu de hoogten af. De geestelijke hield de teugels vast en achter ons volgde de menigte. Na een goed half uur kwa men wij in het dal van Arve, waar de avondschemering reeds was ingetreden. Ik kon nu de woningen van het dorpje on derscheiden. alk wensch u allen een goede nacht rust® sprak de geestelijke, toen wij zijne woning waren genaderd. aWat u aangaat mijnheer, wil van het bed, dat ik u aan bied gebruik maken. aMartha riep hij araaak vlug een kippetje gereed en geef mij den sleutel van den kelder. Ik nam aan tafel, vlak voor mijn wel doener plaats. Na flink gegeten en een heerlijk glas wijn gedronken te hebben, begaf ik mij te ruste. Den volgenden morgen keerde ik naar Maglan terug. Myn doel was geweest, Chamouniz te bezoeken. Maar na zoovele ervaringen, gevoelde ik slechts grooten lust, om de streek te ontvlieden, waar ik in zulk een groot gevaar, byna ten koste van mijn leven had verkeerd. Einde. NIEUWSBLAD voor het Lend van Heusden en AltenajsLangstraat en dB Bomielerwaard

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1923 | | pagina 1