Kloven «hl Sm purol Wat de weigering der mijneigenaren 1 en levensmiddelen naar het Ruhrgebied betrett, z\j vo\harden bij hun eenmaal inge-\ bij den toestand van thans, nomen standpunt en hebben elk ationder- lijk, in een schriftelijke verklaring aap de beiettingsautoriteiten hun weigering om steenkool voor herstel te leveren, toege- &i es licht. In deze verklaring wordt gezegd dat tegenover het bevel van Coste, tot het onverwijld doorgaan met de leveringen voor het herstel van kolen en cokes de onder- geteekenden moesten verklaren, dat in het vredesverdrag Duitschlands souvereiniteit door de Geallieerden uitdrukkelijk wordt erkend. sDe Duilsche wetten zijn dus van kracht. Alle Dnitsche onderdanen zijn aan die wetten en de overheid gehoorzaamheid verschuldigd. Op grond daarvan heef t reeds op 13 Jan. een aantal vertegenwoordigers van mijnen tegenover den heer Coste uit drukkelijk het voorbehoud gemaakt, dat zij slechts dan kolen kunnen leveren, indien de rijkskolencommissaris geen tegenover gestelde beschikkingen inderdaad zijn ge geven, kunnen zij de bevelen van Coste niet opvolgen. Zij zijn echter overtuigd, dat zij met het aannemen van die houding in volkomen overeenstemming zijn met de bepalingen van den wapenstilstand, het vredesverdrag, de overeenkomst met de Rijnlandcommissie en het volkenrecht, evenals met het Fransche recht. Het bevel van de Duitsche overheid beteekent voor de mijnwerkers een geval van force majeure, waardoor ook volgens Fransch recht, elke persoonlijke verantwoordelijkheid uitgesloten is. Bovendien zou onder gegeven om standigheden de levering van brandstoffen aan Frankrijk en België een steunverle ning zijn aan een tegen de eigen regeering gerichten maatregel. Niemand echter kan gedwongen worden tegen zijn vaderland op te treden en een eerlooze daad te begaan. De Geallieerde regeeringen zullen tegen dit verweer bezwaarlijk iets hebben kunnen inbrengen en vermoedelijk zijn zij huiverig om in de gegeven omstandigheden iets tegen de persoonlijke vrijheid van de mijn- directeuren te ondernemen. Van een ar restatie dezer heeren is nog niets ge komen, hoewel men die te Essen tege moet zag. De onderdirecteuren en andere beambten der mijnen hadden gisteren reeds wereldkundig gemaakt, dat zij met hun werkgevers solidair zouden blijven en zich niet zouden onderwerpen aan de Fransche bevelen. En de gevolmachtgde van Stinnes ging de dreigende gevangen schap met kalmte tegemoet. Wij zullen de gevangenis in gaan, zeide hij tegen een vertegenwoordiger der Fransche pers, maar- steenkool leveren, neen En juist om steenkool is het te doen. Wat baat het deu Geallieerden of zy een tiental Duitsche ingenieurs en mijn bezitters achter slot en grendel zetten Zij zullen daarmede het verbod, door de rijksregee- ring uitgevaardigd niet ongedaan maken. De Duitschers voelen zich stérk en de regeeringspresident te Dusseldorf heeft generaal Devignes schriftelijk medegedeeld, dat de te Dusseldorf ontboden werkgevers en arbeiders ten zeerste verbaasd zijn over de bejegening, die zij van de zijde der bezettingsautoriteiten ondervonden hebben en dat zij aan een eventueelen nieuwen oproep geen gevolg meer zullen geven. Wat zullen de Franschen thans moeten doen Met spanning wordt de nieuwe maatregel der Fransche regeering tegemoet- gezien. Volgens zekere alarmeerende berichten zouden de Geallieerden thans willen over gaan tot het in beslag nemen van kolen wagens en van de kolen-aken, die op den Rijn en in de kanalen liggen. Voorts zouden, met ingang van heden, alle mijnen in beslag genomen worden en onder controle van Fransche en Belgische ingenieurs worden gesteld. Hiermede verkrijgt men echter nog geen steenkool. De arbeiders zullen slechts aan het werk blijven als zy worden betaald en waar zal Frankrijk het bedrag moeten halen om 550.000 mijnwerkers te betalen. De regeeringspresident te Dusseldorf, Grützner, heeft de Franschen generaal Desvignes schriftelijk gewaarschuwd op te houden met requisities van levens- en voedingsmiddelen in het bezette gebied en vöor maatregelen, die het verkeerswezen ontwrichten, daar de Duitsche bevolking in het Ruhrgebied slechts tot 15 Februari graan en levensmiddelen heeft. Het buitenland, met name Nederland en Canada, weigert verdere levering van vleesch, vet Hj in de handen tengevolge I der koude. Ruwe, schrale huid, I Springende lippen Gebruik Bij Apoth. en Drogisten. mag men nooit verwaarloozen. Gij lijdende menschen, waarom sukkelt gij nog langer. De middelen, die u gebruikt hebt, helpen u immers niet. Neemt nog heden de beroemde on overtroffen Oprechte Winsnmer Zalf die u zeker helpt, 't Is het middel bij uitnemendheid tegen steen puisten, bloedvinnen, negenoogen, kliergezwellen, snij-, brand-, open wonden, fijt, likdoorns, wratten zwe rende borsten, winterhanden en win tervoeten, open beenen, oude- en verwaarloosde wonden en alle moge lijke wonden tengevolge van door ligging, smetten, kloven, barsten, uitslag en huidverschilvering enz. enz. Duizenden lijders vonden hierdoor baat. Dagelijks ontvangen wij steeds attesten van dankbare gebruikers die door de Winsnmer Zalf zijn ge nezen. Attesten ter inzage. Prijs per bus f0.75 en fl.35 Hoe grooter bus hoe voordeeliger in 't gebruik. Verkrijgbaar bij Apoth., Drog. en vele Winkeliers. Te Heusden J. N. W. Brugman, coiffeurAalburg, Antonia Bouman Veen, Wed. Jan Vos Bzn. Andel, J. G. Schouten Gorinchem, Firma Schoon Co., Apothekers. Gen Agent J. C. DE VRIES, Winsum (Gr.) PLAATSELIJK NIEUWS. Hensden. Zooals uit achterstaande dienstregeling blijkt is met ingang van Za terdag 20 Januari de morgendienst van 5.30 uit Meeuwen aankomst 6 uur alhier van de N.V. ALAD te Meeuwen vervallen, met uitzondering van 's Maandags. De overige diensten blijven ongewijzigd. Zie dienstregeling in dit nummer. Op de gehouden vergadering der R. K. Kiesvereeniging alhier werden tot candidaten der Prov. Staten gesteld de heeren Mr. P. H. Loeff te 's Bosch, aftr. G. R. van der Ven te Vlijmen, aftr. E. W. Klijberg te WaalwijkJ. J. H. Snyders te Dussen. Tot lid-werkgever van den Raad van Beroep (uitv. Ongevallenwet) is door Ged. Staten benoemd de heer J. Oerlemans. Almkerk. J.l. Maandagavond trad in de zaal van C. Dekker alhier, als spreker op de heer Kortenhoeve van Heemstede, over de Stichting van lijders aan vallende ziekte te Haarlem. Genoemde heer wist de aanwezigen eenige uren bezig te houden. Ds. Röth alhier leidde de vergadering ter wijl de Dames Egberts door zang- en muzieknummers voor afwisseling zorgden, den totale opbrengst ten bate van de Stich ting bedroeg f 117,87. J.l. Woensdagavond gaf het fanfare corps »Nooit Gedachte alhier in de zaal van C. Dekker haar aangekondigde uitvoe ring. Het programma werd keurig afge werkt terwijl mej. Dalmer uit Rotterdam eenige zangnummers ten beste gaf die bij zonder in den smaak van het publiek vielen. Andel. Bij Kon. besluit van 13 dezer is benoemd tot notaris binnen het arron dissement 's-Hertogenbosch, ter standplaats alhierA. G. Cool, candidaat-notaris te Beilen. Aalst. Bij den landbouwer A. Maas heeft een schaap reeds 3 lammeren ge worpen. Wel een groote zeldzaamheid voor de2en tijd van het jaar. Capelle. Loop der bevolking dezer gemeente. Aantal inwoners op 31 Dec. 1921, 2527. gevestigd 144 geboren 69 Totaal 213 overleden 34 vertrokken 142 Totaal 176 Toeneming der bevolking 37. Aantal inwoners op 31 Dec. 1922, 2564. Aantal huwelijken 31. Levenloos aangegeven 2. A s. Zondagmiddag zal in de Ned. Herv. Gem. geen dienst worden gehouden, zoodat de doopsbediening acht dagen wordt uitgesteld. Drongelen. Loop der bevolking over 1922. Bevolking op 1 Jan. 1922 190 m. en 194 vr. 384. Vermeer, door geboorten 9 m. 4 vr. vestiging 7 m. 15 vr. Totaal 206 m. 213 vr. Vermin, door overlijden 2 m. 3 vr. vertrek 2 m. 9 vr. Bevolking op 1 Jan. 1923 202 m. 201 vr. Totaal 403 inw. Het aantal over 1922 gesloten huwe lijken bedraagt 7. 's Gravenmoer. Met de toenemende werkeloosheid wordt het op het platteland steeds onveiliger. Maandagavond is G. v. B. door twee onbekend gebleven individuen aangehouden in den Hoogen Dijk, het ver bindingspad tusschen staat en vaart. De aangehoudene kreeg een messteek over zijne kleeren, waarna de aanranders op de vlucht gingen. De man had intijds zijn beurs met inhoud weggeworpen, die hij den volgenden dag weer kon gaan opzoeken. Bij de Chr. Ger. Gemeente alhier zijn als ouderlingen gekozen de heeren H. Versteeg en P. Heijblom. Herpt- In de Zaterdag te Heusden gehouden vergadering van het waterschap »Het Oude Maasjet, ter aanvulling van de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer L. v. Herpt, werd gekozen als lid van bovengenoemd waterschap de heer C. J. van Grevenbroek alhier. Door de vereeniging »De vrijwillige Herptsche Burgerwacht* is een perceel grond gehuurd om daarop een schietbaan voor patr. no. 7 te maken. Het voornemen bestaat om dit schietterrein naar de laatste eischen in te richten. Heden vergaderde alhier de R. K. Kiesvereeniging. Nadat de loco voorzitter, de heer A. v. Bokhoven, de vergadering met den Christ, groet geopend had, bracht hij een woord van hulde aan de nagedach tenis van den overleden voorzitter den Edelachtb. heer L. v. Herpt. Daarna had de verkiezing plaats van een nieuwen voor zitter. Met algemeene stemmen werd be noemd de heer A. J. J. v. Bokhoven. In de gehouden bestuursvergadering van de Coöp. Stoomzuivelfabriek »St. Isidorus* te Luttelherpt, werd gekozen tot Voorzitter dhr. J. v. Engelen te Haarsteeg en tot ondervoorzitter dhr. G. J. van Grevenbroek te Herpt. Nedeihemert. Tot directeur der zang- vereeniging aZanglust* is benoemd den heer var. Dungen, hoofd der Chr. school te Well (gem. Ammerzoden). In deze gemeente hebben zich 10 jongelingen doen inschrijven voor de militie lichting 1924. Alhier is een vrijwillige landstorm opgericht, waaraan 18 leden deelnemen. Oudendijk. Door den heer T. C. Huizer, die alhier een cursus in veevoeding houdt, waren Donderdagavond ook niet-leden uitgenoodigd, om een algemeene beschou wing over dit leerzame onderwerp bij te wonen. Aan de hand van Ter Haar, toonde hij hun aan, dat op rantsoen voederen, niet zoo moeilijk is als menigeen wel denkt niet dat men zelf reeds dadelijk grondige kennis van veevoeding bezit, maar men moet beginnen met alles op gezag aan te nemen, en niet steeds het waarom en daarom op den voorgrond stellen. Volgens »de Veldpost* zijn er nog boe ren die door een onoordeelkundig samen gesteld rantsoen, zich verbazend veel schade berokkenen. Zoo kwam daar o.a. in voor, een berekening van iemand met een stal van 40 koeien. Aan 2 koeien voerde hij per dag voor een waarde van f4.14, en kreeg daarbij per koe 7 L. melk. Op aanraden van een landbouworiderwijzer wij zigde hij zijn rantsoen, de kosten bedroegen toen f 2.85 met een vermeerdering van melk tot 15 L. per dag en per koe. De 2 koeien kostte toen aan voer fl.29 pet- dag minder en brachten voor f 2.28 meer aan melk op. Hieruit volgt dat dezen stal met een staltijd van 150 dagen, deze boer aan voer alleen reeds minder ging kosten 20 X 1-29 X 150 3870 gld. Rekent men hierbij nog voor een paar duizend gulden meer melk, dan pas ziet men het juiste beeld, wat door de verkeerde samen stelling van een rantsoen, men zich al schade kan berokkenen. Sommige leden van den cursus hadden ook hun rantsoen gewijzigd, en al was hun voordeel niet zoo groot als de spreker had voorgesteld, toch waren zij er zeer tevreden over. In een ander artikel van ade VeldposU komt de vraag voor Welk krachtvoeder is thans het goedkoopst In dat artikel wordt een prijsvergelijking gemaakt naar de voederwaarde der samen stellende bestanddeelen van verschillende z.gn. Euvelrijke krachtvoeders. Het te verwachten resultaat van een voeder noemt men de zetmeelwaarde. Die wordt nu gesplitst en zetmeelwaarde (Z.W.) van het eiwit en zetmeelwaarde van de rest, genaamd stikstofvrije stof (S.V.) De Z.W. der S.V. in mais, rekent men dat per K G. zal kosten 12,4 cent, volgens de voedertabellen kon men daarna ook be rekenen dat die voor erwten 79 cent, boo- nen 77 cent, lijnkoek 48 cent, grondnoten- koek 30 cent, cocoskoek 30 cent, sesam- koek 27 cent, Sagakoek 22|26 cent per K G. zal bedragen. En wat valt er uit deze berekening te leeren, vroeg spreker. Ie. dat men bij deze prijsverhouding geen erwten of boonen kan voeren 2e. dat het den boeren steeds geld kost, veel lijnkoeken te voeren 3e. dat men betere uitkomsten krijgen met grondnoten-, cocos- of sogakoek. Aan de hand van de uitkomsten der wetenschappelijke veevoedingsleer, wees de geachte spreker er in zijn slotwoord nog nadrukkelijk op, niet te eenzijdig te voeren, maar steeds een gemengd rantsoen samen tejstellen. Ook beveelde hij het nemen van proeven ten zeerste aan 1 't Was voor onze landbouwers een leer zame avond en dankbaar moeten wij er kennen, dat de heer Huizer geen moeite te zwaar acht, wanner hij iets kan doen in 't belang van den boer. De gem, Zangvereen. »Kunst na Arbeid«, directeur de heer J. Spiering, alhier, hoopt op Zaterdag 20 Jan. a.s. 's avonds 7 uur, in de openb. school hare gewone jaarlijksche winteruitvoering voor donateurs te geven. Raamsdonksveer. De heeren L. de Waal alhier en Joh. Smits te Made werd opgedragen de glas-, schilder- en behang- werken der 200 te bouwen woningen te Wormen, gemeente Apeldoorn voor f 32320 Wat een toeloop van bezoekers naar de weldadigheidsbazar op Dinsdag en Woens dag 1.1., waaronder enorm vele koopers. Alles is dan ook weg en dat tot goeden prijs. Met groote voldoening mag de »Da- meskrans« op deze avonden terugzien, Gekozen tot lid van het kiescollege in de vacature A. van Raamsdonk de heer W. van Raamsdonk met 110 tegen 105 stemmen op den heer C. Heijblom. Sprang. De inschrijving voor de Nat. Militielichting 1924 is voor deze gemeente meer bepaaldelijk vastgesteld op 25 Jan. e.k. des voorm. 11 uur. Dezer dagen zagen we den knecht van den landbouwer J. de B. alhier bezig met gras maaien. De hoeveelheid die af- gamaaid werd moest men met paard en wagen vervoeren. Zeker een zeldzaamheid in dit jaargetijde. A.s. Zondag zullen de nieuw ge kozene kerkeraadsleden bij de Ger. Kerk alhier in het ambt bevestigd worden. Sleeuwijk. In de op 18 Jan. ge houden vergadering van de vereeniging van politiebeambten voor het africhten van honden ^Samenwerking* gevestigd te Sleeuwijk, werd tot Voorzitter gekozen C. Kraaiveld, Gera. Veldwachter te Almkerk, tot Secretaris A. den Toom, Opperwacht meester der Kon. Mar. te Woudrichem, tot Penningmeester J. Werther, gem. Veld wachter te Woudrichem en tot Commis sarissen P. v. d. Wiel, Brig. Tit, der Rijksveldwacht te Almkerk en M. C. Fon- teine, Wachtmeester der Kon. Mar. te Woudrichem. Tot leiders werden gekozen den Toom, Opperwachtmeester der Kon. Mar. en M. Heijmans, Gem. Veldwachter te Harik (Dussen). Waspik. Op Zondag 4 Febr. zal de de tooneelvereeniging »Entre Nous* eene uitvoering geven. Opgevoerd zal worden: »De gril van een Hertog*. De mazelen heerschen onder de kinderen nog steeds ernstig. In sommige gevallen gaat deze ziekte gepaard met longontsteking. Tot heden komen gelukkig nog geen sterfgevallen voor. De filmvoorstelling, door de firma de Wed. J. v. Nelle hier gegeven voor de leden der Maria-Vereeniging mag wel geslaagd heeten. Bovendien werden de dames in de pauze onthaald op een kop Van Nelle's koffie of thee, welke zeer in den smaak viel. In de afgeloopen week zijn hier niet minder dan 3 electr. dorschmachines geplaatst. De boeren gaan met hun tijd mee. Onze hooggeachte dorpsgenoot, de heer Henri van Son, slaagde voor zyn examen arts. De prijs van het hooi blyft vast. Men besteedt thans nog f 45 per 500 K.G, Het stroo is in geen jaren zoo duur geweest. De prijs loopt, naar gelang de kwaliteit van f26—f30 per 500 K.G. Met den aardappelhandel wil het niet vlotten. Honderden mudden worden voor veevoeder bestemd. Werkendam. Op de gehouden huis- houdelyke vergadering van het Departement Werkendam Maatschappij tot Nut van *t Algemeen van 12 Jan. 11. werd o.a. be noemd als bestuurslid in de vacature de heer J. Bottenberg, de heer W. G. de Waard, nadat de bestaande belooningen voor secretaris en penningmeester waren afgeschaft. Bezuiniging werd ook in dit departe ment dringend noodig geacht. De WelEerw. Heer Ds. J. D. Barth Chr. Geref. predikant alhier, komt Yoor op een tweetal te Vlissingen. Woensdagavond had in de Chr. Geref. kerk alhier, de inbruikneming plaats van het nieuwe orgel. Bij die gelegenheid werd een toepasselijk woord gesproken door den leeraar dier gemeente Ds. J. D. Barth. Na het uitspreken dier rede werd een woord van dank gebracht aan de heer Spiering van Dordrecht, leverancier van het orgel, alsmede tot de orgelcommissie, de heeren J. Vink en C. Klop, waarvan eerst genoemde een woord van dank bracht aan den leeraar voor zijn aangename woorden, terwijl ten slotte het woord werd gericht tot den heer A. v. d. Nat van Sleeuwijk die zich bereidwillig had gegeven om dien avond het orgel te bespelen. Ten laatste zij nog gemeld dat het orgel zeer in den smaak viel en dat de leverancier allen lof toekomt. In de jaarvergadering der Staats kundig Geref. Partij zijn tot bestuursleden herkozen de heeren C. Baggerman en A. Paans en gekozen de heeren J. Verbrugge en A. van Driel. Het ledental bedroeg 78. In de eerstkomende vergadering zal beslist worden over het al of niet stellen van candidaten voor de a.s. verkiezingen der Prov. Staten. De werkman C. Schaddellee alhier, werkzaam zijnde bij de firma Frank Rijs» dijk Co. Vondelingplaat bij Vlaardingen, bekwam Woensdagmorgen een ernstig ongeluk dat betrekkelijk nog goed is af geloopen. Door het springen van een gas- ketel sloeg genoemde S. van een ladder waarop hij stond en werd tegen den grond geslagen, terwijl een der stukken van den ketel tegen het hoofd terecht kwam. In bewustelooze toestand werd hy opgenomen. Bij onderzoek bleek dat hij inwendig was gekneusd en een ernstige hoofdwond had bekomen. Hij werd naar zijn woning ver voerd, waarna direct geneeskundige hulp van Dr. Mijnlieff alhier werd ingeroepen. Zyn toestand is thans redelijk. Op verzoek van eenige ingezetenen worden in de Nutszaal alhier af en toe godsdienstoefening gehouden, waarin voor gaat de bekende predikant der Ned. Herv. Gsm. te Gorinchem, Ds. de Kath Angelino. Ofschoon men in deze orthodoxe omgeving aanvankelijk weinig belangstelling verwacht te voor vrijzinnige samenkomsten, blijkt men een behoefte daaraan geheel verkeerd te hebben beoordeeld. Het aantal toehoorders overtrof niet al leen den eersten keer de verwachting, maar neemt bovendien geleidelijk toe. Zondag was de zaal dan ook geheel bezet. Ds. de K. A. is een zeer begaafde redenaar. Ook velen uit den omtrek komen gaarne naar zijn prediking luisteren. De eenige niet te vervullen wensch van zijn gehoor is Kwam Ds. de K. A. maar wat regelmatiger en vaker. Loop der bevolking over het jaar '22* Op 31 Dec. 1921 bestond de bevolking uit 1843 m., 1758 vr., totaal 3601. Vermeerdering in 1922 door geboorten 50 m. 43 vr. totaal 93 vestiging 108 93 201 Totaal 158 136 294 Vermindering in 1922 door: overlyden 18 23 41 vertrek 120 122 a a 242 Totaal 138 a 145 a 283 Bevolking op 31 Dec. 1922, 1863 m., 1749 vr., totaal 3612. Woensdagavond 7 uur had de le ouderavond plaats der Chr. Herv. School. Het woord van inleiding werd gesproken door den WelEerw. Heer Ds. Kalkman, en werd gezongen Psalm 25 2 en 6. Vsrvolgens ging deze in gebed voor, waarna de heer Adriaanse, hoofd der school, sprak over de opvoeding der kinderen en de leer plichtwet. De bezoekers werden op een en ander onthaald. Het lokaal was overvol. Tot slot werd gezongen De Avondzang, Er werd door den WelEerw. Heer Ds. Kalkman gedankt. Om 11 uur keerden allen zeer voldaan huiswaarts. 1 Woudrichem. Vrijdagavond had alhier een zeer ontstuimige Gem. Raadsvergadering plaats.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1923 | | pagina 2