Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden. No, 4262. Woensdag 24 Januari 1923. J FEUILLETON. Marie-Annie. ^ND VAN ALTENA Int Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt /4.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 1 6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. BUITENLANDSCH OVERZICHT. In het Ruhrgebied gaat het steeds meer hard tegen hard. De Franschen, die zich in den aanvang bepaald hadden tot een militaire demonstratie en die tegelijkertijd gepoogd hebben met de mijndirecties te onderhandelen zijn klaarblijkelijk, toen ge leidelijk bleek dat de mijndirecteuren voor geen overleg te vinden waren en dat de bevolking, de ambtenaren en autoriteiten de Fransche officieren overal tegenwerkten, besloten om tegenover dit tijdelyk verzet geweld te gebruiken. En dit geweld heeft de bevolking tot krachtiger verzet geprik keld, zoodat overal proteststakingen plaats hebben. Sinds Zaterdagmiddag komen geregeld bijzonderheden in, over arrestaties en over andere, even ingrijpende maatregelen. De «Kölnische Zeitung* bericht, dat de douane-autoriteiten te Dortmund Zaterdag avond in hechtenis genomen zijn. Twee directeuren van de Rijksbank en de direc teur-generaal der posteryen te Essen zijn gearresteerd. Eveneens de directeur van het telegraafkantoor te Essen. E<*n ander belangrijk feit is de gevangenneming van dr. Jahn, de directeur der spoorwegen te Essen. Volgens latere berichten moeten dr. Jahn en de directeuren van het post en telegraafkantoor in vryheid zijn gesteld. De regeeringspresident te Essen is echter uit 't bezette gebied verdreven. Eveneens zijn verbannen uit het bezette gebied de directeur der boschbedrijven te Mainz, re- geeringsraad Rüdern te Wiesbaden en nog eenige andere invloedrijke mannen. En dit alles, omdat zij geweigerd hebben de be velen der Fransche bezettingsautoriteiten te gehoorzamen en zich beroepen hebben op tegengestelde berichten uit Berlyn. Een 6-tal mijndirecteuren, waaronder Frits Thijssen, zijn gearresteerd en over gebracht naar de gevangenis te Mainz, waar schijnlijk zullen ze heden voor den krijgsraad moeten komen. In vele mijnen is het werk, onmiddellijk na het bekend worden stilgelegd, de be- drijfsraad van de Thijssen-fabrieken heeft een staking van 65000 arbeiders aange kondigd als de directeur niet onmiddellijk in vrijheid wordt gesteld. Het Wolff-bureau spreekl van een ont zaglijke opgewondenheid onder de arbeiders. De stemming schijnt inderdaad meer dan geprikkeld te zijn. En de regeering te Berlijn laat niets na om de stemming van i. Na zyn eerste medaille van verdienste op de groote tentoonstelling van schilde rijen behaald te hebben, maakte zich van den schilder George Richand eene zekere lusteloosheid meester. Hij gevoelde groote behoeft», om de woelige stad te verlaten en eenige rust te nemen. Wat versche lucht, etn frissche omgeving, het samen zijn met Ie natuur, een verblyf in woud achtige landstreken of aan het zeestrand dit alles zou het geschokte zenuwstelsel van den jonge man weer kunnen herstellen. George Richand herinnerde zich een plaats den reizigers onbekend, waar hij vroeger vaal geweest was, het dorpje Menhoël aan de kusten van Bretagne, te midden der rotsin gelegen, wier toppen zich hoog in de lucht verheffen, aan wier voet de on- stuinige golven met donderend geweld het schuin wild naar alle kanten doen uitsjatten, 'ergezeld van een zwaar ge bulder, dat U in de verste woningen ge hoord kan wofen. Toen de schier zyn plan aan zijn klein vrouwtje, Annett geheeten, mededeelde, klapte zy van vrenje jn de handen. Sedert twee jaar met Richand in het huwelyk getreden me^een andere bezit- verzet op te zweepen. Uit Berlijn heeft men de mijnwerkers doen weten, dat voor hunne loonen, als zij uit protest tegen de bezetting staken, door den staat, de industrie en collecten zal worden gezorgd. De landbouwvereenigingen in Duitschland hebben besloten de voedsel voorziening van het Ruhrgebied te verze keren met den steun van den landbouw. Op 't oogenblik wordt in 40 particuliere mijnen gestaakt, de arbeiders van de staats mijnen in het Kehrgebied zijn aan het werk gebleven, doch plegen lijdelijk verzet. Uit Rome komen voortdurend berichten omtrent pogingen tot bemiddeling. De »Giornale d'Italia* spreekt van onderhan delingen tusschen Rome en Berlijn, zoowel als tusschen Rome en Parijs. De aldea Nazionale* noodigt Engeland uit om de stappen van Italië te ondersteunen. Het is te hopen dat de regeeringen de handen ineen zullen slaan en al het moge lijke in het werk zullen stellen om erger te voorkomen. Kantongerecht te Hensden. Strafzitting op Vrijdag 49 Januari 4923. KantonrechterMr. C. W. v. Ommeren. Ambtenaar van het O. M.Mr. J. S. Loke. Griffier Mr. W. Ruitinga. Een slap zittinkje met 40 zaken op de rol. Weinig beklaagden zyn verschenen en het publiek is niet talrijk. Voor de opening der openbare zitting worden 8 kinderzaken met gesloten deuren behandeld. Van deze diende de zaak tegen T. J. v. M. te Well, gemeente Ammerzoden, voor de tweede maal. Deze bekl. had op den Bernschen dijk gareden met een hondenkar, terwijl de hond niet voorzien was van een muilkorf. Maar er kwam nog wat by, naar wy vernamen. Bekl. had n.l. zijn hond ook mishandeld, door het dier, dat flink liep, met een hout steeds door om de ooren te slaan, wat het beest erg veel pijn ver oorzaakte. Men kan zeggen, dat een gerechte straf bekl.'s deel was, want hij kreeg de vrije keuze tusschen f40 boete of een uitstapje van 2 weken naar Ginneken, om daar dan tevens de Tuchtschool op zijn gemak in oogenschouw te knnnen nemen. N. K, te Dussen, had 's morgens heel vroeg, toen het nog pik donker was, ge- tingen, dan prachtig goudgeel haar en be koorlijke schoonheid had Annette als meisje van buiten een hevigen afkeer van Parijs, dat haar zoo dikwyls van George's ge zelschap beroofde. Te Menhoël was hij geheel de hare. Zij gevoelden zich hier recht gelukkig en smaakten nu de ware genietingen des levens, waarvan zij tenge volge van het zenuwachtige schildersvak te Parys steeds verstoken bleven. Toen men dan besloten had op reis te gaan pakte zy met kinderlijke vreugde de koffers in en eenige uren later voerde de avondtrein twee gelukkige zieltjes ver weg naar een kalmer en rustiger oord, waar zij in reiner lucht als 't ware zouden her leven, waar de gedrukte levensstemming zich heerlijk zou kunnen ontspannen. II. Vyftig huizen op z'n hoogst, alle bewoond door visschers, gelegen om een groote kerk, wier klokketonen de zwaluwen ver schrikten, beschermd door een hooge duinen reeks met lachende dalen, waar de bloemen, gelijk in een broeikas, het gansche jaar doorbloeien en hare geuren tot ver in den omtrek verspreiden ziedaar een korte beschryving van Menhoël. George en Annette hadden in een eenvoudig dorps logement hun intrek genomen en toen de eerste morgen aanbrak, waren zy op gestaan, om de zon, uit den Oceaan ver rijzende, langs den dagboog te zien klim- reden op een rijwiel zonder licht gevenden lantaarn. Op de vraag van den Kantonrechter, waarom hij dat gedaan had, antwoordde hy, dat zijn lantaarn lek en daardoor on bruikbaar was, terwijl hij geen anderen lantaarn had en vroeg aan de boot te Heusden moest zijn om een beest af te leveren. De tocht in het nachtelijk duister kwam bekl. op f3 of 2 dagen te staan. J. B. te Groningen en thans verblijf houdende in de strafgevangenis te 's Her togenbosch, had zich te verantwoorden voor vier strafbare feiten. Eerstens was zij op een Zondagmorgen in de maand November dronken geweest, was toen aan het vloeken en tieren gegaan en had de deur van het café-restaurant ïHet Koffie- kanneke* te Heusden, waar zij eenige weken en pension was geweest, met haar vuisten en voeten bewerkt. In de tweede plaats had de juffrouw, toen zy zoo bezig was, een valschen naam opgegeven aan den Opperwachtmeester der Marechaussée, toen deze naar haar naam vroeg. De wachtmeester vond blijkbaar dat Jantje zich een ietske te weinig als dame gedroeg en nam haar mee naar de kazerne, waar haar gelegenheid werd geboden haar vermoeide ledematen tot rust te kunnen laten komen. Nadat zij weer op krachten was gekomen, kon zy* van den weldadigen invloed van de frissche lucht gaan genieten. Maar Jantje deed zulks niet op de wijze waarop wij dat in deze streek gewoon zijn, want zy ging tegen den avond nog een paar borrels drinken, wat tot gevolg had, dat zij aan den kant van den Demer terecht kwam, waar zij slapende en snorkende werd aangetroffen met een half gevulde flesch, aan wie zij blijkbaar eeuwig trouw had gezworen, in haar armen. De wachtmeester kwam er weer bij te pas en Jantje mocht alweer mee naar de kazerne om er dan tevens maar te blijven, daar inmiddels was gebleken, dat zij nog heel wat logie's op 's Rykskosten te goed had. Nu kreeg Jantje voor de avondséance warempel weer een bonnetje en bovendien nog een, omdat ze aan den wachtmeester weer niet wilde zeggen hoe ze eigerdyk wel heette. Zooals gewoonlijk had Jantje nu gelegen- hnid aan den Kantonrechter haar weder varen te kunnen komen mededeelen en daartoe men, terwijl hare blinkende stralen het vlak der wateren met een laagje goud schenen overtrokken te hebben. Na ongeveer een half uur gewandeld te hebben, beklommen zij een steile rots. De frissche zeelucht, met volle teugen inge ademd, deed het bloed sneller door de aderen stroomen. Zij namen op een groot blok plaats, waar zij volop genoten van al het heerlijke, dat het machtige natuur tafereel, zich in al zyn rijkdom aan hunne voeten ontplooiende, hun aanbood. Boven hunne hoofden strekte zich een helder blauwe lucht uit, beneden tegen de rotsen aan stootten de golfjes de witgekuifde kop pen met een zacht, welluidend gemurmel. Plotseling ontroerden zij. Een gil een gil, die door merg en been ging klonk boven het leven der golven en scheen uit de diepte der wateren op te stijgen. George, die uit een maatregel van voor zichtigheid zijn vrouwtje liet blijven op de plek, waar zy zaten, sloop behoedzaamnaar de rotspunt, vanwaar hy den Oceaanokon overzien. Hij greep de takken van een zwaren eik, die zyn takken boven den af grond uitspreidde en keek naar beneden. Wat hy nu zag deed hem een kreet van verbazing uiten. Op eenige meters beneden hem bevond zich een kind, armoedig gekleed als een boerinnetje, dat hier bepaald gebracht was, om door de zee verzwolgen te worden, maar met wanhopige krachtsinspanning was zij, begeleid door twee rijksveldwachters in uniform, van 's Bosch naar Heusden gereisd. Jantje begon met te 2eggen, dat zij op den bewusten Zondagmorgen in het geheel niet dronken was geweest. Deze bewering was echter in strijd met het ambtseedig proces-verbaal van den wachtmeester en bovendien met de ver klaring van den gérant van »het Koffie- kanneke*, volgens welke bekl. allesbehalve nuchter was. Het overige wat aan Jantje ten laste was gelegd bekende zy, onder toevoeging, dat zij diep berouw had en nooit meer iets verkeerds zou doen. Jammer voor haar dat de indruk van >berouwvol!e zondares* weer geheel werd weggenomen door een woordenvloed, waaraan de Kantonrechter een paar malen een eind moest maken door met zijn hamer op de tafel te slaan. 't Slot van 't liedje was, dat Jantje een duchtig standje van den Kantonrechter opliep, niet alleen omdat zij dronk en zich soms nog minder dan een dier aanstelde, maar ook omdat zij op al te intiemen voet leefde met een man, met wien zij niet getrouwd was. Ongetwijfeld zal Jantje het fuiven te Heusden wel duur vinden, want zy kreeg de volgende straffen in dronkenschap de orde verstoren f45 of 44 dagen valschen naam opgeven f20 of 44 d. openbare dronkenschap f 45 of 44 d. en valschen naam opgeven f20 of 44 d. Op eene desbetreffende vraag van den Kantonrechter verklaart bekl. in de von nissen te berusten. Aan C. d. G., te Woudrichem, was openbare dronkenschap bij 4e herhaling ten laste gelegd. Bekl. voerde tot zijne verdediging aan, dat hij op Hemelvaartsdag met een vriend aan het feesten was ge raakt en toen dronken was geworden. De Kantonrechter merkte op, dat veel wordt geklaagd over de slechte tijden, maar dat er toch nog velen zijn, die des niettegenstaande genoeg geld voor jenever hebben. Wie zooveel geld voor sterken drank over heeft, moet het er ook maar voor over hebben iets af te zonderen voor de staatskas, zeide de Kantonrechter en daarom gaf hij bekl. f40 of 5 dagen, waarmede deze niet ontevreden was. tegen de golven streed, wier vormen by het oogenblik vergrooten en tegen den naakten rotswand trachtte op te klimmen. Met het naar alle kanten uitspattende schuim bedekt, gedeeltelijk leunende op een massa zeewier, dat elk oogenblik dreig de toe te geven aan het lichaamgewicht worstelde zij met den dood. Bij elke po ging, die mislukte, stiet zy een doordrin genden angstkreet uit. George was dapper, maar naar beneden te gaan vond hij gewaagd en tegenover zijn vrouw een daad van de grootste on verantwoordelijkheid. Was hy hier wellicht getuige van een van de talijrke drama's, die jaarlijks aan de kusten van,Bretagne worden afgespeeld Plotseling kreeg hij een denkbeeld. Zyn jas uittrekkend liet hij zich langs een der nederhangende takken zoover afdalen, dat de uiterste punt van het kleedingstuk onder bereik kwam van de ongelukkige, die on middellijk met bovenmenschelijke kracht naar dit redmiddel greep George zette nu zijn longen zoo wijd mogelyk uit, Annette kwam hem flink te hulp en zoo gelukte het den redders de aandacht van twee vis schers te trekken, die George hielpen zyn vrachtje naar boven te halen. Het was juist bijtyds, want ternauwer nood was het kind buiten gevaar of het viel in onmacht. III. »Kijk,« had een der visschers gezegd, BUITENLAND. Ëchtscheidingsstatistiek in België. Het jongste nummer van het ^Bulletin trimestriel de la statistique générale* brengt een aantal cijfers omtrent de toe neming der echtscheidingen in België. In 4943 werden er 4207 huwelijken door echtscheiding ontbonden; in 4919: 623 in 4924 2195 en in 4922 3665. Henegouwen sloeg het reccord met 4135 echtscheidingen. Daarna komt Brabant met 1124 echtscheidingen, vervolgens Luik met 649, Oost-Vlaanderen met 336 en de provincie Antwerpen met 237 echtschei dingen. In West-Vlaanderen werden slechts 56 echtscheidingen uitgesproken, terwjjl in Limburg het laagste aantal echtscheidingen viel op te teekenen, n.l. 15. Kreonprioa Carol. Kroonprins Carol van Roemenië, die nog niet lang geleden met groot ceremonieel in het huwelijk trad met prinses Helena van Griekenland, een dochter van wijlen koning Konstantijn, wil nu al weer van zijn jonge vrouw scheiden, want prins Carol schjjnt een bijzonder slecht gehumeurd echtgenoot te zyn, zoodat het prinsesje hem heeft verlaten, om zich naar haar moeder te Palermo te begeven. Zooals men zich herinneren zal, hacl kroonprins Carol, voordat hij met de Griek- sche prinses in den echt verbonden werd, in 4918 een romantisch huwelijk gesloten met een Roemeensch meisje, Lizi Lambrino, met wie hij heimelyk naar Odessa vertrok, waar hy met haar trouwde en afstand deed van zijn rechten op den troon. Op aan drang van zijn ouders echter, liet hij Lizi loopen, en werd in 4920 de echtscheiding uitgesproken. Zijn tweede huwelijk zal waarschijnlijk nog van korter duur zijn. Vliegongelukken. Uit de Ver. Staten worden weer eenige vliegongelukken gemeld. Bij een plaatsje in den staat Wyoming vielen een bestuur der en een monteur, die eei\ nieuw vlieg tuig probeerden, te pletter. Bij Avalon, in den staat Californië, stiet de zeeofficier Rhoback, die met een waterboot by de haveningang manoeuvreerde, tegen een rots en kwam er bij om het leven. Twee an dere personen in de boot werden gekwetst. toen hij het gelaat van het kind aandach tig beschouwde, adat is Marie-Annie 1 Zij heeft hepaald den nacht bij de klippen doorgebracht en is door de zee wakker geworden.* Annette ondervroeg het meisje en met een paar woorden was de geschiedenis verteld. Marie-Annie was een wees en naar schat ting acht jaar oud. De vader was op IJs land gestorven en de moeder had, door kommer en gebrek aangegrepen, een ramp zaligen dood gevonden. Een oom, land bouwer van beroep, die tien mijlen van deze plaats woonde, had het kind tot zich genomen. Maar Marie-Annie had zeemans- bloed in de aadren zy kon van de zee niet scheiden. Op een zekeren morgen was zy weggeloopen, om naar Menhoël terug te keeren, waar zij als een echte dochter van de zee leefde, in de holen der rotsen den nacht doorbracht, mosselen zocht, naar kreeften vischte, en dan altijd een liedje neuriede. Hoe oud Marie-Annie was Niemand wist het met zekerheid te zeggen. Zij zeide acht jaar oud te zyn en alles in haar scheen er op te wyzen, dat zij op zee was geboren i het geheimzinnige van haar wezen verhoogde niet weinig de aantrekkelijkheid, vooral daar zy op schoonheid kon bogen. (Slot volgt.) NIEUWSBLAD voor het Land van Heusden en AltenaJeLengstraat en de BommelerwaarEl

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1923 | | pagina 1