Anarchiitische aanslag te Pary». Een redacteur van de aAction Fran^aiset doodgeschoten. Volgens »de Telegraafa is heel Parijs ■verrast door het nieuws, dat Marius Pla teau, de secretaris-generaal van de »Ligue d'Action Frar$aiset, werd doodgeschoten op het bureau van het blad aL'Action Franfaiset door een vrouw, die verklaarde anarchiste te zijn. De moordenares, Ger- maine Berton geheeten, beproefde zich na den moord van het leven te berooven, doch verwondde zich slechts licht en werd naar het ziekenhuis Beaujon vervoerd, waar zy streng wordt bewaakt. Zy verklaaarde naar het bureau van het blad te zyn gegaan met het doel, Léon Laudet te dooden, doch omdat zij hem niet kon vinden, schoot zij Plateau dood. De communistische internationale (van Moskou) heeft besloten met ingang van 31 Januari de algemeene staking te procla- meeren voor de bij haar aangesloten or ganisatie in het Ruhrgebied. Iedereen heeft bij tyden een zacht la xeermiddel noodig voor de lever en inge wanden. Foster's Maagpillen werken recht streeks op de lever, wekken de vloeiing der gal en verschaffen natuurlijke werking der ingewanden. Slaap, eetlust en een goed humeur worden door Foster's Maagpillen verzekerd. Prijs per flacon van vijftig versuikerde pillen f 0.65in apotheken en drogist zaken. Loos gerucht. Het Haagsche Correspondentie bureau meldt Naar aanleiding van een gerucht, als zouden by het leger verloven ingetrokken en troepen verplaatst zijn, hebben wij ons tot het Departement van Oorlog gewend. Ons werd medegedeeld, dat hiervan ab soluut geen sprake is geweest. Voorzorgsmaatregelen naby de grens. In verband met de gebeurtenissen in het Ruhrgebied is de sinds eenige jaren buiten gebruik zijnde Mauritskazerne te Doesburg weer in gereedheid gebracht voor de huisvesting van cavalerie. Tevens hebben alle eigenaren van particuliere stallen aldaar aanzegging ontvangen, hun stallen ter beschikking te houden voor legerpaarden. PLAATSELIJK NIEUWS. Heusden. Bij de brigade der maré- chausséa is benoemd tot opperwachtmeester de heer van der Plas, thans te Valkens- waard. Aalburg. Bij den landbouwer D. v. R. alhier is een kalf geboren, welks kop veel overeenkomst heeft met die van een doghond. Dat het ïwonderkalfcc veel bekyks heeft laat zich begrijpen. „Almkerk. A.,s. Donderdag 25 Jan. 's avonds 7 uur hoopt de Jong-Dochters- vereeniging ïArbeid Adelt* in de zaal van C. Dekker alhier haar jaarfeest te vieren. Andel. Tot ouderling bij de Herv. Gem. alhier is gekozen de heer A.D. van der Schans. Van af 1 Januari heeft de dienst op het hulptelegraaf- en telephoonkantoor eene wijziging ondergaan en zijn de uren van openstelling thans van 's morgens 8.3011.30, 's middags van 22.30 en 's avonds van 5,307. Zondags geen dienst. Beneden Langstraat. Al is de brand- stoffennood reeds lang vergeten, toch wordt het brandhout nog zeer goed betaald. Het vijf- en zesjarig schaarhout brengt tenminste nog meer dan het dubbele op van vóór den oorlog. Bij de verpachtingen van masthout worden eveneens nog hooge prijzen gemaakt, wat zijn oorzaak hierin vindt, dat bij den boer ook de voorraad hein- en geriefhout is uitgeput, terwijl door de groote opruiming van mastbosschen in de mobilisatiejaren, het aanbod thans niet zoo groot meer is. Capelle. Naar men ons mededeelt wordt de heer Sorré, stationschef aan het station op de Hoogevaart alhier met ingang van 1 Febr. a.s. overgeplaatst naar Vier lingsbeek. De heer A. de Jong, rijksveearts alhier, is benoemd tot directeur van den keuringsdienst in den keuringskring Waal wijk. Bij het dezer dagen aan de Tech nische Hoogeschool te Delft gehouden can- didaatsexamen voor Scheikundig-Ingenieur slaagde onder meer onze dorpsgenoot A. J. Rijken Wzn. Geslaagde en familie ge feliciteerd. Bij de landbouwers J. S. en M. J. R. alhier stierf dezer dagen een hunner beste meikoeien. Voor genoemde landbou wers een groote schadepost. J.l. Zondag speelde het eerste elftal onzer voetbalvereeniging Excelsior haar elfden competitiewedstrijd voor den B.V.B., eerste klasse, tegen Juliana I uit Baard wijk.* Deze flink gespeelde wedstrijd, welke onder leiding stond van den heer Van der Put uit Tilburg, die zeer goed voldeed, eindigde in een 20 overwinning voor de Capelsche geelzwarten. Na een verblijf van ongeveer drie jaren in Canada is Donderdagavond per stoomschip »Noordam« te Rotterdam aan gekomen onze dorpsgenoot H. van der Dus- sen, om nog dienzelfden avond in zijne ouderlijke woning alhier te arriveeren. Het was eene groote blijdschap in den familie kring elkander wederom in goeden welstand te ontmoeten. Raamsdonksveer. De mazelen brei den zich hier al meer en meer uitin enkele woningen zyn alle kinderen ziek. Gelukkig nog geen enkel geval met doode- lijken afloop. Marktbericht: Tarwe f 11 30, Rog ge f 10.30, Boonen 18 20 cent, Mais f 10,40, Hooi f 43, Stroo f 22. De opbrengt van de Bazar, vorige week gehouden, bedraagt f 1409. Naar men ons mededeelde zullen f 200 gegeven worden aan het Ziekenhuisfonds en f 1000 voor een Vereenigingsgebouw. Sprang. J.l. Woensdag vierde de Kna- perivereen. der Ned. Herv. Gem. ïSamuëlc, onder leiding van haar leiders de heeren C. Timmermans en A. Janson haar jaar feest. Op verschillende versnaperingen wer den deze jongens onthaald. De arbeider J. Brok had bij het houthakken het ongeluk in zijn rechterhand te hakken. De wonde werd door dr. H. toegenaaid. A.s. Zaterdagavond hoopte de Hulp kas verbonden aan den afd. x>Patr.« alhier haar 14de jaarvergadering te houden. Vlijmen. Door 't stoom uitlaten van den tram maakte het paard van den land bouwer D. B. uit Lutteherpt zich zoo ang stig, dat de bestuurder het dier niet meer meester bleef. Deze raakte tegen den grond en werd een eind meegesleept. Er zou zeker ernstiger ongeluk zijn gevolgd, indien niet door 't kordaat ingrijpen van den jongenheer H. uit Heusden het paard tot stilstaan was gebracht. Door onmid dellijk de leidsel van den bestuurder te grijpen, deed hij 't paard wenden en kwam dit tot bedaren. Wijk. In verband met de heerschende malaise zijn tegen Zaterdag a.s. alle werk lieden bij de N.V. »de VlyU ontslagen, waardoor weer ruim 20 personen werkloos zijn geworden. Waspik. Voor de 1ste klasse B.V.B. speelde het 1ste elftal van »Brabantia«, Waspik, Zondag j.l. te Tilburg tegen ïAchillest en won met 60. Voor de 3e klasse won het 2e elftal op eigen ter rein van »S.V.S.« Sprang met 3—2. Het le elftal staat thans n. 3 en het 2e n. 1 op resp. ranglijsten. Werkendam. Donderdagavond vierde de Geref, Jonge).-vereen. »Priscilla« haar 2e jaarfeest. De gehouden voordrachten vielen bijzon der goed in den smaak. Uit de gemaakte opstellen bleek dat er veel studie gemaakt was. De heer Jac. G. v. Oord leidde dit gezellige feestje. Ds. Andree sloot met een woord van dank tot al diegenen die tot het slagen van de bijeenkomst hadden mee gewerkt, het prettige avondje. Zondag 14 Jan. nam onze vroegere dorpsgenoot de WelErw. heer Ds. J. v. d. Pol afscheid van zijne gemeente te Droge- ham wegens zijn beroeping te Heg. Zijn Eerw. had tot tekst genomen Deut. 5 vers 5a. Het kerkgebouw was geheel gevuld. Den scheidenden leeraar werd toe gezongen Psalm 121 vers 4. Vergadering van den Raad der gemeente VEEN, op Donderdag 18 Jan. 1923 v.m. 10 uur. Voorzitter EdelAchtb.heer R. J. v. Doveren. Secretaris WelEd. heer J. Timmermans. Aanwezig de heer Smits, den Dekker, v. d. Pol, Jiskoot en Schreuders. Om 10.20 opent de Voorzitter de ver gadering met gebed, daarna leest de Secretaris de notulen, die zonder op of aanmerkingen worden goedgekeurd. De heer v. d. Pol vraagt, of het schrijven naar aanleiding der salaris-kwestie van de gemeente-ambtenaren aan Ged. Staten is gericht, waarop de Voorzitter bevestigend antwoordt. Ingekomen stukken a. Verslag 1922 van de commissie tot wering van schoolverzuim. Uit dit verslag blijkt, dat 5 vergaderingen zijn gehouden en 10 ouders door de commissie zijn op geroepen, om zich te verantwoorden voor het verzuim hunner kinderen. In de meeste gevallen verklaarden deze voor herhaling te zullen waken. b. Kon. Besluit tot goedkeuring heffings verordening inzake de vleeschkeurirgswet. c. Een schrijven van Ged. Staten be vattende de mededeeling, dat bij hun college de regeling berust der salarissen voor de gemeente-ambtenaren. d. Een nota van aanmerkingen door Ged. Staten op de gemeente-begrooting 1923. Ten eerste merken Ged. Staten op, dat in het batig slot der rekening 1921 is begrepen de uitkeering uit de oorlogswinst belasting waaraan reeds lang een buiten gewone bestemming had gegeven moeten zijn en verder, dat niets is uitgetrokken voor rente en aflossing der leening bij de Hanzebank. De Secretaris licht toe, dat Ged. Staten zich met deze opmerking ver gissen en met dit bedrag reeds lang één gedeelte van de leening bij de Hanzebank is afgelost, in deze geest zal Ged. Staten ook worden kennis gegeven. Vaststelling rekening Burg. Armbestuur. De ontvangsten dezer rekening bedroegen fll78.99j en de uitgaven[f 975.71, zoodat ze sluit met een batig saldo van f 203.28J Met algemeene stemmen wordt deze rekening aldus vastgesteld. Praeadvies B. en W. inzake de beschik baarstelling van een locaal der openbare school voor oefeningen vrijwilligen landstorm. In de gemeente is opgericht een afdeeling van den vrijwilligen landstorm, waarvoor zich verschillende jongelui hebben aange meld. De eerste vergadering die is gehouden schijnt erg rumoerig te zijn geweest, zoodat B. en W. meenen te moeten adviseeren om geen lokaal beschikbaar te stellen. De Secretaris zegt, dat de militaire autoriteiten reeds eenige malen op de secretarie zijn geweest en verklaarden zeer in de war te zitten, omdat geen ander geschikte localiteit te krijgen is. Twee maal per week zal gebruik gemaakt moeten worden van de localiteit, waarvoor f 2 h t 2.50 per keer zal worden vergoed, doch voor welk bedrag ook moet worden gezorgd voor verlichting en verwarming. Tevens wordt gezocht naar een terrein van 20X20 meter voor oefening, waarvoor f50 tot f 80 huur per jaar zal worden betaald. Aangezien de gemeente zelf geen terrein bezit heeft spr. beloofd, het den leden van den Raad te zullen mededeelen, misschien dat deze een aanwijzing kunnen geven. De heer Smits deelt mede, dat na de eerste bijeenkomst nog twee maal van het schoollokaal gebruik is gemaakt en toen alles ordelijk is toegegaan. Indien men echter besluit tot het afstaan van een lokaal, dan dient rekening te worden gehouden met de avondschool en de muziek vereniging. De Voorzitter zegt, dat, zoo de Raad besluit tot het afstaan van een lokaal, hij den veldwachter zal opdragen toezicht te houden. De heer den Dekker meent, dat men bezwaarlijk een lokaal kan weigeren. Spr. vindt een schoollokaal niet zeer geschikt voor oefening, de localiteit bij den heer Jonker was, naar zijne meening beter, geschikt. De heer Jonker, onder het publiek aan wezig, vraagt den Voorzitter of hij iets mag zeggen, waarop deze ontkennend antwoordt. Hij wil den heer Jonker, zoo deze iets heeft te zeggen, daartoe wel in de gelegenheid stellen ter secretarie en schorst daarvoor de vergadering voor eenige oogenblikken. Na de heropening zegt de Voorzitter, dat de heer Jonker hem heeft verklaard, dat hij bereid is zijn lokaal voor f 5 per week af te staan, dan voor verlichting en verwarming zal zorgen en zijne vergunning, zooals verplicht, gedurende de oefenings uren zal sluiten. Besloten wordt, den luitenant, die om 2 uur den uitslag der beraadslaging komt vernemen, dit mede te deelen, terwijl verder, op voorstel van het lid v. d. Pol, B. en W. worden gemachtigd, indien geen accoord met den heer Jonker kan worden getroffen, deze zaak verder naar hun goeddunken af te handelen. Voor terrein wordt het oog gevestigd op het terrein aan de Maas boven de krib. Benoeming lid Algemeen Armbestuur, wegens periodieke aftreding van den heer M. Smits. Het is gebruikelijk dat bij deze benoe mingen de leden van den Raad ieder een beurt krijgen in aanmerking komt thans de heer T. D. Jiskoot. Bij acclamatie wordt deze benoemd, hij verklaart zijne benoeming te zullen aannemen. Wijziging begrooting 1922. Voor de aflossing der leening bij de Hanzebank en sluiting der nieuwe leening bij notaris Middelkoop te Capelle is wijziging der begrooting 1922 noodig, waartoe met algemeene stemmen wordt besloten. Van den Burgemeester van Heusden is nog een schrijven ingekomen inzake de ontwerpregeling voor den veekring Heusden. In art. 3 dezer verordening zou nog in gevoegd moeten worden, dat men jonge biggen tegen vlekziekte gratis kan laten inenten alleen tegen betaling der entstof i 50 ct., indien meer dan 10 en a 75 ct. indien er minder dan 10 biggen te gelijk zijn in te enten, waartoe 2 keer per jaar gelegenheid zal worden geboden en waarvoor de tijdstippen in overleg met het gemeentebestuur zullen geregeld worden. Met algemeene stemmen wordt tot deze wijziging besloten. Rondvraag. De heer v. d. Pol zegt, dat er reeds lang een besluit is genomen tot het af graven van den dyk nabij het veer en vraagt of dit werk nu ook zal worden uitgevoerd. De Voorzitter is van oordeel, dat men niet tot uitvoering kan overgaan vooraleer de begrooting door Ged. Staten is goed gekeurd, naar spr.'s meening zal deze goedkeuring in den loop van 14 dagen wel inkomen. De heer den Dekker merkt op, dat Ged. Staten geen aanmerking op dezen post hebben gemaaktnaar zijne meening bestaat er dus geen bezwaar thans reeds tot uitvoering over te gaan. De Voorzitter blyft er by, dat zoolang de begrooting niet is goedgekeurd, men daarop geen uitgaven kan doen. De heer Smits zegt, dat de begrooting thans zeker wordt goedgekeurdmoet men daarop echter wachten dan is men op het tijdstip der goedkeuring nog op hetzelfde punt. Spr. is van oordeel, dat thans reeds gevoeglijk de voorbereidende maatregelen genomen kunnen worden, nu hebben de menschen geen werk. De heer den Dekker zegt, dat de polder heeft besloten in de kosten bij te dragen tot een bedrag van ten hoogste f 400, de Hooge Maasdijk zal der kosten dekken, Over deze subsidies behoeft niet verder meer gesproken te worden, alleen hoe de wijze van aanbesteding zal zijn en daarop behoeft toch niet gewacht te worden op goedkeuring der begrooting, men kan daarvoor met genoemde besturen reeds een vergadering beleggen. De Voorzitter zegt, dat als de gemeente subsidie ontvangt, de andere besturen niets over de voorwaarde der aanbesteding hebben te zeggen. De regeling daarvan is alleen aan het gemeentebestuur. Bij aanbesteding moet men alles goed regelen anders krijgt men gekibbel, daarbij moet er een opzichter zijn die goed met het werk op de hoogte is. De heer den Dekker is van oordeel, dat in de voorwaarde opgenomen moet worden, dat alleen Veensche arbeiders er aan mogen werken en indien de aanbieding te groot is, slechts een uit een gezin. Deze voorwaarden kunnen echter deze week reeds geregeld worden, men behoeft daar mede niet te wachten. De heer Schreuders zou er geen bezwaar in zien, reeds uitgaven op den betrokken post te doen al is de begrooting nog niet goedgekeurd. De vraag is echter of de gemeente zonder overleg met het polder bestuur en het bestuur van den Hoogen Maasdijk wel het recht heeft om tot aan besteding over te gaan. Spr. is van oor deel dat deze besturen bij de verleening der subsidie wel degelijk hebben bedongen, de wijze van aanbesteding mede te regelen. Het doel geldt niet alleen werkverschaffing, doch hoofdzaak is verbetering van den bestaanden toestand. De heer v. d. Pol zegt, dat het polder bestuur morgenmiddag vergadering heeft. Na afloop daarvan was het een mooie ge legenheid het bestuur van den Hoogen Maasdijk ook uit te noodigen, om met het gemeentebestuur een en ander nader te bespreken. De Voorzitter keurt dit goed en verzoekt de heeren morgenmiddag weer bijeen te willen komen. De heer Smits zegt dat er bouwplannen in de gemeente bestaan, mogelijk zou mén den vrijkomenden grond daarvoor kunnen ge bruiken en behoefde men die niet ver te ver voeren ook hierop kan de aandacht wor den gevestigd. Niemand verder het woord verlangende sluit de Voorzitter de vergadering. Vergadering van den Raad der gemeente NEDERHEMERT op Vrijdag 19 Januari des nam. half drie. Voorzitter E.Achtb, C. W. v. Ommeren. Aanwezig alle leden. De Voorzitter opent de vergadering met gebed en leest daarna de notulen der vorige vergadering, die hierop onveranderd worden vastgesteld. Ingekomen stukken Jaarverslag 1922 van de Commissie tot Wering van Schoolverzuim aan de Zuidzijde. Uit dit verslag blijkt, dat ongeoorloofde verzuimen niet plaats hadden en de com missie slechts tweemaal vergaderde voor huishoudelijke zaken. Idem van de commissie aan de Noord zijde. Deze commissie vergaderde 7 maal en kon tot haar genoegen constateeren, dat verznimen van eenige beteekenis niet plaats hadden. Goedkeuring door Gedep. Staten der gemeentebegrooting 1923, onder mede deeling dat voor aflossing der leening groot f700, op den dienst 1922, alsnog wijziging dezer begrooting moet plaats hebben. Goedkeuringsbesluit van Gedep. Staten tot toetreding van de gemeente Nederhemert tot den keuringsdienst Kerkwijk c. a. Alle ingekomen stukken worden aan genomen voor kennisgeving. Thans is aan de orde Benoeming van een Hoofd der school aan de Noordzijde. De Voorzitter deelt mede, dat zich 8 sollicitanten voor deze betrekking hebben aangemeld, waarvan er 3 zijn opgeroepen, die den 9en Januari in tegenwoordigheid van den Inspecteur op het Lager 0nderwy3 proefles hebben gegeven. In overleg met genoemden Inspecteur, die no. 1 zeer voor benoeming aanbeveelt, is door B. en W. de navolgende voordracht opgemaakt 1. J. W. Essenburg, te Amersfoortno. 2. C. J. de Leeuw, te Spankerenno. 3. Kamm, te Rotterdam. Spr. vraagt, of een der heeren, naar aanleiding dezer voordracht, nog iets heeft te zeggen. De heer de Gaaij vraagt voorlezing van de brieven, die inlichtingen bevatten van deze 3 sollicitanten, zoo noodig in geheime vergadering. De Voorzitter zegt, dat de inlichtingen van den heer Essenburg zeer gunstig zijn, terwyl ook de Inspecteur op het Lager Onderwijs hem voor Nederhemert de ge- schikste persoon acht, wenscht men echter ook de andere inlichtingen te kennen, dan heeft spr. er geen bezwaar tegen deze brieven in besloten vergadering voor te lezen en schorst daartoe de openbare ver gadering. Nadat deze weder is heropend, wordC tot stemming overgegaan, met resultaa t dat de heer Essenburg te Amersfoort, m^ t algemeene stemmen wordt benoemd. De Voorzitter zegt, dat de benoemide direct zijne benoeming zal wörden mede gedeeld en hem zal worden gevraagd, wanneer hij in dienst zou kunnen treden. Van den auto-verhuurder W. Vos te Ammerzoden, die een autobusdienst h^eft geopend op 's Hertogenbosch en Zaltbomrmel is een verzoek ingekomen om subsidie. Adressant voert aan, dat in de maand December 900 personen zijn vervoerd, wsaruit dus blijkt, dat .de dienst, die ook twee dagen per week deze gemeente aan doet, in een groote behoefte voorziet en recht van bestaan heeft. De exploitatie kosten zijn van dien aard, dat de dienst zonder subsidie van de betrokken gemeente besturen niet kan gaande blijven. De Voorzitter acht instandhouding van den dienst wenschelijk, B. en W. kunnen echter voor als nog niet to; inwilliging van het verzoek adviseeren. De heer de Gaaij had geineend, dat de dienst geen subsidie behoefde cm te rendeeren, deze is eerst begonnen mjt een autobus, thans rijden er reeds twee en de volgende week zal ook de heer Struick uit Well een autobusdienst beginnen. Ook uit dit laatste feit meent spr., dat het verzoet thans niet kan worden ingewilligd, aleen als werkelijk zou blijken, dat deze zonder subsidie niet aan den gang kan blijven, zou een verzoek daartoe in overwïgk'é kunnen genomen worden. De heer v. d. Werken m®ent dat de ingezetenen toch niet goe^00?01" vervoerd zullen worden, al verHn(^ 8emeente subsidie. Daarbij begi"* Vo'ge®de week een nieuwe ondernerr ,en een s.u'i)s'" dieeren en de an£ niet 's n'et biilyk, daarom is spr. erök voor> voorloopig niet op het verzoek r* 8aan- 'a Gravenmoer. In zijne Vrijdagavond gehouden openbare vergadering bijgewoond door alle leden, werden den Gemeenteraad aangeboden verschillende verslagen over 1922, waarna door den Voorzitter werd aan de orde gesteld de behandeling der bemerkingen bij Ged. Staten gevallen op de begrooting 1923, inzonderheid betref fende eenige buitengewone ontvangsten, gevallen onder het slot over 1921, niet voor den dienst 1923 te bestemmen. De Raad had hiertegen geen bezwaar en bracht alzoo een gedeelte van het slot 1921 nog over op den dienst 1922, waarna de be grooting opnieuw werd vastgesteld en die over 1922 werd gewijzigd. Voorts werd ingetrokken een raadsbesluit in zake den bouw der Christelijke School, terwijl ook nog op voorstel van B. en W. werd be sloten om de toelage aan den veearts niet meer uit te betalen. 0

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1923 | | pagina 2